#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2010 20:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άργησε λίγο να καταλάβει την σοβαρότητα της κατάστασης, αλλά τελικά «το πιασε» (!!!)



Σε ανάλυση του Reuters για τον Έλληνα Πρωθυπουργό (Greece's Papandreou faces Oedipal challenge)  περιλαμβάνονται  και σχόλια του πρώην συμβούλου του Κώστα Σημίτη και προέδρου του ΙΟΒΕ, Γιάννη Στουρνάρα, που ισχυρίζεται ότι ο κ. Παπανδρέου άργησε να συνειδητοποιήσει τη σοβαρότητα της κρίσης.  

«Τώρα “ το έχει πιάσει”, αλλά θα είχαμε αποφύγει πολλά προβλήματα αν είχε ενεργήσει μόλις ανέλαβε την εξουσία τον Οκτώβριο», λέει ακόμα ο κ. Στουρνάρας  («He 'gets it' now, but we would have avoided a lot of trouble if he had acted as soon as he took office in October,»)

Προκειμένου να βγάλει την Ελλάδα από τη δημοσιονομική κρίση που έχει συγκλονίσει την ΕΕ, ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου θα χρειαστεί να αρνηθεί μέρος της πολιτικής κληρονομιάς του πατέρα του, αναφέρει επίσης το  Reuters και παραθέτει δήλωση συνεργάτου σου σύμφωνα με τον οποίο «Έχει συνειδητοποιήσει καλά ότι η ιστορία τον αναγκάζει να εκτελέσει μια πράξη ιδεολογικής και πολιτικής πατροκτονίας».

Ο Ανδρέας Παπανδρέου, αναφέρει το δημοσίευμα, μεταμόρφωσε τη χώρα με τη βοήθεια κονδυλίων από την ΕΕ. Επέκτεινε το δημόσιο τομέα και το κρατικό σύστημα υγείας, προώθησε το κοσμικό κράτος και αποκατέστησε την εθνική υπερηφάνεια. Ωστόσο, η σημερινή καταχρεωμένη Ελλάδα πρέπει επειγόντως να συρρικνώσει το δημόσιο, να μειώσει τις κρατικές δαπάνες, να καταπολεμήσει τη διαφθορά και τη φοροδιαφυγή και να ανοίξει τομείς της οικονομίας όπου κυριαρχούν οι πελατειακές σχέσεις, ιδιαίτερα του ΠΑΣΟΚ.

Οι στενότεροι σύμβουλοι του πρωθυπουργού ωστόσο απορρίπτουν τις παρομοιώσεις με έναν σύγχρονο Οιδίποδα, καταδικασμένο να σκοτώσει τον πατέρα του όπως ο τραγικός ήρωας. «Δεν υπάρχει διαφορά στις αξίες των δύο», αναφέρει στο πρακτορείο ο υπουργός Επικρατείας παρά τω πρωθυπουργό, Χάρης Παμπούκης. «Θαύμαζε και υπηρετούσε τον πατέρα του. Αλλά ζούμε σε πολύ διαφορετικούς καιρούς».

Ενώ ο πατέρας ήταν εθνικιστής, σημειώνει το Reuters, που τασσόταν εναντίον του ΝΑΤΟ, της ΕΕ και των ΗΠΑ, ο γιος είναι ένας «κοσμοπολίτης πατριώτης», σύμφωνα με τον κ. Παμπούκη, που είναι υπέρ της παγκοσμιοποίησης, της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης και της φιλίας με την Τουρκία, συνεχίζει η ανάλυση.

«Πρόκειται για ένα πολύ καλό μείγμα ρεαλιστή και ονειροπόλου», λέει ο κ. Παμπούκης.

Κάποιες φορές, ο ονειροπόλος φαίνεται ότι έχει το πάνω χέρι, σχολιάζει το Reuters. Ο Γιώργος Παπανδρέου είναι ενθουσιώδης μέτοχος σε σεμινάρια για την «πράσινη ανάπτυξη» και τον «προοδευτική διακυβέρνηση».

