#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2012 16:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν οι ... κυβιστήσεις στον ΣΥΡΙΖΑ, μετά το ευρωπαϊκό φιάσκο

[caption id="attachment_162903" align="alignnone" width="550" caption="ο κ. Δραγασάκης"][/caption]

Το ευρωπαϊκό φιάσκο του κ. Τσίπρα, στοίχισε ακριβά στην εικόνα της Ελλάδας, την στιγμή που η παρουσία και η παρέμβαση του προέδρου της Νέας Δημοκρατίας κ. Α. Σαμαρά στις Βρυξέλλες εξισορρόπησαν κάπως την κατάσταση και έδειξαν οτι η Ελλάδα διαθέτει υπεύθυνη πολιτική ηγεσία που μπορεί να διαπραγματευθεί.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η απαξίωση των ανέφικτων και παράλογων υποσχέσεων του ΣΥΡΙΖΑ, που επιδιώκουν αποκλειστικά την παραπλάνηση του Έλληνα ψηφοφόρου, έρχεται από παντού όπως τον Χ.Β. Ρόμπεϊ πρόεδρο της ΕΕ που δήλωσε ότι: «αυτό που λένε ορισμένοι, δηλαδή να καταγγείλει η Ελλάδα τη σύμβαση και συγχρόνως να μείνει στο ευρώ, δεν είναι  ουτοπία, αλλά ψέμα». Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να εκτιμά κανείς τις θέσεις του προέδρου της ΕΕ αλλά όλοι θα συμφωνήσουν οτι με αυτούς έχουμε να κάνουμε, με αυτούς θα διαπραγματευθούμε μπας και σωθούμε. Το να τους βρίζει είναι το χειρότερο που μπορεί να κάνει κανείς.

Προφανώς στον ΣΥΡΙΖΑ συνειδητοποίησαν τις συνέπειες όσων λένε και κάνουν και ο Γιάννης Δραγασάκης επιχείρησε σήμερα να τα "μπαλώσει".

 

 

Άρχισαν έτσι τις  γενναίες κωλοτούμπες παράλληλα με την  απίστευτη Βαβέλ που εμφανίζεται εντός των συνιστωσών και  επιβεβαιώνει το γεγονός ότι ο ένας κοιτά δεξιά και ο άλλος αριστερά, στην κυριολεξία.

Από την πλήρη καταγγελία του Μνημονίου χωρίς όρους και μάλιστα μονομερώς, άρχισαν οι...εκπτώσεις με τον κ. Γ. Δραγασάκη να βγαίνει το πρωί και να λέει ότι η καταγγελία θα είναι πολιτική κι όχι νομική. Συνέχισε μάλιστα λέγοντας ότι κάποιες πλευρές του Μνημονίου πρέπει να επανεξετασθούν και να γίνουν αντικείμενο διαπραγμάτευσης, για κάποιες άλλες θα πρέπει να αναζητηθούν εναλλακτικές λύσεις, ενώ κάποια τμήματα θα καταργηθούν.

Από την άλλη, βγήκε στο real fm ο οικονομολόγος και βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, κ. Σταθάκης ο οποίος άρχισε να τα μασάει για τον βασικό μισθό των 1.300 ευρώ και να μιλά γενικά για νέα κατάσταση και για την οικονομία που έχει πρόβλημα κ.λπ.

Να φοβήθηκε άραγε ο ΣΥΡΙΖΑ ότι θα κυβερνήσει και φοβάται μην τον πάρουν με τις πέτρες;

Να έπαθαν πλάκα μετά το ταξίδι του Αλέξη στην Ευρώπη όπου δεν προλάβαινε να μαζεύει χαστούκια;

Η ουσία είναι ότι οι κυβιστήσεις για τις οποίες κατηγορούν τους άλλους θα γίνει της μόδας στην Κουμουνδούρου.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/05/2012 16:52:01

    "Kυβιστήσεις" μεν, εποικοδομητικές και χρήσιμες (για τη χώρα) δε.
    Αυτό που θα καταγγελθεί toyw από άλλους λόγω κομματικού συμφέροντος, είναι ευπρόσδεκτο για τη χώρα.
    Εμπρός για μία, δύο, πολλές τέτοιες "κυβιστήσεις" !!!
    Ευπρόδεκτη η διορθωτική επίδραση της πραγματικότητας !!!

