#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2010 01:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλο η προσωπική χρεωκοπία και εντελώς άλλο η εθνική



Έχουν πέσει πάνω μας τα εξωνημένα ΜΜΕ για να μας κάνουν να νιώσουμε όχι απλώς ένοχοι, αλλά συνένοχοι των πολιτικών, επιχειρηματιών και δημοσιογράφων που μας εξαπατούν και μας κατακλέβουν τόσα χρόνια.

Για σιγά, ρε παλικάρια.

Το ξέρουμε κι εμείς, πως διάφοροι συμπολίτες μας δανείζονταν αλόγιστα από τις τράπεζες ακόμα και για να πάνε διακοπές, κάποιοι ξενυχτάνε στα κωλάδικα, κάποιοι αγοράζουν πανάκριβα αυτοκίνητα και κάνουν πολυδάπανη διαβίωση που δεν σηκώνει η τσέπη τους.

Και λοιπόν;

Ο καθένας απ’ αυτούς θα πληρώσει τη βλακεία του (να μην πω άλλη λέξη) σε προσωπικό επίπεδο. Τι σχέση έχουν οι δικές του ηλιθιότητες με τα οικονομικά του κράτους;  Δηλαδή πώς συνδέονται αυτά; Με τίποτα.

Τα λεφτά του κράτους, τα έφαγαν αυτοί που είχαν την εξουσία. Κι όχι ο κάθε ανόητος που την είδε ξαφνικά λάιφ στάιλ. Δυστυχώς όμως, οι κάθε λογής ηγεσίες της χώρας αποδείχτηκαν το ίδιο ανόητες με τον τελευταίο βλάκα της επικράτειας.

Και συνεχίζουν να μας παραμυθιάζουν.

ΑΑ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 03/05/2010 01:27:31

    Σα να ήρθες πρόσφατα από το εξωτερικό! Δεν είναι άλλο. Είναι ταυτόσημα, γιαυτό μας έπρηξε το STAR με τις μετάνοιες της Τζούλιας το Πάσχα και με το φλώρο που τη συνόδευε, γι αυτό πάμε EUROVISION ρε αδερφέ!
    Είμαστε συνένοχοι δεν τόχεις αντιληφθεί;
    Αυτό που με πληγώνει είναι ότι ποτέ δεν υπήρξαμε συναίτεροι... στη λεηλασία.

    • maestros avatar
      maestros @ Βρασίδας 03/05/2010 10:04:52

      Την διαχείριση του κράτους, 40 χρόνια τώρα, δε την είχα εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος απλός πολίτης. Δεν μοιράσαμε εμείς απλόχερα τα δανεικά που έπαιρνε το κράτος . Δεν δίναμε ένα μικρό μέρος αυτών, στους Έλληνες πολίτες ,για να ζήσουν δήθεν σε μια εύπορη κοινωνία και ούτε καταχραστήκαμε το δημόσιο χρήμα. Εσείς, είστε αυτοί, που μας προσφέρατε μια ζωή δανεική, μια ζωή ψεύτικη, μια ζωή και καλά ουτοπική. Εσείς, είστε αυτοί, που πάλι με την πρώτη ευκαιρία, μας φορτώσατε με ψέματα για να ανεβείτε στην εξουσία...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_2261.html

  2. Orestios avatar
    Orestios 03/05/2010 01:29:53

    Κι όμως τα μέτρα του "σωτήρα" GAP προσθέτουν επιπλέον χρέος στη χώρα.

    Αναμένουμε νέο γύρω απόδοσης ευθυνών στους στον απλό πολίτη γιατί θα δανειστεί από τις Τράπεζες, ή θα αμείβεται από τις κρατικοδίαιτες επιχειρήσεις. χο! χο!
    "Εσεις φταίτε που το χρέος εκτοξεύεται. Με αυτά σας πληρώνουμε μισθούς μπλα μπλα μπλα"
    Ενώ το ίδιο το GAP αυτή τη στιγμή φορτώνει ένα χρέος στην χώρα, μεγαλύτερο από αυτό για το οποίο κατηγορούσε τον Καραμανλή, για να βοηθήσει να επιβιώσουν τραπεζίτες-λαμόγια και μια μεγάλη βιομηχανία. χο! χο!

