#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2013 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλο Τσεχία, άλλο Τσετσενία!



Η Είδηση :

Ο πρέσβης της Τσεχικής Δημοκρατίας στις Ηνωμένες Πολιτείες τόνισε την Παρασκευή ότι η χώρα του δεν έχει σχέση με την Τσετσενία, την περιοχή από την οποία προέρχονται οι βομβιστές της Βοστώνης.

«Όπως όλοι, συγκλονίστηκα από την τραγωδία που συνέβη τις προάλλες στη Βοστώνη. Υπήρξε μια σκληρή υπενθύμιση του γεγονότος ότι οποιοσδήποτε από εμάς θα μπορούσε να είναι θύμα παράλογης βίας οπουδήποτε και ανά πάσα στιγμή» δήλωσε ο Τσέχος πρεσβευτής Petr Gandalovič.

Ο Gandalovič έσπευσε να ενημερώσει, ως επί το πλείστον όσους δραστηριοποιούνται στα κοινωνικά δίκτυα, ότι η Τσεχική Δημοκρατία και η Τσετσενία δεν είναι το ίδιο πράγμα.

«Καθώς όλο και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την προέλευση των δραστών έρχονται στο φως, με ανησυχία σημειώνω ότι στα κοινωνικά δίκτυα λαμβάνει χώρα η χειρότερη παρεξήγηση για το θέμα. Η Τσεχική Δημοκρατία και η Τσετσενία είναι δύο εντελώς διαφορετικές οντότητες - η Τσεχική Δημοκρατία είναι χώρα της Κεντρικής Ευρώπης - η Τσετσενία είναι τμήμα της Ρωσικής Ομοσπονδίας », είπε.

«Όπως σημείωσε ο Πρόεδρος της Τσεχικής Δημοκρατίας Miloš Zeman στο μήνυμά του προς τον Πρόεδρο Ομπάμα, η Τσεχική Δημοκρατία είναι ενεργός και αξιόπιστος εταίρος των Ηνωμένων Πολιτειών στον αγώνα κατά της τρομοκρατίας. Είμαστε αποφασισμένοι να σταθούμε αταλάντευτα πλάι στους συμμάχους μας στο θέμα αυτό», κατέληξε ο Gandalovič.

Πηγή : euronews

Το Σχόλιο :

Κάποτε οι άνθρωποι διδασκόντουσαν Γεωγραφία. Υπήρχε λόγος.

Προφήτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 20/04/2013 19:51:20

    Comic -tragical, αλλά typical American.
    Τυπικοί αγεωγράφητοι οι Αμερικανοί - ιδιαίτερα για οτι αφορά την Ευρωπαική Ήπειρο. Τι κι άν η Τσεχία είναι ακριβώς στο κέντρο της, ενώ η Τσετσενία στο ακραίο νοτιοανατολικό της όριο, σκαρφαλωμένη στα βουνα του Καυκάσου;
    Φαντάζεσαι αγαπητέ Προφήτη, τον Αμερικανό "σπασίκλα" και "κινητή εγκυκοπαίδεια", που παραγγέλνει ένα μεγαλο ποτήρι Pilsen αυθεντική ...Τσετσενίας, και μετά διηγείται πώς, συμφωνα με την Ελληνική Μυθολογία, ο Ζεύς "κάρφωσε" για τιμωρία τον Προμηθέα στα όρη του ...Βοημικού Δρυμού, στα σύνορα Τσεχίας και Βαυαρίας ;
    Το γέλιο της αρκούδας, με αφορμή ένα θλιβερό περιστατικό θανάτων και αίματος...

    • chris avatar
      chris @ Uncle Stgm 22/04/2013 23:18:01

      ....ενώ εσύ φαντάζομαι ξέρεις από γεωγραφία ....

  2. sawas avatar
    sawas 20/04/2013 20:04:31

    Το κεφάλι του ψαριού!
    In 1999, when the then Texas governor, George W. Bush, was on the presidential campaign trail he puzzled a Slovak reporter by saying that "the only thing I know about Slovakia is what I learned firsthand from your foreign minister, who came to Texas. I had a great meeting with him. It's an exciting country."

    In fact, Bush had not met the foreign minister of Slovakia, but the then prime minister of Slovenia, Janez Drnovsek.
    h**p://www.nytimes.com/2004/04/17/news/17iht-flag_ed3_.html

    Και για επιδόρπιο το ψάρι:
    h**p://www.youtube.com/watch?v=a0TK_vk-XDM

  3. fe avatar
    fe 20/04/2013 20:52:53

    και ομως αυτος ο λαος με την ψηφο του καθοριζει την τυχη ολου του κοσμου.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ fe 20/04/2013 21:22:42

      Μπα μην ανησυχείς! Σοβαρά πιστεύεις πως τις ΗΠΑ τις κυβερνά ο...Ομπάμας και οι εκλέγμένοι? (καλά ,αν σκεφτείς ποιοί κυβερνούν στ'αλήθεια ,θα ανησυχούσες περισότερο!)

  4. alex23 avatar
    alex23 20/04/2013 20:55:14

    http://goatmilk.files.wordpress.com/2011/10/world-according-to-the-usa1.jpg

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 20/04/2013 21:18:09

    Αισθανθείτε περήφανοι ως έλληνες με την σκέψη ότι οι αμερικάνοι ξέρουν πολύ περισσότερα πράγματα για την Ελλάδα και τους έλληνες απότι για άσχετες κεντροευρωπαικές δημοκρατίες.

    Οι γνώσεις τους για την ελλάδα προέρχονται από πάρα πολλές πηγές και η συμβατική εκπαίδευση είναι μόνο μία απο αυτές (αλήθεια έχει λόγο ένας αμερικάνος να μάθει ότι υπάρχει τσεχία; Γιατί; Υπάρχει κάποιος μεγάλος τσέχος στρατηλάτης; Αρχαίος τσέχος μαθηματικός; Έπος στα τσέχικα; Τσέχος Ωνάσης; Τσέχικη μυθολογία; Τσέχικη αντίσταση; Ειλικρινά, δεν αισθάνομαι ανώτερος απο τους αμερικάνος επειδή εγώ ξέρω ότι υπάρχει τσεχία. Άχρηστη γνώση).

    Ανακαλύπτω απαντώντας στο yahoo answers ότι η αντίληψή τους για την ελλάδα προέρχονται στον ίδιο βαθμό και απο τις άπειρες ταινίες και τα games.
    Ένας αμερικάνος πχ ρώταγε τι σημαίνει η λέξη "άξιος" αν την χρησιμοποιούνε και οι σύγχρονοι έλληνες και ήθελε και παράδειγμα (υπάρχει παιχνίδι & ταινία που επιτίθενται στη γη εξωγήινοι και οι γήινοι στρατιώτες φωνάζουν "άξιος"στα ελληνικά καθότι σύμφωνα με το στόρυ ο πλανήτης έχει ξαναεπιστρέψει στις ελληνορωμαικές παραδόσεις).

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Γιώργος Αχαιός 20/04/2013 22:23:31

      Φίλε Γιῶργο,ἄν τίς γνώσεις τους γιά τήν Ἑλλάδα οἱ Ἀμερικάνοι τή χρειάζονται μόνο γιά τίς ταινίες καί τά games τους,αὐτό δέν νομίζω ὅτι μᾶς κολακεύει τόσο...

    • Orgilos avatar
      Orgilos @ Γιώργος Αχαιός 20/04/2013 23:26:28

      Υπάρχουν σημαντικές μορφές από την Τσεχία. Πρόχειρα μου έρχεται στο μυαλό ο μεγάλος συνθέτης Antonin Dvorzak... Η Τσεχία δεν είναι ασήμαντη χώρα. Να μου έλεγες για το Μαλάουι, θα το καταλάβαινα...

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Orgilos 21/04/2013 00:37:08

        Antonin Dvorzak???

        Οι μουσικές μου γνώσεις είναι περιορισμένες και συνεπώς δεν έχω ξανακούσει στην ζωή μου για Antonin Dvorzak.

        Από την άλλη όμως τον Μπετόβεν τον ξέρω... Έπιασες το νόημα;

        Με τον ίδιο τρόπο ο Αρχιμήδης κα ο Ωνάσης είναι γνωστοί. Μαθηματικό όμως τσέχο krozak, ούτε η μάνα του δεν τον ξέρει.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Orgilos 21/04/2013 00:38:06

        Τουλάχιστον όμως έφτιαξαν την πολύ όμορφη πόλη πράγα. Ας τους αναγνωρίσουμε και κάτι.

        • apergospastis avatar
          apergospastis @ Γιώργος Αχαιός 21/04/2013 01:31:02

          Η Πράγα ήταν Γερμανική και Εβραϊκή πόλη. Οι Τσέχοι μόνο στον 20ο αι. έγιναν πλειοψηφία εκεί.