Ενώ το κόστος δανεισμού της χώρας του έχει εκτοξευθεί εν μέσω αμφιβολιών στην αγορά για την ικανότητά της να ξεπληρώσει τα χρέη της, επισημαίνεται, ο κ. Παπανδρέου έχει περάσει μεγάλο μέρος των τελευταίων εβδομάδων στο εξωτερικό, ταξιδεύοντας στην Ινδία, τη Ρωσία, το Παρίσι, τις Βρυξέλλες και το Λονδίνο.

Οι Έλληνες ισχυρίζονται ότι μιλάει αγγλικά καλύτερα απʼ ό,τι ελληνικά, όπου θεωρούν ότι κάνει κάποια γραμματικά λάθη, αναφέρει το Reuters.

Περιστοιχίζεται από συμβούλους που, όπως και ο ίδιος, έχουν περάσει δεκαετίες σπουδάζοντας και δουλεύοντας στο εξωτερικό, κάτι που έχει οδηγήσει τους επικριτές του να διερωτηθούν πόσο κοντά βρίσκεται στην ελληνική πραγματικότητα.

Η πρόκληση που αντιμετωπίζει δεν είναι μόνο να σχεδιάσει ένα πρόγραμμα για τη μείωση του τεράστιου δημοσιονομικού ελλείμματος, αλλά και να διατηρήσει τη δημόσια στήριξη για μία μακρά δημοσιονομική προσαρμογή και να εφαρμόσει η δυσκίνητη γραφειοκρατία τα νέα φορολογικά μέτρα και τα μέτρα κατά της διαφθοράς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2010 20:47:03

    Αν δεν διαβασω αναλυση εγγυρου φυσιογνωμιστη δε μασαω με την πρωθυπουργαρα γαργαρα μας.

    ΠΠ

    • αχαβαχ avatar
      αχαβαχ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2010 20:50:53

      Δε χρειάζεται φυσιογνωμιστής. Κάνει μπαμ ότι είναι κοσμοπολίτης πατριώτης.

  2. Orestios avatar
    Orestios 23/02/2010 20:50:37

    Retarded

  3. donaE avatar
    donaE 23/02/2010 20:57:38

    'κοσμοπολιτης'!Μας πηραν χαμπαρι.
    Τι φταιει και αυτος.Αμαρτιαι γονεων παιδευουσι τεκνα...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2010 20:58:42

    Βλεπει με τ αυτια και ακουει με τα ματια.

    ΠΠ

  5. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 23/02/2010 20:59:31

    Εχομεν χρείαν άλλων μαρτύρων;Οποιος γνωρίζει την Ελληνικήν,καταλαβαίνει ότι ο κύριος Στουρνάρας,τα είπε όλα.

  6. socrates avatar
    socrates 23/02/2010 21:06:53

    Αυτά παθαίνει ο άνθρωπος όταν προσπαθεί να συνδυάσει τις σκόρπιες φευγαλέες σκέψεις με τα οράματα από το υπερπέραν.
    Κοίτα ποιός μας έλαχε να διαχειρισθεί τις τύχες της Ελλάδας στη διάρκεια της μεγαλύτερης παγκόσμιας οικονομικής κρίσης.
    Ελληνική τραγωδία ή απλά ο Θεός μας κάνει πλάκα;

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 23/02/2010 21:06:58

    Το ερωτημα ειναι το καταλαβε στα Αγγλικα ή στα Ελληνικα;

    Μα, απο προπερυσι οταν περιεδιαβαινε ανα τας Ευρωπας, αι οποιαι απεδειχθησαν Στενωπαι, και μιλουσε απαξιωτικα για την κυβερνηση της χωρας του μεχρι στιγμης ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ. να υπενθυμισω τις ηλιθιοτητες(;) περι εθνικων απωλειων, περι χρεωκοπριας, και αλλα τοσα ων ου εστι αριθμος;
    Γκαουλαϊτερ ειναι, αντε ποτε θα το αντιληφθουμε επι τελους;

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/02/2010 21:08:06

    Ρεαλιστής ονειροπόλος;
    Ονειροπόλος ρεαλιστής;
    ή
    Κοσμοπολίτης Πατριώτης;

    Καταλαβαίνω την διάζευξη στις παραπάνω έννοιες, η σύζευξη με προβληματίζει καθώς δεν ..."συναινούν" οι λεκτικές εκφορές με τις εννοιολογικές περιγραφές των λέξεων
    Ότι του φανεί ....

