#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2014 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλο το σκι τη «λευκή εβδομάδα» κι άλλο το καθημερινό... ξεσκί



Όλγα Κεφαλογιάννη και Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, άφησαν για λίγο τις δουλειές και τους και μαζί με τους εκπροσώπους των ξενοδόχων έκαναν σύσκεψη για να δουν πώς θα εφαρμοστεί η «λευκή εβδομάδα» και στην Ελλάδα. Για το θέμα είχαμε γράψει σχετικά τονίζοντας ότι δεν είναι δυνατόν να αποφασίζουν να διακόψουν την εκπαιδευτική διαδικασία προκειμένου να πάει ο κόσμος για σκι. Είναι ανόητο και το γεγονός ότι αποφασίζεις διακοπές ενδιάμεσα των Χριστουγέννων και του Πάσχα και δεν καταλαβαίνεις ότι ο ελληνικός λαός δεν πάει διακοπές επειδή δεν έχει χρήματα, όχι γιατί δεν έχει χρόνο.

Κι όμως, συνεχίζοντας το κωμειδύλλιο δύο υπουργοί ασχολήθηκαν με ένα θέμα που μόνο γέλιο προκαλεί στον ελληνικό λαό όταν το ακούει.

Δεν ακούνε ούτε τους γονείς που λένε ότι δεν έχουν που να αφήσουν τα παιδιά τους και τους εκπαιδευτικούς που τονίζουν ότι δε μπορεί να κόβονται οι εκδρομές σε θέατρα, εργαστήρια και μουσεία προκειμένου να αντικατασταθούν με... σκι.

Μέχρι την Παρασκευή θα περιμένουμε με αγωνία από το στόμα της... κ. Κεφαλογιάννη να μας πει τι τελικά αποφάσισε η κυβέρνηση, η οποία προσανατολίζεται για διήμερο λουκέτο στα σχολεία που θα κολλήσει με την Καθαρά Δευτέρα. Κι έτσι νομίζουν ότι θα ενισχύσουν τον εσωτερικό τουρισμό. Κι έτσι πιστεύουν στην κυβέρνηση ότι κάνουν το χρέος τους για αντιμετώπιση των προβλημάτων της καθημερινότητας.

Λύθηκαν τα προβλήματα της Παιδείας, που ακόμη δεν ξέρουν οι μαθητές πώς και πότε θα γίνουν οι αλλαγές στις Πανελλαδικές.

Λύθηκαν τα προβλήματα στα Πανεπιστήμια που ήταν τρεις μήνες κλειστά και κάνουν μαθήματα – παρωδία.

Λύθηκαν τα προβλήματα μέσα στα σχολεία με τις ελλείψεις εκπαιδευτικών που έχουν μετατρέψει τις σχολικές μονάδες σε πάρκινγκ παιδιών.

Έλυσε η κ. Κεφαλογιάννη τα προβλήματα στον τουρισμό με τους μισθούς πείνας, την υποαπασχόληση, τις «μαύρες» προσλήψεις αλλοδαπών.

Έλυσε τα προβλήματα με τα δεκάδες ξενοδοχεία που υπολειτουργούν ή βάζουν λουκέτο.

Έλυσε η κυβέρνηση τα οικονομικά προβλήματα των Ελλήνων που δεν έχουν να πληρώσουν τη δόση του δανείου τους, αλλά θα κάνουν ουρές για να εξασφαλίσουν ένα δωμάτιο σε κάποιο ελληνικό σαλέ ή θα τρέχουν να αγοράσουν πέδιλα του σκι. Διότι άλλο το καθημερινό... ξεσκί κι άλλο το σκι της κυβέρνησης στη «λευκή εβδομάδα».

Και ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί κάποιοι έχουν «μαύρα μεσάνυχτα». Μα ακριβώς διότι κάποιες σκαρφίζονται «λευκές ημέρες».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sceptic avatar
    Sceptic 15/01/2014 09:26:15

    Πάντως στο σχολείο της κόρης μου υπάρχει ακόμη και τώρα σε εκρεμμότητα ο διορισμός της δασκάλας των αγγλικών , κατά τα άλλα το σκι μας μάρανε.

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/01/2014 09:28:57

    Δεν ξέρω για τον δεύτερο αλλά η Ολγα είναι τελείως μα τελείως εκτός πραγματικότητος, είναι απο τα GOLDEN που κληρονόμησαν κάτι και το κάνουν από χόμπι και χωρίς συνέπειες. Ειναι κάτι σαν Αντουανέτα , αφού δεν έχουν ψωμί ας φάνε παντεσπάνι.

  3. Χρηστος avatar
    Χρηστος 15/01/2014 09:30:25

    Τα εχουμε δει ολα πλεον
    Οτι οι ανθρωποι ειναι εκτος πραγματικοτητας ΑΝΙΚΑΝΟΙ
    το διαπιστωνουμε ολοι καθε μερα και περισσοτερο
    Αλλα βλεπεις και ενα λαο στη πλειοψηφια του να εχει συμβιβαστει
    με αυτη τη φαρσοκομωδια που ζουμε

  4. epifanios avatar
    epifanios 15/01/2014 09:35:44

    ζουν σε αλλη χωρα

  5. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 15/01/2014 09:43:40

    Πότε δούλεψε στη ζωή της η ανιψιά του Βαρδινογιάννη; Μια ζωή κρατικοδίαιτη...

    Όμως, η πιο όμορφη είδηση του έτους όσο αφορά τον τουρισμό, ήρθε από τον ιδιωτικό τομέα (σιγά μην περιμένουν την Κεφαλογογιάννη): γνωστή αεροπορική εταιρεία χαμηλού κόμιστρου ανακοίνωσε την έναρξη δρομολογίων από και προς Αθήνα (πέρυσι ήταν σε Χανιά- Θεσ/νίκη).
    "Κάποιοι" που μονοπωλούσαν σε αέρα και θάλασσα θα καταλάβουν τί θα πει ανταγωνισμός.

  6. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 15/01/2014 09:57:22

    Το κύριο πρόβλημα με την Κεφαλογιάννη, η οποία θεωρείται στο διεθνές τουριστικό κύκλωμα "κοριτσάκι", είναι ότι έχει αφήσει την προβολή του ελληνικού τουρισμού σε κύκλωμα "δημοσιογράφων".
    Το θέμα αυτό έχει μείνει στο σκοτάδι λόγω της αύξησης της τουριστικής κίνησης για λόγους ανεξάρτητους από τους γραφικούς περιπάτους της Κεφαλογιάννη ανά τας Ευρώπας.
    Χαρακτηριστική περίπτωση ερασιτεχνισμού η διοργάνωση εκδήλωσης για τον Ιατρικό τουρισμό στο Λονδίνο.

  7. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/01/2014 10:07:41

    Τις γιορτες παντως κατα περιεργο τροπο τα περιφερειακα ξενοδοχεια ηταν γεματα..... Τετραστερα με τιμες Β΄κατηγοριας! Καθως και οι ταβερνες τα Σαββατοκυριακα! Αυτα βλεπουν και μας κοπανανε στους φορους, υπαρχει λιπος ακομα λενε. Τους θυμιζω τη λαϊκη ρηση: η φτωχεια θελει καλοπεραση.
    ΥΓ Υπαρχει ταβερνα στα βορεια προαστια παντα γεματη που συχναζουν και αρκετοι επωνυμοι οπου οταν σερβιρουν φωναζουν ειρωνικα:-κριση, κριση-....

    • Eva avatar
      Eva @ Ρηνα 15/01/2014 17:05:28

      Γιατι σας κάνει εντύπωση?
      Τι επιχείρημα είναι αυτό?
      Είναι οι μικρομιζαδόροι, οι μικροαπατεώνες, και οι μικροφοροφυγάδες.
      Αυτοί γεμίζουν τα ξενοδοχεία και τις ταβέρνες που λέτε.
      Και γράψω μικρομιζαδόροι γιατι οι Μεγαλομιζαδόροι
      διασκεδάζουν εκτός Ελλάδος.

