09/02/2012 17:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν και τα παιχνίδια με τις εκλογές

Νέα παγίδα στον ελληνικό λαό, προσπαθούν να στήσουν τα «μαγειρεία» του Μεγάρου Μαξίμου, μετά και την -όπως όλα δείχνουν- ολοκλήρωση της συμφωνίας για τη νέα δανειακή σύμβαση.

Η παγίδα σχετίζεται φυσικά με τις εκλογές που θα πρέπει κανονικά να γίνουν σε δύο μήνες, δηλαδή πριν από το Πάσχα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, κάποιοι ήδη σχεδιάζουν την παράταση του βίου της κυβέρνησης Παπαδήμου επικαλούμενοι το χρόνο που χρειάζεται για να πάνε στη Βουλή και να ψηφιστούν οι εφαρμοστικοί νόμοι για τα μέτρα που προβλέπει το Μνημόνιο.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι την Κυριακή στη Βουλή δε θα ψηφιστεί κανένα Μνημόνιο με μέτρα αλλά μόνο το κομμάτι που αφορά το PSI ώστε από Δευτέρα να ξεκινήσει η διαδικασία του κουρέματος. Εκεί μέσα θα υπάρχουν και οι ρυθμίσεις για την ενεργοποίηση των Cacs, δηλαδή της υποχρεωτικής συμμετοχής όταν το ποσοστό φτάσει το 75%.

Όλα τα υπόλοιπα θα «σπάσουν» σε εφαρμοστικούς νόμους για τα εργασιακά, τα φορολογικά κ.λπ. Ετσι, ο κ. Παπαδήμος, επικαλούμενος τα ασφυκτικά χρονοδιαγράμματα θα ζητήσει παράταση του χρόνου, για άγνωστο διάστημα. Φυσικά έχει και τη σύμφωνη γνώμη της τρόικας η οποία θα πιέσει προς αυτή την κατεύθυνση. Άλλωστε, που θα βρει προθυμότερους να κυβερνούν μια διαλυμένη χώρα.

Ακόμη και σε ενδεχόμενη αποχώρηση του κ. Καρατζαφέρη, θα επιδιώξουν να «μαντρώσουν» του βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, ωστόσο, είναι ένα σενάριο που βρίσκεται στον αέρα καθώς η ΝΔ είναι ξεκάθαρη και έχει θέσει ανώτατο όριο για τις εκλογές την 8η Απριλίου

Και αυτό είναι το σωστό διότι η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι ερμαφρόδιτη, έχει τελειώσει το έργο της ενώ ήδη η κοινή γνώμη καταλαβαίνει ότι δεν είναι καλύτερη από την προηγούμενη. Μια ματιά στις δημοσκοπήσεις θα καταλάβει κανείς την προοδευτική απαξίωση τόσο της κυβέρνησης όσο και του πρωθυπουργού, παρά το επικοινωνιακό μασάζ των μέσων ενημέρωσης που τον στηρίζουν.

Όμως η χώρα είναι σε αδιέξοδο και τερτίπια δε χωράνε. Ούτε παιχνίδια με το χρόνο και το πότε πρέπει να ψηφιστεί το Μνημόνιο. Εκλογές το ταχύτερο δυνατό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. reformfront avatar
    reformfront 09/02/2012 17:43:24

    Αν η ΝΔ δεχθεί παράτάση βίου κυβέρνησης Παπαδήμου πέραν της ολοκλήρωσης του PSI και της ψήφισης της δανειακής σύμβασης τότε θα ακολουθήσει το ΠΑΣΟΚ στην ταχύτατη αποσύνθεση.

    • Σοφια avatar
      Σοφια @ reformfront 09/02/2012 17:59:12

      κι εγω πιστευω ουτε την ΝΔ συμφερει πια να γινουν εκλογες...το χασαμε το κορμι πατριωτη...

