#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 08:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άναυδοι έμειναν στο υπουργείο Εργασίας από τις απαιτήσεις της τρόικας



Άναυδοι έμειναν στο υπουργείο Εργασίας από τις απαιτήσεις της τρόικας, η αντιπροσωπεία της οποίας έβαλε πολύ χοντρό χέρι για στοιχεία που έχει δώσει το υπουργείο και που αυτοί δεν πιστεύουν.

Το πιο σημαντικό είναι, όμως, ότι οι απαιτήσεις των τροϊκάνων είναι τόσο σκληρές που θα προκαλέσουν ποικίλες συζητήσεις. Κυρίως για το αν πρόκειται για ένα κακοστημένο σκηνικό κι αν η κυβέρνηση έχει ήδη συμφωνήσει για πολύ δραματικές αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις.

Οι ανθύπατοι της τρόϊκας απαίτησαν άμεσες αλλαγές στις συμβάσεις εργασίας με επέκταση των ατομικών και γενναίες μειώσεις μισθών μέσω αυτών των συμβάσεων.

Το... μπλοκάκι θα πάει σύννεφο στις επιχειρήσεις και με νόμιμο τρόπο πλέον.

Επίσης, κάτι που γίνεται ήδη σε πολλές εταιρείες, τα αφεντικά θα έχουν τον πρώτο και τελευταίο λόγο. Με τις ευλογίες της κυβέρνησης ουσιαστικά οι συλλογικές συμβάσεις δε θα υπάρχουν και ο καθένας θα κλείνει ατομική συμφωνία, φυσικά με χαμηλότερους μισθούς.

Δραματική αλλαγή θα επέλθει επίσης από τη απαίτηση της τρόικας για κατάργηση των υπερωριών μέσω ελαστικοποίησης του ωραρίου. Δηλαδή να δουλεύει κάποιος 10 ώρες τις ημέρες που τον χρειάζεται η επιχείρηση, χωρίς να πληρώνεται για τον παραπάνω χρόνο, και να εργάζεται λιγότερο ή να παίρνει ρεπό όταν η εταιρεία το επιθυμεί.

Η επέκταση των επιχειρησιακών συμβάσεων σε όλες τις επιχειρήσεις ήταν το σημείο που υπήρξε έντονη διαφωνία καθώς η Τρόικα κατηγόρησε την κ. Κατσέλη για κωλυσιεργία και ζήτησε άμεσα να γίνει το δικό της.

Την ερχόμενη Τετάρτη θα υπάρξει η συνάντηση με την κ. Κατσέλη κι εκεί θα ξεκαθαρίσει αν η τρόικα θα “φάει” την υπουργό.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 06/05/2011 08:56:34

    Οταν λεμε εδω και ενα χρονο οτι θα γινουμε Αργεντινη, σε ευρωπαικο εδαφος, οτι ειμαστε το πειραμα για την νοτια Ευρωπη, δουλοπαροικοι, οτι το Μνυμοσυνο, θα μας διαλυσει.
    Περι αλλα η ΝΔ, εμεις ψηφιζουμε ομως οσα κρινουμε σωστα νομοσχεδια.
    νομοσχεδια που προερχονται απο το Παρανομο και Αντισυνταγματικο Μνημονιο.
    Οταν επι ενα χρονο ξεφωνιζουμε οτι μας εχουν πουλησει χειροποδαρα δεμενους επρεπε να ερθει το βιντεο του Λακη για να το αντιληφθειτε?
    Οταν ο Βασιλακης Καιλας εχει συμφωνησει απο περυσι για την διαλυση της εργατικης νομοθεσιας, του συνταξιοδοτικου, την επιστροφη των εργασιακων σχεσεων στην προ 1860 εποχη, προ-βιομηχανικη περιοδο, αλλα λογια να αγαπιομαστε.Στο συνολο δεν το ψηφισατε αλλα επι μερους ναι.
    Κατ αρχην γυρναμε παλι πισω ειναι νομιμο ΟΧΙ, ειναι Συνταγματικο ΟΧΙ, τι καθοσαστε και συζητατε.
    Ειλικρινα ενα χρονο τωρα το Σοκ προερχεται απο ολους σας.

  2. Περίεργος avatar
    Περίεργος 06/05/2011 09:27:17

    Γνωστές Πασοκιές (για να μη πώ Ελληνιές δηλαδή....)

    Λέμε ΝΑΙ σε όλα, αλλά δεν κάνουμε τίποτα!
    Το πρόβλημα είναι ότι οι τροικανοί .... δεν είναι ΠΑΣΟΚ.......(ούτε Έλληνες)

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 09:39:33

    Περιμενω ΕΝΑΝ-ΜΙΑ του Υ.Σ. να παραιτηθει.... ηρωϊκα....
    Τι περιμένουν??

    ΠΠ

  4. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 06/05/2011 10:31:57

    Μη περιμενει κανεις απ αυτους παραιτησεις και τετοιου ειδους ευαισθησιες,
    ειναι δουλοπαροικοι τριτης γενιας,πιο χοντροπετσοι,με χαμηλοτερο δεικτη νοημοσυνης,με σκληρα αμορτισερ και με αντοχη στην φαπα και το γιαουρτωμα.

  5. TSOVOLAs DOSTAs OLAs avatar
    TSOVOLAs DOSTAs OLAs 06/05/2011 12:15:24

    ΧΑΙΡΟΜΑΙ

    γιατι καποια αρνια μεχρι χθες παλι χαιρονταν και.
    κοροιδευανε για το 40ωρο στο δημοσιο..
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
    ...αφου ακομα δεν καταλαβανε τα αρνια οτι μετα ΠΑΝΤΑ.
    ακολουθει κατι χειροτερο για τον ιδιωτικο τομεα..

    ΑΡΝΙΑ μονο αυτο σας αξιζει.
    πηδα κι αλλο τα αρνια γιωργακη χωρις ελεος.
    το χρειαζονται τα αρνια.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2011 14:33:20

    Στην Κίνα, οι εργαζόμενοι στη Foxconn (εταιρεία κατασκευής των εξαρτημάτων για τα προϊόντα της Apple) κλήθηκαν να υπογράψουν... συμβόλαιο κατά της αυτοκτονίας (!), ενώ εργάζονται 12 ώρες την ημέρα, όρθιοι και εντελώς αμίλητοι.

    Η κινεζοποίηση της Ελλάδας έρχεται, με τους αφασικούς Έλληνες, να μην αντιδρούν σε τίποτα...

  7. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 06/05/2011 14:55:43

    Τα νέα λατοφούντια στήνονται, οι νεοτσιφλικάδες ακονίζουν τα χατζάρια και η νέα κοληγιά ας ετοιμάζεται.
    Όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος. Η Ελλάδα εξελίσσεται σε νέα Βενεζουέλα. Το 90% του πλούτου στα χέρια του 10% του πληθυσμού.
    Άκουσα στη ΝΕΤ ότι οι τροικανοί ζήτησαν να αφαιρεθούν 10.000 κλίνες από το ΕΣΥ.
    Όποιος έχει να ζήσει, θα ζήσει, όλοι οι άλλοι στον καιάδα.
    Και ο Λοβέρδος; Αυτός είπε ΟΧΙ. Όπως τα άλλα τρία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αρματιστής 06/05/2011 15:13:58

      Ο ψευτοκομψευόμενος φαφλατάς είναι ο πιστότερος υποτακτικός των τροϊκανών κατακτητών, ίσως πιο πιστός κι από το διοπτροφόρο γιουσουφάκι. Όχι μόνο 10.000, αλλά 20.000 κλίνες θα περικόψει. Και με τις πλάτες τους εγγράφει υποθήκες για διορισμό του στη θέση του "πρωθυπουργού".

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Αυριανιστής 06/05/2011 19:25:19

        Έχει σύμμαχο και τη Σαφά. Σε εκπμπή του Παπαχελά (μονίμως καλεσμένη), δήλωσε: "Δεν κατάλαβα γιατί η υγεία πρέπει να είναι δημόσια. Πρέπει και αυτή να ιδιωτικοποιηθεί".

        Δεν έχω καταλάβει τι σ---α ταίζουν τα νεοφιλελεύθερα δοχεία νύκτος! Μια φορά το πρόβλημα έχει μεγάλο βάθος. Φίλες της κόρης μου, φοιτήτριες στο οικονομικό, είναι φοβερά απόλυτες και σκληρές όσο αφορά την ιδιωτικοποίηση κρίσιμων τομέων του δημοσίου. Η Σαφά μπροστά τους ωχριά.

  8. Μια Μητέρα avatar
    Μια Μητέρα 06/05/2011 15:12:32

    Τελικά δεν κατάλαβα γιατι η ΝΔ αλλαξε στάση με με το 40ωρο. θέτω κάποια ερωτήματα :
    -Ποιο είναι το ώφελος!
    -θα παραγάγουν οι ΔΥ περισσότερο έργο!
    -Μήπως διαθέτουμε τις υποδομές για την στοιχειώδη πρόνοια (Μητέρες εργαζόμενες), Συνθήκες εργασίας, Σχολεία κλπ όπως άλλοι λαοί!!
    -Μήπως αυξήθηκαν οι μισθοί και δεν το ξέρουμε!
    -Μήπως ελλατώθηκαν τα χρόνια εργασίας !!!!
    Μήπως ....Μήπως ...Μήπως
    Επειδή το είπε το ΠΑΣΟΚ
    Νομίζω ο κος Σαμαράς θα πρέπει να επανεξετάση την στάση του στο θέμα. Τον τελευταίο χρονικό διάστημα ο κόσμος έχει πραγματικά Σαλτάρη απο όλα αυτά που συμβαίνουν γύρο του και αναρωτιέται ! είναι δυνατόν να γίνονται τα πάντα με σκοπό την ταλεπωρεία του κόσμου!!

  9. kolesieleftheria avatar
    kolesieleftheria 06/05/2011 19:50:03

    ela pou meinane anaydoi!ego kyberno i aytoi?poin koroideute?o kosmos den einai xazos kai o ypnos tou dikaiou exei teleiosei!