04/02/2009 21:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλο κι αυτό: «Σέχτα επαναστατών»

Πρωτοεμφανιζόμενη οργάνωση με την επωνυμία «ΣΕΧΤΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ» ανέλαβε ην ευθύνη για την επίθεση κατά του αστυνομικού τμήματος με προκήρυξη που έστειλε στα ΝΕΑ. Το κείμενο της προκήρυξης βρέθηκε ύστερα από το σχετικό τηλεφώνημα σε CD.

Στο σύντομο κείμενο της προκήρυξης η οργάνωση στοχοποιεί ουσιαστικά κάθε αστυνομικό, αναφέροντας μεταξύ άλλων ότι «τώρα κάθε μπάτσος πρέπει να γνωρίζει πως ίσως να είναι ο επόμενος στόχος». Παράλληλα, προαναγγέλλει συνέχεια στα χτυπήματά της. «Το οργανωμένο αντάρτικο πόλης είναι ο μόνος δρόμος των επαναστατικών δυνάμεων για την ανατροπή».

Αν δεν υπάρχουν δυο ξεχωριστές τρομοκρατικές οργανώσεις, εξοπλισμένες και οι δυο με υποπολυβόλα, 9αρια περίστροφα και 38αρια περίστροφα και επανδρωμένες με αδίστακτους «εκτελεστές» που δεν φοβούνται να πηγαίνουν έξω από λεωφορεία των ΜΑΤ και τμήματα και να τα «γαζώνουν», τότε αυτά που συμβαίνουν είναι πολύ περίεργα.

Και τι ονομασία είναι αυτό το «ΣΕΧΤΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ»; Μπορείτε να φανταστείτε έναν «επαναστάτη τρομοκράτη» που σέβεται τον εαυτό του και που να χρησιμοποιεί τέτοια ονομασία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 04/02/2009 21:55:06

    @1
    αναφέρεσαι στη προσφατη συγκέντρωση στο νταβός για την οποία ο τραγάκης έλεγε στους δημοσιογράφους ότι η ελληνική κυβέρνηση δεν συμμετείχε επειδή ήταν ...συνάντηση οικονομολόγων;
    Σε αυτή που ο ερντογαν τα έχωσε στο πέρες;

  2. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 04/02/2009 21:57:16

    Προκήρυξη στον τάφο του παιδιού...
    Άν δεν είναι κάκιστοι "ηθοποιοί" (με έψιλον, ύψιλον και το πουλί), σίγουρα είναι κάκιστοι αληταράδες.

  3. donaE avatar
    donaE 04/02/2009 21:59:16

    σεκτα απο τι,δεν διευκρινιζουν.Υπαρχει και κατι πιο πριν?

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/02/2009 21:59:35

    Άι ...σεκτίρ!

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/02/2009 22:08:47

    Μάλλον οι ιδιοι του "Επαναστατικου Αγωνα" είναι που αλλαζουν όνομα.
    Οταν μια ενεργεια συναντα κατακραυγη απλώς αλλάζουν το ονομα της ομαδας με την οποια εμφανιζονται ωστε να πιστεψουμε ότι είναι άλλη ομαδα.
    Πιστευω ότι μάλλον είναι οι "Επαναστατικοι Πυρηνες" που άλλαξαν το ονομα τους σε "Αγωνα" και τωρα σε "Σεχτα" οταν έβαλαν μια βομβα στο Ledra Mariott και σκοτωθηκε μια ξενοδοχουπαλληλος.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 22:12:34

    Πότε έγινε επανάσταση, πότε έγιναν επαναστάτες και τώρα δημιούργησαν και σέχτα;
    Αναγραμματισμός της λέξης και γίνεται ...χέστα!

  7. osaperas avatar
    osaperas 04/02/2009 22:17:30

    Μέχρι τώρα σε αυτη την χώρα είχαμε γεμίσει από προέδρους.

    Τώρα θα γεμίσουμε από τρομοκρατικές οργανώσεις.

  8. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 04/02/2009 22:20:16

    Οι τελευταίοι εγχώριοι "τρομοκράτες" είναι η καλύτερη απόδειξη για το που οδηγείται η νεολαία αν βλέπει πολλές ταινίες τύπου Ράμπο,Μαντ Μαξ ήτοι χάνει την επαφή με την πραγματικότητα.Φαντάζομαι οι συγκεκριμένοι θα την ξανααποκτήσουν όταν τους μπουζουριάσουν και τους σαουλιάσουν.Θα σκεφτούν "για δες,υπάρχουν συνέπειες!"

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 22:23:14

    @9 Συνέπειες δεν υπάρχουν όσο την "δημοκρατία" μας την καθορίζουν αυτοί που μετράνε τις ψήφους αντί για αυτούς που ψηφίζουν.

