#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/08/2012 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άδειασε η Αθήνα από Αθηναίους και ...λαθρομετανάστες



Δεν ξέρω αν οι λαθρομετανάστες και οι λοιποί παροικούντες την πολυπολιτισμική Βαβέλ της Αθήνας έφυγαν για τα χωριά τους για να γιορτάσουν τον ... Δεκαπενταύγουστο, ή "έπιασαν" τα μέτρα της κυβέρνησης και η "επιχείρηση Δίας" κατάφερε να απελευθερώσει  προς στιγμήν το κέντρο των Αθηνών, αλλά η εικόνα που παρουσίαζε το μεσημέρι η Ομόνοια ήταν αυτή στις φωτογραφίες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. unfair avatar
    unfair 14/08/2012 22:56:06

    Στον Σκοινιά [κοντά στον Μαραθώνα Αττικής] πέρασαν τουλάχιστον 6-7 Πίου από μπροστά μας, με γυαλιά ηλίου, ρολόγια, φορεματάκια, χάντρες κτλ.

    • Afroditi P. avatar
      Afroditi P. @ unfair 15/08/2012 00:08:01

      Στο Μαραθώνα, είναι γεμάτο από Πακιστανούς που δουλεύουν στα χωράφια και πουλάνε λαχανικά στο δρόμο, στις δε παραλίες οι μαύροι και πακιστανοί μικροπωλητές περνούν με συχνότητα 4 ανα λεπτό.
      -Μάλλον όλοι αυτοί θα έχουν ''χαρτιά''... Η η ''σκούπα'' δεν αφορά τις παραλίες..

      Στην Αθήνα έχουν εξαφανιστεί, αλλά προφανώς κρύβονται , όπως έγινε και σε προηγούμενες σκούπες.
      Το θέμα είναι, αυτή η ''σκούπα'' που λέγεται ''ξενιος Δίας΄΄ πόσο θα κρατήσει?

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ Afroditi P. 15/08/2012 01:15:41

        Πάντως οι μαύροι είναι καλύτεροι από τους Αλβανούς. Εμείς που πέρνουμε σε κάτι χωράφια που έχουμε στα Β.Π. (είναι υπό ένταξη δυστυχώς ακόμα), παλιά πέρναμε Αλβανούς και οι μαύροι ζητάνε τα μισά από τους Αλβανούς. Φανταστείτε για να ωφελούμαστε εμείς με λίγα στρεμματάκια πόσο ωφελούνται από τη λαθρομετανάστευση οι επαγγελματίες γεωργοί και μεγαλοεπιχειρηματίες.

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ Νικόλας 15/08/2012 01:17:17

          Συγνώμη για την ορθογραφία, τώρα τα πρόσεξα, τη σκότωσα την ελληνική.

          παίρνουμε*,
          παίρναμε*,
          οι μεγαλοεπιχειρηματίες* (ξέχασα το άρθρο)

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Νικόλας 15/08/2012 02:13:34

          Δεν μας ενδιαφέρει τί είναι καλύτερο για το πορτοφόλι σου (άσε που μάλλον είσαι συριζαίος που τρολάρει).

          Είτε στην μία είτε στην άλλη περίπτωση, εύχομαι να τα βρεις μπροστά σου.

          • Μικρασιάτης avatar
            Μικρασιάτης @ ΚΜ 15/08/2012 15:03:54

            Ο Νικολας ειναι απ τους γνωστους Συριζαιους , που επειδη εχει ωφεληθει απ τη παρουσια των λαθρο, δινει αγωνα για τη παραμονη τους στη χωρα. Ας μην ασχολουμαστε..

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Νικόλας 16/08/2012 09:44:54

          Σκέψου Νικόλα, αν εσύ, ένας απλός Συριζαίος κονομάς από τη φτήνια του μεροκάματου του "μαύρου" (εννοείς Αφρικανό ή Ασιάτη μελαμψό;), πόσα κονομάει ο ομοϊδεάτης σου δικηγόρος που εμπλέκεται στα ψεύτικα χαρτιά για τη νομιμοποίησή του.
          Πίστευα ανέκαθεν ότι η φύση της Αριστεράς είναι η παρασιτική διαβίωση, συνήθως δίπλα στο Κράτος, σαν παράσιτο που το απομυζά. Νομίζω ότι επιβεβαιώνομαι, απλά απομυζάτε και τους λαθρομετανάστες.

