#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2009 19:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άμα κοιμηθείς με στραβό το πρωί αλληθωρίζεις....

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και αυτή τη στιγμή στην χάραξη της οικονομικής πολιτικής.  Εμφανίζεται στις κυριακάτικες εφημερίδες να έχει αποφασίσει ο κύριος πρωθυπουργός να υιοθετήσει την γραμμή Κατσέλη για ηπιότερα μέτρα προς το σοσιαλιστικότερον και να αδειάσει τον κ. Παπακωνσταντίνου στον οποίο χρεώνονται
«ατυχείς» χειρισμοί στις Βρυξέλλες



Η κυρία Κατσέλη όμως τυγχάνει σύζυγος του αποδεδειγμένα ολέθριου για την οικονομία την δεκαετία του 1980 πρώην Τσάρου Μάκη Αρσένη.  Φυσικό είναι να έχει επηρεασθεί από τις ιδεοληψίες του συζύγου της, οι οποίες ανάγκασαν τον πατέρα του νυν πρωθυπουργού να τον εξωπετάξει και να τον αντικαταστήσει το 1985 από τον Σημίτη.

 Να μην ξεχνάει ο πρωθυπουργός την ιστορία και κυρίως τις ελληνικές παροιμίες.   Εμπεριέχουν σοφία.  Η χώρα δεν αντέχει άλλα σοσιαλιστικά πειράματα.

 Θυμόσοφος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. yangoolas avatar
    yangoolas 13/12/2009 20:53:07

    H Λούκα ήταν πάντα λίγο στο περίεργο και πριν τον Αρσένη. Η αγορά δεν την ξέρει, αλλά φοβάται τα πειράματα. Δυστυχώς κυρία Λούκα μου, αν πειράξετε "αυτούς" θα σκούζουν. Αν πειράξετε τους "άλλους" επίσης. Θέλει γερά νεύρα και όχι faux pas, και μάτια χαμαιλέοντα να κοιτάνε προς πάσα κατέυθυνση.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/12/2009 21:31:58

    ο Ανωμεριτης ο αμεμπτος να ειναι καλα... χαχααα αυτος με τι κοιμηθηκε?

    ξεφτυυυυυυυυυυυλαααααααααααααααα

    ΠΠ

  3. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 13/12/2009 23:06:54

    Ξεχάσαμε τις "εθνικοποιήσεις" των προβληματικών επιχειρήσεων, μέχρι και καλτσοβιομηχανιών, επί Αρσένη. Οπου, για την εξυγίανσή τους, διορίζονταν και άλλοι από πάνω! Αθάνατο σοβιετικό μοντέλο.

  4. man8os avatar
    man8os 13/12/2009 23:16:38

    Δυστηχως τοτε η χωρα αντεχε. Το χρεος το 1980 ηταν 20 κατι % . Τωρα ομως ειναι 110 κατι %. Και εδω ειναι το προβλημα... Το 80 ο Αρσενης μπορουσε να κανει οτ βλακια του ερχοταν στο κεφαλι. Απλα υποθηκευε την χωρα. Τωρα ομως η Κατσελη μπορει να μας χρεοκοπησει με την ανευθηνοτητα της. Ποιος θα της βαλει μυαλο? Ειναι επικυνδινη. Και παιζει βρομικο πολεμο και στον Παπακωσταντινου , ο οποιος σημειοτεο ειναι ο μονος που μπορει να μας σωσει.

  5. Y. avatar
    Y. 13/12/2009 23:25:12

    Ο περίφημος ΟΑΕ. Ήταν τότε που οι εργοδότες πίναν το αίμα των εργαζομένων με το καλαμάκι. Και είπαν να πάρουν τις επιχειρήσεις από τους ιδιοκτήτες, να τις δώσουν στους εργαζόμενους, μπας κι ανέβει ο αιματοκρίτης. Και επειδή πλέον αυτοί δεν τα βγάζανε πέρα, είτε τις κλείσανε αφού είχαν φάει τον αγλέορα, ή τις πούλησαν σε δικούς τους κοψοχρονιά για οικόπεδα. Και συνετελέσθη η αποβιομηχάνιση της χώρας.
    (...μέχρι σήμερα δεν έχουν βγει απολογιστικά στοιχεία, για το πόσο κόστισε ο ΟΑΕ)

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Y. 13/12/2009 23:49:34

      ο ΟΑΕ κρύβει πολλές αμαρτίες και η λέξη «κόστισε» περιλαμβάνει ψιλά όπως η Πειραϊκή, η ΑΓΕΤ, και άλλα μικροπράγματα...

  6. Michal V. says: avatar
    Michal V. says: 13/12/2009 23:57:00

    Αγαπητέ Υ Ας είναι καλά ο νόμος περί ευθύνης υπουργών, που δεν αφήνει να τιμωρηθεί κανένας τους. Γι αυτό άλλωστε τον έφτιαξαν, Αν ζούσαμε σε μια ευνομούμενη χώρα, θα είχαν κρεμαστεί μερικοί απ' αυτούς, που πλούτισαν εις βάρος όλων και οι άλλοι, έστω και αν είχαν το δαχτυλο στο μέλι, δε θα τολμούσαν να το γλύψουν.

  7. man8os avatar
    man8os 14/12/2009 00:23:50

    Τωρα που θα χρεοκοπησουμε περιμενω να αποδοθουν ευθηνες.Και θελω να καταδικαστει η Κατσελη για οσα ανευθηνως προτεινε.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2009 09:39:36

    Λοιπόν, εγω νομίζω ότι και αυτόείναι «επικοινωνιακό». Θα μας παίξουν τον καλο και τον κακό. Τον τεχνοκράτη και την πασιονάρια. Δεν έιναι καθόλου χαζοι...

    Πρώτον, παραμονές Χριστουγέννων, δεν απολύεις, δεν κάνεις κακίες, δεν ανακοινώνεις μέτρα.

    Μετά ο ένας θα ανακοινώνει και η άλλη θα δίνει παυσίπονα φιλικά προς τον όχλο χάπια. Έυσι το βλέπω να παίζεται.

    Θα ψάχνουν αν βρουν τι κοκαλάκια μπορούν αν δώσουν σε πόσους για να έχουν λιγα σκυλιά ταϊσμένα (όχι χορτάτα, ταϊσμένα) και θα φτιάχνουν αντιπερισπασμούς για να μας ταξιδεύουν σε χλοερούς τόπους και προβλήματα για αναισθητικό. Και λίγη συναίνεση από την αντιπολίτευση, που τι να κάνει; θα μπορεί να την αρνηθεί για την ΕΘΝΙΚΗ σωτηρία;

    Καμία ευθύνη, καμία καταδίκη, όλοι οι φάκελοι στα σκουπίδαι, ούτε καν στο αρχείο. Αυτό που έρχεται είναι η μέγιστη άφεση αμαρτιών για τα πάντα.

    Αυτά βλέπω εγώ μέσα από τις αράχνες για το βραχυπρόθεσμο μέλλον.

    • man8os avatar
      man8os @ archaeopteryx 14/12/2009 15:53:34

      Αυτο δε δειχνει σχεδιο υποκριτικης αλλα κυβερνητικη ασυνενοησια και ελειψη γραμμης. Αυτο που πρεπει να κανουν ειναι να παρουσιασουν ΑΜΕΣΑ ΑΡΑΓΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΜΕΤΟΠΟ!!