Άξιος ο μισθός της κυρίας  Βούλτεψη
06/08/2014 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άξιος ο μισθός της κυρίας Βούλτεψη

Σοφία Βούλτεψη, πρώην δημοσιογράφος, κόρη του μεγάλου δημοσιογράφου Γιάννη Βούλτεψη και νυν υπουργός. Κι όπως όλοι ξέρουμε όταν κάποιος γίνεται πολιτικός και παίρνει κυβερνητικές θέσεις ξεχνάει και το επάγγελμά του, ξεχνάει και τους συναδέλφους του.

Πρώτη μούρη στη Βουλή η κ. Βούλτεψη για να στηρίξει την ντροπολογία. Μας έκανε και τη χάρη που αποσύρθηκαν κάποιες διατάξεις αλλά για την ουσία κουβέντα. Ψέλλισε κάτι για αναγκαστική συγκέντρωση στα Μέσα αλλά απέδειξε ότι κάποιοι δεν τιμάνε τη δουλειά από την οποία έγιναν γνωστοί. Άραγε η ΕΣΗΕΑ που είχε διαγράψει τον Σίμο Κεδίκογλου για την ΕΡΤ τι θα κάνει στην περίπτωση αυτή;

Και η κ. Βούλτεψη πως θα αντικρίσει ξανά τους συναδέλφους της και θα πάει να δουλέψει μαζί τους όταν περάσει η εφήμερη δόξα της υπουργικής θέσης;

Εκτός βέβαια κι αν κάνοντας τα χατίρια των μεγαλοεκδοτών, των μπατιροφονιάδων της ενημέρωσης, έχει εξασφαλίσει διευθυντική θέση στο μέλλον. Άξιος ο μισθός της.

Εν πάση περιπτώσει πολλοί ασχοληθήκαμε με την κ. Βούλτεψη. Όργανο είναι και εκτελεί μια χαρά τη δουλειά της. Το πρόβλημα είναι η κυβέρνηση και η παράδοση των κλειδιών της εξουσίας στα χέρια του Μπόμπολα και του Ψυχάρη. H τροπολογία είναι φωτογραφική για τη συνένωση των δύο χρεοκοπημένων μαγαζιών, το χάρισμα μέρους των δανείων τους με αντάλλαγμα ανθρωποθυσίες. Και φυσικά ο θάνατος της ελεύθερης ενημέρωσης και της πολυφωνίας αφού η κατάργηση του αγγελιόσημου είναι πλέον γεγονός και είναι θέμα χρόνου η κατάρρευση του ταμείου των δημοσιογράφων.

Αν υπήρχε ένα έστω ψήγμα ελεύθερης δημοσιογραφίας τώρα πάει, τέλειωσε κι αυτό. Μαζί και το μοίρασμα της διαφημιστικής πίτας που πλέον περνά στα χέρια των γνωστών νταβατζήδων. Τι λένε για όλα αυτά οι δημοσιογράφοι της συγκυβέρνησης; Αποδέχονται την ατιμωτική κατηγορία της προδοσίας του επαγγέλματός τους και του ξεπουλήματος στα εκδοτικά συμφέροντα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Thalis avatar
    Thalis 06/08/2014 12:17:06

    καλησπέρα σας, Συμφωνω με τις αποψεια σας! μια ερώτηση μονο παρακαλώ. Το αγγελιόσημο δεν πρεπει να καταργηθει?

    • Κονσερβοκούτι avatar
      Κονσερβοκούτι @ Thalis 07/08/2014 20:44:41

      Αν καταργηθεί θα πρέπει οι εργοδότες των ΜΜΕ να καταβάλουν εργοδοτικές εισφορές που μέχρι τώρα δεν πλήρωναν γιατί τις κάλυπτε το αγγελιόσημο!

