01/05/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άνοιξη μήτρα σκοτεινή…

Ήταν Άνοιξη όταν οι ξένοι πάτησαν ξανά την Αθήνα…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 01/05/2011 10:46:00

    Γιατι καλη μου να περιμενουμε το σαλπισμα, γιατι δεν γινομαστε ενας ενας , λιγο απο καποιον που θα θελαμε να ειμασταν , λιγο κατι λιγο απο το κουραγιο του Αντρεα, [Λεντακη], του Αλεκου ,του Σαντα, του καθε ελληνα που ονειρευτηκε μια πατριδα ελευθερη δημοκρατικη.
    Νομιζεις ολοι αυτοι περιμεναν καποιο σαλπισμα για να ξεσηκωθουν οχι, ετσι ηρθε αυθορμητα το ΟΧΙ στον κατακτητη.
    Το ονειρο το κατακτας μονος σου.την ελπιδα και την πιστη για μια καλυτερη πατριδα την εχει ο καθενας μονος του, δεν γιναν ηρωες γιατι περιμεναν σαλπισματα, απο που , απο μεσσιες, απο κομματικες κλικες βολεμενων βολευτων, παει το χασαμε αυτο το κατι του Ελληνα , την τρελλα για ελευθερια, την τρελλα της Ανεξαρτησιας, τωρα μονο σπρεντ συζηταμε, τοκους , δανεια, υποταγη στους επιβητορες.
    Μερα Μαγιου με μισεψες.......
    πικρη οντως πρωτομαγια.

  2. juliet avatar
    juliet 01/05/2011 11:19:53

    29η Μάη 1453,η πτώση της Βασιλεύουσας!!
    Φαίνεται ο Θεός της Ελλάδας παίζει παιγνίδια με μας,θέλει αυτή την πανέμορφη εποχή να μας θυμίζει πόσο αχάριστοι είμαστε,μας δώρισε το ωραιότερο κομμάτι της γης,''διαμαντόπετρα''της οικουμένης αλλά ,Θέε ,ξέχασες να μας δώσεις φρόνηση και μας τιμωρείς για την αφροσύνη μας.Μήπως φταίς και Εσύ;Θυμίσου με τις βροχούλες και λίγο μυαλό...!!!
    Effie B

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 01/05/2011 11:27:38

      Συγνώμη,σου γράφω και λίγο από Ρίτσο
      Πέτρα στην πέτρα λάμπει ο δρόμος και πουλί με το πουλί
      ανεβαίνει η σκάλα
      κι ο ήλιος ,μισός στη θάλασσα ,μισός στα ουράνια ,λαμπα-
      διάζει
      όπως το πορτακάλι μες στη φούχτα σου κι όπως τ΄αυτί σου
      κα΄του απ΄τα μαλλιά σου

      Κ' έτσι στητή και δυνατή καταμεσής στον κοσμο
      κρατώντας στο ζερβί σου χέρι τη μεγάλη ζυγαρία και στο
      δεξί την άγια σπάθα
      είσαι η ομορφία κ' η λεβεντιά κ΄είσαι η Ελλάδα.
      συγγνώμη ,για το χώρισμα αλλά τα λάθη ανθρώπινα!
      ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ απο την βροχερή Αθήνα ...

    • kiki avatar
      kiki @ juliet 01/05/2011 11:28:44

      @ juliet,
      καλημερα,
      αχ και βαχ, ετσι μαθαμε ολο οι αλλοι φταινε, τι σκατα μυαλο τι ξεχωρο πραγμα εβαλε ο Θεος στο DNA μας
      Σημερα νοιωθω θυμωμενη , δεν περιμενω απο κανεναν να με ξελασπωσει,
      λυπαμαι μονο που αυτον τον ευλογημενο τοπο οπως λες, αφηνω κληρονομια στο παιδι μου .

