#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2013 15:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλη μια "δήθεν επανάσταση" του Τσίπρα



Το τι κάνει κάποιος στο σπίτι του και πως επιλέγει να μεγαλώσει την οικογένειά του είναι δικό του θέμα. Αν θα παντρευτεί, αν θα υπογράψει σύμφωνο συμβίωσης, αν θα βαφτίσει τα παιδιά του και τι όνομα θα τους δώσει. Προσωπικές επιλογές που δεν έχουμε κανένα λόγο να κρίνουμε. Όταν πρόκειται, όμως, για πολιτικό πρόσωπο και μάλιστα προβεβλημένο όπως ο Αλέξης Τσίπρας, ε, μια κουβέντα παραπάνω θα την πούμε.

Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, λοιπόν, διέρρευσε ότι θα βαφτίσει το δεύτερό του παιδί ή μάλλον δε θα το βαφτίσει αλλά θα γίνει ονοματοδοσία. Ο μεγάλος χαμός έγινε όταν ανακοινώθηκε το όνομα του παιδιού. Θα λέγεται Ορφέας – Ερνέστο. Προφανής η επιλογή. Ένα αρχαιοελληνικό όνομα για να μη μας κατηγορήσουν ως ανθέλληνες και το πολυφορεμένο Ερνέστο που θέλει να δείξει επαναστατικότητα. Μακάρι το παιδί να πάρει κάτι από τον Τσε Γκεβάρα, αλλά πάνω απ' όλα μακάρι να είναι γερό. Αλλά φανταστείτε όλους τους πολιτικούς και άλλους επώνυμους να χρησιμοποιούν ακόμη και τα παιδιά τους για αυτοπροβολή.

Τι άλλο θα ακούσουμε από τους δήθεν που έχουν κατακλύσει τη ζωή μας. Το μόνο που μένει είναι να δούμε κανέναν Χρυσαυγίτη να λέει το παιδί του Αγαμέμνονα – Αδόλφο ή κανέναν του ΚΚΕ να το ονομάζει Χαρίλαο - Βλαντιμίρ – Ιωσήφ.

Αφήστε τα παιδιά και την οικογένεια έξω από τα παιχνίδια επικοινωνίας και εντυπωσιασμού κύριοι πολιτικοί και άλλοι.

Όπως αναμενόταν, στο διαδίκτυο έγινε χαμός από τα σχόλια που ακολουθούν την είδηση για το όνομα του υιού Τσίπρα. Διαβάστε και θα καταλάβετε.

 

Έγραψε ο Χρήστος Χωμενίδης στο facebook: «Το να βαφτίζεις το παιδί σου Ερνέστο σημαίνει πως -κατά βάθος- δεν έχεις καμιά φιλοδοξία να γράψεις τη δική σου Ιστορία. Σου φτάνει και σου περισσεύει να αντιγράφεις την Ιστορία κάποιων άλλων...»
Από την πλευρά του ο γνωστός συγγραφέας Αύγουστος Κορτώ σημειώνει: «Τη μάνα μου παρά τρίχα θα τη βγάζανε Φαβιόλα. Εγώ πάντως το ίδιο θα την αγαπούσα. Γερό να είναι το παιδί, κι ας το πει κι "Ένα φάντασμα πλανιέται πάνω απ' την Ευρώπη".»
Από την πλευρά του ο Θανάσης Χειμωνάς, συγγραφέας, υπεύθυνος πολιτισμού στο ΠΑΣΟΚ και υποψήφιος βουλευτής στις προηγούμενες εκλογές με το ΠΑΣΟΚ, γράφει «Δε λέτε καλά που δεν το βάπτισε "Γκράουτσο";

Άλλα σχόλια σε twitter και facebook είναι μεταξύ άλλων τα ακόλουθα:

Ernesto, σημαίνει "σοβαρός, τίμιος". Έτσι για την ιστορία. Δεν με χαλάει, έχω φίλους που τα παιδιά τους λέγονται, Ελβις-Ραμόν και Θελόνιους.
Στην Αλβανία του Χότζα έδιναν στα παιδιά το όνομα Marenglen
Ζηλεύουν τον Τσίπρα που βγάζει το παιδί του Ερνέστο....θα ήθελαν πολύ να έβγαζαν τα δικά τους Αδόλφο.
Αν αποκτήσω γιο κάποτε, θα τον βαφτίσω Αναξιμένη Πιτόγυρο Ντίμαργκ
Ορφέας (ελληνικό) Ερνέστο (επαναστατικό) του Αλέξη (ευρωπαϊκό) και της Περιστέρας (λαϊκό). Όλες τις συνιστώσες έπιασε ο άτιμος.
Και σύμφωνο συμβίωσης και ονοματοδότηση και δυο ονόματα και μάλιστα ασυνήθιστα. Πολλά και βαριά για τον επαρχιώτη μέσο Έλληνα
Με το Ορφέας Ερνέστο θα βρίσκει αμέσως username σε όλα τα social media
Άντε τώρα στο σχολείο να πεις "ρε μαλάκα Ορφέα-Ερνέστο", συνεπώς το "ρε μαλάκα Τσίπρα" μάλλον αναπόφευκτο
Ορφέας Ερνέστο. Αυτόν δεν θα τον ρωτήσουν ποτέ ποιανού παιδί είναι, θα ξέρουν.
Ρε μαλάκες, άλλο ένα σχόλιο για το όνομα και θα μου 'ρθει εμετός.
Αλέξη αφού το φοράς το ζιβάγκο,όχι Ερνέστο,Γιώργο πρέπει να το πεις το παιδί.Για τους φίλους ΓΑΤ.
Ορφέας-Ερνέστο. Το δήθεν παντρεύεται με το ένθεν κείθε.
Στα βαφτίσια του μικρού Ορφεα-Ερνέστο οι μπομπονιέρες άραγε θα έχουν πούρο Αβάνας αντί κουδουνίστρας;
Κοίτα Αλέξη αδικία: το πρώτο να λέγεται Φοίβος - Παύλος και το δεύτερο Ορφέας - Ερνέστο...
Μπαμπά,μπαμπά,θα μου βάλεις ένα DVD να κοιμηθώ?..-Ναι αγόρι μου...-Όχι πάλι την προεκλογική του '81 ρε πατέρα....-Κοιμήσου Ερνέστο μου.
Εμένα και το Τοτός μ' αρέσει

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hawk avatar
    Hawk 18/06/2013 16:06:50

    Ε, δεν λέτε μία κουβέντα παραπάνω, χίλιες λέτε, από τα χαράματα με τον τσίπρα ασχολείστε, ούτε κολυνός να ήταν πιά, τόσος πόνος μπας και πιάσει την καρέκλα της εξουσίας, τόσο γλυκιά είναι πιά αυτή η καρέκλα ....

    • Ο κύβος ερρίφθη avatar
      Ο κύβος ερρίφθη @ Hawk 18/06/2013 16:46:39

      Είναι η άτιμη! Κι εκτός από ...γλυκειά, έχει και πλήθος άλλα ωφέλη...
      Αυτά τα ...άλλα ωφέλη κυρίως, είναι που αναμοχλεύουνε τα μίση και τα πάθη.

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Ο κύβος ερρίφθη 19/06/2013 11:47:15

        Το χρημα πολλοι εμισησαν, τη δοξα ουδεις.....οπως λεει και ο σοφος λαος.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Hawk 18/06/2013 17:03:21

      Γιατί θέλει να κυβερνήσει ο Τσίπρας; Τότε γιατί δεν έχει κάνει ήδη πρόταση μομφής; Γιατί πολύ απλά αριστερή διαχείριση της κρίσης σε καθεστώς παγκοσμιοποιημένου καπιταλισμού είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο. Αλλά τι να περιμένεις σε απεγνωσμένους, διορισμένους του ΠΑΣΟΚ και γελοίους απευθύνεται...

      • Λευκό Κοτσίφι avatar
        Λευκό Κοτσίφι @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 23:08:32

        Έρμε Χότζα, κανένας δεν τσίμπησε στο προβοκατόρικο σχόλιό σου. Πίκρααααααα

        • Λευκό Κοτσίφι avatar
          Λευκό Κοτσίφι @ Λευκό Κοτσίφι 19/06/2013 00:23:41

          Έσκασες από το κακό σου που σε αγνόησαν όλοι ε; Αυτά τα χαζά που λες, δε βγάζουν γέλιο βρε. Πες μας κανένα ανεκδοτάκι να γουστάρουμε.

          • Πάτροκλος avatar
            Πάτροκλος @ Λευκό Κοτσίφι 19/06/2013 01:39:16

            Τι να αγνοήσεις εσύ ρε νούμερο; Ποιός σε παίρνει εσένα στα σοβαρά; Απάντα μπορείς;

            1) Ο τσιπρανδρεόυ θέλει άμεσα εκλογές, γιατί δεν κατέθεσε πρόταση μομφής που απαιτεί συνταγματικά μόνο 50 υπογραφές ενώ έχει πάνω από 70; Έχεις απάντηση, αν δεν έχεις άδειασέ μας τη γωνιά.
            2) Καπιταλισμός με διεθνοποιημένες αγορές ξέρεις τι σημαίνει πασοκοσύριζό μου γλυκό; Ότι κάθε προσπάθεια ρύθμισης διώχνει κεφάλαια μακριά, μειώνει τα έσοδα άρα φέρνει παραγωγική ασφυξία. Τι απαντάς; Τίποτα, τι να απαντήσεις εσύ, για καμιά τρολιά καλός είσαι, για τίποτα παραπάνω δε κάνεις!

