30/01/2009 20:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άντε, και καλή ….κυβέρνηση


____________________________________________________________________________________________________
"Υπάρχουν θέματα σύγκλισης και ώριμα για πρωτοβουλίες" δήλωσε αισιόδοξα ο Γιώργος Παπανδρέου, μετά τη συνάντηση που είχε σήμερα στο γραφείο του στη Βουλή Αλέκο Αλαβάνο. Μεταξύ άλλων, ο κ. Παπανδρέου είπε ότι το Κίνημα θα στηρίξει την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για τη σύσταση Διακομματικής Επιτροπής για τα θέματα της λειτουργίας της Αστυνομίας. Πιο συγκρατημένος, ο κ. Αλαβάνος δήλωσε ότι «οι προγραμματικές διαφορές μας σε σημαντικά θέματα δεν επιτρέπουν την ευρύτερη συνεργασία ανάμεσα στους δύο χώρους».

Η συζήτηση χαρακτηρίστηκε «ειλικρινής» και από τις δυο πλευρές, αλλά αναλώθηκε σε επιμέρους θέματα συνεργασίας ή κοινού ενδιαφέροντος, όπως η οικονομική κρίση, οι αγροτικές κινητοποιήσεις, οι δίκες βάσει του «τρομονόμου», τα θέματα της Παιδείας κλπ. Τα δυο κόμματα έχουν να διανύσουν ακόμα πολύ δρόμο για να συνεργασθούν σε κυβερνητικό επίπεδο.

Το πρώτο βήμα πάντως έγινε και επειδή είναι καλό μεταφέρω το σχολιασμό της συνάντησης από δημοσιογράφο, φίλο του http://www.antinews.gr/: «Από την προσεχή διάσπαση, ο ΣΥΡΙΖΑ θα περάσει ...σύρριζα, ή θα πέσει κατακέφαλα;»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 30/01/2009 20:15:31

    Έχουμε και μια ευγενική συναντήσει τα σχολειά και…..δικά σου

  2. donaE avatar
    donaE 30/01/2009 20:26:24

    Φλερτακι κανονικο.

  3. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 30/01/2009 20:38:39

    Επι τελους... Εδω τρελαθηκαμε στις απολυσεις και το μειζον προβλημα ειναι ο αφοπλισμος της αστυνομιας.... και μετα? θα βρουμε δουλειες? Ε ρε εδω ο κοσμος καιγεται και το .... χτενιζεται... Το βιολι βιολακι του α Αλαβανος...Σταθερος στη διατεταγμενη αποστολη που τουχουν αναθεσει... Αμ κι ο αλλος, το "γελαστο παιδι"? Στη καρακοσμαρα του...

  4. donaE avatar
    donaE 30/01/2009 20:42:54

    Προσπαθουν για τα μαγαζια τους,συγχωνευσεις,εξαγορες τετοια...

  5. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 30/01/2009 20:58:30

    σύντροφοι δεν υπάρχει περίπτωση συνεργασίας. απλώς ο ΓΑΠ τον Δεκέμβρη με τα γεγονότα θέλησε να επωφεληθεί, ηγούμενος , τάχα μου, της αντιπολίτευσης , ενώ η κυβέρνηση ήταν στριμωγμένη στη γωνία
    Απευθύνθηκε σε ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Από Αλέκα εισέπραξε ξερό όχι αμέσως , και από Αλαβάνο ευγενικό σήμερα
    Το αποτέλεσμα των επόμενων εθνικών εκλογών θα είναι η λυδία λίθος μιας ενδεχόμενης όσμωσης και συνεργασίας – στο μέτρο που βέβαια ο ΣΥΡΙΖΑ θα αποφασίσει να ξαναπατήσει στη γη και θα αφήσει την …έξοδο από το ΝΑΤΟ και το κλείσιμο των βάσεων για τον απώτερο χρόνο
    Διαφορετικά όλα τα λεφτά θα πάνε στον ΓΑΠ. Καλώς η κακώς ..