  8. θηραία avatar
    θηραία 15/01/2014 11:13:02

    Χορηγός για τον εξοπλισμό σκι των μαθητών, θα είναι το υπ τουρισμού, το υπ παιδείας ή ο κ Κοντομηνάς; ...γιατί οι γονείς που έχουν πρόβλημα, να πάνε ακόμη και στο σούπερ μάρκετ να ψωνίσουν... δεν το πολυβλέπω, να προμηθεύονται τα σκι και τα apres ski εγκαίρως!!!!

  9. Jimakos avatar
    Jimakos 15/01/2014 12:06:09

    Κάθε χρόνο λόγω απεργιών, καταλήψεων, σεισμών, λοιμών και καταποντισμών, μας λένε οτι θα ρεφάρουν τις χαμένες ώρες διδασκαλίας με την περικοπή εκδρομών. Έτσι και τώρα, το ίδιο παραμύθι.

  10. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 15/01/2014 12:12:17

    Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η αρνητικότητα. Αν τα παιδιά δεν χάσουν μαθήματα που είναι το πρόβλημα; Ας μην κάνουν 3 μήνες διακοπές το καλοκαίρι. Ας κάνουν 3 μήνες παρά μία εβδομάδα.

    Προφανώς και δεν θα πάνε όλοι οι μαθητές για σκι, όπως δεν πάνε και όλοι διακοπές τους 3 μήνες του καλοκαιριού. Θα πάνε αυτοί που έχουν χρήματα, διάθεση και αγαπούν το σκι, δηλαδή πάρα πολύ λίγοι. Αλλά αλλιώς ούτε κι αυτοί δεν θα πήγαιναν.

    Σε τουριστικά μέρη που δουλεύουν με έλληνες το βασικό για το αν θα γεμόσουν ή όχι τα ξενοδοχεία είναι το αν είναι κλειστά ή όχι τα σχολεία.

    Και τέλος πάντων, εντάξει, έχουμε κρίση. Δεν έχουμε γίνει όμως και υποσαχάριο πριγκηπάτο της Ζαμούντα. Κάποιοι έχουν λεφτά ακόμη και μάλιστα πολλά. Ας τους βοηθήσουμε να τα ξοδέψουν ώστε να βοηθήσουνε κι εμάς.

    • θηραία avatar
      θηραία @ Γιώργος Αχαιός 15/01/2014 13:05:53

      " Θα πάνε αυτοί που έχουν χρήματα, διάθεση και αγαπούν το σκι, δηλαδή πάρα πολύ λίγοι" .... ομολογείτε κυνικά!!!!!!

      Στην εποχή της κρίσης, των απολύσεων, της υπερφορολόγησης, των περικοπών, των κοινωνικών συγκρούσεων θεωρείτε σώφρον η κυβέρνηση να λάβει ένα τόσο "αντιλαικό" μέτρο, όπως κι εσείς ομολογείτε;
      Προφανώς ή έχετε ξενοδοχειακή μονάδα στην Αράχωβα ή εξωθείτε την κυβέρνηση στην τελική ρήξη και στην αυτοχειρία!

      Τους γονείς τους ρωτήσανε, αν προτιμούν τα παιδιά τους, να έχουν μιά εβδομάδα για σκι και να τους περικοπούν οι εκπαιδευτικές εκδρομές; ...μόνο οι ανεγκέφαλοι γονείς θα ψήφιζαν υπέρ του σκι!

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ θηραία 15/01/2014 16:15:52

        Αγαπητή Θηραία μην με κράζετε έτσι! Θυμηθείτε που κράζαμε κι δυό παρέα κατά του φόρου στο πετρέλαιο και το ρεύμα.