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Ο Θείος 24/05/2012 17:02:34

      Mόνο οι ρόζ κυβιστήσεις τέτοιου είδους αποτελούν συμφέρον για τη χώρα; όταν τις έλεγαν άλλοι ως θέσεις ήταν άχριστες, ουτοπικές και μαγικά ξόρκια του Harry Potter...τώρα να πούμε και μπράβο...καλά πάμε.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ GreekInLux 24/05/2012 17:44:48

        Οι θέσεις Σαμαρά τότε, ήταν σωστές και χρήσιμες. Το λάθος του ήταν ότι τά 'λεγε κυρίως σε μάς, ενώ έπρεπε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ να τις παλεύει - έστω και ως αντιπολίτευση - στην Ευρώπη, κυρίως μέσα στο αποπροσανατολισμένο ΕΛΚ.
        Το λάθος Τσίπρα τώρα, είναι το "συμμετρικό": Αντί να διαπραγματεύεται στην Ευρώπη με αυτά που είπε ο Δραγασάκης, πάει και κάνει τσαμπουκάδες στον Ολλάντ, στον Τριττιν και στον Γκάμπριελ.
        Η "διπλή γλώσσα", μέσα και έξω, είναι η αυτοκαταστροφική κατάρα των Ελλήνων πολιτικών. Δυστυχώς για μας, κατέστρεψε και τη χώρα.

        • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
          Δ.Φ. (ανιδεος) @ Ο Θείος 24/05/2012 18:30:27

          Μα δεν τα ελεγε μονο σε μας μπαρμπα.
          Απλα καποιοι δεν θελαν να ακουσουν.
          Μετα το ρεζιλικι ομως τα κεφαλια μεσα...

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Δ.Φ. (ανιδεος) 25/05/2012 00:11:26

            -επειδή βαρέθηκα τους πολιτικούς μας
            -επειδή τελικά οι κουτόφραγκοι που κρατικοποιούν τις Τράπεζες είναι χαζοί.... και θα πρέπει να εξάγουμε πολιτικούς και τραπεζίτες για να μάθουν
            -επειδή όποιοι αποκαλούν τον Τσίπρα ...Στάλιν και ότι θα πάρει τα σπίτια τις καταθέσεις και τις ...γκόμενες / ους ενώ παιδί του συστήματος είναι απλά
            (Δραγασάκης σήμερα για το τι κρατάμε από το μνημόνιο: δεύτερον είναι η χρηματοδότηση των τραπεζών που δεν μπορούμε να την ακυρώσουμε διότι από αυτήν εξαρτάται η χρηματοδότηση
            και η ρευστότητα της οικονομίας άρα αυτό θέλουμε να το κρατήσουμε ...) καθώς οι κοινές μετοχές ακολούθησαν την κοινή λογική και Αγγλοι Γάλλοι Γερμανοί Ισπανοί Ολλανδοί Βέλγοι
            είναι ηλίθιοι ενώ εδώ δίνουμε άλλα 18 δις+ (στα προηγούμενα των Αλογοσκούφη, Παπακωνσταντίνου, Βενιζέλου) καθώς PROTON EFG κλπ είναι μεγαλύτερες από κάθε DEXIA RB of Scotland Βankia, ABN Amro (75,000,000 κέρδη η ΚΡΑΤΙΚΗ πρώην χρεοκοπημένη Τράπεζα), Fortis κλπ που αποτελούν του ...πυλώνες της εγχώριας οικονομίας μας

            Δεν σταματάνε τις κυβιστήσεις όλοι τους αλλά πρώτα ας σκεφτούν πριν μιλήσουν σήμερα τι έλεγαν χθες ...οι σωτήρες μας.

  2. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 24/05/2012 16:59:22

    Συμφωνώ με τον "Θείο".
    Ισως χρειάζεται να πάει και η αριστερά στην "επαναδιαπραγμάτευση" για να καταλάβει ότι Ευρώ χωρίς Μνημόνιο δεν γίνεται.
    Και τότε θα τεθεί το πραγματικό δίλημμα στο λαό και αυτός θα αποφασίσει με δημοψήφισμα.
    Αν ο λαός πεί Ναί στο Μνημόνιο και παραμονή στο Ευρώ τότε θα κυβερνά ο ΣΥΡΙΖΑ (??) και θα εφαρμόζει φιλελεύθερη πολιτική! ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ 38 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!!!
    Αν ο κόσμος πεί Οχι στο Μνημόνιο και συμφωνήσει στην αποκοπή από την Οικονομική Βοήθεια (που οδηγεί εκτός Ευρώ λόγω ανάγκης έκδοσης χρήματος), τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας, αλλά τουλάχιστον θα έχουμε αποφασίσει συνειδητά και ειλικρινά τον δρόμο που θέλουμε να ακολουθήσουμε!