    Φταίει ο απλός πολίτης. Αυτός κατέστρεψε την χώρα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 03/05/2010 01:30:13

      http://www.zerohedge.com/article/greece-bailed-out-get-even-more-debt

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 03/05/2010 01:34:13

      2011: -7.6 (ΜΕΙΩΣΗ ΑΕΠ), 145.1% (ΧΡΕΟΣ/ΑΕΠ)

      2012: -8.7 (ΜΕΙΩΣΗ ΑΕΠ), 153%((ΧΡΕΟΣ/ΑΕΠ)

      2013: -10.8(ΜΕΙΩΣΗ ΑΕΠ), 163.8% (ΧΡΕΟΣ/ΑΕΠ)

      2014: -12.9(ΜΕΙΩΣΗ ΑΕΠ), 176.7% (ΧΡΕΟΣ/ΑΕΠ)

      Το GAP ως σωτήρας καταφέρνει το αδιανόητο. Την πλήρη καταστροφή.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Orestios 03/05/2010 14:39:31

      Ορέστιε, ξέρεις τι είναι το Zero Hedge; Ο ιδρυτής του Dan Ivandjiiski, έχει απαγόρευση εργασίας λόγω insider trading,
      το 2009, το λεγόμενο flash trading με την Goldman Sachs (πάλι η Goldman, είδες). Βοά το Διαδίκτυο για την ιστορία αυτή.
      Όλο και περισσότερο πιστεύω ότι χωρίς την Goldmann, χρεωκοπία της Ελλάδας (και όχι μόνον) δεν γίνεται! Σαφώς αντιευρώ γραμμή, αυτοεκπληρούμενη προφητεία!

  3. donaE avatar
    donaE 03/05/2010 01:30:47

    Ολο το lifestyle οι δημοσιοι υπαλληλοι το κανανε;Το χρεος του κρατους απο καρτες και διακοποδανεια ειναι;Οι πολιτες χρωστανε στις τραπεζες οι οποιες δεν κακοπαθανε αλλωστε,αντιθετα βγαλανε υπερκερδη ξαναδανιζοντας τα παντα.Ολα τα σπιτια ειναι υποθηκευμενα,το 'εχω σπιτι' ειναι χιουμορ σημερα.
    Τα λεφτα τα φαγανε ορισμενοι και περιμενουν να φανε και τα καινουργια.

    • Orestios avatar
      Orestios @ donaE 03/05/2010 01:35:18

      Τώρα έρχεται νέο BAILOUT στις Τράπεζες. Τρισεκατομύρια, που φώναζε το GAP. Θα δώσει πιο πολλά από τον ΚΚ.

  4. δήμης avatar
    δήμης 03/05/2010 01:53:41

    Ετσι μας φτιάχνουν την "ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΝΟΧΗ":
    -Δενχτυπάς περιπτερά την τσίχλα ;; ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΕΓΙΣΤΗ ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ...
    -ΣΑΝ ΕΜΈΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΜΕ ΜΊΑ ΛΆΘΟς ΥΠΟΓΡΑΦΉ ΜΟΥ ΜΠΉΚΑΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΆΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΡΆΠΕΖΑ 1000000
    Άρα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΛΕΦΤΕΣ....

    • Orestios avatar
      Orestios @ δήμης 03/05/2010 01:57:32

      Κάπως έτσι.
      Άρα φταίει ο περιπτεράς.

  5. Orestios avatar
    Orestios 03/05/2010 02:21:36

    Πόσο ωραία όμως ετοιμάζονται για έναν άλλο γύρο συλογγικής ενοχής.
    "Είμαστε σε θέση να καταβάλλουμε μισθούς και συντάξεις" είπε το GAP.
    Ενώ άλλος είναι ο σκοπός των χρημάτων αυτών. Μόνο ένα μικρό μέρος αφορά μισθούς. Το κυριότερο πάει για διάσωση τραπεζών και άλλων επιχειρηματιών.
    Η χυδαιότητα στο μεγαλείο της.

  6. ? avatar
    ? 03/05/2010 07:57:37

    Τα λεφτά του κράτους φαγώθηκαν απ' όλους μας. Είμαστε συλλογικά υπεύθυνοι. Και η ηγεσία της χώρας είχε το λαό που της άξιζε.

    • iketis avatar
      iketis @ ? 03/05/2010 08:04:47

      Ιδού η χυδαιότητα, ιδού και το «μεγαλείο» της. Επικαλούνται τη «συλλογική ευθύνη» του Ναζισμού!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ? 03/05/2010 18:20:31

      Ανάποδα το είπες.
      Ο Λαός έχει την ηγεσία που του αξίζει.