  2. STEVE avatar
    STEVE 14/08/2012 23:25:27

    Η επαρχία πάντως είναι τίγκα και από τα δύο είδη

  3. andreas london avatar
    andreas london 14/08/2012 23:50:03

    μάλλον ακολούθησαν τους αθηναίους και αυτοί να κάνουν διακοπές..

  4. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 15/08/2012 01:31:59

    καλα εχει περιστερια η ομονοια?
    θεε μου εχω πανω απο 15 χρονια να κατεβω ομονοια.

    ps. τιποτε δεν πετυχε ο ξ διας. απλα κρυβονται. εγω για τουε λαθρο εχω αναμεικτα feelings. απο την μια τους λυπαμαι απο την αλλη δεν τους θελω στην χωρα μου.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ιωαννης Τ 16/08/2012 09:57:18

      Τους λυπάσαι που βγάζουν περισσότερα λεφτά από τον μέσο Έλληνα; Δεν πας να ταϊσεις τα περιστέρια στην Ομόνοια λέω εγώ, αντί να χάνεις τον καιρό σου σχολιάζοντας εδώ μέσα;

  5. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 15/08/2012 03:37:21

    Αυτές οι 2 εικόνες μου άνοιξαν την καρδιά .
    Καθαρή Αθήνα από όλες τις απόψεις .
    Αρχίζει να μοιάζει με ευρωπαϊκή πόλη ... επιτέλους .

  6. V avatar
    V 15/08/2012 05:59:31

    Βασικα δεν κυκλοφορουν φια να μην τους πιασουν. Με το που θα χαλαρωσουν λιγο τα μετρα παλι η ιδια κατασταση θα δημιουργηθει.

  7. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 15/08/2012 08:36:16

    Το τριήμερο 17-18-19 Αυγούστου, που κλείνει το ραμαζάνι, γιατί δεν πάει η αστυνομία να στηθεί περιμετρικά του οακα και των σταθμών του ΗΣΑΠ και να ελέγξει αποτελεσματικά όλους τους μωαμεθανούς που θα σπεύδουν να προσευχηθούν ? Και ανά 10 "νόμιμα" άτομα ας γίνεται και ένας έλεγχος για το πως προέκυψαν τα έγγραφα τους. Δεν είναι κακό. Αν φυσικά το επιτρέψει ο κουβέλης.

  8. Δημητρης avatar
    Δημητρης 15/08/2012 09:21:35

    Είναι μια αρχή....
    Ας μην ειμαστε αδικοι υπερβολικοι και παντογνώστες στα σχόλια μας. Όπως επίσης ας μη γινόμαστε ακραίοι.
    Ποιος ξέρει μπορεί τελικά αυτή η χώρα να έχει μέλλον.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δημητρης 15/08/2012 09:47:13

      "Ποιος ξέρει μπορεί τελικά αυτή η χώρα να έχει μέλλον".
      Μάσαλαχ, άφεριμ, και αλαχού ακμπάρ!

    • helios avatar
      helios @ Δημητρης 15/08/2012 11:32:09

      Μακάρι να είναι μια αρχή.Είναι όμως;
      Εδώ ακούω για πακιστανική κοινότητα στο Ηράκλειο της Κρήτης, στην Κέρκυρα, στη Λακωνία και όπου αλλού μπορείς να φανταστείς. Δεν υπάρχει σημείο σε όλη την επικράτεια της Ελλάδας που να μην έχει εποικιστεί. Ουσιαστικά έχουμε κατακτηθεί και μάλιστα αναίμακτα. Εδώ ολόκληρα χωριά και νησιά (πέρα από τις πόλεις) σε λίγα χρόνια θα έχουν παραδοθεί εξολοκλήρου στους αλλοδαπούς. Σε λίγα χρόνια η πληθυσμιακή αλλοίωση θα είναι τόσο εμφανής που θα παρασύρει τα πάντα. Ποιος τουρίστας θα θέλει τότε να επισκέπτεται π.χ. μία Πακιστανοαλβανοκρατούμενη Ελλάδα;
      Θα μείνουμε στην ιστορία προς αποφυγή το πώς μπορείς να διαλύσεις μέσα σε είκοσι - τριάντα χρόνια μια εθνική κοινωνία.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ helios 16/08/2012 12:01:52

