22/11/2011 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άθλιο παιχνίδι σε βάρος του Σαμαρά

Έως λίαν προσφάτως, για όλα τα δεινά αυτής της χώρας, έφταιγε ο Καραμανλής.

Τελευταία παρατηρώ να αναπτύσσεται μια παραφιλολογία ότι για οτιδήποτε κακό μας συμβεί από εδώ και στο εξής, θα φταίει ο Σαμαράς που δεν υπογράφει δήλωση υποταγής για την 6η δόση;

Το άφησε να αιωρείται ο κ. Βενιζέλος, κάποιοι άλλοι το λένε πιο ωμά.

Και αν οι Γερμανοί στυλώσουν τα πόδια και καθυστερήσουν την 6η δόση, τότε δεν αποκλείεται η κυβέρνηση να καθυστερήσει, σκοπίμως. για λίγες μέρες τις πληρωμές μισθών και συντάξεων.

Ξέρετε γιατί;

Θα φταίει ο Σαμαράς!

Ας το προσέξουν στη Συγγρού αυτό το άθλιο παιχνίδι που πάει να στηθεί.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 22/11/2011 12:06:30

    Και εν πάση περιπτώσει τι θα μας κάνουν; Ντα;

    Δεν θα μας δώσουν την… 7η δόση; Χεστήκαμε.

    Ο βρεγμένος δεν φοβάται τη βροχή. Έτσι απλά.

  2. gio23 avatar
    gio23 22/11/2011 12:09:57

    Γιατί νομίζω πως αρχίζει και μυρίζει υπογραφή Σαμαρά?Είναι η ιδέα μου?

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ gio23 22/11/2011 12:29:22

      Γιατί είσαι τόσο μικρός στην σκέψη και στο μυαλό, που μυρίζεις την ποδαρίλα σου!
      Αυτό διάβασες να γράφει το κείμενο ή πραγματικά συμφωνείς για αυτόν που θα επιρρίψουμε ευθύνες χωρίς να του αναλογούν;

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 22/11/2011 12:13:13

    Κανονικά μετά τις χθεσινές δηλώσεις Βενιζέλου η ΝΔ έπρεπε να θέσει θέμα απομάκρυνσης του.

    Ειδικά όταν ο υπεύθυνος της ιδέας του δημοψηφίσματος μιλάει για μικροπολιτικά παιχνίδια σε βάρος μισθών και συντάξεων.

    Αν δεν κάνω λάθος ούτε ανακοίνωση δεν έβγαλε η ΝΔ και μου έκανε εντύπωση.

    Μπορεί στο ευαίσθητο πόστο της οικονομίας να στηρίζει έναν υπουργό που είναι με το βλέμμα στο αύριο της διαδοχής και της πρωθυπουργίας;;

  4. blue nile avatar
    blue nile 22/11/2011 12:13:47

    Το παιχνίδι είναι άθλιο αλλά είναι και επικίνδυνο. Φαντάζεστε να αποκαλυφθεί και να τεκμηριωθεί κάτι τέτοιο; Το ότι μπορούν να φτάσουν μέχρι εκεί συμφωνώ ότι μπορούν. Αν γίνουν τσακωτοί όμως θα πρέπει να μεταναστεύσουν σε άλλη ήπειρο...

  5. Διογένης avatar
    Διογένης 22/11/2011 12:16:24

    Ας μην φοβάται η ΝΔ. Ο λαός σε κάτι τέτοια έχει ένστικτο. Όσο και να σκούζουν τα κανάλια, ας κρατήσει τη σωστή στάση και θα δει ότι ο λαός στο τέλος θα τη δικαιώσει.

    Θα είναι και ένα εξαιρετικό μάθημα για τον Αντώνη Σαμαρά, να μάθει να εμπιστεύεται το λαό λίγο περισσότερο.

    Έχει δύο δρόμους: Από τη μια τον βέβαιο εξευτελισμό και την υποταγή του, από την άλλη την ελπίδα ότι ο λαός θα έρθει μαζί του παρά τους εκβιασμούς.

    Ε λοιπόν, ας ακολουθήσει επιτέλους το δρόμο της ελπίδας! Αυτός δεν μίλησε πρώτος για ελπίδα; Να μην φοβηθεί κανέναν και τίποτα.

