22/09/2008 14:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άντε να στείλουμε κανένα ευρώπουλο στις ΗΠΑ…

 Άντε να στείλουμε κανένα ευρώπουλο στις ΗΠΑ που ζητάνε βοήθεια για την αγορά των τοξικών δανειο- απόβλητων. Διαβάζω σε γερμανικές εφημερίδες ότι σύμφωνα με τον αμερ. Υπουργό Οικονομικών Χενρυ Πόλσον οι ΗΠΑ ζήτησαν τη συμβολή των Συμμάχων στο πακέτο των 700 ΔΙΣ ΔΟΛ - κάτι όπως η ΝΑΤΟική συμμετοχή στο Ιράκ, ας πούμε.

Ζητάνε δηλαδή να προβούν οι κυβερνήσεις διαφόρων χωρών στη δημιουργία  πακέτου  "εθνικής" βοήθειας ώστε -βασικά- να αποφύγουν οι ίδιες οι ΗΠΑ την εξαγορά τοξικών χρεογράφων είτε ξένων τραπεζών που δραστηριοποιούνται εκεί, είτε τραπεζών π.χ. ευρωπαϊκών που υπέστησαν ζημιές από την κατάρρευση αμερικανικών.

Η αντίδραση της γερμανικής κυβέρνησης συνασπισμού ήταν τουλάχιστον αρνητική.

«Δεν το θεωρώ σωστό να επέμβουμε με τα χρήματα των Γερμανών φορολογούμενων» , λέει ο Μ. Μάιστερ (Χριστιανοδημοκράτες). Ανάλογη είναι και η απάντηση των Σοσιαλδημοκρατών με τον Γ. Πος να τα χώνει ... «Δεν μπορούν τώρα οι Αμερικανοί να δεσμεύουν τη Γερμανία λόγω της αποτυχίας και  υπεροψίας τους».

Σκεφτείτε τώρα να πρέπει οι φορολογούμενοι  να αγοράσουν τις πατωμένες μετοχές που αρνείται να αγοράσει το νεοφιλελεύθερο κεφάλαιο...

Εν τω μεταξύ και ο Ομπάμα ασκεί κριτική στο πρόγραμμα των 700 ΔΙΣ-ΔΟΛ  - αν και παράλληλα στηρίζει την άμεση κρατική παρέμβαση στην κρίση- λέγοντας ότι στο πακέτο δεν υπάρχουν μέτρα για την προστασία των φορολογούμενων η βοήθεια για τους δανειολήπτες στεγαστικών που έχουν περιέλθει σε δεινή θέση.

Πάντως μετα την αλλαγή της Morgan Stanley και  της Goldman Sachs σε holding (από επενδυτικές σε καταθετικές) μπορούμε να γράψουμε με μεγάλα γράμματα ότι ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ.

Οπότε... οψόμεθα!

Keep Talking

FactorX: Διαβάστε κι αυτό:  Θα δουλέψει το νέο New Deal; http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=13903&subid=2&tag=9379&pubid=3233177

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/09/2008 15:06:32

    μην πανηγυρίζουμε για το τέλος των επενδυτικών τραπεζών που δεν συμβαίνει τώρα, ξεκίνησε το 1984 και ολοκληρώθηκε το 199κάτι, με την κατάργηση του Glass Steagall.

    Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ο διαχωρισμός προστάτευε, εν μέρει, το σύστημα από της υπερβολές της ανθρώπινης απληστίας και την τάση για υψηλές αποδόσεις με χαμηλή εκτιμήση του ρίσκου.

    Η μετατροπή σε holding έγινε, νομίζω, για να μπορούν να κλείσουν ή να "εκλογικευθούν" κομμάτια.

    Πιστεύω ότι η διαμεσολάβηση που προσφέρουν οι επενδυτικές τράπεζες, θα προσφέρεται από νεους πιο ευέλικτους οργανισμούς, με ή χωρίς εποπτεία, μετά την κρίση. Η αγορά ακμπάρ.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/09/2008 15:06:52

    Golden Buys !