  2. kostis avatar
    kostis 06/08/2014 17:13:36

    Εαν η κυβερνηση αφηνε στην τυχη τους δυο ομιλους και κλεινανε ποιος θα κερδιζε και ποιος θα εχανε? Το κρατος θα κερδιζε? ΟΧΙ. Οι εργαζομενοι θα κερδιζαν? ΟΧΙ, γιατι ολοι θα πηγαιναν στο ταμειο ανεργειας. Οι τραπεζες θα κερδιζαν? ΟΧΙ, γιατι δεν θα παιρνανε πισω τα λεφτα τους εστω και κουτσουρεμενα.. Θα κερδιζε ο πολιτης? ΟΧΙ, γιατι θα εχανε σε ενημερωση.. Θα κερδιζε κατι ο φορολογουμενος? ΟΧΙ, γιατι θα εχανε απο τους φορους και εισφορες που θα πληρωνονταν και ανταποδωτικα θα επεστρεφαν σ'αυτον.. Ποιοι τελικα θα κερδιζαν? Μονο οι ανταγωνιστες, δηλαδη καποιοι αλλοι επιχειρηματιες.. Κατα τα αλλα η κυρια Βουλτεψη δεν μας ενδιαφερει τι λεει και τι κανει.. Η λογικη και ο ρεαλισμος ειναι το ζητουμενο..

    • ΝΑ avatar
      ΝΑ @ kostis 06/08/2014 17:44:58

      Απαντήσεις σε ερωτήματα..... 1. Το κράτος θα κέρδιζε διότι θα έσπαγε το σπυρί των εκδοτών που κάνουν κουμάντο στην οικονομία διά των ΜΜΕ πο ελέγχουν. 2. Οι εργαζόμενοι όντως θα έχαναν προσωρινά, μέχρι να δημιουργηθούν τα νέα μέσα που θα τους απορροφούσαν, όπως ακριβώς δηλαδή έκανε η κυβέρνηση με την ΕΡΤ. 3. Οι τράπεζες ουδόλως μας ενδιαφέρουν αφού ήδη τις έχουμε "σώσει" αρκετές φορές και θα συνεχίζουμε να τις σώζουμε. 4. Και βέβαια θα κέρδιχε ο πολίτης από την στιγμή που η πληροφόρηση από τα συγκεκριμένα μέτρα μόνο ενημέρωση δεν είναι. 5. Και βέβαια θα κέρδιζε ο πολίτης, αφού και τώρα οι δύο όμιλοι χρωστάνε ένα σκασμό λεφτά. Τουλάχιστον τα "νέα" μέσα που θα προέκυπταν, το μερίδιο της πίττας που θα διοχετευόταν στους άλλους, θα απέφερε περισσότερα από όσα "πληρώνουν" αυτοί. Τώρα, που ενυπάρχει λογική και ρεαλισμός σε αυτά που γράφετε, πραγματικά απορώ.

    • Nik avatar
      Nik @ kostis 06/08/2014 23:17:18

      Ο έρμος ό Έλληνας θα κέρδιζε. Τι θα κέρδιζε; Θα γλύτωνε την πλύση εγκεφάλου που του κάνουν καθημερινά τα ΜΜΕ των γνωστών συγκροτημάτων.

    • Στέλλα Ξένου avatar
      Στέλλα Ξένου @ kostis 07/08/2014 05:45:33

      Ωπα άρχισαν οι εν διατεταγμένη υπηρεσία κατσαπλιάδες των συγκροτημάτων να θέτουν διλήμματα; Το άρθρο είναι πολύ λογικό και αποτυπώνει την πραγματικότητα σε όλο της το μέγεθος. Τωρα να δεις φίλε πλουραλισμός και αντικειμενική ενημέρωση... Τωρα να δεις νεες θέσεις εργασίας... Οσο για το κλείσιμο των δύο ομίλων, ποιος πιστεύει οτι θα τολμουσαν να κλείσουν; Πως θα έκαναν μετά δουλειές; Θα περιόριζαν τα υπερκέρδη τους βέβαια κι αυτό τους καίει.