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Ο Ιθαγενής 23/02/2010 21:12:13

      κολοκύθια με την ρίγανη,

      και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι για κάθε πολιτικό λιβάνισμα!

    • ο κερδοσκόπος της γειτονιάς avatar
      ο κερδοσκόπος της γειτονιάς @ Ο Ιθαγενής 24/02/2010 09:38:02

      Ενα παιντί μετράει τ΄άστρα.
      Γιωργάκης the dreamliner

  9. Swell avatar
    Swell 23/02/2010 21:11:27

    Οι Έλληνες ισχυρίζονται ότι μιλάει αγγλικά καλύτερα απʼ ό,τι ελληνικά, όπου θεωρούν ότι κάνει κάποια γραμματικά λάθη, αναφέρει το Reuters.

    Κάποια γραμματικά λάθη; Απίστευτο!

    http://swell-swell.blogspot.com/2009/09/respect.html

  10. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 23/02/2010 21:14:48

    Συγχέετε τον κοσμοπολιτισμό με τον εθνομηδενισμό. Ο GAP ΔΕΝ είναι κοσμπολίτης. Κοσμπολίτης ήταν ο Σεφέρης, ήταν ο Καβάφης, ήταν ο Καββαδίας αλλα και ο Ωνάσης. Ο κοσμπολιτισμός δεν αντιβαίνει στον πατριωτισμό. Ο GAP είναι απλώς ΑΠΑΤΡΙΣ. Γι' αυτό και ο κύκλος του είναι συμπλεγματικοί εθνομηδενιστές.

    • ο κερδοσκόπος της γειτονιάς avatar
      ο κερδοσκόπος της γειτονιάς @ Μάρκο Τ 24/02/2010 09:38:54

      Το Γιωργάκι είναι tabula rasa.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/02/2010 21:16:30

    Ο καλός και συνετός ΓΑΠ... οι κακοί Γερμανοί και οι κάκιστοι κερδοσκόποι... Τι ωραία... έχω αρχίσει και συγκινούμαι.

    Ο ΓΑΠ μιλάει καλά αγγλικά, και δεν με ενοχλεί καθόλου αυτό. Εδώ πάνε δυο κόττες στο Νιου Γιορκ για ψωνια και ξεχνουν το ελληνικό μετά ένα ουήηκ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 23/02/2010 21:32:27

      χαχαχα

      Ο καλός
      Ο κακός
      Ο άσχημος ποιος είναι;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 23/02/2010 21:46:56

      ο Πάγκαλος;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 23/02/2010 21:47:15

      Αρχαίε, συνωμοτούν εναντίον του πανέξυπνου GAP όλοι οι κακοί του πλανήτη. Γι' αυτό κρύβεται ο "βραδείας ανάφλεξης"?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 23/02/2010 21:50:06

      είναι μάστορες στην διαχείριση εντυπώσεων. Ο Γκαίμπελς ήταν ερασιτέχνης. Ο κόσμος στηρίζει τον ηγέτη που βάλλεται από εξωτερικούς εχθρούς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 23/02/2010 22:00:39

      Η συνωμοσιολογία είναι καταφύγιο όταν η πραγματικότητα είναι πολύ σκληρή. Η οικογένεια έχει παράδοση σε τέτοιες αντιδράσεις.

      Όμως τέτοιου είδους αντιδράσεις (η σχάση σε καλούς και κακούς) χαρακτηρίζουν ανθρώπους κατ' εξοχίν ανώριμους, που όταν έχουν εξουσία είναι σοβαρά επικίνδυνοι.

  12. Jimmy L avatar
    Jimmy L 23/02/2010 21:30:49

    Γιατι εχει πειραξει τοσο πολυ ο Πρωθυπουργος..Μηπως οτι θα ειναι πρωθυπουργος για 10 τουλαχιστον χρονια.Ας προσπαθησουν να προσαρμοσθουν οσο ειναι καιρος.Ειδαμε και πρωθυπουργο τον Καραμανλη και εχουμε γινει διεθνως ρεζιλι.

