#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/04/2011 23:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλο πουλώ, άλλο ξεπουλώ



Με ανακοίνωση που εξέδωσαν 39 στελέχη της ΠΑΣΚΕ ΓΕΝΟΠ – ΔΕΗ κατηγορούν τον πρωθυπουργό ότι λοξοδρόμησε και ξέχασε την ουσία, που ήταν να παραμείνει το 51% της ΔΕΗ στο δημόσιο.

Μπορεί να μας πει ο Πρόεδρος του Κινήματος πού πήγε η ουσία του «ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το 51%», που μπήκε και με τη δική του υπογραφή;Για εμάς υπάρχουν κόκκινες γραμμές. Εμείς θα μείνουμε συνεπείς. Δεν αλλάξαμε δρόμο μέχρι σήμερα, ούτε τώρα θα λοξοδρομήσουμε.Τέλος σύντροφε Πρόεδρε, για κάθε άνθρωπο ισχύει το ότι «δεν πουλά την κότα που κάνει τα χρυσά αυγά», αναφέρει μεταξύ άλλων η ανακοίνωση

 

Μόνο που από ότι φαίνεται ο «σύντροφος Πρόεδρος» έχει και τους άλλους συντρόφους της Τρόικας, που δεν θέλει να στενοχωρήσει…

Και μόνο την κότα; Πουλάνε όλο το κοτέτσι, μαζί με το οικόπεδο και τη μουριά. ΟΠΑΠ, ΟΤΕ, ΔΕΗ,ΔΕΠΑ, ΕΥΔΑΠ και ουδείς γνωρίζει που σταματάει η λίστα. Τα κέρδη των εταιρειών, καθώς και τα πάγια τους δείχνουν να μην έχουν καμία σημασία.

Ο «εθνικός στόχος» της αποφυγής της χρεοκοπίας, θα προταθεί ως «πατριωτικό» καθήκον. Δεν θα αφήσουν τίποτε όρθιο: κάθε πρότζεκτ που θα  εκπονείται, θα υλοποιείται τάχιστα μέσω φαστ-τρακ.

Θα γίνει της αρπαγής του φιλέτου.

Με ελλειμματικές επιχειρήσεις δεν πρόκειται να ασχοληθούν. Αυτές θα τις κλείσουν ή θα τις συγχωνεύσουν. Εκτός κι αν αποδειχτούν τόσο  «μερακλήδες» και «φιλετάρουν» κανέναν ΟΣΕ, πουλώντας το κομμάτι που έχει «ενδιαφέρον» για τους «επενδυτές»

Κι αν είναι μπανάλ η ιδεολογική συζήτηση περί του δημοσίου χαρακτήρα κάποιων επιχειρήσεων, το «εύλογο τίμημα» δεν πρόκειται να χάσει ποτέ τη σημασία του. Άλλο πουλώ, άλλο ξεπουλώ. Άλλο αγοράζω, άλλο δέχομαι δωρεά.

Τώρα, αν τη στιγμή που ολοκληρωθούν τα βασικά deal, ξεκινήσει η απρόσκοπτη  δανειοδότηση της χώρας, αυτό θα οφείλεται στην επιτυχημένη πολιτική της Κυβέρνησης ή στους ευχαριστημένους πάτρωνες;

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/04/2011 23:17:32

    ούτε πουλώ, ούτε ξεπουλώ. Σαλαμοποιώ και παραχωρώ την εκεμτάλλευση ΚΑΙ όλα τα οφέλη, δωρεάν, ΚΑΙ πληρώνω αυτόν που τα παίρνει για τον μπέλά, γιατί, "ο Γερμανικός στρατός δεν είχε επιμελητεία, ζούσε από τις χώρες που είχε Κατοχή, ΚΑΙ έπρεπε να στέλνει και πράγμα πίσω".

    Και όποιος αμφιβάλλει, ας ρωτήσει κανέναν παλιό.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 23:19:18

    Πωλειται οπως ειναι Δανεισμενη
    με Χιλιαδες Φιλαρακια φορτωμενη....

    Το ΔΝΤ μας αφηνει το περιθωριο επιλογης ποιων ΔΕΚΟ θα κρατησουμε!!!!!!!! αρκει να τις ελεγχουμε αποτελεσματικα κλπ. κλπ.. Οι ΠΑΣΟΚΟΙ τα εβγαλαν ολα στο σφυρι!!! σε επισκεπτες και μη.

    Θα βαλω μονο την σχετικη παραγραφο του IMF report..
    State enterprises……….
    The plan will establish criteria to determine which of these enterprises are to remain in state hands, and anticipate revised state enterprise governance legislation to provide a stronger oversight framework for them. State enterprises defined under general government will be instructed to finalize their own detailed implementation plans by end-June; all other state enterprises will be instructed to finalize their plans by end-year. In both cases they will be instructed to use the overall plan as guidance.

    ΠΠ

    δεν μασαω ουτε στον συντροφο Φωτοπουλο !!

