10/03/2009 21:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άντε μετά να πείσουμε ότι είμαστε σοβαροί

Σε εκτροχιασμό του κρατικού προϋπολογισμού οδηγεί η απόφαση του Αρείου Πάγου και του Συμβουλίου της Επικρατείας για τη χορήγηση του επιδόματος των 176 ευρώ σε περίπου 370.000 υπαλλήλους, μόνιμους και αορίστου χρόνου, που υπηρετούν στο Δημόσιο. Το κόστος εκτιμάται ότι θα υπερβεί τα 2 δισ. ευρώ, καθώς οι σχετικές αποφάσεις προβλέπουν τη χορήγηση του επιδόματος αναδρομικά για μία τριετία.

Το ίδιο συμβαίνει και με ανάλογη απόφαση του Εφετείου, στο οποίο είχαν προσφύγει υπάλληλοι ορισμένου χρόνου του υπουργείου Πολιτισμού, που υποχρεώνει την κυβέρνηση να χορηγήσει το επίδομα των 176 ευρώ και στους συμβασιούχους που υπηρετούν ή υπηρέτησαν στο Δημόσιο από το 2004 έως σήμερα.

Είναι μια «καυτή πατάτα» που εκτινάσσει στον αέρα κάθε απόπειρα περιορισμού των δαπανών του Δημοσίου. Κι όλα αυτά την ώρα, κατά την οποία, οι δημόσιοι φορείς αξιοποιώντας μια εγκύκλιο του κ. Πρ. Παυλόπουλου, που ουσιαστικά δεν θέτει κανένα περιορισμό και μπαίνει σφήνα στις αποφάσεις του κ. Παπαθανασίου για ψηφοθηρικούς λόγους, ζητούν για το 2009, πάνω από 80.000 προσλήψεις. 

 Άντε, ύστερα από όλα αυτά, να πείσεις τους Ευρωπαίους ότι, αν μη τι άλλο, είσαι σοβαρός !!!.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Keep Talking avatar
    Keep Talking 10/03/2009 22:03:18

    Παντως σε μια "υπηρεσια" του δημοσιου παιρνουν επιδοματα απο 100 -600+ Ε σαν και ντεμεκ-υπερωριες. Τωρα θα παιρνουν ΚΑΙ 176 Ε;
    Να μη μιλησουμε και για το ωραριο εργασιας... Διοτι το σκεπτικο ειναι οτι "αφου εκανα τη δουλεια μου, τι να καθομαι... αρα μπορω να φυγω" Ε ρε ξυλο που θελουν!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/03/2009 22:07:24

    σε εκτροχιασμό του προϋπολογισμού, εκτράχυνση;;;

  3. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 10/03/2009 22:19:26

    ξεσαλωσαν οι "ναοι"

    Αθηνα +5,57%
    NASDAQ +7,07%
    DJ INDU + 5,79%

    παλι με ζαχαρωνουν να μου τα παρουν..αλλά από το να τα παιρνει ο Παπαθανασίου ...
    Με το ΧΑ έχεις τουλαχιστον και μια ελπίδα.
    Με τον παπαθανασίου έχεις επιθανατιο σπασμό..

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/03/2009 22:37:10

    Οταν δινεις κωλο,για να σου δωσουν δανεικα,με τοκογλυφικα επιτοκια,δε μπορει να δινεις απο την αλλη μερια λεφτα στους κηφήνες,που ουτως η αλλως,να φανε θα εχουν στα σιγουρα,αφου δεν απειλειται η σουφρα τους.(Η θεση τους,ηθελα να πω).
    Και που η συντριπτικη πλειοψηφια, γλειψιματιες του κερατα,ελεω πολιτικαντηδων,δεν κανει ουτε για περιπτερο.
    Και απο την αλλη,οι του ιδιωτικου,τρεχουν και δε φτανουν,με το αγγουρι της απολυσεως,να τους κυνηγά.
    Καταλαβες,η να κανω και κακα;

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/03/2009 22:47:43

    Το πρόβλημα δεν είναι οι δικαστικές αποφάσεις και η εφαρμογή τους.
    Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτή τη χώρα:

    -κάθε Υπουργός βλέπει - θωρεί τη καρέκλα που του έδωσαν σαν μαγαζί του
    -δεν υπάρχει προγραμματισμός δράσεων και έργων, γιατί το ένα μάτι κοιτά τις δημοσκοπήσεις και τα δημοσιεύματα και το άλλο τις κορδέλλες που κόβουν με αποτέλεσμα την μη ύπαρξη συνέχειας έργων και συνέπεια λόγων και πράξεων.