      • juliet avatar
        juliet @ kiki 01/05/2011 12:14:14

        @Κική
        καλό μήνα ,
        Στο δικό μου DNA,κυλά και Μαλτέζικο αίμα και μερικές φορές γίνομαι μουλάρι,και αυτό είναι πλεονέκτημα.
        Για την ιστορία υπάρχουν τα Κυπριότικα γαΐδούρια και τα Μαλτέζικα μουλάρια....
        Εγώ δεν περιμένω κανένα να με σώσει χρόνια τώρα,με το τρόπο μας προσπαθούμε να επιβίωσουμε .
        Αν ήξερες τι έχουμε πληρώσει μπορεί και έπαιρνες να καθαρίσεις αυτούς που με το γλύψιμο περάσανε καλά, που σπουδάσανε τσάμπα τα παιδιά τους μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και τώρα το παίζουμε αθώες περιστερές.
        Κική, ο Πάγκαλος ήξερε τι έλεγε και αυτά που είπε ήτανε μηνύματα προς ναυτιλομένους ,αν μιλήσετε θα τ΄ακούσετε.
        Τώρα τι αφήνουμε στα παιδιά ;ελπίζω να μην πούνε ότι είπα εγώ τόσες χώρες εδώ μ΄γεννήσατε;
        Μερικές φορές δεν μπορώ να εκφράσω τίποτε ,γιατί νοιώθω ότι μας κατάντησαν ένα ΤΙΠΟΤΕ.
        Ας ελπίσουμε οτι θ' ακούσουμε κάτι αισιόδοξο ...απο το Ζάπειο 2.

        • kiki avatar
          kiki @ juliet 01/05/2011 12:33:50

          @Juliet,
          Μεσα ειμουνα τα εβλεπα , παραλληλα ζουσα, δεν υποταχτηκα ,εξ ισου μουλαρια ειναι και οι δυο φυτρες μου , μονο ειναι οτι οσο περναει ο χρονος τα ζω ,γινονται πιο μαυρα, και τους βλεπω πιο πεσμενους και απογοητευμενους και καθισμενους , δεν περιμενω ουτε Ζαππειο ουτε τιποτα απο κομματα , απο τον λαο να καταλαβει περιμενω συνειδητα , δεν αντιδρα , αυτο με λυπει.
          Ο πατερας μου μετα τον πολεμο ειχε βγαλει διαβατηριο για Αργεντινη, παλι καλα που γεννηθηκα εδω , θα με ειχε φαει ο Βιντελλα, παντως το ΔΝΤ δεν το γλυτωσα.

          • juliet avatar
            juliet @ kiki 01/05/2011 13:20:42

            @Κικη
            πεπρωμένο φυγείν αδύνατο!!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ juliet 01/05/2011 12:22:51

      Effie B, ποστάρεις ως "juliet";

      • juliet avatar
        juliet @ Προφήτης 01/05/2011 12:27:53

        @Προφήτη,
        με τιμάς που με ταύτησες με άτομο που εκτιμάς.Δεν είμαι η Effie B...

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ juliet 01/05/2011 12:34:55

          @juliet, και η "juliet"έχει την εκτίμησή μου.
          Ρωτάω για να διακρίνω, γιατί στο παραπάνω σχόλιο "...Θυμίσου με τις βροχούλες και λίγο μυαλό…!!!"
          υπήρχε από κάτω η υπογραφή "Effie B"

          • juliet avatar
            juliet @ Προφήτης 01/05/2011 13:27:19

            @Προφήτη
            εγραψα το Εφη και ενώ δεν είχα τελείωσει το γράψιμο έκανα αποστολή,δικό μου λάθος ...τα λάθη ανθρώπινα,εδώ κοτζάμ Θεός έκανε λάθος και μας έκανε λειψούς ....(.στη Κεφαλλονιά τους λένε μισοκούτελους) και μεις να μη κάνουμε λάθη;
            Καλό μεσημέρι

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 01/05/2011 11:48:05

    Έφη, καλημερα.
    Έξοχος ο παραλληλισμός, και ποιητικότατος. Αν υπήρξε λαϊκή "συναίνεση" ήταν ακούσια, σαν αυτή του από ναρκωτικό μισοκοιμισμένου ασθενή ξαπλωμένου σε κλίνη ψεύτικων, υλιστικών ονείρων πλαστής ευμάρειας.
    Από βάθους καρδίας, σ' ευχαριστώ.

    Χρόνια Πολλά.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Νίκος 02/05/2011 03:12:53

      και σε σενα Χρονια πολλα Νικο, και Χριστος Ανεστη!