  7. popolaros avatar
    popolaros 03/05/2010 08:12:06

    Είναι η νέα στρατηγική προπαγάνδας των πουλημένων ΜΜΕ.
    Φταίμε εμείς όλοι οι Έλληνες και όχι οι πολιτικοί διαχειριστές και οι παρέες τους, που έφαγαν τα λεφτά.

    Προσπαθούν να προστατέψουν το 'σύστημα' από το επερχόμενο ξύλο.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ popolaros 03/05/2010 08:35:10

      Δεν πρόκειται...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ popolaros 03/05/2010 08:58:23

      Η απαντηση ειναι πολυ απλη και πρεπει να ειναι η εξης : Φταινε το ΠΑΣΟΚ και τα στηριγματα του Μπομπολας,ΔΟΛ,Ελευθεροτυπια και οι σχετικοι δημοσιογραφοι,MEGA και λοιπα καναλια της συμφορας τρομοκρατες της ακρας αριστερας και ολοι οι "προοδευτικοι" διανοητες που πουλανε μουρη 30 χρονια.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ ψυχραιμια 03/05/2010 09:02:47

        Αυτοί που τους ψηφίζανε δεν φταίνε;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 03/05/2010 09:18:36

        Οχι το ιδιο.Υπηρχε μια κυριαρχη αριστερη ιδεολογια στην Ελλαδα της μεταπολιτευσης ταυτοχρονα με τη συνειδητοποιηση οτι στο ανατολικο μπλοκ κατι δεν παει καλα.Αυτος ο συνδυασμος δημιουργησε το ΠΑΣΟΚ -θελουμε κατι αριστερο αλλα οχι κομμουνιστικο- και φυσικα οταν ανεβηκε και μοιρασε και τα ευκολα λεφτα εγινε πανισχυρο κοινωνικα.
        Τι να κανει ο ψηφοφορος;Ακολουθει το κοινωνικο ρευμα.
        Η ευθυνη των παραπανω ειναι οτι συνεχισαν να διαστρεβλωνουν τη πραγματικη κατασταση του κοσμου και στη δεκαετια του 90 και επεκεινα οταν ειχαμε μπει σε μια νεα ανταγωνιστικη εποχη και αυτοι εμεναν κολλημενοι σε παλια σχηματα στα οποια ειχαν προσθεσει λιγο μοντερνισμο και κοσμοπολιτισμο.
        Ασφαλως ευθυνεται και η ΝΔ που παρεδωσε τα ιδεολογικα οπλα και αποφασισει να γινει ενα αριστεροδεξιο μορφωμα για να επιβιωσει στον πλανητη "προοδευτικη Ελλας".Στο τελος ηλθε βιαιως η αφυπνιση.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ ψυχραιμια 03/05/2010 09:20:59

        Συμφωνούμε απόλυτα.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ψυχραιμια 03/05/2010 09:39:25

        Αυτοί πως θα πληρώσουν;
        Ακόμα υπάρχουν άτομα με την δική μας ιδεολογία, που αγοράζουν τα έντυπα τους για τις προσφορές DVD!
        Ακόμα...

      • ΣΚΙΑ avatar
        ΣΚΙΑ @ ψυχραιμια 03/05/2010 14:08:24

        Συμφωνώ...γι' αυτό καμμία κινητοποίηση διαμαρτυρίας δεν πρόκειται να έχει αποτέλεσμα ικανοποιητικό,αν δεν περιλαμβάνει άγρια αποδοκιμασία των αλητήριων στα αθλιοκάναλα και στις βοθροφυλλάδες.Ήδη μια ματιά να ρίξει κανείς στις εκπομπές ειδικά τις πρωινές και στις φυλλάδες τους,μιλάνε για χρεωκοπία του πολιτικού συστήματος γενικά και αόριστα και προσπαθούν να βγάλουν την ουρά τους έξω από αυτό που συνέβη τα τελευταία 30 χρόνια,σαν αθώες και άσπιλες λευκές περιστερές.Πάλι προσπαθούν να καλουπώσουν και να κατευθύνουν την οργή του κόσμου...

  8. Anonimi avatar
    Anonimi 03/05/2010 09:11:04

    Σπαράζει η καρδιά μου για τους πτωχούς που θα πρέπει να πουλήσουν όσο όσο τις cayen.