          • Krystof avatar
            Krystof @ apergospastis 09/05/2013 00:22:29

            Είμαι Τσέχος είναι λάθος η πληροφορίες σου εβραίους ναι είχε και ήταν και ξεχωριστό τμήμα της πόλης το Γιοζεφοβ ,γερμανική όμως δεν ήταν ποτέ οι Γερμανοί ήταν Σουντίτεν και έμεναν σε πόλεις γύρο από τα σουδητικά όρη οι οποίες είχαν και αμιγώς Γερμανικό πληθυσμό.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Γιώργος Αχαιός 21/04/2013 01:06:48

      Αντονίν Ντβόρζακ και Μπέντριχ Σμέτανα: σπουδαίοι συνθέτες κλασσικής μουσικής.
      Κάφκα, Χάσεκ, Τσάπεκ, Κόχουτ, Χάβελ, Κούντερα, Σέιφερτ: σπουδαίοι λογοτέχνες.
      Πρόχειρα ήρθαν στο μυαλό μου μερικοί σημαντικοί Τσέχοι. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα παρακαλώ. Σϊγουρα η Τσεχία δεν είναι Ελλάδα αλλά δεν είναι και αμελητέα ποσότητα!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ akenaton 21/04/2013 01:17:01

        Και ο Μαρτινού και ο Σουκ, επίσης, σπουδαίοι συνθέτες. Αλλά και ο Γκούσταφ Μάλερ στη σημερινή Τσεχία ήταν γεννημένος.

      • apergospastis avatar
        apergospastis @ akenaton 21/04/2013 01:33:02

        Αυθάδεις και αλλαζόνες είναι οι Τσέχοι ιστορικά. Έκαναν και μια από τις πιο στυγνές εθνοκαθάρσεις του 20ου αι. (την απέλαση εκατομμυρίων Σουδητών με απόφαση 'δημοκρατικής' κυβέρνησης του Μάζαρικ) και ποτέ δεν απολογήθηκαν.

        • Krystof avatar
          Krystof @ apergospastis 15/05/2013 23:49:14

          Νομίζω ότι μπερδεύεσαι με τους Έλληνες διότι πιο αυθάδη και με τέτοια αλαζονεία λαό δεν έχω ξαναδεί .Και θα πρέπει να μάθεις λίγο ιστορία πριν να πετάς ότι σου κατέβει. Στη διάρκεια του μεσοπολέμου η Τσεχοσλοβακία ήταν η μόνη χώρα στην οποία όλες η μειονότητες απολάμβαναν δημοκρατικά δικαιώματα (αυτά έλεγε η τότε Κοινωνία των Εθνών). άλλο απέλαση και άλλο εθνοκάθαρση (προφανώς δεν ξέρεις τι είναι εθνοκάθαρση) . Όσο για τους αθώους Σουδήτες οι οποίοι ήταν πιο Γερμανοί από τους Γερμανούς, στα εδάφη όπου κατοικούσαν είχαν τοπικά Εθνικοσοσιαλιστικά παραρτήματα και ήταν σχεδόν στο σύνολο τους ενταγμένοι σε αυτά τα ναζιστικά κόμματα των Σουδητών. Πριν ακόμα εισβάλει ο Χίτλερ στην Τσεχοσλοβακία εκείνοι είχαν πάρει τα όπλα και στράφηκαν εναντίων των Τσέχων , και όταν πια εισέβαλαν οι Ναζί στη χώρα εκείνοι έβγαζαν τους Τσέχους από τα σπίτια τους και τους έπερναν τις περιουσίες τους και έκαναν πολλές φρικαλεότητες που θέλουμε σελίδες για να τις γράψουμε, εσένα που σε έπιασε ο πόνος για τους Ναζί-Σουδήτες ίσως και να μην σε αγγίζουν όλα αυτά αλλά εμένα σαν Τσέχο με πονάνε. Και έτσι αποφασίστηκε από την Τσεχοσλοβάκικη βουλή να πάρουν όλοι αυτοί (3.000.000) Σουδήτες μία βαλίτσα ανά άτομο να επιβιβασθούν σε τραίνα για ανθρώπους και όχι για ζώα όπως κάναν με τους Εβραίους οι Ναζί . Ελάχιστοι μόνο εκτελέστηκαν και αυτό με μαρτυρίες Τσέχων πολιτών( αν και θα έπρεπε να είχαν εκτελέσει πολλούς).Ο νόμος ήταν για προδοσία εναντίον του Τσεχοσλοβάκικου Λαού. Εγώ δεν βλέπω καμία "εθνοκάθαρση" σε όλα αυτά, οπότε άνοιξε και κανένα λεξικό και όσο για τον Tomáš Garig Masaryk ήταν πολύ δημοκρατικός (πάντως περισσότερο από τον Βενιζέλο) όσο για την απόφαση αυτή ήταν του προέδρου Edward Béneš o Masaryk είχε είδη πάψει να είναι πρόεδρος από το 1935 και είχε πεθάνει το 1937 από εδώ μπορεί να καταλάβει ο καθένας πόσο άσχετοι είναι κάποιοι εδώ μέσα που γράφουν και κατά κύριο λόγο συκοφαντούν ανθρώπους σαν τον Μάζαρικ που κάνεις και ποτέ δεν είχε να του προσάψει τίποτα.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ akenaton 22/04/2013 15:23:14

        "Σϊγουρα η Τσεχία δεν είναι Ελλάδα αλλά...."

        Επειδή σίγουρα δεν είναι ελλάδα δεν την ξέρουν οι αμερικάνοι. Σίγουρα έχουν κι αυτοί κάποιους σπουδαίους άνδρες και γυναίκες. Προφανώς όμως δεν είναι και τόσο σπουδαίοι. "Οι χειρότεροι των ελλήνων και των ρωμαίων στρατηγών, είναι ίσοι με τους καλύτερους εβραίους" Αυτό είχε γράωει ο ιουλιανός. Χειρότερα θα έλεγε για τους τσέχους...

        Ότι δεν την ξέρουν την τσεχία οι αμερικάνοι είναι γεγονός. Και η τσέχικη πρεσβεία το παραδέχεται!

        Δεν υπάρχει λόγική να ψέγετε την αμερική που δεν ξέρει την τσεχία, όπως δεν υπάρχει λογική στο να επιχειρηματολογείτε πάνω στο γιατί ένα φυσικό φαινόμενο είναι... λάθος.

        Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να προσπαθήσω να δώσω λογική εξήγηση αυτής της πραγματικότητας.

        • Φρέσκα Κουλούρια avatar
          Φρέσκα Κουλούρια @ Γιώργος Αχαιός 16/05/2013 00:54:10

          “Οι χειρότεροι των ελλήνων και των ρωμαίων στρατηγών,
          είναι ίσοι με τους καλύτερους εβραίους”
          Αυτό είχε γράωει ο ιουλιανός.

          Ο Ιουλιανός το είχε γράψει.
          Για τους Έλληνες και τους Ρωμαίους στρατηγούς της εποχής του και της εποχής πριν από τον Ιουλιανό.
          Δηλαδή μιλάμε για 1600 χρόνια πριν και πίσω.

          Μήπως κάποτε να δούμε κατάφατσα το ποιοί είμαστε σήμερα αντί να επικαλούμαστε συνέχεια τους προγόνους μας των οποίων ούτε την εξυπνάδα, ούτε την σοφία, ούτε την μόρφωση, ούτε τον πολιτισμό, ούτε τις αρετές τους έχουμε σήμερα που αποδεικνυόμαστε συνεχώς παντελώς ανάξιοι απόγονοί τους;

          Ποιά σχέση έχουμε εμείς με τους αρχαίους προγόνους μας εκτός από την γλώσσα, που και αυτήν την έχουμε ευτελίσει, και από το ότι κατοικούμε στους ίδιους τόπους;

        • Krystof avatar
          Krystof @ Γιώργος Αχαιός 23/05/2013 23:17:58

          Αγαπητέ Γιώργο δεν δίνεις λογική εξήγηση όταν προσβάλεις έτσι μία χώρα και τον λαό της. Και όσον αφορά τους Αμερικάνους είναι οι ίδιοι που μέσα από τις ταινίες τους καυτηριάζουν το χαμηλό επίπεδο μόρφωσης των συμπατριωτών τους. Και κάτι ακόμα των Ωνάση συγκεκριμένα εκτός Ελλάδας με εξαίρεση κάποιους στις ΗΠΑ, στο υπόλοιπο κόσμο δεν τον ξέρει κανείς.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Γιώργος Αχαιός 21/04/2013 01:28:45

