#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/02/2010 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν και τα στοιχήματα για το πότε θα φαλιρίσουμε



Δεν ξέρω αν πράγματι αυτοί που μας δανείζουν είναι οι ίδιοι που στοιχηματίζουν ότι θα φαλιρίσουμε, αλλά το φτωχό μου μυαλό λέει ότι από τον Σεπτέμβριο του 2009 «κάτι» έγινε, και οι πάντες στοιχηματίζουν ότι θα πέσουμε έξω.  Τώρα τι έγινε, και ποιος ωφελείται, θα το πει η ιστορία. Εγώ πάντως δεν ωφελούμαι, αλλά θα ψάχνω να δω ποιός κερδίζει από τα χάλια μας που ξαφνικά έγιναν βουνό από τον Σεπτέμβριο του 2009.

 Το σχεδιάγραμμα και το άρθρο είναι από το http://www.nytimes.com/2010/02/25/business/global/25swaps.html?hp

 Εν τω μεταξύ, το φιλελληνικό μέτωπο των Financial Times συνεχίζει ακάθεκτο να μου θυμίζει τι άχρηστοι που είμαστε, και μπορεί μεν να είμαστε άχρηστοι, αλλά έχει αρχίσει και με εκνευρίζει και κάποια Izabella Kaminska,

 http://ftalphaville.ft.com/blog/2010/02/17/151981/greece-take-fewer-holidays-and-other-suggestions/ .

 http://ftalphaville.ft.com/blog/2010/02/23/156346/go-greece-tightening/

 Έχει πολλά παρόμοια αρθράκια η κυρία, φαίνονται στα links, άκουσα για ένα που δεν μπόρεσα να βρω στο διαδίκτυο, που λέει «τι στενοχωριόμαστε, η Ελλάδα χρωστάει και δήθεν δεν μπορεί να πληρώσει, οι Έλληνες όμως έχουν λεφτά σε λογαριασμούς εντός και εκτός Ελλάδος, παγώστε αυτούς τους λογαριασμούς και  λύθηκε το πρόβλημα».  Τι ωραία…

 Προφανώς έχει πολλά … politics όλο αυτό το θέμα του αν, πότε ,και πώς, θα χρεοκοπήσουμε. Φοβάμαι ότι με πολλά κοκόρια να λαλούν, οι εξελίξεις θα είναι ανεξέλεγκτες και απρόβλεπτες.  Δεν μπορεί να συντηρηθεί για πολύ αυτή η κατάσταση και η διαίρεση δια του μηδενός κάπου θα σκάσει, και αν έπρεπε να μαντέψω από πού, θα έλεγα ή από τις ελληνικές τράπεζες, ή από την αναχρηματοδότηση Απριλίου-Μαΐου.  Στον εταιρικό κόσμο, θα είχε ήδη αρχίσει προσπάθεια επαναδιαπραγμάτευσης και κάποιας ρύθμισης του χρέους με τους μεγάλους πιστωτές, ώστε να ξυπνήσουμε με ανακοίνωση ρύθμισης, και όχι καταστροφής. Αλλά δεν ξέρω τι μυαλά κουβαλάνε οι φωστήρες μας…

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zonitis avatar
    zonitis 25/02/2010 14:11:51

    Εδω (Ελβετια) υπαρχουν φημες για τον Αυγουστο αρχαιε...Προερχονται απο τραπεζες μιας μικρης χωρας της Μεσης Ανατολης που θελει να το παιζει Ευρωπη.

  2. donaE avatar
    donaE 25/02/2010 14:20:36

    Εγινε οτι με την ψηφο του ελληνικου λαου καποιοι τιτλοποιησανε το χρεος μας.

  3. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 25/02/2010 14:34:34

    Είμαστε στο μέσον ενός παγκόσμιου οικονομικού πολέμου μεταξύ των αγγλοσαξώνων και της ΕΕ.

