27/10/2008 16:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άνοιγμα Καραμανλή στον Μπόμπολα

Όπως έσπευσε να γράψει και το Πρώτο Θέμα του κ. Μπόμπολα (βλέπε εδώ) ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής προχώρησε σήμερα στο Κατάρ σε μια κίνηση με συμβολικό περιεχόμενο, επισκεπτόμενος τα εργοτάξια δύο ελληνικών κατασκευαστικών εταιριών που ενεργοποιούνται εκεί σε μεγάλα έργα, της J&P ΑΒΑΞ και της «ΑΚΤΩΡ» του κ. Μπόμπολα.

Συνοδευόμενος από την σύζυγό του, την υπουργό Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη και τον υφυπουργό Πέτρο Δούκα, ο κ. Καραμανλής τόνισε τον θετικό ρόλο που μπορούν να παίξουν οι ελληνικές κατασκευαστικές εταιρίες στην οικονομία.

Και στην αποτροπή της πτώσης της κυβέρνησης του, εννοείται, αφού ως γνωστόν το συγκρότημα του κ. Μπόμπολα πρωτοστατεί στις επιθέσεις εναντίον της κυβέρνησης για το Βατοπέδιο.

Κατά τα άλλα σε μια εποχή που το κράτος παίρνει σε όλο τον πλανήτη την εκδίκησή του από τον ιδιωτικό τομέα, ο πρωθυπουργός της Ελλάδας «αρραβώνιασε» την Ολυμπιακή με Qatar Αirways, επισημοποιώντας το ενδιαφέρον του Κατάρ για τον εθνικό αερομεταφορέα. Κύκλοι του πρωθυπουργικού περιβάλλοντος εμφανίστηκαν μάλιστα ιδιαίτερα αισιόδοξοι ότι το ενδιαφέρον της Qatar Αirways δεν θα ατονήσει, παρέχοντας τελικώς εγγυημένη λύση για Ολυμπιακή. Επιπλέον ο Πρωθυπουργός συζήτησε με τον ομόλογο του τις δυνατότητες μεταφοράς υγροποιημένου αερίου με πλοία Ελλήνων εφοπλιστών. Η πρόταση της ελληνικής πλευράς είναι να χρησιμοποιηθεί η χώρα μας ως ενδιάμεσος σταθμός για το αραβικό αέριο, που αναζητεί διέξοδο στην ευρωπαϊκή αγορά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 27/10/2008 16:35:31

    Έχουμε τακτικές κινήσεις και από τις δύο πλευρές.
    Λες να καταλήξει σε Compromiso historico ????

  2. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 27/10/2008 17:21:05

    εμ ...

  3. milton bistis friedman avatar
    milton bistis friedman 27/10/2008 17:30:09

    Συνοδευόμενος από την σύζυγό του, την υπουργό Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη και τον υφυπουργό Πέτρο Δούκα, ο κ. Καραμανλής τόνισε τον θετικό ρόλο που μπορούν να παίξουν οι ελληνικές κατασκευαστικές εταιρίες στην οικ ονομία.tou...katar na ipotheso? kai parakato.: Κατά τα άλλα σε μια εποχή που το κράτος παίρνει σε όλο τον πλανήτη την εκδίκησή του από τον ιδιωτικό τομέα, ο πρωθυπουργός της Ελλάδας «αρραβώνιασε» την Ολυμπιακή με Qatar Αirways, επισημοποιώντας το ενδιαφέρον του Κατάρ για τον εθνικό αερομεταφορέα.tora pos ayta sindiazontai mono to taragmeno mialo tis eksousias en amixania ideologiki to kserei.ethniko pou ependiei ekso kai kratiko pou omos ginetai idotiko.

  4. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 27/10/2008 17:30:35

    Τα κοκαλάκια του Σημίτη θα πάθουν στρέψει από την αρθρίτιδα χα χαχ ααχχα

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/10/2008 18:03:05

    Στην φάση που είναι (που δεν είναι δηλαδή) η ΟΑ και ο γιαγκούλας να την πάρει καλό είναι. Ανυπομονώ να δω τα καινούργια συνολάκια των αεροσυνοδών.

    Όσο για τα αέρια: Ποιος κακόπιστος είπε ότι δεν φροντίζει τους επιχειρηματίες ο ΚΚ; Μια χαρά φροντίζει τους μεταφορείς LNG. κακό είναι; όχι βέβαια... Δουλειές για εφοπλιστές, τον Μυτηλιναίο...

    Ειδα διάθεση για τζόγο: Το αέριο θα πέσει ή θα ανέβει τα επόμενα χρόνια (σε σχέση με το πετρέλαιο); Εγώ βάζω 1 ευρώ στο ότι θα ανέβει (λογικό είναι...καθαρό, άοσμο, καλό για πρώτη ύλη, δεν έχει θειάφι...)

  6. miaouth avatar
    miaouth 27/10/2008 18:18:11

    Tο ξανάγραψα, αλλά ο πειρασμός είναι μεγάλος:
    Το φίδι κι ο Αλέξανδρος τα κάνανε πλακάκια.
    Εδώ και αρκετό χρόνο. Το επιτάσσουν οι καιροί.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/10/2008 18:33:23

    Εγώ νομίζω ότι με λίγη καθυστέρηση, ο ΚΚ κατάλαβε τα περι αγαθής και αγαστής συνεργασίας Κυβέρνησης και μπίζνες. Ο Σημίτης δικαιώνεται. Όχι μόνο με εφοπλιστές, νισάφι πιά.

  8. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 27/10/2008 18:46:25

    Δηλαδή έφτασε μέχρι το Κατάρ, συνοδευόμενος από το κονκλάβιό του, για να πετάξει λευκή πετσέτα στον Μπόμπολα; Κάτι δεν κολλάει …
    Με το δημόσιο έλλειμμα στα 270 δις ευρώ ( συν τα τραπεζικά 28 δις ), οι ευρωπαίοι δεν μπορούν να μας συντηρήσουν άλλο, εξάλλου έχουν να κοιτάξουν τα των οίκων τους. Για να μην είμαστε λοιπόν η πρώτη χώρα που θα καταρρεύσει εντός του ευρώ, χρειαζόμαστε επειγόντως δανεικά. Αφου λοιπόν ( οι γαλαζοπράσινες κυβερνήσεις ) κατάφεραν να απαξιώσουν την Ελληνική οικονομία προσφέρουν τώρα «γη και ύδωρ» στους εμίρηδες.
    Δεν μας έφταναν οι τόσοι νταβατζήδες που είχαμε μέχρι τώρα, θα αποκτήσουμε και Σαουδάραβες. Α ρε, κατάντια.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/10/2008 18:50:39

    Ατυχές το σχόλιο σας.
    Η σύγκρουση ή η μη - σύγκρουση με τη διαπολοκή αφορά τα χρήματα των φορολογουμένων.Δεν είναι προσωπική βεντέτα.
    Ο Μπόμπολας είναι κατακριτέος εάν και εφ όσον παίρνει έργα με πλάγιους τρόπους στην Ελλάδα που πληρώνεται από δικά μας χρήματα.Για έργα στο Κατάρ όπου πληρώνεται από λεφτά του εμίρη η κυβέρνηση της Ελλάδος οφείλει να τον υποστηρίξει έστω και αν συγκρούεται μαζί του στο εσωτερικό καθώς τα χρηματα αυτά γίνονται μισθοί Ελλήνων τεχνικών και εργαζομένων.

  10. George-γάλα- Βλάχος avatar
    George-γάλα- Βλάχος 27/10/2008 19:36:12

    Τι κερδίζει ο Καραμανλής από τον Μπόμπολα τώρα, που κατά τους πόθους σας, πεθαίνει??
    Αν μας το εξηγούσατε θα βοηθούσε στη συζήτηση.

  11. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 27/10/2008 19:50:34

    George-γάλα- Βλάχος- τον ΓΑΠ.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/10/2008 20:16:05

    συμφωνώ με τον ψυχραιμία όσον αφορά τον Μπό και τον Καλιτσ.