#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2011 17:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άκρα του τάφου σιωπή για τα επεισόδια στην Κομοτηνή, με αφορμή την επίσκεψη Παπανδρέου

[caption id="attachment_86396" align="alignnone" width="600" caption="Φωτογραφία απο το http://www.xanthipress.gr/"][/caption]

(Ανανεωμένο) Σοβαρά επεισόδια σημειώθηκαν στην Κομοτηνή με αφορμή την εκεί επίσκεψη και ομιλία του Πρωθυπουργού , αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες, ενώ στα κρατικά και ιδιωτικά ΜΜΕ επικρατεί άκρα του  τάφου σιωπή.

Για τις 2μμ ήταν προγραμματισμένη ειδική συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης με θέμα «Το Καλάθι των αγροτικών προϊόντων της Περιφέρειας ΑΜΘ», στην οποία επρόκειτο να μιλήσουν ο πρωθυπουργός και ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Κ. Σκανδαλίδης.

Το μεσημέρι, όμως, απέναντι από το ξενοδοχείο εμφανίστηκαν εργαζόμενοι στην κλωστουφαντουργία ΕΝΚΛΩ (πρώην όμιλος Λαναρά) και ζήτησαν να συναντηθούν με τον Πρωθυπουργό. Οι περισσότεροι από τους 600 εργαζόμενοι του ομίλου της Ενωμένης Κλωστοϋφαντουργίας, παραμένουν απλήρωτοι τους τελευταίους 24 μήνες και βρίσκονται σε απελπιστική κατάσταση παρά τις περυσινές υποσχέσεις του κ. Παπανδρέου προς τους ίδιους.

Οι αστυνομικές δυνάμεις τους εμπόδισαν και όταν το πλήθος των εργαζομένων άρχισε να διμαρτύρεται να και να πετάει πέτρες απάντησαν με δακρυγόνα. Με ντοντούκες οι διαδηλωτές φώναζαν “Λεφτά Υπάρχουν” και στη συνέχεια ακούστηκαν συνθήματα όπως “Εσείς τα φάγατε, Λαμόγια – Καρχαρίες”.

Παράλληλα αγρότες συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ συγκρότησαν πορεία η οποία  διαλύθηκε  από την αστυνομία με την χρήση δακρυγόνων.

Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες που παραθέτουν σχολιαστές μας:

Τελικά και ενώ ο Γιώργος Πεταλωτής και οι υπουργοί τον ανέμεναν από μπροστά ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου μπήκε στο ξενοδοχείο στις 6 το απόγευμα, με τετράωρη δηλαδή καθυστέρηση, συνοδευόμενος από τον Σωκράτη Ξινίδη και τον Νίκο Σηφουνάκη. Ο κ. Παπανδρέου μπήκε σαν τον άνεμο προς έκπληξη των παρισταμένων κάτι που έγινε βάσει σχεδίου για να μην συναντήσει τους διαδηλωτές της Εν ΚΛΩ κι άλων εργοστασίων που προηγουμένως είχαν δεχθεί επίθεση των ματ και με δακρυγόνα..

(Πηγή: Δημοσιογραφικός Οργανισμός Χρόνος)

Ο Πρωθυπουργός έφτασε στο ξενοδοχείο όχι απο τον δρόμο αλλά μέσα απο τα χωράφια με αγροτικό αυτοκίνητο (!!!)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 18/02/2011 17:25:55

    Αυτός ο άνθρωπος, όπου πάει φέρνει καταστροφή.

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 18/02/2011 17:36:33

      +100000 εχεις δικιο!!!!!

  2. ΜΙΧΑΛΗΣ-ΗρΑκΛεΙο ΚρΗτΗς avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ-ΗρΑκΛεΙο ΚρΗτΗς 18/02/2011 17:26:29

    KAI ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΓΙΑ ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΕΔΙΝΕ ΣΤΟ ΠΑ.ΣΟ.Κ., 60 ΚΑΙ %) ΚΑΙ ... ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ... ΠΑΣΟΚ!!! Κόοοοοοοοολαση θα γίνει...!!~!!

    • man8os avatar
      man8os @ ΜΙΧΑΛΗΣ-ΗρΑκΛεΙο ΚρΗτΗς 18/02/2011 17:41:11

      Εγω πριν 8 μηνες ειχα πετυχει δυο παπουδες απο το Ηρακλειο και μου ειπαν, εμεις ψηφιζουμε μονο ΠΑΣΟΚ! Τωρα αν αλλαξαν τα πραγματα εκει κατω δεν ξερω... Το ελπιζω. Αλλα και το Νοεμβριο, 60% ΠΑΣΟΚ δεν ειχε ψηφισει?

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ man8os 18/02/2011 21:14:16

        60% από το 50%. Το Κουράκι δεν δήλωνε 75%, αλλά αν μετρήσεις τις αποχές ούτε το 45% δεν πήρε. Και θεωρείται ότι έσκισε.

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ ΜΙΧΑΛΗΣ-ΗρΑκΛεΙο ΚρΗτΗς 18/02/2011 21:17:10

      Τίποτα δεν γίνεται εκεί, απλά δεν μιλάνε και λένε το γνωστό που λέγανε και επι Σημίτη: "Όλοι ίδιοι είναι.... να βάλουν τους κλέφτες φυλακή" και κάτι τέτοια. Για το ΠΑΣΟΚ δεν βγάζουν άχνα.

      Για να δείτε τι συμβαίνει στη Κρήτη, ήταν μια γυναίκα που γνώρισα απο εκεί που είχε χάσει στο χρηματιστήριο γύρω 20.000.000 δραχμές τότε, και δεν τολμούσες επι Καραμανλή να της κατηγορήσεις το ΠΑΣΟΚ, γιατί θα σ' έτρωγε. Αφήστε λοιπόν την Κρήτη ήσυχη στα ΚΟΛΗΜΑΤΑ της.

