#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2010 12:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρης: «Αν ασχοληθείς με την πολιτική, θα σε πουν αδελφή ή κλέφτη»



Θυμάστε την εποχή (2.000) που ο Γιώργος Καρατζαφέρης αποκαλούσε τον τότε εκπρόσωπο Τύπου της ΝΔ Άρη Σπηλιωτόπουλο, «Σαλώμη της ΝΔ», επειδή θεωρούσε ότι ευθύνεται για τον «αποκεφαλισμό» πολλών στελεχών στο κόμμα;

Μιλώντας σήμερα στην εκπομπή «Σαββατοκύριακο Mega», ο Άρης Σπηλιωτόπουλος προκάλεσε αίσθηση όταν είπε:

Ο παππούς μου, μου είχε πει «Αν ασχοληθείς με την πολιτική, θα σε πουν αδελφή ή κλέφτη».
Πριν 10 χρόνια κάποιοι επιχείρησαν να πουν το πρώτο.


Συνεχίζοντας ο κ. Σπηλιωτόπουλος είπε ότι αποτελεί στόχο επειδή είναι αυτοδημιούργητος και δεν προέρχεται από τζάκια και οικογένειες.

Σήμερα μου λένε πόσα ξόδεψα στο Υπουργείο Τουρισμού. Και δεν έχει αναρωτηθεί κανείς πόσα περισσότερα έφερα στη χώρα δημιουργώντας προϋποθέσεις.
Υπάρχει ανεμιστήρας του ΠΑΣΟΚ που πετάει λάσπη. Θέλουν να κατασκευάσουν ενόχους προκειμένου να μην πάρουν το πολιτικό κόστος που τους αναλογεί.
Το σπίτι το αγόρασα πουλώντας αυτό που είχα στην Πάτρα και παίρνοντας και δάνειο.
Αν οι συνάδελφοί μου έχουν να πουν κάτι, ας έρθουν εδώ να μετρήσουμε πόσες βίλες έχει ο καθένας. Υπάρχουν άλλοι που διαχειρίστηκαν δημόσιο χρήμα που έχουν 2 και 3 βίλες.
Δεν ξόδεψα ούτε ένα ευρώ παραπάνω από τους προηγούμενους και μεταγενέστερούς μου στο Υπουργείο. Επενδύσαμε σωστά και φέραμε περισσότερα.
Στο Υπουργείο Παιδείας είμαι ο μοναδικός Υπουργός που δεν δαπάνησε ούτε ένα ευρώ στον κωδικό δημοσίων σχέσεων.
Τα φουλάρια και οι γραβάτες ήταν εταιρικά δώρα.
Σεμνά και ταπεινά σημαίνει να μην βάζεις το χέρι σου στο μέλι.
Χάλασα όσα χάλαγαν πάντα και έφερα 5 δις. δολάρια παραπάνω.
Υπήρξαν κάποιοι από τη δική μου παράταξη που μίλησαν για «βαρίδια». Εγώ δεν έχω ακούσει τον Πρόεδρο του κόμματος να ομιλεί για «βαρίδια» του παρελθόντος. Αυτή η φράση έχει ειπωθεί από στελέχη και διαφωνώ με τα στελέχη αυτά.
Στην Ελλάδα υπάρχει το τεκμήριο της αθωότητας μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Όσοι αποδεδειγμένα τραυμάτισαν την παράταξη, δεν έχουν θέση σε αυτήν.
Ο Κ. Καραμανλής μπορεί και να αδίκησε στελέχη προκειμένου να υπερασπιστεί την εικόνα της Ν.Δ.
Το Βατοπαίδι εάν αποδειχθεί σκάνδαλο, θα το πω. Προς το παρόν λέω η «υπόθεση Βατοπαιδίου». Χωρίς στοιχεία δεν μπορώ να μιλάω για σκάνδαλα.
Εάν η Ν.Δ. πιστέψει ότι υπάρχουν στοιχεία, θα συνταχθεί. Εάν πιστέψει ότι είναι πολιτική δίωξη προερχόμενη από το ΠΑΣΟΚ, δεν θα συνταχθεί.
Η κυβέρνηση της Ν.Δ. θεωρώ ότι προσέφερε σημαντικό έργο.
Η ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας διασφαλίζεται από τον Κ. Σημίτη και θωρακίζεται από τον Κ. Καραμανλή.
Φτάσαμε εδώ γιατί 20 χρόνια δεν παίρνουμε σκληρές αποφάσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lewnidas avatar
    lewnidas 22/05/2010 12:44:04

