17/05/2009 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλο τα γκάλοπ, άλλο η …πλατεία


________________________________________________________________________________________________
Η αδιαφορία του κόσμου για τις Ευρωεκλογές φάνηκε και στην συγκέντρωση του ΠΑΣΟΚ στην Πάτρα. Παρά την κινητοποίηση (γύρω στα 60 πούλμαν με οπαδούς) το πλήθος που συγκεντρώθηκε δεν ξεπερνούσε τις 3.000, ανάμεσα στους οποίους πρωταγωνιστούσε ένας σκληρός πυρήνας 500 νεολαίων της ΠΑΣΠ. Η τηλεόραση έκανε βέβαια πάλι το θαύμα της, αλλά ήταν ορατό ότι εκτός της πλατείας οι γύρω δρόμοι  ήταν άδειοι.

Όπως λένε τοπικοί παράγοντες, το ΠΑΣΟΚ φαίνεται πως πληρώνει τον δήμαρχο Φούρα που έχει προκαλέσει πολλές αντιπάθειες μεταξύ των οπαδών του Κινήματος και με την στάση του στα γεγονότα του περασμένου Δεκεμβρίου και με το πρόβλημα των Αφγανών μεταναστών που έχουν κατακλείσει την πόλη.

Στην ομιλία του, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου επανέλαβε το μήνυμά του για διπλή μάχη: «Στις 7 Ιουνίου ψηφίζουμε για την Ευρώπη, αποφασίζουμε για την Ελλάδα» δήλωσε, κατηγορώντας την κυβέρνηση για το κλείσιμο της Βουλής. «Η ΝΔ θέλει να βάλει ταφόπλακα στη διαφάνεια» είπε, μεταξύ άλλων

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τρύπης avatar
    Τρύπης 17/05/2009 21:28:08

    Για τα δεδομένα της συγκυρίας η συγκεντρώση ήταν πολύ καλή. Πείτε και τίποτα για την Άρτα και τη συγκεντρωση του Καραμανλή στο κινηματογράφο της περιοχής.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 21:30:02

    Επιτέλους έστω και ο καλοκαιρινός καιρός ως άλλοθι τους δείχνει την πραγματικότητα, όταν στην Πάτρα και στην Αρτα δεν καταφέρνει ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας να μαζέψουν ούτε 10.000 κόσμο, υπάρχει ελπίδα

    Αποχή, να τους φτύσουμε όπως μας φτύνουν

  3. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 17/05/2009 21:35:17

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ?ΕΙΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Η ΠΛΑΤΕΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΗ.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 21:39:21

    Βρε πατρίδα, όταν το ΠΑΣΟΚ στην Αχαία, γεμίζει ΜΟΝΟ την πλατεία, δεν είναι για ...γέλια και πανηγυρισμούς

  5. SAGIR avatar
    SAGIR 17/05/2009 21:39:28

    Η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ ΗΤΑΝ ΑΝΕΠΑΝΑΛΙΠΤΗ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΕΣ. ΣΥΜΓΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΔΕΚΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ

  6. Factorx avatar
    Factorx 17/05/2009 21:40:35

    τα "δεξιά" σύνδρομα να χαλαρώσουν παρακαλώ. Αφού ο καραμανλής έκανε συγκεντρωση σε κλειστό χώρο, τι να του πουμε; Το είπε ... μόνος του.

  7. Μεγάλα πολιτικά πρόσωπα στο προσκήνιο! avatar
    Μεγάλα πολιτικά πρόσωπα στο προσκήνιο! 17/05/2009 21:42:31

    Καλά ρε παιδάκι μου, αυτή η Μαριέτα Γιαννάκου Κουτσίκου έχει περισσότερα τικ και από τη Ντόρα με τον Δρακουμέλ μαζί!

  8. topaiditisplateias avatar
    topaiditisplateias 17/05/2009 21:45:32

    Καμία ψήφος σε ΠΑ.ΣΟΚ και ΝΔ
    Ο Ελληνικός λαός στις 7 Ιουνίου πρέπει να δείξει ότι αγαπάει το τόπο του και να γυρίσει την πλάτη του στα κόμματα εξουσίας.

  9. Πατρινός avatar
    Πατρινός 17/05/2009 21:48:20

    Ρε παιδιά δεν μας έχετε συνηθίσει σε ανακρίβειες..είχε πολύ κόσμο στη συγκέντρωση και όταν είδα μετά τον Καραμανλή να χτυπιέται καταϊδρωμένος σε κλειστό χώρο κατάλαβα η δεξιά είναι στα τελευταία της ΑΝΤΙΟ ΚΩΣΤΑΚΗ

  10. Factorx avatar
    Factorx 17/05/2009 21:58:36

    Ανταπόκριση από Πάτρα.