        Μπορώ να δεχτώ όπως απάντησα και στον στέλιο πιο κάτω ότι απο επικοινωνιακής πλευράς είναι πατάτα. Επίσης δεν είναι σωστό να μειωθούν οι εκδρομές.

        Αλλά από την άλλη όχι και ¨αντιλαϊκό" μέτρο μία βδομάδα διακοπές! Επίσης, ότι θα πάνε πολλοί λίγοι είναι γεγονός. Δεν με καθιστά κυνικό το να επισημαίνω γεγονότα. Φαντάζομαι ότι κι αυτοι που προτείνουν το μέτρο δεν πιστεύουν ότι θα σπέυσουν εκατομμύρια έλληνες στις πίστες αφού οι περισσότεροι δεν έχουμε πιάσει ποτέ πέδηλα του σκι (ακόμη κι αν έχουν λεφτά και διάθεση).

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Γιώργος Αχαιός 17/01/2014 15:23:05

          Το ενδεχομενο να πηγαινουν λαου λαου αντι για να χαθουν μερες του καλοκαιριου, να χαθουν μερες του Πασχα και δη της Μεγαλης Εβδομαδας, το εχετε σκεφτει;

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Γιώργος Αχαιός 15/01/2014 13:32:48

      Από που προκύπτει οτι θα αφαιρεθούν από τις καλοκαιρινές διακοπές; Και γιατί οι ανάγκες της κοινωνίας πρέπει να περιστρέφονται γύρω από το στομάχι μας σε βάρος της παιδείας; Πόσο ωμά πρέπει να ειπωθούν κάποια πράγματα για να τα καταλάβουμε;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Jimakos 15/01/2014 14:27:23

        Κατ'αρχήν πρόκειται για μιά ακόμα τραγική πατάτα απο επικοινωνιακή πλεύρα, καθώς ακόμα και ένα μικρό παιδί θα έπρεπε να προβλέψει τις κοροιδευτικές (το λιγότερο) αντιδράσεις.

        Και το πιό απελπιστικό, ζημιά με ουσία μηδέν.

        Ακόμα και με τη λογική που το θέτεις ,αν δουλέψουν μιά εβδομάδα παραπάνω κάποιοι ξενοδόχοι τώρα ,θα δουλέψουν μια εβδομάδα λιγότερο το καλοκαίρι -και οι ασχολούμενοι με τον θερινό τουρισμό είναι απείρως περισσότεροι απ'οσους ασχολουνται με τον χειμερινό.

        Επίσης , απορώ πως οι κολλεγιόπαιδες που έχουν τέτοιες ιδέες δεν έχουν καμία συναίσθηση για το πόσο μεγάλο πρόβλημα έχει ένας εργαζόμενος γονιός , που δεν έχει Φιλιπινέζες , με το ποιός θα κρατήσει το παιδί του όταν δεν έχει σχολείο. (και αυτός ο γονιός ψηφίζει...)

        Α ,και αυτοί που έχουν λεφτά ,δεν έχουν κανένα πρόβλημα να λειψει μια μέρα το παιδί τους απ'το... κολλέγιο για να πάνε για σκι! Αυτοί ουτως ή άλλως δε θα πάνε τις μέρες που θα είναι εκεί ολο το "καρακιτσαριό"!

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 15:41:55

          (το σχόλιό μου απαντά στον φίλο Αχαιό βέβαια)

        • Γιώργος Αχαιός avatar
          Γιώργος Αχαιός @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 16:04:12

          "Κατ’αρχήν πρόκειται για μιά ακόμα τραγική πατάτα απο επικοινωνιακή πλεύρα, καθώς ακόμα και ένα μικρό παιδί θα έπρεπε να προβλέψει τις κοροιδευτικές (το λιγότερο) αντιδράσεις"

          Σε αυτό δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Γιώργος Αχαιός 15/01/2014 17:21:32

      E δεν το περίμενα κ. Γιώργο Αχαιέ τέτοιο σχόλιο από εσάς !
      Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι ο μισός και πάνω, πληθυσμός είτε κρυώνει, είτε ξεπαγιάζει, είτε δεν θερμαίνεται επαρκώς,
      τόσο στα σχολεία, όσο και στις πολυκατοικίες ;;;
      Κι από πάνω μιλάνε και για διακοπές σε χιονισμένα τοπία ;;;;
      Τάζουν στο μισο-παγωμένο Έλληνα μαθητή διακοπές σε τουριστική κατάψυξη ;;;; Είμαστε με τα καλά μας ;;;;;
      Δηλαδή, φαίνεται τόσα χρόνια, λογαριάζαμε χωρίς τον... ξενοδόχο,
      και δείχναμε περισσό θράσος ως κοινωνία, που τολμούσαμε
      και λειτουργούσαμε τα ελληνικά σχολεία, χωρίς να αποδίδουμε στην ΠΟΞ τα οικονομικά οφέλη, του σχολικού κατεψυγμένου τουρισμού !!

  11. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 15/01/2014 12:25:56

    Ας κοιτάξει ο Αρβανιτόπουλος το ότι κοντεύει να τελειώσει η σχολική χρονιά και δεν υπάρχουν καθηγητές σε Λύκεια και μάλιστα σε μαθήματα επιλογής στα οποία θα εξετασθούνστις πανελλαδικές και ας αφήσει το σκι για αργότερα.Αυτό δείχνει περίτρανα ότι αυτοί που βρίσκονται στην εξουσία βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου.Μυρωδιά δεν έχουν πάρει και ούτε που θα καταλάβουν που θα βρεθούν το βράδυ των εκλογών.

  12. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/01/2014 13:25:28

    Ἐγῶ πάντως,ἄμα ἔχω τέτοια δασκάλα ὅπως στή φωτό,χαλαλίζω δυό μεροῦλες γιά σκί ἔστω καί μέ δανεικά πέδιλα..

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κυθήριος 15/01/2014 14:29:12

      Ναι αλλα θα πρέπει να είσαι κι'εσύ με αντίστοιχη περιβολή ,είμαστε τώρα για πνευμονίες?

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 15:24:08

        Θά μοῦ πάρει βεντούζες μετά τό μάθημα...

        • ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ @ Κυθήριος 16/01/2014 03:56:38

          χαχαχαχα!!! σε έχω μπανίσει εδώ μέσα τα πιο σεξουλιάρικα σχόλια έχεις κάνει!!!!!(όπως την άλλη φορά που έγραφες "σε όλη την ταινία όμως γινόταν ρουφηχτό!" :D)
          ..είσαι μεγάλος ρε κυθήριε ..το λέει η ψυχή σου-.-

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ 16/01/2014 14:31:46

            :-) Χαῖρε φίλε ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ !

  13. δημης avatar
    δημης 15/01/2014 15:38:45

    Τι βγάζει ο..συνδυασμός προώθησης με ..σωλήνα και ο νεποτισμός.....