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/09/2008 15:18:03

    O «κινητήρας» της παγκόσμιας ανάπτυξης (Aμερικανός καταναλωτής) θα παραμένει «μπουκωμένος».

    Απο Ημερησια, η πικρη αληθεια.

    Οποιος πιστευει ακομη και σημερα οτι τα Χρηματιστηρια ειναι μοχλος αναπτυξης των οικονομιων, πρεπει να τον ξεματιασει η συγχωρεμενη η Βασιλειαδου παραυτα !!!!

    Φουσκα-Πυραμιδα-Φουσκα-Ερπετά.

    Η Κοινωνιολογια των Αλλεπαλληλων Βιασμων της κοινης λογικης μας.

    ΠΠ

  4. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 22/09/2008 16:51:20

    Καλά factorx μας ζήτησαν ,έχουμε και δεν τους τα δανείσαμε .Μπράβο μας ,και εμείς τι κάναμε ξεχρεωθήκαμε τουλάχιστον η τους λέμε ζιτιανακια .Άρε εληναράδες που είμαστε .Μου θυμίζουν το παλιό ανέκδοτο ότι ήμαστε όλοι έμποροι και όταν πλάκωσαν οι κινέζοι διαλύσαμε και την βιοτεχνία μας και το εμπορείο .Έτσι απλά ,και μετά τους παρακαλούσαμε να αγοράσουν τα λιμάνια μας με 150 εκ. Ευρώ .Είμαστε οι όχι ξεφτιλισμένοι

  5. mesas avatar
    mesas 22/09/2008 16:58:20

    το πρόβλημά τους είναι ότι καταναλώνουν περισσότερα από όσα παράγουν!
    ή αλλιώς, ζουν με δανεικά!
    (κάτι που συμβαίνει εν μέρει κι εγχωρίως!)
    και το άλλο πρόβλημα, το σχετικό με τη τωρινή κρίση, είναι ότι υπάρχει/υπήρχε "σκιώδες τραπεζικό σύστημα", αυτό που καταρέει

    πλέον οι φωνές ότι το σχέδιο δεν λύνει πολλά έχουν αυξηθεί
    όπως γράφεις κι εσύ, τα λέει ο Ομπάμα ενώ πρόκειται για λεφτά φορολογούμενων
    το "νέο" σχέδιο δοκιμάστηκε το '89 και ακολούθησε
    -το '90 ο πυθμένας της αγοράς και ο Α' πόλεμος του Κόλπου,
    -το '91 η Αμερική ήταν σε ύφεση
    -η αγορά κατοικίας σταθεροποίηθηκε μόλις το '92
    εξού και το περίφημο "it's the economy, stupid!"
    από τότε
    α. τα μεγέθη είναι πολλαπλάσια, Χ10
    β. είναι ήδη σε ύφεση (βλέπε αγορά εργασίας)

    επίσης, επειδή εκεί είναι αμερικανάκια, αμέσως ψάχνονται εάν οι αρμοδιότητες που δίνονται στον Υπ.Οικονομίας είναι συνταγματικές (μάλλον δεν είναι)

    τέλος, οι συνέπειες της νέας κατάστασης θα είναι ορατές πολύ αργότερα

  6. Nick avatar
    Nick 22/09/2008 17:00:49

    Τα 700 δισ. είναι πολύ μικρό νούμερο.

    Αν νομίζουν οι Αμερικανοί ότι θα τους σώσει ο υπόλοιπος κόσμος που τους δάνειζε γελάστηκαν.