      Το ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ σας ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΕΙ έγραφε μια ταμπέλα τη περίοδο των ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ.

      Αυτό θα το έκανε κάποιος μόνο όταν έχει ενοχές .

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ SAVAS 18/02/2011 21:19:52

        Αυτή η ταμπέλα είναι από τη δεκαετία του 70.

        • ΑΡΚΑΣ avatar
          ΑΡΚΑΣ @ ο Μήτσος 18/02/2011 23:35:05

          Ακόμη χειρότερα.... αυτό σημαίνει ότι οιΚρητικοί είναι κολλημένοι. Άμα βέβαια κάψεις φλάντζα, όλα δικαιολογούνται....

      • SAVAS avatar
        SAVAS @ SAVAS 18/02/2011 21:21:26

        Όσο ήταν η ΝΔ κυβέρνηση, στη Κρήτη τα Πασόκια κάνανε πιο πολλές και πιο εύκολα τις δουλειές τους......

        • καινός avatar
          καινός @ SAVAS 19/02/2011 14:52:12

          προς savas (κυρίως):

          Κάτι τέτοια λέτε, κάπως έτσι αντιμετωπίζετε τους κρητικούς, και ακόμα και οι νορμάλ άνθρωποι ξενερώνουν και θέλουν να γίνουν ανεξάρτητοι... αλλά εσάς, στα @@ σας. Σάμπως θα ιδρώσετε; Όχι βέβαια!!!

          Κι όμως, εμείς εδώ κάτω θα προσπαθούμε πάλι να τους βάλουμε μυαλό, θα προσπαθούμε να τους ξεκολήσουμε τα μυαλά και να τους λέμε "μια χαρά είμαστε με τη μαμά Ελλάδα"...
          Και αυτοί θα μας παρουσιάζουν "δοκίμια" σαν τα δικά σου ως απόδειξη της ηλιθιότητας των Αθηναίων (δεν ξέρω καν από που είσαι, σημασία είναι ότι οι Αθηναίοι θα την πληρώσουν - όπως πάντα) και δε θα έχουν και άδικο.

          Εσείς από τηνπολυθρόνα σας θα συνεχίζετε... και θα συνεχίζετε... και θα συνεχίζετε να γκρινιάζετε για τους κρητικούς. Σαν ντούρασελ. Και θα χειροτερεύει η κατάσταση για εμάς που παλεύουμε να ισιώσουμε μυαλά κολημένα και απογοητευμένα, σαν τα δικά σου.

          Γιατί το μυαλό τους (όπως αποδεικνύεται και το δικό σου) δε μπορεί να πάρει στροφές και να δουλέψει ενωτικά. Και αυτό πάμε να αλλάξουμε και σε πληροφορώ ότι πάμε πολύ καλά...

          Αλλά όόόόχι, εσύ έχεις πάντα δίκιο και πρέπει και να το λες και να το βροντφωνάζεις και να αρχίζεις τους αφορισμούς και να απογοητεύεις ακόμα και τις υγιείς σκέψεις σε αυτό τον τόπο.

          Τι είπε ρε ο άνθρωπος; Ότι και στο Ηράκλειο γίνεται χαμός, ναι έτσι είναι! Και αρχίσατε τις ειρωνίες και τους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς; Σας βαρέθηκα. Μια ζωή, υπονομεύετε οποιαδήποτε καλή κίνηση ουσιαστικά μηδενίζοντας τα όποια αποτελέσματα έχουν έρθει με τις προσπάθειες που γίνονται.

          Λυπάμαι μόνο για το antinews γιατί προβολή απόψεων σαν τη δική σου, πολλώ δε μάλλον με τον τρόπο που έγινε, είναι μόνο δυσφήμηση. Και εις ανώτερα.

    • jkl avatar
      jkl @ ΜΙΧΑΛΗΣ-ΗρΑκΛεΙο ΚρΗτΗς 20/02/2011 01:52:23

      ΚΑΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ....ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΙ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (ΚΑΨΙΜΟ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΕΠΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ,ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΠΙ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ), ΕΠΙ ΠΑΣΟΚ ΤΙΠΟΤΑ...ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΓΩ,ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.
      30-40 ΧΡΟΝΙΑ 'ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ" ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ!ΤΟΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑ..ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ; ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ "ΠΕΛΑΤΕΣ", Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΟΣΟΣΤΑ,ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΕΙ...ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ!
      Η ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΡΑΝΕ...

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/02/2011 17:27:52

    Να ετοιμάζεται το ελικόπτερο....
    Να πάρει και τον Ρέπα μαζί του όμως.

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ Strange Attractor 18/02/2011 17:44:20

      Τον Ραγκούση να πάρει, να μην υπάρχουν εφεδρείες. Τον Ρέπα δεν τον υπολογίζει κανένας.

    • HOOLIGAN avatar
      HOOLIGAN @ Strange Attractor 18/02/2011 18:38:07

      ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ

    • thanasis avatar
      thanasis @ Strange Attractor 19/02/2011 18:01:11

      ετοιμαζεται αεροσκαφος γεματο με αναμενες της μηχανες
      αλλα δεν ξερω ποιο θα το δεχτει

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ Strange Attractor 20/02/2011 12:39:42

      εδώ στην θράκη κινήθηκε αποκλειστικά με ελικόπτερο.........

      μόνο στο ξενοιδοχείο δεν μπορούσε να πάει πετώντας και πήγε κρυφά με αγροτικό από αγροτικούς δρόμους....