    Το ότι επιτρέψαμε με τις ανεπαρκείς ηγεσίες που εξέλεξε ο ελληνικός λαός να διασυρόμαστε έτσι είναι ένα θέμα. Από εκεί και πέρα όμως η ουσία είναι ότι ακόμα δεν έχουμε φαλιρήσει επισήμως και ότι ακόμα όλα παίζονται.

    Αρχαιοπτέρυγα δεν είναι βέβαιο ότι στον πόλεμο αυτό θα επικρατήσουν οι αγγλοσάξωνες και μάλλον αυτό, όπως φαίνεται σήμερα, δεν είναι και προς το συμφέρον μας.

    Μην ξεχνάμε ότι οι αγγλοσάξωνες έχουν ανοίξει και δεύτερο οικονομικό μέτωπο με την Ιαπωνία μέσω της υπόθεσης Toyota. Μεθαύριο μπορεί να κάνουν το ίδιο και με τους Κινέζους.

    Τα πράγματα παγκοσμίως είναι ρευστά και διαφαίνεται ότι ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος είναι κοντά και ότι μάλλον θα είναι οικονομικός.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 25/02/2010 15:18:59

      Παρακαλώ τον πρωθυποργό μας να κόψει τα πολλά ταξίδια, τις ανταλλαγές απόψεων και τα brainstorming και να πάρει ξεκάθαρη θέση με ποιους είμαστε. Όπως πήρε και ο Μεταξάς το '40.

      Ας τελειώνουμε πλέον με τους Αγγλοαμερικάνους που το μόνο που τους μέλλει είναι να μας τελειώσουν και να τα κονομήσουν από το πτώμα μας. Ας πιέσει και ο Σαμαράς προς αυτή την κατεύθυνση.

      Ας βγούν σε κοινή συνέντευξη τύπου και να ξεκαθαρίσουν ότι η θέση μας είναι στην ΕΕ, ότι θα βρούμε λύση μέσω αυτής, ότι ακολουθούμε και ότι θα ακολουθήσουμε πιστά και απαρέγκλητα τα μέτρα που θα μας υποδείξει η ΕΕ και ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να καταφύγουμε στο ΔΝΤ ή να φαλιρήσουμε.

      Όσον αφορά τα CDS και τις από καιρού εις καιρόν παπαριές των FT, WSJ και λοιπών άλλων κορακιών ας τους υπενθυμήσουν με κατηγορηματικό τρόπο ότι τις ίδιες πρακτικές έχουν εφαρμόσει και πάρα πολλές άλλες χώρες και ότι σε παρόμοια οικονομική κατάσταση με την Ελλάδα βρισκονται δεκάδες άλλες χώρες του αναπτυγμένου, κατ'αυτούς, κόσμου.

      Σταράτες και αποφασιστκές κουβέντες και πράξεις χρειάζονται οι "αγορές" για να το βουλώσουν επί τέλους.

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/02/2010 14:35:32

    Άν βέβαια καταφέρουν να παγώσουν παχείς λογαριασμούς "Έλλήνων" (συμβατικό είναι) που μετέφεραν πρόσφατα λεφτά εκτός Ελλάδος, έ τότε όντως σωθήκαμε: Να τους φιλήσω! Κι άς είναι οι "καταψύκτες" Λόρδοι, Τεύτονες, Κίμβροι, γελαδάρηδες από τη χώρα του Γουλιέλμου Τέλλου, Ζενιστές Κινέζοι τραπεζίτες, Τσύπριοι αδελφοί ή αξιοπρεπέστατοι γιάπηδες από την Τορτούγκα και τα Κέιμαν!
    Χώστους τα Mrs Izabella Kaminska!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 14:37:41

      Άν τα γραψες όντως εσύ αυτά αγαπητή Ιζαμπέλλα, στέλνω ήδη σε σένα τα φιλιά μου!
      Ρίξε ταυρόκολλα στο σουρωτήρι!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 14:43:27