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ Jimmy L 24/02/2010 07:57:10

      Jimmy L, Θές και τα λές ή σου ξεφεύγουν;
      O K.K. έχαιρα άκρας εκτίμησης και σεβασμού στο εξωτερικό, διότι εκεί δεν έβλεπαν κάθε μέρα τα Γιωργοκάναλα που διαστρέβλωναν όλες του τις προσπάθειες.
      Ρεζίλης είναι ο ¨ελληνας πρωθυπουργός που ταπεινώνει τον πλανητάρχη και τους αμερικάνους στο Βουκουρέστι ή ο κακομοίρης ζήτουλας που τρέχει όλη μέρα γύρω γύρω και δεν κάνει τίποτε;
      Ρε, δεν έχετε καταλάβει τί γίνεται;
      Γελάνε στην Ε.Ε. με το δίδυμο ΓΑΠ-Παπάκ, κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά.

    • ο κερδοσκόπος της γειτονιάς avatar
      ο κερδοσκόπος της γειτονιάς @ Jimmy L 24/02/2010 09:46:14

      Το παιντί, Jimmy L νύκτωρ θα πάει γι΄αλλες πολιτείες. Μην έχετε ψευδαισθήσεις. Δεν μπορείς να κοροϊδεύεις διαπαντός όλους.

      Εξάλλου,

      Ο Καραμανλής θα μείνει με Χρυσά Γράμματα στην Ιστορία ως φιλόπατρις, ως αυτός που είχε τα guts να πεί ΟΧΙ σε εθνοκτόνα σχέδια και ο Γιωργάκης θα μείνει στην Ιστορία ως Εφιάλτης, λέγοντας ΝΑΙ σε τέτοιου είδους σχέδια (δεν είναι μόνο το Σχέδιο Ανάν, είναι η κατάργηση του όρου "Εθνική" από υπουργεία, η κατάργηση του υπ.Μακεδονίας, η κατάργηση του εορτασμού εθνικών επετείων -σε πρώτο στάδιο- στις πρεσβείες και πόσα άλλα ων ουκ εστι αριθμός)

  13. fitsulas avatar
    fitsulas 23/02/2010 21:39:44

    Αυτός είναι που είχε προβλέψει ότι ο Τζεμ θα κέρδιζε τις εκλογές στην Τουρκία. Ο τύπος βρίσκεται σε άλλη διάσταση.

    • Orestios avatar
      Orestios @ fitsulas 23/02/2010 21:48:47

      Κι όμως, αυτό το "σπίρτο" εκπροσωπεί την Ελλάδα. Που σε κάθε ευκαιρία την απαξιώνει με τον χειρότερο τρόπο

  14. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 23/02/2010 22:02:01

    Παμπούκης έφα: 'Πρόκειται γιά ένα πολύ καλό μείγμα ρεαλιστή κι ονειροπόλου'.Ο πατήρ οραματιστής,ο γιός ονειροπόλος και η μοναχοκόρη Σοφία παντελώς άφαντη(Σοφία η κατακεκρυμένη).'Και προσδοκώντας τους χρησμούς των αλλοφρόνων ιππέων,τα προφητικά οράματα των τορναδόρων και τις μεταφυσικές επεμβάσεις των αγαλμάτων (Δεν παίρνω όρκο ότι θυμάμαι σωστά τον Εγγονόπουλο),ενύχτωσεν αλλά οι βάρβαροι δεν ήρθαν'.
    ΥΓ:Με λίγα λόγια,επανερχόμαστε στον μαγεμένο ποδηλάτη και στο απαραίτητο αξεσουάρ του,το'κυκλάμινο'.Και μέσα στο γενικό χαμό,χάσαμε και τον Τσιαμτσίκα.

  15. Orestios avatar
    Orestios 23/02/2010 22:03:32

    Ο Παμπούκης τον παρουσίασε σαν προίόν 2 σε ένα. Και σαμπουάν και μαλακτικό.
    Μεγαλύτερη ξεφτύλα δεν υπάρχει.
    Και μετά περιμένουν να μας πάρουν στα σοβαρά με τέτοιες γελοιότητες.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 23/02/2010 22:06:58

      Ορέστιε δεν τα βλέπω καλά τα πραγματα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 23/02/2010 22:59:01

      Τό' πιασες επιτέλους τιραμόλα?