    Πολύ κατώτερη των προσδοκιών ήταν η συγκέντρωση του Γιώργου Παπανδρέου στην Πάτρα που είναι παραδοσιακό προπύργιο του ΠΑΣΟΚ. Εκτός από την απουσία του "τελετάρχη" του κινήματος που είναι κάτι παραπάνω από εμφανής τον τελευταίο καιρό, οι Πατρινοί γύρισαν την πλάτη για πρώτη φορά στον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ ο οποίος πληρώνει τη στάση του ανεκδιήγητου Φούρα το Δεκέμβρη στη διάρκεια των επεισοδίων. Γνωστό στέλεχος μάλιστα έλεγε: "Με είδε στην πλατεία, με ξέρει, τον ψηφίζω και μετά γύρισε και με είπε χρυσαυγίτη στην τηλεόραση. Δηλαδή τι έπρεπε, να τους αφήσουμε να τα σπάσουν όλα; Τώρα παρακαλάει για κόσμο."
    Γενικά ο κόσμος της Πάτρας είναι προβληματισμένος και από τη στάση του κινήματος που επιμένει να στηρίζει το Φούρα ενώ δεν ξεκαθαρίζει τη θέση του για το πρόβλημα των Αφγανών μεταναστών που έχουν κατακλείσει την πόλη. Για τους Πατρινούς ο Φούρας θεωρείται καμένο χαρτί και οι τοπικές είναι έξω - φρενών μαζί του γεγονός που το πλήρωσε ο Παπανδρέου στη συγκέντρωση.
    Οι συγκεντρωμένοι δεν ξεπέρασαν τους 3000 χιλιάδες γεγονός πρωτόγνωρο για την Πάτρα ενώ 65 πούλμαν έφτασαν από όλη την Πελοπόνησο και την Αθήνα. Φαίνεται ότι στην Πάτρα το ΠΑΣΟΚ δεν έχει την αυξητική τάση που έχει στην υπόλοιπη Ελλάδα αν και είναι νωρίς ακόμα να κρίνουμε γιατί οι ευρωεκλογές είναι ούτως ή άλλως πιο χαλαρή προεκλογική περίοδος.
    http://www.royfianos.blogspot.com/

  11. Factorx avatar
    Factorx 17/05/2009 21:59:27

    @Πατρινός: γιατι δεν μας λες για τα προβλήματα με τον Φούρα και την στάση του στα Δεκεμβριανά;

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 22:08:10

    @12
    Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν δουλεύω στην εκπαίδευση και δεν μπορώ να σου μάθω ανάγνωση.
    Για την αντίληψη και κατανόηση των όσων διαβάζεις αρμόδια είναι τα εγκεφαλικά κύτταρα που διαθέτει ο καθένας και η λειτουργία τους.
    Να το ξανά γράψω λοιπόν

    "με αρέσει ο Νίκος Δήμου αλλά δεν θα ψήφιζα ΔΡΑΣΗ με τίποτα"

    και κάτι άλλο δημοκράτη μου:

    μπορείς να μου πεις τι να ψηφίσω για να είσαι ικανοποιημένος?

    Ο Αϊνστάιν και η θεωρία τους για την ανθρώπινη βλακεία συνεχίζει να δικαιώνεται....

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/05/2009 22:18:25

    Φυσικα και θα στηριξει τον Φουρα μεχρι τελους το ΠΑΣΟΚ και φυσικα και οσοι εχουν αντιρρησεις για τους Αφγανους θα χαρακτηρισθουν ρατσιστες.Ποσες φορες πρεπει να πει ο ΓΑΠ οτι ειναι φιλος των μεταναστων για να το εμπεδωσουν αυτοι;

  14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 17/05/2009 22:23:23

    ΓΙΑ ΑΠΛΗ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΤΑ 16 ΜΟΝΑΔΕΣ.

  15. daris avatar
    daris 17/05/2009 22:25:25

    Διαβασα καπου, γιατι ηταν δυσκολο να το σκεφτω ομολογουμενος, οτι 60 πουλμαν χωρανε 3000 ατομα(60Χ50=3000).
    Καποιοι μας περνανε οχι μονο ηλιθιους αλλα και μαλακες οταν υποστηριζουν οτι στην συγκεντωση ηταν 3000 ατομα και οι περισσοτεροι ηρθαν με 60 πουλμαν!!!
    Οι Πατρινοι μετακομισαν φιλε φακτορα???
    Βρητε κατι καλυτερο να σχολιασετε.
    Και κατι τελευταιο.
    Υπηρξα στα νιατα μου και οργανομενος οπαδος ομως σε συγκεντρωση ακομα και τα καλα χρονια των συγκεντρωσεων δεν πηγα ποτε!