  6. λιτσα avatar
    λιτσα 22/11/2011 12:16:52

    δηλαδη αν τωρα ζητανε υπογραφες στις επομενες δοσεις,αν και οταν ερθουν,ζητησουν να δωσουμε απο ενα νεφρο ή το σπιτι μας θα πρεπει και τοτε να πουμε ναι;;ρε ουτε ενας με παντελονια δεν υπαρχει απο δαυτους;

  7. Άναυδος avatar
    Άναυδος 22/11/2011 12:18:42

    Εγώ, δεν καταλαβαίνω τις υπογραφές εκείνες που ζητούνται για πράγματα που ΘΑ ψηφίσουν στη Βουλή οι βουλευτές.
    Τι θέλει να μας πει, και μάλιστα επίσημα, η Ευρώπη; Ηλιθιότητα ή κάτι άλλο;

    Πάντως, κανείς δεν φτάνει σε ψηλές θέσεις, όπως αυτοί, αν είναι ηλίθιος. Άρα ποια εξήγηση μένει;

  8. Άναυδος avatar
    Άναυδος 22/11/2011 12:20:00

    Εγώ, δεν καταλαβαίνω τις υπογραφές εκείνες, που ζητούνται από την Ελλάδα, για πράγματα που ΘΑ ψηφίσουν στη Βουλή οι βουλευτές.
    Τι θέλει να μας πει, και μάλιστα επίσημα, η Ευρώπη; Ηλιθιότητα ή κάτι άλλο;

    Πάντως, κανείς δεν φτάνει σε ψηλές θέσεις, όπως αυτοί, αν είναι ηλίθιος. Άρα ποια εξήγηση μένει;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Άναυδος 22/11/2011 13:28:34

      Oτι ξερουν οτι οι Ελληνες πολιτικοι - οχι ο Σαμαρας,οι Ελληνες πολιτικοι γενικα - ειναι ψευτες και το λενε ανοιχτα οτι ειναι ψευτες.

    • Mara avatar
      Mara @ Άναυδος 22/11/2011 13:54:55

      Δεν τους νοιάζει η υπογραφή.
      Να τον ταπεινώσουν θέλουν, για να έχουν σίγουρο ότι δεν θα πάρει αυτοδυναμία.
      Αυτό μόνο τους φοβίζει. Τίποτα άλλο...

  9. sagamore avatar
    sagamore 22/11/2011 12:26:13

    O Σαμαράς θα υπογράψει, όχι επειδή του αρέσει, αλλά επειδή πρέπει -- για να μην πεινάσουν γέροι άνθρωποι και να μην καταστραφεί η χώρα. Είναι υπεύθυνος άνθρωπος. Εξάλλου σ' αυτή την παγίδα μόνος του οδήγησε τον εαυτό του. Μόνος του έκανε την υπογραφή τόσο μεγάλο θέμα -- παρασυρμένος από τον Καρατζαφέρη. Δεν του φταίει κανείς -- και πολύ περισσότερο δεν του φταίνε τα γεροντάκια που θα μείνουν χωρίς σύνταξη.
    Και όλοι οι τσάμπα μάγκες που χωρίς να σκέφτεστε μιλάτε για "εθνικές αξιοπρέπειες" να σας θυμίσω ότι ο πεινασμένος αξιοπρέπεια δεν μπορεί να έχει διότι αγωνίζεται απλά για να μείνει ζωντανός. Ας καταπιούμε λοιπόν την σαθρή μας αξιοπρέπεια, να βάλουμε σε τάξη τη χώρα (που όλοι στις μεταξύ μας συζητήσεις τόσα χρόνια απορούσαμε πώς μια τόσο σάπια χώρα είναι δυνατόν να επιπλέει) και μετά να μπορούμε να μιλήσουμε με πραγματική αξιοπρέπεια απέναντι σε συνεταίρους και αντιπάλους. Να μην ξεχνάτε ότι ένα χρεοκοπημένο ελληνικό κράτος θα είναι η ευκολότερη λεία για τους Τούρκους (με λίγα λόγια θα γίνουμε μικρότεροι ...αξιοπρεπώς).
    S.

