#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2010 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άνοιξε ο δρόμος και για Πακιστανό πρωθυπουργό της Ελλάδας



Όπως θα διαβάσετε στην προηγούμενη ανάρτηση οι υποψήφιοι Ευέλπιδες δεν χρειάζεται να έχουν πλέον την ελληνική ιθαγένεια, ούτε και το ελληνικό γένος !!!

 Αυτό φρονεί ο κ. Βενιζέλος σύμφωνα με τον οποίο «η ύπαρξη καταγωγής από πατέρα ή μητέρα προβλέπεται μόνο για την εκλογή στη θέση του προέδρου της Δημοκρατίας και για καμία άλλη δημόσια θέση».

 Άρα μόνον ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας υποχρεούται να είναι Έλληνας και από πατέρα και από μητέρα, σύμφωνα με τον έγκυρο συνταγματολόγο. Ο πρωθυπουργός θα μπορεί να είναι από πατέρα Πακιστανό και Ελληνίδα μητέρα. Ή μήπως δεν θα χρειάζεται ούτε και η τελευταία προϋπόθεση;

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 14/04/2010 16:35:46

    Συνηθισμενοι ειμαστε στους 'ξενους'...

  2. anonymous avatar
    anonymous 14/04/2010 16:37:34

    Ναι γιατί που είναι το πρόβλημά σας; Δεν είχε βάλει ο ΓΑΠ υποψήφιο στο Επικρατείας σε μη εκλόγιμη θέση ένα γιατρό από κάποια χώρα της Αφρικής; Δε θυμάμαι από ποια.
    Αυτός θα μπορούσε να είναι και υπουργός και πρωθυπουργός. Τώρα πόσο νορμάλ είναι αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
    Άλλωστε έχουμε Έλληνες που είναι βουλευτές, δήμαρχοι κλπ. σε μια σειρά χώρες. Είδαμε και το γελοίο το Χατζημαρκάκη τον ευρωβουλευτή των Γερμανών Φιλελευθέρων τι έλεγε.

    • Κρης avatar
      Κρης @ anonymous 14/04/2010 17:08:36

      Ειναι ο καρδιολογος που εχουμε στο ρεθυμνο ο Αλί.
      καλα εδω εχουμε και μια σουηδεζα γιατρο καμμια 25αρια χρονια
      τωρα.

      http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artid=289502&dt=20/09/2009

      Αλί Μοχάμετ Χαγκ, γεννημένος στο Σουδάν, γιατρός καρδιολόγος στο Νοσοκομείο του Ρεθύμνου. Με αγώνες στον αντιστασιακό αγώνα κατά της δικτατορίας του Σουδάν.
      Απελευθερώθηκε μετά από ειδική παρέμβαση του Ανδρέα Παπανδρέου

      • anonymous avatar
        anonymous @ Κρης 14/04/2010 17:21:33

        Ναι αυτός. Το θέμα είναι το εξής: Είναι ενσωματωμένοι αυτοί ή θα μας τη φέρουν σε ένα νταβαντούρι με τους Τούρκους; Οι δικοί μας που είναι έξω είναι ενσωματωμένοι στις χώρες τους και εξυπηρετούν τα συμφέροντα εκείνων των χωρών και όχι της Ελλάδας. Π.χ. σου θυμίζω το Σωτήρχο που ήταν πρέσβης της Αμερικής στην Ελλάδα, τον Τένετ, το Νεγκρεποντε, το Ναύαρχο Σταυρίδη κλπ. Ο Λάλας όμως τους την έφερε. Η Ελλάδα αν της τη φέρει ένας Πακιστανός μπορεί να το αντέξει; Η Αμερική δεν έπαθε τίποτε από το Λάλα. Εμείς όμως έχουμε μικρό μέγεθος και το πλήγμα θα είναι σοβαρότατο.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ anonymous 14/04/2010 19:51:41

      Εκείνος ο δικός μας Ναπολέων Καλομερίτης πάντως, μεγαλούργησε στη Φράντσια. Άν έμενε εδώ, ούτε επιλοχία δεν θα τον άφηναν να γίνει.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Sic transit gloria mundi 14/04/2010 21:44:59

        Δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι ήταν δικός μας. Έχω υπόψη μου αυτόν τον ισχυρισμό αλλά δεν τον θεωρώ αλήθεια.