  14. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 15/01/2014 16:05:18

    .Η προσπάθεια συσσώρευσης σε ολίγους , πλούτου και υλικών αγαθών, αλλά και ατομικής ευημερίας έχει επιτευχθεί. Τ' αποτελέσματα διαφαίνονται....
    Λεφτά υπάρχουν ... και πρέπει να ξοδευτούν.
    Όταν, όμως, μερικοί επιτυγχάνουν να συγκεντρώσουν τόσα πολλά υλικά αγαθά, αυτό σημαίνει ότι κάποιοι άλλοι στερούνται. Με τον τρόπο αυτόν δημιουργούνται οι κοινωνικές αδικίες, οι άνθρωποι χωρίζονται σε πλούσιους και φτωχούς. Έχει ήδη ανοίξει η ψαλίδα μεταξύ των πλουσίων και των μεσαίων, οι οποίοι "εξαφανίστηκαν...και μεταξύ των μικρομεσαίων (οι οποίοι εξαφανίζονται ...) και των φτωχών.
    Στις μέρες μας, παρατηρείται το φαινόμενο ότι όλο και περισσότερο διευκολύνονται οι πλούσιοι παρά ενισχύονται οι φτωχοί.
    Οι κοινωνικές αδικίες πληθαίνουν αφού όχι μόνο αυξάνονται αυτοί που στερούνται και εξαθλιώνονται αλλά κυρίως γιατί δεν προστατεύονται ...
    Οι πλούσιοι μεταξύ άλλων θα ξοδεύουν και στις" λευκές εβδομάδες " και οι φτωχοί θα ζουν (για όσο ζουν) μαυρες μέρες ....
    Μα και πάλι , οι τόσο δυνατοί πλούσιοι "έχοντες και κατέχοντες" όσες ιδέες και να έχουν....όσα και να ξοδεύουν...., όσο και να αυξάνονται.... τα έσοδά /καταθέσεις τους πάλι ..... ανικανοποίητοι , δυστυχείς..... θα είναι....αφού θα αναζητούν συνεχώς τρόπους διασκέδασης και ξεγνοιασιάς και εξαθλίωσης των υπολοίπων ... Και πάντα ανικανοποίητοι...κι όμως δυνατοί!
    Κι όμως, τόσο αδύναμοι να αντιμετωπίσουν όλα αυτά τα κοινωνικά προβλήματα που ανέκυψαν και οι ίδιοι δημιούργησαν επί της ουσίας.....
    Κανείς όμως, από τους " προστάτες & υπερασπιστές" του μοντέλου εξαθλίωσης , δεν καταλαβαίνει ότι όλοι μας στερούμαστε αγάπης, αληθινής αγάπης .... μα πιο πολύ αυτοί, που αγωνιούν και μάχονται για να αποκτήσουν περισσότερα ....

  15. ΜΠΑΡΛΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΛΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 15/01/2014 17:06:01

    Aντί να συζητούν περισσότερες μέρες εκπαίδευσης, περιορισμός ημερών από Χριστούγεννα - Πάσχα - Καλοκαίρι, θέλουν και άλλες διακοπές!!!!!
    Ντροπή,

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΜΠΑΡΛΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 15/01/2014 17:34:39

      Δεν χρειάζεται να προκαλείς το θρησκευτικό αίσθημα,
      τα ήθη, τις παραδόσεις και τα έθιμα του Ελληνα,
      με την αναφορά σου, στις διακοπές των Χριστουγέννων και του Πάσχα.
      Πολύ απλά, όμως, μπορούν να κερδηθούν 20 ημέρες μαθημάτων,
      αν ο αγιασμός στα σχολεία γίνεται την 1η Σεπτεμβρίου, και
      αν την 1η Σεπτεμβρίου υπάρχει επάρκεια εκπαιδευτικών.
      Εμένα, για παράδειγμα, το παιδί μου ακόμη δεν έχει καθηγητή Γερμανικών, και τις ώρες που θα έπρεπε να διδάσκεται Γερμανικά,
      απλά σπαταλάει χρόνο.
      Φταίει το ορθόδοξο Πάσχα και τα Χριστούγεννα γι΄ αυτό ;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ roadrunner 15/01/2014 19:31:41

        Ἐδῶ σ'ἐμᾶς,μαθηματικός ἦλθε τέλη Ὀκτωβρίου...

  16. victoria (true) avatar
    victoria (true) 15/01/2014 23:45:42

    Άμα δεν έχεις γείωση με την πραγματικότητα να φιλτράρεις ό,τι σου προτείνουν (συμφέροντα), ή αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πιο σοβαρό, αυτά κάνεις. Κι η κοινή γνώμη παρακολουθεί έκθαμβη. Κάποιοι προκαλούν να λιώσει μέσα μας κάθε εμπιστοσύνη στην αρχή, στην πολιτεία, στον "υπουργό" που δουλειά του είναι να μας πάει μπροστά. Αυτοί οι δυο δουλεύουν για το ΣΥΡΙΖΑ, όχι το Σαμαρά.