    • λιτσα avatar
      λιτσα @ sagamore 22/11/2011 12:43:12

      δηλαδη εσεις πιστευετε ακραδαντα πως θα σωθουμε ειτε υπογραψει ειτε οχι.παμε για game over το εχετε καταλαβει ή ακομα;εχετε διαβασει την δανειακη; μαλλον οχι.δεν βγαινουν τα νουμερα.η διαφορα με την τοτε γερμανικη μποτα θα ειναι κυριε μου οτι δεν θα κυκλοφορουν τα τανκς.εγω βλεπω καθημερινα κατω απο το σπιτι μου να ψαχνουν ανθρωποι στους καδους για φαγητο γιατι δεν εχουν να φανε.στο σχολειο του παιδιου μου σχεδον το 70% των παιδιων δεν εχουν κολατσιο μαζι τους για το διαλλειμα.προφανως δεν βλεπετε γυρω σας.αααα και να μην ξεχασω υπαρχει μεγαλη αναπτυξη......ανοιξαν πολλα ενεχυροδανειστηρια,γραφεια κηδειων...οι λαδεμποροι λειπουν προς το παρον

    • agitatoras avatar
      agitatoras @ sagamore 22/11/2011 14:01:23

      ο πεινασμένος αξιοπρέπεια δεν μπορεί να έχει AN H ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ , ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ. "ΜΗΔΕΝΙ ΣΥΜΦΟΡΑΝ ΟΝΕΙΔΙΣΕΙΣ , ΟΤΙ ΚΟΙΝΗ ΓΑΡ Η ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΟΡΑΤΟΝ" ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ , ΕΝ ΜΕΣΩ ΠΕΙΝΑΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΚΑΤΟΧΙΚΗ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΩΣ . ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ

    • Mara avatar
      Mara @ sagamore 22/11/2011 14:46:11

      Tί άλλο... είπες θα δώσεις... στην 7η δόση?
      Ά... την γυναίκα σου... μάλιστα.... (να σε χαίρεται....)
      Στην 8η τί είπες...?
      Το παιδί... σου... μάλιστα..... (φαντάζομαι πόσο θα καμαρώνει... που σε έχει γονιό)
      Έλληνας είπες πως είσαι...???

      • NIK THE GREEK avatar
        NIK THE GREEK @ Mara 22/11/2011 17:49:47

        Μεχρι την 7η καλα ειναι ας ερθουν να την παρουν.

    • dyspistos avatar
      dyspistos @ sagamore 23/11/2011 08:06:23

      Είναι σίγουρο ότι δεν θα πεινάσουν οι μισθωτοί κι οι συνταξιούχοι αν υπογράψει ο κ. Σαμαράς;
      Πιστεύετε ειλικρινά ότι η 6η δόση θα ξοδευτεί για μας;
      Κι αν ο κ. Σαμαράς υπογράψει,θα τελειώσει το μαρτύριό μας;
      Και δεν σημαίνει τίποτα για σας, η Εθνική Αξιοπρέπεια;
      Για να μην υπογράφει ο κ. Σαμαράς σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπογράψει. Οχι για κείνον, για την Πατρίδα μας αρνείται.
      Οσο για τις Πυθίες που προεξοφλούν την υπογραφή του, ας είναι πιο συγκρατημένες, μέχρι να τους δώσει ο κ. Σαμαράς πραγματική αφορμή να τον επικρίνουν.

  10. Aggelos avatar
    Aggelos 22/11/2011 12:28:28

    απλα θελουν να τον δευσμευσουν και δημοσια οτι θα ακολουθησε την πολιτικη που θα τους πουν αυτοι

    και να μην δοκιμασει κανα αλλο μειγμα κλπ επαναστατικα

    να καταργησουν την αξιωματικη αντιπολιτευση ουσιαστικα..

  11. ktls avatar
    ktls 22/11/2011 12:56:27

    Το όλο σκηνικό που έχει στηθεί περί υπογραφής,δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την εκταμίευση της 6ης δόσης.Το πρόβλημα,πιστεύω, εναπόκειται στην εφαρμογή του PSI και της διαχείρισης του χρέους...κάπου εκεί ζορίζονται τα παπαγαλάκια με το ότι δεν υπογράφει ο Σαμαράς....

