25/04/2009 23:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άνθρωποι και Ποντίκια

[youtube I7pyXEfRArE&feature=player_embedded]Η κρίση, στις Ηνωμένες Πολιτείες, μετα το χτύπημα στη Βιομηχανία, άρχισε να χτυπάει και την αγροτιά.

Οι τιμές, πέσανε έως 50%,τους τελευταίους μήνες.

Οι εξαγωγές, πέφτουν από ένα υψηλό 33δις$,σε αναμενόμενα  20δις$.

Τα έσοδα, θα πέσουν, όπως φαίνεται, κατά 17%.

Στη Τζώρτζια, τα πράγματα αλλάζουν άρδην, και από την ευμάρεια πέφτουν βολίδα στη φτώχεια.

Κάτι η σαλμονέλα, κάτι οι βροχές, και πολλοί κλάδοι επλήγησαν παρά πολύ.

Βαμβάκι, πτώση 13%.

Χρειάζονται τώρα μεγάλες επενδύσεις, αλλά με την κρίση, όσοι δεν έχουν δικά τους λεφτά, την πάτησαν.

Η ελπίδα τους ... βιοκαύσιμα. 

Στην Καλιφόρνια και στην Αριζόνα, έχουν άλλα προβλήματα.

Υπάρχει κάποια αισιοδοξία ,αλλά ποιος ξέρει;

Λέτε να ξαναδούμε το "άνθρωποι και ποντίκια";

Προβοκάτορας

http://www.freshplaza.com/news_detail.asp?id=42090

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 23:18:18

    Άνθρωποι και γουρούνια. Το νέο θρίλερ από τας αμέρικας.

  2. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 23:36:02

    World Health Organization: Swine flu could spread globally

  3. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 23:38:38

    23 χρόνια μετά το πυρηνικό ατύχημα στο Τσερνόμπιλ. Βοήθειά μας.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/04/2009 23:42:29

    Θα τους "φάνε" οι χοίροι για αλλαγή !!

    Να δω τι κωλοτουμπες θα κανει ο Ομπαμα στο εσωτερικο.

    Ασχετο αλλα και Σχετικο
    Στο The.Daily.Show.04.23.2009 , είδα ότι οι ΗΠΑ και η Σομαλια ειναι οι μοναδικες χώρες οι οποιες δεν υπερψηφισαν την οικογενειακη βία στα παιδια !!!!!!! " δεν θα μας πουν τα Η/Εθνη τι θα κανουμε μεσα στο σπιτι μας !..."

    Μιλαμε ειναι πολυ μπροστα οι ανθρωποι!


    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/04/2009 23:43:25

    ΣΟΡΡΥ

    "δεν καταψηφισαν !!!"

    ΠΠ

  6. kanis avatar
    kanis 25/04/2009 23:47:01

    @ΠΠ 5

    Τι το περίεργο;

    Δεν ήταν κι οι μόνοι, που δεν είχαν ψηφίσει την συμφωνία του Κιότο για η διάσωση του περιβάλοντος;

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 26/04/2009 00:19:12

    Προβοκατορα,

    Καλες και ανθρωπινες ιστοριες για τους ...Αμερικανους αγροτες. Για τους ελληνες τιποτα; Ουσιαστικα δεν βλεπω τιποτα για την αγκαταλειμενη ελληνικη επαρχια. το θηριωδες αθηανισταν τα τρωει ολα. Οταν πεθανει η αγροτια ομως θα πεθανει και η γκλαμουρια της βιτρινας για να ξαναφανει ο πυρηνας της, δηλαδη το τιποτα.

    Εν τω μεταξυ ο κ. Παπανδρεου υποσχεται τα παντα σε απαξαπαντες. Ο Γ. Τριαντης τα λεει καλυτερα.