  3. dakis avatar
    dakis 14/04/2010 16:50:16

    Ενώ μέχρι σήμερα οι Πρωθυπουργοί ήταν Έλληνες?
    - Η οικογένεια Καρα μαν Αλή μήπως έχει τουρκικές ρίζες?
    - Καλά ο Παπανδρέου ήταν και είναι Αμερικανάκια!
    - Ε ο Σημιτάκος ήταν διαστάυρωση Κινέζου με ΓερμανοΕβραίο!

  4. dakis avatar
    dakis 14/04/2010 16:51:43

    Ξέχασα τον Έβερτ....
    (Τελικά ο μόνος Ελληνας ήταν ο Μητσοτάκης!!!!!!!!!!!!!!)

    • Nikolaos avatar
      Nikolaos @ dakis 14/04/2010 18:58:00

      Βρε dakis ... όχι και Ελληνας ο Μητσοτάκης!!! Ο ίδιος κομπάζει ότι είναι συγγενής του Ελευθερίου Βενιζέλου (a.k.a. Halit Ben Zelon) ... ήρθε κι έδεσε.

      • dismissed avatar
        dismissed @ Nikolaos 14/04/2010 19:44:33

        Οι Βενιζέλοι είναι κατάλοιπα της φραγκοκρατίας, Φράγκοι
        ο Giovanni Capo d'Istria καταγωγή από τη Σλοβενία

      • Nikolaos avatar
        Nikolaos @ Nikolaos 14/04/2010 20:36:07

        dismissed μας έμπλεξες με τον Benizelos Rouphos τον οποίον ο Καποδίστριας έκανε Κυβερνήτη της Ηλείας. Ο δικός μας "εθνάρχης" Halit Ben Zelon - που μας ξεσπίτωσε το 1922 - κατάγεται από τους ισπανο-εβραίους 5φαλαγγίτες Μαρράνος, που όταν τους εκδίωξε η Ισαβέλλα και ο Φερδινάρδος το 1492 (με τον Χιώτη Χριστόφορο Κολόμβο παραθεριστή στις Μπαχάμες!!!) κατέφυγαν στη Γένοβα, μετά στα Κύθηρα, στη Μάνη, στη Θεσ/νίκη, στην Τρίπολη και τέλος στην Κρήτη (Μητσοτακέϊκο)

  5. περαστικός avatar
    περαστικός 14/04/2010 16:52:15

    Γιατί ο νυν πρωθυπουργός μας δεν έχει Αμερικανίδα μητέρα; Δεν έχει και ο ίδιος Αμερικανική υπηκοότητα (μαζί με την ελληνική);

    Η μήπως μας ενοχλεί το Πακιστάν;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ περαστικός 14/04/2010 17:04:37

      έχει εξαντληθεί η συζήτηση του θέματος, και μην ξαναβάζεις από το παράθυρο απόψεις περί δήθεν "ρατσισμού". Η εθνική υπόσταση της χώρας σαφώς και απειλείται από διάφορες κατευθύνσεις, και μία σημαντική παράμετρος είναι η πολιτικο-θρησκευτική / που ναι, έχει σχέση ΚΑΙ με το Πακιστάν.

      • περαστικός avatar
        περαστικός @ δρόμος 14/04/2010 18:04:05

        Δεν με κατάλαβες απόλυτα. Εγώ λέω ότι αυτό το πρόβλημα το είχαμε/έχουμε ήδη. Απλά τώρα αναδείχθηκε περισσότερο λόγω του τεράστιου αριθμού μεταναστών από εντελώς διαφορετικό πολιτιστικό υπόδειγμα, πχ Πακιστάν.

        Για τον ίδιο λόγο με ενδιαφέρει λιγότερο το νομοσχέδιο για τη νομιμοποίηση των μεταναστών αυτό καθ' αυτό, και περισσότερο ο τρόπος που θα "ελληνοποιηθούν" (με ό,τι έμεινε να σημαίνει πια αυτή η λέξη) και τα παιδιά τους αλλά και τα "γκαραντή" Ελληνόπουλα.

        Αφού δε μας ενόχλησε ως λαός ο εξελληνισμένος μισός Έλληνας ΓΑΠ (διότι όπως και να το κάνουμε γονιδιακά μισός Έλληνας είναι, για να μην πω 1/4), υποθέτω δεν θα μας ενοχλήσει ως λαός ούτε ένας εξελληνισμένος μισός Έλληνας και μισός οτιδήποτε.

        Αυτό που μας ενοχλεί και ως λαός αλλά και προσωπικά εμένα στον ΓΑΠ δεν είναι ότι τα μισά του γονίδια δεν είναι ελληνικά, αλλά ότι θεωρώ και τον ίδιο τον εξελληνισμό του ΜΙΣΟ.