      Να μνημονεύσουμε και τον Ράινερ Μαρία Ρίλκε, έναν άλλο μέγιστο Πραγινό της λογοτεχνίας του 20ού αιώνα: Άνθρωπος που ταξίδευε συνεχώς, έγραφε συνήθως στη μητρική του Γερμανική και στη Γαλλική, αλλά αισθανόταν περισσότερο ...Ρώσος, μετά το περίφημο ταξίδι του, τις επισκέψεις στα ορθόδοξα μοναστήρια και την κάθοδο του Βόλγα με ποταμόπλοιο.
      Τέλος τον "καλό Βασιλιά-Άγιο" Βέντσεσλας (το υποκοριστικό του Βάτσλαβ για τους Τσέχους) και τους άλλους μεσαιωνικούς και αναγεννησιακούς βασιλιάδες της Πράγας, χορηγούς και προστάτες των τεχνών και των επιστημών. Στο βασιλικό αστεροσκοπείο του Benátky nad Jizerou, έξω από την Πράγα, ο Δανός Τύχο Μπράχε και ο Γερμανός μαθητής του Ιωάννης Κέπλερ, άξιοι συνεχιστές του Πολωνού Κοπέρνικου, ανακάλυψαν τους μαθηματικούς νόμους της κίνησης των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος.

      • Δασκαλός avatar
        Δασκαλός @ Uncle Stgm 23/04/2013 01:25:21

        Ο Kepler μαθητής του Brahe;!!!
        Μάλλον συνεργάτες για ένα μικρό χρονικό διάστημα ήταν και μια από τις πρώτες περιπτώσεις συνεργασίας ερευνητή - έκανε τη συλλογή πληροφορίας (Brahe) με θεωρητικό που την αξιοποίησε καταλήγοντας σε κάποιο μοντέλο(Kepler).

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Γιώργος Αχαιός 22/04/2013 08:25:23

      Να προσθέσω τον Μπολτζάνο , (μαθηματικός, ίσως τον θυμάστε από το σχολείο για το γνωστό θεώρημα που διατύπωσε) και τον Μέντελ , που θεωρείται από τους πατέρες της γενετικής... Μην υποτυμούμε κανέναν ακόμη και έθνη με σημαντικά μικρότερη ιστορία από τη δική μας.

    • Krystof avatar
      Krystof @ Γιώργος Αχαιός 09/05/2013 00:17:12

      Εγώ είμαι από την παλιά ενωμένη Τσεχοσλοβακία και σήμερα από την Τσεχία και είμαι περήφανος, δυστυχώς διαπιστώνω για ακόμα μια φορά το πόσο σωβινιστές είστε κάποιοι σ' αυτή την χώρα και το πόσο αμόρφωτοι όσον αφορά άλλες χώρες. Και πρέπει να σταματήσετε κάποια στιγμή να με την προγονική δόξα, αυτή πλέον δεν εξαργυρώνετε στις αγορές. Θα σου πω τι είχε άλλα και τι δεν είχε η Τσεχία, είχε μυθολογία, είχε μεγάλους βασιλιάδες, είχε συνθέτες κλασσικής μουσικής παγκοσμίως γνωστούς, είχε θρησκευτικούς μεταρρυθμιστές όπως ο Ίαν Χους ,στην νεότερη ιστορία ήταν ένα κατά τον μεσοπόλεμο η 5η βιομηχανική χώρα στον κόσμο, άλλα και μετά το 45 είχε μία πολύ καλή θέση στην παγκόσμια βιομηχανική παραγωγή. Τώρα τι δεν είχαμε αλλά αντιθέτως τα είχατε εσείς, δεν είχαμε μέθυσους βασιλιάδες οι οποίοι έκαψαν την Περσέπολη και επιπλέον σκότωσαν τον καλύτερο φίλο-εραστή τους, δεν είχαμε "εφιάλτες" ούτε αργότερα τον Πήλιο Γούση, δεν είχαμε εμφύλιο στη διάρκεια επανάστασης, δεν ρίξαμε στα μπουντρούμια τους εθνικούς μας ήρωες, δεν αφήσαμε Σμύρνες και κόσμο να χαθεί, δεν είχαμε ταγματασφαλίτες "Γερμανοτσολιάδες" να σφάζουν ομοεθνείς του για χάρη του κατακτητή, και δεν είχαμε έναν ακόμα ποιο σκληρό εμφύλιο όπου "αίμα αδερφικό το χώμα ιδρώνει και η Ελλάδα πνίγει την Ελλάδα στα βουνά" όπως έλεγαν στίχοι ενός τραγουδιού της μεγάλης Σοφίας Βέμπο( εκείνη άξιζε τον θαυμασμό όλων), κατάλαβες φίλε μου και τέλος η Τσεχοσλοβακία ζήτησε χρόνια πριν τις Γερμανικές αποζημιώσεις με σθένος και κατά το μεγαλύτερο μέρος τις πήρε, την ώρα που όλες οι Ελληνικές κυβερνήσεις έγλυφαν την Γερμανία και άφηναν ελεύθερο τον "σφαγέα της Θεσσαλονίκης" αυτά από μένα και μπορείς να συνεχίσεις να είσαι περήφανος...