  4. skeptomenos avatar
    skeptomenos 18/02/2011 17:29:03

    Έχει δημιουργηθεί μια τεράστια ουρά.
    Θέλουν όλοι να του δώσουν τον μισθό τους.
    Πατείς με πατώ σε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ skeptomenos 18/02/2011 18:04:14

      χο χο χο
      Περιμένω να βγεί να πει κάτι τέτοιο

      • skeptomenos avatar
        skeptomenos @ Orestios 18/02/2011 18:25:45

        Έχει κολλήσει η κασέτα σε άλλο σημείο.
        Όταν κάνει κάτι λέει:
        Διαψευστήκαν οι Κασσάνδρες,
        που έλεγαν πως δεν θα τα καταφέρουμε.
        Οι θυσίες του ελληνικού λάου πιάνουν τόπο. κλπ
        Πάντα διαβάζει ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο σκονάκι

        • Χαλκιδέος avatar
          Χαλκιδέος @ skeptomenos 28/02/2011 09:03:01

          Το έχει βάλει στο κινητό του σε μορφή voice memo και απλά κουνάει τα χείλια του!

    • thanasis avatar
      thanasis @ skeptomenos 19/02/2011 18:04:02

      το ανυπαρκτο μισθο δεν τον δινεις.αλλα αν θελουν ας μας
      δωσουν ο παπακωσταντινου και ολοι οι βουλευτες
      της συντροφιας τωνπροθυμων τους μισθους τους
      και ας παρουν τους κουτσουρεμενους δικους μας

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 18/02/2011 17:30:35

    Κι όμως, για το Δολingr δε συνέβη παρά τα εξής:
    "Νέοι από το Δημάριο και μαθητές διαμαρτυρήθηκαν στον πρωθυπουργό ότι δεν έχουν σύνδεση με το Διαδίκτυο και δεν «πιάνουν» όλα τα τηλεοπτικά κανάλια. "

    ht++p://news.in.gr/greece/article/?aid=1231079848

    • NWO avatar
      NWO @ ΝΙΚΟΛΑΣ 18/02/2011 17:33:14

      κάνουν και πλάκα...

  6. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 18/02/2011 17:31:27

    Ήταν να πάει με ελικόπτερο αλλά χάλασε από ότι άκουσα στο ραδιόφωνο. Οπότε δεν υπάρχει ελικόπτερο να φύγει. Βρε λες.....?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ακροβολιστής 18/02/2011 17:43:43

      Θα ζητήσει άσυλο στη Τουρκία.

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ Strange Attractor 18/02/2011 18:46:00

        Ισχύει ακόμα η προσφορά του Τζεμ;

        • Orestios avatar
          Orestios @ Νίκος 18/02/2011 21:01:14

          Πέθανε ο Τζεμ

  7. factorx avatar
    factorx 18/02/2011 17:40:38

    Ναι ετσι λενε οτι ¨χαλασε το ελικόπτερο" ή "λογω του καιρου"

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ factorx 18/02/2011 17:47:55

      Μακάρι να χαλάσει και το ελικόπτερο της φυγής (του)...

      • man8os avatar
        man8os @ Αυριανιστής 18/02/2011 17:57:15

        Ρε μην ανυσηχειτε, δεν παθαινει τιποτα η προθυπουργαρα μας. Θα παρει το κανο και θα διαφυγει αν δει σκουρα τα πραγματα

        • Orestios avatar
          Orestios @ man8os 18/02/2011 18:04:45

          lol

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ factorx 18/02/2011 17:57:06

      Δεν είχανε λεφτά για καύσιμα, τους τα έκοψε το παιδί

      • kiki avatar
        kiki @ kakofonix 18/02/2011 21:18:34

        @ κακοφωνιξ,
        μολις ακουσα την τουμπα Κακλαμανη, τα αλλαξε παλι.
        αχ παιδι μου τον ξερω εδω και 45 χρονια, τον κα.........η, τι να λεμε τωρα, τετοιος ηταν παντα.

    • zonitis avatar
      zonitis @ factorx 19/02/2011 11:32:59

      Λογω καιρου, η κλανουμε πατατες τωρα που καταλαβαμε οτι ειμαστε αναλωσιμοι; Το ελικοπτερο αν πεσει, παπαλα, δυσκολα την γλυτωνεις

  8. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 18/02/2011 17:45:06

    ΜΑΛΟΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΔΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΗ ΣΤΟ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ!!!

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 28/02/2011 09:08:26

      Α όλα κι όλα! Όχι σκουπίδια σε θάλασσες κι ακτές παιδιά! Δείτε και λίγο τον γλάρο στην τηλεόραση!

  9. cveng avatar
    cveng 18/02/2011 18:00:07

    και να εγινε κατι σημαντικο,δεν θα το μαθουμε απο τα καναλια.περιμενω στο youtube...

  10. Orestios avatar
    Orestios 18/02/2011 18:05:57

    Όποιος είναι από Κομοτηνή ας μας γράψει εμπειρία του.

  11. factorx avatar
    factorx 18/02/2011 18:14:16

    Ενημέρωση 18:13. Πληροφορούμεθα οτι τα επεισόδια έληξαν και ο κ. Παπανδρέου έφτασε πριν απο λίγο στην Κομοτηνή

    • man8os avatar
      man8os @ factorx 18/02/2011 18:16:42

      Τα επεισοδια εληξαν. Ακρωατηριο εμεινε?

  12. factorx avatar
    factorx 18/02/2011 18:20:36

    Επεισοδιακά εξελίσσεται η άφιξη του Πρωθυπουργού στο ξενοδοχείο Αrcadia της Κομοτηνής.

    Στις 3 περίπου, έξω στο δρόμο για το ξενοδοχείο διαδηλωτές του ΠΑΜΕ επιχείρησαν να προσεγγίσουν το ξενοδοχείο και εμποδίστηκαν από δυνάμεις των ΜΑΤ . Ακολούθησε συμπλοκή, έγινε χρήση χημικών και οι διαδηλωτές παρέμειναν στο σημείο.

    Σε δηλώσεις του πριν λίγο το μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ Δημήτρης Κρυωνάς διαμαρτυρήθηκε έντονα για το γεγονός και κατήγγειλε τη στάση της αστυνομίας.