  10. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 04/02/2009 22:27:44

    Συνέπειες για το κωλαράκι τους εννοώ αν αποφασίσει κάποιος να ανταποδώσει τα πυρά.

  11. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 04/02/2009 22:33:51

    ολόκληρη η αλήθεια για το όνομα της Πρωτοεμφανιζόμενης οργάνωσης


    http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CE%AD%CF%87%CF%84%CE%B1

  12. Xase avatar
    Xase 04/02/2009 22:41:21

    Το θεμα ειναι οτι οι στοχοι ειναι αστυνομικοι. Πανω που ελεγα να ντυθω στο καρναβαλι μπατσος μου το χαλασαν. Δεν ξερω αν ειναι "ιδιοι" με τους αλλους η ειναι "αλλοι". Ανθρωποι που σκοτωνουν για ψυλλου πηδημα ειναι επικινδυνοι και με την ενεργεια τους αυτη δυσφημουν ακομη περισσοτερο την Ελλαδα. Τι θα πρεπει να κανουν οι μπατσοι τωρα; Αν γινει κανα μπραφ και σκοτωθει καποιος αμετοχος κλαφτα Χαραλαμπε.

  13. osaperas avatar
    osaperas 04/02/2009 22:47:06

    @12
    Αν γινει κανα μπραφ και σκοτωθει καποιος αμετοχος κλαφτα Χαραλαμπε.

    Δηλαδή ο πιτσιρικάς που σκοτώθηκε το δεκέμβριο ήταν ...συμμετοχος σε κάτι; η ο σεκιουριτάς που στο τσακ γλίτωσε σήμερα συμμετείχε σε τίποτε;

  14. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 04/02/2009 23:14:58

    osapera,
    μόλις είδα το βίντεο που προέβαλε ο Alpha,είναι φανερό ότι ο άνθρωπος έχει πρόβλημα ιατρικής φύσης.Θέλοντας να τους καταδικάσεις όλους χάνεις το δίκιο σου

  15. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 04/02/2009 23:19:12

    @ οsaperas, το φαινόμενο της «μεταμοντέρνας τρομοκρατίας» έχει να κάνει με την εξέλιξη της κοινωνίας σε περίοδο οικονομικοκοινωνικής κρίσης αλλά και με την μετάλλαξη των οργανώσεων κτλ οι οποίες όπως δείχνουν τα πράγματα κινούνται με άξονα της πολιτικές εξελίξεις και τα αστυνομικά γεγονότα.

    Ολα αυτά τα φαινόμενα- γεγονότα τείνουν να γίνουν αναπόσπαστα σημεία αναφοράς της καθημερινότητάς μας. Οι λέξεις τρομοκρατία και τρομοκράτες χρησιμοποιούνται πλέον όλο και πιο συχνά, έτσι φτάνουμε να αναρωτηθούμε, τελικά ποιος ο ορισμός της τρομοκρατίας;
    ( για αυτό και το αστείο με το ling παραπάνω)

  16. Xase avatar
    Xase 05/02/2009 09:19:06

    14@
    Δηλαδη φιλε οσαπερα εκει δεν εγινε το κλαφτα Χαραλαμπε; Δεν εγινε της πουτανας μετα; Η δεν καταλαβαινεις τι γραφει ο αλλος;
    Οσο για τον σεκιουριτα ασε ακομα να μαθουμε κατι και τα λεμε μετα.
    Ακομα και γκομενοδουλεια μπορει να ειναι.Η ξερεις κατι αλλο εσυ.

  17. Helmut avatar
    Helmut 05/02/2009 09:57:08

    Έχουμε τους τρομοκράτες που μας αξίζουν.

    Πρέπει να το σκέφτηκαν πολύ το Σέχτα Επαναστατών.

    Τους προτείνω σε επόμενη επίθεση να εξετάσουν τις εναλλακτικές
    Επαναστατική Λέσχη,
    Epanastasi Club,
    Επαναστατική Αδελφότητα,
    ή Σύλλογος Υπαλλήλων Επαναστατικών Οργανώσεων

  18. osaperas avatar
    osaperas 05/02/2009 10:34:06

    @18
    Μήπως δεν κατάλαβα τι έγραψες; Ίσως. Εαν δεν κατάλαβα συγνώμη.

    Επί της ουσίας. Τα γεγονότα του Δεκεμβρίου τα προκάλεσε η αστυνομία, με την δολοφονία του μικρού-αυτή είναι η άποψη μου.