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/05/2011 11:58:45

    Καλημέρα και Καλό Μήνα αγαπητές φίλες!

    effieB ευχαριστούμε για την εξαίρετη ποιητική υπενθύμιση και την ανάταση που προκάλεσε.
    Γιατί, σήμερα το πρωί, λόγω των καιρικών συνθηκών θυμήθηκα την παροιμία :
    "στον καταραμένο τόπο Μάη μήνα βρέχει...".

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 01/05/2011 11:59:48

      ... και φίλοι

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Προφήτης 01/05/2011 12:03:39

        Προφήτη,
        το ...'εσωσες την τελευταία στιγμή!

        Εξοχο Εφη!
        Θα έχουν ανθίσει οι μανώλιες υποθέτω!

        Juliet,
        ευχαριστούμε για μια ακόμα φορά για τον πλούτο γνώσεων που μας προσφέρεις.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Κώστας Ροδινός 01/05/2011 12:18:26

          έλα, παραπονιάρη...
          Καλό Μήνα!

        • juliet avatar
          juliet @ Κώστας Ροδινός 01/05/2011 12:23:34

          @Κ.Ροδινό
          Καλό μήνα,ανταποδίδω τις ευχαριστίες ,για να εκτιμήσω έναν άνθρωπο θα πρέπει να τον σεβαστώ και εσείς είσαστε απ΄αυτούς,απο τη φύση μου δεν κάνω ποτέ επίδειξη αλλά
          οι γνώσεις πρέπει να γίνονται γνώστες για να κάνεις όλους τους ανθρώπους γνώστες του ωραίου για να ξεχωρίζουν την αλήθεια απο την απατηλή ωραιοποιήση της απάτης και της εκμετάλευσης απο τους επιτήδειους.
          Ευχαριστώ.

        • effie B. avatar
          effie B. @ Κώστας Ροδινός 02/05/2011 03:13:44

          οι μανωλιες ανθισαν και φετος... τουλαχιστον εδω...

          • effie B. avatar
            effie B. @ effie B. 02/05/2011 03:14:21

            Χριστος Ανεστη Κωστα!

  5. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 01/05/2011 12:13:00

    Ηταν μιά μέρα σαν κι αυτή.
    Οσο υπάρχει μνήμη, υπάρχει ελπίδα.
    Η λήθη είναι ο εχθρός. Είναι ο θάνατος.
    Η α-λήθεια είναι η ζωή.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ιαπετός 01/05/2011 12:27:51

      Τι σας έχει πιάσει σήμερα;
      Μπράβο Ιαπετέ!
      Αλήθεια! Αρνηση της λήθης!

      • effie B. avatar
        effie B. @ Κώστας Ροδινός 02/05/2011 03:21:13

        ποιητικος οιστρος Κωστα. Το 'χει η μερα!
        Επ-ανασταση, λουλουδια, ανα-γεννηση, ελπιδα...

  6. armagedon avatar
    armagedon 01/05/2011 12:23:47

    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ.ΕΞΟΧΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.ΜΠΡΑΒΟ

  7. Syrianos avatar
    Syrianos 01/05/2011 16:35:14

    Αύριο Φώς

    Γέλια ζωής
    Χαρές μακρυνές
    Σκέψεις αγάπης
    Στιγμές φωτεινές

    Ελπίδες θρεμμένες
    Πίστης δουλειά
    Μνήμες κρυμμένες
    Πόνου Φωτιά

    Λεύτερη σκέψη
    Δούλο κορμί
    Θλιμμένη όψη
    Χαρούμενη ορμή

    Τέτοιο σημάδι
    Αγώνα αδελφός
    Τώρα σκοτάδι
    Αύριο φώς

    Αλέκος Παναγούλης
    Την νύχτα της Πρωτομαγιάς του 76 ο Παναγούλης σκοτώθηκε σε “ύποπτο” τροχαίο δυστύχημα στη Λεωφόρο Βουλιαγμένης.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Syrianos 02/05/2011 03:18:33

      χαιρομαι πολυ που θυμηθηκες εναν ΑΝΤΡΑ...

  8. Μικρός Οδυσσέας avatar