    Οι δηλώσεις του Δ. Κρυωνά

    Από το μπλόκο κατάφεραν να διαφύγουν οι διαδηλωτές-εργαζόμενοι της ΕΝΚΛΩ που βρίσκονται έξω από το ξενοδοχείο αναμένοντας τον Πρωθυπουργό.

    Πριν από μερικά λεπτά υπήρξε χρήση χημικών ενώ μέσα στο ξενοδοχείο διεξάγεται η Ειδική Συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου για το «Καλάθι Αγροτικών Προϊόντων (παρουσία πολυμελούς υπουργικού κλιμακίου) , εν αναμονή του Πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου, ο οποίος μεταβαίνει από το Δημάρχιο οδικώς μέχρι την Ξάνθη και από κεί με ελικόπτερο προς την Κομοτηνή.

    Αμέσως μετά ο Περιφερειάρχης Άρης Γιαννακίδης βγήκε από τη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου ζητώντας να μην γίνεται χρήση χημικών. Ο Πρωθυπουργός έφτασε τελικά στο ξενοδοχείο Arcadia λίγο πριν τις 6.
    http://www.xanthipress.gr/eidiseis/koinonia/6547-2011-02-18-14-52-02.html

  13. kakofonix avatar
    kakofonix 18/02/2011 18:25:41

    Ξάνθη -Κομοτηνή (15 λεπτά με το αυτοκίνητο) με ελικόπτερο;

  14. ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ avatar
    ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ 18/02/2011 18:26:22

    Το σίγουρο είναι οτι έγιναν τα επεισόδια με το ΠΑΜΕ
    Ο Παπανδρεου μιλαέι αυτή την ώρα-χωρίς άλλα προβλήματα προς το παρόν-
    στην εκδήλωση που ήταν να αρχίσει στις 2
    Στο ξενοδοχείο που επιλέχθηκε είναι σχεδον αδύνατο να γίνουν άλλα επεισοδια γιατί είναι έξω απο την πόλη -σε στενό παράδρομο επαρχιακού δρόμου- και συνεπώς εύκολα η αστυνομία μπορεί να μπλοκάρει κάθε πρόσβαση σ αυτο.

    • kiki avatar
      kiki @ ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ 18/02/2011 21:22:12

      Το οτι μιλαει, μιλαει, το θεμα ειναι αυτοι που τον ακουγαν καταλαβαν τιποτα?
      Τωρα τον ακουσα στις ειδησεις κατι ακαταλυπτα ελεγε.
      Ως γνωστον το επαναλαμβανω ειναι ακρως ανασφαλης, και αυτο τον κανει ακομα πιο επικυνδυνο .

  15. factorx avatar
    factorx 18/02/2011 18:28:45

    Απέναντι από το ξενοδοχείο εμφανίστηκαν εργαζόμενοι την ΕΝΚΛΩ και ζήτησαν να πάρουν δεσμεύσεις από Κυβέρνηση και να συναντηθούν με τον Πρωθυπουργό. Δεν τους το επέτρεψαν. Κλούβες ΜΑΤ εμφανίστηκαν και όταν το πλήθος των εργαζομένων πέταξε πέτρες απάντησαν με δακρυγόνα. Με ντοντούκες οι διαδηλωτές φώναζαν "Λεφτά Υπάρχουν" και στη συνέχεια ακούστηκαν συνθήματα όπως "Εσείς τα φάγατε, Λαμόγια - Καρχαρίες".

  16. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/02/2011 18:40:14

    Η Ροδόπη όμως μια χαρά τον έβαψε πράσινο τον χάρτη εκεί στα ανατολικά στις περιφερειακές...

    • ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ avatar
      ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ @ TopGunZ 18/02/2011 18:46:57

      η απάντηση εύκολη στην εύστοχη παρατήρηση σου.
      Αποτελέσματα Ροδόπης στις τελευταίες αυτοδιοικητικές εκλογές.
      Η Μειονότητα (35% του πληθυσμού) ψήφισε ΠΑΣΟΚ σε πόσοστα άνω του 80% και στο δεύτερο γύρο σε ποσοστό 95%
      Σ αυτο το ποσοστό βοήθησε και ο πρωην βουλευτής της ΝΔ και τώρα στέλεχος της Ντόρας
      Ιλχαν Αχμέτ

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ 18/02/2011 22:19:12

        Δεν θέλω να φανώ προσβλητικός στους φίλους Κομοτηναίους, έχω πολλούς φίλους από εκεί και πολύ καλές αναμνήσεις, γνωρίζω ότι το πρόβλημα είναι στη μειονότητα, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να αντισταθείτε στις μηχανοραφίες του προξενείου.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2011 18:43:48

    Τι να γίνεται;
    Τα αναμενόμενα...

    Επισκέφθηκε το χωριό Δημάριο, στην είσοδο του χωριού Δημάριο τον υποδέχτηκαν ο αναπληρωτής υπουργός περιφερειακής ανάπτυξης Σωκράτης Ξυνίδης, ο γενικός γραμματέας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας-Θράκης, Θύμιος Σώκος, οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ Ξάνθης Τσετίν Μάντατζη και Ροδόπης Αχμέτ Χατζηοσμάν, ο δήμαρχος Μύκης, Μουσταφά Τσουκάλ, και ο ιμάμης Ντελί Ριτβάν.

    Ο πρωθυπουργός επισκέφθηκε το τζαμί όπου ξεναγήθηκε από τον ιμάμη και στη συνέχεια πήγε σε καφενείο όπου είχε την ευκαιρία να ακούσει τους κατοίκους και να τους μιλήσει και ο ίδιος.

    Δεσμεύτηκε να δώσει λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζει η μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης. Ο κ. Παπανδρέου δήλωσε ότι η κυβέρνηση κινείται απαρέγκλιτα πάνω στις αρχές της ισονομίας και της ισοπολιτείας. «Η γραφειοκρατία είναι δυνάστης και των Χριστιανών και των Μουσουλμάνων» είπε χαρακτηριστικά και έκανε σαφές ότι η κυβέρνηση παλεύει για να μην υπάρχουν διακρίσεις σε βάρος της μειονότητας και να σπάσουν αντιλήψεις του παρελθόντος.Από τα πρώτα ζητήματα που του έθεσαν οι κάτοικοι στο Δημάριο ήταν αυτά που αφορούν την εκπαίδευση που παρέχεται στα μειονοτικά σχολεία.Ζήτησαν ακόμη οι μαθητές να παίρνουν περισσότερες γνώσεις και ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε ότι μέχρι το Σεπτέμβριο θα ενταχθεί στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης η Ειδική Παιδαγωγική Ακαδημία (ΕΠΑΔ), στην οποία φοιτούν οι δάσκαλοι των μειονοτικών σχολείων.Είπε μάλιστα ότι θα προτιμούσε να σπουδάζουν σε αυτό το πανεπιστημιακό πλέον τμήμα μουσουλμάνοι από την εν λόγω περιοχή για να επιστρέφουν αργότερα ως δάσκαλοι.

    Ο κ. Παπανδρέου, εξάλλου, ανακοίνωσε ότι θα υπάρχει η δυνατότητα οι προφορικές εξετάσεις για τους υποψήφιους οδηγούς να γίνονται και στην τουρκική γλώσσα, ενώ στα ΚΕΠ της περιοχής θα ενισχυθεί η παρουσία υπαλλήλων που γνωρίζουν τουρκικά.
    Νέοι από το Δημάριο και μαθητές διαμαρτυρήθηκαν στον πρωθυπουργό ότι δεν έχουν σύνδεση με το Διαδίκτυο και δεν «πιάνουν» όλα τα τηλεοπτικά κανάλια. Ο κ. Παπανδρέου δήλωσε ότι θα δώσει εντολή στα αρμόδια υπουργεία να φροντίσουν ώστε γρήγορα να καλυφθεί η περιοχή με σύνδεση στο Διαδίκτυο.
    Σε ό,τι αφορά τα βακούφια είπε ότι θα δοθεί λύση στο θέμα με τις διοικήσεις τους και σχετικά με την καλλιέργεια καπνού που αντιμετωπίζει προβλήματα σημείωσε ότι επειδή είναι μονοκαλλιέργεια τύπου μπασμάς, πρέπει να διατηρηθεί και να ενισχυθεί.
    Ο πρωθυπουργός έφτασε στο Δημάριο με δύο ώρες καθυστέρηση, λόγω της κακοκαιρίας που επικρατούσε στην περιοχή.
    Η πυκνή ομίχλη δεν επέτρεψε την προσγείωση του ελικοπτέρου Super Puma που τον μετέφερε από τη Σαμοθράκη, το οποίο τελικά προσγειώθηκε στην Ξάνθη και ταξίδεψε ως το Δημάριο οδικώς. Οι κάτοικοι του χωριού που βρίσκεται κοντά στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα τού επιφύλαξαν θερμή υποδοχή, καθώς είναι η πρώτη φορά που πρωθυπουργός επισκέπτεται την περιοχή τους.

    Ο δήμαρχος Μύκης έθεσε στον πρωθυπουργό τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι 16.000 κάτοικοι της περιοχής, οι οποίοι ασχολούνται με τον καπνό και την κτηνοτροφία. Είπε ότι η ανεργία βρίσκεται στα ύψη και ζήτησε από την κυβέρνηση να γίνουν έργα στην περιοχή για να μπορέσουν να μείνουν και οι κάτοικοι σε αυτήν. Πρότεινε να γίνει αναδιάρθρωση καλλιεργειών και να υπάρξει προοπτική μέσα από τον αγροτουρισμό και την ανάπτυξη ποιοτικής και βιολογικής κτηνοτροφίας.

    Είπαν ότι αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην έκδοση αδειών για την κατασκευή υποδομών και για την ανέγερση τζαμιών.

    Στα ζητήματα αυτά απάντησαν ο αναπληρωτής υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής Νίκος Σηφουνάκης και ο Γενικός Γραμματέας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας - Θράκης κ. Σώκος.
    Ο κ. Σηφουνάκης είπε ότι με το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων και το νέο νομοθετικό πλαίσιο που ετοιμάζει η κυβέρνηση θα γίνει πιο εύκολη η διαδικασία της έκδοσης οικοδομικών αδειών, ενώ ο κ. Σώκος τόνισε πως σε ό,τι αφορά τις άδειες για την ανέγερση τζαμιών θα τηρηθούν οι προϋποθέσεις που προβλέπει ο νόμος χωρίς γραφειοκρατικά εμπόδια.
    tovima.gr/default.asp?pid=41&nid=1231079848#ixzz1EKTaWg6i

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2011 18:48:12

    Είναι η δεύτερη επίσκεψη στη Θράκη, σε διάστημα 3,5 μηνών, από τις δημοτικές, όπου ήταν στοίχημα να κερδίσει το πασοκ την περιφέρεια.

    Ας έχουμε καλού κακού υπόψη και το Project Θράκη, kostasxan.blogspot.com/2011/02/project.html

  19. factorx avatar
    factorx 18/02/2011 18:48:57

    Μου λένε τώρα οτι πήγε με ελκόπτερο στο Δημαριο επειδή οι απεργοι ειχαν κάνει δυο μπλοκα στον δρόμο απο Αλεξανδρούπολη

    Εξίσου σημαντικο: Μονο δυο τουρκόφωνα χωρια ερπισκεφθηκε. Τι Δημάριο και το Εχινο. Αυτό για να μαθαίνουν όλοι τι παίζεται

  20. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 18/02/2011 18:59:05

    Μπα οργισμενοι πολιτες ειναι που θελουν απο την κυβερνηση περισσοτερες μεταρυθμισεις.