    Τόσο απλά: όταν για την ίδια εργασία ο κάθε εργαζόμενος αμείβεται με κριτήριο:

    -τι κόμμα ψηφίζει
    -ποιανού κολλητός είναι
    -σε ποιο βιλαέτι ...συγνώμη Υπουργείο εργάζεται

    και σαν κερασάκι της τούρτας έχουμε τις συμφωνίες κάτω από το τραπέζι επιδομάτων - υπερωριών - επιτροπών, οι κύριοι πολιτικοί δεν έχουν το δικαίωμα να ομιλούν: τα δικαστήρια εξετάζουν με την βάση της ισονομίας και με κριτήριο ότι ψηφίζουν οι 300 λεβέντες.
    Ας σχεδιάσουν - καταρτίσουν - υλοποιήσουν ένα νομοσχέδιο χωρίς τροπολογίες, παράθυρα και "αβλεψίας" και μετά ας ρίχνουν κροκοδείλια δάκρυα για τις αποφάσεις των δικαστηρίων.

    Για τα Υπουργεία που αναφέρατε, ας απαντήσουν για τις αποδοχές μιας ΔΕ υπαλλήλου:

    -στο ΥΠΟΙΟ
    -στο Εσωτερικών
    -στο ΥΠΠΟ
    -σε ΔΟΥ
    -σε τελωνείο
    -στη Στατιστική Υπηρεσία
    -στη ΓΓ
    -στο Χημείο
    -στη ΓΓ καταναλωτή

    και μετά ας έρθουν να μιλήσουν οι συνδικαλιστές και οι πολιτικοί για ενιαίο μισθολόγιο και για εισαγωγικό μισθό 1,400 €.
    Σε ορισμένες από τις παραπάνω ΔΥ τόσο τείνουν να είναι τα επιδόματα μόνο...

    ΥΓ

    και μη φωνάζετε δυνατά θα ξυπνήσει η ΑΔΕΔΥ και οι Υπουργοί....

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/03/2009 22:51:19

    Στις εφοριες,τοσα ειναι τα επιδοματα.
    Και η πλακα ειναι,οτι τα δωσανε για να μην κλεβουν.
    (Το αλλο με τον Τοτο,το ξερεις);

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/03/2009 22:57:22

    Όσο για τον εκτροχιασμό του προϋπολογισμού, ας κόψει τα επιδόματα που δίνει στο Μεταφορών και στους Εκπαιδευτικούς κατά 176,00 € και ας τους δώσει τα 176,00 €,
    ...αλλά είπαμε σσσσσσσ ψηφουλάκια....

    ή για να μην αδικούμε κανένα, ας καταθέσει ένα ενιαίο μισθολόγιο ο κ Παπαθανασίου και ο κ Παυλόπουλος για το Δημόσιο, για να είναι δυνατός ο προγραμματισμός και ο έλεγχος των δαπανών.
    ....μόνο που τότε θα φωνάζουν οι ...υπάλληλοί τους.

    Στη χώρα του παραλόγου, το ECOFIN μας δείχνει το φεγγάρι αλλά εμείς πάλι κοιτάμε και ασχολούμαστε με το δάχτυλο....

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/03/2009 23:02:19

    Τα επιδοματα,ειναι σε ξεχωριστα κφαλαια του προυπολογισμου,οπως ηταν και τα λεφτα στο Υπουργειο Πολιτισμου.Ξερετε του "εναεριου".
    Και επειδη τα εξτρα αυτα λεφτα,γι αυτο το Υπουργειο,καταργηθηκαν,γι αυτο,και δεν μπορουνε να πληρωθουν οι αλλοι γλειψιματιες που θα κλεισουν παλι την Ακροπολη αυριο.

