15/05/2009 14:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άνοιγμα Καραμανλή στον ΣΥΡΙΖΑ…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 15/05/2009 14:42:39

    Δηλαδη εαν τους φταιει η πραγματικοτητα τοσο χειροτερα για την πραγματικοτητα??? Οι ανθρωποι τα εχουν χαμενα απο τα μαντατα των δημοσκοπησεων και δεν ξερουν τι λενε και τι κανουν...Τωρα μετα το κουκουλομα των σκανδαλων σκεπτεται ο Καραμανλης την αλλαγη του νομου περι ευθυνης υπουργων.Γιατι ο νομος του εφταιγε??Μας δουλευουν και απο πανω???

  2. theo1611 avatar
    theo1611 15/05/2009 14:50:51

    Αντιγράφω από το post:

    "Απαντώντας στις συνεχείς επιθέσεις που δέχεται η ΝΔ από το ΠΑΣΟΚ για θέματα διαφάνειας ο Κ. Καραμανλής προανήγγειλε σήμερα διάλογο σε βάθος με όλα τα κόμματα για την αλλαγή του νόμου περί ευθύνης υπουργών. Στο διάλογο αυτό, πρόσθεσε πρέπει να εξεταστούν, τόσο η πρόταση που ανέπτυξε ο Αλέκος Αλαβάνος για το νόμο περί ευθύνης υπουργών, , όσο και οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις από τα άλλα κόμματα."

    Ώστε να γίνει τί, να αντιμετωπιστεί τι?
    Αν το είπε ο Πρωθυπουργός και δεν μεταφέρθηκε κακώς!!! Αν δεν το είπε και δεν μεταφέρθηκε π.χ.¨"χωρίς όμως να προσδιορίσει το πρόβλημα και την κατεύθυνση των αλλαγών που σχεδιάζει" πάλι κακώς.

    Δεν βγαίνει νόημα διαφορετικά!!!

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/05/2009 15:00:21

    Τις προηγούμενες ημέρες οι τιτιβιστές τιτίβιζαν να πάνε όλοι για μπάνιο την ημέρα των εκλογών.
    Σήμερα ξαφνικά τα έχουν γυρίσει και καλούν σε μαζική συμμετοχή. Τι συντονισμός!!

  4. theo1611 avatar
    theo1611 15/05/2009 15:14:18

    Από το in.gr για το ίδιο θέμα:
    "....
    Την πρόθεσή του να αλλάξει ο νόμος περί ευθύνης υπουργών άφησε να εννοηθεί με δήλωσή του, μετά τη συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου, ο πρωθυπουργός Κ.Καραμανλής.

    Ο Κ.Καραμανλής προανήγγειλε ευρύ διάλογο στην αρμόδια επιτροπή της Βουλής, ώστε να προωθηθούν αλλαγές σχετικά με τη διαφάνεια. Έκανε λόγο για «γενναίες» αλλαγές, με τη μέγιστη δυνατή συναίνεση.

    Συγκεκριμένα, τόνισε: «Αναλαμβάνουμε άμεσα πρωτοβουλία, για την ενδυνάμωση των θεσμών που αφορούν στη διαφάνεια. Δρομολογούμε άμεσα ουσιαστικό και σε βάθος διάλογο στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής. Και βεβαίως, στο διάλογο αυτό μπορεί και πρέπει να εξεταστούν, τόσο η πρόταση που ανέπτυξε ο Πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του Συνασπισμού, όσο και οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις από τα άλλα κόμματα.

    »Στόχος μας είναι να προχωρήσουμε σε γενναίες αλλαγές, συμβατές προς το Σύνταγμα. Τονίζω, από τώρα, ότι θα επιδιώξουμε τη μέγιστη συναίνεση και, εφόσον είναι δυνατό, την προώθηση ρυθμίσεων με τη σύμφωνη γνώμη όλων των κομμάτων».

    Με τον τρόπο αυτό, ο πρωθυπουργός τάχθηκε υπέρ της αλλαγής του νόμου περί ευθύνης υπουργών, που έχει ζητηθεί από αρκετά στελέχη της κυβέρνησης, αλλά και της αντιπολίτευσης, με αφορμή την κατάληξη της υπόθεσης Παυλίδη στη Βουλή.
    ...."


    ΥΓ: Αυτό το διαζύγιο από το "θα" του Πρωθυπουργού, από ποιό κόμπλεξ έχει μείνει?

  5. Αurora avatar
    Αurora 15/05/2009 15:24:28

    Ο νομος θα φταιει, οπως αποδειχτηκε, στα σιγουρα.
    Δεν τους απαγορευσε να κλεβουν, γιατι μεσα στο δημοκρατικο μελισσολοι ο καθενας πιστος της εμπιστοσυνης στον δεκαδαχτυλο εαυτο του, δεχεται για σωσιβιο σωτηριας το ευγενες και καθωσπρεπικο πολιτικο ασυλο.
    Το δαχτυλιδι αρραβωνων με την Εξουσια.

  6. osaperas avatar
    osaperas 15/05/2009 15:27:26

    Ο ΚΚ θέλει να κάνει διάλογο και μάλιστα σε βάθος με τα κόμματα.

    Και που (νομίζει ο ΚΚ ότι) γίνονται οι διάλογοι μεταξύ κομμάτων σε μία δημοκρατική χώρα;
    ΄
    Σε ψησταριές σε καφετέριες σε βίλες των βορείων προαστίων σε μυστικά γραφεία πολυεθνικών; Διαλέγουμε και παίρνουμε.

    Στην Βουλή πάντως αποκλείεται μιας και έχει κλείσει.

  7. Hase avatar
    Hase 15/05/2009 15:42:56

    Παιδες, (και κοπελιες φυσικα), οταν μια ομαδα δεν μπορει να βαλει γκολ, πεταει την μπαλλα στην εξεδρα, (η στην αλλη ακρη του γηπεδου). Συζητηση να γινεται, να ξεχαστουνε τα αλλα. (το λεμε και "αλλα λογια ναγαπιομαστε").

  8. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 15/05/2009 16:40:14

    @6 osaperas
    Εκφράζεις Παπακωνσταντίνου!!!! Αν είχαμε εκλογές θα είχαμε ανοιχτή την Βουλή?? Μήπως να ρωτήσουμε τον Κομφούκιο και γι' αυτό???

  9. bamnaras avatar
    bamnaras 15/05/2009 16:47:05

    Μετά το άνοιγμα στην Αλέκα, και μετά την Ανακοίνωση της Αλέκας εξω από το Μαξίμου, όπου στοχοποίησε τον Σύριζα κατά τα Δεκεμβριανά ??
    Μένει να δούμε τι θα πεί και η Αλέκα
    Ρε ήμαρτον ????@$%#$

  10. osaperas avatar
    osaperas 15/05/2009 17:20:44

    @ Σκάις

    Παίρνω καλοπροαίρετα αυτά που λες.

    Για αυτό λοιπόν έχουμε και λέμε: Εσυ εκφράζεις τον εαυτό σου κι εγώ τον εαυτό μου. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο. Ούτε εγώ εκφράζω τον Παπακωνσταντίνου (άλλωστε δεν είμαι ΠΑΣΟΚ-ούτε ζωγραφιστούς θέλω να τους βλέπω) ούτε εσύ τον Αντώναρο (μπρρρρ-σόρι αλλά είναι θέμα αισθητικής)

    Το πως και γιατί έκλεισε η Βουλή το λένε οι ίδιοι που την έκλεισαν. "Για να μην ....σκανδαλοποιήσει την προεκλογική περίοδο το ΠΑΣΟΚ" .

    Σεβαστή η πολιτική τους απόφαση. Είναι στο πλαίσιο της Δημοκρατίας. Αλλά το να κλείνεις τη Βουλή για όποιους πολιτικούς (και όχι προσωπικούς) λόγους θέλεις και να καλείς μερικές ημέρες μετά τα κόμματα σε διάλογο....δεν πάει... δεν γίνεται. Εμένα προσωπικά δεν μου καθεται. Και εκφράζω την άποψη μου . Εάν εσύ συμφωνείς με αυτή τη λογική...δικαίωμα σου.

    (Εάν θες να ρωτήσεις τον Κομφούκιο για οτιδήποτε κάνε το.Χρειαζεσαι άδεια: Υπόδειξη; Παραίνεση; Όχι φυσικά. )

  11. christos avatar
    christos 15/05/2009 17:41:41

    Ωραία τα λες αλλά μέσα στην ειλικρίνεια σου ξεχνάς να "σκεφτείς" το σενάριο να έκλεισε τη βουλή ο Καραμανλής για τον απλό λόγο ότι το ΠΑΣΟΚ θα ζητούσε κάθε μέρα μέχρι τις ευρωεκλογές ψηφοφορίες για εξεταστικές (για υπαρκτούς και ανύπαρκτους λόγους) κτλ ώστε να έχει όμηρο την κυβέρνηση με την σκανδαλολογία. Αυτό τα σενάριο το θεωρείς απίθανο...

  12. osaperas avatar
    osaperas 15/05/2009 18:08:52

    @13

    Όχι δεν το θεωρώ απίθανο. Μπορεί να είναι και ο πραγματικόςλόγος. Και ίσως να έχουν και δίκιο. Μάλλον το ΠΑΣΟκ θα την πήγαινέ έτσι την δουλειά επειδή εκτιμούν (λάθος για μένα) ότι τσιμπάει οκόσμος με σκανδαλοθεραπεία. Και συνήθως όταν γίενται συζήτηση για σκάνδαλα χάνει η εκάστοτε κυβερνηση (σήμερα ΝΔ προχθες το ΠΑΣΟΚ) μιας και είναι βουτηγμένη στα σκάνδαλα.

    Όμως κλείνεις για τους λογους που κλείνεις τη Βουλή και μετά έρχεσαι και κανεις προτάσεις για συζήτηση στα κόμματα. Που θα γίνει η συζήτηση των κομμάτων; Στό δρόμο, στη Ζούγκλα του τριανταφυλλόπουλου ή στο "πίστευε και μη ερεύνα" του ντερμπεντέρη;

  13. christos avatar
    christos 15/05/2009 18:39:19

    η 7η Ιουνίου είναι κοντά...μετά υπάρχει χρόνος για οποιαδήποτε συζήτηση... και συμφωνία...

  14. thanos avatar
    thanos 15/05/2009 21:47:33

    14-osaperas Says:
    May 15th, 2009 at 6:08 pm

    Κατι ειπαν στο ΑΛΤΕΡ σημερα, πως αν θελει ο πρωθυπουργος μπορει να ανοιξει τη βουλη ξανα.