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/04/2013 21:25:34

    πολύ καλό! Η Τουρκία είναι όλα τα λεφτά!

  7. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 20/04/2013 22:07:13

    Χρόνια τῶρα,οἱ Ἀμερικάνοι δέν ἐνδιαφέρονται γιά τήν γεωγραφία.
    Τούς ἀπασχολεῖ καί τούς ἐνδιαφέρει περισσότερο τό ὑπέδαφος...

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Κυθήριος Τ. 21/04/2013 00:42:43

      "Αν οι Ρωμαίοι έπρεπε να μάθουν λατινικά, δεν θα έβρισκαν ποτέ τον χρόνο να κατακτήσουν τον κόσμο"

      Τον ίδιο φαίνεται ισχύει με τους αμερικάνους και την γεωγραφία.

  8. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 20/04/2013 22:10:05

    Τι Λωζανη, τι Κοζανη...

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/04/2013 23:06:30

    Αν ήμουν Τσέχος, ένα άγχος θα το είχα τώρα... Μη φάω καμμιά αμερικάνικη βόμβα στο κεφάλι...

  10. roadrunner avatar
    roadrunner 21/04/2013 00:35:28

    "Κάποτε οι άνθρωποι διδασκόντουσαν Γεωγραφία. Υπήρχε λόγος."
    Πόσο δίκαιο έχεις Προφήτη !
    Τελειώνει τη Δ Δημοτικού το μικρό μου, και δεν έχει διδαχθεί ακόμη ούτε μισή ώρα Γεωγραφίας, γιατί δεν προβλέπεται στο πρόγραμμα !
    Το αστείο είναι ότι αναγκάζονται τα μικρά, να χρησιμοποιήσουν ιστορικούς χάρτες, σε άλλο μάθημα, για να εντοπίσουν πχ την Σπάρτη, και δεν γνωρίζουν,
    τι είναι η Πελοπόνησσος !

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ roadrunner 22/04/2013 08:42:46

      Μα γι αυτό ακριβώς το λόγο εξοβελιστηκε η Γεωγραφία από το σχολείο. Είναι σχεδόν αδύνατο να κατανοήσεις τα ιστορικά γεγονόιτα αν δεν μπορείς να έχεις εικόνα του χώρου. Πχ δεν σου λέει τίποτα η μάχη του μαραθώνα αν δε δεις ότι εκεί βόλευε τον περσικο στόλο να κάμει απόβαση και να προλάβει να συντακτεί για να προελάσει προς την Αθήνα. Δεν καταλαβαίνεις γιατί έπρεπε να φτάσει το μηνυμα της νίκης και των κινήσεων του Περσικού ναυτικού αυθημερόν στην Αθήνα. ώστε να αποκλειστεί το Λιμάνι. Νομίζεις ότι ο Λεονάιντας και οι 300 μαζί με τους 700 Θεσπιείς ήταν τίποτα μανιακοί που τους βάρεσε να σταθούν σε ένα πέρασμα . Δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί ήταν στρατηγικό το σημείο που κτίστηκε η Πόλη και γιατί αν χανόταν το Ελ αλαμέιν και άρα το Κάιρο , θα έκλεινε η Γερμανία το Σουέζ. Και χάνετε έτσι όλο το παιχνιδι εκμάθησης και σκέψης. Απλά απαριθμείς άχρηστα πλέον γεγονότα.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Γιώργης Α. 22/04/2013 23:38:38

        Κι εμείς που (παρα)διδαχθήκαμε τη Γεωγραφία (από νωρίς από το Δημοτικό ως και το Λύκειο νομίζω), αναγκαζόμασταν να παπαγαλίσουμε κάθε παραπόταμο και ποταμάκι στο Κογκό, κάθε ραχούλα και λιμνούλα στο Θιβέτ. Η συγκεκριμένη γεωγραφία της παπαγαλίας, που διδαχτήκαμε οι παλιοί, καλώς βγήκε από τα σχολεία.
        Αυτό που χρειάζεται (και που δεν υπήρξε ποτέ) είναι σωστός σχεδιασμός των αναλυτικών προγραμμάτων ανά τάξη, και "συγχρονισμός" μαθημάτων που σχετίζονται ή εξαρτώνται το ένα από το άλλο (πχ Γεωγραφία-Ιστορία) και αυτό είναι κάτι που χρειάζεται.