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/03/2009 23:09:52

    @11
    Δεν υπάρχει
    κακός Δημόσιος Υπάλληλος
    καλός Ιδιωτικός Υπάλληλος
    υπάρχει κακός ή καλός Υπάλληλος που κρίνεται όχι με βάση που εργάζεται αλλά από τη ποιότητα και τη ποσότητα της εργασίας.
    Με βάση αυτή την εργασία θα πρέπει να πληρώνεται
    Γιατί ενοχλεί το ενιαίο μισθολόγιο και η σύνδεση αμοιβής με εργασία?
    Καλά έκαναν που διεκδίκησαν και κέρδισαν τα 176,00 €.
    Ας τους κοπούν τα υπόλοιπα επιδόματα λοιπόν που δεν τα παίρνουν άλλοι.
    Που είναι το παράλογο?

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/03/2009 23:10:58

    Και τι σχεση εχουν οι υπαλληλοι του ιδιωτικου;Αυτοι ειναι τ αφεντικα;
    Εκεινο που ειναι ομως σιγουρο,ειναι οτι οι του δημοσιου,ή εχουν μπει απ το παραθυρο,και δεν εχουν ιδεα ,η εχουν μεν μπει με το ΑΣΕΠ,αλλα ετσι κι αλλοιως,αν δεν ειναι σε κανα γκισέ,τα... ξυνουν κανονικα.
    Και λογω του κλιματος που επικρατει,το κακο νομισμα,διωχνει το καλο.
    Οπως παντα.

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/03/2009 23:14:08

    Αγαπητέ Προβοκατωρ
    μην γενικεύεις, δεν υπάρχουν συλλογικές ευθύνες και κατάργηση των ιδιαιτεροτήτων της κάθε προσωπικότητας.
    Μην ξεχνάς ότι στο ΣΑΜΙΝΑ πχ δεν τα έξυνε Δημόσιος Υπάλληλος....

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/03/2009 23:27:14

    Χα,χα,χα.
    Και απο ου κι ως που,κρινονται φιλε μου,οι δημοσιοι υπαλληλοι;
    Υπαρχουν οι προαγωγες κατ εκλογην και κατ απολυτον εκλογην,που υπηρχασν οταν ηταν ο πατερας μου στην υπηρεσια,μεχρι το 1971;
    Οχι βεβαια.Ολοι,κουτσοι,στραβοι,στον Αγιο Παντελεημονα.Μισθολογικες προαγωγες.Ετσι δεν ειναι;
    Ενω τοτε,αν δεν ησουν ικανος,δεν επαιρνες προαγωγη,αρα ουτε και λεφτα.
    Και πως διεκδικουν τα παραπανω;Εκβιαζοντας τον κοσμο που τους πληρωνει;Γιατι οι απεργιες ξεκινησαν καποτε,για της γης τους κολασμενους.Οχι για μονιμους υπαλληλους,που παιρνουν πολυ περισσοτερα απο τους υπολοιπους,ιδιων προσοντων.
    Εχω την εντυπωση,οτι μαλλον κατι αλλο θελετε,παρα λεφτα.

  13. stelios avatar
    stelios 10/03/2009 23:32:06

    300 παραπομπες για μη υποβολη ποθεν εσχες,ΠΟΤΕ το κρατος δεν παρεστη ως εναγων σε δικες διεφθαρμενων υπαλληλων,ακομη και σε ποινικα καταδικασμενους,τα δε πειθαρχικα ποτε δεν τιμωρησαν κανεναν για το αδικημα που καταδικαστηκαν.
    Το ιδιο στην αστυνομια,το δικαστικο σωμα και παντου.

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/03/2009 23:45:43

    Ρε παιδιά, τι να πείσουμε αν είμαστε σοβαροί κλπ.; Οι άνθρωποι αυτοί που την αποφάσισαν την καταβολή του επιδόματος, οι δικαστές, είναι τελείως ανεξέλεγκτοι. Δεν δίνουν λογαριασμό σε κανέναν. Αποφασίζουν ότι νά'ναι, όπως να'ναι. Μου είπαν ότι αυτές οι ιστορίες με τις αυξήσεις μέσω δικαστικών αποφάσεων ξεκίνησαν από τότε που οι δικαστές έδωσαν για πρώτη φορά αυξήσεις στους εαυτούς τους μέσω δικαστικών αποφάσεων, και από τότε άρχισαν να δίνουν και σε όλους τους άλλους που ζητούσαν. Είναι αλήθεια; Αν είναι, τότε πρόκειται για οργανωμένο έγκλημα, για το οποίο, φυσικά, δεν θα τιμωρηθεί, πάλι, ποτέ και κανένας. Ας μας το επιβεβαιώσουν οι δικηγόροι και δικηγορίνες του φόρουμ, αν συνέβησαν πράγματι έτσι αυτά.

  15. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 10/03/2009 23:51:01

    @Προβοκάτωρα: Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ, ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΛΕΓΧΟΥ, ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ στο "Δημόσιο"... Λάβε υπ'όψη σου όμως, ότι αυτό το (λίγο) κράτος που υπάρχει και παραπαίει σήμερα οφείλει την (όποια) λειτουργία του σε ΔΥ που ούτε τα παίρνουνε, ούτε κανέναν γλύψανε για να διοριστούν, και προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους αγνοώντας την κοροϊδία και τις απειλές. Με το να τσουβαλιάζουμε συλλήβδην ΟΛΟΥΣ τους ΔΥ και να τους θεωρούμε κηφήνες, λαμόγια, γλύφτες, και ΟΛΟΥΣ τους εργαζόμενους στον Ιδιωτικό τομέα και να τους θεωρούμε κλεφταράδες, απατεώνες, λουμπίνες, φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Πρέπει να αφήσουμε αυτήν την παιδαριώδη οπτική για χάρη της συνεργασίας των ΤΙΜΙΩΝ και των ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΝ εργαζομένων. Όλα τα άλλα είναι είτε εκ του πονηρού είτε προϊόν κρετινισμού.

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/03/2009 00:39:51

    Αγαπητέ Προβοκάτωρ
    Ο Κρατικός τομέας, γιατί δεν είναι Δημόσιος, δεν είναι τίποτα άλλο από την ίδια την κοινωνία δηλαδή εμάς, εσένα και εμένα.
    Είμαι κακός λοιπόν Υπάλληλος γιατί:
    -λόγω μονιμότητας? είμαι εναντίον, αρκεί να υπάρχουν κοινοί κανόνες, χωρίς εξαιρέσεις, του παιχνιδιού.
    Να μην έρθω δηλ να σου κατεδαφίσω το αυθαίρετο ή να σου βεβαιώσω φορολογική παράβαση ή εισφοροδιαφυγή και εσύ να πάρεις τον πολιτευτή σου.
    Να μην λαδώνεις για το δίπλωμα οδήγησης
    Να τηρείς τους κανόνες και όχι να τους ξεπερνάς με φακελάκια
    Ο Δημόσιος Υπάλληλος που λαδώνεται δεν αρκεί να οδηγείται στην ατιμωρησία της ΕΔΕ, αλλά να μοιράζεται το ίδιο κελί με τον ...λαδέμπορα.
    -για τις αμοιβές? δεν έχω μαύρα καρδιά μου ούτε θέλω, όχι γιατί είμαι υπεράνω ή γιατί δεν τα χρειάζομαι αλλά γιατί θέλω να κοιμάμαι ήσυχος
    -παίρνω περισσότερα από τον ιδιωτικό τομέα? λοιπόν μετά από 22 χρόνια εργασίας με 2 παιδιά, 2 πτυχία, (ΑΣΟΕΕ και Πληροφορικής), 10 σεμινάρια επιμόρφωσης (αναφέρω μόνο όσα είναι άνω των 70 ωρών), ξένη γλώσσα, 2 ιδιωτικές σχολές και όλες οι απολαβές είναι 1352 € καθαρά (mof-glk.gr για τους άπιστους), έχω δε την ατυχία αφενός να μην απασχολούμαι σε θέση που να έχει επιδόματα αφετέρου να μην έχω υπερωρίες (δεν τις δέχομαι και ας με χαρακτηρίζουν γραφικό, γιατί είναι πλασματικές), να μην έχω θέση ευθύνης (τμηματάρχης - δ/ντης γιατί δεν κουνώ κομματικές σημαιούλες)άσε που δεν αξίζει το κόπο 65 € μικτά αποτιμάται η προαγωγή, να μην είμαι εγγεγραμμένος σε κάποιο κόμμα για να "βολευτώ" σε επιτροπές και συμβούλια.
    Θα εκπλαγείς αλλά δεν είμαι ο μόνος, είμαστε αρκετοί, που απλά θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας.
    Δυσκολίες:
    -τα κόμματα
    -τα μέσα σας
    -τους κρατικοδίαιτους συνδικαλιστές
    -οι συνθήκες εργασίας
    -η νοοτροπία μας
    -η ατιμωρησία
    -η αναξιοκρατία κλπ
    Ξέρω ότι η εντύπωση που έχει καλλιεργηθεί είναι του μη παραγωγικού Δημοσίου Τομέα, του υπαλλήλου που τα ξύνει, του σταθερού μισθού, της εξασφάλισης της μονιμότητας κλπ
    Ολοι όμως ξεχνάτε ότι μας θέλετε Δημόσιους υπαλλήλους σε μια Κρατική Κοινωνία.
    Να κάνουμε τη δουλειά φτάνει να μην σας ενοχλούμε και να εφαρμόζουμε τους νόμους στους άλλους.
    Αν λοιπόν το πρόβλημα είναι ο κακός Δημόσιος Τομέας που καταπιέζει και καταδυναστεύει τον υγιή Ιδιωτικό Τομέα της χώρας, έλα να τον αλλάξουμε να τον εκσυγχρονίσουμε να τον επανυδρίσουμε να τον μεταρρυθμίσουμε.
    Το να φορτώνουμε τα χάλια στον καθρέπτη, συγνώμη αλλά το είδωλο είναι προβληματικό και όχι η απεικόνιση και η λειτουργία της εικόνας του....