  2. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 09/02/2012 17:47:49

    Γιατί Πετράκη; Σε ενοχλεί κάτι ;

  3. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 09/02/2012 17:49:21

    Βλέπω σύντομα και την ΝΔ ανάμεσα στα "μικρά κόμματα", παρέα με το πασοκ του 8%, ίσως γύρω στο 15%... Καλο θα είναι άλλωστε για τη ΝΔ αφού ο κόσμος προτιμάει να ψηφίζει μικρά κόμματα :)

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Evro-skeptikos 09/02/2012 20:22:53

      Θα διαψευσθείς

  4. Θέμις avatar
    Θέμις 09/02/2012 17:49:24

    Γιατί, εσύ πιστεύεις ότι μετά τη σημερινή εξέλιξη θέλει η ΝΔ εκλογές; Για να πάρει τί ακριβώς; Αυτοδυναμία;!!!
    Προσωπικά πιστεύω ότι εκλογές εντός του 2012 δεν πρόκειται να γίνουν.

    • Πετρος avatar
      Πετρος @ Θέμις 09/02/2012 17:58:38

      ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ
      ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

      • Θέμις avatar
        Θέμις @ Πετρος 09/02/2012 18:06:47

        Σωστά, εγώ θα είμαι εκεί.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Θέμις 09/02/2012 20:25:32

      Τις ζήτησε τις εκλογές μόλις. Ο Σαμαράς σε διαψεύδει

      • peripeton avatar
        peripeton @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 09/02/2012 22:04:17

        Πραγματικά, πείτε μου, τι ακόμη περιμένετε για να καταλάβετε πως σας δουλεύουν;

        Σοβαρά ερωτώ. Τι θα ήταν αυτό που θα σας έκανε να παραδεχτείτε ότι κι ο Σαμαράς και ο κάθε πολιτικός που έχει εξουσία παίζει το ίδιο παιχνίδι και απλώς εξυπηρετεί τους κατακτητές;

        Μόλις μου απαντήσετε, θα σας πω τι θα γίνει και πότε και θα βάλουμε και στοίχημα...Έτσι, διότι κάποιοι πριν κάτι μήνες έλεγαν πως αυτό που θα τους έκανε να αλλάξουν γνώμη ήταν η συγκυβέρνηση.

        Μετά αυτοπαραμυθιαζόντουσαν για υπηρεσιακές κυβερνήσεις που θα πήγαιναν σε εκλογές τον Φεβρουάριο.

        Τώρα πάλι αυτοπαραμυθιάζονται για εκλογές που θα γίνουν το Πάσχα.

        Κι εγώ από μακρυά κοιτώ και γελώ πικρά με την πλύση εγκεφάλου που έχει γίνει στην τεράστια πλειονότητα του λαού...

  5. airman avatar
    airman 09/02/2012 17:51:09

    Όσο εκκρεμούν ή επίκεινται νέα μέτρα εκλογές δεν γίνονται! Πιο πιθανό είναι να παραταθεί η θητεία της παρούσας Βουλής, παρά να προκηρυχθούν εκλογές!

  6. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 09/02/2012 17:53:03

    Το καλύτερο που έχει να κάνει ο Α.Σ για να διασώσει όσα περισσότερα μπορεί (γιατί δεν πρέπει αυτό το πολιτικό κεφάλαιο να χαθεί) είναι να ΜΗΝ θέσει θέμα κομματικής πειθαρχίας την Κυριακή και έτσι οι βουλευτές της ΝΔ να καταψηφίσουν το PSI. Εκτός κι αν θέλουν να δώσουν κι άλλο χρόνο στον Μπένυ και τον Λουκά να συνεχίσουν το θεάρεστο έργο τους.

  7. Ερωτοφωτόσχιστος avatar
    Ερωτοφωτόσχιστος 09/02/2012 17:53:22

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!! Αντώνη κάνε έστω κάτι από αυτά που χρωστάς στην Πατρίδα και οφείλεις στον κόσμο που σε στήριξε!

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/02/2012 18:01:26

    Εγώ έχω νέα πρόταση.
    Γιατί 08/04/2012;
    01/04/2012 για να είναι συνεπείς οι πολιτικοί μας.
    Σαν τα σταματημένα ρολόγια ...

  9. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 09/02/2012 18:10:19

    Οι εκλογές πρέπει να γίνουν το συντομώτερο δυνατό και προσωπικά διαφωνώ με τις πληροφορίες του άρθρου δεδομένου ότι ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να παραταθεί η περίοδος ψήφισης εφαρμοστικών νομοσχεδίων γιατί θα διαλυθεί το σύστημα από τις απανωτές διαδηλώσεις. Τα νομοσχέδια όλα θα σμπυκνωθούν σε ένα κατά την άποψή μου όπως έγινε και με το Μεσοπρόθεσμος.
    Και κάτι σημαντικό τώρα που απευθύνεται σε ΟΛΟΥΣ:
    Καταλάβετε ότι και 20% να πάρει η ΝΔ παίρνει 50 έδρες προίκα σαν ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ και καθορίζει ΑΥΤΗ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ!
    Εάν κάποιοι επιδιώκουν την καταβύθιση της ΝΔ και να έρθει πρώτο κανένα αριστερό κόμμα (Κουβέλης θα είναι μικρή ζημιά, η μεγάλη ζημιά θα είναι το ΚΚΕ) μαζευτείτε και στηρίξτε τη ΝΔ γιατί αν δεν βγεί πρώτο κόμμα τότε χωρίς υπερβολή: Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ!!

    • jk avatar
      jk @ GreekinEurope 09/02/2012 19:33:52

      Παραλήρημα...Εμ, βέβαια, αφού πρώτα δεν έμεινε κολυμπιθρόξυλο από τα απανωτά μνημόνια, τώρα αρχίσαμε τα "η δημοκρατία κινδυνεύει". Ποια δημοκρατία όμως, αυτή που λειτουργεί με δοτό πρωθυπουργό και τρία ανδρείκελα που αποφασίζουν εναντίον των όσων πιστεύει το 80% του ελληνικού λαού; Σας παρακαλώ...

  10. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 09/02/2012 18:17:30

    Ποια μαγειρεία του Μαξίμου και εστιατόρια λέμε τώρα;Συγκυβέρνηση έχουμε με τους 2 αντιπρόεδρους της ΝΔ κορυφαίους υπουργούς. Κόλλησε η βελόνα για εκλογές.Γιατί να γίνουν εκλογές; Για να συρρικνωθεί δραματικά η κοινοβουλευτική δύναμη του αστικού-εθνικού χώρου και να εκτοξευθούν οι σταλινικοί και οι μπαχαλάκηδες λαθρομεταναστολάγνοι;Ή για να γίνουν ήρωες Μανώληδες-Φωτόπουλοι και λοιποί "αγωνιστές" των ΔΕΚΟ που αφαιμάσσουν τη χώρα 40 χρόνια; Εκλογές του χρόνου.

    • jk avatar
      jk @ μεταρρυθμιστής 09/02/2012 19:37:11

      Εκλογές σε ένα χρόνο; Γιατί όχι; Τότε να δεις, όταν θα έχουν εφαρμοστεί αυτά τα μέτρα και άλλα χειρότερα και το 50% του ελληνικού λαού θα είναι στα όρια της φτώχειας τι ποσοστά θα πάρει η αριστερά. Θα το πιουν το πικρό ποτήρι της πολιτικής απαξίωσης αυτοί που έφεραν τον κοσμάκη στη μιζέρια και στην εξαθλίωση. Εκτός κι αν καταργήσουν τις εκλογές.

  11. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2012 18:22:24

    Λογικό είναι.
    Είδαν ότι ο Σαμαράς είναι υποχωρητικός και δέχεται τελικά, οπότε γιατί να μην ζητήσουν παράταση αυτής της κυβέρνησης?
    Άλλωστε ποιός θυμάται ότι ΘΑ γινόταν εκλογές σε 10 ημέρες?????

