#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2012 17:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλοι με το ΕΣΠΑ και άλλοι με τη …βέσπα



«Έξις δευτέρα φύσις»: Το φαγοπότι με τα προγράμματα του ΕΣΠΑ σε όλα τα Υπουργεία συνεχίζεται σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, παρά την περίοδο των ισχνών αγελάδων των δημοσιονομικών που διανύουμε και του κουτσουρεμένου - ελέω Μνημονίου- Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων.

Αποτελεί απόλυτη ανάγκη να μπουν ελεγκτικοί μηχανισμοί για να εξετάσουν «που πάνε τα λεφτά», πράγμα που σημαίνει ότι  πρέπει να απαντηθούν μια σειρά από ερωτήματα:

Ποιοι είναι οι πραγματικοί δικαιούχοι των προγραμμάτων, πίσω από εταιρείες, ΜΚΟ, φορείς και Οργανισμούς;

Με ποιες διαδικασίες επανδρώνεται η υλοποίηση των έργων που παράγουν θέσεις εργασίας;

Ποια είναι η πραγματική αξία των παρεμβάσεων και εάν υπάρχουν υπερτιμολογήσεις και νόθευση του ανταγωνισμού;

Ποια είναι η αναγκαιότητα κάποιων έργων στην Ελλάδα της κρίσης και της ανεργίας;

Αν κοντολογίς αιτιολογούνται με επάρκεια  τα  υπέρογκα ποσά που εκταμιεύονται ή προβλέπεται να εκταμιευτούν.

Όλη αυτή η προβληματική ενισχύεται από το γεγονός ότι πολλά ενταγμένα έργα στο ΕΣΠΑ, είχαν σχεδιαστεί, στηθεί και κατανεμηθεί από το επιλεγόμενο και «σύστημα ΓΑΠ» αλλά και παλιότερα συστήματα «παντός καιρού»…

Βοά δηλαδή ο τόπος ότι πολλά έργα αποτελούν επανάληψη των διεφθαρμένων ...αγροτικών δανείων και άλλων αλήστου μνήμης  προγραμμάτων, που το μόνο αποτέλεσμα που είχαν ήταν να γεμίζουν «μαύροι» λογαριασμοί  (σαν αυτούς που ψάχνει το ΣΔΟΕ) αλλά και να βολεύονται κάποιοι υμέτεροι (αφού ακόμη και οι επιλογές των εργαζομένων γίνονται εκτός κρατικών μηχανισμών και κριτηρίων, από τους ίδιους που υλοποιούν τα προγράμματα).

Η λύση δεν είναι άλλη από την απένταξη των έργων που έχουν μηδαμινή συνεισφορά στην αύξηση της παραγωγικότητας, της ανταγωνιστικότητας και της αύξησης της απασχόλησης, έργα που σχεδιάστηκαν πρωτίστως για να εξυπηρετηθούν παράπλευροι μηχανισμοί της εξουσίας.

Η πίεση για την απορρόφηση των πόρων πρέπει να σταματήσει, καθώς είναι προτιμότερο κάποια έργα να μην υλοποιηθούν. Το Ελληνικό Δημόσιο θα γλιτώσει το 20% της εθνικής συμμετοχής και το κυριότερο θα έχει στείλει το μήνυμα ότι μπαίνει ένα φρένο στο καθεστώς εκτεταμένης διαφθοράς και ασυδοσίας στα κοινοτικά πλαίσια στήριξης.

Μέσα από τη διαδικασία αναθεώρησης των Προγραμμάτων, η Κυβέρνηση έχει την ευκαιρία να δημιουργήσει προγράμματα με υψηλή προστιθέμενη αξία για την οικονομία και τον παραγωγικό ιστό.

Έργα τα οποία θα ωφελήσουν το κοινωνικό σύνολο και όχι τις τσέπες των επιτήδειων.

Γιατί το φαινόμενο «άλλοι με το ΕΣΠΑ και άλλοι με τη βέσπα» πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή.

Μ.Ο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 22/10/2012 18:46:01

    Μικρός μεν πολυταξιδεμένος δε αγαπητέ Οδυσσέα.
    Αρα τι απορίες είναι αυτές που έχεις;

    Αποροφητικότητα. Αυτο είναι το μόνο μετρήσιμο μέγεθος, αυτό μόνο ενδιαφέρει.
    Επί της ουσίας όλα θα καταλήξουν στις γνωστές "μαύρες-τρύπες, μαύρων κουστουμιών.
    Οπως πάντα.

  2. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 22/10/2012 19:02:35

    Να υπενθυμίσω ότι το 2009 ακριβώς με το ίδιο σκεπτικό πάγωσαν τα πάντα και το σύστημα ΓΑΠ μοίρασε το ΕΣΠΑ "σε αυτούς που έπρεπε". Αν δεν πάνε μέσα για παράβαση καθήκοντος όλοι οι εμπλεκόμενοι στις τότε διαδιακασίες, καταλήγω αβίαστα στο συμπέρασμα ότι τώρα τα μοιράζουμε στα "δικά μας παιδιά".