  12. ktls avatar
    ktls 22/11/2011 12:56:27

    Το όλο σκηνικό που έχει στηθεί περί υπογραφής,δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την εκταμίευση της 6ης δόσης.Το πρόβλημα,πιστεύω, εναπόκειται στην εφαρμογή του PSI και της διαχείρισης του χρέους...κάπου εκεί ζορίζονται τα παπαγαλάκια με το ότι δεν υπογράφει ο Σαμαράς....

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ktls 22/11/2011 17:13:26

      Συμφωνώ. Θέλουν να του αποσπάσουν την υπογραφή για να το εγκλωβίσουν σε μια δήθεν "συμφωνημένη" ανταλλαγή ομολόγων με βάση το αγγλοσαξωνικό δίκαιο.

  13. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/11/2011 12:57:24

    Sagamore, με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά λές Ψέμματα.

    Ψέμματα, γιατί η χώρα είναι ήδη χρεωκοπημένη ολοκληρωτικά.

    Ψέμματα, γιατί τέλος του 2011 το χρεος είναι μεγαλύτερο από το αρχικό στο τέλος του 2009, και παρ' όλα αυτά, συνεχίζεις να μιλάς για "σωτηρία".

    Ψέμματα, γιατί λές πως ο πεινασμένος δεν έχει αξιοπρέπεια, ενώ είναι το μόνο που του έχει απομείνει. Και αυτό προτείνεις να ξεπουλήσουμε, στο όνομα μιας εικονικής σωτηρίας, που όλο πλησιάζει και ποτέ δεν έρχεται. Πως διάολο θα "σωθούμε", βυθιζόμενοι όλο και περισσότερο στα σκατά;

    Ψέμματα, γιατί κρύβεις το ότι όλα, μα ΟΛΑ λέω, γίνονται για την οικονομική μας υποδούλωση. Αυτό θα συμβεί (μαζί με την αποκάλυψη της χρωκοπίας) μόλις
    - αναγνωρίσουμε το σύνολο του χρέους αναξέλεγκτα και
    - το προσδέσουμε στο αγγλικό δίκαιο.

    ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ!

    • λιτσα avatar
      λιτσα @ Ανώνυμος 22/11/2011 13:05:48

      +1000.συμφωνω απολυτα

  14. Wolf avatar
    Wolf 22/11/2011 12:57:38

    Το παιχνίδι δεν πάει να στηθεί, είναι ήδη στημένο. Και ας μην εθελοτυφλούμε.
    Έχουν στήσει τη μηχανή για να ρίξουν το ανάθεμα της καθυστέρησης ή στάσης πληρωμών λίγου χρόνου, στο Σαμαρά.
    Γιατί ενώ όλοι λέμε και δικαίως, ότι μπορούμε να ζήσουμε με λιγότερα, αλλά δε μπορούμε να ζούμε ταπεινωμένοι, δίχως αξιοπρέπεια, όταν θα έρθει η ώρα να πάει, ο παππούς και ο μισθωτός ή όποιος άλλος, στην τράπεζα και δε βρει χρήματα για τα προς το ζην, όλοι θα στρίψουν τα χέρια με ανοιχτές παλάμες προς τον ...κακό Αντώνη. Ας μην κρυβόμαστε.
    Προσωπικά, θέλω και ελπίζω ότι θα τους τρίψει στα μούτρα τις κωλο-υπογραφές που ζητάνε, μόνο και μόνο για να τον υποτάξουν και για κανέναν άλλο λόγο. Γιατί στ' αλήθεια δεν χρειάζονται καμιά υπογραφή.
    Υποταγή του Σαμαρά θέλουν και κατ' επέκταση της χώρας, βλέποντας στο πρόσωπο του, τον επόμενο πρωθυπουργό της Ελλάδας.

  15. Δαίμων avatar
    Δαίμων 22/11/2011 13:01:11

    Η υπογραφή θα κατευνάσει το θηρίο; Θα το εξευμενίσει; Οι εφημερίδες του συγκροτήματος θα την έχουν πρωτοσέλιδη, με επιφωνήματα ανακούφισης; Αφού υπάρχουν ακόμα αφελείς που πιστεύουν ότι τα χρήματα της "δόσης", εξασφαλίζουν τον μισθό και την σύνταξή τους, η κυβέρνηση μπορεί να συνεχίσει στην ίδια ρότα. Όχι όμως για πολύ, γιατί το θηρίο δεν "εξευμενίζεται " με τεμενάδες. Αργά ή γρήγορα θα πέσει να καταβροχθίσει το θύμα του. Και το χαρτί θα χαθεί στην σκόνη της ιστορίας, όπως εκείνο που κράδαινε ο Νταλαντιέ μετά το Μόναχο, διαλαλώντας πως εξασφάλισε στην Ευρώπη την ειρήνη!

  16. Jimakos avatar
    Jimakos 22/11/2011 13:03:37

    Η υπογραφή είναι μία δήλωση υποταγής στο Ευρωπαικό πολιτικό κατεστημένο. Είναι σα να του λένε, χωρίς υπογραφή δεν πας παραπέρα σε προσωπικό επίπεδο, δεν βλέπεις εξουσία. Από ουσιαστικής, τεχνικής απόψεως δεν σημαίνει τίποτα, εδώ συνθήκες και συμφωνίες παραβιάζονται χωρίς συνέπειες, μια ακόμη δήλωση πολιτικού θα ήταν τόσο καταλυτική;

  17. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 22/11/2011 13:12:30

    GIO23, sagamore, αγαπητοί μου πόσο μα πόσο αφελείς δείχνεται και οι δύο. Ζητούν την υπογραφή του Σαμαρά μόνο και μόνο για ένα λόγο. Να του σπάσουν τον τσαμπουκά. Σας δίνω δύο υποθετικά σενάρια:
    1ον: Ο Σαμαράς δεν υπογράφει.
    Θα καθυστερήσουν τότε να πληρώσουν τις συντάξεις και θα τα φορτώσουν στον Σαμαρά. Θα βγουν όλα τα "παπαγαλάκια" και θα λένε πόσο μα πόσο πολύ ανεύθυνη ήταν η στάση του, πόσο αριβίστας είναι, πόσο πολύ θέλει να γίνει πρωθυπουργός, πόσο πολύ σκέφτεται μόνο το πολιτικό του μέλλον και θα βάλλεται ο ίδιος και οι στενοί του συνεργάτες από την άκρα δεξιά έως και την άκρα αριστερά. Στην ουσία θα λέγεται ότι τη γαλοπούλα τη στέρησε ο Σαμαράς από το Χριστουγεννιάτικο Τραπέζι. Τότε ας το γυρίσουμε στο παραδοσιακό χοιρινό με σέλινο που τρώγαμε μικροί ακόμη.
    2ον: Ο Σαμαράς υπογράφει.
    Θα πέσουν όλα τα "παπαγαλάκια" και θα λένε ο ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ, ο οσφυοκάμπτης, ο "γυαλίζει το πόμολο", κλπ, κλπ. Εδώ λοιπόν φταίει πάλι ο Σαμαράς που φάνηκε λίγος και αφερέγγυος στον ελληνικό λαό. Οπότε πάλι οι "πατερίτσες" θα βγοπυν μπροστά λέγοντας ότι εμείς είμαστε οι πολιτικά ορθώς συμπεριφέροντες.

    Δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα.
    Εδώ ο Βενιζέλος ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕ τις εγγυήσεις του δημοσίου προς τις τράπεζες, λέγεται ότι το ΙΚΑ πληρώνει τις - βάσει ιστολογίων που διάβασα - "αβαρείες" του παρελθόντος στο ΠΑΣΟΚ, η κονωνία υποφέρει αλλά εμείς σπαταλούμε το δημόσιο χρήμα από εδώ και από εκεί.
    ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ! Ο Σαμαράς δεν θα υπογράψει. Εάν θέλει να μείνει στην ιστορία ως ηγέτης και όχι ως διεκπεραιωτής. Έχουμε μοναδική ευκαιρία να γλυτώσουμε τη χώρα από τη μέγγενη του ΔΝΤ-ΕΕ-ΕΚΤ με το γεγονός ότι ΟΛΑ είναι στον αέρα. Δεν έχουν ψηφισθεί από 180+1 ψήφο στη ΒΟυλή των Ελλήνων. Αυτό φοβούνται. Ούτως ή αλλιώς εάν δεν μας δώσουν την 6η δόση μετά τις εκλογές που θα γίνουν ΑΜΕΣΩΣ, ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ;