  16. Factorx avatar
    Factorx 17/05/2009 22:29:39

    @daris: είπε κανείς οτι τα πούλμαν ήταν γεμάτα; Σοβαρά τώρα. οσοι έχουν πείρα απο συγκεντρώσεις - κι εγω έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ - ξέρουν οτι η πυκνότητα υπολογίζεται με 4 άτομα το τετραγωνικό μετρο. Ρωτάμε ποσο ήταν η πλατεια και βγάζουμε εκτίμηση. Εβαλα παλιό συντροφο να παει να μετρ'ήσει απο περιέργεια επειδή ηταν Πατρα. Και πήραμε και πολλά τηλεφωνα. Εσεις τωρα πέστε οτι θέλετε.

  17. οκτώ avatar
    οκτώ 17/05/2009 22:45:17

    60 πούλμαν κομπάρσοι για να γεμίσουν το πλάνο, μόνο στις επικές ταινίες του Hollywood το συναντάς αυτό.
    Εκεί τουλάχιστον το έκαναν για ένα hamburger, εδώ γιατί να το κάνουν άραγε ;

  18. Anonymous avatar
    Anonymous 17/05/2009 23:07:01

    ΑΥΡΙΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 18/5/2009 ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ
    ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ
    ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ[ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ].

    ΠΟΙΟΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΑΝΕ
    ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΒΑΣΗ;

    Ο ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ
    Β΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.

  19. tiramola avatar
    tiramola 17/05/2009 23:09:57

    4 άτομα το τετραγωνικό...
    3000 λέει ο άλλος με...σιγουριά...
    Άρα 750 μέτρα η πλατειά Αγίου Γεωργίου...
    Περίεργο εμένα μου είχε φανεί πολύ μεγαλύτερη...

    Μην παρασύρεσαι ρε φάκτορα....

  20. Factorx avatar
    Factorx 17/05/2009 23:18:25

    @tiramola: αρχίζω και τα παίρνω με τους κολημένους (οχι εσενα). 4 άτομα το τετραγωνικό είναι πυκνή συγκέντρωση. Αγρότης είσαι πάρε ένα μέτρο και μέτρα. Η συγκεντρωση δεν ήταν πυκνή. Εχω αποδείξει πολλες φορές οτι όταν επιμένουμε σε κάτι έτσι είναι.

    Να σου πω και κάτι που δεν ηξερες: Στην Κοζανη ηταν 1500 ατομα και "σκοτωθηκαν" ο Κουκουλόπουλος με τον Παπακωνσταντίνου. Ατακτε έχω λάθος;

    Και επειδή όσο θα πλησιάζουν οι εκλογές θα έχουμε συνέχεια τέτοια προβληματα τονίζω: οταν γραφουμε κάτι είναι ετσι (ειδηση εννοω). Σημαίνει οτι το διασταυρώσαμε. Και ψαξε να δεις αν κανείς άλλος - ακόμα και απο τους καθαρους ΠΑΣΟΚους - χαρακτήρισε σημερα "ψηφοδέλτιο ήττας" το ψηφοδελτιο της ΝΔ. Αυτα περι εγγυρότητας

  21. ΚΟΤΖΑΚ avatar
    ΚΟΤΖΑΚ 17/05/2009 23:24:13

    Ρε τι φαγώνεστε πόσο κόσμο είχε;
    Όσο και να είχε, πάντως είχε περισσότερο απ τον καταλληλότερο. Είναι δυνατόν πρωθυπουργός πράμα και να κάνει κομματική εκδήλωση ενόψει ευρωεκλογών μάλιστα σε στάδιο του μπάσκετ;
    Για το υσχιρό χαρτι της ΝΔ κοματάκι λίγο μου φαίνεται. Εκτός και αν είναι πολύ κουρασμένος!

  22. tiramola avatar
    tiramola 17/05/2009 23:25:47

    Φάκτορα δεν λέω σε καμμία περίπτωση ότι το πας πολιτικά...
    Αν όμως έχει τύχει να περάσεις από την συγκεκριμένη πλατεία το 3000 δεν κολλάει με ούτε ένας το m2...

    Τεσπα...

  23. daris avatar
    daris 17/05/2009 23:27:20

    @24
    Δεν ειναι δουλεια μου να σου υποδειξω τι να γραψεις αλλα νομιζω οτι ενα σχολιο του τυπου:
    "το καλυτερο ευρωψηφοδελτιο για το ΠΑΣΟΚ στις 3-4 τελευταιες ευρωεκλογικες αναμετρησεις" απουσιαζει απο το μπλογκ.
    Και πιστεψεμε κατα τη γνωμη μου ειναι περα για περα ακριβες.
    Αξια, καθαρα και καταλληλα ατομα στην καταλληλη θεση την καταλληλη στιγμη για το πολιτικο συστημα στην Ελλαδα.