      Και δεν μου φαίνεται να παίζεις για τους "αγγλοσάξονες", άν όντως τά γραψες αυτά! Και το επίθετό σου, φαίνεται μάλλον κεντροευρωπαικό, Πολωνέζα, Τσέχα; Ή το μικρό σου, Γαλλίδα Ελισάβετ;
      "Υβρίδιο" πολων-γαλατικό ίσως, όπως λέμε Φρεντερίκ Σοπέν;
      Ελλάδα-Γαλλία συμμαχία et Solidarnosc!
      Επιτέλους, μια πρακτική, δίκαια πρόταση: Απαλλοτριώστε τους απαλλοτριωτές!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 14:55:54

      Izabella Kaminska
      Demographic info:
      Banking, Warsaw Area, Poland
      Head of Retail Segment at Bank Millennium.

      Κοντά έπεσα. Έχουμε κι εδώ Millennium. Πορτογαλέζικη μητρική, κι αυτοί κινδυνεύουν. Πληροφόρηση Ελληνική προφανώς, από "μέσα".
      Οι "νότιοι" παίρνουν τα μέτρα τους σε συνεργασία με "ανατολικούς"

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 15:06:58

      Για να αποδειχτεί δια μίαν εισέτι φορά stgm ότι ριζοσπαστικός και επαναστατικός είναι ο καπιταλισμός και όχι αυτό που νομίζαμε ...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 15:10:22

      Έλα μου, ντέ!
      Από "δικούς τους" λειτουργούς θα φάνε το κεφάλι τους οι καρχαρίες!
      Γιατι άν περιμέναμε από τους δικούς μας, ζήσε Μάη μου!
      Είμαστε που είμαστε θλιμμένοι, ας είμαστε ρεαλιστές και αποφασισμένοι τουλάχιστον, φίλε Αντιαθλητικέ!

  5. gap-goup avatar
    gap-goup 25/02/2010 14:40:24

    "αλλά το φτωχό μου μυαλό λέει ότι από τον Σεπτέμβριο του 2009 «κάτι» έγινε, και οι πάντες στοιχηματίζουν ότι θα πέσουμε έξω"

    Archaeopteryx
    Λογικο ειναι..περιμεναν να ελθει στην εξουσια ο.."λεφτα υπαρχουν",για
    να βγαλουν πολλα λεφτα απ'το σορταρισμα της χωρας.
    Εσυ εαν ησουν "κερδοσκοπος" και τον ακουγες τι θα εκανες?
    Η προεκλογικη εκστρατεια του πασοκ,τρομαξε τους επενδυτες και ενθουσιασε τους μεγαλους παιχτες..

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ gap-goup 25/02/2010 15:03:59

      Ρωτάω εδώ και καιρό:
      Ενδιαφέρθηκε κανένας να μάθει ΠΟΙΟΙ ΣΟΡΤΑΡΙΣΑΝ; ΠΟΤΕ;
      Γιατί δεν καλεί η Βουλή τον Πρόεδρο της Κεφαλαιαγοράς;

  6. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/02/2010 14:58:14

    Άν πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο:
    Greek - Portuguese - Polish connection?

    Izabella Kaminska
    Demographic info:
    Banking, Warsaw Area, Poland
    Head of Retail Segment at Bank Millennium

    • Κοινὸς νοῦς avatar
      Κοινὸς νοῦς @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 16:10:12

      Ὀχι,ίδοὺ τὰ στοιχεῖα της ἀπὸ τὸ Linked:

      Izabella Kaminska

      Title: FT Alphaville reporter
      Demographic info: Newspapers | London, United Kingdom
      Current: FT Alphaville Reporter at Financial Times
      Past: Associate Producer at CNBC, Associate editor at Platts
      Education: University College London, U. of London

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/02/2010 15:07:13

    h**p://en.wikipedia.org/wiki/Banco_Comercial_Portugu%C3%AAs

    Banco Comercial Português (BCP) is a Portuguese bank that was founded in 1985 and is the largest private bank in the country.
    BCP is a member of the Euronext 100 stock index and its current chief executive officer is Carlos Santos Ferreira.
    BCP is based in Porto, but its operations are headquartered in Oeiras, Greater Lisbon. It operates a branch brand dubbed and restyled in 2004 as Millennium BCP.