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/03/2009 01:32:28

    Πρεπει αμεσα να αφαιρεθει το δικαιωμα των δικαστων να ασκουν οικονομικη πολιτικη αν θέλουμε να ειμαστε σοβαροι.
    Σε αντιθετη περιπτωση η κυβερνηση να δηλωσει οτι θα δωσει το επιδομα αλλα θα εξαγγείλει οχι αυξησεις αλλα μειωσεις μισθων για το 2009 ισοποσες με το επιδομα.

  18. peripeton avatar
    peripeton 11/03/2009 03:00:33

    Nai bre paidia, me 2 dis parapanw ti 8a kanoume twra..kai ola ta alla ta eixame taktopoihsei!! Oute 42 dis se xreolysia 8a plhrwname oute 34 dis sta asfalistika tameia 8a xrwstousan dhmosio kai idiwtes oute 20 dis ton xrono eisforodiafygh 8a yphrxe...na mhn sou pw pws an oi atimoi dhmosioi ypallhloi den diekdikousan megalyterous mis8ous den 8a eimastan kai 5oi ston kosmo se neous e3oplismous..ola omorfa 8a htan se ayton ton topo

  19. Helmut avatar
    Helmut 11/03/2009 12:19:01

    Εδώ είχε θεσπιστεί επίδομα "κίνητρο απόδοσης" και σε ελάχιστο διάστημα έχει καταντήσει να το λαμβάνουν ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι Δημόσιοι Υπάλληλοι χωρίς να αξιολογείται η "απόδοση" (την οποία φανταζόμαστε όλοι ποια είναι)...

    Θα έπρεπε απλά να απαγορεύεται να προσβάλλονται οι μισθολογικές ρυθμίσεις στα δικαστήρια.

    Στον ιδιωτικό τομέα μπορείς να στείλεις τον εργοδότη σου στα δικαστήρια να διεκδικήσεις αύξηση επειδή την έδωσε σε άλλον υπάλληλο της εταιρείας και όχι σε σένα;

  20. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 12:27:26

    Θαναση,συμφωνω 100% μαζι σου.Το μαγαζι δουλευει λογω αυτων των ολιγων.
    Δηλαδη στο Δημοσιο,δουλευουν οσοι θελουν και εχουν το λεγομενο φιλοτιμο,πληρωνονται ομως ΟΛΟΙ.