  12. Minos avatar
    Minos 09/02/2012 18:31:40

    Είναι κρίμα για τον ίδιο τον Σαμαρά, ίσως και για την Ελλάδα, το γεγονός ότι εδώ και περίπου ένα χρόνο είχε εγκλωβιστεί σε αντιμνημονιακές κορώνες, τις οποίες έχει πλέον προσωπικά λουστεί και από τις οποίες προσπαθεί να ξεφύγει, αλλά δεν μπορεί πιά. Με Μανώληδες και Λυμπερόπουλους δεν κάνεις πολιτική, αλλά πεζοδρόμιο, άργησε όμως να το καταλάβει. Η άμεση (δηλ. μέσα σε 20-25 ημέρες από τώρα) προσφυγή στις κάλπες θα ήταν η μόνη λύση για τον Α.Σ., ώστε να διατηρήσει την σημερινή δημοσκοπική θέση της η Ν.Δ.. Τι θα γίνει όμως την επόμενη των εκλογών; Αυτονομία ούτε κατά διάνοια. Συγκυβέρνηση με ποιόν; Τότε είναι σίγουρο ότι θα έχουμε θύματα. Η μόνη λύση είναι ίσως η παράταση του βίου της παρούσας κυβέρνησης, με απαραίτητη αναγκαιότητα - προϋπόθεση την αλλαγή όλων σχεδόν των Πασόκων υπουργών, μήπως και τα μέτρα που έχουν ληφθεί και μας έχουν ξεζουμίσει αποδώσουν κάτι. Και όλοι αυτοί που εκστομίζουν όλα αυτά τα "πατριωτικά" ας μας εξηγήσουν με συγκεκριμένα στοιχεία τι θα συμβεί αν φύγουμε ή μας διώξουν από την ευρωζώνη. Γιατί το μεγαλύτερο κακό που προκάλεσε ο Κοσταρίκας στην χώρα μας (όχι "του") είναι ότι τράβηξε την διαπραγμάτευση τόσο πολύ, που πλέον οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι έχουν βρει τον τρόπο και τους μηχανισμούς ώστε να μας ξεπετάξουν από το ευρώ με το μικρότερο δυνατό κόστος γι' αυτούς.

    • Δεν έχει σημασία avatar
      Δεν έχει σημασία @ Minos 09/02/2012 18:59:06

      You are in denial.

  13. Boson avatar
    Boson 09/02/2012 18:34:57

    Ασε να έρθει η πρώτη δημοσκόπηση και τα ξαναλέμε.

  14. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 09/02/2012 18:57:13

    Εκλογές; Μα αυτές θα γίνουν όπως προβλέπει το Σύνταγμα Οκτωβριο του 2013. Αν δεν συντρέχουν εθνικοί λόγοι παράτασης της θητείας της παρούσας βουλής. Μέχρι τότε θα έχουν προλάβει να οργανωθούν τα κομματικά συσσίτια, όπου οι ψήφοι θα εξαγοράζονται για ένα πιάτο φαΐ. Ποιοι διορισμοί, ποιο Δημόσιο και τρίχες.

  15. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 09/02/2012 18:59:02

    Γιατί να ζητήσει ο Α.Σ εκλογές;
    Αφού ήταν συμμέτοχος στο "φονικό" και να τις πάρει τί θα κάνει;
    Άσε που έως να γίνουν,μπορεί να συναγωνίζεται σε ποσοστά με τα πρασινοσκούληκα.

    • kostis avatar
      kostis @ αλλήθωρος 09/02/2012 19:06:20

      10000000000000+

      Αν και καθημενος .....Ορθα ομιλησες !!
      Να ευθυμησουμε κα λιγο !!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ αλλήθωρος 09/02/2012 20:24:54

      Τις ζήτησε τις άμεσες εκλογές κουμπάρε ο Σαμαράς μόλις

  16. yianna avatar
    yianna 09/02/2012 19:28:10

    Οι εκλογές θα πρέπει να γίνουν εδώ και τώρα. Να φύγουν και οι 300.
    Μόλις άκουσα τον Σόιμπλε να λέει "να μας πουν οι Έλληνες ποιούς εμπιστεύονται περισσότερο, τους Έλληνες πολιτικούς ή τους Ευρωπαϊκούς θεσμούς"
    Μου φαίνεται λοιπόν ότι η χώρα τιμωρείται για τις αποφάσεις που πήραν αυτοί οι ανίκανοι, όλα αυτά τα χρόνια.
    Κανείς από εμάς δεν ήθελε να ακούσει την αλήθεια, ζούσαμε έξω από τις δυνατότητές μας και το ξέραμε.
    Άρα εάν δεν μπορούμε να αποφύγουμε τα μέτρα, για τους όποιους λόγους, τουλάχιστον να ξεφορτωθούμε τους άχρηστους που μας στοιχίζουν όπως και οι Πρόεδροι της Δημοκρατίας ένα σκασμό λεφτά.
    Στις εκλογές ας κατέβουν νέα κόμματα. Μάσα τέλος και για αυτούς και για μας