        Οι Πακιστανοί και οι λοιποί καθυστερημένοι ισλαμιστές είδαν φως και μπήκαν. Και τους δέχτηκαν πολλοί δικοί μας. Αν σου πω ότι σε νησί των Κυκλάδων, ο υπεύθυνος του γραφείου ενοικίασης αυτοκινήτων (αυτός που υποδέχεται τους ξένους, συνήθως, που θέλουν να νοικιάσουν αυτοκίνητο) είναι Πακιστανός; Αν σου πω ότι είδα Πακιστανό οδηγό σε αυτοκίνητο εταιρείας που συλλέγει από τα καταστήματα τα άδεια μπουκάλια μπύρας και αναψυκτικών; Σε κατάστημα πώλησης εκκλησιαστικών ειδών (!!!) στην Ευριπίδου, ο υπάλληλος Πακιστανός; Στα Friday's στον Φλοίσβο μπάρμπαν (!!!) Πακιστανός; Για ντελιβεράδες δεν το συζητάω...
        Είναι ή δεν είναι δουλειές αυτές που θα τις έκαναν άνετα Έλληνες;
        Βέβαια, το κακό ξεκίνησε ως εξής:
        1. Δεχθήκαμε ανεξέλεγκτα τους Αλβανούς και άρχισε να πέφτει το μεροκάματο, ο έλληνας εργοδότης να προτιμά τη μαύρη φτηνή εργασία και ο έλληνας εργαζόμενος να περιφρονεί τις "χειρωνακτικές" εργασίες ως κατάλληλες μόνο για μετανάστες. Και φτάσαμε στο σημείο και ο υδραυλικός να είναι Αλβανός....
        2. Με τη μεταρρύθμιση Αρσένη αποφάσισε το ελληνικό σοσιαλιστικό κράτος ότι όλοι οι Έλληνες έπρεπε και μπορούσαν να είναι πτυχιούχοι ΑΕΙ, αφού οι βάσεις εκμηδενίστηκαν. Άρα, ποιος θα γινόταν πλακάς, αφού μπορούσε να γίνει...μαθηματικός. Άλλο που θα μπορούσε να γίνει ένας πετυχημένος επαγγελματικά και με καλό εισόδημα πλακάς (που μπορεί να μάθει ακόμα και τεχνική ψηφιδωτού ή τσιμεντοκονίας), ενώ θα γινόταν, ελέω Αρσένη-Σημίτη, ένας ασήμαντος και ψωμολυσσάρης απόφοιτος του Μαθηματικού...
        Αν ήμασταν μία χώρα με πρόβλεψη, θα μπορούσαμε να είχαμε αναβαθμίσει την τεχνική εκπαίδευση, αυτό δηλ. που έκανε η Γερμανία, και να ενθαρρύνουμε τη μαθητεία. Με λίγα λόγια, να ενθαρρυνθούν νέα παιδιά με ικανότητες να δουλέψουν δίπλα σε μαστόρους, να μάθουν την τέχνη και να εξελιχθούν.
        3. Ενώ από το 2005, φαινόταν ότι αυξάνεται η ροή της παράνομης μετανάστευσης και μάλιστα, αυτή τη φορά, από την Ασία και την Αφρική, δηλαδή η χειρότερη δυνατή εξέλιξη, πιάνει ο ανεκδιήγητος Πάκης Παυλόπουλος, με τις ευλογίες του ανίκανου και αδιάφορου Καραμανλή, και κάνει νέα νομιμοποίηση, ενώ χαλαρώνει τα κριτήρια για νομιμότητα και ιθαγένεια. Εκείνος ο νόμος, το θυμίζω, ψηφίστηκε τότε και από το ΠΑΣΟΚ, ενώ θετικά είχε εκφραστεί και ο Συνασπισμός (που φυσικά ζητούσε νομιμοποίηση των πάντων όλων, εδώ και τώρα)! Το τί μήνυμα δόθηκε με τον νόμο Παυλόπουλου, το βλέπουμε. Διότι, να το υπενθυμίσω, το πρόβλημα με τους μουσουλμάνους Αφροασιάτες είχε γίνει ήδη ορατό το 2006-7...

