10/06/2009 20:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν και τα σενάρια ανασχηματισμού

 Συνάντηση Μεϊμαράκη - Σπηλιωτόπουλου

Ένα σημερινό γεύμα του Βαγγέλη Μεϊμαράκη με τον Άρη Σπηλιωτόπουλο έγινε η αφορμή να αυξηθεί η φημολογία για επικείμενο «μίνι» ανασχηματισμό έτσι ώστε να πει η ΝΔ πριν από τις θερινές διακοπές ότι το διάβασε το «μήνυμα».

Σύμφωνα λοιπόν με τα σημερινά σενάρια ο Β. Μεϊμαράκης θα επιστρέψει στη θέση του γραμματέα του κόμματος (με τον Λ. Ζαγορίτη να γίνεται επιτέλους υπουργός) ενώ ο Άρης Σπηλιωτόπουλος θα αναλάβει εκπρόσωπος της κυβέρνησης στην θέση του Β. Αντώναρου. Τα επιχειρήματα υπέρ μιας τέτοιας λύσης είναι δύο:

1. Οι δυο πολιτικοί έχουν συνεργασθεί επιτυχημένα στο παρελθόν σε ανάλογο πλαίσιο, γραμματέας του κόμματος ο ένας, εκπρόσωπός του ο άλλος.

2. Διευκολύνει τον Καραμανλή να δείξει ότι προχωρεί αμέσως σε ριζικές αλλαγές, αποφεύγοντας όμως έναν «μεγάλο ανασχηματισμό» που του δημιουργεί προβλήματα.

Το άλλο σενάριο πάντως προβλέπει ότι θα γίνει κανονικός ανασχηματισμός μετά τα εγκαίνια του νέου Μουσείου της Ακρόπολης.

Τι θα κάνει ο Καραμανλής; Σας το έχουμε πει:  Θα αφήσει να πέσουν πρώτα όλες οι απόψεις στο τραπέζι για να αλληλοεξουδετερώνονται και να ... τσακώνονται και μετά διαίρει και βασίλευε.

Και φυσικά ανασχηματισμός χωρίς την μετακίνηση της Ντόρας δεν νοείται αυτή τη φορά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 10/06/2009 20:32:07

    Ο Αζορ ποιο υπουργειο θα διευθυνει..? Απο οσο ξερω δεν υπαρχει υπουργειο βαψομαλιαδων και αρνισιων παιδακιων...

  2. koinos_nous avatar
    koinos_nous 10/06/2009 20:58:27

    Απαιτουνται ικανοτητες για να γινεις υπουργος;

  3. fatheo avatar
    fatheo 10/06/2009 21:29:00

    Anashimatismos xwris Baryn den ginetai

  4. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 10/06/2009 21:32:17

    Ξαναζεσταμένο φαγητό μάλλον και ληγμένο.

  5. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 10/06/2009 21:36:07

    Για τη Ντόρα διαρρέει το κανάλι "ΑΛΦΑ" ότι θα πάει για ΥΠΕΞ της ΕΕ.

    Έχει γούστο να επεκταθεί το Μητσοτακέικο και στις Βρυξέλλες.

    Αυτοί είναι χειρότεροι και από τον ιό της γρίπης. Θα αρχίσουν οι ταξιδιωτικές οδηγίες οσονούπω από την ΕΕ.

  6. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 10/06/2009 22:01:49

    Το πρόβλημα δεν είναι να διαβάσει το μήνυμα, ακόμα και με τα χάλια της εκπαίδευσης στη χώρα όποιος τελειώνει την Α Δημοτικού ξέρει ανάγνωση.
    Στα μηνύματα όμως απαιτείται:
    -Κατανόηση
    -Ανάλυση
    -Σχεδιασμός Στρατηγικής
    -Υλοποίηση Στρατηγικής
    -Αποτίμηση
    Αν λάβουμε τώρα υπόψη με ιστορικά δεδομένα την ταχύτητα αντιδράσεων του πρωθυπουργού, την χρονική υστέρηση κατανόησης των ¨λαθών¨συνεργατών και συν υπολογίσουμε ότι τα μηνύματα σε αυτή την χώρα μεταβιβάζονται με κλητήρες, καλό 15 Αύγουστο....

    ΥΓ

    μου αρέσει οι αλλαγές που διαρρέει Αρης και Βαγγέλης, εμπρός στην ομάδα του 1999 - 2000, αν δω και την είσοδο στην κυβέρνηση του κ Ζαγορίτη ως ...αποζημίωση, το χάσαμε το κορμί πατριώτη
    Το πρόβλημα είναι δομών, λειτουργιών και οργάνωσης και όχι ανακάτεμα της τράπουλας μεγάλε?
    Θες και προτάσεις ? ....
    -Θα παραμείνει ο κουφός?
    -Θα μετακινηθεί η κόρη του επίτιμου?
    -Θα συνεχίσει ο ...Πάκης?
    Για να σου αναφέρω μόνο 3 από τους κορυφαίους για το ...μήνυμα....

  7. Naruto avatar
    Naruto 10/06/2009 22:32:39

    Στου κουφου την πορτα πορτα :P

  8. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 10/06/2009 23:58:07

    Ο πατήρ Bush βάζει πάλι το χεράκι του για τη Δρακουμέλα;

    Στο μήνυμά του, στην πρόσφατη επίσκεψη του κωμικού Stephen Colbert στο Ιράκ, εμφανίζεται με... ελληνικό φόντο.

    www.bayimg.com/PAANBAAcN

    www.huffingtonpost.com/2009/06/10/colberts-tackles-dont-ask_n_213625.html

  9. aris53m avatar
    aris53m 11/06/2009 07:29:07

    ούτε μια βροχή τους σώζει....

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 07:42:14

    Άμα γίνει και ανασχηματισμός χέστηκε η φοράδα στο αλώνι... σιγά την κίνηση. Εμάς εδώ ούτε βομβαρδισμός δεν μας σώζει πλέον.