#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/02/2011 21:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλο πρόταση Αξιοποίησης της Δημόσιας Περιουσίας και άλλο Ετυμηγορία Εκποίησης της Πατρίδας



Η ΝΔ απαντά ότι δεν θα στείλει στην πρόσκληση Παπακωνσταντίνου ΚΑΝΕΝΑΝ εκρόσωπο!!!

Τον Ιούλιο 2010 ο Αντώνης Σαμαράς κατέθεσε και παρουσίασε τις προτάσεις του για την Έξοδο της χώρας από την Κρίση.

Ο μνημονιακός ήδη κ. Παπακωνσταντίνου και η κυβέρνησή του εκώφευαν. Στη συνέχεια ο μνημονιακός Υπουργός Οικονομικών  ζήτησε τη συναίνεση της ΝΔ και η Αξιωματική Αντιπολίτευση τον παρέπεμψε και στα 23 μέτρα του Ιανουαρίου 2010 και στην οικονομική πρόταση της 7ης Ιουλίου 2010.

Και πάλι αδράνησε. Μετά ο Παπανδρέου από τη Νέα Υόρκη και αλλού άρχισε να ψελίζει σπασμένες τις θέσεις της ΝΔ περί ακίνητης περιουσίας, κλπ.

Τώρα η κυβέρνηση του Μνημονίου 2 τί ακριβώς ζητάει από τη Νέα Δημοκρατία;;; Εκπρόσωπο συνενοχής για κάτι που της έχει προταθεί, της έχει προσφερθεί εδώ και ένα χρόνο;; Εκπροσώπους έχει! Την κλίκα των προθύμων! Της στάθηκαν στο παρελθόν, δε θα το κάνουν τώρα; Ή μήπως δεν θα το κάνουν;

Ας διάβαζε ο συναρμόδιος μετ' αναρμοδίων Υπέρεργος, ας πρόσεχε, ας μην έμπλεκε!!! Της φταίει και η Τρόικα από σήμερα της κυβέρνησης!

Ποιός τους έφερε Κύριοι; Η αδράνεια, οι παραλήψεις και τα λάθη σας!

Άιντε να μελετήσετε τα επανορθωτικά - αντισταθμιστικά - πρόσθετα μέτρα του Σαμαρά και αφήστε κατά μέρος τα "αδιευκρίνιστα πρόσθετα" της Τρόικας και της ανικανότητάς σας!

Και κάτι ακόμη... Μην καταντήσετε την πρόταση Αξιοποίησης της Δημόσιας Περιουσίας, Ετυμηγορία Εκποίησης της Πατρίδας!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 11/02/2011 21:21:02

    To αφεντικό τρελελε και ξεπουλάει.
    Εκποίηση 50 δισ....μέχρι και το megaλο κανάλι αντέδρασε.
    Θα πουλήσουμε ακόμα και τα τασάκια είπε ο pretender.

    • spiros avatar
      spiros @ popolaros 12/02/2011 07:43:48

      Φοβήθηκε μήπως γίνει άνα απέραντο τασάκι η ελλάδα από την φούμα

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/02/2011 21:24:59

    Θα πρεπει να διαχωρισθουν αυτα για να μην υπαρχουν αμφιβολιες.Η ΝΔ πρεπει να καταθεσει πιο συγκεκριμενη προταση στο τι πωλειται και τι ενοικιαζεται γιατι αλλιως δεν γινεται να βγαινουν κραυγες για κατι που προτεινε η ιδια.
    Γραφτηκε οτι οταν ο Ντομινικ Στρος Καν επισκεφθηκε τα γραφεια της ΝΔ του επιδοθηκε η προταση αξιοποιησης της δημοσιας περιουσιας.
    Πολυ φυσικο λοιπον τωρα η τροικα να λεει για 50 δις απο αξιοποιηση.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ψυχραιμια 11/02/2011 22:37:35

      Άμα νοικιάσεις δηλαδή αντι να πουλήσεις είσαι πατριώτης...
      Εγώ χαίρομαι που σας δικαιώνει η τρόικα και φυσικά που είχατε την έξυπνη ιδέα να νοικιάσουμε και όχι να πουλήσουμε.
      Σας βγάζω το καπέλο, από ιδέες σκίζετε...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ tiramola 11/02/2011 22:56:45

        Nομιζω οτι η προταση της ΝΔ περιειχε πωλησεις αστικων ακινητων σε μεγαλες πολεις και ενοικιασεις εκτασεων σε αγροτικες και νησιωτικες περιοχες.Η διαφορα του ενοικιου απο την πωληση ειναι φανερη καθως διατηρεις την κυριοτητα.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ tiramola 11/02/2011 23:00:09

        Καλά, πούλα εσύ, να πιάσεις και απόδοση...

        Αλλά βέβαια, οι χαραμοφάηδες που έχεις για μοντέλα πολιτικής διανόησης, που να καταλάβουν την διαφορά εκποίησης από την αξιοποίηση...

        Σάμπως έχουν κάνει και ποτέ καμιά οικονομική ενέργεια που να απέδωσε; Μια ζωή τα βρίσκαν έτοιμα και τρώγανε για να σκάσουν. Και κάνανε κάτι κοιλάρες, σα του Αντιπροέδρου σου.

        • tiramola avatar
          tiramola @ ierofantis 11/02/2011 23:17:21

          Καλά σοβαρολογείς τώρα?
          Σε πέρναγα για σοβαρό.
          Τη διαφορά ενοικιάσης από πώληση την καταλαβαίνει και ο 80χρονος πατέρας μου.
          Για αυτό θέλεις να ξεσηκώσει τον κόσμο ο Σαμαράς και δεν πάει στο διάλογο?
          Γιατί αυτός θέλει να νοικιάσει ενώ ο Παπανδρέου να πουλήσει?
          χαχαχα

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ tiramola 11/02/2011 23:28:42

            Ρε Τιραμόλα, σε ποιο διάλογο να πάει...

            Να του πούνε τί μωρέ, οι δικοί σου, ε;

            Τα κάναμε σκατά και έλα να βάλεις πλάτη μη μας πάρουν με τις πέτρες, που λέει και ο αρχηγός σου;

            Τα κάναμε τέλεια μέχρι τώρα και έλα να πάρεις και εσύ λίγη δόξα, από την μελλοντική, ακόμα μεγαλύτερη, τελειότητα;

            Ρε Τιραμόλα, γιατί έχεις τόση σύγχυση μωρέ αδερφέ μου; Τί έχεις πάθει και δεν βλέπεις;

            Πέρα από την πλάκα τώρα, όταν πουλάς με αυτές τις συνθήκες, καταρχήν παραδέχεσαι δύο πράγματα. Πρώτον ότι απέτυχες στην οικονομική σου διαχείρηση και δεύτερον ότι αυτό που πουλάς, θα το πουλήσεις φθηνά, γιατί ο δανειστής σου ήδη έχει εμπράγματο δικαίωμα επί του πωλούμενου, πράγμα που συμβαίνει με το κατοχικό μνημόνιο που υπέγραψε ο αρχηγός σου.

            Αν ξεκινήσεις να αντιλαμβάνεσαι αυτά, ευθέως και απροβλημάτιστα έρχεται το συμπέρασμα ότι οτιδήποτε διαφορετικό από αυτή την αφετηρία, είναι απείρως καλύτερο, δεδομένων των συνθηκών.

            Υ.Σ. Σε ευχαριστώ που μέχρι τώρα με πέρναγες για σοβαρό...

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ tiramola 11/02/2011 23:45:45

            To αν θα παει σε διαλογο ειναι αλλο θεμα και εχει σχεση με την πολιτικη τακτικη.
            Εδω υπαρχει ενας τυπος που καθημερινα βριζει την ΝΔ και μετα ζηταει διαλογο,ενας τυπος που ενω ειχε αρχισει η κριση υποκινουσε αναταραχες για να ελθει στην εξουσια με ψευτικες υποσχεσεις και μετα να ζηταει συναινεση δηλαδη να ψηφιζουν και τους νομους του απο αυτους που υπονομευε καθε μερα.
            Λοιπον ακομη και αν δεχθουμε το παραμυθι οτι οταν ελεγε λεφτα υπαρχουν δεν ηξερε τι θα παραλαβει,το μνημονιο το ψηφισε οταν τα ηξερε ολα και ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ οτι το 2013 τελειωνει.Ακομη και ενα μηνα πριν στη Βουλη κατα τη συζητηση για την οικονομια ειπε το 2013 βγαινουμε απο το μνημονιο και δεν θα υπαρξουν νεες περικοπες.
            Τι λεει τωρα για 2015 και νεα μετρα;
            Ειναι τελειως αναξιοπιστος και ο τροπος αντιμετωπισης του δεν εχει σχεση με ενοικιασεις και πωλησεις.