    Ηρεμήστε λοιπόν και το παιχνίδι μέχρις στιγμής παίζεται καλά από τον Σαμαρά.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΑΡΚΑΣ 22/11/2011 13:13:44

      ... "δείχνετε"... desolé.....

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ ΑΡΚΑΣ 22/11/2011 16:30:02

      Μακαρι να εχεις δικιο.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΑΡΚΑΣ 22/11/2011 17:25:20

      Κοίτα να δεις. Παρουσιάζεις τον Σαμαρά εγκλωβισμένο. Δεν είναι έτσι όμως. Μπορεί να κάνει κάποιες κινήσεις απεγκλωβισμού. Μπορεί για παράδειγμα να πάει σε συνεδρίαση του ΕΛΚ στην οποία θα έχουν κληθεί Μέρκελ και Σαρκοζί και να μιλήσει. Έτσι δεν θα έχουν πια πρόσχημα. Μπορεί ταυτόχρονα να συναντήσει τον Ιρλανδό, τον Πορτογάλο και τον Ισπανό και να ζητήσει την υποστήριξή τους έναντι της σκαιάς απαίτησης των γερμανοκινούμενων γραφειοκρατών της Ε.Ε. Μπορεί από τώρα με συνέντευξη τύπου καλώντας μόνο τους ξένους ανταποκριτές - δημοσιογράφους να επικοινωνήσει το μήνυμα ότι είναι αντιθεσμικό ούτε προβλέπεται από τις ευρωπαϊκές συνθήκες να αναλαμβάνει ένας πολιτικός αρχηγός γραπτές δεσμεύσεις στην ουσία παραδεχόμενος είτε ότι είναι αναξιόπιστος είτε ότι δεν θα ασκεί αυτόνομη εθνική πολιτική αλλά θα κινείται μόνο καθ' υπόδειξη του διευθυντηρίου της ΕΕ δήθεν με πρόσχημα την οικονομική κρίση. Η έγκριση των συνόδων από την ελληνική βουλή είναι θεσμικά η μόνη διαδικασία που είναι αποδεκτή και νόμιμη σύμφωνα με το ευρωπαϊκό δίκαιο. Επίσης μπορεί να βάλει και τους ευρωβουλευτές της ΝΔ να θέσουν όλοι μαζί στο ευρωκοινοβούλιο το θέμα της νομιμότητας της απαίτησης για γραπτές εγγυήσεις ενός πολιτικού αρχηγού.

  18. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/11/2011 13:14:18

    Και το κερασάκι του γλυκού είναι, οτι δε μπορούν να ΜΗ δόσουν την 6η δόση, διακινδυνεύουν πάρα πολλά. Γιατί η περίφημη δόση, ύψους 8 δις, θα χρησιμοποιηθεί εντός του Δεκέμβρη για πληρωμή τόκων κάπου 6,2 δις, αν θυμάμαι καλά...

    Με άλλα λόγια, θα διακινδυνεύσουν την αναξέλεγκτη χρεωκοπία μας!

    Κάπως έτσι εξηγείται και η τερματική ημερομηνία της 30ης Νοεμβρίου. Γιατί η πρώτη πληρωμή τόκων (πάλι αν θυμάμαι καλά, συγνώμη, κοιτάζω σε διάφορα blogs) είναι στις 4 Δεκεμβρίου.

  19. Σταύρος avatar
    Σταύρος 22/11/2011 13:15:43

    Για το τελευταίο, μην παραδειγματίζεσαι από την οικογένειά σου!
    Όλα τα άλλα, τα λες καλά!
    Να ζητήσεις διπλή μερίδα παπαγαλίνη, άξιος ο κόπος σου!!!

