#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άκης, ή «δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται»



Όταν γράφαμε πριν μερικές ημέρες για τη δίκη του Ακη κι ότι δεν πρέπει να μετατραπεί αυτή σε ρωμαϊκή αρένα από τα μέσα ενημέρωσης, δεν περιμέναμε ότι αυτοί που θα έκαναν την υπόθεση αρένα θα ήταν οι ίδιοι οι Πασόκοι. Και είναι θλιβερό να «ξεκατινιάζονται» πρώην σύντροφοι, υπουργοί που πέρασαν απ' όλα τα πόστα της κυβέρνησης, «κολλητοί» που διαχειρίστηκαν δημόσιο χρήμα και που δεν θα πρέπει να μιλάνε αυτοί που πλήγωσαν πολλές φορές τη χώρα.

Αλλά είναι και η νέμεσις για το ΠΑΣΟΚ αυτή η ξεφτίλα που συμβαίνει. Κύκλοι της Ιπποκράτους αλλά και πολλά στελέχη αποδοκίμασαν τον Τσοχατζόπουλο, τον αποκήρυξαν και ουσιαστικά κάνουν ότι δεν τον ξέρουν. Ο μέχρι το 2004 πανίσχυρος υπουργός τώρα είναι ξένος για το κόμμα του που νομίζει ότι με το να τον φτύνει, θα... ψεκάσει τον κόσμο με αέρια λήθης.

Βγαίνουν στελέχη και λένε πόσο πλήγωσε τη χώρα ο Ακης, λες κι αυτοί δεν ήταν εκεί, δεν τον έκαναν παρέα, δεν έπιναν και έτρωγαν με τον πανίσχυρο υπουργό. Οι δε πρωθυπουργοί και κορυφαίοι υπουργοί που έπαιρναν μέρος στο ΚΥΣΕΑ δεν ήξεραν τίποτε όταν έβαζαν τις υπογραφές τους.

Βγαίνει ο Πάγκαλος, κορυφαίο στέλεχος και λέει ότι αν πάει στη δίκη να καταθέσει θα τον θάψει τον Τσοχατζόπουλο. Λες και μιλά για κάποιον άγνωστο όχι για το αγαπημένο παιδί του Ανδρέα, τον παρ' ολίγο αρχηγό κόμματος και παρ' ολίγο πρωθυπουργό.

Τα λέει αυτά για έναν άνθρωπο που είχε επί χρόνια δίπλα του και μαζί αποφάσιζαν για τους εξοπλισμούς ή για άλλα θέματα της χώρας. Ξέχασε κι ο Πάγκαλος ποιος ήταν ο Ακης;

«Υπάρχουν άνθρωποι αυτή τη στιγμή μέσα στο ΠΑΣΟΚ, που είναι τώρα στελέχη και βουλευτές εν ενεργεία, που κάθε φορά που εμφανιζόταν ο Τσοχατζόπουλος, τον υποστήριζαν. Αν οι επιλογές τους είχαν γίνει δεκτές από το ΠΑΣΟΚ, ο Άκης Τσοχατζόπουλος θα είχε γίνει πρωθυπουργός της χώρας. Και δεν τολμώ να σκεφτώ τι θα είχε κάνει ως πρωθυπουργός της χώρας, σε ποια θέση θα ήταν το κόμμα, το πολιτικό σύστημα και η χώρα γενικότερα».

Αυτά τα λέει ο Πάγκαλος, τα ασπάζονται και άλλα στελέχη για να αποδείξουν όλοι ότι «δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται». Και ότι όλοι γίνονται... λούηδες και κάνουν ότι δεν γνωρίζουν

το πρόσωπο που έκλεψε και κορόϊδεψε τον κόσμο.

Ομως, τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ θα πρέπει να ξέρουν ότι ο κόσμος γνωρίζει τι έχει συμβεί. Ολο το σύστημα ΠΑΣΟΚ είναι αυτό που έχει εμπλακεί σε σειρά σκανδάλων, δεν είναι ο Ακης η «Ιφιγένεια» για να γλιτώσουν οι υπόλοιποι.