    Η προφανής διαχειριστική αδυναμία του Καραμανλή σε συνδυασμό με την προϊούσα, λόγω σκανδάλων, σήψη, έβγαλαν στον αφρό τον Παπανδρέου: ο παλιός εκλεκτός των μήντια, ο οποίος κατέστη αποσυνάγωγος μετά την ήττα του 2007, κατάφερε να εδραιωθεί πειστικά στο κόμμα του, ανάγκασε τα μήντια -χωρίς να τους παραδοθεί σε πρώτη φάση- να τον υποστηρίζουν και, ελέω κυβερνητικής κατάντιας, να διεκδικεί με αξιώσεις την εξουσίας. Το μη χείρον, βέλτιστον» επανακάμπτει ως πάγια υπόμνηση ενός αδιεξόδου που αίρεται με βαριά καρδιά από την πλειονότητα... Βάζοντας πλώρη για την εξουσία, ο Παπανδρέου φρόντισε να κρατήσει αποστάσεις από το διαλυμένο τσίρκο του «εκσυγχρονισμού»: εξαναγκασμένος από τη θύελλα της παγκόσμιας κρίσης, έστρεψε έστω ρητορικά το ΠΑΣΟΚ σε κεντροαριστερή κατεύθυνση, παίρνοντας διαζύγιο από τη δεξιόστροφη εποχή Σημίτη. Ταυτόχρονα, έβαλε στην μπάντα ορισμένα πρόσωπα που συνδέονται με -ή καταγγέλλονται για- επιλήψιμες συμπεριφορές (Μαντέλης, Τσουκάτος) και έτσι προστάτευσε τα νώτα του από ενδεχόμενες -ή μάλλον: πολύ πιθανές- δυσάρεστες εξελίξεις σε θέματα σκανδάλων (π.χ. Ζίμενς). Στα υπόλοιπα πεδία (σοβαρή αντιπολίτευση, μάχη κατά του λαϊκισμού κ.λπ.) ο Παπανδρέου δεν έδωσε μεγάλη σημασία, παρά τις ρητορικές του διαβεβαιώσεις: όσο έβλεπε το όνειρο της εξουσίας να σαρκώνεται μπροστά του τόσο περισσότερο λησμονούσε κάποιες διακηρυγμένες αρχές του. Τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια... Εκεί, όμως, που ο λαϊκισμός και η έλλειψη σοβαρού Σχεδίου έδωσαν ρεσιτάλ, είναι το κρίσιμο πεδίο της Οικονομίας.

    Με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν υπάρχει αίτημα που δεν έχει ικανοποιηθεί με εξαγγελίες από τον κ. Παπανδρέου. Μόλις προχθές υποσχέθηκε ότι θα προσληφθούν 3.000 στον τομέα της Υγείας. Τις προάλλες, εξήγγειλε αύξηση των δαπανών για την Παιδεία, άμα τη εκλογή του, και τεράστια αύξηση (5%) στο διάστημα της τετραετίας. Το ίδιο και στον τομέα του Πολιτισμού. Και στους αγρότες. Και γενικώς... Το χειρότερο είναι άλλο: όταν ερωτάται ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ για το «πόθεν», πού θα βρει δηλαδή τα χρήματα, απαντάει με γνησίως καραμανλικό τρόπο: από την περιστολή των αλόγιστων δαπανών και της σπατάλης. Εφτασε δε στο σημείο, μιλώντας προχθές από τη Θεσσαλονίκη, να ισχυρίζεται ότι το δυσθεώρητο ποσό των 80 δισ. Α ξοδεύτηκε από την κυβέρνηση στους «γαλάζιους ημετέρους»...

    Ομως ένας επίδοξος πρωθυπουργός δεν βγαίνει στα μπαλκόνια και εξαπολύει ηχηρές, και πιασάρικες καταγγελίες, αλλά εμφανίζεται σοβαρά στον ελληνικό λαό και τεκμηριώνει με στοιχεία την καταγγελία του. Υπάρχει κάτι χειρότερο και από αυτό; Υπάρχει: το ΠΑΣΟΚ διατείνεται ότι διαθέτει «Σχέδιο εξόδου από την κρίση». Ομως μέχρι στιγμής πατάει στα χνάρια της Ν.Δ. και μόνο, διανθίζοντας τις σχετικές εξαγγελίες με αναφορές στην «πράσινη ανάπτυξη», καθώς και με αξιοσημείωτες, οφείλει να πει κανείς, δεσμεύσεις για φορολόγηση των πλουσίων κ.τ.λ.