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 23/02/2010 23:03:52

      Λες η αστυνομία να αρχίσει τις συλλήψεις?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 23/02/2010 23:49:14

      Οι εκλογές θα δώσουν τη λύση

  16. Jimmy L avatar
    Jimmy L 23/02/2010 22:15:46

    Σπαρτακε και ορεστιε επι τελους ποτε θα κανετε την αυτοκριτικη σας??Ολα τα πεπραγμενα της ...χρυσης 5ετιας τα βρισκετε οτι εγιναν αψογα και ωφελησαν τον τοπο??

    • Orestios avatar
      Orestios @ Jimmy L 23/02/2010 23:03:49

      Τώρα ζούμε την εποχή του ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Ζούμε την εποχή GAP. Γιατί να σχολούμαστε με το παρελθόν? Το παρόν προσφέρει άπειρο υλικό.
      Έφτασαν μόνο 4 μήνες για να καταστρέψει την Ελλάδα. Κανείς άλλος δεν το έχει κάνει αυτό. Ο..... ρεαλιστής ονειροπόλος, και στην κορφή κανέλλα. χαχαχαχα
      Βρε τί πάθαμε με τον ρεαλιστή ονειροπόλοο και τον κοσμοπολίτη πατριώτη της παγκόσμιας διακυβέρνησης. Αλαλούμ.
      Πώς λέμε πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Jimmy L 23/02/2010 23:18:03

      FACTORX: ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

    • Northerner avatar
      Northerner @ Jimmy L 24/02/2010 08:48:59

      Μου έλεγαν γνωστοί για να με πειράξουν ότι η ΝΔ έκανε σε 5 χρόνια τόσα κακά στον τόπο,όσα είχε κάνει το ΠΑ.ΣΟ.Κ σε 20..Πώς τους φαίνεται τώρα που το ΠΑ.ΣΟ.Κ κάνει ακόμη περισσότερα σε ούτε 5 μήνες???Εεεεεεεεε???

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Jimmy L 24/02/2010 09:44:29

      Έγινε κανένα σκάνδαλο αυτούς τους 5 μήνες?? Είχαμε τίποτα κανένα βαλτοπέδι, κανένα τοξικό ομόλογο, τίποτα κουμπάρους, υποκλοπές, κανέναν βασικό μέτοχο?? Εεεεε???

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Jimmy L 24/02/2010 09:54:40

      Τους τελευταίους μήνες; Τα λεφτά υπάρχουν, τρία πουλάκια κάθονταν, τιτανικός, φταίνε οι ξένοι, αυξήθηκε η τιμή χοντρικής στο αιλικό ρεύμα (τωρα κάνει 400% πάνω από το συμβατικό) (α... και το spread ανέβηκε λιγάκι, οι τράπεζες τρίζουν, και οι εταιρίες γονατίζουν)

      Αυτόν τον μήνα λέω να αλλάξουμε το όνομα του ΥΠΕΚΑ από "Κλιματικής Αλλαγής" σε "Κλυσματικής Αλλαγής" να απεικονίζει τις αναγκες του ιδίου και των συμβούλων του.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Jimmy L 24/02/2010 09:59:21

      archaeopteryx μήν κάνεις πως δέν ξέρεις πρίν τις εκλογές όλοι το ψυθήριζαν, οποιοσδήποτε και άν βγεί την οικονομία θα αναλάβει αμέσως μετά το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και η Ευρωπαική Ένωση αυτό έλεγαν όλοι.
      Την πρώτη ευθύνη σε αυτό έχει ο Καραμανλής που ολοκλήρωσε την καταστροφή της οικονομίας, το χρέος το ανέβασε απο 175 δις σε 300 μέσα σε 5 χρόνια, γι'αυτό την κοπάνησε με εκλογές παραδίδοντας εξουσία και κόμμα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Jimmy L 24/02/2010 10:24:40

      καλέ μου άνθρωπε, διάβασε, αν έχεις αϋπνίες, τι έλεγα εγώ πριν τις εκλογές. Σε περιληψη έλεγα ότι είναι τρελός όποιος ήθελε να εκλεγεί, και στον κατά τα άλλα συμπαθή ΓΑΠ, "έλεγα" να αναλάβει, να κάνει μια αυστηρή και επίμονη διαχείριση της κρίσης για 12 μήνες, την ίδια περίοδο να αναμορφώσει το σύνταγμα βάζοντας διακριση εξουσιών α λα Αμερικα, και να παραιτηθεί. Θα έμενε στην Ιστορία. Να τα διαβάσεις...