    ενταξει το παληκαρακι εζησε την ωραια ζωη με λεφτα του κρατους! παει το με το υπουργιο. για τα 90 εκατομυρια του ακη θα μιλησει κανεις ή θα ασχολουμαστε για το αν ο αρουλης εμενε σε σουϊτες και τι γραβατες αγοραζε.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ lewnidas 22/05/2010 14:19:45

      με όλα και με όλους, είναι οραία η κρεμάλα στην πλατεία.

  2. Λεφτά υπάρχουν avatar
    Λεφτά υπάρχουν 22/05/2010 12:54:04

    Ναι τον άκουσα κι εγώ τον Αρη,

    αυτοδημιουργητος και ωραίος, οπως τοσοι και τοσοι στη ΝΔ!

    Ενα σπίτι αγόρασε ο άνθρωπος, οχι 45!

    Οσο για τις οικονομίες και τις καταθέσεις του...

    Απο τις "αγωγές" τις αποκτησε δια ταύτα,

    να προσέχουμε τι λέμε και τη γράφουμε.

    Οι κοινοβουλευτικοί μας άνδρες, δεν χαρίζουν,

    οταν πρόκειται για λεφτά.

    Και εγώ επιμένω πως,

    λεφτά υπάρχουν.

  3. Anonimi avatar
    Anonimi 22/05/2010 12:57:57

    Πως το 'χε πει ο Μάνος; Εγώ πάντως κομμουνιστής δεν είμαι.

  4. donaE avatar
    donaE 22/05/2010 14:22:03

    Το ναρκισσος ενοχλει περισσοτερο απο τα αλλα δυο.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ donaE 22/05/2010 15:17:04

      Δεν πειράζει ο ναρκισσισμός του. Ειλικρινά, προτιμώ να βλέπω έναν περιποιημένο πολιτικό και έξυπνο άνθρωπο παρά κάτι τύπους με σαπιοκοιλιές που πετάνε μια @@@@@@@@ και νομίζουν ότι κάτι κάνουν...

      • donaE avatar
        donaE @ ΑΡΚΑΣ 22/05/2010 15:58:08

        Εσυ μιλας για περιποιημενους ανθρωπους.Αλλα ο ΄ναρκισσος' ειναι νευρωση που σε κανει και ξεφευγεις απο την πραγματικη σου εικονα.Γινεσαι κοινως ψωνιο.Καλα ειναι ο πολιτικος να ειναι ισορροπημενος και με την εικονα που εχει για τον εαυτο του γιατι διαφορετικα γινεται δεκτικος σε χειραγωγηση απο τους αλλους.Επισης δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους αρκει να το ομολογουν-για τους ιδιους λογους.

      • JULIA X avatar
        JULIA X @ ΑΡΚΑΣ 23/05/2010 10:28:31

        Περιποιημένο πολιτικό με τα κλεψιμέικα των Ελλήνων φορολογούμενων το βλαχαδερό από την Πάτρα; Βρε αδέλφια, ξυπνήστε στο Ελλαδιστάν. Πάτο πιάσατε και έχει κι άλλο παρακάτω...

  5. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 22/05/2010 14:56:53

    Η αισθητική Σπηλιωτόπουλου ομολογώ δεν είναι το καλύτερο μου, το ξεκίνημα διαλόγου από μηδενική βάση (ως Υπουργός Παιδείας) επίσης δεν με βρήκε σύμψωνο, πιθανώς να έχω και κάποιες άλλες ενστάσεις, αλλά από αυτά που αναφέρονται στην ανάρτηση ποια είναι λάθος?

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/05/2010 15:16:03

    Σωστος ο Αρης.