      • kostis avatar
        kostis @ Στέλλα Ξένου 07/08/2014 16:22:50

        πιανω τον εαυτο μου αδιαβαστο.. Ποτε εγινα κατσαπλιας και δεν το καταλαβα? Αποριας αξιον.... Αμ και το αλλο? Εκτελω, λες, διατεταγμενη υπηρεσια.. Βρε Στελλα ηρεμησε.. Η μονη σχεση με τα συγκροτηματα ειναι πως αγοραζω που και που καμμια εφημεριδα τους.. Γιατι ομως αφοριζεις οποιον διαφωνει μαζι σου? Δεν καταγραφεται ως πολυ δημοκρατικο παντως.. Δειχνει μισαλοδοξια και δογματισμο..

    • Δημητρης avatar
      Δημητρης @ kostis 07/08/2014 22:32:50

      Δηλαδη κατα την γνωμη σας,μετα τις τραπεζες που ειναι πολυ μεγαλες για να φαληρισουν και ματωσαμε για να σωθουν,τωρα θα εχουμε τα ιδια και για τους νταβατζηδες των ΜΜΕ?Ε μετα απο αυτους,ας παμε και στους μεγαλοεργολαβους(για οσους δεν ειναι και στα ΜΜΕ)και βλεπουμε...

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ Δημητρης 07/08/2014 23:31:25

        Τόσο too big to fail και που ματώνουμε επι δεκαετίες να σώζουμε είναι το δημόσιο και τα μαγαζάκια του. Για πολλοστή φορά, η ελληνική κρίση δεν προκλήθηκε από τις τράπεζες αλλά από το κρατικό χρέος που είχαν στα χέρια τους. Ξέρω είναι ταμπού, όπως και δεκάδες άλλες ανακρίβειες που επαναλαμβάνονται καθημερινά κι έχουν παγιωθεί στο μυαλό πολλών, σε βάρος της αλήθειας.

  3. Nikos avatar
    Nikos 06/08/2014 17:40:14

    η αγορά δεν αφήνει κενά. Οι πτωχευμενοι πρέπει να κλείνουν και τη θέση τους να καταλάβουν νέες δυνάμεις. Αλλά η Διαπλοκή κυβέρνησης μιντιαρχων ,και το κοινό τους συμφέρον υπερτερούν.

    • kostis avatar
      kostis @ Nikos 07/08/2014 17:50:32

      και που το ξερεις εσυ πως οι νεοι μιντιαρχες δεν θα ειναι διαπλεκομενοι?

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/08/2014 18:45:45

    Οι κυράτσες της πολιτικής πολύ μας απασχόλησαν.Ύφος είρωνα και κακεντρέχειας απο την κυρία αυτή, όπου σταθεί και όπου βρεθεί.Σύντομα, πολύ σύντομα όλους αυτούς δεν θα τους θυμάται κανένας, απλά τα πράγματα.Ξεχνούν απο που ξεκίνησαν, όλα εδώ πληρώνονται.Ο λαός καταλαβαίνει πολύ καλά!!

  5. Chr avatar
    Chr 06/08/2014 20:45:42

    Και γιατί τότε δεν γίνεται κουρεματάκι και χαρισματάκι σε όλους τους τομείς της οικονομιας ,από τον πτωχότερο στον πλουσιότερο? Με τα ίδια επιχειρήματα που αράδιασες ! Να γίνει και ανακεφαλαιοποίηση σε όλους τότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.

  6. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 07/08/2014 08:39:04

    Η κυρία αυτή:
    Η Ελλάδα αιχμάλωτη στον Οίκο των ξεπεσμένων.

  7. Jimakos avatar
    Jimakos 07/08/2014 10:26:49

    Άμα το γυρίσουν οι Ψυχάρης και Μπόμπολας στο αντιμνημονιακό θα πάψουν να είναι νταβατζήδες, όπως έκανε ο Κουρής ας πούμε. Αυτός έχει αντημνημονιακά χρέη που δεν ενοχλούν τις μάζες.

    • kostis avatar
      kostis @ Jimakos 07/08/2014 17:52:31

      πολυ σωστο..