          • chrisss avatar
            chrisss @ tiramola 11/02/2011 23:54:13

            θα πρεπε να ντρέπεσαι γι αυτό που είσαι και γι αυτούς που όχι μόνο ψηφίζεις αλλά και συνεχίζεις να υποστηρίζεις....ώρες ώρες πιστεύω πως δεν υπάρχεις και ότι είσαι ένα δημιούργημα του φάκτορα προκειμένου να βγάλουμε το άχτι μας...εξαφανίσου από προσώπου γης ρε πράσινο σκουλίκι ( είναι και επίκαιρο)

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ tiramola 12/02/2011 01:26:32

        Αυτό γλυκέ μου λαστιχάνθρωπε λέγεται "LEASE AND PAY BACK" και εφαρμόζεται σε όλο τον κόσμο και το έχω και ο ίδιος εφαρμόσει σε δικό μου ακίνητο. Έτσι δουλεύουν οι εταιρείες διαχείρισης ακινήτων

  3. cveng avatar
    cveng 11/02/2011 21:30:14

    καλα,δεν κοβω και το χερι μου.''ηχηρο οχι κυβερνησης στο ξεπουλημα της ακινητης περιουσιας''.κανα τετοιο θα δουμε στα πρωτοσελιδα και θα καταλαβουμε προς τι αυτη η χοντροκομμενη δηλωση των ''τροικανων''.
    αυτο το εξαγω απο το γεγονος οτι δεν υπαρχει περιπτωση το μεγκα να πει κατι αντιθετο στο πασοκ και τα συμφεροντα του.

  4. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 11/02/2011 21:32:37

    Εκτός των νέων μέτρων και τη διαφαινόμενη εκποίηση της δημόσιας περιουσίας από τα σημεία που ξεχωρίζουν σε σχέση με όσα ζητά η τρόικα είναι και η de facto παράκαμψη του συντάγματος μέσω της κατάργησης του ρόλου του εποπτικού συμβουλίου στην υλοποίηση των συμβάσεων για να επιτευχθεί περαιτέρω μείωση του εργατικού κόστους.
    [Ως γνωστό, το άρθρο 22 παρ 2 του συντάγματος σχετικά με τη σύναψη συλλογικών συμβάσεων αναφέρει ότι «με νόμο καθορίζονται οι γενικοί όροι εργασίας, που συμπληρώνονται από τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας συναπτόμενες με ελεύθερες διαπραγματεύσεις και, αν αυτές αποτύχουν, με τους κανόνες που θέτει η διαιτησία»].

  5. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 11/02/2011 21:43:27

    Μην ξαφνιάζεστε. Έχουμε υπογράψει μια δανειακή σύμβαση που περιλαμβάνει αποικιακούς όρους.

    Θα τα πάρουν όλα.

  6. Dragon avatar
    Dragon 11/02/2011 21:45:43

    Ξεπουλάει ο ΓΑΠ ότι δεν πρόλαβε να ξεπουλήσει η ΝΔ. Δικέφαλη είναι η χούντα (έχει και ουρά το ΛάΟΣ). Τον ΟΤΕ και την Ολυμπιακή άλλοι τα πούλησαν. Μη το παίζετε μωρές παρθένες.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Dragon 11/02/2011 21:54:37

      Καλά, όταν θα πίνεις το νερό της ΕΥΔΑΠ και θα το πληρώνεις λες και πίνεις Evian, έλα μας μου πεις για την Ολυμπιακή...

