#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2011 09:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άξιος ο μισθός των συνδικαλισταράδων της ΕΣΗΕΑ



(Ανανεωμένο). Διχασμός επικρατεί μεταξύ των δημοσιογράφων όλων των μέσων ενημέρωσης για τις δυo 48ωρες απεργίες που εξήγγειλε η ΕΣΗΕΑ από την Πέμπτη μέχρι και την Κυριακή.

Από τη μια η προσπάθεια των εκδοτών να ξεριζώσουν κάθε έννοια εργασιακής δικαιοσύνης και εργατικών δικαιωμάτων και επιχειρούν να δημιουργήσουν εργασιακό Μεσαίωνα επικαλούμενοι τη δύσκολη οικονομική κρίση και τα άσχημα οικονομικά αποτελέσματα. Μόνο που δε λένε ότι στις καλές εποχές που έβαζαν τις εταιρείες τους στο Χρηματιστήριο και έκαναν αυξήσεις κεφαλαίου τσεπώνοντας τεράστια κέρδη, δεν τα μοιράστηκαν με τους εργαζόμενους. Χαρακτηριστική η περίπτωση Αλαφούζου που έβαλε την καθημερινή στο Χρηματιστήριο έχοντας ως περιουσιακά στοιχεία τα... μονοπύθμενά τους. Ή τον ΔΟΛ που έβγαλε τρελά λεφτά, αγόρασε κτίρια κυριλέ, τα στελέχη της έκαναν πολυτελή ζωή με ταξιδάκια στο... Γκστάαντ, ή το λιγότερο στην Αράχοβα.

Από την άλλη η ΕΣΗΕΑ, το συνδικαλιστικό όργανο των δημοσιογράφων, κάτι ανεπάγγελτοι, συνταξιούχοι ή κρατικοδίαιτοι υπάλληλοι που στα γεράματά τους αποφάσισαν να το παίξουν επαναστάτες και να γράψουν “χρυσές” σελίδες στο εργατικό κίνημα. Κατώτεροι των περιστάσεων καθώς μόλις πριν τέσσερις μήνες τους ζητήθηκε να υπογράψουν συλλογική σύμβαση με μηδενικές αυξήσεις, αλλά αυτοί ζητούσαν... 20%.

Έτσι, όλες τις προηγούμενες ημέρες στους εργασιακούς χώρους έγιναν συνελεύσεις σχετικά με τη μεγάλη απεργία. Οι αντιπαραθέσεις ήταν έντονες και μάλιστα, όπως αναφέρουν αυτόπτες μάρτυρες στο Έθνος, μόνο ξύλο δεν έπαιξαν.

Η δυσκολία για να γίνει μια τέτοια απεργία είναι εμφανής. Πόσο να αντέξουν περικοπές μισθών οι εργαζόμενοι, πως να αντέξουν τέσσερις ημέρες λιγότερες ενώ τα έξοδα τρέχουν. Και από την άλλη, ποια θα είναι τα αποτελέσματα μιας απεργίας που ακούνε οι εκδότες και γελάνε.

Μάλιστα, τα Κυριακάτικα και Σαββατιάτικα φύλλα κυκλοφορούν κανονικά σήμερα με θέματα ψυγείου, μια ακόμη απαξίωση της ενημέρωσης στην Ελλάδα.

Ούτε που νοιάζονται οι εκδότες αν θα γίνει η απεργία, μεροκάματα θα κερδίσουν ενώ οι εργαζόμενοι στον τύπο θα βράζουν στο ζουμί τους. Και θα κάνουν απεργία, και δούλεψαν σα σκυλιά για να βγουν τα φύλλα και θα τους κοπεί και ο μισθός τους.

Άξιος ο μισθός τους εκεί στα συνδικαλιστικά όργανα δημοσιογράφων, τεχνικών κ.λπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. hifi avatar
    hifi 05/04/2011 08:49:38

    Επειδή στην Ελλάδα δεν έχουμε αξιόλογη ενημέρωση αλλά ψυχαγωγία, ας έχουν οι "δημοσιογράφοι" απεργία επ αόριστο.
    Ενημέρωση παίρνω on-line ή, μερικώς, από ξένα πρακτορία όπως το "Κεντρικό Κανάλι Παραπληροφόρησης", το "Ταλ Τσαντίρια" κλπ.
    Υποχρεωτικά, τι να κάνουμε...