          • adikimenos avatar
            adikimenos @ Πάτροκλος 20/06/2013 00:29:46

            Το να φέρεις κεφάλαια όμως ξέρεις τι σημαίνει? χαμηλούς μισθούς φοροαπαλαγές για το μεγάλο κεφάλαιο και φόρους για τους μικρούς στην Αμερική ένας μεγαλοεργοδότης πληρώνει λιγότερο φόρο απο το /τη τελευτέο υπάλληλο. Η απάντηση στη παγκοσμοιοποίηση του κεφαλαίου πρέπει να είναι ο διεθνισμός. Η διαφορά των αριστερών με τους δεξιούς είναι ότι οι πρώτοι θέλουν να αλλάξουν το κόσμο ενώ οι δεύτεροι απλά δέχονται τη μοίρα τους και υπακούουν στα μεγάλα αφεντικά αν και πολλές φορές τέτοιοι είναι οι ίδιοι.

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Λευκό Κοτσίφι 19/06/2013 00:37:43

          Αυτή είναι η απάντηση; Ξέρεις τι πάει να πει παγκοσμιοποιημένος καπιταλισμός;

          • Πάτροκλος avatar
            Πάτροκλος @ Συριζαλβανία του Χότζα 19/06/2013 02:11:02

            Δεν έχεις το Θεό σου ρε Χοτζάκο τι να ξέρει αυτός;

          • Λευκό Κοτσίφι avatar
            Λευκό Κοτσίφι @ Πάτροκλος 19/06/2013 16:10:25

            Δεν σε καταλάβαμε ....Πάτροκλε, Χοτζαλβανέ, CC και λοιποί συγγενείς 3-4 σε ένα! Συνέχισε

          • Λευκό Κοτσίφι avatar
            Λευκό Κοτσίφι @ Συριζαλβανία του Χότζα 19/06/2013 16:19:58

            Πόσο φαντασμένο Ufo είσαι πια βρε Χοτζαλβανέ - Πάτροκλε! Ο διεθνοποιημένος καπιταλισμός!! Τι λές βρε άπαιχτε μεγάλε στοχαστή! Δεν το κέφτηκες μόνος σου...Παραδέξου το. Copy-paste το έκανες σίγουρα, όπως όλες τις άλλες ανοησίες με τις οποίες ντύνεις τη βαρετή σου μπουρδολογία. Πλάκα έχεις.

  2. Χρήστος avatar
    Χρήστος 18/06/2013 16:11:50

    Θέλω να πιστεύω ότι ο εθνομηδενισμός και η αποδόμηση της ελληνορθοδοξίας που επιχειρείται χρόνια τώρα από το αναρχοαριστερό απόκομμα του Συριζα πλέον δεν περνάει. Πλέον δεν είναι της μόδας να δηλώνεις "προοδευτικός", "δημοκρατικός", αριστερός κτλ όπως πριν μερικά χρόνια. Αντίθετα φαίνεται ένα μεγάλο ρεύμα υπέρ της ανάκτησης της εθνικής μας ταυτότητας, και των αξιών του έθνους μας, Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια.

  3. ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
    ο εμπεσών εις τους ληστάς 18/06/2013 16:24:48

    "Το μόνο που μένει είναι να δούμε κανέναν Χρυσαυγίτη να λέει το παιδί του Αγαμέμνονα – Αδόλφο ή κανέναν του ΚΚΕ να το ονομάζει Χαρίλαο – Βλαντιμίρ – Ιωσήφ."
    Αστεία-αστεία, αλλά αυτά έχουν συμβεί στο παρελθόν. Ήξερα άνθρωπο που το επίσημο όνομα του ήταν Στάλιν! Ντρεπόταν τόσο πολύ που χρησιμοποιούσε το όνομα Στέλιος. Η ηλικία ταίριαζε να έχει γενηθεί τη δεκαετία του 40.

  4. Εν πολέμω avatar
    Εν πολέμω 18/06/2013 16:26:01

    Το χειρότερο θα ήταν να αισθάνεται κανείς και να θέλει πολύ να ονομάσει το γιό του Ορφέα-Ερνέστο, αλλά να διστάσει και να μην το κάνει, φοβούμενος οτι θα τον...κατηγορήσουν για υποκρισία. Γι αυτό ας κάνει ο καθένας μας εκείνο ακριβώς που τον ευχαριστεί, χωρίς να υπολογίζει τα σχόλια και τις σκέψεις των άλλων.