  17. APOSTOLHS avatar
    APOSTOLHS 09/02/2012 19:41:17

    ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΝΑ ΣΩΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΙΠΣΕ ΕΦΙΑΛΤΗΣ

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ APOSTOLHS 09/02/2012 20:23:20

      Εσύ ποιός είσαι; Για ντοράκι μυρίζεις

  18. Γεράκης avatar
    Γεράκης 09/02/2012 20:00:24

    Και τα παπαγαλακια και οι παπαγαλοι καλά κρατούν
    Αλήθει γιατί να γίνουν εκλογές όταν από τους σημερινούς βουλευτές του ΠΑΣΟΚ τα 2/3 δεν θα εκλεγούν. Γιατί να γίνουν εκλογές όταν δεν θα συνεχίσουν να είναι στο κοινοβούλιο όλοι αυτοί που ψήφισαν το μνημόνιο. Γιατί να γίνουν εκλογές όταν ο λαός δεν θα έχει τη δυνατότητα να βλέπει στο κοινοβούλιο αυτούς που κατέστρεψαν τι χώρα , αυτούς που έφεραν το ΔΝΤ αυτούς που κατέστρεψαν την νεολαία, τον εργαζόμενο τον συνταξιούχο. αυτούς που κατέστρεψαν την ΕΛΛΑΔΑ. Γιατί να γίνουν εκλογές όταν το κράτος σέρνεται στη ματαιοδοξία χωρίς ελπίδα και υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν να τρώνε τα αρπαχτικά του ΠΑΣΟΚ, να διορίζουν για την πάρτυ τους, να κονομάνε από τις επιτροπές να εξευτιλίζουν τον δημόσιο βίο της χώρας, να ισοπεδώνουν κάθε ιερό και όσιο. ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ;
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ (ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ)
    ΤΟΙΣ ΤΟΛΜΩΣΙΝ Η ΤΥΧΗ ΑΕΙ ΞΥΜΦΟΡΟΣ ΕΣΤΙΝ
    Η ΤΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΛΜΗΡΟΥΣ (ΘΟΥΚΙΔΙΔΗΣ)
    Εύχομαι ο κ. Σαμαράς ως ηγέτης της παράταξης να πράξει το καθήκον του όπως το έπραξαν τόσοι και τόσοι ηγέτες στην ιστορία μας και δικαιώθηκαν.

  19. Ελευθεριάδου Βούλα avatar
    Ελευθεριάδου Βούλα 09/02/2012 20:11:51

    αγαπητοι μου φιλοι και συναγωνιστες
    ποτε ο Σαμαρας ειπε πως θα τα βροντηξει ολα κατω και δε το θυμαμαι?
    να μαθεται να ακουτε αυτα που λεει και εννοει
    πισω και μπροστα απο τις λεξεις
    ειπε θα κανουμε το PSI θα ψηφισουμε την δανειακη και θα παμε σε εκλογες
    πηραμε τη 6 δοση και το οφειλλουμε στο Σαμαρα χωρις να ισοπεδωσει την αξιοπρεπεια μας, τελειωσαμε με το κουρεμα, περισωζοντας οτι μπορουσαμε, αρα περιμενετε να γινει και το ποθουμενο, ωστε να μπορεσει επιτελους να εφαρμοσει την πολιτικη του

  20. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 10/02/2012 11:54:02

    Ο κ. Μιχελάκης επέμεινε στη θέση για εκλογές μόλις ολοκληρωθεί ο σκοπός της κυβέρνησης. «Εκλογές σε κάθε περίπτωση πριν από το Πάσχα», είπε χαρακτηριστικά, απαντώντας σε όσους προτείνουν παράταση του βίου της κυβέρνησης. (10/2/2012)