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 16/04/2011 23:24:49

    Έχει ξαναγραφτεί. Οι μονάδες της ΔΕΗ στη Βόρεια Ελλάδα είναι σημαντικές και για εθνικούς λόγους. Διόλου τυχαίο αν θελήσουν να τις αρπάξουν γυφτοσκοπιανοί με τα λεφτά του Σόρος, ή άλλοι ¨φίλοι μας¨. Φυσικά ο ΓΑΠ θα παίξει το ρόλο του..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΝΙΚΟΛΑΣ 16/04/2011 23:29:20

      και τα Υδροηλεκτρικά!

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 16/04/2011 23:37:53

        Σωστός

  4. "ένας από εμάς " avatar
    "ένας από εμάς " 16/04/2011 23:30:40

    Ακονίζουν τα νύχια τους τα κοράκια .Έλληνες είναι οι αγοραστές με συνεργάτες Αμερικανόεβραίους . Τους ξέρετε και εσείς τους ξέρουν όλοι. Ήδη παίρνουν άδειες παραγωγής και εμπορίας ηλεκτρικού ρεύματος και οχ μόνο.

    http://greekmindgarage.blogspot.com/2011/04/blog-post_6095.html

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ "ένας από εμάς " 16/04/2011 23:48:40

      Τους Έλληνες, τους ξέρω. Από τους γνωστούς, ένας έχει παλιές "Αμερικανικές" σχέσεις και δεν νομίζω αγοράζει. Ο δεύτερος έχει καινούργιες "Αμερικανικές σχέσεις" και μπορεί να φαντασιώνεται καμιά μονάδα αερίου (και δεν είναι στους λεγόμενους ενεργειακούς βαρώνους).

      Τα νερά τα θέλουν Γάλλοι. Την ΔΕΗ την θέλουν από το ίδιο μαγαζί που έχει και τον ΟΤΕ. Επομένως, χωρια τις εμμονές μου, δεν βλέπω πολλούς Αμερικάνους, και από το 1990 και μετά, εμφανίστηκαν με τα καζίνο του Μητσοτάκη 3-4, όσοι δεν είχαν καλό Ελληνικό δόντι έφυγαν ή τους έφυγε το Πασόκ όταν ήρθε το 1994. Για αμερικανοεβραίους, ειδικά, δεν ξέρω.

      • Aristos avatar
        Aristos @ archaeopteryx 17/04/2011 00:32:05

        Αρχαίε ιδού οι μεσσίες που "ειδικά δεν ξέρεις":

        margueritefund.eu

        • Orestios avatar
          Orestios @ Aristos 17/04/2011 01:43:39

          Ο κόσμος της Μαργαρίτας??????????????
          αχαχαχαχαχαχαχαχα
          Θεωρία της Γαίας, για μια ακόμη φορά.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Aristos 17/04/2011 12:36:51

          Φρίκη!!!

  5. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 16/04/2011 23:36:13

    Τότε, εκεί που καθόμουν εις το περιβόλι μου και έτρωγα ψωμί, πονώντας από τις πληγές, όπου έλαβα εις τον αγώνα και περισσότερο πονώντας δια τις μέσα πληγές όπου δέχομαι δια τα σημερινά δεινά της Πατρίδος, ήλθαν δύο επιτήδειοι, άνθρωποι των γραμμάτων, μισομαθείς και άθρησκοι, και μου ξηγώνται έτσι: Πουλάς Ελλάδα, Μακρυγιάννη. Εγώ, στην άθλιαν κατάστασίν μου, τους λέγω: Αδελφοί, με αδικείτε. Ελλάδα δεν πουλάω, νοικοκυραίγοι μου???????
    Στρατηγός Μακρυγιάννης

  6. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 17/04/2011 02:13:09

    Εγω είμαι αισιόδοξος ως προς το εξής:
    H όποια εξουσία στην κατ' επίφαση δημοκρατία που έχουμε, θέλει ως μοχλό το λαϊκό έρεισμα...έστω και για "ξεκάρφωμα"
    Έτσι και η οικονομική εξουσία θέλει ερείσματα..
    Σύντομα, όλοι οι παντοδύναμοι οικονομικοί παράγοντες θα τρέχουν να κρυφτουν...
    Είναι γίγαντες με ξύλινα πόδια..
    Το τσουνάμι θα παρασύρει και αυτούς...

    Δείτε στο περιβάλλον σας..Οι νεόπλουτοι με τα καγιέν ήδη παίρνουν το λεωφορείο...οι κακομοίριδες με τα suzukάκια εξακολουθούν να τα κυκλοφορούν...