  24. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 17/05/2009 23:27:31

    Ανειλημμένες υποχρεώσεις δεν μου επέτρεψαν να παρευρεθώ στη συγκέντρωση του Προέδρου του Πασόκ, Προέδρου της Σοσιαλιστικής Διεθνούς και Ηγέτη των δημοκρατικών δυνάμεων της πατρίδας μας στην πάγκαλον πόλη της Πάτρας.
    Με προβλημάτισε πάντως (και ολίγον τι με μπέρδεψε) η αναφορά περί 3.000 που γίνεται στην ανάρτηση. Πιο συγκεκριμένα, γνωρίζω ότι στο παρόν μπλογκ (αλλά και αλλαχού) παρεμβαίνουν συχνότατα φίλοι και μέλη του Κινήματος με τρία ψευδώνυμα προς δημιουργία ''μπούγιου''. Κλασικό παράδειγμα ο τρικέφαλος ''Skorpios'', ''Greenpoint'' και ''Jimmy L.''. Οι σύντροφοι αυτοί είναι πλέον οι μόνοι συνειδητοί σοσιαλιστές που τρέχουν σημαιοστολισμένοι στις συγκεντρώσεις. Οι άλλοι, δυστυχώς, βαρυούνται.
    Αυτό όμως δημιουργεί το κάτωθι ερώτημα: στη σημερινή συγκέντωση μετρήθηκαν κεφάλια ή άτομα; Έάν μετρήθηκαν κεφάλια, τότε οι συμμετέχοντες αγωνιστές μπορεί να ήταν 3.000:3=1.000 άτομα. Εάν, πάλι, μετρήθηκαν φυσικές παρουσίες ατόμων, τότε έχουμε 3.000Χ3=9.000 κεφάλια.
    Τελικά πόσοι ήταν σήμερα αυτοί χειροκρότησαν τον αρχηγό μας και φώναξαν συνθήματα ελπίδας για μια καινούργια Ελλάδα; 1.000, 3.000 ή 9.000;

  25. Jimmy L avatar
    Jimmy L 17/05/2009 23:35:17

    ΦακΟρα για να διαφυλαξεις την αξιοπιστια σου σε παρακαλω μην επιμενεις στους ισχυρισμους σου περι πυκνοτητας ,τετραγωνικων ,60 πουλμαν και ...λοιπων επιχειρηματων !!μην εκτιθεσαι αλλωςτε δεν εχεις απολυτως κανενα λογο να το κανεις .Ταεπιχειρηματα σου ειναι εωλα και αυτο και οι συνομιλητες το επισημαναν και εσυ πολυ καλα το γνωριζεις.ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

  26. Τ.Ο. ΠΑΣΟΚ ΕΡΕΤΡΙΑΣ avatar
    Τ.Ο. ΠΑΣΟΚ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 17/05/2009 23:35:27

    Για να μην παιδεύεστε. Η πλατεία είναι το λιγότερο 8000 τμ! Από το google maps! Ακόμη και ένας στο τετραγωνικό να ήταν 8000! Φάκτορα να κάνεις καλύτερη έρευνα!!!!

  27. daris avatar
    daris 17/05/2009 23:38:24

    @29
    Φιλε Σπατζιώτη τον μυθο με τη λερναια υδρα τον εχεις ακουσει?
    Οσα κεφαλια και να προσπαθεις να μετρησεις παλι λαθος θα κανεις.
    Οσα και να κοψεις το ΠΑΣΟΚ πηρε κεφαλι και αυτο ουτε κοβεται ουτε καιγεται!!!

  28. Jimmy L avatar
    Jimmy L 17/05/2009 23:45:00

    Α Σπατζιωτη οπου ναναι σε χανουμε!!Δεν θελω να γινω μαντης κακων αλλα με τα μυαλα που κουβαλας η τυχη σου ειναι προδιαγεγραμμενη...Κριμα!!Και μια ερωτηση .Γιατι με μπλεκεις με αλλους συνομιλητες???Δεν σου αρεσει το ονομα μου??Και μια διευκρινηση ανοητε ,το L δεν σημαινει λωτος η οτι αλλη μαλακια σου καταιβει,απλα ειναι το αρχικο του επωνυμου μου και αυτο μπορει να στο επιβεβαιωσει και ο Φακτορας ο οποιος γνωριζει το mail μου..εισοδηματια -μεγαλοτσιφλικα!!!

  29. tiramola avatar
    tiramola 18/05/2009 00:01:19

    Ρε συ ανώνυμε 32 έχεις δει τι γράφει πάνω δεξιά στο blog του?
    Κάνε μας τη χάρη με τα copy-paste του Παπαιωάνου...
    Άσε μας να ακούσουμε και κανένα που μιλάει αργά , να καταλάβαίνουμε και τι λέει που τού έχει κάνει κουρκούτι το μυαλό ο χοντρός με τις σοφιστίες του περί μετα-αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας...