    Bank Millennium is BCP's network of branches in Poland. Bank Millennium was founded in 1989 when the Polish free market and democratic political transformations started.

    See also
    Millennium Bank (Greece)
    Bank Millennium (Poland)
    Millennium bim (Mozambique)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 15:16:06

      Αυτη ειναι η τραπεζα στην οποια πουλησε ο Κοντομηνας νομιζω.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 15:18:48

      Yap!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 15:20:01

      Σωστά νομίζεις

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 15:35:10

      Δεν σού 'λεγα ψυχραιμία, ότι οι "δικοί" μας κατεστημένοι επιχειρηματίες πούλησαν και τα βρακιά τους μεταξύ 2000 - 2009;
      Έβγαλαν το ρευστό των πωλήσεων στο City, ένα μέρος έγινε "αέρας" λόγω κρίσης, το λοιπό το "διεκδικούν" τώρα αυτοί που φορτώθηκαν το μετοχικό μερίδιό τους.
      Πορτογάλοι, εμείς και λοιποί Μεσογειακοί είδαμε το ρευστό να πάει (και να εξαυλώνεται εν μέρει) στην Αλβιόνα, ο Γκόρντον είδε τους τραπεζίτες του να παίζουν με τις φούσκες προς ζημίαν του κράτους, Πολωνοί, λοιποί Ανατολικοευρωπαίοι (και από πίσω οι παντοδύναμοι Γερμανοί δανειστές τους) θέλουν πίσω τα λεφτά που έδωσαν για να πάρουν πεσμένες σήμερα τράπεζες.
      Αυτός είναι ο κύκλος του χρήματος. Γι αυτό γίνεται όλη η κόντρα με τους Γερμανούς; "Δώστε τους, δώστε τους δικούς σας", μήπως γι αυτό μας εκβιάζουν;
      Ξέρουν αυτοί. Και ο Γκόρντον ξέρει. Ο αδύνατος κρίκος είναι τώρα οι "δικοί μας"!

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/02/2010 15:18:33

    Φίλε μου Archaeopteryx, αδύνατο να μην τό 'πιασες τι κάνει η Ιζαμπέλλα!
    Είναι απίστευτο, αλλά νομίζω ότι προβοκάρεις τους υποτιθέμενους "δικούς σου"! Μαζί μας σύντροφε!
    Βλέπω τον Γκόρντον Μπράουν ήδη να "προπονείται" για συνάντηση με δυό-τρείς Προέδρους Τραπεζών του Σίτυ, από τις αγαπημένες των "Ελλήνων" εφοπλιστών.
    Τελικά αυτοί οι Financial πουλάνε στους δικούς τους και σχοινιά για κρεμάλες.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Sic transit gloria mundi 25/02/2010 19:48:46

      μα τι να σου πω... την είδα πρωί πρωί και η μέρα μου πήγε θεόστραβα...

  9. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/02/2010 15:37:30

    Αυτό εννοούσαν άραγε οι πασόκοι με το σύνθημα "τα λεφτά υπάρχουν";
    Άν το υποψιαστώ θα γελάσω πολύ!