      Αντ αυτού σφυρίζει κλέφτικα, φταινε οι ξένοι, και η παρέα της Μπιρμπίλη _αμάει την Ελλάδα και τον καταναλωτή.

    • Northerner avatar
      Northerner @ Jimmy L 24/02/2010 15:35:20

      Ανεμοστρόβιλε,υπερασπιστή των αγίων,τα σκάνδαλα του κόμματός σου ακόμα ταλανίζουν τον ΈΛληνα,και ας έγιναν πριν από 10 χρόνια...Όσο για το σήμερα,έχεις δίκιο,όλα βαίνουν ΑΨΟΓΑ.Τι και αν δεν θα μας μείνει δεκάρα τσακιστή,και ο φτωχός θα γίνει επαίτης(Σοσιαλισμός,για τον φτωχό,για το λαό!!),η χώρα και ο πολιτισμός της ξεφτιλίζονται παγκοσμίως,σκάνδαλα να μην υπάρχουν.Αν και,δεν είμαι και σίγουρος ότι δεν υπάρχουν,απλά τα καναλάκια μάλλον τα κρύβουν.Ή μήπως με θεωρείς υποκειμενικό?Εεεεεεε???

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Jimmy L 24/02/2010 21:45:33

      Σκάνδαλα... Κλέβουν την Ελληνική γη, για να βάλουν αιολικά, και θα σε πληρώνουν να αγοράζεις το ρεύμα 400% πιο ακριβά από το συμβατικό... και σου λένε ότι είναι και για το καλό σου. Κλοπή, δόλος, απάτη... με βούλα Μπιρμπίλη.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Jimmy L 24/02/2010 21:58:25

      Κέραυνε είχαμε την εκτίναξη των σπρηντ σε δυσθεώρητα ύψη με δηλώσεις χρεωκοπίας από τον πρώτο μήνα και την κατρακύλα για τους επόμενους τέσσερεις χωρίς την λήψη ούτε ενός μέτρου για την ανάσχεσή της, τουναντίον έπεσε και λάδι στη φωτιά με τιτανικούς. ή μήπως ο αυτοκτονικός ιδεασμός δεν αποτιμάται εκ του αποτελέσματος;

      Αρκεί. δεν θέλουμε τίποτ΄ άλλο. καταστραφήκαν τα παιδιά μας.

  17. ΙΔ avatar
    ΙΔ 23/02/2010 22:16:43

    ΣΠΑΡΤΑΚΕ ενοείs την ιέρεια του Καναδέζικου ξίφουs;

  18. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 23/02/2010 22:34:19

    εγώ θα αποχωρήσω ικανοποιημένος αφού μετά από τόσο καιρό ο πρωθυπουργός της χώρας απλά "το έπιασε"

  19. perastikos avatar
    perastikos 23/02/2010 22:55:14

    πανω απο 3Ο χρόνια στην ελλάδα και δεν έμαθε ακόμα ελληνικά... ακομα και οι λαθρομετανάστες απο το Μπαγκλαντες, το Αφγανισταν και Νιγηρία μαθαίνουν γρηγορότερα! Λετε τα οικονομικά να τα εμπεδώνει ταχύτερα?

  20. Jimmy L avatar
    Jimmy L 23/02/2010 23:16:31

    Οrestie .Νομιζω με το διαβαζει κανεις τα σχολια σου υποτιμα την νοημοσυνη του και υποτιμα επισης την ποιοτητα του site που πολυ συχνα σε φιλοξενει.Αυτα και τελος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Jimmy L 23/02/2010 23:47:45

      Για το ρεαλιστή ονειροπόλο έχεις να πείς κάτι? Πές μας πόσο Αϊνστάιν του ΠΑΣΟΚ είναι και παρακαλώ να μας ενημερώσεις που μπορούμε να δούμε τις δημοσιεύσεις του, γιατί αποτελούν μνημείο παγκόσμιας εξυπνάδας.