  3. katalytikos avatar
    katalytikos 22/10/2012 19:15:34

    ΣΩΣΤΟΣ!!!!
    Εάν συμπληρώσεις και τα εκατομμύρια σε μελέτες και συμβούλους θα έχεις την πλήρη εικόνα!!!
    Αλλά προσοχή!!! Όχι μόνο αναθεώρηση αλλά και έλεγχο ... πεπραγμένων!!!!

  4. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 22/10/2012 19:48:18

    Γύρω από τις μελέτες του ΕΣΠΑ σε όλα τα προγράμματα έχει στηθεί εδώ και χρόνια ένα πολύ καλά οργανωμένο σχέδιο.Όγκοι άχρηστων εγγράφων και χαρτιών δήθεν απαραίτητων για την ένταξη των προγραμμάτων καθιστά ανέφικτη την απορρόφηση τόσο από ιδιώτες που δεν γνωρίζουν το παιχνίδι όσο και από τους μικρούς Ο.Τ.Α. που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να επιχορηγήσουν την συμμετοχή τους.Σίγουρα αυτό το σύστημα κάποιους βολεύει, για να γίνει σωστά η απορρόφηση θα πρέπει αρχικά το κεφάλαιο να μοιραστεί σε δράσεις και να δίνεται ένα χρονικό περιθώριο τόσο σε ιδιώτες όσο και σε φορείς να κάνουν ενέργειες από μόνοι τους παρακάμπτωντας εταιρίες συμβούλων (με γνωριμίες) και μεσάζοντες.Το θέμα είναι ποιος θα τολμήσει να τα κάνει αυτά καθώς η πίτα θα μοιραστεί σε πολλά κομμάτια και μερικοί δεν το θέλουν.

    • Afroditi P. avatar
      Afroditi P. @ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 22/10/2012 20:20:48

      Γράφεις :
      ''είναι ποιος θα τολμήσει να τα κάνει αυτά καθώς η πίτα θα μοιραστεί σε πολλά κομμάτια και μερικοί δεν το θέλουν.''

      Πράγματικά, ''κάποιοι'' δεν το θέλουν, παρά το γεγονός ότι είμαστε στην ΕΣΧΑΤΗ στιγμή, τόσο που το BLoomberg γράφει:

      ''Υφεση τύπου του 1930 για την Ελλάδα''

      http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/733662/Article.aspx

      Αλλά και η επικίνδυνη κατάσταση τύπου Βαϊμάρης γιγαντώνεται ήδη!

      Ποιοί είναι λοιπόν ΑΥΤΟΙ που ''δεν θέλουν'' ??

      Πόσο δέσμια είναι η κυβέρνηση σε αυτούς που ''δεν θέλουν''??

      Πόσο διατεθειμένοι είναι να το τραβήξουν στα άκρα, παράλληλα με τα ακραία μέτρα λιτότητας που παίρνουν??

      Αλλά, αυτά τα ερωτήματα ΔΕΝ θα απαντηθούν επειδή εμείς γράφουμε σχόλια στο Διαδίκτυο.

      Οι ακραίες καταστάσεις συνήθως καταλήγουν σε εκρηκτικές εξελίξεις.

  5. Δημήτριος avatar
    Δημήτριος 22/10/2012 21:43:20

    Tά χρήματα του ΕΣΠΑ τα σκορπάνε σε άχρηστα έργα.Στα Πατήσια σπάνε τα πεζοδρόμια που δεν έχουν φθορές δήθεν για να αυξήσουν την προσβασιμότητα ανθρώπων με ειδικές ανάγκες.Και παραδίπλα άλλα ειναι αδιάβατα γιατί έχουν καθίζηση και παει λέγοντας. Οι ευρωπαίοι πληρώνουν .

  6. kritis avatar
    kritis 22/10/2012 22:59:59

    550000000 Εκατ. ευρώ για προγράμματα εκπαίδευσης Μουσουλμανοπαίδων αλλοδαπών, τσιγγάνων....Θα φτιάχναμε πρότυπους καταυλισμούς σε όλη την Ευρώπη με αυτά τα κονδύλια Ποιός τα υλοποιεί, ποιός τα ελέγχει ? Και ακόμη περισσότερο ψηφιακό σχολείο. Μέγα φαγοπότι. Τεχνικό δελτίο 1500000 για πρόγραμμα 20000000 ευρώ από το ΙΤΥΕ. Και αυτά γίνονται σε όλα τα υπουργεία. Έλεγχος ανύπαρκτος.

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 22/10/2012 23:58:23

    Λεσ να μην τα βλέπουν! Να μην τα ξέρουν!
    Όμως, η Νέμεσις είναι σκληρή και πάντα έρχεται.