15/08/2009 22:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άραγες η Κερύνεια είναι Ελληνική;



Τελευταία με αυτό το καθεστώς στην Κύπρο όλοι πρέπει να διερωτόμαστε για την καταγωγή μας.

Αφού μας λένε ότι είμαστε «αδέρφια» με τους Τούρκους τι άλλο να σκεφτούμε;

Μάλιστα,  οι κομμουνιστές της Κύπρου όπου κάτσουν και όπου σταθούν αυτό ΄μας λένε … μέχρι και οι μαθητές των σχολείων διερωτούνται σε πια χώρα έχουν γεννηθεί .

«Αδέλφια» ο ένας «καρντάσηδες» ο άλλος τι να σκεφτούν τα κακόμοιρα παιδάκια;

Άραγες αποσύρθηκε η διαταγή και μπορούμε να λέμε το «Ελλάς, Ελλάς σκέπασε και εμάς»,  ή θα τρώμε ξύλο από τους επικουρικούς  όπως τρώγαμε ,όταν διαβάζαμε πριν  το 1974 εφημερίδα που δεν υποστήριζε τον Μακάριο;

Οι συνομιλίες τι γίνονται; Ξέρει κανείς τι γίνεται; Μπα, κανένας δεν γνωρίζει.

 Άντε και με το καλό να πάτε στον Πύρκο (στις 8 Αυγούστου όταν θα πανηγυρίζουν τους βομβαρδισμούς της Τηλλυρίας) μας  να υποδεχτείτε τα «ηρωικά μεχμετζίκ» και τους μπάσταρδους του Αττίλα. Και ο Ταλάτ βοηθός σας.

 ΚΗΦΕΑΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thouthou avatar
    thouthou 16/08/2009 00:01:15

    Πρέπει εσείς οι Ελληναράδες να "νιώσετε" το τί προσφέρει ο νέος κόσμος...
    Πόση ελευθερία, πόση ανεμελιά, πόσες δυνατότητες....
    Δεν μπορείτε να παραμένετε εγκλωβισμένοι σε ιδεατά μεγέθη. Αυτά λογίζονται σοβαρά μόνο αν έχουν πρακτικά λογιστικά αποτελέσματα.
    Ο Ευαγόρας ήταν πολύ μικρός, πολύ αλαφροϊσκιωτος, είναι πολύ "πασέ" πια...
    Ένας νέος κόσμος ανατέλλει, δεχτήτε τον... Ξεφύγετε από τον συναισθηματικό σας εγκλωβισμό, απλώστε τα χέρια, και πείτε:
    "ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ".....
    (Με την ευγενική χορηγία του υπουργείου Ιστορίας)

    • Liontas avatar
      Liontas @ thouthou 17/08/2009 08:06:53

      Αφού οι ασυναρτησίες σου, σού είναι φυσικό χάρισμα, γιατί δέν επισκέπτεσαι τήν Τουρκική πρεσβεία νά θέσεις τήν ιδιατερότητά σου στήν υπηρεσία τους καί όσο γιά τήν ανταμοιβή, μήν σέ ανησυχεί θά είναι πλουσιοπάροχη.

      • thouthou avatar
        thouthou @ Liontas 18/08/2009 22:34:31

        Δεν φταίω εγώ βρε Λιόντα, απλά είχα πιει κάτι μπύρες και ξαφνικά μπήκε μέσα μου το πνεύμα της Ρεπούση... Με μια αξιοπρεπή χορηγία ΜΚΟ, μέχρι και σε gay parade θα μπορούσα να πάω! (αν και θα χρειαζόμουνα κανα μήνα αποτρίχωση πριν...)

        Τώρα δεν ξέρω πώς να το πάρω αυτό.
        Σαν καλό που αντέδρασαν κάποιοι σε αυτά που είπα, ή ως δείγμα της κατάστασής μας, που αυτά που έγραψα θα μπορούσε να θεωρηθεί λογικό ότι τα εννοώ;
        (Τσέκαρε το "1984". Κλασικό.)

  2. aris avatar
    aris 16/08/2009 00:50:56

    Η Κερύνεια είναι κυπριακή, κι εσείς Κύπριοι, όχι "κύπριοι άρα Έλληνες", σκέτο Κύπριοι. Πώς λέμε σκέτο Μακεδόνες. Θα βοηθούσε ένα ελληνο-κυπριακό λεξικό προς αυτήν την κατεύθυνση.

    • thouthou avatar
      thouthou @ aris 16/08/2009 01:53:10

      Ένα ελληνο-κυπριακό λεξικό, θα ήταν ηλίθια εμπορική κίνηση.
      Μια έξυπνη κίνηση θα ήταν ένα Ελληνο-κολωνακιώτικο λεξικό, ή ένα ελληνο-πολιτικό λεξικό....

  3. vorias avatar
    vorias 16/08/2009 10:13:00

    Ετσι μπράβο και οι Ηπειρώτες μόνο Ηπειρώτες και οι Κρητικοί μόνο Κρητικοί Αν είσαι Ελλληνας αυτόματα είσαι Ελληναράς. Πότε θα σταματήσουν οι κουμουνιστές να καταστρέφουν τον τόπο?

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ vorias 17/08/2009 08:49:36

      μηπως χρησιμοποιεις το ψευδωνυμο αλλου; προσεχε, αυτα ειναι μπαμπεσιες. τον γνωριζω τον βορια που ποσταρει εδω. δεν εχει αυτες τις αποψεις. ειναι και διακοπες μακρια.

  4. Κίμωνας avatar
    Κίμωνας 16/08/2009 20:02:05

    Κύπρος γή Ελληνική! 'Οπως Μακεδονία γή ελληνική. 'Οπως Μάνη γή Ελληνική.
    Κι άσε να λένε.

    Προσκυνημένοι μια ζωή οι τοπικοί κοτζαμπάσηδες και φιρφιρίκοι!

  5. ataktos avatar
    ataktos 16/08/2009 20:37:49

    vorias – οι επώνυμοι ψυχίατροι διαθέσιμοι στα ιδρύματα τους καθημερινά ...

  6. Βασιλική Σιάπκα avatar
    Βασιλική Σιάπκα 16/08/2009 21:39:46

    ...το Πανεπιστήμιο το τελείωσες;

  7. apostolos34s avatar
    apostolos34s 17/08/2009 06:07:41

    Κύπριος δεν είμαι. Ελλαδίτης είμαι, όμως αγανάκτησα. Ότι μαλακία θέλει ο καθένας κατεβάζει!!! Ο ανώνυμος μας έκανε ...εθνολογία τις εμπειρίες του από το Πανεπιστήμιο, μας τις διάνθισε και με μερικές "τσάτρα-πάτρα" γνώσεις περί της προέλευσης των εθνών και 'νατος μας το πετά ορθά κοφτά: ".....οι Κύπριοι είναι άλλος λαός. Δεν είναι Έλληνες όπως δεν είναι Γερμανοί οι Αυστριακοί...."
    Βρε ούστ από εδώ! Άνοιξε και κανένα βιβλίο φίλε μου, μην διαβάζεις μόνο κομικς...
    Θα μπορούσα να παραθέσω δοκίμια με ιστορικές πηγές που αποδεικνύουν περίτρανα την κοτσάνα που είπες, αλλά δεν το επιτρέπει ούτε ο χρόνος, ούτε ο τόπος. Στο κάτω κάτω μετρά η συγχρονη εποχή και το πιο απλό που θα μπορούσα να σου πω είναι ότι όλοι οι Κύπριοι θεωρούν εαυτούς ελληνικής καταγωγής, και η πλειοψηφία μάλιστα αυτοπροσδιορίζεται "Έλληνες" (νέτα-σκέτα).
    Δες και κανένα βιντεάκι στο youtube με τις εξεδρες των οπαδών της Ανόρθωσης και του ΑΠΟΕΛ και θα καταλάβεις πολλά. Αν όχι λυπάμαι.

  8. El Gekko avatar
    El Gekko 17/08/2009 11:21:23

    Απορώ με αδυναμία σας να καταλάβετε τα αυτονόητα.
    Για την διευκόλυνσή σας παραθέτω κωδικοποιημένη τη σχετική διάταξη:

    "
    - Ουδείς επιτρέπεται να αποκαλείται ή να αποκαλεί εαυτόν Έλληνα, εφόσον υπάρχει έστω και ένα φυσικό ή νομικό πρόσωπο το οποίο έχει αντίθετη άποψη.
    - Το αντίστοιχο δεν ισχύει για όλους τους άλλους εθνικούς προσδιορισμούς.
    - Απαγορεύεται και διώκεται ποινικά ακόμη και η έκφραση αντίθεσης σε απόπειρα τρίτου να προσδιορίσει εαυτόν ή άλλον ως Τούρκο, ακόμη και από το προσδιοριζόμενο υποκείμενο.
    "

    • El Gekko avatar
      El Gekko @ El Gekko 17/08/2009 11:22:57

      "ή να αποκαλεί εαυτόν" διάβαζε "ή να αποκαλεί άλλον"

    • lypon avatar
      lypon @ El Gekko 17/08/2009 11:52:30

      El Gekko, είδα και θαύμασα!

      Από όσο ξέρω, μια από τις αρχες της Ε.Ε και όχι μόνο, είναι εκείνη του αυτοπροσδιορισμού. Με άλλα λόγια, επιλέγω εγώ την ταυτότητά μου, ως Έλληνας ή Τούρκος ή Πορτογάλλος, και ουδείς έχει δικαίωμα να την αμφισβητήσει. Πρόσεχε, μιλάω για ταυτότητα, όχι για ιθαγένεια.

