Άθλια παιχνίδια της Ντόρας με την Δούρου
18/05/2014 05:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άθλια παιχνίδια της Ντόρας με την Δούρου

Συναντήθηκε το… ταγέρ με το ταγάρ, η Ντόρα και η Ρένα, και αποφάσισαν να γίνουν φίλες

Ποιος ξέρει να παίζει τα καλύτερα «βρόμικα» πολιτικά παιχνίδια; Είναι η πιο εύκολη ερώτηση που μπορεί να κάνει κάποιος στο ελληνικό πολιτικό σύστημα των τελευταίων 50 χρόνων. Τα καλύτερα «βρόμικα» τα πουλάει η Αγία Οικογένεια Μητσοτάκη που δεν αφήνει τίποτε να περάσει χωρίς να το μολύνει.

Για τον Κ. Μητσοτάκη και τα όσα έχει κάνει για την πατρίδα και την παράταξη μπορεί να γράφει κανείς τόμους ολόκληρους. Για την άξια διάδοχο, τόσο στη διαπλοκή όσο και στην πολιτική μετριότητα, την θυγατέρα Ντόρα, έχουμε πει κι έχουμε γράψει πολλά. Όμως, φαίνεται ότι η αθλιότητα δεν έχει τέλος, παρά το γεγονός ότι χρόνια τώρα ο ελληνικός λαός και ειδικά ο κόσμος της Δεξιάς έχει διαγράψει την οικογένεια Μητσοτάκη. Εκεί αυτοί, επιμένουν να παίζουν πολιτικά παιχνίδια και να πληγώνουν τη ΝΔ μόνο και μόνο για προσωπικό τους όφελος. Μόνο και μόνο για να πάρουν εκδίκηση για την πανωλεθρία του 2009.

Όπως μαθαίνουμε, λοιπόν, τις τελευταίες ημέρες η αγαπημένη μας Ντόρα αποφάσισε να παίξει ένα ακόμη άθλιο παιχνίδι σε βάρος της παράταξης που την ανέχεται. Φημολογείται ότι δίνει γραμμή σε όσους έμειναν να την στηρίζουν, να ψηφίσουν και να δώσουν ώθηση στην Περιφέρεια Αττικής… στη Ρένα Δούρου. Το φαντάζεστε; Δεν στηρίζει τον Γιάννη Σγουρό για να πάει κόντρα στη ΝΔ, αντιθέτως στηρίζει την υποψήφια του ΣΥΡΙΖΑ αγνοώντας παντελώς τον επίσημο υποψήφιο του κόμματος στο οποίο ανήκει και η ίδια ανήκει (αν ανήκει δηλαδή). Αντί να βγει να στηρίξει με όλες τις δυνάμεις της την υποψηφιότητα του Γιώργου Κουμουτσάκου η κ. Μπακογιάννη παίζει παρασκηνιακά παιχνίδια με την Κουμουνδούρου. Και ο κ. Κουμουτσάκος δεν είναι κανένας τυχαίος. Δεν είναι απλά ένας από τους καλύτερους ευρωβουλευτές, δεν είναι μια τίμια υποψηφιότητα που δίνει αγώνα απέναντι σε όλες τις αντιξοότητες, σε όλους τους κοιμισμένους υπουργούς και βουλευτές της Αττικής και σε όλους τους βολεμένους «γαλάζιους» δημάρχους που δεν τον στηρίζουν. Ο κ. Κουμουτσάκος ήταν παλαιότερα στενός συνεργάτης της κ. Μπακογιάννης, εκπρόσωπος τύπου στο υπουργείο Εξωτερικών. Το ξεχνάει αυτό η Ντόρα κι αντί να τον στηρίξει και να υπερασπιστεί τον αγώνα που δίνει για την Περιφέρεια Αττικής αποφάσισε να στηρίξει τη Ρένα Δούρου;

Μα είναι ποτέ δυνατόν; Συναντήθηκε το… ταγέρ με το ταγάρ, η Ντόρα και η Ρένα και αποφάσισαν να γίνουν φίλες; Τι βρόμικο παιχνίδι σε βάρος της ΝΔ και του Σαμαρά είναι αυτό που παίζει η θυγατέρα του Μητσοτάκη;

Φαίνεται ότι η κ. Ντόρα δεν συγχώρησε στον κ. Κουμουτσάκο ότι ανήκει στο Καραμανλικό στρατόπεδο κι ότι ποτέ δεν προκάλεσε πρόβλημα στην παράταξη. Αντιθέτως, συνεργάζεται άψογα με τον Αντώνη Σαμαρά ο οποίος τον επέλεξε γιατί είναι ικανός και τίμιος. Αλλά αυτά η Αγία Οικογένεια δεν τα συγχωρεί σε κανέναν. Όποιος δεν είναι διαπλεκόμενος, όποιος ανήκει στους Καραμανλικούς ή στους Σαμαρικούς είναι εχθρός για την οικογένεια Μητσοτάκη.

Παραβλέπουν άραγε οι σύμβουλοι της Ντόρας την κρισιμότητα της μάχης στην Αττική; Παραβλέπουν το γεγονός ότι αν η Αττική βαφτεί «ροζ» την επόμενη Κυριακή θα υπάρχει πρόβλημα για τη ΝΔ; Ή μήπως αυτός είναι ο σκοπός της Ντόρας; Να εκλεγεί η Δούρου και να δημιουργήσει πρόβλημα στη ΝΔ και την παράταξη; Μπορεί να γίνει ακόμη και «Εφιάλτης» αρκεί να παίξει τα προσωπικά της παιχνίδια;

Υπάρχει και η περίπτωση της εμπάθειας που έχει κάθε… κορασίδα σε μέση ηλικία που δεν της δίνει σημασία ο γαμπρός. Η Ντόρα δεν είπε ότι έχει να μιλήσει δύο χρόνια με τον Σαμαρά; Μπορεί, λοιπόν, να του βγάζει κακίες ή να περιμένει ένα ραντεβού στο Μαξίμου.

Αλλά δεν είναι αστεία τα πράγματα. Στη μάχη όλων των μαχών δε μπορεί κανείς να πουλάει την παράταξή του στηρίζοντας τον αντίπαλο. Δεν μπορεί η Ντόρα να δείχνει τέτοια αγνωμοσύνη. Με βολεμένο τον σύζυγο στη Ολυμπιακή Ακαδημία. Βολεμένο τον αδερφό στο υπουργείο. Βολεμένο τον γιο στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας. Βολεμένο πολιτικά και τον… γαμπρό. Βολεμένη και την κόρη σε καίρια θέση.

Θα έπρεπε να νιώθει ευγνωμοσύνη η κ. Μπακογιάννη κι όχι να σκάβει το λάκκο του κ. Σαμαρά και της παράταξης που την δέχθηκε πίσω, την έκανε βουλευτή και την ανέχεται πότε να μιλάει για μικρό κόμμα και πότε να έχει άποψη για το μέλλον της ΝΔ.

Αν η κ. Μπακογιάννη έχει «ξαφνικό έρωτα» με την κ. Δούρου και τον ΣΥΡΙΖΑ δεν πειράζει. Μπορεί να περάσει μια βόλτα από την Κουμουνδούρου. Τόσοι και τόσοι Πασόκοι έχουν βρει στέγη εκεί, δεν θα βρεθεί μια θεσούλα και για την θυγατέρα του πιο διαπλεκόμενου πολιτικού της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 18/05/2014 06:19:35

    Μου αρέσει που μιλάτε για ....ευγνωμοσύνη στην πολιτική!! Δεν είναι σωστό να εμφανιζόμαστε ως τόσο αθώοι... Όλα όσα συμβαίνουν επί σκηνής, είναι είτε αποτελέσματα ψυχρών δοσοληψιών, είτε παραχωρήσεις εξ αναγκαστικών συμβιβασμών. Λυκοφιλίες.....

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/05/2014 06:37:17

    Tι να πει κανεις γι'αυτην την καταρα που δερνει την παραταξη με τις διασπασεις και διαφοροποιησεις των λεγομενων πρωτοκλασατων στελεχων της .Καλειται παντοτε να δινει 2 μαχες μια προς το εσωτερικο της και μια με τους αντιπαλους της .Τωρα σε μια τοσο κρισιμη στιγμη για την Ελλαδα τσουπ παλι ο εφιαλτης του Μητσοτακεικου μπροστα της.Εχει το ονομα Ντορα .Τι περναει απο το μυαλο της καθε φορα και δημιουργει προβληματα εκει που δεν υπαρχουν.Τωρα συμμαχει με τον πολιτικο εχθρο της παραταξης με τον συριζοσυμφερτο της κατ εξοχη παραταξης που δινει χειρα βοηθειας στην τρομοκρατια και την 17 Νοεμβρη που δολοφονησαν τον ανδρα της αειμνηστο Παυλο Μπακογιαννη .Μετα ζητα απο ολους μας αυτη και τα παιδια της να μπουκοταρουμε το βιβλιο του Κουφοντινα ως προιον τρομοκρατικης δρασης .Οταν βλεπουμε αυτη την επαισχυντη συμπεριφορα της απεναντι στην παραταξη της ΝΔ γιατι να συστρατευτουμε μαζι της ?Γιατι να την συμπονεσουμε ?Ας σκεφτει τι παει να κανει και να προβει το ταχυτερο σε διορθωτικες ενεργειες ενισχυσης της παραταξης της ΝΔ .Περιμενουμε !

    • ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ @ Ραβινος 18/05/2014 08:43:40

      Δεν νομιζω οτι αυτη η κυρια θα μετανιωσει,ετσι ειναι το DNA τους ,ακομη και ο υπουργος πεταει τις μπηχτες του μερικες φορες η' κανοντας κινησεις περιεργες.

  3. sagamore avatar
    sagamore 18/05/2014 09:56:19

    "....Παραβλέπουν το γεγονός ότι αν η Αττική βαφτεί «ροζ» την επόμενη Κυριακή θα υπάρχει πρόβλημα για τη ΝΔ; Μήπως αυτά έπρεπε να τα σκεφτούν στη ΝΔ όταν επέλεγαν να μη στηρίξουν Σγουρό και Καμίνη;

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 18/05/2014 10:17:09

    Η Ντόρα δίνει γραμμή για Δούρου !! Δούρειος Ίππος η Ντόρα ;;;;

    • μελιτίνη avatar
      μελιτίνη @ roadrunner 18/05/2014 11:32:40

      O οπορτουνισμός αυτής της οικογένειας δεν έχει πάτο!!!! Γίνεσαι δούρειος ίππος μόνο για τα συμφέροντά σου... όταν κάνεις συμφωνίες με όλους, για να τα ενισχύσεις! Η υποκρισία φάνηκε στην περιφέρεια, που πολιτεύεται ο υιός! Αφού λυσάγανε για να πάρουν το χρίσμα της ΝΔ τώρα δηλώνουν, ότι στα αποτελέσματα στην τβ δεν θέλουν μπλε χρώμα, αλλά λευκό...!!! Οπότε στην γειτονεύουσα περιφέρεια, γιατί να μην τάζουν στήριξη, μπας και τσιμπήσουν και κανένα ψηφαλάκι για τον κανακάρη!!!! Ετσι και στην Αθήνα στηρίζουν Δημαρ ... λόγω συνοδού της θυγατέρας και στις Ευρωεκλογές ποτάμι, ώστε στις σούμες να αναμοχλευθεί και το θέμα της αρχηγίας στη ΝΔ... Ετσι όποιος ψηφοφόρος είναι χάνος, μπορεί και να τσιμπήσει στα δολώματα φόλες της μακιαβελικής αγίας οικογένειας...

      • gikon avatar
        gikon @ μελιτίνη 18/05/2014 11:43:12

        Τα παιχνιδάκια τους είναι γνωστά και λίγο - πολύ προβλέψιμα. Ομως, Υπουργός να στηρίζει άλλη από την επίσημη υποψηφιότητα, χωρίς καμμία συνέπεια, γίνεται;

        • μελιτίνη avatar
          μελιτίνη @ gikon 18/05/2014 11:50:48

          Την ίδια απορία έχω από την εποχή του ΚΚ !!!!

          • gikon avatar
            gikon @ μελιτίνη 18/05/2014 13:09:23

            Θυμίστε μου, παρακαλώ.

          • μελιτίνη avatar
            μελιτίνη @ gikon 18/05/2014 13:23:43

            Προσωπική agenda ως υπεξ !!!!

          • gikon avatar
            gikon @ μελιτίνη 18/05/2014 17:26:28

            Έτσι έδειχνε, σε μια - δυο περιπτώσεις (πυραυλικά συστήματα κλπ). Δεν παρατηρήθηκε όμως, καμμία προστριβή με τον Κ.Κ. Μην ξεχνάμε ότι στην περίπτωση αυτή έχουμε να κάνουμε με "διπλωματία". Μοιράζεις ρόλους, άλλα λες, άλλα κάνεις και άλλα επιδιώκεις.