    • globek avatar
      globek @ ψυχραιμια 22/05/2010 16:23:39

      xaxaxaxax

  7. JULIA X avatar
    JULIA X 22/05/2010 16:34:07

    Mπούρδες λέει ο Αρης. Πηγαίνετε να δείτε ποιοί απαρτίζουν το Συμβούλιο Τουρισμού και το Δ.Σ. του ΕΟΤ. Ο ΄Αρης ξόδεψε ΠΟΛΛΑ και δεν έφερε ΟΧΙ 5 ΔΙΣ. ΕΥΡΩ που λέει ο αρχιψεύτης αλλά ούτε 1 εκατομμύριο. Θυμάστε την αλησμόνητη καμπάνια με τον Ινδό σκηνοθέτη; Θυμάστε τον Νίκο Μαστοράκη που θα άνοιγε την πόρτα του Χόλλυγουντ-λες και μπορούσε-για να γυρίζονται ταινίες στην Ελλάδα ΕΝΩ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ κατ'αρχήν νομοθετικό πλαίσιο για φοροαπαλλαγές σε κινηματογραφικές παραγωγές. Μια φοβισμένη επαρχιωτοπούλα της συμφοράς είναι ο ΄Αρης που κυκλοφορούσε με μπόντιγκαρντ στο Ντα Κάπο και το JK και μια γυναίκα για "μούσι"... Ποιός έχασε την ακεραιότητα και την αξιοπρέπεια του για να τη βρεί ο ΄Αρης.
    Επίσης φίλτατε FACTOR X,ή όποιος άλλος, μπορείς να μου εξηγήσεις πως ο ΕΟΤ και ο νυν πρόεδρος του Κανελλόπουλος βάζουν λεφτά 150.000 ευρώ σε ταινία της ... κομμώτριας Ελίνας Λούκας που γυρίζεται στην Κύπρο. Πως γίνεται μια ταινία που γυρίζεται στην Κύπρο να προβάλλει την Ελλάδα; Πως γίνεται ο κόσμος να πεινάει στην Ελλάδα και να είναι άνεργος και ο ΕΟΤ να χρηματοδοτεί ταινίες που ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ αλλά την Κύπρο και μάλιστα βιντεοταινίες της συμφοράς και του σωρού;

  8. GreenHorses avatar
    GreenHorses 22/05/2010 16:35:10

    Δεν καταλαβαίνει ότι με την χλίδα και το λαιφ σταιλ προκαλεί; Αφου του αρέσουν αυτά καλά θα κάνει να την κάνει με ελαφρά.

  9. sakis avatar
    sakis 22/05/2010 16:52:52

    ΕΙΝΑΙ ΛΑΣΠΗ ΟΤΙ ΕΒΓΑΖΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΛΕΠΑ ΣΤΗΝ ΜΥΚΟΝΟ Κ ΤΟΥ ΕΔΟΣΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΛΑΖ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΜΕ ΑΝΑΘΕΣΗ ?

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/05/2010 17:37:41

    Ένας ακόμη Γλύτσας που απέκτησε οντότητα και χρήμα μέσα από κομματικές διαδρομές.
    Κόμματα: Το καταφύγιο του κάθε ανασφαλούς άεργου, μέσα από το οποίο αποκτά τη στήριξη των ομοίων του, γίνεται κάποιος, και με λίγο παραπάνω διαδρομισμό και λοβιτούρα, μπορεί και να μας κυβερνήσει κάποτε. Δάτς Όλ.

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/05/2010 17:42:18

    Άρα λοιπόν κλέφτης δεν είναι...

  12. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 22/05/2010 17:49:38

    Ειναι πολλα τα λεφτα κι οι αδελφες στην πολιτικη Αρη..
    Δεν τον ακουσες τον παππου.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/05/2010 18:04:13

    Εταιρικά δώρα; Έτσι είπε; Σε υπουργό; Επιτρέπεται;
    Και αν το δώρο είναι Φεράρι; Πάλι επιτρέπεται; Πάμε καλά;
    Μόνο στο Ελλάντα...

    • Telis avatar
      Telis @ Strange Attractor 22/05/2010 22:42:01

      SA ηρεμία, τα δώρα για τα οποία μίλησε δεν ήταν γιά τον εαυτό του. Για δώρα μάρκετινγκ μίλησε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Telis 22/05/2010 23:02:27

        I stand corrected.
        To err is human, to forgive devine.
        Και άλλα πολλά...
        Ας με συγχωρέσει ο γλιτσερός, και ο θεός να μου κόβει χρόνια να του δίνει μέρες.