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 12:31:06

    Κοιτα να δεις Ιθαγενη,λογικα αυτα που λες,αλλα αν νομιζεις οτι ριχνεσαι εκει μεσα,γιατι δεν πας στον Ιδιωτικο;
    Εκει,θα σου δινουν περισσοτερα,αλλα θα σε στιβουν.
    Και θα εχεις και την ανασφαλεια της θεσης σου.
    Διαλεγεις και παιρνεις.
    Αλλα το να ζηταει καποιος και πολλα λεφτα,και λιγες ωρες δουλειας,ειναι προκληση για τους αλλους.

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 12:34:17

    Σε καμια χωρα του κοσμου,δε γινεται οικονομικη πολιτικη απο τα δικαστηρια.
    Εδω,εχουμε και αυτη την πρωτια.Και μαλιστα οι ιδιοι οι δικαστες,κανονιζουν και αυξησεις για παρτη τους.
    Προσφατα,πηραν 80% αυξηση και αναδρομιακα,απο 100 χιλιαρικα και πανω.
    Και βεβαια,μαζι τους,τα πηραν και οι βολευτες.

  23. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 11/03/2009 12:47:16

    Θα ήθελα να επισημάνω για άλλη μια φορά ότι έχουμε μπερδέψει την έννοια της μονιμότητας με αυτήν της ατιμωρησίας.
    Η μονιμότητα σημαίνει ότι δεν μπορεί να απολυθεί ένας ΔΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. Όχι ότι δεν μπορεί να απολυθεί ΠΟΤΕ. Και εξασφαλίζει ότι αυτός που κάνει τη δουλειά του σωστά δεν έχει τίποτε να φοβάται.
    Υποτιθέμενη άρση της μονιμότητας θα επέφερε τέτοια ζούγκλα που ούτε ο ποιο σκληρός νεοφιλ δεν μπορεί να φανταστεί. Συνεργασία για τιμωρία των επίορκων είναι αυτό που χρειάζεται. Και να θυμόμαστε ότι όσο και να μας βολεύει ο ΔΥ που τα παίρνει (ενώ τον βρίζουμε όταν δεν τα παίρνει και κάνει τη δουλειά του), πάντα υπάρχει κάποιος που έχει μεγαλύτερο φακελλάκι από εμάς, οπότε ένα κράτος με υπαλλήλους που θα φοβούνται κάθε μέρα για την δουλειά τους (όπως ακριβώς οι ιδιωτικοί υπάλληλοι) αλλά θα έχουν θεσμικές και νομικές ευθύνες απέναντι στην κοινωνία, ΠΟΤΕ δεν θα είναι δίκαιο, για ΚΑΝΕΝΑΝ. Σήμερα, ένας ΔΥ έχει (αν αρκεστεί στον μισθό του και συνυπολογίσει την μονιμότητα ως παροχή) την πολυτέλεια να είναι δίκαιος και νόμιμος. Και υπάρχουν τέτοιοι, αν δεν υπήρχαν θα ήμασταν αλλού.

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 18:45:52

    Ξερεις τι γινεται ομως;
    Τα υπηρεσιακα συμβουλια που συνερχονται σε περιπτωσεις που καποιος κατηγορειται για καποιο παραπτωμα,καταλαμβανονται απο το συνδρομο, του "τον καυμενο, εχει και παιδακια".Ας τον απαλλαξουμε.
    Και αυτο κανουν.Συνεχως.

  25. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 11/03/2009 21:01:02

    Δεν μιλάω για συμβούλια. Για εισαγγελέα μιλάω.

  26. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 22:46:47

    Ακουσα τον πρωην Αεροπαγιτη,που ελεγχει τους υπαλληλους σημερα.
    Και αν τους κανουν μηνυσεις,πλακωνουν τις αναβολες,καιστο τελος,καταφερνουν και αναβαλουν τις υποθεσεις,μεχρι να παραγραφουν.
    Καταλαβες γι τι πραμα μιλαμε;

  27. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 11/03/2009 23:47:43

    Αυτό είναι παθογένεια του συστήματος δικαίου, και ισχύει για όλους, και τους ΔΥ και τους μη-ΔΥ.