  7. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 17/04/2011 03:06:48

    Ποια είναι η άποψή σας; η κυβέρνηση θα πουλήσει ή θα ξεπουλήσει τη Δημόσια περιουσία με διαδικασίες ,μίας στάσης; Αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα. θα μπορέσει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ να απογαλακτιστεί από τη γενετήσια σχέση που έχει από τον συνδικαλισμό, πού θα της επιτρέψει να σκεφτεί το Εθνικό συμφέρον και όχι το κομματικό. Θα κάνουν ιδιωτικοποιήσεις τύπου ΠΑΣΟΚ ή θα κάνουν πραγματικές ιδιωτικοποιήσεις που το καταβλητέο τίμημα θα πάει στο Δημόσιο χρέος και όχι στο συνδικάτο της ιδιωτικοποιούμενης επιχείρησης, όπου έχουν πάει όλα τα τιμήματα όλων των ιδιωτικοποιήσεων που έχει κάνει το ΠΑΣΟΚ. Άρα μέχρι τώρα έχει ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ και οχι ΠΟΥΛΗΣΕΙ, αφού τα τιμήματα δεν έχουν κατατεθεί για την μείωση του Δημόσιου Χρέους. Όπως όφειλε αλλά δεν έκανε. Διότι πίεζε η ανάληψη του πολιτικού κόστους των απειλών των συνδικαλιστών, οι οποίοι και πάλι προσπαθούν να επιβάλουν την πολιτική τους πρωτοκαθεδρία εκβιάζοντας ξανά την κυβέρνηση. Θα περάσει του Φωτόπουλου ή της Πράσινης Τήνας; Μόνο το Βαθύ ΠΑΣΟΚ μπορεί να δώσει αυτή την απάντηση. Εδώ θα είμαστε και θα αναλύουμε τα γεγονότα.

  8. ThW avatar
    ThW 17/04/2011 08:50:24

    Ναι ναι, καθίστε εσεις να αναλυετε τα γεγονοτα, να κανετε τις θεωριες σας, να αναρωτιεστε ΤΙ σκοπο εχουν οι ξενοι, ΤΙ σκεφτετε ο ΓΑΠ, ΤΙ κανουν οι συνδικαλιστες και αααααααλλες ερωτησεις. Αααααπειρες. Ερωτηηηηησεις. Μια ζωη μονο αναλυσεις. Και προληψη στην Ελλαδα ΜΗΔΕΝ. Αν δεν ειναι ηδη ολα αυτα κανονισμενα, ηδη ειναι στο τραπεζι. Και καθεστε εσεις . Περιμενετε να φατε το κατσικακι και παρακαλατε το Αγιο Φως να μπει στα μυαλα τους. Και μετα σας φταινε οι Αμερικανοι, οι Γαλλοι, οι Κινεζοι , οι "οργουελικοι" Γερμανοι. Αντε βρε σηκωθειτε επιτελους. Αμαν πια!!!!! βαρεθηκα την υποτιθεμενη γκρινιασας και το ψευτικη εγνοια σας για τα παντα, ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ τωρα (Ετσι το βλεπω) Χωρις σημαιες, χωρις χρωματα, χωρις αγριοτητες. Ολοι ΕΝΑΝ σκοπο εχετε. Τη διασωση της χωρας. ΣΗΚΩΘΗΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!! ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ!!!!!!! Ουτε 30 μερες δεν εχετε, βρειτε μια μερα και καντε γενικη απεργια (και οχι την 1μαγια), να παραλυσουν τα παντα. Μπορειτε??????? Αυτα απο μια ελληνογερμανιδα που μαλλον λυπατε για αυτη την χωρα περισσοτερο απο εναν καθαροαιμο Ελληνα!!!!!!! ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!!!!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ThW 17/04/2011 14:21:26

      Αξιότιμη συμπολίτισσα,
      Αρκετοί από εμάς σε αυτό το φιλόξενο χώρο, κατεβαίνουμε σε πορείες και εκδηλώσεις, στη Κερατέα και στα διόδια. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ότι έχουν γίνει δυναμικές αντιδράσεις το τελευταίο ενάμισυ χρόνο. Αλλά τα ΜΜΕ είναι τόσο εχθρικά, ώστε ούτε εσύ, ούτε καν ο γείτονας μου μπορεί να μάθει το μέγεθος της αντίδρασης. Δεν είναι αρκετό, αλλά δε θα απολογηθώ αφού τουλάχιστον εγώ σηκώνομαι από τον καναπέ μου. Καλύτερη προσέγγιση, και πιο έξυπνη αντίδραση χρειάζονται. Σίγουρα κάθε καλή εισήγηση γίνεται δεκτή, αν έχεις να πείς κάτι καινούργιο κάντο. Οι δοκιμασμένες λύσεις των μαζικών πορειών και των συγκρούσεων με τα ΜΑΤ ως τώρα δεν άλλαξαν την κατάσταση. Κυρίως γιατί με εχθρικά όλα σχεδόν τα πουλημένα ΜΜΕ δεν είναι τίποτα εύκολο.

  9. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 17/04/2011 09:05:58

    πουλώ και ξεπουλώ
    ένα και το αυτό

    • ThW avatar
      ThW @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 17/04/2011 09:27:03

      Συμφωνώ, περαιτερω αναλυσεις ,περιττες.

  10. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 17/04/2011 21:15:30

    ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟΝ ΟΤΕ,ΤΙΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΤΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ
    κτλ.ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ-ΜΙΑ ΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ-ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ.
    ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΣΕΙΡΑ Η ΔΕΗ,ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΣ ΚΟΛΟ-
    ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ,ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΑΘΗΝΑΙ,Η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΦΩΝΑΚΛΑ
    ΦΩΤΟΠΟΥΛΟ....