  30. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 18/05/2009 00:03:29

    @33.
    Φίλε daris, είναι ανεπίτρεπτη η παρομοίωση του Πασοκ με Λερναία Ύδρα. Πιπέρι! Μπορεί κάποιος άλλος σύντροφος να ακολουθήσει το παράδειγμα σου και να το παρομοιάσει με Σκύλλα, Χάρυβδη, Μινώταυρο, Βόδι του Γηρυόνη... Όπως ξέρεις, οι παρομοιώσεις και οι μεταφορές δημιουργούν σύμβολα. Τι θα κάνουμε τότενες; Το Κίνημα έχει ΕΝΑ σύμβολο (τον πράσινο ΗΛΙΟ), δεν χρειάζεται παραπάνω, διότι υπάρχει κίνδυνος παρερμηνειών. Για φαντάσου κάποιον ευφάνταστο αγωνιστή της δημοκρατίας και του σοσιαλισμού να τραγουδάει σε στιγμές έμπνευσης: ''Θα τη μεθύσουμε τη ΣΤΥΜΦΑΛΙΔΑ ΟΡΝΙΘΑ, σίγουρα ναι...''. Θα ήταν τουλάχιστον αντιαισθητικό...

  31. ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ avatar
    ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ 18/05/2009 00:06:52

    Nτροπή daris! Το Πασοκ κατέβασε την καλύτερη διάταξη μάχης απο καταβολης Πασοκ. Μήπως είσαι κρυφοκαραμανλικός; Η προπαγάνδα έχει όρια: H πλατεία έσφυζε απο πολίτες με τη "χαρα της αφθαρσίας" στα ματια και στα μέλη. Το μήνυμα του Πασοκ και του ΓΑΠ δίεγειρε αφάνταστα τον κόσμο. Ηταν όλοι τους τοσο διψασμένοι για ελπίδα και σιγουριά. Οι κινησεις του Αρχηγου αποτύπωναν τη συγκινηση του ακροατηριου. Οι φίλες μου καταμέτρησαν τουλάχιστον 7000 κεφαλες.

  32. tiramola avatar
    tiramola 18/05/2009 00:14:31

    Ηρέμησε ρε ανώνυμε 39...
    Την προτίμηση μου την 'έχω εκφράσει και το ξέρουν όλοι εδώ , αλλά πιστεύεις ότι αν είχε τέτοιου είδους "ανησυχίες" ο φάκτορ θα έκανε "αντιπολίτευση" με επιχειρήματα τύπου πόσα τετραγωνικά είναι η πλατεία?

    Πολιτισμένος διάλογος προ παντώς...
    Δεν βλέπεις τον 38?
    Κάθε φορά που ποστάρει έχει μπροστά του τη ΔΟΜΗ και αραδιάζει ονόματα στην προσπάθεια του να κρατήσει ένα υψηλό επίπεδο συζήτησης....

  33. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 00:16:07

    Για μια ακόμη φορά οι ΠΑΣΟΚΟΙ είναι τραγικοί. Όσοι έχουν πάει στην Πάτρα γνωρίζουν ότι η πλατεία είναι μικρή και δεν είναι πεδίο του Άρεως. Συνεπώς για μια ακόμη φορά τα ψέμματα είναι η πάγια τακτική του ΠΑΣΟΚ.
    Φαίνεται ξεχνούν πως στην Πάτρα υπάρχει η Πλατεία Αγίου Γεωργίου και η Πλατεία Γεωργίου του Α'. Η πρώτη είναι πολύ μικρότερη.

  34. tiramola avatar
    tiramola 18/05/2009 00:18:04

    Στην μικρή πλατεία μίλαγε Ορέστιε?

  35. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 00:25:06

    Και για να μην μαχαιρώνονται οι σύντροφοι, στην πλατεία ήταν τουλάχιστον 1000000000 κόσμου. Μόνο που δεν μπορούσαν να χωρέσουν όλοι και πήγαν για καφέ οι περισσότεροι. Ξώμηνε το αντιπροσωπευτικό δείγμα πίσω.
    Τι τα θέλετε βρε σύντροφοι? Μέχρι τώρα καλά ήταν στις κλειστές αίθουσες. Το GAP μιλούσε περί ανέμων, υδάτων και ανατροπών, οι σύντροφοι χειροκροτούσαν, έριχνε καμιά βροντή απ'έξω και όλοι νόμιζαν πως βρόντηξε το GAP. Όλα ωραία και καλά. Τώρα που έφτιαξε ο καιρός και ήρθε η ώρα για συγκομιδή.......

  36. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 00:25:43

    @ 44
    Εσύ τιραμολα ποια ξέρεις για Πλατεία Αγίου Γεωργίου?

  37. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 00:30:41

    Και για να μην υπάρχει μπέρδεμα, η πλατεία Γεωργίου του Α' είναι πάνω κάτω σαν την Πλατεία Ομονίας.