      Τώρα, τι σόϊ νόμος είναι αυτός που παραθέτεις...

      • El Gekko avatar
        El Gekko @ lypon 17/08/2009 12:04:04

        Μάλλον καινούργιος, και εγώ δεν τον ήξερα από παλία, τα τελευταία χρόνια τον μαθαίνω.
        Για παράδειγμα
        Α) Έλληνας πολίτης, μουσουλμάνος, γεννημένος στην Κομοτηνή, αυτοπροσδιορίζεται ως Τούρκος.
        Β) Κύπριος πολίτης, χριστιανός, γεννημένος στην Κερύνεια, αυτοπροσδιορίζεται ως Έλληνας.

        Ερώτηση: Ποιές οι διαφορές;
        Hint: Εάν δεν τις διακρίνετε, διάβαστε ξανά τα προηγούμενα σχόλια ή απευθυνθείτε στα ΥΠΕΞ των εμπλεκόμενων χωρών.

      • lypon avatar
        lypon @ lypon 17/08/2009 12:14:59

        Το ...λεπτόν σημείον είναι μάλλον οτι, ο Ελλην πολίτης ο αυτοπροσδιοριζόμενος ως Τούρκος, υπόκειται στο Ελληνικό δίκαιο. Ομοίως, ο Κύπριος κτλ υπόκειται στο Κυπριακό Δίκαιο.

        Τώρα, αν η Ελληνική Πολιτεία δε θέλει ή δε μπορεί να εφαρμόσει το Δίκαιο που αυτή έχει θεσπίσει, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

  9. marp avatar
    marp 17/08/2009 13:19:19

    ''Δες και κανένα βιντεάκι στο youtube με τις εξεδρες των οπαδών της Ανόρθωσης και του ΑΠΟΕΛ και θα καταλάβεις πολλά. Αν όχι λυπάμαι.''

    http://www.apoel.net/apoel2/news/images/20072008/big/04EnpApoel/apoelThrilos.jpg kerkida apoel

    http://i26.tinypic.com/v3gcxk.jpg

    Egw lipame meta apo afta file apostole

  10. thouthou avatar
    thouthou 17/08/2009 21:23:21

    Ώπα, μην τρελλαθούμε κιόλας. Κανένας δεν μπορεί να "επιβάλλει" ταυτότητα σε κάποιον, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένος να αποδεχτεί τον αυτοπροσδιορισμό του!
    Πχ κάποιος στην θράκη μπορεί να αυτοπροσδιοριστεί όπως θέλει, αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το τί θα αναγνωρίσει το κράτος, ούτε ο αυτοπροσδιορισμός δημιουργεί υποχρέωση αναγνώρισης!
    Όσο για το ότι οι Κύπριοι δεν είναι Έλληνες, ούτε καν οι δημιουργοί αυτής της προπαγάνδας (Άγγλοι κλπ) δεν την συνεχίζουν πλέον, αφού απέτυχε οικτρά:
    http://www.mod.uk/DefenceInternet/DefenceFor/ServiceCommunity/ACyprusPosting/Background/AboutCyprus.htm
    Μόνο κάτι φερέφωνα "σαίνια" αναμασούν ακόμη τέτοιες μπούρδες.....

  11. χρηστος avatar
    χρηστος 18/08/2009 19:38:07

    Φιλε thouthou ολοι μας αγαπαμε τον νεο κοσμο αλλα δυστηχως δεν τον αγαπαει κανεις απο τους γειτονες μας οποτε στην περιπτωση αυτη εχουμε μια αγαπη μονοπλευρη και αρα καταστροφικη για εμας.οποτε στην προκειμενη περιπτωση αγαπη μεν αλλα με προσοχη.Για φαντασου να δειξουμε ανωτεροτητα προς τουρκους σκοπιανους και αλβανους( που ειδη το εχουμε κανει)τι εχει να γινει.αυτη η ανωτερωτητα μας εχει φαει.Οσο για το το δεχομαιγιατι στην παρουσα ιστορικη συγκυρια δεν υπαρχει μεσος χαρακτηρισμος η θα εισαι ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ η Μα....ς.Η αναγκη σε κανει. Φιλικα Χρηστος χαλκιδα

  12. thouthou avatar
    thouthou 18/08/2009 22:59:13

    Βρε παιδιά, ειρωνικά τα έλεγα! Καζαντζιδικός και παπάρας νεοεποχίτης δεν κολλάει!
    Πλάκα πλάκα, τόσο πειστικός είμουν; Λες να έμπαινα στα Συριζο-οίκολογικά φόρα να γίνει τουρλουμπούκι;