07/11/2008 18:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άδειασε την ΔΕΗ ο Φώλιας για τις αυξήσεις

Άδειασε ο υπουργός Ανάπτυξης Χρήστος Φώλιας τον διευθύνοντα σύμβουλο της ΔΕΗ, Τάκη Αθανασόπουλου και δήλωσε ότι δεν υπάρχει ενδεχόμενο να ισχύσει ρήτρα ρύπων στα τιμολόγια της ΔΕΗ ενώ ανοιχτή παραμένει η εφαρμογή ρήτρας καυσίμων. «Ο κ. Αθανασόπουλος μιλάει για τη ΔΕΗ και εγώ για την Κυβέρνηση», είπε ο κ. Φώλιας. Φυσικά τα βέλη στρέφονται και κατά Αλογοσκούφη

Χθες ο πρόεδρος της ΔΕΗ Τάκης Αθανασόπουλος προανήγγειλε αυξήσεις 5% στα τιμολόγια του ρεύματος από την 1η Ιανουαρίου 2009. Σημειώνεται ότι η τιμή του πετρελαίου έπεσε σήμερα στα χαμηλότερα επίπεδα των τελευταίων 20 μηνών. Απαντώντας σε ερωτήσεις γιατί αυξάνονται τα τιμολόγια ενώ μειώνονται οι τιμές του πετρελαίου, ο πρόεδρος της ΔΕΗ τόνισε ότι οι τιμές φυσικού αερίου ακολουθούν τις τιμές του πετρελαίου με υστέρηση 3 έως 6 μηνών, ενώ τόνισε πως το αποτέλεσμα της εφαρμογής ρήτρας καυσίμων θα είναι ουδέτερο για τη ΔΕΗ.

Επίσης, ο πρόεδρος της ΔΕΗ επανέλαβε την πρόταση του για εφαρμογή μίας ακόμη ρήτρας στα τιμολόγια του ρεύματος από το 2009, (ρήτρας ρύπων), η οποία θα καλύπτει το κόστος της αγοράς δικαιωμάτων εκπομπής διοξειδίου του άνθρακα, το οποίο για το 2008 υπολογίζεται σε 150 εκατομμύρια ευρώ, κόστος που όπως είπε ο κ. Αθανασόπουλος θα επιβαρύνει τη ΔΕΗ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. neoi avatar
    neoi 07/11/2008 19:03:43

    Η ρήτρα καυσίμων έχει θεσπιστεί και ισχύει, υπολογίζεται με βάση τις τιμές των καυσίμων το προηγούμενο τρίμηνο. Όταν αυξάνονται οι τιμές του πετρελαίου και του φυσικού αερίου επιβαρύνεται ο καταναλωτής και αντίστοιχα ωφελούνται οι καταναλωτές όταν οι τιμές μειώνονται. Επομένως πρέπει από 1-1- 2009 να γίνει σημαντική αναπροσαρμογή των τιμολογίων προς τα κάτω.

    Οι τιμές των τιμολογίων είναι ήδη αρκετά επιβαρυμένες

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 07/11/2008 19:11:31

    Ο κύριος Φώλιας αντι να λέει παχειά λόγια, γιατι δεν μας κάνει τη χάρη να παραιτήσει τον κύριο Αθανασόπουλο. Θα έκανε καλό και στη ΔΕΗ και στους καταναλωτές.

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/11/2008 20:02:03

    Να παρουμε ενα τηλεφωνο στην TOYOTA Japan να μας πουν το μυστικο της επιτυχιας του Ρευματοπουλου. Για μαλακες δεν τους εχω παντως.... κατι ξερει αυτος ο τυπος και δεν το λεει μια κ εξω και μας το δινει με το σταγονομετρο.

    Παντως με το που θα ληξει το θεμα του λιθανθρακα ως μηδενικο κοστος πρωτης υλης για τη ΔΕΗ.., θα γινει το ρευμα - πνευμα.

    Βαλτε Φωτοβολταικα στος σκεπες. Η μετακομιζουμε στην Κρητη που εχει και καθαρο αερα ( ειδικα οταν καινε τα χορτα )

    ΠΠ

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/11/2008 20:02:45

    Στη φωτο ο Κωστικας κ ο Γιορικας !

    ΠΠ

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/11/2008 21:44:44

    Εχει αναρωτηθει κανεις γιατι στην Ελλαδα δεν ισχυουν τα Πρασινα Πιστοποιητικα και τ αγοραζουμε απ εξω ????

    πχ τα 1000MW ανανεωσιμων στην Ελλαδα παραγουν - αν δεν κανω λαθος-100 εκ Ευρω Πρασινα Πιστ. ΖΕστο Χρημα στο Χρηματιστηριο της Ενεργειας. Δεν τα θελουμε??????????

    ΠΠ

  6. ataktos avatar
    ataktos 07/11/2008 22:01:21

    gia na doume pos tha hrimatodotisun i elinadikes trapezes to Megalopnoo shedio tou Kostaki K. ke ennoo to South Stream .Tha doume ke tha gelasoume ....

  7. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 07/11/2008 23:06:18

    Πολύ σωστός ο εντοπισμός του PORTA PORTA. Με το θέμα συνδέεται η μυθολογία περί CO2, όπου στην παγκόσμια παραγωγή του η ανθρώπινη δραστηριότητα συμβάλει λιγότερο από ελάχιστα. Χωρίς να θέλω να απαλλάξω (όχι μόνο) τους υπεύθυνους για την καταστροφική περιβαλλοντική πολιτική που εφαρμόζεται, ο Έλληνας καταναλωτής επιβαρύνεται με ανεπίτρεπτα - και αδικαιολόγητα - χαράτσια, μέσω της ΔΕΗ.
    Ενδιαφέρον είναι επίσης το καθεστώς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Όσο αφορά τις λεγόμενες εναλλακτικές μορφές, πέρα από την ανεγκεφαλίτιδα των "υπεύθυνων", παίζονται και άλλα παιχνίδια. Για παράδειγμα στο μπλάστρωμα της Ελληνικής γης με φωτοβολταϊκά, προς μονομερές όφελος της Γερμανικής βιομηχανίας.

  8. ataktos avatar
    ataktos 07/11/2008 23:18:16

    Μποτίλια στο πέλαγος-persi tetia epohi o filos mou Mihalis zitise ekseresi tou FPA gi avtes tis kataskeves apo E.E. (me profani stoho tin prostasia tis enhorias biotehnias) ,o alogomouris mas eftise (kati iksere avtos o kopanos ) .

  9. miaouth avatar
    miaouth 07/11/2008 23:41:16

    Άν βρείς 1000 MW από ανανεώσιμες στην Ελλάδα, θα έγινε κάποιο θαύμα. Για να μή πώ τίποτε για τα άλλα, ξέρεις πως δουλεύουν τα υδροηλεκτρικά φράγματα; Ειδικός δεν είμαι, κάποιοι ειδικοί όμως ισχυρίζονται ότι τα δουλεύουν κυρίως σαν ... ποτιστικά, και ότι περισσεύει πάει για τις τουρμπίνες ηλεκτροπαραγωγής. Ελπίζω να μην είναι έτσι.
    Όταν βάζεις να διευθύνει το ενεργειακό σου μονοπώλιο κάποιος που ήξερε καλά να πουλάει αυτοκίνητα, όσο καλός κι άν είναι, τι περιμένεις;
    Στο τέλος, θα νοσταλγήσουμε τον Παλαιοκρασά!

  10. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 08/11/2008 06:58:34

    miaouth -"pare ton enan bara ton allo " i "oso pio felo toso pio psila"

  11. Geogos avatar