  9. Δημητρης avatar
    Δημητρης 15/08/2012 09:23:16

    Ευχαριστούμε για τη φωτογραφία.
    Μας φτιάξετε την ημέρα.

  10. Γραβατοφορος avatar
    Γραβατοφορος 15/08/2012 11:50:25

    Βρέθηκαν δύο πτώματα σε κάδους απορριμμάτων στο κέντρο της Αθήνας

  11. αλλόφρων avatar
    αλλόφρων 15/08/2012 14:31:18

    μα όποιος πάει σε νησί ή σρ τουριστικό προορισμό στην ηπειρωτική Ελλάδα θα δεί που έχει πάει ένα μεγάλο μέρος των λαθρο/μεταναστών , εκεί έχει μεροκάματα τώρα , δεν υπάρχει ξενοδοχείο , ταβέρνα , καφετέρια που να μην απασχολεί αλλοδαπούς , είναι τραγικό να έχουμε 23% ανεργία και πάνω από 50% στους νέους και να γίνεται αυτό , η κυβέρνηση πρέπει επιτέλους να χτυπήσει όλους αυτούς που στηρίζουν την μαύρη εργασία , ιδίως τώρα το καλοκαίρι ήταν ευκαιρία να εργαστούν χιλιάδες άνεργοι έλληνες και ελληνίδες .... αν δεν υπάρχουν αυστηρές κυρώσεις σε όσους απασχολούν παρανόμους αλλοδαπούς και σε όσους τους νοικιάζουν καταλύματα δεν κάνουμε τίποτε , πάνω σε αυτό δυστυχώς δεν άκουσα ούτε μια σύλληψη , αν είναι να χτυπηθεί η λαθρομετανάστευση πρέπει να γίνει σε όλα τα επίπεδα , απο τον Έβρο μέχρι αυτούς που τους περιθάλπουν καλύπτουν και εκμεταλλεύονται , και επιτέλους να γίνει κάποια στιγμή κάποιος έλεγχος στος δεκάδες ΜΚΟ και φόρουμ που κανείς δεν ξέρει από που χρηματοδοτούνται

    • helios avatar
      helios @ αλλόφρων 15/08/2012 16:04:36

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
      Ο υπουργός εργασίας έχει το μαχαίρι και το καρπούζι.
      Θα μπορούσε να αντικαταστήσει το επίδομα ανεργίας με επίδομα εργασίας. Ταυτόχρονα να δώσει κίνητρα στους επιχειρηματίες να προσλάβουν Έλληνες και αντικίνητρα (εμφανή και μη) προκειμένου να μη τους συμφέρει να απασχολούν αλλοδαπούς.
      Είναι τραγικό να βλέπεις Έλληνες να τελειώνουν πολύ καλές τουριστικές σχολές, σχολές μαγειρικής κ.λπ. … και να μην βρίσκουν εργασία σε ξενοδοχειακές μονάδες, εστιατόρια κ.λπ. … καθώς παντού απασχολούν αλλοδαπούς με αποτέλεσμα να υποβαθμίζεται συνεχώς το τουριστικό προϊόν. Ενώ θα έπρεπε ακριβώς το αντίθετο να συμβαίνει, δηλαδή να αναβαθμίζεται συνεχώς το τουριστικό μας προϊόν, αφού όπως λέμε αποτελεί την βιομηχανία της οικονομίας μας. Πολλοί μάλιστα Έλληνες του κλάδου εγκαταλείπουν γι' αυτό ακριβώς το λόγο την Ελλάδα καθώς είναι περιζήτητοι στο εξωτερικό λόγω της εξαιρετικής τους ποιότητας.