    • aks avatar
      aks @ GreekinEurope 24/05/2012 22:15:13

      Kαι εγώ συμφωνώ μαζί σας αλλά με πιό αντικειμενικό τρόπο πιστεύω.
      Αν πάει και η αριστερά στην “επαναδιαπραγμάτευση” θα "καταλάβει" η Ευρώπη ότι το Ευρώ γίνεται ισχυρότερο χωρίς Μνημόνιο.
      Αν ο Τσίπρας παρά την πίεση γίνει Πρωθυπουργός, στις 18 Ιουνίου όλη η ΕΕ θα είναι μαζί του, ακόμη κι αν επιμείνει να μη φορέσει γραββάτα (που δεν είναι βέβαιο, μάλιστα εγώ πιστεύω οτι θα του πάει ωραία).
      Ο Ολλάντ δείχνει οτι το έχει καταλάβει, και μάλιστα κινείται με ταχύτητα που δεν αναμέναμε εκ μέρους του!
      Τα μνημόνια μετατρέπουν το Ευρώ σε Μάρκο και καταστρέφουν την ΕΕ.
      Πως να το κάνουμε, ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ό,τι μας απέμεινε απ' το διαλυμένο πολιτικό "καθεστώς" . Και ο Τσίπρας είναι ο γιός που εκθρέψαμε. Με τις αρετές και τα ελαττώματά του. Η μεγαλύτερη πολιτική αρετή του ΣΥΡΙΖΑ και του Τσίπρα είναι η ευλυγισία και η ταχύτητα μάθησης.
      Και δεν στριμώχνεται με τίποτα... Αν τον κολλήσεις στον τοίχο θα σε αφοπλίσει απλά με μιά λέξη:¨Δημοψήφισμα"." Ως φανατικοί φιλοευρωπαίοι, απαυθυνόμαστε στο λαό"...Oλοι οι άλλοι έχουν κάνει τόσες θεαματικές πολιτικές κωλοτούμπες που οι πιρουέττες του Τσίπρα μοιάζουν με χορευτική-πολιτική δεινότητα...
      Και στο κάτω κάτω αν η πατρίδα σωθεί χάρη στον Τσίπρα, όλοι θα είμαστε κερδισμένοι, ακόμα και ο Σαμαράς με την Ντόρα πλέον δίπλα του...

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/05/2012 17:04:00

    Η παρουσία του Σαμαρά στο εξωτερικό αντιστοιχεί με μια εμφάνιση π.χ. του Χατζηπαναγή, και αυτή του Τσίπρα, με μια του ... Βαμβακούλα (στα 50 του).
    Κατά τα άλλα, δυστυχώς διαπιστώνω καθημερινά, πως είναι πάρα πολλοί αυτοί που πιστεύουν στα 1.300 ευρώ μισθό του Τσίπρα.

    • tak avatar
      tak @ Strange Attractor 24/05/2012 17:17:49

      Υπάρχουν και ... πέτσινα ευρώ; Μήπως έχει συνεννοηθεί με τους εκ Βουλγαρίας παραχαράκτες για να τυπώνουν σωρηδόν και να μοιράζει αφειδώς!
      Strange Attractor φίλε μου, να του είπε (του δικού μας) χρόνια πολλά ο Μαρτένς ή να ξέχασε; Ας του πούμε εμείς! Για τις 23 Μαΐου, στις παρυφές του αστερισμού των διδύμων! Στον αστερισμό του (και μου για να παίρνω λίγη δόξα αν και είναι κατά πολύ μεγαλύτερος μου -έξι ολόκληρες ημέρες) θα γίνουν οι επόμενες εκλογές! Ελπίζω οι Κάστωρ και Πολυδεύκης να τον ανεβάσουν εκεί που πρέπει...
      Γεια σου φίλε...

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 24/05/2012 17:06:27

    Δηλώσεις ανθρώπων σαν τον Ρόμπεϊ δεν έχουν απήχηση στον πολύ κόσμο: Κάτι σαν κι'αυτόν... "συνωμοτούν εναντίον μας"!

    Αντίθετα ,οι δηλώσεις του Κον Μπεντίτ είναι πολύ αξιοποιήσημες: φτίαξτε μια αφίσα (η TV σποτ) με φώτο του Dany le Rouge την εποχή της δόξας του , γιά να έχει απήχηση και στις αντίστοιχες ηλικίες , γράψτε με τεράστια γράμματα : "Ο ΣΥΡΙΖΑ κοροϊδεύει τον κόσμο" ,και γεμίστε την Ελλάδα!