  20. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 22/11/2011 13:17:02

    Coming soon.....
    Το ξερες?Το παιξες?
    http://www.youtube.com/watch?v=yVrNV_5LhNE

  21. Stefanos avatar
    Stefanos 22/11/2011 13:53:46

    Ο ραγιαδισμός και ο φόβος είναι πλέον στο DNA πολλών νεο-Ελλήνων. Να μην υπογράψει και να σταματήσουν τα παραμυθάκια που αξίζουν μόνο για προσκυνημένους ότι δεν θα πληρωθούν οι μισθοί και οι συντάξεις. Να μην πληρωθεί κανένας τοκογλύφος. Φτάνει πια!!!

  22. letta avatar
    letta 22/11/2011 15:27:53

    ΑΝΤΩΝΗ ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΨΕΙΣ!!!! ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ GOLDEN BOYS ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ. ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΙΚΑ ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ. ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΕΩΣ ΕΔΩ. ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΟΠΗ ΤΟΥΣ. ΘΕΛΟΥΜΕ ΦΤΩΧΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΔΟΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΔΙΝΟΥΜΕ. ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

  23. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΟΥ 22/11/2011 15:34:15

    EΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΙΠΟΤΕ Ο κ.ΣΑΜΑΡΑΣ, ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΙ ΑΙΣΧΡΟΙ ΓΡΑΒΑΤΩΜΕΝΟΙ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ....
    ΑΝ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ, ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΠΙΖΗΤΟΥΝ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ. ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΝΕΙ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΗΓΗΘΕΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΕΥΤΙΛΙΣΜΕΝΟ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΜΕ (ΘΑΡΡΟΥΝ) ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΝ...ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΥΠΑΛΛΗΛΙΣΚΟ ΤΟΥΣ (Π.Χ ΠΑΠΔΗΜΟ) ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ.
    ΑΝΤΕ. ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΔΩΣΑΜΕ. ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΞΑΝΑ, ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΡΑΚΤΗ ...ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΧΟΥΝΤΑ ΤΗΣ 11.11.2011

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΟΥ 22/11/2011 17:41:32

      Πολύ σωστή Ελένη. Αυτός είναι ο στόχος. Ο προσωπικός και εθνικός εξευτελισμός μας! Θέλουν να υποταχθούμε οριστικά. Ραγιάδες τους Έλληνες δε μπόρεσαν 400 χρόνια τουρκιάς να τους κάνουν, θα μπορέσουν 20 χρόνια πλύσης εγκεφάλου της ιδιωτικής τηλεόρασς και των εφημερίδων των απατεώνων-προδοτών;

  24. Kostaz avatar
    Kostaz 22/11/2011 23:09:18

    Kι εγώ αυτό λέω Ελένη..

  25. kp8 avatar
    kp8 22/11/2011 23:23:42

    Ρε παιδιά, δεν θα υπάρξει 7η δόση δεν τό'χετε πάρει χαμπάρι ? Για πτώχευση μας πάνε και καίγονται αυτό να γίνει υπό το καθεστώς της νέας δανειακής, όπου θα μπορούν με το χρέος ανεπιστρεπτί σε ευρώ υπό αγγλικο δίκαιο να μας πάρουν ότι κινητό και ακίνητο υπάρχει κοψοχρονιά. Η πτώχευση είναι σίγουρη, το θέμα είναι πότε θα γίνει. Αν γίνει τώρα (π.χ. αν δεν μας δώσουν την 6η δόση, όπως απειλούν) δεν τους συμφέρει, αν γίνει μετά κανένα πρόβλημα (γι' αυτούς). Γι αυτό έχουν κατσικωθεί με τέτοια μανία στις υπογραφές. Για να μην τους τα γυρίσουμε μετά με το ελληνικό δίκαιο.

  26. ΘΕΟΔΩΡΟΣ avatar
    ΘΕΟΔΩΡΟΣ 23/11/2011 23:53:55

    Φιλαράκια. Όπως βλέπετε τα μεγάλα λόγια τέλειωσαν.Ο κ. Σαμαράς καί έγραψε ,καί υπέγραψε. Κάντε την πάπια λοιπόν και σ΄άλλα με υγεία !!