  9. Lewnidas avatar
    Lewnidas 03/05/2010 09:12:08

    μα δεν καταλαβαινετε το προβλημα? πηγαν οι αλητες και χρεωθηκαν και δεν μπορουν να αντεξουν τα μετρα του ηγετη. γιατι πηγατε ρε και πηρατε δανεια? πως θα σας κοψει τους μισθους ο τζεφρυ

  10. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 03/05/2010 09:28:34

    Συλλογική ευθύνη υπάρχει...
    Ευθυνόμαστε, που αφήνουμε τόσα χρόνια να μας κυβερνούν, οι ίδιοι φαύλοι πολιτικοί, με τα χρυσά κουτάλια.

    Επιτρέπουμε στον κάθε αιωνόβιο Μητσοτάκη, να μας κουνάει ανερυθρύαστα το δάχτυλο, για το πως θα πορευτούμε και δεν απαιτούμε λογοδοσία για τους λεμονοστίφτες, τις θερμοκοιτίδες και τα λοιπά οφέλη που αποκόμισε η οικογένειά του από τη Ζήμενς, την ΑΓΕΤ, ...

    Ο Σημίτης της δημιουργικής λογιστικής, βούλιαξε στα χρέη μια γενιά ολόκληρη, που πίστεψε τον κ.Καθηγητή, με τα κόλπα του χρηματηστηρίου κι ο πιστός του Τσουκάτος, που πηγαινόφερνε βαλίτσες από τη Ζήμενς, απλά έχει χαθεί από το προσκήνιο.

    Τοξικά ομόλογα δεν είχαμε στην Ελλάδα, όπως διαβεβαίωνε ο Αλογοσκούφης, αλλά τώρα καλούμαστε όλοι να πληρώσουμε τους τοξικούς πολιτικούς, που ελεύθεροι περιφέρουν τις αλλαζονικές τους κεφαλές και κρύβονται πίσω από εξωτικές οφφσορ.

    Ο ΓΑΠ, αν και σοσιαλιστής, φρόντισε, να καλύψει τις ευγενείς τάξεις του παλατιού και να μετακυλήσει την ενοχή και τα χρέη στο πόπολο. Ως εκ τούτου η μόνη συλλογική ενοχή, που μας βαραίνει πράγματι, είναι η ανοχή των ατιμώρητων φαύλων!!!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ χελιδόνι 03/05/2010 09:59:48

      Το ότι εκατοντάδες χιλιάδες συμπολίτες μας δεν δίνουν αποδείξεις ή δεν αποδίδουν τον ΦΠΑ δεν είναι συλλογική ευθύνη;
      Δεν είμαστε και οι αθώες περιστερές που μας έτυχαν κάποιοι κακοί πολιτικοί. Ο Ανδρέας Παπανδρέου ήταν τέτοιος που ήταν επειδή οι οπαδοί του τον ήθελαν έτσι. Και αυτός φρόντισε να τους εκμαυλίσει τελείως. Φυσικά, αυτοί τον ήθελαν τον εκμαυλισμό.

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ Μάρκο Τ 03/05/2010 10:54:50

        Γιατί να τον αποδώσει τον ΦΠΑ, ε; Ο πτωχός μικρομεσαίος, ε;
        Ενω ο μισθωτός να στιφτεί για να βρει τα λεφτά για την εφορεία.
        Πόσοι από αυτούς τους "πτωχούς μικρομεσαίους" έχουν πολυτελή εξοχικά και ακριβά αυτοκίνητα;
        Αυτές οι αριστερίστικες λογικές μας έφεραν εδώ που μας έφεραν, αυτές έφεραν το ΔΝΤ.
        Αλλά τώρα είναι αργά: Οι μεγάλες αλυσίδες, που αποδίδουν τον ΦΠΑ, θα πάρουν όλη τη δουλειά και οι "πτωχοί μικρομεσαίοι", δυστυχώς, θα κλείσουν ή θα γίνουν πωλητές στις αλυσίδες...
        Ακόμα δεν καταλάβατε τίποτα. Δεν πειράζει, είναι ακόμα η αρχή, το ΔΝΤ, που εσείς φέρατε, θα μείνει για χρόνια και είναι πολύ αυστηρός παιδονόμος. Θα μάθετε όσα δεν είχατε μάθει από το 1974 και εδώ.

      • Φελάχος avatar
        Φελάχος @ Μάρκο Τ 03/05/2010 11:02:19

        To ΔΝΤ ΜάρκοΤ θα το διώξουμε στους δρόμους, όχι με ψευτοσυναινέσεις.Αν εσύ νοιώθεις συνένοχος κράτα τις ενοχές σου για την πάρτη σου και μη προσπαθείς να την διαχύσεις στους συνταξιούχους που τους καταδικάζουν στην πείνα.