  5. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 17:09:09

    Σωστό, αυτό κάνουμε κι εμείς γελώντας με το αστείο όνομα που έδωσε στο γιο του, χωρίς να υπολογίζουμε ότι κάποιος θα μας κάνει παρατήρηση ή μαθήματα για το πότε και το γιατί θα γελάμε, άρα μην υπολογίζοντας ποτέ τις αρνητικές σκέψεις των άλλων για το γέλιο μας!

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 18/06/2013 17:18:50

    Δικαίωμα του είναι...

  7. ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
    ο εμπεσών εις τους ληστάς 18/06/2013 17:19:24

    "Γι αυτό λοιπόν ας κάνει ο καθένας μας αυτό ακριβώς που τον ευχαριστεί, χωρίς να υπολογίζει ποτέ τα σχόλια και τις αρνητικές σκέψεις των άλλων".

    Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο κ@@@ς μας, δηλαδή.
    Αν έδινε τέτοιους χρησμούς και η πάλαι ποτέ Πυθία, το Μαντείο των Δελφών θα είχε φαλιρήσει...

  8. mara Μ avatar
    mara Μ 18/06/2013 17:28:04

    Να ζήσει το παιδακι όπως κι όλα τα παιδιά του κόσμου.

  9. Πυθία avatar
    Πυθία 18/06/2013 17:49:03

    Αγαπητό θύμα (των ληστών), όσο και να μην το χωρά ο κενός περιεχομένου εγκέφαλός σας, οι προσωπικές επιλογές των ατόμων τους ανήκουν και δεν υπόκεινται στην αποδοχή και την έγκριση των τρίτων. Σίγουρα είστε πολύ δυστυχής, πρώτον γιατί δεν το κατανοείτε και δεύτερον, γιατί οπωσδήποτε δεν έχετε κάτι καλύτερο να κάνετε, από το να προσπαθείτε να χωρέσετε τους άλλους στο δικό σας ''σωστό''.
    Όσο για το ...σοφό ρητό που μας καταθέτετε, σίγουρα θα είναι το μόνο που γνωρίζετε, αλλά και αυτό που σας χαρακτηρίζει. Αντίο σας.

  10. Πυθία avatar
    Πυθία 18/06/2013 18:10:52

    Ποιός σας ζήτησε καλέ μου Αλβανέ να μη γελάτε; Εγώ απλά σας εξηγώ οτι όσο και να γελούν οι σαν εσάς, ματαιοπονούν θαρρώντας οτι γελοιοποιούν άλλον κανέναν, πέραν του εαυτού τους. Γελάστε τώρα.
    Το γέλιο εξάλλου, λειτουργεί θεραπευτικά :-).
    Έχετε ελπίδες.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Πυθία 18/06/2013 18:42:26

      Το να φαίνομαι γελοίος σε εσάς, μόνο ως κομπλιμέντο μπορώ να το εκλάβω! Σας ευχαριστώ! Άλλωστε ο Τσίπρας δε χρειαζόταν να δώσει αυτό το όνομα στο γιο του για να καταλάβουμε πόσο γελοίος είναι, σκεφτείτε πόσο γελοίοι φαίνονται στα μάτια μας αυτοί που τον ψηφίζουν και τον υπερασπίζονται!

      • CC avatar
        CC @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 20:24:07

        Αψογη απάντηση αγαπητέ. Δύσκολο να την καταλάβει όμως...

        • Πέτρος avatar
          Πέτρος @ CC 18/06/2013 22:09:04

          Πραγματικά, πολύ βαθυστόχαστη απάντηση. Μονάχα εσύ κι ο...συγγραφέας κατορθώσατε να εκτιμήσετε το βάθος της. Εγώ μισή ώρα προσπαθώ κι ακόμα.

          • CC avatar
            CC @ Πέτρος 18/06/2013 23:10:58

            Προσπάθησε ακόμα μισή ώρα...

          • Πάτροκλος avatar
            Πάτροκλος @ CC 19/06/2013 01:45:11

            Δεν είσαι αργόσχολος Πετράκη; Παράξενο γιατί όλα τα συρίζια είναι τεμπελχανάδες, και ηλίθιοι και τεμπελχανάδες αλλιώς πώς γίνεται να πιστεύουν τον Τσίπρα;

          • Πάτροκλος avatar
            Πάτροκλος @ Πέτρος 18/06/2013 23:24:34

            Πετράκη με τι νιονιό να καταλάβεις; Ο Χότζα κατά καιρούς έχει κάνει σε σχόλια τις καλύτερες οικονομικές αναλύσεις της πραγματικότητας και των αερολογιών του τσίπρα σου γι΄αυτό σε πονάει! Ξυδάκι!

          • Πέτρος avatar
            Πέτρος @ Πάτροκλος 19/06/2013 00:10:56

            Πατροκλάκο είσαι θαυμαστής του Χοτζαλβανού; Πρόβλημά σου. Ζήτα του αυτόγραφο. Εν τω μεταξύ, πάρε τηλέφωνο στα κεντρικά αγόρι μου. Αλλάξανε λέμε τα επιχειρήματα και οι χαρακτηρισμοί. Ανανεωθείτε πια, βαρεθήκαμε. Πές κάτι για επενδύσεις που σου .... διώχνουν, για μεταρρυθμίσεις που σου τις εμποδίζουν, πες κάτι νέο βρε αδερφέ!

          • Πάτροκλος avatar
            Πάτροκλος @ Πάτροκλος 19/06/2013 01:30:58

            Πετράκη, έχεις δίκιο ρε φίλε μας είπανε από τα κεντρικά να μην αλλάξουμε επιχειρήματα γιατί θα εκτεθούμε, κυκλοφοράνε συρίζια σαν εσένα με πολύ μυαλό και καλή γνώση της πολιτικής (ξέρουν και τα 200 προγράμματα του σύριζα απ'εξω). Μας είπαν να λέμε τα ίδια γιατί τα συρίζια σαν εσένα βρήκαν απάντηση αν μας κοψουν τον ELA τι θα κάνουμε, θα καταγγείλουμε τον ELA (!!) και μετά από αυτή την απάντηση δε ξέρουμε τι να πούμε και αναγκαστικά επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια... Ειδικά τώρα που μάλλον στο επόμενο γιουρογκρουπ τα 50 δις της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών θα περάσουν στον ESM γίνεται πιο εφικτή η κρατικοποίηση του τραπεζικού συστήματος για τη σεισαχθεια του συριζα και έχουμε χάσει τα λόγια μας... Άλλους μπορεί να τους ξεγελάμε αλλά ένα μυαλό ξυράφι σα το δικό σου είναι πολύ δύσκολο...

      • Πυθία avatar
        Πυθία @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 20:43:38

        Πολύ σωστά εκλάβατε τον χαρακτηρισμό ως κομπλιμέντο. Αν ήθελα να σας προσβάλλω, θα χρησιμοποιούσα κάποιον άλλον.
        Και επί τέλους, αφού θέλετε να έχετε άποψη για όλα, λάβετε και την απαραίτητη ''ενημέρωση'' ! Η ετικέτα ''Συριζαίος'' σε οποιονδήποτε σας βάζει στη θέση σας και σας υπογραμμίζει την υποχρέωση να σέβεστε τους μη συμφωνούντες μαζί σας, δεν παίζει πια σήμερα. Είναι ο ''τρόπος'' των προηγούμενων μηνών, που πλέον χρεκόπησε. Πάμε γι άλλα. Βρείτε κάτι πιο εντυπωσιακό, καταντάτε βαρετά επαναλαμβανόμενος και αβάσταχτα προβλέψιμος.

  11. ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
    ο εμπεσών εις τους ληστάς 18/06/2013 18:11:34

    Η υβριστική απάντησή σας, Πυθία, σ' ένα δεικτικό σχόλιο φανερώνει εκνευρισμό, έλλειψη αγωγής και αδυναμία να δεχθείτε κριτική. Έχει καλώς, καμιά περαιτέρω συζήτηση.

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ ο εμπεσών εις τους ληστάς 18/06/2013 18:40:58

      ''Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο κ@@@ς μας, δηλαδή.''
      Για το δικό σας επίπεδο το χυδαίο, θεωρείται
      ''δεικτικό σχόλιο'' και ...''κριτική''. Συνεπώς, με αναγκάζετε να σας απαντήσω πίπτοντας συνειδητά στο επίπεδο που δύνασθε να ''επικοινωνήσετε''.
      Να προσέχετε τις εκφράσεις σας κύριε, αν δεν επιθυμείτε να σας επιστραφεί η προσβολή που ως ανόητος, εκτοξεύετε άνευ αιτίας και λόγου.

  12. panas avatar
    panas 18/06/2013 18:30:33

    Το όνομα του παιδιού του Τσίπρα και μια δήλωση σιωπής του Σημίτη είναι οι νέες ειδήσεις λοιπόν... Άντε έτσι να δεις μετά μεταρρυθμίσεις και ανάπτυξη σ' αυτή τη χώρα...

    ΥΓ. ΓΑΤ είπε ο άλλος; ..., χαχαχα!

    • Εν πολέμω avatar
      Εν πολέμω @ panas 18/06/2013 20:50:15

      Ζούμε μεγάλες στιγμές!!

  13. KALIOPI VRANA avatar
    KALIOPI VRANA 18/06/2013 20:23:06

    αντε μετα να υπερασπισει τα ιερα και τα οσια του εθνους μας! μολις παρει την εξουσια-αν συμβει κατι τετοιο- θα τα ισοπεδωσει ολο στο ονομα του εκσυγχρονισμου!1

  14. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 18/06/2013 21:22:59

    To Ορφέας δεν είναι απλά Ελληνικό ,είναι και κουλτουριάρικο! Οπως είδατε απάφυγε να χρησιμοποιήσει φασιστικά Ελληνικά ονόματα,ό πως Λεωνίδας , Αλέξανδρος , Περικλής...

    (μην το παρακάνουμε κιόλας! Φτάνει που χθές στο Σύνταγμα 2-3 Συριζέοι αναγκάστηκαν να κρατήσουν Ελληνικές σημαίες -υποθέτω τώρα θα είναι σε μπανιέρα γεμάτη betadine για να καθαριστούν απο το φασιστικό μίασμα)

    Μιλάμε για πολύ σοβαρότητα! Οπως τότε που κουβάλησε εκείνη την καυμενούλα τη μαύρη στο Προεδρικό ,για εφέ! ( τι να απόγεινε αυτή? Μήπως αν το ψάχναμε θα βγάζαμε κανένα λαγο?).

    Οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους αξίζουν! Αν δεν είχα παιδί να νοιάζομαι για το μέλλον του,θα ευχόμουν να κυβερνήσει την Ελλάδα ο Τσίπρας ! Τελικά ,προφανώς πρέπει να ΠΑΘΟΥΜΕ για να ΜΑΘΟΥΜΕ!

    • Λάθε βιώσας avatar
      Λάθε βιώσας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 19/06/2013 16:26:52

      Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον σύντροφε Στέλιο...

  15. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 21:30:18

    Σας διαβεβαιώ ότι το τελευταίο που θα είχα ως πρόθεση θα ήταν να θέλω να σας εντυπωσιάσω. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι σε τι και πότε με βάλατε στη θέση μου, στο ότι δε θα πρέπει να γελάω με κάτι που θεωρώ γελοίο επειδή ενοχλείστε εσείς για τους δικούς σας λόγους; Ομολογουμένως, είναι πολύ δύσκολο να πείσεις κάποιον που σε ένα άρθρο που έχει θέμα μια τόσο καρικατουρίστικη ονοματοδοσία, επιλέγει να δασκαλέψει τους άλλους να πρέπει ή όχι να τη διακωμωδήσουν. Τέλος, δε σας χαρακτήρισα ''συριζαίο'', εγώ μίλησα γενικά στο σχόλιό μου άλλα όπως σωστά λέει κι ο λαός μας, όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται!

    • ΛΜ avatar
      ΛΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 22:12:47

      Άστα βρε Συριζαλβανέ, άστα. Δεν πείθεις. Ματαιοπονείς. Σε ξέρουμε κι από προχθές.

      • TFG avatar
        TFG @ ΛΜ 18/06/2013 22:46:55

        Μια χαρά τα λέει, εσύ είσαι συριζαίος και φαίνεσαι}

      • Ανήσυχο πνεύμα avatar
        Ανήσυχο πνεύμα @ ΛΜ 18/06/2013 22:55:18

        Άλλος ένας κολλημένος Αλβανός. πίσω στη χώρα σας βρεεεεεεεε

      • gsbn avatar
        gsbn @ ΛΜ 18/06/2013 23:02:01

        Μην ανησυχείς ''ανήσυχο πνεύμα'' θα τον νομιμοποιήσει ο Τσίπρας και θα μένει νόμιμα εδώ!

      • Ανήσυχο πνεύμα avatar
        Ανήσυχο πνεύμα @ ΛΜ 19/06/2013 00:25:53

        Δε θα μπορέσει να τους νομιμοποιήσει, γιατί ΟΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΕΛΟΣ.

      • Πάτροκλος avatar
        Πάτροκλος @ ΛΜ 19/06/2013 01:49:14

        ΛΜ: Λίγο Μυαλό, για όσους δε μπορούν να καταλάβουν τα αρχικά, βέβαια αν διαβάσεις τις ανοησίες που γράφει στο Χότζα μπορείς να το καταλάβεις αμέσως!