    Ρωτάς "τι θα πρέπει να κάνουν οι μπάτσοι τώρα;" Η απαντηση μου είναι "Την δουλειά τους"

    Δεν ήταν "δουλειά τους" να σκοτώσουν τον πιτσιρικά.
    Δεν ήταν "δουλειά" τους να πυροβολήσουν τον σεκιουριτά.
    Δεν ήταν και δνε ειναι "δουλεια"τους να συμπεριφέορνται άθλια λαι με εκδικητικό τρόπο (τιμωρώντας τους δηλαδή) όταν μία κοινωνική ομάδα διαδηλώνει). Άλλωστε το τελευταίο το έχει παρατηρήσει η ίδια η ομοσπονδία αστυνομικών.

    όσον΄αφορά την άποψη σου ότι μπορεί να ειναι και γκομενοδουλειά η ιστορία με τον μπάτσο της πρεσβείας-τι να πω. Δεν ξέρω τι στοιχεία έχεις που το λες αυτό.
    Εγώ το μόνο που ξέρω -με αυτά που διαβάζω και με αυτά που είδα στη τηλεόραση είναι ότι ένας μπάτσος πυροβόλησε χωρίς λόγο άλλον έναν άνθρωπο.

  19. Xase avatar
    Xase 05/02/2009 10:42:42

    @20 Οσαπερα
    Παντα καποιος εχει καποιον λογο οταν σκοτωνει καποιον. Ειτε εχει τα ψυχολογικα του, ειτε ειναι βαλτος ειτε τρελλος.
    Για την γκομενοδουλεια σιγουρα δεν ξερω κατι. Απλα το ανεφερα επειδη ακριβως δεν ξερουμε κατι και μπορει να βγει στο τελος πως η αιτια που πυροβολησε ο μπατσος να ειναι τελειως ασχετη με αυτα που γραφονται τωρα. Συμφωνω πως οι μπατσοι πρεπει να κανουν καλα την δουλεια τους, αλλα και αυτοι που τους προσλαμβανουν θα πρεπει να αξιοποιουν μονο τις ικανοτητες τους και οχι ποιον θα ψηφισουν.

  20. matakis avatar
    matakis 05/02/2009 10:47:44

    Απόσπασμα από την προκύρηξη....

    «Απο δώ και πέρα η ζωή κάθε μπάτσου κοστίζει όσο και μία σφαίρα, ενώ τα σώματα τους αποτελούν ιδανικό σημείο εξάσκησης σκοποβολής. Καμία θλίψη δεν αξίζει για τα φέρετρα που θ΄αρχίζουν να παρελαύνουν. Οι αστυνομικοί δεν έχουν ούτε όνομα, ούτε ηλικία, έχουν απλώς το βαθμό και τον υπηρεσιακό τους αριθμό. Γι΄αυτό, όπως και τα ντόνατς που τρώνε, έτσι κι αυτοί δεν είναι 'ωραίοι' χωρίς μια τρύπα στη μέση».

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=983070&lngDtrID=244

  21. matakis avatar
    matakis 05/02/2009 10:48:33

    Πολύ αμερικανιά μου βγάζει το παραπάνω κομμάτι.
    Μου θυμίζει την εισαγωγή από το Cop Killer των BODYCOUNT το οποίο έδινε έμφαση στο ντόνατ που ήθελε να φάει ο αστυνομικός πρωτού του την ανάψει ο "επαναστάτης". Αλήθεια, πόσοι έλληνες αστυνομικοί είναι συνεδεμένοι με την κατανάλωση ντόνατς ???

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/02/2009 11:11:28

    @ matakis
    Πολύ λιγοτεροι από όσους είναι συνδεμένοι με την κατανάλωση σουβλακιου και πιτσας.

  23. Helmut avatar
    Helmut 05/02/2009 11:14:32

    @matakis:

    Πολλές ταινίες με τον Steven Seagal βλέπουν εκεί στη Σέχτα.

    Είναι γνωστό τοις πάσι ότι οι Έλληνες αστυνομικοί τρώνε ντόνατ και λένε "Put the kot down! Υou have the right to remain silent!"

  24. Σαος avatar
    Σαος 05/02/2009 11:47:06

    Όντως πολλές αμερικάνικες ταινίες βλέπουν τα αμερικανάκια (μήπως είναι και κυριολεκτικά;) της "Σέχτας επαναστατών". Άκου εκεί, ντόνατς;;; Επίσης δε μπορώ να καταλάβω τι σόι "επαναστάτες" είναι όλοι αυτοί αφού είναι τρεις και ο κούκος. Οι επαναστάσεις είναι μαζικά κινήματα δεν είναι υπόθεση 5-10 ατόμων. Η αλήθεια είναι πως το 95% των πολιτών αυτής της χώρας τους έχει χεσμένους τους συγκεκριμένους "επαναστάτες"...