    • ekiourk avatar
      ekiourk @ Dragon 11/02/2011 22:06:01

      +++++++++ @Dragon

      Αυτά δεν ήθελε και ο Μητσοτάκης να κάνει απο τότε παλιά??? Απλά έδειξε σε όλους τους συνάδελφους του πως τότε δεν γινόταν

  7. Γ.ΔΑΝΙΗΛΙΔΗΣ avatar
    Γ.ΔΑΝΙΗΛΙΔΗΣ 11/02/2011 22:01:17

    Όποιος πολιτικός τολμήσει να πουλήσει-εκποιήσει δημόσια περιουσία σε κερδοσκόπους θα το πληρώσει πολύ ακριβά.Η εποχή της ασυδοσίας έχει περάσει.
    Οι φύλακες έχουν γνώση και καταγράφουν για την απονομή της δικαοσύνης.

  8. διηνεκης avatar
    διηνεκης 11/02/2011 22:16:05

    Οτι πηρε απο τα εξαπτερηγα πηρε,τωρα εχουν πανικοβληθει και θα μας πουν οτι το μνημονιο το εφερε η ΝΔ,και δεν θα μου προξενεση εκπληξει αν οι μουροχαβλοι που ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ τους πιστεψουν.Αναρωτιεμαι φιλοι μου αν εκτος απο φραπε,αμαξια,αραλυκη,και γκομενακια ενδιαφερονται για τιποτα αλλο οι Νεολληνες

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/02/2011 22:21:07

    Πολύ σωστά κανένας δεν πρέπει να συνομιλεί με Παπακωνσταντίνους σε βάσεις Ντερουζ που βλέπουν τη χώρα σαν εταιρεία σε εκκαθάριση.

  10. Factorx avatar
    Factorx 11/02/2011 22:33:24

    Θετικά απαντά ο ΛΑΟΣ στην πρόσκληση του υπουργού Οικονομικων για διάλογο με στόχο της εκπόνηση μεσοπρόθεσμου προγράμματος δημοσιονομικής πολιτικής με χρονικό ορίζοντα το 2015.

    Σε σχετική ερώτηση του ΑΠΕ -ΜΠΕ ο πρόεδρος του κόμματος Γιώργος Καρατζφέρης τόνισε ότι «στη Δημοκρατία τα κόμματα έχουν θεσμικές υποχρεώσεις».

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/02/2011 22:50:59

    και όχι μόνο θεσμικές υποχρεώσεις αλλά και προσωπικές ονειρώξεις: μια κυβέρνηση ενότητας...για την καρέκλα ρε γαμώτο.

    • man8os avatar
      man8os @ Ο Ιθαγενής 11/02/2011 23:14:09

      ++100

  12. man8os avatar
    man8os 11/02/2011 23:13:39

    Δεν πρεπει να πουλησουμε τα παντα! Δεν ειναι λιση να δωσουμε την δημοσια περιουσια για ενα πιατο φακη.
    Δεν υπαρχουν λυσεις, οπως να παραχωρηθει ως δανειο η με μισθωση, η κατι αλλο περα απο πληρη πωληση?

  13. karenin avatar
    karenin 11/02/2011 23:43:58

    Eμ βέβαια, τις υποθήκες ζητάνε, και το δίλημα θα μπει αλλιώς. Περικοπές και αυξήσεις φόρων η αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας. Και τι στο διάλο πρέπει να πουλήσουμε για 50δισ. Το ΠΑΣΌΚ πόσο να αξίζει άραγε;

  14. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 12/02/2011 00:53:04

    Το χειρότερο είναι ότι ακόμη κι αν πουλούσαμε περιουσία για 50 δις και πάλι καταχρεωμένοι θα ήμασταν και φυσικά θα συνεχιζόταν η μείωση μισθών και συντάξεων στο διηνεκές.Δηλ.και κερατάδες και δαρμένοι!
    Καλύτερα άρνηση πληρωμής του χρέους για να τελειώνουμε μια ώρα αρχύτερα.Ούτως ή άλλως στο ιδιο σημείο θα καταλήξουμε τελικά.Απλώς θα έχουμε γλυτώσει την περιουσία της πατρίδας μας από τα νύχια των αρπακτικών που μυρίστηκαν ψητό...

  15. Γιώργος avatar
    Γιώργος 12/02/2011 09:28:28

    εδώ που τα λέμε αυτό που πρότεινε η τρόικα τώρα, το είχε προτείνει ο Σαμαράς με πιο light τρόπο, ως "αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας"

  16. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar