#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλοι διώχνουν τον Σόρος με κλωτσιές κι εμείς τον θεωρούμε σωτήρα μας



Ας λησμονήσουμε τις θέσεις του για το ονομαζόμενο «Μακεδονικό». Ας κάνουμε τα στραβά μάτια για την στήριξη που παρείχε αφειδώς σε όλες τις φιλοαμερικανικές πολιτικές δυνάμεις των Βαλκανίων, σοσιαλιστικές και δεξιές, τα τραπεζώματα με τους «φιλοδημοκρατικούς Βαλκάνιους», κ.Γιώργο Παπανδρέου, αλλά και τον άλλοτε επικεφαλής της Εθνικής Τράπεζας, βασικό στυλοβάτη του «συστήματος ΠΑΣΟΚ» του κ.Σημίτη. Να αγνοήσουμε όμως, και το γεγονός ότι σε όλες τις χώρες απ’ όπου πέρασε το Ίδρυμα Σόρος, δημιούργησε, μέσω των ΜΚΟ που έστησε και το «φιλανθρωπικού» τους έργου, μηχανισμούς «διείσδυσης» και παρέμβασης στις εσωτερικές υποθέσεις τους;

Τώρα, ο κ.Σόρος βρήκε την Ελλάδα της κρίσης «μπόσικη», και αποφάσισε να κάνει ανοικτή παρέμβαση, με πρόσχημα βεβαίως την ανθρωπιστική βοήθεια. Έτσι, μαζί με κάποιες ελληνικές ΜΚΟ, ξεκινάει ένα πρόγραμμα 700 χιλιάδων ευρώ για παροχή θέρμανσης σε οικογένειες που το έχουν ανάγκη. Κατ’ αρχήν με τον Δήμαρχο Θεσσαλονίκης, γνωστό «εκσυγχρονιστή», κ.Μπουτάρη, και κατόπιν, σύμφωνα με πληροφορίες, με τον έτερο «εκσυγχρονιστή», Δήμαρχο Αθήνας, κ.Καμίνη. Και βλέπουμε!

Βεβαίως, μην έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι το Ίδρυμα Σόρος δεν δραστηριοποιείτο και στο παρελθόν στη χώρα μας. Απλά, ήταν όσο το δυνατόν πιο συγκαλυμμένα. Για παράδειγμα, χρηματοδοτούσε πολιτικά «Ιδρύματα», και βέβαια ΜΚΟ (υπό τη μορφή της «συνεργασίας σε διάφορες περιοχές του κόσμου, και κυρίως στα Βαλκάνια), συνεργαζόταν στενά με Έλληνες πολιτικούς και οικονομικούς παράγοντες, καθώς και με πρόσωπα που, ευρισκόμενα πολύ κοντά σε πολιτικούς παράγοντες της χώρας μας, ασκούσαν μεγάλη επιρροή στις αποφάσεις που αφορούσαν στη διπλωματία, ειδικά στα Βαλκάνια, στον Καύκασο και στη Ρωσία.

Το «σύστημα Σόρος», σε συνεργασία με στελέχη του διπλωματικού Σώματος των ΗΠΑ, έπαιξαν σημαντικό ρόλο στις διάφορες «έγχρωμες επαναστάσεις» που έγιναν στα Βαλκάνια και στον Καύκασο. Ωστόσο, στη Ρωσία, την Κεντρική Ασία, και σε χώρες της πρώην Ανατολικής Ευρώπης, έδωσαν τα παπούτσια στο χέρι του κ.Σόρος, όταν διαπιστώθηκαν οι κραυγαλέα ωμές παρεμβάσεις στην εσωτερική ζωή τους.

Και στην Ελλάδα, συνεργάστηκε στενά με αμερικανούς διπλωμάτες, οι οποίοι –με το αζημίωτο- προώθησαν τα συμφέροντά του. Πρόκειται, ως επί το πλείστον για διπλωμάτες που ακόμα και σήμερα είναι ενταγμένοι στο «Δημοκρατικό λόμπυ». Και βέβαια, Έλληνες πολιτικοί, οι οποίοι ανήκουν στο ίδιο λόμπυ, ετύγχαναν προνομιακής μεταχείρισης από το «σύστημα Σόρος». Να σημειωθεί ότι το τελευταίο διάστημα, το αμερικανικό «Δημοκρατικό λόμπυ», και ιδιαίτερα κάποια πρόσωπα που κουβαλούν πολλές διπλωματικές αμαρτίες από το παρελθόν, έχει επανακάμψει δριμύτερο στην Ελλάδα, και προσπαθεί να κάνει –με κομψό τρόπο πάντως- ακόμα και παρεμβάσεις στη νέα πολιτική ζωή που διαμορφώνεται.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 14/03/2013 08:35:44

    Σόρος ζεις, εσύ μας οδηγείς…
    Οι πιστοί οπαδοί σου, Δραγώνα, Ρεπούση και οι άλλες δημοκρατικές και προοδευτικές δυνάμεις της αριστεράς και της προόδου του ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/Βίλα Αμαλίας/USA/Σορος (με το αζημίωτο βεβαίως, βεβαίως…)

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 14/03/2013 11:13:25

    Τι κόλλημα έχετε με το Σόρος δεν καταλαβαίνω. Κομμούνιστές είστε μήπως; Μαγκιά του που έβγαλε τόσο χρήμα και το επενδύει όπου θέλει. Σοβαρές οι χώρες που του έδωσαν τα παπούτσια στο χέρι...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Νικόλας 14/03/2013 14:02:15

      Καλά, δεν βγάζει απλά χρήμα, χρηματοδοτεί και "πορτοκαλί" επαναστάσεις, υποστηρίζει "μακεδονικές" και άλλου είδους μειονότητες στην Ελλάδα και τον κόσμο, όταν ήταν μικρό παιδί συνεργαζόταν με τους Ναζί, τους έδινε κάποια ονόματα και αυτοί του έδιναν σοκολάτες και καραμέλες και ούτω καθεξής...