        Άρα στο μέλλον δεν θα με ενδιαφέρει αν τα μισά γονίδια του υποθετικού Ελληνοπακιστανού πρωθυπουργού. Θα με ενοχλήσει αν ο εξελληνισμός του είναι ολοκληρωμένος ή μισός.

        Ένας γνωστός μου που ζει στην Αγγλία έχει παιδί με γυναίκα από την Ταϋλάνδη. Αν κάποτε έρθουν στην Ελλάδα και το παιδί πάει σχολείο εδώ και γίνει άξιος, γιατί να μην αποκτήσει τη δυνατότητα;

      • partiritis2000 avatar
        partiritis2000 @ δρόμος 14/04/2010 22:37:45

        Μας ενοχλησε ο Ελληνοποιημενος πρωθυπουργος που μας φορεσανε.
        ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕ ΤΟΣΗ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!
        Αει σιχτιρ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΙΟΛΑ!

    • anonymous avatar
      anonymous @ περαστικός 14/04/2010 21:52:27

      Ο νυν δεν είναι Έλληνας ούτε εξ αίματος ούτε στη νοοτροπία. Μάλλον είναι ανθέλληνας.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/04/2010 17:01:01

    Η άκριτη μεταφορά προτύπων και η εμμονή στην αντιμετάθεση ΗΠΑ-Ελλάδας / Ελλάδας-ΗΠΑ θα στοιχίσει ακριβά σε τούτη τη μικρή χώρα.

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 14/04/2010 17:02:49

      Δεν ειναι μεταφορα προτυπων... Περισσοτερο αποικιοποιηση της χωρας μου θυμιζει... Απο τον Γιοργακη και την παρεα του.

  7. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 14/04/2010 17:25:42

    Συγνώμη, ο μελαχροινός στη φωτογραφία είναι ο Yorgo poli kalo; Του πάει το φέσι γάντι... Αλλά αυτό που με ξετρελαίνει είναι η μπομπονιέρα Μπάρμπαρα... Όλα τα λεφτά...!

  8. για ενα λεπτο... avatar
    για ενα λεπτο... 14/04/2010 18:32:58

    Δηλαδη ο τωρινος πρωθυπουργος δεν μπορει να γινει προεδρος της δημοκρατιας, ουτε ο πατερας του θα μπορουσε. Οι γονεις τους απο που καταγονταν?

  9. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 14/04/2010 18:39:39

    Να δω Αλβανό ανθυπολοχαγό να διατάζει κωλοφάνταρο "πέσε και παίρνε"...

  10. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 14/04/2010 21:07:06

    Η Ελλάδα είναι μια χώρα που πρωτοτυπεί στο θέμα της πολυπολιτισμικότητας.Είχε πολωνοεβραίο πρωθυπουργό,γερμανοτσολιά πρωθυπουργό,κινέζο πρωθυπουργό,αμερικανό πρωθυπουργό,νομίζω οτι ήρθε η ώρα να αποκτήσει και ηγέτη απο το Μπουτάν,τα νησιά Βανουάτου ή την Σουαζιλάνδη......

  11. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 14/04/2010 22:26:39

    Για Πακιστανό πρωθυπουργό δεν το πολυβλέπω! Για Τουρκαλβανό ίσως! Και δεν θα μας προκύψει τυχαία, αφού η κυβέρνηση κάνει τα πάντα έγκαιρα και μεθοδικά, προς αυτήν την κατεύθυνση! Αλήθεια, ξέρει κανείς αν μετέθεσαν τη δασκάλα που ενοχλεί, από το Πομακοχώριτης Θράκης μας;

    • partiritis2000 avatar
      partiritis2000 @ Αφροδίτη 14/04/2010 23:12:46

      Στη Θεσσαλονίκη.

  12. dim avatar
    dim 15/04/2010 00:30:20

    Η κατηγορία περί εσχάτης προδοσίας, χωράει κάπου?????

  13. fatfat avatar
    fatfat 15/04/2010 01:26:42

    όλα τα σχόλια ξεκινούν από λάθος βάση....ότι η προκήρυξη για την εισαγωγή στις παραγωγικές σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων δεν αναφέρει στα προσόντα των υποψηφίων την προυπόθεση της ελληνικής ιθαγένειας.....αυτό δεν είναι ορθό.
    ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΑΦΩΣ ΟΤΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ.
    Απλώς κάποιους τους συμφέρει να γράφουν πράγματα που δεν είναι σωστά.