  14. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 22/05/2010 18:59:42

    Ωραιος ο Αρης.Μακαρι και αλλοι καλεσμενοι της Ν.Δ σε τηλεοπτικα πανελ να στεκοντουσαν στο επιπεδο του.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 22/05/2010 21:07:04

      Το πόσο ωραίος είναι φαίνεται.
      Προκλητικά...ωραίος.
      Βy the way...ρώτα κάποιον που ξέρει πατούσε 3-4 ημέρες το μήνα στα υπουργεία που πήγε?
      Και καλά στο τουρισμού.Εκανε κρουαζιέρες στα νησιά και κυρίως στη Μύκονο με πρόσχημα τη συνάντηση με τουριστικούς παράγοντες.
      Αλλά στο Παιδείας?
      Μη κοροιδεύετε τον εαυτό σας ψωνίζοντας εικόνα.
      Αρκετά το πληρώσαμε.

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/05/2010 19:28:03

    Ή όπως είχε πει ο "σπίρτος" Παττακος με στόμφο: "Ή είμαστε βασανιστές ή είμαστε ηλίθιοι. Εμείς κύριοι, δεν είμαστε Βασανιστές."

  16. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 22/05/2010 21:09:59

    Εκείνη η αναφορά του στον αριστερό πατέρα του και τον ΕΑΜίτη παπού του τα είπε όλα.
    Παιδιά μη βαράτε,δικός σας είμαι.

  17. Νικος avatar
    Νικος 22/05/2010 21:27:21

    Απο τους λίγους πολιτικούς ποου αξίζουν καλα έκανε και βγήκε να τα πει! JULIA X εγώ αποτι ακούω άλλοι και κυριώς τωρινοί τρώνε τα ίδια και οχι φράγκο δεν φέρνουν αλλά τίποτα και τα λεφτά που είχε ο Τουρισμός στην περίοδο Σπηλιωτοπουλου τα έβγαλαν οι στατιστικές υπηρεσίες και Τουριστικοί φορείς μαζί με την Τράπεζα Ελλάδας. Οι τουριστικοί φορείς λοιπον μας λες οτι νομίζαν οτι είχαν κέρδη αλλα δεν είχαν! Πας καλα ρε παπαγαλάκι τράβα πες το ποιηματάκι σου αλλού!

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/05/2010 21:30:21

    Σημασια ομως εχει οτι υπερασπισθηκε το εργο της κυβερνησης της ΝΔ.
    Αυτο για καποιο λογο το κανουν μονο καποια στελεχη.
    Ο Καραμανλη σιωπα και το απαξιωνει μονος του ενω η ηγεσια δεν κανει αλλο τιποτε παρα να ζητει συγνωμη παιζοντας το παιγνιδι του Παπανδρεου.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ψυχραιμια 22/05/2010 22:13:40

      Ειλικρινώς δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή σου.
      Ακόμη κι αν είχαμε την καλύτερη κυβέρνηση,το παιγνίδι της υπεράσπισης του έργου της είναι χαμένο από χέρι και υπερβαίνει την εκλογική συντριβή.
      Εχεις αλήθεια μιλήσει με νεοδημοκράτες που ψήφισαν Ν.Δ στις τελευταίες εκλογές?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΟΝ ΠΕΝ 22/05/2010 22:20:07

        Ναι αλλα η ατμοσφαιρα αυτη δημιουργηθηκε ακριβως απο την ολιγωρια του κομματος συμπεριλαμβανομενου και του Καραμανλη.
        Δε μπορει εγω να γραφω και να ξεναγραφω οτι παρελαβε 110% χρεος/ΑΕΠ και η μειωση του σε επιπεδα ωστε να μη πληγουμε απο την κριση μεσα σε 4 χρονια ηταν αδυνατη και αυτοι να μηνα απαντουν.
        Κατα τη γνωμη μου ειναι κεντρικη αποφαση της νεας ηγεσιας και του Καραμανλη η απαξιωση της παλιας ΝΔ.Στο κατω κατω δε βιαζονται να επανελθουν στην εξουσια αφου ειναι αναγκαστικα τα σκληρα μετρα και το βλεπουν σαν ευκαιρια για εκκαθαρισεις.
        Αν φυσικα δεν υπερασπιζεται κανεις σε κεντρικο επιπεδο και τα ΜΜΕ ειναι ολα εχθρικα μεμονωμενα ατομα δεν μπορουν να κανουν κατι.
        Μενουν μονο οι αμεσα θιγομενοι οπως Αλογοσκουφης ή Ρουσοπουλος αλλα ποιος τους ακουει.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ψυχραιμια 22/05/2010 22:35:57