    Ετσι κερδίζονται οι ψήφοι ,όχι με τον Πάκη στα κανάλια!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 24/05/2012 17:48:08

      Αν ξαναδω Πακη σε prime time θα παρω τηλ τη Συγγρου και θα βριζω λες και εχω παει γηπεδο σε ντερμπυ ΑΕΚ- ΟΣΦΠ. Κανονιστε να συνεχιζει να μας εκπροσωπει στη ΤιΒι ο ανθρωπος με τη φατσα >>''μασκα-απο το καρναβαλι της Βενετιας'', που συν τοις αλλοις ευχαριστησε τους λαθρο που επελεξαν τη χωρα μας.

  5. NTUA avatar
    NTUA 24/05/2012 17:27:34

    Κανένα νέο από το μέτωπο των δημοσκοπήσεων μετά την πανωλεθρία του Αλέξη στην Ευρώπη;

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ NTUA 24/05/2012 18:07:37

      Ναι, είναι 4ος.

  6. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 24/05/2012 17:31:42

    Στο τέλος -αν οι προθέσεις τους είναι ειλικρινείς- θα "κάτσουν" ακριβώς στις θέσεις του Σαμαρά γιατί είναι οι μόνες που είναι προϊόν σοβαρής ανάλυσης και επεξεργασίας και όχι ψηφοθηρικά ευχολόγια.
    Βέβαια, ο μισθός των 1.300 είναι μία πραγματοποιήσιμη υπόσχεση αλλά με νόμισμα πληρωμής την δραχμή!
    Επιτέλους, λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν, αλλά μπορούν ΝΑ υπάρξουν.

  7. Γιάννης avatar
    Γιάννης 24/05/2012 17:50:57

    Λοιπόν :
    Συνταξιούχοι 1300€
    Βασικός Μισθός 1500€
    Επίδομα Ανεργίας 1000€
    Αφορολόγητο 30000€ (ατομικά)
    Φορολόγηση εταιριών 100% + προκαταβολή 300%+ΦΠΑ 45%+5% επι του τζίρου+50% κερδών για περαίωση +50% για μερίσματα (για αρχή)
    Καταθέσεις (ξεκινάμε από το μηδέν)
    Δάνεια τα χαρίζουμε(είπαμε ξεκινάμε από το μηδέν)
    Ακίνητα 30% αντικειμενικής αξίας (εξαιρείται η πρώτη κατοικία)
    Πρόσληψη 500.000 ΔΥ + 500.000 έκτακτους +500.000 στους ΟΤΑ.
    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΩ ΕΓΩ.
    Επιπλέον ΕΣΠΑ ΜΕΣΠΑ ΧΕΣΠΑ κλπ 500δις€ από την ΕΕ για την εφαρμογή του σχεδίου μου με επιτόκιο 1% και 50ετης περίοδο χάριτος.

    ΨΗΦΙΣΤΕ ΜΕ και θα κάνουμε τους Ευρωπαίους να ψάχνονται.
    Δεν θέλω να ακούσω σχόλια του τύπου ανεφάρμοστα, ειρωνεία, κλπ όλα είναι θέληση και εγώ την έχω.

    ΥΓ Αν αποτύχω στο σχέδιο θα πρέπει να υπογράψουμε ένα μνημόνιο με τους ξένους αλλά δε βαριέσε LIVE YOUR MYTH IN GREECE.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Γιάννης 24/05/2012 18:05:40

      To ΥΓ μην το λάβετε υπόψιν, δεν ισχύει, είναι από το ... παλιό πρόγραμμα.

  8. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 24/05/2012 19:32:44

    Τώρα με τη μεγάλη μεταγραφή της Nτοριτας που έχει χρηματίσει και υπουργός εξωτερικων η χωρα θα εκπροσωπείται ακόμα καλύτερα εις τας Ευρώπας που μας ξεφτιλίζει ο "συριζας"... Εκτος κι αν ο Ολαντ ξαναφωνάξει τον Benny για να του δώσει οδηγίες... Κούνια που σας κούναγε! Δεν βλέπετε ότι όλα αυτοί οι ασπόνδυλοι πολιτευτές του μνημονίου το μονο που ψάχνουν είναι να σώσουν τις καρέκλες τους ξεπουλώντας την χωρα με δήθεν διαπραγματεύσεις;;

  9. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 24/05/2012 19:46:17

    Πιστή αντιγραφή. Δεν αναφέρω το όνομα αυτού που το έγραψε, επειδή δεν ξέρω εάν θα το ήθελε.