    Αντίθετα, όταν έχουν απεργία, η Γκρηκ Τιβι έχει ενδιαφέρον πρόγραμμα.

    Πέρα από τις εφημερίδες, τι θα μας λείψει: το πρωινάδικο;

  2. kiki avatar
    kiki 05/04/2011 08:55:20

    Ο χωρος ειναι διαλυμενος, με τον προεδρο να αγεται και να φερεται απο τις θειτσες που επρεπε να πλεκουν φανελακια για τα εγγονια τους, τις δηθεν αριστερες και αριστεριστριες, ο κλαδος διαλυεται, και η κυβερνηση χαιρεται, ευτυχης που κλεινουν τα στοματα.
    Τους ειπε κανενας οτι ειναι λειτουργημα,
    οτι ειναι αναγκη να υπαρχει η εφημεριδα ,
    μονο τους εκδοτες συμφερει , τα μονοπυθμενα, τους δρομους, τα υποπτα συμφεροντα.
    Απο στρατηγικα λαθη, της διοικησης θα διαλυθουν τα παντα.

  3. Basilio Emm... avatar
    Basilio Emm... 05/04/2011 09:32:49

    4 μέρες χωρίς ενημέρωση... Στο ΠΑΣΟΚ ανοίγουν ηδη σαμπάνιες... Μήπως η απεργία βολεύει πολλούς;

  4. koinos_nous avatar
    koinos_nous 05/04/2011 09:42:51

    Σιγουρα, αφου οταν δεν εχουν απεργια τα ΜΜΕ το ΠΑΣΟΚ υποφερει.
    Χαχαχα γελασαμε και σημερα.

    • Basilio Emm... avatar
      Basilio Emm... @ koinos_nous 05/04/2011 11:56:33

      Δικιο έχεις χαχαχαχαχαχα

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 05/04/2011 09:48:25

    ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΤΥΠΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥΛΗ
    ΜΕΝΑ ,ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΞΟΥΣΙΑ.ΤΟ [ ΠΑΣΟΚ ]ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΘΕ ΕΛΕΥΤΕΡ
    ΡΙΑ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΤΗΚΑΡΟΥΝ ΤΑ [ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ]ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΙΔΗΩΚΤ
    ΗΤΕΣ ΚΑΝΑΛΙΩΝ.ΟΙ ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ,ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧ
    ΛΗΣΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΗΣ [ ΒΙΟΣ ] ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΜΕΠΤΟΣ.ΤΩΡΑ ΟΙ
    ΝΕΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΧΩΡΙΣ ΧΡΩΝΟΤΡΙΒΗ,ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΑΠΩ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΕΟ[ ΣΩΜΑΤΕΙΩ ]ΝΑ ΠΛΑΚΩΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗΣ ΚΛΩΤΣΕΣ ,ΤΟΥΣ
    ΕΚΔΟΤΕΣ.ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΩΝ ΛΑΟ ΤΟ [ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ].

  6. αργυρός avatar
    αργυρός 05/04/2011 10:10:53

    Πρωσυπογράφω τα παραπάνω λίγες ημέρες χωρίς τα πράσινα ΜΜΕ θα μας βοηθήσει λίγο απο την καθημερινή πλύση εγκεφάλου ώστε να αντιληφθούμαι επιτέλους πόσο πολύ κουράζεται ο "πρωθυπουργός μας" !!!! για το καλό μας.. χα ,χα, χα !!!!

  7. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 05/04/2011 15:06:40

    Η βεβαιότητα ότι "γελάνε οι εκδότες" πόθεν σας προέκυψε; Γιατί η δική μου πληροφόρηση είναι εντελώς αντίθετη. Επίσης, ας βγάλουν τα "κυριακάτικα" και την Τρίτη, αυτοί ξεφτιλίζονται. Ξέρουμε πολύ καλά τί ρόλο βαράνε οι συνδικαλισταράδες της ΕΣΗΕΑ και για αυτό δεν είναι τυχαία η προεκλογική τους και όψιμη αγωνιστική δράση. Αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι η απεργία είναι επιβεβλημένη και υπονομεύσεις του τύπου "τσακωνόντουσαν οι συντάκτες" είναι -παρντόν- αλλά άκρως ύποπτες. Στη συγκεκριμένη απεργία το 80% είναι υπέρ. Αποδεικνύεται άλλωστε κι απ το γεγονός ότι οι καλοί μας οι εκδότες αποφάσισαν να μη στήσουν απεργοσπαστικό μηχανισμό. Προφανώς, επειδή δεν μπορούσαν.