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/04/2013 01:20:34

    Επειδή ο Ντβόρζακ είχε κληθεί να διδάξει στο Εθνικό Ωδείο της Νέας Υόρκης και στη διάρκεια της παραμονής του στην Αμερική συνέθεσε τη "Συμφωνία του Νέου Κόσμου", από τα πιο γνωστά έργα κλασικής μουσικής, με ενσωματωμένα μουσικά θέματα ινδιάνικης μουσικής, και επίσης συνέθεσε το " Αμερικάνικο Κουαρτέτο" που τζαζίζει εμφανώς (αυτά στα τέλη του 19ου αιώνα, να μην ξεχνιόμαστε...), θα έπρεπε οι φίλοι μας οι Αμερικανοί, και ειδικά οι ευρωτραφείς Βωστονέζοι, να είναι πιο προσεχτικοί...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ΒΙΣ 21/04/2013 03:39:29

      !!!
      H “Συμφωνία του Νέου Κόσμου” και το "Κουαρτέτο" είναι εκπληκτικές περιπτώσεις μουσικού "συγκρητισμού", και πραγματικά υπέροχα μουσικά έργα.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Uncle Stgm 21/04/2013 09:58:40

        Αν ρωτήσετε 10 τυχαία άτομα στον δρόμο ούτε ένα δεν θα ξέρει αυτά που λέτε. Μπορεί και 100 αν ρωτήσετε.

        Μήπως ξέρετε και τον krozak?

        • Krystof avatar
          Krystof @ Γιώργος Αχαιός 18/05/2013 01:01:15

          Αυτό δεν σας τιμά σαν λαό, διότι δείχνει λαό με ρηχές γνώσεις και δυστυχώς ότι η χώρα έχει πολλούς αμόρφωτους.

        • Krystof avatar
          Krystof @ Γιώργος Αχαιός 18/05/2013 01:09:09

          Και κάτι ακόμα η νεολαία της Τσεχοσλοβακίας ακόμη και σήμερα ξέρει αν ερωτηθεί να απαντήσει στο τι έγινε στις δύο σημαντικές εθνικές επετείους. Οπότε ας μάθουν πρώτα οι νέοι εδώ να ξεχωρίζουν τι έγινε την 25 Μαρτίου και τι την 28 Οκτωβρίου και μετά ρώτα τους για το ποιος ήταν ο Antonín Dvořák.

  12. Nick63 avatar
    Nick63 21/04/2013 15:05:13

    Θα συμφωνήσω πλήρως με τον Uncle Stgm, ότι οι Αμερικανοί είναι από τους πιό αγεωγράφητους λαούς.
    Λόγω του μεγέθους και της δύναμης της χώρας τους, θεωρούν ότι δεν είναι απαραίτητο να ξέρουν και που... πέφτει η κάθε Τσεχία ή Τσετσενία ή όποια άλλη χώρα, τέλος πάντων...
    Πιό πολύ μου κάνει σαν να απαξιούν τις ...υπόλοιπες μικρές χώρες. Αλλαζονικά επιτηδευμένη έλλειψη στοιχειωδών γεωγραφικών γνώσεων...
    Τραγικά ανίδεοι και ανιστόρητοι για ότι βρίσκεται εκτός της Αμερικής!...

  13. chris avatar
    chris 22/04/2013 23:22:08

    Εσείς που κοροιδεύεται ,καλύτερα να σας προβληματίζουν οι ανιστόρητοι νεοέλληνες που δεν ξέρουν τι γιορτάζουμε στις 25 Μαρτίου και 28 Οκτωβρίου.