          • μελιτίνη avatar
            μελιτίνη @ gikon 18/05/2014 18:23:30

            Διπλωματία... για να λάβει δαχτυλίδι!!! Αλλά, έλαβε δημοκρατικές διαδικασίες και ... κάκιωσε!

          • gikon avatar
            gikon @ μελιτίνη 18/05/2014 18:47:58

            Σωστό.

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 18/05/2014 11:15:46

    Μήπως πρέπει να αρχίσουν να ξεβολεύονται μερικοί από το στενό οικογενειακό της περιβάλλον; Αφού έτσι κι αλλιώς τα ίδια θα κάνει...

  6. Marcelos avatar
    Marcelos 18/05/2014 15:50:56

    Το κόμμα δεν μπορεί να ασχοληθεί με τα καμώματα της Ντόρας. Δεν έχει χρόνο. Έχει πέσει με τα μούτρα στη δουλειά για να βγάλει περιφερειάρχη το γιο της...

  7. Marcelos avatar
    Marcelos 18/05/2014 15:55:27

    Αυτοί που εισηγήθηκαν το 2012 την επιστροφή της Ντόρας, τι νόμιζαν;;; Ότι θα κάτσει "φρόνιμα" και θα κάνει αυτό που λέει ο Σαμαράς;;; Αν είχε αφεθεί στη μοίρα της με το ΔΗΣΥ, θα είχε πάρει 2% και τώρα θα περιφερόταν στα κανάλια σαν "πρώην πολιτικός" να λέει από καμιά αρλούμπα και τέλος... Ποιοι την νεκρανάστησαν (πολιτικά πάντα) το 2012;;;;;;;

  8. ΒIue Uranus avatar
    ΒIue Uranus 18/05/2014 17:00:32

    Τι σχέση έχουν αυτές με Ελλάδα; Που δείχνουν ενδιαφέρον για τον Έλληνα;

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/05/2014 17:54:32

    ...άρχισαν οι κατασκευές και τα άλλοθι για τις επιτυχημένες επιλογές τη ηγεσίας; ΥΓ Αμ τα γραφεία μόνο πόδια έχουν, όχι αυτιά να ακούνε Αλλά δεν πειράζει οι σφαλιάρες ορισμένες φορές λειτουργούν και αφυπνιστικά στην μακαριότητα των ωσαννά....

  10. Ελευθέριος avatar
    Ελευθέριος 18/05/2014 17:55:20

    Η ΝΔ με την πλέον αποτυχημένη επιλογή Σπηλιωτόπουλου μένει εκτός δεύτερου γύρου για πρώτη φορά από το 1974.

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 18/05/2014 17:56:27

    «Δεν υπάρχει ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο», μάς υπενθυμίζει καθημερινά ο Ηράκλειτος

  12. apostolis-kastoria avatar
    apostolis-kastoria 19/05/2014 19:59:03

    "Όμως, φαίνεται ότι η αθλιότητα δεν έχει τέλος, παρά το γεγονός ότι χρόνια τώρα ο ελληνικός λαός και ειδικά ο κόσμος της Δεξιάς έχει διαγράψει την οικογένεια Μητσοτάκη." O ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΕΓΡΑΨΕ - Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΕΓΡΑΨΕ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕ ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ . ΚΑΙ ΤΩΡΑ ......

  13. apostolis-kastoria avatar
    apostolis-kastoria 19/05/2014 21:17:21

    " Δεν μπορεί η Ντόρα να δείχνει τέτοια αγνωμοσύνη. Με βολεμένο τον σύζυγο στη Ολυμπιακή Ακαδημία. Βολεμένο τον αδερφό στο υπουργείο. Βολεμένο τον γιο στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας. Βολεμένο πολιτικά και τον… γαμπρό. Βολεμένη και την κόρη σε καίρια θέση." - Δικά σας τα σχόλια . ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΕΛΕΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ; ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΟΪ . ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ "ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ" ΥΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ . ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΡΙΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΔ !!! ΗΤΑΝ ΣΤΑ 25 ΤΟΥ ΤΟΣΟ ΑΞΙΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΥΝΤΟΠΙΤΕΣ ΤΟΥ (χαχα) ΕΚΤΙΜΗΣΑΝ ΤΙΣ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΤΑ 28 ΤΟΥ ΞΕΝΑΕΚΤΙΜΟΥΝ ΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ ... ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ . Αντε ρε Αντώνη Σαμαρά που τους ανέχεσαι ακόμη !!!