  38. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 18/05/2009 00:33:52

    Καλα Ορεστιε εισαι σορρυ που το λεω, ασχετος...
    Ο ανθρωπος εκανε την ομιλια στη πλατεια Γεωργιου Α' που ειναι και το κεντρο της Πατρας...
    Η πλατεια ετσι οπως την μετραω τωρα ετσι για πλακα στο google earth εχει ακριβεις περιμετρο χωρις τους δρομους γυρω γυρω, 350 μετρα...
    Τα τετραγωνικα της ειναι περιπου 6655 τ.μ.
    Τωρα καντε μονοι σας τους υπολοιπους υπολογισμους...

    Δεν εχω ιδεα ποσο κοσμο ειχε, για την ακριβεια ημουν στην παραλια, αλλα επεσε τρελη αφισοκολληση, ολη η πολη ειναι γεματη αφισες καθως και τα κοντινα χωρια, και στις εισοδους της πολης υπηρχαν μεγαλα πανο με συνθηματα...

  39. tiramola avatar
    tiramola 18/05/2009 00:39:23

    Άσε τα παραμύθια ρε Ορέστιε , στη Γεωργίου του σκέτου μίλαγε που είναι και η μεγαλύτερη.
    Αφού έχεις πάει με τα γαλάζια λεωφορεία , την ξέρεις την περιοχή....

  40. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 00:41:35

    Όοι έχουν πάει Πάτρα γνωρίζουν. Τώρα αν θέλετε να την βγάλετε και 100.000 στρέμματα αυτό είναι δικό σας θέμα.
    Η πλατεία Γεωργίου του Α΄ είναι μικρή.
    Δεν είναι η εξέδρα του λιμανιού, που κάποτε έκανε συγκεντρώσεις το ΠΑΣΟΚ.

  41. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 18/05/2009 00:41:53

    Η γελοιότητα σε όλο της το μεγαλείο!!!
    Πλακώνονται οι πασόκοι με τους νεοδημοκράτες για το ποιος είχε περισσότερο κόσμο στις συγκεντρώσεις του... Πράγματα που αν μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '80 ήταν με το ζόρι ανεκτά, σήμερα, κοντά 30 χρόνια αργότερα, ακούγονται τουλάχιστον ως καραγκιοζιλίκια...
    Σε λίγο θα αρχίσουν να μετράνε και τα πουλιά τους, οι αστείοι...

  42. Τ.Ο. ΠΑΣΟΚ ΕΡΕΤΡΙΑΣ avatar
    Τ.Ο. ΠΑΣΟΚ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 18/05/2009 00:42:14

    @50

    Ευχαριστώ για την ακρίβεια! Εγώ το έκανα πολύ πρόχειρα από το maps!

    Ακριβώς, μόνο που αν δείτε το βίντεο δεν είχε περιοριστεί ο κόσμος μόνο στην πλατεία! Είχαν κλείσει και τους δρόμους και ήταν γεμάτες και οι καμάρες του θεάτρου!

  43. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 00:48:34

    Φίλε Τιραμόλα έχω επισκεφτει την Πάτρα και μπορώ να έχω προσωπική άποψη για την πόλη. Η πλατεία Γεωργίου του Α' είναι μια συμπαθητική πλατεία.
    Για όσους δεν την γνωρίζουν από εκεί γίνονται οι μεταδώσεις του καρναβαλιού.

  44. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 18/05/2009 00:51:36

    Ναι. Οι τελευταίοι ήταν στον...ισθμό.

  45. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/05/2009 00:53:35

    Για τους φίλους ΠΑΣΟΚους.
    Και 100.000 σερσερήδες να ήτανε στην πλατεία, είστε περήφανοι που εν έτει 2009 υπάρχει κόσμος που ακόμη τρέχει να χειροκροτήσει δήθεν "σωτήρες" που αποδεικνύονται πάντα απλά κλεφτρόνια;
    Ντρέπομαι ειλικρινά.

  46. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/05/2009 00:54:16

    Το αυτό και για τους γαλάζιους κλακαδόρους βέβαια....

  47. tiramola avatar
    tiramola 18/05/2009 00:55:21

    Εντάξει Ορέστιε , ξέρω που γίνεται και το καρναβάλι...
    Και εσύ γνωρίζεις καλά την περιοχή αφού όπως μου έδωσες να καταλάβω η Αγ. Γεωργίου είναι μικρότερη από την Γεωργίου που με την σειρά της είναι μικρότερη από το λιμάνι...

  48. Jimmy L avatar
    Jimmy L 18/05/2009 00:56:15

    @55 orestie o πανικος δεν κρυβεται!!Εχω παει σε ολες τις συγκεντρωσεις του Πασοκ καιθα μας μιλησεις για τη πλατεια Γεωργιου???Μη μιλας καλυτερα πανικοβλητε Orestie...