    • Ανήσυχο πνεύμα avatar
      Ανήσυχο πνεύμα @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 22:54:02

      Δουλειά δεν έχουν οι Αλβανοί...βαρκάκια αρμενίζουν.
      ''μια τόσο καρικατουρίστικη ονοματοδοσία, επιλέγει να δασκαλέψει τους άλλους ''
      Το πρώτο είναι υποκειμενική εκτίμηση και το δεύτερο αποτεέι αποτυχημένη προσπάθεια διαστρέβλωσης των λόγων του άλλου. Χότζα ξαναδιάβασε γιατί με την πρώτη, ζορίζεσαι. Με Β΄- Γ΄ ανάγνωση, μπορεί να καταλάβεις οτι πρόκειται για υπεράσπιση της ελεύθερης βούλησης και σεβασμό στις επιλογές των συνανθρώπων σου.Εκεί στην Αλβανία όμως αυτά, ψιλά γράμματα. Τι φταις κι εσύ ο πτωχός!

      • Λευκό Κοτσίφι avatar
        Λευκό Κοτσίφι @ Ανήσυχο πνεύμα 19/06/2013 00:17:54

        Έχεις πολύ πλάκα ρε Χότζα. Ούτε που το πρόσεξα αυτό που θέλεις να φαντάζεσαι πως με ενόχλησε. Κι ούτε θα το ...αναζητήσω. Βαριέμαι. Στον καθρέφτη σου κοιτιέσαι κι από μόνος σου αγαπιέσαι. Είσαι και φαντασμένος άνθρωπέ μου. Δεν δημιουργούν ''εχθρότητα'' οι καταπληκτικές σου θέσεις. Πλάκα κάνουμε με τα εξυπναδίστικα λογάκια που κερνάς. Προσγειώσου λέμε.

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ Ανήσυχο πνεύμα 19/06/2013 01:11:39

        @λευκό κοτσίφι
        Καλά λίγα μου λες, εγώ είμαι αυτά που λες και ακόμα παραπάνω, εγώ όμως εσένα σε ζηλεύω που χεις τις χάρες όλες... Και μόνο που σούρνεσαι κάτω από τα σχόλιά μου για να μου απαντήσεις και ασχολείται έστω και για να κάνει πλάκα μαζί μου ένας σπουδαίος άνθρωπος σαν εσένα, για μένα είναι τίμη!

      • Πάτροκλος avatar
        Πάτροκλος @ Ανήσυχο πνεύμα 19/06/2013 02:09:56

        Ρε Χότζα ασχολείσαι με αυτά τα νούμερα;Δεν καταλαβαίνεις ότι στην πέφτουν γιατί όταν τα τους χώνεις με επιχειρήματα στο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. δεν έχουν να απαντήσουν τίποτα; Και να ήταν μόνο αυτοί μικρό το κακό αλλά ακόμα και τα καλύτερα στελέχη τους τις ίδιες ανοησίες λένε. Παράτα τους! Μια μέρα θυμάμαι που προσπάθουσες να κάνεις διάλογο με ένα συρίζι και του έλεγες για τη σχέση επενδύσεων-ανταγωνιστικότηταςκαι μισθών-παραγωγικότητας-συνδικάτων και σου απάντησε για τη λίστα Λαγκαρντ, τα τυπάκια είναι ούφο, ξεπατυκώνουν 5 ανοησίες του Τσούπρα και νομίζουν ότι κάτι λένε, αν και τη βρίσκω να τους τα κοπανάω, είναι διασκεδαστικά τα άτιμα τα συρίζια

    • πράσινο μίλι avatar
      πράσινο μίλι @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 23:11:24

      ένα-ένα αποκαλύπονται τα συρίζια. ΛΜ και ανήσυχο πνεύμα στην Κουμουνδούρου γρήγορα σας ζητάει ο Σκουρλετ αγάς αχαχουχαχαχαχαχαχαχα

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ Συριζαλβανία του Χότζα 19/06/2013 10:57:29

      με τη φόρα που έχετε πάρει και χαρακτηρίζετε συριζαίους όσους διαφωνούν υπολογίζω το ποσοστό του τσίπρα στις εκλογές σε επίπεδα σαντάμ χουσείν.
      αφήστε λοιπόν εμάς τους συριζαίους να διαφωνούμε σε ορισμένα θέματα και συνεχίστε να σώζετε την Πατρίδα με τον ευάγγελο, τη ρεπούση, τον αδωνι και τα άλλα παιδιά

      • Λευκό Κοτσίφι avatar
        Λευκό Κοτσίφι @ Kostas nikolaou 19/06/2013 16:17:46

        ++++++++++++++ Πέστα

  16. Λευκό Κοτσίφι avatar
    Λευκό Κοτσίφι 18/06/2013 22:58:22

    Που μαζεύτηκαν τόσοι πολλοί Αλβανοί με ...φερετζέ εδώ μέσα; Δε φύγαν για τα βόρεια ακόμη τώρα που ντουλιά γιοκ; Άντε ένας ένας.