  10. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 25/02/2010 15:50:28

    ΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΦΑΛΗΡΗΣΕΙ ΤΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.....ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ.
    Die zehn Länder mit den grössten Bank-Ausleihungen in Griechenland

    Land
    Ausleihungen (in Mio. USD)

    Frankreich
    75'452

    Schweiz
    63'966

    Deutschland
    43'236

    USA
    16'411

    Grossbritannien
    12'342

    Niederlande
    11'849

    Portugal
    10'317

    Irland
    8'506

    Japan
    8'447

    Italien
    8'381

    Quelle: Drittquartalsbericht internationale Bankenstatistik der BIZ
    ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Bank for International Settlements http://www.bis.org/

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ EUROTSOPANHS 25/02/2010 16:00:54

      Τα κρατικά ομόλογα τα έχουν κυρίως οι 3 πρώτοι (και επίσης, αναλογικά με το οικονομικό μέγεθός τους 3 μικρότεροι)!
      Αυτοί φυσικά, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να φαληρίσει το Ελληνικό δημόσιο. Ο μουτζούρης πρέπει να πάει σε άλλους.
      Άλλοι δεν έχουν πολλά κρατικά ομόλογα, έχουν άλλες αξίες. Ιδιωτικές καταθέσεις και επενδύσεις σε μικτά τραπεζικά προιόντα π.χ.
      Αντίθετα συμφέροντα. Αρχίζει να γίνεται μήπως φανερό "τί παίζεται"?

  11. γεωργιος avatar
    γεωργιος 25/02/2010 16:11:26

    γρηγορα να επιστρεψουν ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ και ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ για να μας σωσουν. τετοια μυαλα δεν πρεπει να ειναι εκτος υπουργειου.

  12. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/02/2010 16:32:30

    Άν οι εν λόγω "συνέλληνες" επιχειρηματίες (φυσικά ή νομικά πρόσωπα) χρωστούν φόρους στο Δημόσιο, υπάρχει το κοινοτικό νομικό πλαίσιο ώστε να υποχρεωθούν να τους καταβάλλουν στην χώρα της επιχειρηματικής τους έδρας. Π.χ. η Κοινοτική Οδηγία 2003/48/ΕΚ κτλ.
    Νομίζω μάλιστα, ότι για τον εξαναγκασμό τους προβλέπεται και πάγωμα λογαριασμών στις λοιπές Κοινοτικές Χώρες, και όχι μόνον της Ευρωζώνης. Ίσως, κατόπιν δικαστικής απόφασης, και απευθείας δήμευση του μέρους που αναλογεί με μεταφορά στη χώρα οφειλής.
    Ιδού λοιπόν πεδίον δόξης λαμπρόν για να εξορθολογισθούν τα Δημόσια Οικονομικά μας ("ληξιπρόθεσμες οφειλές" είπαμε), με θερμά ευχαριστήρια στην κα Kamimska που μας το θυμίζει.

  13. Panos avatar
    Panos 25/02/2010 17:11:23

    Για όσους μας λένε και κοπρίτες του Έλληνες ας κοιτάξουν το συγκεκριμένο δείκτη (http://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=ANHRS) για το πόσο δουλεύουμε εμείς σε σχέση με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους και θα καταλάβει πως αν μας κόψουν κι άλλο μισθούς έμμεσα/άμεσα τότε μιλάμε για δουλεία πια!

  14. αδολφος τρισεφεσης avatar
    αδολφος τρισεφεσης 25/02/2010 17:52:22

    @zonitis
    Ασχετο.
    Επειδη με αφηνει αδιαφορο αν η ελλας θα χρεωκοπησει,μαζι της και το σκατο κατοχικο νομισμα που πρωτοεμπνευστηκαν το 1935 οι ναζι(Φουνκ) για το neu ordnung της ευρωπης μετα την επιβολη του τριτου ραιχ και τελικα το επεβαλαν 60 χρονια μετα στο τεταρτο ραιχ και το new order της global shadow government,μαζι και το euro(αμην και ποτε να διαλυθει το καρναβαλι αυτο της Ε.Ε,ΕΚΤ,ΕURO κλπ. ηλιθιοτητων) ερωτω.

    Μηπως ξερεις εκει σε ελβετια κανεναν τροπο τζαμπα να βρω κανενα ελβετικο vpn η IP ADRESS για να βλεπω στο google chrome τα καναλια ελβετιας και ευρωπης στο watch.zattoo.com?

    φιλικα.αδολφος τρισεφεσης