      • klausevitz avatar
        klausevitz @ Μάρκο Τ 03/05/2010 11:59:48

        Μάρκο Τ.

        Πρίν από λίγο..."Ο κ. Παπούλιας ... κάλεσε να παταχθούν όλοι αυτοί που πλούτισαν σε βάρος του ελληνικού λαού."

        Λες να αναφέρεται στον ψηλικατζή, που δε μου έδωσε απόδειξη, ή στους ξύπνιους πολιτικούς κ.α. παράγοντες, που λάθρα βιώνουν με τα δημόσια και κοινοτικά κονδύλια;;;

        Οι παλατιανοί οφείλουν να λειτουργούν σαν πρότυπα,δια του παραδείγματος... και μετά να ζητούν θυσίες από τους υπηκόους!!

        Αν είναι οι ίδιοι φαύλοι και πέρνουν ακόμη και τους λεμονοστίφτες χωρίς απόδειξη κι αυτό περνάει έτσι...γιατί να δώσει απόδειξη κι ο ψηλικατζής!!!

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Μάρκο Τ 03/05/2010 12:43:01

        @Φελάχος
        Ναι ρε γμτ. Να το διώξουμε στους δρόμους ξεκινώντας από τον Περισσό. Θα είμαι εκεί να σας κρατώ τις πόρτες ανοιχτές για να μην χτυπήσετε πουθενα.

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ Μάρκο Τ 03/05/2010 12:51:49

        Στους δρόμους με τις κόκκινες σημαίες των εθνομηδενιστών και των λάθρων, ΔΕΝ θα κατεβώ. Καλύτερα ο Δανός στριφνός επίτροπος από τον Τσίπρα και την Παπαρρήγα και τους Ανταρσύες των ισλαμολάγνων. Χίλιες φορές.

  11. perastikos avatar
    perastikos 03/05/2010 10:15:06

    Ο Μπομπολας εχει φαει δισεκ. απο τα δημόσια εργα που εχει παρει τα τελευταία 15 χρόνια. Δεν του φτανανε αυτά μπηκε και στη διαχείριση σκουπιδιών και τα ενεργειακά, μέχρι και εταιρεία αντιπροσωπειών οπλικών συστημάτων έχει κάνει για να παίξει κι εκει... Ο Λαμπράκης μέχρι πριν αναχωρησει επαιζε με το Μεγαρο και τους εκλεκτούς του στην εκάστοτε κυβέρνηση, κλπ. Ειναι δυνατόν το ΜΕΓΚΑ, το ΕΘΝΟΣ και τα έντυπα του ΔΟΛ να μην προπαγανδίζουν το σύστημα που τους έφτιαξε και τους στηρίζει? Ο Κουρής έχει της δικές του εκκρεμότητες με τα εικονικά, ειναι δυνατόν ο συνεταίρος του ο Χατζηλαλάκης μέσα απο το ΑΛΤΕΡ να μην αβαντάρει την κυβέρνηση, χύνοντας διακριτικά και πολλές φορές απροκάλυπτα το δηλητήριό του κατα της Ν.Δ., υπο το πρόσχημα της δήθεν αμερόληπτης δημοσιογραφίας? Αφου μέχρι και το ΦΠΑ για τίς φυλλάδες τους (εφημερίδες και περιοδικα) έχουν καταφερει να κρατήσουν στο 5 που έγινε 5,5% και είναι οι μόνοι που έχουν πιστωτικά και επιστροφές ΦΠΑ απο την εφορία (οταν ακομα και τα τρόφιμα και τα βασικά ειδη ανάγκης ειναι στο 11% και η συντριπτική πλειοψηφία των επιχειρήσεων πηγε απο το 19 στο 21 και τωρα στο 23%). Δυστυχώς ομως κανενας πολιτικός ή πολιτικό στέλεχος, συμπεριλαμβανομένου και των αριστερών, δεν μιλάει γι' αυτά αλλά γλείφουν για να έχουν κάποια θέση στα πανελς ή μια θετική αναφορά μέσα απο τίς φυλλάδες τους...