      Ψυχραιμία

      Εκείνο που ισοπέδωσε την πολιτική της Ν.Δ δεν ήταν ο βασικός προσανατολισμός της πολιτικής της π.χ στα μακροοικονομικά αλλα η αμοράλ λειτουργία της.
      Ακόμα,τί εγινε τα έξι χρόνια σε Παιδεία,Υγεία,ανάπτυξη?
      Μέχρι και την διοικητική αποκέντρωση δεν τόλμησαν γιατί δεν είχανε λέει λεφτά.Τον Κποδίστρια 2.Δεν είχανε τη φαντασία ούτε όνομα νέο να βρούνε και αρκέστηκαν στο πασοκικό.
      Τώρα με τον Καλλικράτη το Πασοκ βρήκε λεφτά?
      Ηταν τέτοια η ανικανότητά τους που για τα 30 επόμενα χρόνια ότι βλέπουμε γύρω μας σε υλικό ή θεσμικό επίπεδο να είναι πασοκικό.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΟΝ ΠΕΝ 22/05/2010 22:50:48

        Aυτο που ονομαζεις αμοραλ λειτουργια ειναι και παλι προιον εντυπωσεων.Οταν ολα τα καναλια και ολοι οι δημοσιογραφοι εψαχναν να αναδειξουν σκανδαλα προφανως στο μεσο ανθρωπο δημιουργειται αυτη η εντυπωση.
        Δυο χρονια κραταει το σκανδαλο του Βατοπεδιου που πολυ σωστα ο Σπηλιωτοπουλος ειπε σημερα "υποθεση βατοπεδιου" γιατι δεν εχει αποδειχθει τιποτα ουτε καμμια βλαβη του Δημοσιου.
        Πριν απο αυτο ηταν το "σκανδαλο Ζαχοπουλου". Ενα εξαμηνο για μια φουσκα.Καταλαβαινω οτι ο μεσος ανθρωπος επηρεαζεται.Οχι εγω βεβαια.Τα στοιχεια λενε οτι επι ΝΔ υπηρχε αναπτυξη 4% το χρονο.Το peak των 27000 δολ κατα κεφαλην εισοδηματος θα κανει χρονια να το ξαναδει η Ελλαδα.Παρ ολα αυτα με την αδρανεια της ΝΔ και τα ΜΜΕ οι πασοκοι περνανε την αποψη οτι η καταστροφη που συμβαινει τωρα ειναι φυσιολογικη.
        Αυτα περνανε στο γενικο πληθυσμο,οχι ομως σε μενα που τους ξερω καλα οτι ειναι απατεωνες ολκης.
        Το ΠΑΣΟΚ ξοδευει για τον Καλλικρατη πολυτιμους πορους που θα μπορουσαν να πανε αλλου μονο και μονο για το θεαθηναι,για να πει οτι κανει κατι.Φυσικα και δεν ηταν πρωτη προεταιρεοτητα οι τριχες αυτες.
        Λοιπον εκεινο που ελειπε ηταν αποφασιστικοτητα και οξυτητα στη συγκρουση.Αυτο λειπει διαχρονικα απο τη ΝΔ-τα ξαναειπα για τα Δεκμβριανα.Εγω θα πηγαινα σε μετωπικη συγκρουση με τους παντες.Αλλα εγω δε φοβαμαι τι θα πουν οι αριστεροι.

  19. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 22/05/2010 23:05:09

    Για τη γενικώτερη στάση απέναντι στην Αριστερά συμφωνώ και ανήκω στην ίδια σχολή και όχι μάλιστα με λόγια αλλά στην πρώτη γραμμή και στην πράξη.
    Αλλά για τα περί εντυπώσεων επίτρεψέ μου να διαφωνήσω γιατί δεν επιρεάστηκα από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα.
    Τα παρακολούθησα από το...θεωρείο!!!

  20. globek avatar
    globek 23/05/2010 16:29:04

    Προτείνω να ανακυρηχθει …Ο ΑΝΤΡΑΣ του 2010

    • JULIA X avatar