  21. maniatis avatar
    maniatis 23/02/2010 23:55:37

    «Ελληνική ταυτότητα είναι η μάνα μου και ο πατέρας μου. Η ιστορία μου. Είμαι ένας ευτυχής Ελληνοαμερικανός με μια ξανθιά γαλανομάτα Αμερικανίδα σύζυγο και τρία έγχρωμα παιδιά. Από τότε που ήταν μωρά πηγαίναμε στην Αγία Σοφία, τον ορθόδοξο ναό της Ουάσιγκτον και τους έλεγα: “Μια ημέρα εγώ και η μαμά σας δεν θα είμαστε πια εδώ. Αν θέλετε να αισθάνεστε δίπλα μας, θα έρχεστε στην εκκλησία. Θα είσαστε μέρος της ελληνοαμερικανικής κοινότητας, αυτοί οι άνθρωποι θα είναι η ευρύτερη οικογένειά σας. Η εκκλησία θα είναι η Eλληνική πόλη σας, όπου πάντα θα υπάρχει κάποιος να σας φροντίσει και να σας ακούσει...».

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ maniatis 24/02/2010 00:13:22

      Καλώς ήρθες πατριώτη και εύχομαι τα παιδιά σου νά ΄ναι πάντα περήφαντα για τους γονηούς τους και καλοί άνθρωποι για την κοινωνία, αταλάντευτες πατρώες αξίες μας και τα δυό.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ maniatis 24/02/2010 01:57:43

      η συγκεκριμένη δήλωση είναι του Πελεκάνου, Ελληνοαμερικανού συγγραφέα και σεναριογράφου, εδώ ένα απόσπασμα από την σειρά The Wire με Καζαντζίδη μέσα,
      καληνύχτα παιδιά, εκεί έξω είναι η Ελλάδα πια....
      http://www.youtube.com/watch?v=5YRtgKjp7Kw&feature=related

  22. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 24/02/2010 00:30:42

    Τώρα που "το πιασε" να το κρατήσει καλά να μη του φύγει!!!!!!!!
    ......χαχαχαχαχαχαχαχαχα..........

    Yorgo, we are for the festivals!!!!!

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/02/2010 07:20:19

    Την Ελληνική πραγματικότητα την έχει πιάσει και παραπιάσει στο Υπουργείο Κλιμακτηρίου Αλλαγής: ΤΕΡΝΑ, Veolia, ENEL και Ιberdrola, μέσα από τζουτζέκια συμβούλους, και με κριτήριο πόσο τους λείπουν θα κατακλέψουν τον κόσμο.

    ΓΑΠ ξύπνα και δες το το θέμα, όλη η επαρχία θα ξεσηκωθεί εναντίον σου και είστε τόσο φάουλ που βρωμάει.

  24. papasimonaki avatar
    papasimonaki 24/02/2010 08:14:08

    Είναι καλά παιδιά στο ΥΠΕΚΑ... Και οργανώνουν σωστά τη ληστεία σε βάρος των πολιτών...

    Διαβάστε για την 'ανησυχία' για κάποιον Νίκο Βασιλάκο, σύμβουλο της ΤΕΡΝΑ, της Μπιρμπίλη... και μελλοντικό ρυθμιστή στην αγορά

    http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/01/blog-post_7003.html

    http://www.euro2day.gr/chameleon/139/articles/568277/ChameleonArticle.aspx

    http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/570340/Article.aspx

  25. Michal V. avatar
    Michal V. 24/02/2010 09:40:01

    Μ' εκείνον γίνα με διεθνώς ρεζίλι. Με τούτον "τον βραδείας αναφλέξεως" ή με τον άλλο με "τρο δισάκι του στον ώμο;" τι θα γίνουμε;

  26. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 24/02/2010 12:13:52

    ''Κοσμοπολίτης πατριώτης'' χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.Κλαίνε και τα τσιμέντα με τον κυβερνητικό θίασο.Τα λεφτά που κόβει ο ''κοσμοπολίτης'' απο τις εκδηλώσεις για τη γιορτή της 25 Μαρτίου των Ελλήνων του εξωτερικού,ας μην τα δίνει σε ειδησεογραφικά πρακτορεία και κανάλια της Εσπερίας για να του κάνουν αγιογραφίες του κώλου.Επίσης ας μας πεί ο ''πατριώτης'' για τις διαταγές που έχουν δοθεί στους πιλότους μας να μην αναχαιτίζουν τους Τούρκους πέρα των 6 ν.μ. όπως εδώ και χρόνια ήθελε η Άγκυρα.........