  12. yannidakis avatar
    yannidakis 03/05/2010 10:30:27

    Χ.Α.
    δε θα συμφωνησω σε ολα. Θα κρατησω μονο ενα συμπερασμα βαση του οποιου εχουμε ολοι ευθυνη σε αυτο που συμβαινει :[

  13. Φελάχος avatar
    Φελάχος 03/05/2010 10:39:51

    Tι λε ρε Μάρκο Τ;
    300 δις ευρώ τα κέρδη των τραπεζών την τελευταία 5 ετία http://www.youtube.com/watch?v=pa8BvXLP4SI, κι εμείς θα τα ρίξουμε στο φτωχομπινέ μικρομεσαίο που δεν αποδίδει τον ΦΠΑ; Και γιατί να τον αποδώσει στο κάτω κάτω;
    Ρωτήθηκε όταν μπήκαμε στο ευρώ, στις ευρωπαϊκές συνθήκες ή απλά είναι θύμα της πλύσης εγκεφάλου μέσω των ΜΜΕ;

  14. NAYTHS avatar
    NAYTHS 03/05/2010 11:17:16

    Γιά διαβάστε κι αυτή την ανάλυση. Νομίζω ότι έχει πολύ ενδιαφέρον, είναι μία βάση ιδεολογικής προσέγγισης των προβλημάτων μας.
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_89_02/05/2010_399546

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2010 11:19:40

    Πηγε και στον Παπουλια το συντροφο. Δε του ζηταει οσα χρωσταει απ τα δανεικα στο μπαμπα του για το κωλοσπιτο? Μηπως εχει ο Κατρολος τπτ ρεστα να τον δανεισει κ αυτον? ο Χαλακ ?? αντε ΓΑΠΑΚΟ γυρα στους εσωτερικους δανειστες να ξελασπωσεις. Στη μαμα #2 πηγες? τις πουλησε τις βιλλες...

    ΠΠ

  16. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 03/05/2010 14:44:58

    Τι γίνεται σήμερα με την Goldmann Sachs και τους "οίκους αξιολόγησης"; Ξέρει κανείς; Final countdown με την ΕΚΤ για τα Ελληνικά ομόλογα; Και τι θα κάνει ο Ομπάμα; Ποιοί οι φίλοι; Τρισέ ή Γκόλντμαν;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 03/05/2010 14:50:24

      Goldmann Sachs, Dan Ivandjiiski και η συνωμοσία του Dow Zero !
      O θαυμαστός συνωμοσιολογικός κόσμος των Ηedge Funds και της "ελεύθερης" αγοράς!
      h**p://nymag.com/guides/money/2009/59457/
      h**p://en.wikipedia.org/wiki/Zero_Hedge

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 03/05/2010 17:02:13

        Θα πήγαιναν τον Dow Jones στο Ο! Τπάρχουν σορτάκηδες και σιορτάκηδες (εις την Τσυπιριακήν διάλεκτον), αλλά τούτοι εδώ είναι αχτύπητοι! Σορτάρετε, σορτάρετε, στο τέλος κάτι θα μείνει, το 0 είναι αδύνατο!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Sic transit gloria mundi 03/05/2010 14:57:25

      Tίποτα δε γίνεται, της τράβηξε λιγο το αυτακι ο Πρόεδρος και της είπε άλλη φορά να προσπαθεί να μη φαίνεται τόσο πολύ, είναι και ο μανώλης μανιώδης λάτρις και του σορτάρειν μεταξύ άλλων...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 03/05/2010 15:01:33

        Ναι αλλά.. για τον έρωτα δεν ξέρω, αλλά ο βήχας με τίποτα δεν κρύβεται! Έχουν άραγε ίωση ή φυματίωση;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 03/05/2010 15:12:40

        χρηματίτιδα στο στάδιο που χρειάζεται αποτοξίνωση

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 03/05/2010 15:15:25

        Ολική απαλλοτρίωση χρειάζεται. Και ξανάνοιγμα του Αλκατράζ. Όχι Γκουαντανάμο πάντως, τους έχω ικανούς να ενωθούν με τα στρατά του Οσάμα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 03/05/2010 15:20:20

        όπως λες κι εσύ εκει που κλείνει ο κύκλος, στη σκοτεινή πλευρά

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 03/05/2010 15:48:08

        Η σκοτεινή πλευρά είναι δυνατή, όμως όσοι είμαστε στο φώς διαθέτουμε Τζεντάι;

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 03/05/2010 16:58:59

        Χα χα, ο μανώλης με το δεξί κρεμιέται από το καλάθι, με το αριστερό καρφώνει και με το adidas σορτάρει. Ο μπάρακ κάνει το σκρίν στον τίμοθυ γκάιτνερ!