  21. η Dimi avatar
    η Dimi 18/02/2011 19:51:48

    Δήλωσε ότι οι Αδειες Οδήγησης θα εκδίδονται (και) στη τουρκική γλώσσα. Ενώ, οι όροι των καταναλωτικών δανείων που μοιράζει σπάταλα η Τουρκική Ζiraat Bank σε Ελληνικό έδαφος, στην Ξάνθη, είναι στη Τουρκική και Αγγλική γλώσσα. Ελληνική, yok. Mε ό,τι κινδύνους αυτό συνεπάγεται γιά τους Ελληνες δανειολήπτες. Αυτός ο πρωτόγνωρος «εκ των έσω» μισελληνισμός, ομολογώ ότι με ξεπερνάει.

  22. Μisha avatar
    Μisha 18/02/2011 20:04:08

    Aυτά τα γουρούνια των ΜΑΤ μέχρι πότε θα παριστάνουν τα πιτμπουλ και θα χτυπάνε τον κοσμάκη;
    Οικογένειες, πατεράδες, μανάδες, παππούδες δεν έχουν;

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Μisha 18/02/2011 21:10:58

      Όσο τους απαξιώνετε με τέτοιους χαρακτηρισμούς, τόσο τους απομακρύνετε από τον λαό. Όταν θα το καταλάβεις εσύ και οι λοιποί "επαναστάτες" θα είναι όλα πιο δύσκολα για τους εξουσιαστές...

      • Μisha avatar
        Μisha @ Θησειώτης 18/02/2011 21:59:38

        Στην Κερατέα , τα κτήνη που υποστηρίζεις φωνάζουνε «Καλημέρα στον Αλέξη». Οι «επαναστάτες» τους εξαναγκάζουν κι εκεί;

        • Θησειώτης avatar
          Θησειώτης @ Μisha 19/02/2011 07:56:13

          Κι εμένα αν μου πετούσαν δυναμίτες, θα εξαναγκαζόμουν. Παρεπιπτόντως, δεν θεωρώ του κατηχητικού τους ματατζήδες. Απλά, αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, ας πούμε ότι κάνω τον συνήγορο του διαβόλου.

  23. Mind the GAP avatar
    Mind the GAP 18/02/2011 20:06:39

    Δεν σε θέλει ο λαός, παρ' τον Δρούτσα σου και μπρός!

  24. factorx avatar
    factorx 18/02/2011 21:10:57

    Δειτε το ΒΗΜΑ πριν λιγο
    Αργότερα το μεσημέρι ο πρωθυπουργός προήδρευσε σε συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, η οποία πραγματοποιήθηκε σε κεντρικό ξενοδοχείο της Κομοτηνής. Έξω από το ξενοδοχείο σημειώθηκαν επεισόδια κατά τη διάρκεια συγκέντρωσης απολυμένων στις κλωστοϋφαντουργίες της περιοχής.

    Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=385451&dt=18/02/2011#ixzz1EL5xTAgo

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ factorx 18/02/2011 21:18:23

      h**p://www.xronos.gr/detail.php?ID=65374

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Ηλίας 18/02/2011 21:18:51

        ΒΑΣΕΙ ΣΧΕΔΙΟΥ
        ΚΟΜΟΤΗΝΗ: Από την πίσω πόρτα του ξενοδοχείου Γιώργος Παπανδρέου για να αποφύγει συνθήματα και διαδηλωτές
        18.02.2011

        Ενώ ο Γιώργος Πεταλωτής και οι υπουργοί τον ανέμεναν από μπροστά

        Συνοδευόμενος από τον Σωκράτη Ξινίδη και τον Νίκο Σηφουνάκη μπήκε στις 6 τελικά το απόγευμα από τις δύο που έλεγε το πρόγραμμα, ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου στο περιφερειακό συμβούλιο Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης που σε διευρυμένη διάσταση παρουσία εργατικών κέντρων, παραγωγικών τάξεων επιμελητηρίων, αναπτυξιακών εταιριών και με την συμμετοχή πρωτοκλασάτων υπουργών γίνεται σε ξενοδοχείο της Κομοτηνής. Ο κ. Παπανδρέου μπήκε σαν τον άνεμο προς έκπληξη των παρισταμένων κάτι που έγινε βάσει σχεδίου για να μην συναντήσει τους διαδηλωτές της Εν ΚΛΩ κι άλων εργοστασίων που προηγουμένως είχαν δεχθεί επίθεση των ματ και με δακρυγόνα.

        Πηγή: Δημοσιογραφικός Οργανισμός Χρόνος

        • Orestios avatar
          Orestios @ Ηλίας 18/02/2011 23:28:31

          Κρύβεται το GAP, αρνούμενο να δεί την πραγματικότητα.

  25. factorx avatar
    factorx 18/02/2011 21:12:46

    Δείτε και το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ταχύτητα υπερηχητικού

    Ένταση ανάμεσα σε εργαζόμενους της Ένωσης Κλωστοϋφαντουργίας και άνδρες των ΜΑΤ επικράτησε λίγη ώρα πριν την άφιξη του Πρωθυπουργού στο ξενοδοχείο, όπου πρόκειται να συνεδριάσει το Περιφερειακό Συμβούλιο Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

    Οι εργαζόμενοι συγκεντρώθηκαν σε χώρο του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης που συνορεύει με το ξενοδοχείο, φωνάζοντας διάφορα συνθήματα, ενώ στην προσπάθειά τους να εισέλθουν στον περιβάλλοντα χώρο του ξενοδοχείου κατέστρεψαν ένα μέρος του συρματοπλέγματος.

    Τότε οι άντρες των ΜΑΤ έκαναν χρήση δακρυγόνων προκειμένου να τους απωθήσουν και τοποθέτησαν τρεις κλούβες κατά μήκος του κατεστραμμένου συρματοπλέγματος.

    Σε κοντινή απόσταση από το ξενοδοχείο έχει συγκεντρωθεί και ομάδα διαδηλωτών του ΠΑΜΕ που φωνάζει συνθήματα κατά της πολιτικής της κυβέρνησης.

    • Σάββας avatar
      Σάββας @ factorx 18/02/2011 21:33:33

      Φάκτορα το Δημάριο κυρίως αλλά και ο Εχίνος ΔΕΝ είναι τουρκόφωνα αλλά πομοκόφωνα χωριά. Ο GAP είπε και κάτι άλλο, ότι χρειάζονται τα ΚΕΠ και άλλους τουρκόφωνους υπαλλήλους, δεν φθάνουν οι πολλοί που ήδη υπάρχουν, και όλα αυτά μέσα στα Πομακοχώρια. Στις πραγματικά τουρκόφωνες περιοχές ίσως να είχε υψώσει και την σημαία της ανεξαρτησίας! Το τρι-κοιμησμένο του μυαλό αδυνατεί να καταλάβει ότι ο πολίτης μιάς χώρας ωφείλει να γνωρίζει την γλώσσα της ασχέτως καταγωγής.

      • SAVAS avatar
        SAVAS @ Σάββας 18/02/2011 21:52:45

        Φάκτορα αν μπορείς ή όποιος μπορεί ας το ψάξει λίγο αυτό που λέει ο συνονόματος.... το αναπτύσει το θέμα πολύ σωστά.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Σάββας 18/02/2011 22:01:21

        Αν δε φυγει το τουρκικο προξενείο από εκεί θα γινει Πριστινα.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Σάββας 18/02/2011 22:05:19

        Πρέπει πλέον η ΝΔ να βγει ανοιχτά και να τον καταγγείλει με στοιχεία ως πεμπτοφαλαγγίτη που δρα ενάντια στο εθνικό συμφέρον:
        1. Εξευτιλίζει την αστυνομία για μία υπόθεση θανάτου Πακιστανού κατηγορούμενου για βιασμό ανηλίκου ομοεθνούς του στη Νίκαια. Ολα αυτά μέσα στη Βουλή, στις προγραμματικές του δηλώσεις.
        2. Προάγει τη λαθρομετανάστευση με τον λαθρονόμο και κάνει την Ελλάδα μαγνήτη του πάσης φύσεως τυχοδιώκτη και λούμπεν στοιχείου Αφροασιάτη.
        3. Διατάζει τον στρατό να μην κάνει πλέον ανάσχεση στα σύνορα.
        4. Μειώνει τον αριθμό των απαιτούμενων ενσήμων για νομιμοποίηση μεταναστών.
        5. Επισκέπτεται πομακικά χωριά και προωθεί τον εκτουρκισμό τους.
        6. Διασύρει την Ελλάδα και τον ελληνισμό διεθνώς με τις δηλώσεις του όπου τύχει περί διαφθοράς κλπ, λες και μιλάει στους κολλητούς του σε μπαράκι.

        Προτείνω, πολύ σοβαρά, να εκδώσει η ΝΔ "Μαύρη Βίβλο" με τις ενέργειες του ΓΑΠ που στρέφονται ενάντια στο δημόσιο και το εθνικό συμφέρον. Η Βίβλος αυτή να αναρτηθεί και στο Διαδίκτυο και να μεταφραστεί και στην Αγγλική, για να είναι προσιτή από τους ομογενείς μας στην Αμερική, τον Καναδά και την Αυστραλία, που έχουν πολύ υψηλό εθνικό φρόνημα και τον θεωρούν ανοιχτά προδότη (εκεί η πασοκική γλίτσα δεν πιάνει).
        Πιστεύω πως αν εκθέσουμε τεκμηριωμένα τον ΓΑΠ στο εθνικό φιλότιμο του Έλληνα, αυτό θα γίνει ο τάφος αυτού που παριστάνει τον "πρωθυπουργό".

  26. nikosw avatar
    nikosw 18/02/2011 21:25:01

    Καλά αυτοί πότε θα ξεσηκωθούν; Όταν γίνει η Κρήτη "ανεξάρτητη";

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ nikosw 18/02/2011 21:49:04

      Γιατί ξεσηκώθηκαν αλλού....;

  27. kiki avatar
    kiki 18/02/2011 21:25:42

    Μπηκε απο εκει που βγαζουν τα σκουπιδια, καλο

  28. SAVAS avatar
    SAVAS 18/02/2011 21:27:30

    yes! Αυτό που λες Μήτσο συμβαίνει σε όλη τη χώρα όχι μόνο στο Ηράκλειο. Το θέμα είναι να δείτε πόσο ΓΛΥΚΙΑ είναι η ΕΞΟΥΣΙΑ που στα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ μπήκανε απ' όλα τα κομματα ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ,κτλ. Δεν μπορούσε να μη βγεί πρώτο κόμμα. Ωστόσο το καλό είναι ότι δεύτερο κόμμα στο δήμο είναι το ΚΚΕ αν δεν κάνω λάθος, μετά απο πολλά χρόνια, μπας και δούν λίγο αντιπολίτευση...........

  29. Σαος avatar
    Σαος 18/02/2011 21:51:37

    Τα βίντεο στο Ταχάλια
    http://taxalia.blogspot.com/2011/02/blog-post_2960.html
    Δείτε πως βάζουν τις κλούβες να κρύβουν τους διαδηλωτές, για να μην συγχυστεί ο Βασιλεύς Γεώργιος ο Τζέφριος.