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 21:04:29

    Επί ημερών ΠΑΣΟΚ τα ΜΑΤ έδερναν μέχρι και γεράκους. Ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει διαδηλώσεις και μολότοφ χωρίς αστυνομική αντίδραση. Πως θα παντρευτουν αυτές οι δυο πολιτικές; Μήπως μας δουλεύουν κανονικά;
    Η Πετρούλα πως τοποθετείται επ`αυτών;

  7. osaperas avatar
    osaperas 30/01/2009 21:10:42

    @7
    Η Πετρούλα δεν τοποθετείται επειδή έχει ως βασική της αρχή να μην ασχολείται με ήσσονος σημασίας ζητήματα

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 21:25:05

    Ας τοποθετηθεί η Καιλή τότε. Κάποια επιτέλους να μιλήσει, αλλιώς θα πάμε Σαρρή μεριά.

  9. sasman avatar
    sasman 30/01/2009 21:30:25

    μόλις πήρε την κάτω βόλτα το Πασοκ έτρεξε να γλύψει όπως έμαθε να κάνει μετα ΓΑΠ εποχή!
    Αλλά θέλει πολύ σάλιο η δουλειά για να στρώσει ακόμα!
    Τον Τιραμόλα έχασα που να βρίσκεται άραγε για να μου πει την γνώμη του;

  10. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 30/01/2009 21:42:50

    @Strange Attractor
    τς..τς.. τι πνευμα!!!!

  11. aris53m avatar
    aris53m 30/01/2009 21:52:42

    Για κάποιο λόγο βρε παιδιά εμένα δεν με έπεισε ο Αλαβάνος ότι δεν θα συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ. Δεν ξερω γιατι αλλά έχω ενα "gut feeling" οτι θα συνεργαστούν.

    Άρα ψήφος στον Αλαβάνο είναι και ψήφος στο ΠΑΣΟΚ.
    Άρα πάλι λεβητούρες. Άρα τώρα τι?

  12. tiramola avatar
    tiramola 30/01/2009 22:02:23

    Tι να σου πω ρε sasman?
    Αφου εισαι ενας απο τους Ελληνες που θα ξαναψηφισουν ΚΚ.
    Δεν σωνεσαι εσυ...

  13. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 07:57:43

    @12 -Αυτήν την παλαιοημερολογίτικη σου λογική θαυμάζω ….

  14. Decay avatar
    Decay 31/01/2009 08:52:02

    Πολύ χαμογελαστό τον βλέπω τον Αλέκο...
    Λέτε να έκλεισε δουλειές για την κατασκευαστική του Τσίπρα?

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 14:42:08

    Ο επαναστατικός σουρεαλισμός του Αλαβάνου συνεχίζεται (μαζί με το όνειρο ενός ελληνικού Μάη του ’68 υπό την ηγεσία του Συνασπισμού!). Παρομοιάζει την πιθανή κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου (ανιάτων αριστερών ταλιμπάν) με την είσοδο του τανκ στο Πολυτεχνείο, το 1974! Ζητά να εισάγονται όλοι ελεύθερα στα Πανεπιστήμια, θεωρώντας προφανώς ότι είναι καλύτερα να είσαι άνεργο «επιστημονικό προλεταριάτο», παρά εργαζόμενο «προλεταριάτο» (υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, ψυκτικός)! Και συμφωνεί μαζί του ένα 8% του εκλογικού σώματος! (Το άλλο μυστηριώδες σταθερό 7% είναι του ΚΚΕ. Μάλλον εκεί η κομμουνιστική ιδεολογία, ύστερα από τόσες δεκαετίες, μεταφέρεται πλέον με τα γονίδια!).

  16. ΜΜ avatar
    ΜΜ 31/01/2009 22:30:17

    ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΟΥ ΣΥΝ. ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΓΑΠ ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΑΣ, ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΤΕ.