27/08/2008 22:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλυτο πρόβλημα με θύμα τον απλό κόσμο

Με αφορμή το θέμα της AltecTelecoms που επειδή (όπως ισχυρίζεται) ο ΟΤΕ του  χρωστάει 19 εκατομμύρια και προφανώς δεν έχει να τα πληρώσει της έκλεισαν τα κυκλώματα, το enimerosi24.gr επισημαίνει ένα ευρύτερο πρόβλημα 

Δεκάδες χιλιάδες συνδρομητές εταιριών που προσφέρουν σταθερή τηλεφωνία και Internet βρίσκονται σε απόγνωση. Αν και εκείνοι είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις και πληρώνουν τους λογαριασμούς τους οι εταιρίες για τους δικούς τους λόγους δεν εξοφλούσαν τις υποχρεώσεις τους προς τον ΟΤΕ από τον οποίο ενοικιάζουν ουσιαστικά τις υποδομές του και έτσι ο ΟΤΕ αποφάσισε να κόψει τις συνδέσεις. Οι εταιρίες από την πλευρά τους υποστηρίζουν ότι χρωστάνε μεν αλλά όχι όσα ζητάει ο ΟΤΕ και ζητούν διακανονισμούς και νέες συμφωνίες με τον ΟΤΕ να αρνείται οποιαδήποτε συζήτηση.

Χαμένοι φυσικά οι περίπου 100 χιλιάδες συνδρομητές των εταιριών που δεν έχουν τηλέφωνο και Internet. Ανάμεσα τους και καταστήματα που εξαρτώνται άμεσα από το τηλέφωνο όπως για παράδειγμα, εστιατόρια, πιτσαρίες κλπ με τους ιδιοκτήτες τους φυσικά να βρίσκονται σε απόγνωση. Και βέβαια στο "σύγχρονο" ελληνικό κράτος ακόμη και αν προσφύγουν στην δικαιοσύνη απαιτώντας αποζημιώσεις να μην βρεθεί ποτέ άκρη αφού οι δίκες θα οριστούν για μετά από 5-6 χρόνια και τότε είναι πολύ πιθανό εταιρίες και υπεύθυνοι να μην υπάρχουν πουθενά ή αν υπάρχουν να δηλώνουν αδυναμία για την καταβολή αποζημιώσεων.

Το πρόβλημα ξεκινά από την πλήρη αδυναμία και συνενοχή φυσικά του κράτους στον άναρχο τρόπο που έγινε η απελευθέρωση της τηλεπικοινωνιακής αγοράς στην χώρα μας. Το κράτος επέτρεψε να απελευθερωθεί η αγορά και να σπάσει το μονοπώλιο του ΟΤΕ και σωστά έπραξε χωρίς όμως να ορίσει κανένα κανόνα και έλεγχο στο νέο τοπίο και τις νέες εταιρίες που έμπαιναν στην αγορά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/08/2008 23:05:25

    Είναι αυτές οι εταιρίες που συμπιέζουν το κόστος σε όλα εκτός από την διαφήμιση. Θα κλάψουν πολλοί ακόμα!

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/08/2008 23:07:52

    Να σημειώσω επίσης πως δεν είδα να γίνεται πρώτο θέμα σε κανένα μέσο πως 80000 νοικοκυριά και επιχειρήσεις μείνανε χωρίς τηλέφωνο!

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/08/2008 00:42:50

    Η διεθνής εμπειρία λέει ότι θα σκάσουν κι άλλα κανόνια. Στην αγορά θα μείνουν ελάχιστες εταιρίες και μόνο όσες έχουν καλώδια. Οι πελάτες των πτωχευμένων απλά θα μείνουν με το τηλέφωνο στο χέρι. Προς το παρόν μένουμε ΟΤΕ κι εγώ μαζί με ιντερνετ και τηλ είχα 80 Ευρώ στο δίμηνο δηλ. 40 το μήνα όπως μου τα δίνουν οι εναλλακτικοί μόνο που έχω ISDN και 4 νούμερα.

  4. The Predator avatar
    The Predator 28/08/2008 02:36:33

    Ρε παιδια ποιο ειναι το ζόρι ?

    Οποιος επιλέγει ALTEC, LANNET, ΟΝ κλπ δεν είναι άξιος της τύχης του ?

  5. Xase avatar
    Xase 28/08/2008 10:53:21

    Εχουν κοψει και τηλεφωνα της LANNET. Πηρα τηλεφωνο την εταιρεια να ρωτησω για ποιο λογο δεν μπορει καποια θεια μου ουτε να παρει ουτε να την παρουν και μου ειπαν το εξεις αμιμητο. "Για τις εξερχομενες κλισεις φταιει ο ΟΤΕ (ο χαλκος ) , για τις εισε3ρχομενες εχουν οι ιδιοι καποιο τεχνικο προβλημα". Σε ερωτηση μου ποτε θα αποκατασταθει η βλαβη μου απαντησαν οτι μπορει να παρει και περισσοτερες μερες.

    Σιγουρα φιλε μου Πρεντατορ ο καθενας ειναι αξιος της τυχης του, αλλα η θειτσα ειναι 75, παιρνει 500 Ε συνταξη και την επεισαν τηλεφωνικα. Δεν ειναι ολοι γνωστες. Το κρατος πως προστατευει αυτους τους ανθρωπους;; Δεν ειναι ολοι του πανεπιστημιου.

  6. Nick avatar
    Nick 28/08/2008 11:20:00

    Ειδικά η LANNET του SIR THOMAS "Επιχειρηματίας της χρονιάς 1999"...

  7. Παραδοσιακος avatar
    Παραδοσιακος 28/08/2008 11:32:18

    ΚΑΛΑ ΞΗΓΗΘΗΚΕ Ο ΟΤΕ!!!
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ο κυριος Ταδε Ταδόπουλος επιχειρηματίας ιδιοκτητης της Χ εταιρίας τηλεπικοινωνιών έχει χρήματα για να πληρώνει τα καύσιμα του ελικοπτέρου του για να πηγαίνει με τη δέουσα χλιδή κάθε weekend στο εξοχικό του και να μπαίνει στο μάτι τον επώνυμων γειτόνων του,ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.
    Με μια πιο προσεκτική ματιά στις ανακοινώσεις που εξέδωσε η εν λογω εταιρία για να "καταγγείλει" θα διαπιστωσει ο καθένας οτι η εταιρία παραδεχεται πως είχε οικονομική δυσχέρεια ΑΛΛΑ παρόλα αυτα καταγγέλλει τον ΟΤΕ. Μου θυμίζει μια παροιμία που λεγε ο πατέρας μου "γατος γ...ει και γατος σκούζει".

    Και ασφαλώς θα σκάσουν κι αλλα κανόνια συντομα γιατι ολοι αυτοι οι νεοκοποι στο χωρο των τηλεπικοινωνιών πουλάνε "ΑΕΡΑ" αφου το δηθεν ιδιοκτητο δικτυο που διαφημίζουν είναι ....μαντολες!
    Ο χαλκός ανήκε ανηκει και θα συνεχισει να ανηκει στον ΟΤΕ, το λεγόμενο και τελευταιο μίλι για τους γνωρίζοντες. Οποια εταιρια και αν επιλεξει ο καθενας πάντα ο ΟΤΕ θα ελεγχει το παιχνίδι.

    Οποτε γιατι να μπαινω σε περιπετειες με ολους αυτους τους αλμπάνηδες για να γλιτωσω 5-10 ευρώ το μήνα ρισκάρωντας να υποστω τις συνέπειες του κάθε κακού επιχειρηματία με ελικόπτερο!

    Τον πλήρωνε ο παπούς μου, τον πλήρωνε ο πατερας μου εγω γιατι να τον αλλάξω που λεει και η διαφημιση!!!

  8. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 28/08/2008 14:15:23

    Δεν ήξεραν, δεν ρώταγαν; ALTEC = Αθανασούλης (μεταξύ άλλων συνεργάτης του ΔΟΛ), που την εποχή της μεγάλης κονόμας (μαύρο 1999) μόνο η ALTEC του είχε κεφαλαιοποίηση 3 δις ευρώπουλα (ναι 1 τρις δραχμούλες) ενώ σήμερα έχει κεφαλαιοποίηση 50 φορές μικρότερη (στα 60 μύρια). Δηλαδή, από τα 3 δις εξανεμίστηκαν σε 9 χρόνια τα 2,94!

  9. port porta avatar
    port porta 28/08/2008 15:41:45

    που να σκασει αργοτερα και ο κουβας της Forthnet που αγορασε τη Nova ! Μπηκαν ασχετοι με media και θα κλαψει πολυς κοσμος !!! Θυμηθειτε με.

    Σχολιο τυπου της forthnet " πολυ μικρα γραφεια εχετε εδω !" ναι δεν ηξεραν οι Αφρικανοι να εχουν το γραφειο του Τζωρτζακη 1 στρεμμα !.. Χιδα και κουβας γειτονευουν.

    Περιμενετε λιγο και με τα δικαιωματα ποδοσφαιρου, που ο αλλος ο νταβατζης της ΕΡΤ με τα $$ μας δινει τα 2πλασια κανοντας κοινωνικη πολιτικη...( το εχει δηλωσει! να βλεπει γαυρο και βαζελο η γιαγια στον Εβρο..) και θα μεινει η Forthnet με τα καλωδια στο χερι.

    ΠΠ

  10. The Predator avatar
    The Predator 29/08/2008 07:37:26

    Σωστα φίλε Χασε, δυστυχως θα την πατήσουν οι πλεον ευάλωτοι.

    Το πρόβλημα ειναι ότι ο ΟΤΕ των τεράστιων κερδών όφειλε να είχε μια περισσότερο ήπια τιμολογιακή πολιτική για αυτες τις ομάδες πληθυσμου. Δεν το έκανε και συμπλήρωσαν τα κενα ο Thomas και ο Αθανασουλης οι οποιοιε εβγαλαν χρηματα απο το story και όχι απο τα κέρδη.

    A, και η ΟΝ είναι η ίδια απάτη. Δεν πουλήθηκαν οπως ποθούσαν και τωρα μπαινουν στο χρηματιστήριο μεσω της Ζηνων. Καλά κρασιά