  49. Jimmy L avatar
    Jimmy L 18/05/2009 00:56:16

    @55 orestie o πανικος δεν κρυβεται!!Εχω παει σε ολες τις συγκεντρωσεις του Πασοκ καιθα μας μιλησεις για τη πλατεια Γεωργιου???Μη μιλας καλυτερα πανικοβλητε Orestie...

  50. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 01:00:49

    Μάλλον σε έπιασε εσένα πανικός Τζίμη ΕΛ ή ότι άλλο nick χρησιμοποιείς (Σε μένα απάντησες και ως 3 πουλάκια). Φαίνεται από το διπλό πόστ σου.
    Χειροκρότησες καλά σήμερα? Εντάξει με το θέμα σου?

  51. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 01:02:49

    Τιραμόλα ιδού ένας από τους 100000000000000000000000000000

  52. tiramola avatar
    tiramola 18/05/2009 01:06:25

    Επειδη με έπιασαν και μένα οι ντροπές λέω να κόψω λάσπη...
    Χαιρετίσματα αντισυνταγματάρχη εν αποστρατεία στον αρχηγό σου τον Καρατζαφύρερ...

  53. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 18/05/2009 01:18:00

    Αυτός ο τόπος δεν πρόκειται να δει ποτέ προκοπή. Η βλακεία έχει μετατραπεί σε επικρατούσα ιδεολογία με πράσινες και μπλε αποχρώσεις. Μέσα του 2009, και η τσουτσουνομαχία συνεχίζεται απτόητη. Διαφυγή καμιά. Ασφυξία..
    Υ.Γ. Βρε φίλοι και συναγωνιστές του Πασόκ, ο Ορέστιος έχει τουλάχιστον πλακίτσα και λέει πού και πού πετυχημένα αστεία. Αυτό το άρρωστο παιδάκι με τα πολλά ψευδωνυμα, τι το αφήνετε και χώνεται παντού; Δεν καταλαβαίνετε τι εντύπωση δημιουργεί στους γύρω για σας και το κόμμα σας; Αμαρτία από το θεό πια... Πέστε του (έστω ιδιαιτέρως) μια κουβέντα... Εγώ ήδη νιώθω ενοχές που του την έπεφτα, κι ας πήγαινε διαρκώς γυρεύοντας...

  54. abc avatar
    abc 18/05/2009 02:23:43

    70. giati asxoleiste me potapes leptomereies kai dinete thn entipossi oti pasxete apo atrofiki logikh? Fusiko einai to olo pou ginetai se mia proeklogikh periodo oxi sthn Ellada alla pantou.
    Polu fanatismos gia to tipota

  55. YiannisM avatar
    YiannisM 18/05/2009 08:44:22

    Αφήστε τους ρουφιάνους και τα παπατζηλίκια..
    Η πλατεία είχε πολύ κόσμο..
    Τώρα τι ζόρι τραβάει ο ρουφιάνος με το Φούρα το ξέρουμε. Δαχτυλάκι του Νικολόπουλου με ολίγο Κατσικόπουλο.!!!
    Αυτός ήταν άλλωστε ο συγκεντρωσιάρχης!!

  56. YiannisM avatar
    YiannisM 18/05/2009 08:46:25

    Α και κάτι άλλο..
    Η πλατεία εκεί είναι..
    Όποιος έχει κότσια να πάει να την γεμίσει!!
    Για τον ΧοντροΚώστα μιλάω..

  57. ΚΟΤΖΑΚ avatar
    ΚΟΤΖΑΚ 18/05/2009 11:50:23

    Χαίρομαι που η κουβέντα γίνεται για το κόσμο που πήγε στο Παπανδρέου και καμία αναφορά στη συγκέντρωση εφιάλτη του Πρωθυπουργού.Αυτό δείχνει οτι η ανοιχτή συγκέντρωση κάποιους ενόχλησε (να δεχτώ ότι δεν πήγε αρκετός κόσμος γιατί πρώτον είναι ευρωεκλογές και δεύτερον οι συγκεντρώσεις είναι πλέον ντεμοντε)για το θάρρος του Παπανδρέου! Όλα τα άλλα είναι βερεσε!!!

  58. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 17:13:28

    Αναρωτιέμαι αν η αφισοκόληση ήταν στα πλαίσια της πράσινης ανάπτυξης.