  7. Nick avatar
    Nick 22/09/2008 17:08:17

    Όσοι και όσες ενδιαφέρονται ας δούν αυτό το ντοκιμαντέρ:

    The End of Suburbia (To τέλος των Προαστείων)

    youtube.com/watch?v=Q3uvzcY2Xug

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 22/09/2008 17:12:37

    Για να δούμε εμείς όταν θα μας επιβληθούν τα πρόστιμα για σκουπίδια, αέρα νερό από πού θα τα δώσουμε θα φέρουμε κινεζάκια για να μας μειώσουν το κόστος η θα προλάβει το 4 ΚΠΣ να μας σώσει .

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/09/2008 17:17:20

    Εγώ θα πάρω την αντιθετη άποψη, και λέω να αναθεωρήσουμε την ένωση των Γερμανιών, και να ξαναπάει η Ανατολική στον Πούτιν!

  10. salmonellas avatar
    salmonellas 22/09/2008 17:55:24

    Και βεβαια θα δωσουμε αφου μας περισσευουν. Αν δεν το πιστευετε, ρωτηστε αν το υπουργειο ναυτιλιας δωρισε πολυ προσφατα ενα εκατομμυριο δολλαρια στον ΙΜΟ για την καταπολεμηση της πειρατειας στα στενα του..Μαλακκα!! Να δωσουμε και για την Κατρινα, τον Αικ, τους καμμενους της Φλωριντας, εχασαν οι καυμενοι τα παντα, οχι οπως οι δικοι μας στην Ηλεια!!

  11. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 22/09/2008 18:41:59

    salmonellas- που ειναι το Μαλακκα μηπως εκει που εγινε η τελευταια Πειρατεία σε πλοίο ελληνικών συμφερόντων για να αρπάξει ο ιδιοκτήτης τεράστια ασφαλιστική αποζημιώσει

  12. miaouth avatar
    miaouth 22/09/2008 18:42:22

    Πάντως, όσο είναι ο Μπούς Φραγκλίνος Ρούσβελτ, άλλο τόσο αυτό το πράμα που κάνουν τώρα, είναι New Deal.
    Όσο οι αγορές "ανέβαιναν", ιδιωτικοποιήσεις κτλ (για να παίρνουν τα κέρδη οι ακρίδες). Τώρα που γκρεμοτσακίζονται, κρατικοποιήσεις (η χασούρα στο "μέσο φορολογούμενο").
    Έσπειραν και σπέρνουν αέρα, θα θερίσουν θύελλες και τυφώνες. Ή θα τους καταπιούν (κι εμάς μαζί) Κινέζοι, Γιαπωνέζοι και πετρελαιοεμίρηδες.
    ΥΓ. Ήδη ο χρηματοικονομικός τομέας της Mitshubishi συμφώνησε να αγοράσει το 20% της Morgan Stanley. Φαίνεται ότι ο Αλογοσκούφης θα γίνει broker των Σαμουράι κι έτσι θα ησυχάσει ο στρατηγός Πολύδωρας.

  13. ahab avatar
    ahab 22/09/2008 19:41:08

    Όλα αυτά δυστυχώς ειναι ασπιρίνες και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν την πορεία των αγορών, γιατι έχει διαρραγεί το βασικώτερο στοιχείο στις χρηματικοπιστωτικές συνδιαλλαγές, η εμπιστοσύνη .
    Πλέον δεν υπάρχει εμπιστοσύνη ούτε απο τους καταθέτες, ούτε απο τους επενδυτές, ούτε και μεταξύ των τραπεζών.
    Ιδια συμπτώματα στο κράχ του '29. Χρεωκοπημένες τράπεζες και μηδέν εμπιστοσύνη.
    Το μόνο ενδεχομένως που μπορεί να καταφέρουν ειναι η επιβράνδυση της κατρακύλας με ηπιώτερους ρυθμούς το οποίο σημαίνει και χρονική επιμήκυνση της πτώσεως.

  14. Basil avatar
    Basil 22/09/2008 22:33:39

    Το μέτρο έχει χαθεί προ πολλού..δυστυχώς

    Payday