    • Πονηρίδης avatar
      Πονηρίδης @ fatfat 15/04/2010 01:33:53

      fatfat

      κάνεις τον πονηρό ή είσαι; Το λες και το ξαναλές, βρήκες και μια παλιά προκήρυξη η οποία λέει τι ισχύει τώρα και πήρες φόρα.
      Τι ισχύει τώρα το ξέρουμε, τι είπε ένας υπουργός οτι ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ συζητάμε.

  14. fatfat avatar
    fatfat 15/04/2010 07:15:07

    @ Πονηρίδης....δεν βρήκα την παλιά προκήρυξη.....βρήκα την καινούργια προκήρυξη για το ακαδημαικό έτος 2010-2011......

    http://kesyp.flo.sch.gr/www/images/stories/documents/prokirixi_stratiwtikes_2010.pdf

  15. fatfat avatar
    fatfat 15/04/2010 07:27:52

    @ Πονηρίδης.......επίσης και στην

    http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2010anakoinoseis/13-3-prokirixi/prokirixi.pdf

    για τα προσόντα των υποψηφίων σελίδα 6 κάτω-κάτω..........

    Αυτή η προκήρυξη φέρει ημερομηνία ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2010.
    Δεν είναι δηλαδή παλιά - είναι η ΝΕΑ προκήρυξη.

    Επαναλαμβάνω :

    Δεν θα είναι πλέον απαραίτητη η ελληνική καταγωγή όσων Ελλήνων πολιτών εισέρχονται στις στρατιωτικές σχολές.
    Εξισώνεται δηλαδή, η μεταχείριση όλων των Ελλήνων πολιτών, καθώς η ύπαρξη ελληνικής καταγωγής από πατέρα ή μητέρα, προβλέπεται στο Σύνταγμα μόνο για την εκλογή στη θέση του Προέδρου της Δημοκρατίας και για καμία άλλη δημόσια θέση.
    Και το Σύνταγμα είναι ο ανώτατος Νόμος του κράτους.

    ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΟΜΩΣ ΩΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ, Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ.

    • Πονηρίδης avatar
      Πονηρίδης @ fatfat 15/04/2010 08:16:45

      @fat fat
      τι είπε ένας υπουργός οτι ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ συζητάμε

      η προκύρυξη παλιά ή καινούργια, προηγείται των επιθυμιών του Υπουργού μας.

      Χθες το είπε, τι περίμενες να ισχύσει κιόλας;

  16. Πονηρίδης avatar
    Πονηρίδης 15/04/2010 08:39:00

    πρωϊ πρωϊ με την αυγούλα μου περίσσεψαν μερικά "υ" κι είπα που να τα βάλω που να τα βάλω
    να τα δει η Κόριννα να χαρεί.

  17. fatfat avatar
    fatfat 15/04/2010 13:25:03

    @ Πονηρίδης......1)το άρθρο, για το οποίο κάνετε σχόλια, αναφέρει επακριβώς :" Στην προκήρυξη των εισαγωγικών εξετάσεων των παραγωγικών σχολών των Ενόπλων Δυνάμεων που υπέγραψε ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος, καταργείται ως αντισυνταγματική η προϋπόθεση όχι μόνο της ελληνικής ιθαγένειας αλλά και του ελληνικού γένους των υποψηφίων...".

    Δηλαδή στο άρθρο αυτό δεν γίνεται καμιά αναφορά σε καμιά δήλωση του κυρίου Βενιζέλου για μελλοντική κατάργηση της ελληνικής ιθαγένειας ως προυπόθεσης για εισαγωγή στις παραγωγικές σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων....αντίθετα στο άρθρο γίνεται λανθασμένη αναφορά στην ήδη υποτιθέμενη κατάργηση της ελληνικής ιθαγένειας ως προυπόθεσης!!!!!

    Άρα η επιχειρηματολογία του άρθρου και των σχολίων σας, καταρρίπτεται και αποδομείται από την ίδια την προκήρυξη.

    2) Σε παρακαλώ ανάρτησε την διεύθυνση του site, όπου υπάρχουν οι δηλώσεις του κυρίου Βενιζέλου για μελλοντική κατάργηση της ελληνικής ιθαγένειας ως προυπόθεσης για εισαγωγή στις παραγωγικές σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων.....γιατί αμφισβητώ ανοιχτά ότι έκανε ο κύριος Βενιζέλος τέτοιες δηλώσεις..........δεν μπορείς αόριστα να ισχυρίζεσαι ότι το δήλωσε ο υπουργός και να δημιουργείς έτσι εντυπώσεις!!!!!!!!!!!!!!