  59. politisp avatar
    politisp 18/05/2009 17:42:27

    Μένω Πύργο, πάω στην Πάτρα και στη συγκέντρωση ήμουν εκεί. Λέω λοιπόν: Έχει κάποιο δίκιο ο Φάκτορας, αλλά: Ο κόσμος ήταν περίπου 6.000-7.000 (ενώ η εξέδρα και ο λοιπός εξοπλισμός ήταν έτσι στημένα ώστε να καλύπτεται περίπου το 1/3 της πλατείας, και λίγο λιγότερο, οπότε και το υπόλοιπο που έμενε διθέσιμο δεν είναι και λίγο).Για τα δεδομένα της συγκυρίας η συγκεντρώση ήταν αρκετά καλή. Για Φούρα και τα υπόλοιπα, ισχύουν. Να θυμάστε ότι πάντα Αχαία και Ηλεία έχουν "δύσκολα" εσωκομματικά (και δεν εννοώ μόνο παπανδρεικούς - βενιζελικούς, αυτό μάλιστα είναι το λιγότερο). Επειδή πάντως η εικόνα και οι εντυπώσεις μετράνε, παρότι εγώ περίμενα και περισσότερη συμμετοχή, σαφώς μένει απο την ΤV πολύ θετικό συμπέρασμα (και μοιραία συγκρίνεται με την Άρτα και τη συγκεντρωση του Καραμανλή στο πολύ μικρό εκεί κλειστό). Επίσης: 65 πούλμαν δεν υπήρχαν, σε διαβεβαιώ. Ήρθαν κάποια απο Αιτ/νία, Κόρινθο, και λίγα απο Ηλεία (απο την οποία όμως - στην οποία σε πρόσφατο τοπικό γκάλοπ που δημοσιεύτηκε εδώ η διαφορά των δυο κομμάτων ήταν 14% προβάδισμα ΠΑΣΟΚ - όχι όσα περίμεναν, αφ' ενός γιατί ειδοποιήθηκαν μόνο 4-5 μέρες πριν κι αφετέρου γιατί αυτοί που πλέον ασχολούνται με αυτά - κινητοποιήσεις κ.τ.λ. - είναι καινούριοι και δεν ξέρουν, χώρια που υπάρχουν ήδη και διαμάχες της τοπικής Νομαρχιακής Επιτροπής με δημάρχους για τα επικείμενα χρίσματα...). Δεν υπήρχαν από όλη την Πελοπόνησο και ούτε βέβαια απο την Αθήνα.
    Μην ξεχνάς ακόμα ότι μόνο ο παππούς του τη γέμιζε (και δε λέω και τον πατέρα του γιατί αυτός όντως γέμισε δυο φορές όχι μόνο το μόλο και το λιμάνι αλλά κυριολεκτικά όλη την Πάτρα, 89' και 93' όπου στη δεύτερη είχε μόνο απο την Ηλεία τρένο με 18 βαγόνια τίγκα, 2.000 ΙΧ αυτοκίνητα και φάλαγγα με τρακτέρ). Αυτά όμως δεν ξαναγίνονται και Ανδρέας - με τα καλά του και τα κακά του - ένας μόνο ήταν. Ο Γιώργος είναι Γιώργος, θα τον δούμε κι αυτόν, αλλά τώρα σαφώς προέχει να φύγει η δεξιά!

  60. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 18:23:13

    Μα καλά ούτε ένας βέρος Πατρινός να μιλήσει για την μεγαλειώση, όπως θέλουν να λένε τα μίντια του ΠΑΣΟΚ?
    Πάλι με ξένα κόλυβα έκανε κηδεία το GAP?

  61. politisp avatar
    politisp 18/05/2009 18:50:22

    Είπαμε: απο το να μιλάει κάποιος με 30ο βαθμούς Κελσίου στα κλειστά των 400 θέσεων κερκίδων της επαρχίας, πάλι καλά το οτιδήποτε διαφορετικό και ανοιχτό... Κι εξάλλου 38% - 32% θα έρθουν, οπότε αναλογικά, περίπου αυτές οι δυο είναι οι εικόνες

  62. zaza avatar
    zaza 18/05/2009 20:33:50

    Tην ημέρα που δεν θα δω ούτε έναν κάτω από το μπαλκόνι, ασχέτα με κόμμα ,θα πιστεψώ ότι κάτι αλλάζει στην Ελλάδα, τότε και μόνο τότε.
    Γιατί και τότε θα καταλάβουν οι πολιτικοί ότι το μαντρί άδειασε και θα πρέπει να παιξουν σωστά την φλογέρα για να επανέλθει το κοπάδι.

    Τώρα αν είχε ο ΓΑΠ, ο ΚΚ κλπ. 3, 13 ή χίλιους δεκατρείς μου προκαλεί την ίδια οδύνη

  63. ΚΟΤΖΑΚ avatar
    ΚΟΤΖΑΚ 19/05/2009 13:47:54

    Με τον zaza συμφωνώ και επ αυξάνω. Μόνο που τώρα φίλε μου το παιχνίδι πέζετε έτσι. Οι ΠΑΣΟΚΟΙ είναι έτοιμοι να φύγουν απ το μαντρι της πλατείας το βλέπεις και με τα ποσοστά του ΣΥΝ και των ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ. Το ΠΑΣΟΚ τους έκανε κόμματα αυτούς!