    ότι ό,τι ότι όχι δε θέλαμε να καταγγείλουμε το μνημόνιο ε κι εμείς ύστερα είπαμε εντάξει.
    θέλουμε να εε δε θέλουμε κι εμείς και αυτοί ύστερα μετά εμείς αφού είπαμε είπαμε να δούμε.
    αυτό θέλουμε είπαμε δε θέλουμε κι εμείς το αλλάξαμε και λέμε εντάξει λένε ούτε κι εμείς.
    θέλουμε και μετά είπαν αυτοί πάλι ότι ξέρετε εμείς λέει θέλουμε να καταγγείλουμε το.
    μνημόνιο εμμ εμείς όμως μετά δε δεχτήκαμε μετά απ' όλα αυτά και είπαμε ναα να καν γίνει.
    μετά η καταγγελία του μνημονίου οπότε το το κάνουμε όπως ορίσει το ΔΝΤ...
    αυτό ακριβώς τίποτ' άλλο!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ dikefalosaitos 24/05/2012 19:58:07

      Μήπως είσαι Εδεσσαϊκός;

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Strange Attractor 24/05/2012 20:04:07

        Μπα.

  10. rasputin avatar
    rasputin 24/05/2012 19:57:18

    Αυτό που βλέπουμε φίλε ευρωσκεπτικέ είναι ότι οι σοβαρές και ωφέλιμες διαπραγματεύσεις είναι απαραίτητες και δυστυχώς για όλους μας δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις .
    Προσωπική μου γνώμη ότι εάν τα πέντε κόμματα είχαν φτιάξει μια οικοκουμενική , θα υπήρχε περισσότερη δύναμη πυρός και αναλογική εκπροσώπηση όλων των κοινωνικών τάσεων .
    Τώρα πλέον ελπίζουμε ο Σαμαράς να αποδεχθεί ανώτερος των περιστάσεων . Ο Αλέξης δυστυχώς είναι φανερά κατώτερος των περιστάσεων , τουλάχιστον αυτή την στιγμή . Αν ωριμάσει στο μέλλον , μετά από μια θητεία ως αξιωματική αντιπολίτευση , θα το δείξει η πορεία .
    Για όποιον δεν αντιλήφθηκε αυτές τις 15 μέρες ότι έχουμε να κάνουμε με ένα πρώην μικρό κόμμα που δεν μπορεί να πείσει ούτε τον εαυτό του ότι έχει τον τρόπο να κυβερνήσει , δεν χρειάζεται να προσθέσουμε τίποτα άλλο .

    ΥΓ Σιγά που περίμενε ο Ολάντ να συναντήσει τον Μπένυ για να τον δασκαλέψει.
    Αυτά αν είναι γίνουν , συμβαίνουν στα κρυφά , μακριά από το φως .

  11. yianna avatar
    yianna 24/05/2012 20:23:20

    Η αλήθεια είναι ότι η κωλοτούμπα τους τελευταίους μήνες στην Ελλάδα λόγω των ειδικών συνθηκών πάει σύννεφο.
    Είναι βέβαιο ότι κανένας ΣΥΡΙΖΑ δεν θα αναλάμβανε το ρίσκο να αποτελειώσει τη Χώρα. Προφανώς αφού οι ομοϊδεάτες τους τους είπαν να τηρήσουν τις συμφωνίες, έκαναν μια τούμπα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, γιατί εάν γίνουν κυβέρνηση, τουλάχιστον μην πάμε εν μια νυκτί αδιάβαστοι.
    Πάντως καλή η προσπάθεια για ένωση της Κεντροδεξιάς, αλλά χρειάζεται περισσότερη εναντίωση στους φίλους μας ...έξω, γιατί η πραγματικότητα είναι δυστυχώς σκληρή και δεν κρύβεται. Η ΝΔ έστω και καθυστερημένα πρέπει να γυρίσει στις θέσεις της του Νοεμβρίου και μαζί με ΣΥΡΙΖΑ να τσιρίζει για το αδιέξοδο των μέτρων. Αλλιώς στην καλύτερη των περιπτώσεων θα κληθεί να συγκυβερνήσει με τους ακατανόμαστους του ΠΑΣΟΚ.

  12. Nik avatar
    Nik 24/05/2012 20:31:10

    "η καταγγελία θα είναι πολιτική κι όχι νομική." Αυτό κάτι θυμίζει, όπως εκείνο το "αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη των ενεργειών της οργάνωσης" .

    Δεν αφήνετε την πλάκα! Έχουμε χιούμορ αλλά μέχρις ενός ορίου. Τα πράγματα ζορίζουν άσχημα. Δεν είναι ώρα για πλάκες.