  14. Δασκαλός avatar
    Δασκαλός 23/04/2013 01:34:43

    Απορία.
    Απαίδευτοι οι Αμερικανοί που μπερδεύουν την Τσετσενία με την Τσεχία αλλά πόσοι εδώ κατέχουν μια αντίστοιχή γνώση για τις ΗΠΑ, πχ κατά που πεφτει η Alabama σε σχέση με το Idaho;

  15. Φρέσκα Κουλούρια avatar
    Φρέσκα Κουλούρια 16/05/2013 00:13:44

    «Νομίζω ότι μπερδεύεσαι με τους Έλληνες διότι πιο αυθάδη και με τέτοια αλαζονεία λαό δεν έχω ξαναδεί.»

    Θα συμφωνήσω μαζί σου.
    Και δεν είναι απ' την Τσεχία, Έλληνας είμαι.
    Οι Έλληνες, οι νεοΈλληνες του σήμερα για να κυριολεκτούμε, είναι ο πιο αυταρχικός και αλαζόνας λαός.
    Στους εκατό οι ενενήντα θέλουν να είναι πρόεδροι, αφεντικά, πρωθυπουργοί, βουλευτές, προπονητές, και να διατάζουν άλλους.
    Και δεν υπάρχει σύγχρονος νεοΈλληνας που να μην γνωρίζει τα πάντα.
    Και δεν υπάρχει νεοΈλληνας που να μην του φταίνε για όλα τα προβλήματά του και πάντα κάποιοι αόρατοι «άλλοι».
    Ο νεοΈλληνας πάντα όταν κερδίζει λέει «κέρδισα» και όταν χάνει λέει «με αδίκησαν».
    Και αυτό ανεξάρτητα από το εάν είναι δεξιός, αριστερός, κεντρώος, σοσιαλιστής, αναρχικός, φασίστας, φτωχός, πλούσιος, θρησκευόμενος ή άθεος κοκ.
    Δεν ήταν όμως πάντα έτσι οι Έλληνες, τουλάχιστον όχι η πλειοψηφία τους.
    Θυμάμαι τους παλιούς, τον παππού μου, την γιαγιά μου, τους δασκάλους μου και τους καθηγητές μου του τότε και άλλους μεγάλους ανθρώπους που είχαν μια μετριοπάθεια, είχαν το μυαλό τους μέσα στο κεφάλι οι περισσότεροι.
    Πώς καταντήσαμε έτσι μέσα σε λίγες δεκαετίες ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Φρέσκα Κουλούρια 16/05/2013 00:33:57

      "Δεν υπάρχουν θεσμοί, παρά μόνο ο κυρίαρχος λαός"... (Α.Γ.Π.)
      Και το πίστεψε ο λαός και για δεκαετίες γαλούχησετα παιδιά του, με αυτό..
      Πως θα γίνει τώρα rollback, χωρίς ανθρώπινα θύματα Κουλουράκι ;

    • Krystof avatar
      Krystof @ Φρέσκα Κουλούρια 18/05/2013 00:56:25

      Ναι είναι αλήθεια και πολύ σωστά όλα αυτά που λες. Πρέπει πράγματι να κάνω διάκριση είναι οι Νέο Έλληνες, στην παλιά Τσεχοσλοβακία ζούσαμε μαζί με Έλληνες πολιτικούς πρόσφυγες, αυτοί οι άνθρωποι ήταν πολύ φιλόξενοι, ευχάριστοι στην παρέα, αν είχες κάποιο πρόβλημα γυρίζανε το σύμπαν ανάποδα για να σε βοηθήσουν και ήταν μετρημένοι στα λόγια τους μα και περήφανοι όχι αλαζόνες, είμαι σίγουρος πως τέτοιοι άνθρωποι ήταν οι παππούδες σου και οι γιαγιάδες σου και αξίζει κάθε σεβασμός απο εμένα αλλά και όλους εμάς για εκείνους τους ανθρώπους. Όταν ήρθα στην Ελλάδα νόμιζα μέσα σε λίγο καιρό πως ήρθα σε άλλη χώρα, με άλλους ανθρώπους που καμία σχέση δεν είχαν με εκείνους τους ανθρώπους, που μας αγάπησαν μα και ο Τσεχοσλοβάκικος λαός τους αγάπησε τόσο, από εκείνους μάθαμε τις μεγάλες παλιές ερμηνεύτριες του μεσοπολέμου, την Δανάη, την Σοφία Βέμπο, την Πάολα Νικολέσκου , την Λουίζα Ποζέλι και τόσες άλλες. Οι εδώ Έλληνες ήταν ένα σοκ για μένα.