  8. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/04/2011 15:43:15

    Ωραία όσα γράφετε. Η δικιά μου έγνοια είναι ότι μπορεί ακριβώς λόγω της παντελούς έλλειψης ροής ειδησεογραφίας, να βρούν αφορμή στο γκουβέρνο για αιφνιδιαστικές κινήσεις π.χ. να κάνουν (προσχεδιασμένη) απόβαση στο Καστελλόριζο τούρκοι δημοσιογράφοι, βόλτες τουρκικών ερευνητικών σκαφών στο Σούνιο, μια έκτακτη συνάντηση ΓΑΠ με τα νεοταξικά αφεντικά και συμφωνία τους, αύξηση τιμών σε βασικά αγαθά μέσα σε μια μέρα, ξαφνικό σερβίρισμα στη Βουλή νομοσχεδίων που θα ψηφιστούν μέσα σε μια νύχτα, άλωση της Κερατέας με μπόλικο ξύλο κ.α. Αυτά τα αναφέρω κι ας μη διακρίνομαι για τη φαντασία μου. Μη ξεχνάτε ότι οι απεργίες των ΜΜΕ εξυπηρέτησαν στην απόκρυψη του πόσο μεγαλειώδεις υπήρξαν οι 3 τελευταίες γενικές πορείες, από το Μάϊο 2010 και μετά. Ακόμη κι αν είχε κάποια ουσία μια τέτοια κινητοποίηση, το γκουβέρνο θα έχει φροντίσει για να την χρησιμοποιήσει κατάλληλα.

  9. Ομάδα εργαζομένων avatar
    Ομάδα εργαζομένων 06/04/2011 14:30:49

    Επειδή μάλλον δεν ακούστηκε όσο θα έπρεπε κι επειδή κάποτε η φωνή των εργαζομένων στον Τύπο και στα ΜΜΕ πρέπει να ακούγεται "ακαπέλα" θέλουμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής:

    Η πλειονότητα των εργαζομένων στον "Ελεύθερο Τύπο" διαφωνεί με τις απεργιακές κινητοποιήσεις. Ωστόσο συντάσσεται για ευνόητους λόγους με τις αποφάσεις του Συλλογικού Οργάνου, λαμβάνοντας μέρος στην 48ωρη απεργία. Τις αντιθέσεις τους οι εργαζόμενοι τις εξέφρασαν σε γενική συνέλευση των εργαζομένων στον "Ελεύθερο Τύπο" προς την εκπροσώπηση του διασωματικού, καθώς εμπράκτως οι εργοδότες του "Ελεύθερου Τύπου" δεσμεύτηκαν ότι δεν θα προχωρήσουν σε περικοπές μισθών και απολύσεις, κάτι που εξέφρασαν και σε συνεδρίαση της Ένωσης Ιδιοκτητών Εφημερίδων(ΕΙΗΕΑ), προς τους άλλους εκδότες.

  10. SAVAS avatar
    SAVAS 07/04/2011 15:41:33

    Μήπως το επικοινωνιακό τέρας ήταν αχαλίνωτο μέχρι και τη Δευτέρα; Η πολύ ησυχία φέρνει μπόρα.

  11. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 07/04/2011 18:50:15

    Θα συμφωνήσω με τον ΝΙΚΟΛΑ. Τόσες μέρες απεργία τη στιγμή που η Τουρκία έκανε ήδη κίνηση ( ΑΟΖ ) ύποπτο μου φαίνεται...

  12. Μάρκος avatar
    Μάρκος 07/04/2011 18:56:29

    Αυτό ποια δεν είναι απεργία....είναι "προληπτική λογοκρισία"...

  13. βασίλης avatar
    βασίλης 07/04/2011 19:54:43

    Ολα είναι προσχεδιασμένα το είπε άλλωστε και βουλευτής του ΠΑΣΧΟΚ σήμερα
    εάν είχαμε δελτία η κυβέρνηση θα βούλειαζε.