  27. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 24/02/2010 14:07:35

    Ευτυχώς που υπάρχει και ο Πάγκαλος....

    O Πάγκαλος άρχισε τον "πόλεμο"...

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/02/o_24.html

  28. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 24/02/2010 17:03:01

    Κεραυνοτζιμοτιραμόλες και επικουροπρασινοσκώληκες. Πιστεύετε στ' αλήθεια ,πως υπάρχει κάποιος που σας παίρνει στα σοβαρά; Ακόμα και οι ελάχιστοι ελεήμονες που μπαίνουν στον κόπο να σας απαντήσουν,από οίκτο κι αλτρουισμό το πράττουν.Μη και θυμώσετε και σας χάσουμε από 'ατραξιόν' κι ύστερα τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους;
    ΥΓ:Σας το ξανάγραψα,αλλά εσείς απο ψυχικό μεγαλείο,δεν θέλετε να μας στερήσετε ΤΟΣΗ καί ΤΕΤΟΙΑ διασκέδαση.Πάρτε λοιπόν τα πράσινα κουβαδάκια σας και παίξτε φρόνιμα-φρόνιμα στη γωνία.Μπορείτε ν'ακούτε τι λέμε και πως σκεφτόμαστε( και ποιός ξέρει; κάτι μπορεί κι εσείς να καταλάβετε).Εμείς οι υπόλοιποι,έχουμε ν'ασχοληθούμε με σοβαρότερα πράγματα. Πονηρούλικα....Από δώ το φέρατε,από κεί το πήγατε,πάλι καταφέρατε ν'ασχοληθώ μαζύ σας.Τι να κάνουμε;Ουδείς τέλειος και πολύ περισσότερο η αφεντιά μου.

  29. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 24/02/2010 20:07:08

    Northerner συμερίζομαι την κατάσταση σου που λές οτι δέν σου μένει τίποτα και εγώ στα ίδια και χειρότερα είμαι αλλά αυτά τα δολοφονικά μέτρα που γράφεις δέν είναι του ΓΑΠ είναι της Ευρώπης. Μας τα επιβάλει εκβιαστικά λόγω της οικονομικής κατάστασης που βρήκε για την οποία δέν φταίει ο ΓΑΠ αλλά οι προηγούμενοι του. Για τα 10 χρόνια πρίν που μας γράφεις θυμήσου μόνο οτι το 2004 ο αρχηγός σου ο πρώην καταλληλότερος μας έλεγε συνέχεια με απίστευτη αλαζονεία οτι έκανε τους καλύτερους Ολυμπιακούς αγώνες κάτι που σημαίνει οτι η οικονομία ακόμα βαστούσε γερά τότε τα 10 χρόνια ήταν 4.

    • Northerner avatar
      Northerner @ Κεραυνός 25/02/2010 19:20:09

      Οι Ολυμπιακοί Αγώνες ήταν όντως οι καλύτεροι!Είχαν βάση τα λεφτά του Ελληνικού λαού,αλλά τα πράγματα ξέφυγαν κάπως:για παράδειγμα,το C4I που θα το πληρώνουμε για πολύ καιρό ακόμα.Ή οι υπερτιμολογήσεις των δημοσίων έργων.Δεν θυμάμαι να έβαλε σε αυτά το χεράκι του ο ΚΚ.Για να μη μιλήσουμε για το Χρηματιστήριο,ας το αφήσουμε καλύτερα.Εκεί όπου φάνηκε η ηλιθιότητα και η έλλειψη μέτρου του Έλληνα,που έφτασε να μείνει χωρίς σπίτι..Ε,κάπου είχαν βάλει το χεράκι τους ο Γιάννος και ο Κινέζος-μήπως δεν προέτρεπαν "αγοράστε";