  8. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 26/04/2009 00:34:20

    @7 NIKOΣ
    Λογια λεει,του κοστιζουν τιποτε;τζαμπα ειναι και αμα πληρωθει και τιποτε; τα παιδια μας θα πληρωσουν τον λογαριασμο.. Καλα κανει αφου οι μαλακες εκλεγουν ετσι Πρωθυπουργους, καντε και εμενα υποψηφιο σας πρωθυπουργο και την Σεληνη θα σας ταξω.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 01:22:35

    Τα σταφύλια της οργής (Στάινμπεκ)είναι πιο επίκαιρο έργο θα έλεγα.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 26/04/2009 01:35:11

    @8, Κωσταντινε, ετσι ειναι, αλλα το χειροτερο ειναι οτι μας περνα για λωτοπαθεις βλακες. Δεν εχει καν στοιχειωδη σεβασμο στη νοημοσυνη μας. Γι'αυτο λεω οτι ειναι πολυ, πολυ επικινδυνος. Αν, ω μη γενοιτο, εκλεγει να εισαι βεβαιος οτι θδεν θα διστασει να "κλεισει" εις βαρος των ελληνικων συμφεροντων το "Μακδεονικο" και τα αλλα. Γι'αυτο εχουν λυσσαξει να τον βγαλουν και να αφανισουν τον ΚΚ, οοποιος φανηκε τελειως ανικανος.

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 26/04/2009 09:42:49

    Μα βλεπεις φιλε μου,οτι ολα αρχιζουν και τελειωνουν στην Αμερικη,ειτε μας αρεσει,ειτε οχι.
    Το δολλαριο,ειναι μεχρι στιγμης,το παγκοσμιο νομισμα,ειτε μας αρεσει παλι,ειτε οχι.
    Αυτο,οφειλεις να το παραδεχτεις.Εξ αλλου,εγω δεν ειπα οτι δεν με ενδιαφερει η πατριδα μου. Το αντιθετο.
    Και μην ξεχνας,οτι η Αμερικη,με τη μεγαλυτερη καταναλωση στον κοσμο,με το φαλιριμα της το 29,οδηγησε τον κοσμο σε παγκοσμιο πολεμο.
    Γι αυτο μας ενδιαφερει ιδιαιτερα το τι γινεται εκει.Και οχι γιατι τους αγαπαμε .

  12. provato avatar
    provato 26/04/2009 15:59:08

    Προβοκάτορα ,αν βρισκόμαστε στην αρχή (ναι στην αρχή!!!) της κρίσης όπως υποστηρίζουν μερικοί.Ή για να το θέσω διαφορετικά , αν δεν έχουμε πιάσει πάτο (που δεν έχουμε) και αρκετοί ΄΄ειδικοί΄΄ δεν τολμούν να κάνουν πρόβλεψη πλέον (αφού σε χρόνο dt γίνονται ανακόλουθοι απο την ίδια τη πραγματικότητα που τους διαψεύδει). (πχ ας θυμηθούμε πως είχε αντιμετωπιστεί απο τα ΜΜ(π)Εεε πριν λίγο καιρό το ΄΄σχέδιο΄΄ του ΄΄μεσσία΄΄ Brown;το αρχικό σχεδιο πόλσον - μπους; κτλ) θα δούμε το άνθρωποι vs ποντίκια....στην Αμερική και παντού, ασχέτως ποιό θα είναι το παγκόσμιο ΧΑΡΤΟ-νόμισμα....

    @12 ΄΄Φούσκα΄΄;
    Σχεδόν ολόκληρη η οικονομία κατάντησε (την κατάντησαν κάποιοι με ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ είναι η αλήθεια) να είναι μια φούσκα αποτελούμενη απο πολλές μικρότερες.Η πραγματική παραγωγή και η συνακόλουθη οικονομία της αποτελεί μόνο μια αμελητέα μικροκλίμακα του συνόλου της οικονομικής (φευ!) δραστηριότητας (διάβαζε χειραγώγησης απο ελάχιστους ΄΄οίκους΄΄ ανοχής).
    Η διαδικασία της ξέφρενης χρηματοπιστωτικής επέκτασης μαζί με την συναλλαγματική και χρηματιστηριακή κερδοσκοπία έχουν δημιουργήσει την υπερφούσκα όλων των εποχών.Αν η κατάσταση δεν ήταν τραγική και ΕΚΤΟΣ ελέγχου θα μπορούσα να πω stay back and enjoy όπως … Αμερική που έλεγε και η Υβέτ αν θυμάμαι καλά.

    ΥΓ:Η λυσσαλέα προσπάθεια ανακοπής της αλυσιδωτής αντίδρασης ΄΄ξεφουσκώματος΄΄ της ΄΄ψευδο΄΄-οικονομίας δημιουργεί μεσοδιαστήματα όπου ΄΄φαίνεται΄΄(μαζί με χειραγώγηση από τα κυρίαρχα ΜΜΕ ,για αποκόμιση κερδών στην ΄΄κορυφή΄΄ - έλεγχο αντιδράσεων στη ΄΄βάση΄΄ κτλ) να αποδίδουν έστω και οριακά , τα όποια μέτρα λαμβάνονται.Απλώς τα ΄΄βουνά΄΄ ρευστότητας που έχουν διοχετευτεί και συνεχίζουν να ρίχνονται , δημιουργούν και θα δημιουργήσουν νεες φούσκες σε διαφορετικές ΄΄περιοχές΄΄ της οικονομίας (ακόμα μεγαλύτερες) που τελικά θα οδηγήσουν το πιο πιθανό, σε κατάρρευση το σύνολο του διεθνούς συναλλαγματικού συστήματος όπως αυτό θεμελιώθηκε μεταπολεμικά στο Bretton Woods, τροποποιήθηκε μονομερώς απο τις ΗΠΑ και έφτασε μέχρι τις μέρες μας με ΄΄θεματοφύλακες΄΄ το ΔΝΤ , την παγκόσμια τράπεζα και την τράπεζα διεθνών διακανονισμών.Αν και ήδη βασικοί πυλώνες του συστήματος έχουν ΄΄καταρρεύσει΄΄ και η κυκλοφορία χρήματος ιδιαίτερα στις ΗΠΑ και την Αγγλία γίνεται απευθείας από τις κεντρικές τράπεζες με την κοπή και πληθωριστικού χρήματος για να ΄΄στηριχθούν τα πακέτα στήριξης΄΄ που κάθε τρείς και λίγο ανακοινώνουν οι … σωτήρες μας.Και παρόλο το χρήμα που κόβουν η οικονομία συρρικνώνεται , διότι πλέον δεν είναι μόνο θέμα ρευστότητας , είναι βασικά πλέον θέμα ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ.Πρακτικά (σχηματικά βέβαια) δηλαδή σχεδόν κανένας επενδυτής δεν ρισκάρει επένδυση (ακόμα και με ΜΗΔΕΝ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ,εκτός αν τα πάρει και τα βάλει στις ... τράπεζες , ονόματα δεν λέμε..).και χωρίς επενδύσεις δεν υπάρχει ΄΄ανάπτυξη΄΄ και χωρίς από δαύτη δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας και κατά συνέπεια το προς κατανάλωση συνολικό εισόδημα μειώνεται.Με την μείωση αυτή μαζί με την κακή ψυχολογία μειώνονται οι πωλήσεις αρα έχουμε μείωση προσωπικού , με τη ΄΄σειρά΄΄ (δεν γίνεται γραμμικά αλλά χαοτικά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αυτή μειώνεται πάλι το διαθέσιμο εισόδημα….κτλ