  25. Σαος avatar
    Σαος 05/02/2009 15:39:45

    @27
    Ανώνυμε, πρώτα απ' όλα συγκράτησε τα νεύρα σου. Αν δεν ξέρεις από Netiquette, το να γράφεις τα πάντα στα κεφαλαία σημαίνει ότι φωνάζεις, εκτός αν όντως ξέρεις τι σημαίνει και όντως φωνάζεις.
    Από εκεί και πέρα, οι γνώσεις μου σε ιστορία είναι παραπάνω από στοιχειώδεις αν και δεν είναι ο τομέας μου ούτε χόμπυ μου. Επίσης μας λες πως ο λαός πάντα ακολουθούσε τους πυρήνες της επανάστασης. Δεν θα διαφωνήσω, αλλά οι πυρήνες αυτοί ήταν γνωστοί τουλάχιστον για αυτούς που τους ακολουθούσαν και είχαν ηγετικές ικανότητες, δεν ήταν κάποιοι άγνωστοι κουκουλοφόροι που δεν ξέρει ούτε η μάνα τους τι κάνουν και τι όχι. Οι εν λόγω κύριοι δεν πρόκειται να προκαλέσουν συγκίνηση στον λαό, ούτε είμαστε στο 1800 για να χαιρόμαστε με αίματα, με πτώματα και (εκατέρωθεν) δολοφονίες. Πόσο μάλλον, όταν κανείς δεν ξέρει τα πραγματικά κίνητρα ή ποιοι είναι πίσω από αυτούς. Οπότε η "Σέχτα Επαναστατών" θα αποτύχει να συγκινήσει όπως απέτυχε και με το προηγούμενο όνομά της, δηλαδή "Επαναστατικός Αγώνας".
    Ακούς εκεί, ντόνατς, lol ακόμα γελάω :D

  26. ataktos avatar
    ataktos 05/02/2009 16:02:59

    o kyr Xristos kataskevase ke SEXTES kani proodo i "engriti" tous efimerida

  27. LEXUS avatar
    LEXUS 05/02/2009 16:31:01

    OTAΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ Π.Χ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΤΕ ΠOIOS THA TON ANAGKASEI NA PLHROSI GIA OLA TA DEINA PU PROKALESE?SIGOURO OXI TO KRATOS!!AYTO EKANE H 17 NOEMBRH

  28. Σαος avatar
    Σαος 05/02/2009 23:21:38

    @LEXUS

    Υπάρχει κάτι πιο ισχυρό απ' όλους μαζί, και αυτό είναι η βλακεία! Αν τα ζώα που περπατάνε στους δρόμους με μορφές ανθρώπων ήταν λίγο πιο ευσυνείδητα, τότε ούτε Εφραίμ θα είχαμε, ούτε 17 Νοέμβρη, ούτε νεκρά παιδιά, ούτε ψυχάκιδες αστυνόμους και πολλά άλλα "ούτε" και όλα θα ήταν μια χαρά. Αλλά όλοι μας είμαστε βολεμένοι στην βλακεία και αφήνουμε τους λιγότερο ηλίθιους να μας τρώνε τις ζωές...

  29. Σαος avatar
    Σαος 06/02/2009 14:13:44

    Χαχαχ, πολύ πλάκα το παρακάτω

    http://www.skai.gr/master_story.php?id=109861

  30. LEXUS avatar
    LEXUS 10/02/2009 22:27:38

    Εχεις απολυτο δικιο Σαος αυτο θα ηταν το ιδανικο.Αλλα οταν καποιος μενει ατιμωρητος ενω ειναι καταφανως ενοχος επειδη ειναι ισχυρος(π.χ μπατσοι-οχι αστυνομικοι!-που σκοτωσαν -αναιτια παιδια,αλβανουσ μεταναστες,αδυναμους γενικα κ.τ.λ{ δες τεμπονερα,ζαρντινιερα})και ειναι μια κλικα αδιασπαστη.τοτε δια νομου η ...ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ ειναι η εσχατη λυση,και ο σπορος του κακου,-οποιος κ αν ειναι αυτος- ΠΡΕΠΕΙ να ξεριζωθει να πληρωσει Παραδειγματικα για την αποτροπη παρομοιων φαινομενων!!

  31. ΧΡΙΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΙΣΤΟΣ 23/06/2009 22:29:22

    Δέν ξέρω αν τα Ελληνικά μου είναι πολύ καλά, αλλά νομίζω ότι όταν τέσσαρα άτομα παγιδεύουν και πυροβολούν κάποιον που ούτε πρόλαβε να δεί κάτι,
    δεν ανάγει την πράξη σε επαναστατική κατά οποιουδήποτε. Προσωπικά,είναι καθαρή ανανδρεία.
    Κομπλεξισμός πού κρύβεται πίσω από την ανωνυμία.
    Αλλά απορώ, κανείς δεν είδε κάποιους τύπους με κράνη η κουκούλες να περιφέρονται, σε κανέναν δεν κίνησε την περιέργεια;