Μόνο ντροπή μπορεί να πει κανείς για όλους εκείνους που πιστεύουν ότι με τον Ακη στο καθαρτήριο αυτοί θα εξαγνιστούν την ίδια στιγμή. Ντροπή και για τα παντελόνια που φοράνε. Καλύτερα να μη μιλάνε παρά να γίνουν... Ιούδες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 24/04/2013 09:42:03

    Αν ο Ελληνικος λαος μαθαινε απο τα παθηματα του, θα ηταν και καλυτερος...

    • nikos avatar
      nikos @ Ρηνα 25/04/2013 18:13:47

      αγαπητε οι πολιτικοι μας ειναι πονηρες αλεπουδες
      πονταρουν στη ψυχολογια του οχλου, της μάζας
      αφου προετοιμασουν τις συγκεντρωσεις
      τοτε αρχιζουν στις φανατισμένες ομιλίες τους
      παντός είδους ψέμματα με υποσχέσεις
      και μεγαλα ωραια και αρεστα λογια
      που ενθουσιαζουν τα ναρκωμενα και απελπισμενα πλήθη
      οποτε μη νομιζετε οτι η Ιστορία δεν επαναλαμβανεται !!
      απο τον εναν ψευτη σημερα
      και τον αλλο ψευτη αύριο !!

  2. αργατεία avatar
    αργατεία 24/04/2013 10:29:22

    με τον Σημίτη τι θα γίνει τελικά? και όλα τα εκσυγχρονιστικά πρωτοπαλήκαρα της πασοκικής χολέρας?

    • mike avatar
      mike @ αργατεία 24/04/2013 12:33:32

      αντε ρε που θα μιλησεις για το Σημιτη, ταλιμπαν απο εδω

      Αν δεν ήταν αυτος , ο Ακής θα ήταν Πρωθυπουργός , δεν το λεω εγω αυτο

      Την μιση Ιστορία διαβαζεις ψεκασμενε

      • nikos avatar
        nikos @ mike 25/04/2013 18:03:19

        ο Σημιτης αποδειχτηκε χειροτερος απο τον Ακη
        δεν σημαινει οτι επειδη ο Ακης εβαζε το χερι στο μελι
        θα ηταν χειροτερος απο τον εβραιο κινεζο σημητακο
        μπρος γκρεμος και πισω ρεμα
        κυλισε ο τεντζερης και βρηκε το καπακι
        η σκυλλα και χαρυβδη
        ειναι οι δυο αυτοι βρωμοπασοκοι

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/04/2013 10:50:38

    Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, ποτέ ο Άκης δεν υπήρξε μέλος του ΠΑΣΟΚ. Διαπιστώθηκε εκ των υστέρων ένα ορθογραφικό λάθος στην κάρτα μέλους, όπως και στον αριθμό καταχώρησης, και η εγγραφή του θεωρήθηκε ως μηδέποτε γενόμενη...

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ ΒΙΣ 24/04/2013 14:53:30

      χαχαχα ἐξαίρετο!

    • nikos avatar
      nikos @ ΒΙΣ 25/04/2013 18:04:41

      τυπικες κουταμαρουλες

  4. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 24/04/2013 12:34:06

    "σε ποια θέση θα ήταν το κόμμα, το πολιτικό σύστημα και η χώρα γενικότερα"

    Η παραπάνω ιεράρχηση είναι πολύ χαρακτηριστική για όλους αυτούς που έφαγαν την ζωή τους μέσα στα κόμματα: Τους ενδιαφέρει να μην πάθει ζημιά πρώτα το κόμμα, μετά το σύστημα και τελευταία η χώρα.

  5. δημης avatar
    δημης 24/04/2013 21:56:05

    ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΣΤΕ ...ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΟΓΚΟΛΙΘΟ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΠΡΩΗΝ ΚΝΙΤΗ....(ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ)...ΑΝΤΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗ , ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗ....

  6. hellasatt avatar