  30. AlexPanachaiki1991 avatar
    AlexPanachaiki1991 18/02/2011 22:32:04

    Η ειδηση που μεταφερετε, με ολο το σεβασμο, πασχει σε πολλα σημεια, καθως παραλειπονται ορισμενα σημαντικα στοιχεια. Πρωτον, οι εργαζομενοι οπως αναφερετε οντως βρεθηκαν απεναντι απο το χωρο του ξενοδοχειου, οπου δεχτηκαν δακρυγονα μονο οταν επιχειρησαν να εξελθουν του ασυλου. Αυτο που για καποιο λογο δε φαινεται πουθενα ηταν η απροκαλυπτη ενεργεια των ΜΑΤ να διασπασουν τις γραμμες των διαδηλωτων του ΠΑΜΕ ριχνοντας χημικα και χτυπωντας συν τοις αλλοις και ηλικιωμενους και γυναικες, που ηθελαν απλως να ασκησουν το δικαιωμα τους να διαμαρτυρηθουν ειρηνικα, οπως επανειλλημενα εχουν πραξει σε αλλες περιστασεις. Το ολο συμβαν ελαβε χωρα καποια μετρα μακρια απο το ξενοδοχειο, αποδεικνυοντας προφανως τις εντολες που ειχε δωσει ο Πρωθυπουργος (?) να αποκλειστει ετσιθελικα η δυνατοτητα ασκησης του δικαιωματος της διαμαρτυριας απο μεριδα κοσμου της περιοχης. Το παραπανω αποδεικνυεται και απο το οτι στην αλλη συγκεντρωση τα ΜΑΤ εριξαν δακρυγονα μονο οταν οι διαδηλωτες βγηκαν απο το καταφυγιο τους, δηλαδη το ασυλο. Δε θελω να ανοιξω πασης φυσεως διαλογο, ημουν εκει και μεταφερω τα οσα εζησα και δε δεχομαι κανενα αντεπιχειρημα απο καποιον αποντα η οποιονδηποτε αλλο θελει να υπερασπιστει αυτη την πολιτικη που ακολουθηθηκε σημερα. Τουλαχιστον το ΠΑΜΕ δε κρυφτηκε πισω απο ασυλα για να εκφρασει εκ του ασφαλους την αντιθεση του . Ελπιζω να δημοσιευτει μηπως και καποιος φιλοτιμηθει και βγαλει καποιο συμπερασμα για το ποιοι μας κυβερνανε...

    • factorx avatar
      factorx @ AlexPanachaiki1991 18/02/2011 23:13:24

      To σχόλιο σου παραβλέπει

      1. οτι εμεις δεν ειμαστε εκει και το κάναμε το ρεπορταζα απο εδω
      2. Εμεις πρωτοι το βγάλαμε και σπάσαμε την σιωπή

      ειναι συνεπως άδικο; Μόνο οτι εκθειάζει το ΠΑΜΕ ειναι σωστό;

  31. SAVAS avatar
    SAVAS 18/02/2011 22:47:59

    Φίλε έχουμε τον ίδιο εχθρό......αλλά και τα ίδια συμφέροντα άρα δεν μας χωρίζει τίποτα, γι' αυτό είναι τα σχόλια νομίζω για να συμπληρώνουμε, να κριτικάρουμε, αλλά και να αντιδράμε στα άρθρα.

  32. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 18/02/2011 22:52:20

    Μενω Κομοτηνη τα 4 τελευταια χρονια. Τα χωρια στην οποσειρα της Ροδοπης ειναι Πομακοχωρια. Ετυχε να γυρισω ορισμενα απο αυτα. Μιλουν μια γλωσσα που μοιαζει κυριως την βουλγαρικη. Ο ΓΑΠ σημερα τους βαφτισε τουρκους! Η πεμπτη φαλαγγα ειναι πλεον ο ιδιος ο πρωθυπουργος... Συνοδευομενος απο τον Ματατζη βουλευτη Ξανθης ο οποιος εχει εκφρασθει απροκαλυπτα υπερ της Τουρκιας και του Προξενειου στην Κομοτηνη. Πρεπει ο Σαμαρας να σηκωσει το θεμα. Εδω δεν ειναι αυτονομη περιοχη ειναι ελληνικη επικρατεια και ετσι θα παραμεινει παρα τις προσπαθειες του ΓΑΠ και της παρεας του.

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ Γ.Τ. 18/02/2011 22:56:24

      Μήπως να αντιδράσετε αρχικά και εσείς που μένετε εκεί! Τι άλλο περιμένετε δηλαδή;

      • καινός avatar
        καινός @ SAVAS 19/02/2011 15:05:41

        εσύ κάτσε στον καναπέ σου και δίνε εντολές τι πρέπει να κάνουν όλοι οι άλλοι ανά την Ελληνική επικράτεια.

  33. ΚΟΜΟΤΗ-ΝΕΟΙ avatar
    ΚΟΜΟΤΗ-ΝΕΟΙ 18/02/2011 23:04:02

    Ξεχάσαμε το καλύτερο
    Ο Πρωθυπουργός έφτασε στο ξενοδοχείο όχι απο τον δρόμο αλλα μέσα απο τα χωράφια με αγροτικό αυτοκίνητο

  34. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 19/02/2011 10:55:08

    Nα ξεσηκωθούν και οι εργαζόμενοι στην ΙΖΟΛΑ, ΠΙΤΣΟΣ, ΕΛΙΝΤΑ, ΠΕΙΡΑΙΚΗ ΠΑΤΡΑΙΚΗ, ΧΡΩΠΕΙ ΕΣΚΙΜΟ, κτλ κτλ κτλ, που τις έκλεισε ο πατέρας του μετά από εντολές που τούδωσαν οι αντίστοιχες Γερμανικές, για να τον βοηθήσουν στις εκλογές. Άντε ντεεεεεεεεεεε.

  35. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 19/02/2011 13:58:05

    Τα φασιστοκάναλα δεν είπαν τίποτα για την ...θριαμβευτική υποδοχή, που επεφύλαξαν οι Κομοτηναίοι στον πρωθυπουργό. Χούντα είναι, θα περάσει. Και σύντομα...