  3. katalytikos avatar
    katalytikos 14/03/2013 11:14:59

    Του SOROS τα ...παιδιά με το μανδύα της ¨πράσινης¨ανάπτυξης ελέγχουν ακόμη τα πάντα!!!

  4. kosmasindikopleustis avatar
    kosmasindikopleustis 14/03/2013 12:06:05

    Ο τραπεζίτης του Σημίτη .... προφανώς εννοείτε τον κ.Καρατζά της Εθνικής, τον "αρχιτέκτονα" της εισόδου μας στο ευρώ, ε; Και οι διπλωμάτες που ήταν δίπλα σε υψηλόβαθμους ελληνες πολιτικούς ... είναι μήπως ο κ.Αλεξ, ο Ρόντος;

  5. popaia avatar
    popaia 14/03/2013 22:51:29

    Η Ελλάδα ελέγχεται απόλυτα εδώ και χρόνια από το σύστημα Σόρος και αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα υλοποίησης των οραμάτων του: Μνημόνια, εξαθλίωση, κατάντια, υποτέλεια, διαπλοκή, νταβαντζήδες, λαμόγια, διαφθορά, ανομία, χάος, μιλιούνια ισλαμοέποικοι, στρατιές ΜΚΟ, γκέτο, γηγενείς που μεταναστεύουν ή αυτοκτονούν ή σέρνονται εξουθενωμένοι σε μόνιμη κατάθλιψη, άγρια έγκληματικότητα, αριστεροί αβανταδόροι, ιντυμήντια, αντιεξουσιαστές, εθνοδιάλυση και διάλυση γενικά, με δυο λόγια μια ωραιότατη ανοιχτή, ανεκτική και μούλτι κούλτι κοινωνία όπως την ονειρεύεται ο γηραιός οραματιστής ενός καλύτερου κόσμου.
    Είμαστε το μοντέλο των ονείρων του. Αλλά ούτε αυτός δεν φαντάστηκε ότι θα ξεπερνάγαμε κάθε προσδοκία του ξεχνώντας τα κερδοσκοπικά του εγκλήματα σε βάρος μας, το ρόλο του ως "φίλου" του ΓΑΠ, κλπ, και θα τον υποδεχόμασταν σα σωτήρα! Να μας πετάξει την ελεημοσύνη του και σε αντάλλαγμα να του δώσουμε πάλι πλείστες όσες ευκαιρίες να κονομήσει καθώς και να πραγματοποιήσει κι άλλα του ωραία όνειρα...
    Σε άλλες χώρες δικάζεται και καταδικάζεται για τη δράση του. Αλλά είναι σοβαρές χώρες αυτές; Υπάρχει σοβαρότης χωρίς καμινομπουτάρηδες;

  6. δημης avatar
    δημης 14/03/2013 23:36:41

    +++++
    εδώ...κάποιοι θεωρούν .....ΣΩΤΗΡΑ ...(ΑΜΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΤΟ ΣΩΤΗΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΕΤΗΡΑ..) ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ-ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ -ΑΝΤΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗ ΣΤΗ ΦΩΤΟ...

  7. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 14/03/2013 23:53:15

    Για 700,000 €. Τόση ξεφτίλα;
    Στην Ελλάδα των μεγάλων ευεργετών, μια φορά και ένα καιρό, παροχή θέρμανσης από τον Σόρος.
    Είδατε η Θεσσαλονίκη; Κάποιοι έσπευσαν να χαρούν για την "κάθαρση" με τα ισόβια του Παπαγεωργόπουλου. Καθάρισε η πόλη. Και ο μεγάλος εξυγιαντής Μπουτάρης θα διεκδικήσει και τα κλοπιμαία από τον πρώην Δήμαρχο, που τίποτε δεν έχει αποδειχθεί ότι καρπώθηκε. Ως τότε ο κυρ- Δήμαρχος προσφεύγει στο ευαγές ιδρυμα για βοήθεια θέρμανσης!!!!!!!!
    ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο.
    Δεν "ανήκομεν εις την Δύσιν"
    Η Ελλάδα στους Έλληνες.
    Ο αγώνας τώρα δικαιώνεται.

  8. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 15/03/2013 15:00:54

    Και δεν θα είναι και τυχαίο το ότι ξεκινάει από την Θεσ/νίκη, έ;

  9. apostolis - kastoria avatar
    apostolis - kastoria 18/03/2013 21:49:32

    "Και βέβαια, Έλληνες πολιτικοί, οι οποίοι ανήκουν στο ίδιο λόμπυ, ετύγχαναν προνομιακής μεταχείρισης από το «σύστημα Σόρος»."

    Ονοματεπώνυμα δεν διαθέτουν αυτοί οι "Έλληνες πολιτικοί"??? Γιατί δεν τους κατονομάζετε ? Δεν βολεύει ? Κάπου αλλού βγήκαν κάποια ονοματάκια !!!! Για ιερές οικογένειες μιλούνε . Αλήθεια είναι ?