  17. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 23:00:00

    Δε σε ενοχλεί αυτό που έγραψα εδώ αλλά η απάντησή μου στο πρώτο σχόλιο του Hawk. Αν μπορείς δώσε εκεί απάντηση!

  18. gsbn avatar
    gsbn 18/06/2013 23:04:09

    Ο Τσίπρας θα τους νομιμοποιήσει όλους γιατί δεν είναι ρατσιστής και στο πρόγραμμά του έχει και την ''οικογενειακή επανένωση'' για όλους τους αλλοδαπούς, άρα θα φέρει και την οικογενειά του εδώ!

  19. gsbn avatar
    gsbn 18/06/2013 23:05:49

    Δε φηφίζονται οι συριζαίοι για το μυαλό τους, αλλιώς θα καταλάβαιναν εύκολα τις ανοησίες του τσίπρα!

  20. Πέτρος avatar
    Πέτρος 19/06/2013 00:06:39

    Δεν είμαι αργόσχολος σαν εσένα που τα ..βαθυστόχαστα τα τυραννάς επί 4ωρο ώσπου να σου...παραδοθούν. παραιτούμαι. Αφήνω τη γνώση σ΄εσένα και στους φίλους σου με τα ακατοίκητα κρανία.

  21. Πέτρος avatar
    Πέτρος 19/06/2013 08:04:42

    Σύριζα όπως και UFO, είσαι και φαίνεσαι κακόμοιρε Χοτζαπάτροκλε. Δεν ξέρετε τι σας γίνεται κι όλοι οι διαφορετικοί είναι ...Σύριζα. Χαϊβάνια.

  22. Πέτρος avatar
    Πέτρος 19/06/2013 08:07:36

    Σου είπανε όοοολα αυτά που αναφέρεις ή είχες πάρει ''κάτι'', και το΄χασες στη στροφή, ντεραπάρισες και παραληρείς; Γιατί με τας φρένας σώας, ΔΕΝ..... Άντε σε κανα γιατρό να σε κοιτάξει αγόρι μου.

  23. Πέτρος avatar
    Πέτρος 19/06/2013 08:09:24

    Δεν είναι άνθρωπος βρε κουτό. Ούτε αυτό δεν κατάλαβες; Ένα λευκό κοτσίφι είναι μονάχα και σε κουτσουλάει.

  24. Πέτρος avatar
    Πέτρος 19/06/2013 08:14:31

    Χοτζαπάτροκλε, έλα. Συνέχισε να αυτολιβανίζεσαι και να αυτοεπαινείσαι. Η ξεχειλίζουσα αμετροέπεια και αυταρέσκειά σου, είναι διασκεδαστικές. Αλλά το σημαντικότερο είναι το οτι κανένας δεν σε κατάλαβε άτιμο! χαχαχαχα

  25. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 19/06/2013 08:38:43

    Ε οκ, αυτά τα ονόματα του αρέσαν, έτσι θέλει να βγάλει το παιδί του. Η συνέχεια θα δείξει, αν είναι καλή κίνηση για το παιδί, το οποίο θα κουβαλάει εφ όρου ζωής το όνομα αυτό, μέσα σε σχολεία , πανεπιστήμια, στρατώνες , επαγγελματική σταδιοδρομία, προσωπική ζωή. Πολλές φορές τα ονόματα καθορίζουν τη ζωή μας σε βαθμό που δεν φανταζόμαστε, μπορεί να επιρεάσουν τα ενδιαφέροντά μας, και μπορεί να μας οφελούν με τρίτους τρόπους. Προσωπικά δεν θα έκανα το παιδί μου όργανο για τις φιλοδοξίες μου ,οπότε συμπαιρένω ότι ο Τσίπρας ήθελε να ονομάζεται έτσι ο ίδιος λόγω του βάρους και του κύρους που φέρουν τα ονόματα. (και αν στην εφηβεία ξυπνήσει ο επαναστάτης Ορφέας με "εθνικιστική" διάθεση... αυτό θα ήθελα να το δω , για να πω την αμαρτία μου...)

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Γιώργης Α. 19/06/2013 08:53:28

      καλά απο ορθογραφία έσκισα πάλι... να με συγχωρείτε.

  26. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 03/07/2013 19:51:15

    Αρχαιοπιστη ειναι η γυναικα του. Εξ ου και η ονοματοδοσια του παιδιου στις 23 Ιουνιου. "Αθεος" (= δηθεν οπαδος της λογικης) που λατρευει τον ηλιο και τη σεληνη.
    Υπαρχουν ΚΑΙ τετοια φρουτα στο πανδαιμονιο της εποχης μας.