  12. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 15/08/2012 15:01:11

    Μεχρι και οι παραλιες της Μυκονου ειναι γεματες λαθρο που πουλανε γ ηλιου, cd , dvd, κτλ. Στη Κρητη τα ιδια και χειροτερα, χιλιαδες Pakistani & Bengali και λοιπες ...δημοκρατικες δυναμεις ενισχυμενες με νεες αφιξεις απο επαγγελματιες επαιτες κυριως γυφτους απο Βαλκανικες χωρες, εχουν κατακλυσει τις τουριστικες περιοχες μας.

    Εχουμε γινει η χαρα του καθε Συριζαιου και Ανταρσυα. Αν δεν συνεχιστουν πιο εντατικα τα μετρα, και να συνδιαστουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ με μαζικες απελασεις τοτε ...λυπαμαι αλλα χασαμε. Game over...

    • Αλέξανδρος avatar
      Αλέξανδρος @ Μικρασιάτης 15/08/2012 15:39:05

      Το παιχνίδι μόλις άρχισε φίλτατε . :-)

    • helios avatar
      helios @ Μικρασιάτης 15/08/2012 16:06:29

      Πραγματικά τραγικές και τριτοκοσμικές εικόνες. Τα ίδια και χειρότερα και στην Ρόδο, ουσιαστικά πλέον σε όλα τα τουριστικά μέρη της Ελλάδας. Το παρεμπόριο πλέον έχει εξελιχθεί καθώς προσφέρουν και μασάζ και τρόφιμα (αμφιβόλου ποιότητας). Δεν υπάρχει έλεγχος πουθενά με τεράστιο κίνδυνο πλέον και για την δημόσια υγεία, πέρα από τη δυσφήμιση του τουρισμού μας που αυτή την θεωρώ δεδομένη.

  13. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 15/08/2012 19:21:41

    Στην Ελλαδα πολλα ξεκινανε και σταματανε αποτομα.Η επικαιροτητα που καθοριζει τις ενεργειες μιας κυβερνησης.

    Αυτο που θα πρεπει να γινει ειναι να εντοπιστουν εκεινου που συνδεονται με την παρανομη βιομηχανια μεταναστευσης,αυτοι που συνδεονται με ΜΚΟ.
    η λαθρομεταναστευση δεν μπορει να αντιμετωπιστει χωρις να υπαρξει συγκρουση με την διαπλοκη,με τις μκο ,τα διαφορα κυκλωματα που καποιοι συνδεουν με τα σωματα ασφαλειας,εμπλεκοντας και πολιτικα προσωπα,δικηγορους.Σημερα διαβασα το εξης ευστοχο..
    οτι η παρανομη βιομηχανια μεταναστευσης στη Νοτιοανατολικη Ευρωπη βασιίζεται κυριως σε ενα εκτεταμενο δικτυο διαπροσωπικων σχεσεων μεταξυ ατομων που εμπλεκονται στον τομεα των μεταφορων, των logistics και των ακινητων, μαζι με εξεχοντες λαθρεμπορους ναρκωτικων και οπλων, οι οποιοι επισης συμμετεχουν στη μαζικη μεταναστευση των παρανομων αλλοδαπων.

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 16/08/2012 09:42:07

    Σήμερα το πρωί πλήθος Πάκιδων κατευθυνόταν προς την πρεσβεία του Πακιστάν, πολλοί μέσω του μετρό.
    Το γιατί, ας το ψάξει όποιος αρμόδιος διαβάζει τα κείμενα και τα σχόλια αυτού του ιστοχώρου (και έαν φυσικά το διαβάζει κανείς αρμόδιος...).
    Πάντως, έρχονται μαζικά στην πρεσβεία τους για να πάρουν χαρτιά. Για να φύγουν ή για να νομιμοποιηθούν, θα σας γελάσω.

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 16/08/2012 09:55:58

    Τελικά, ο Ιρακινός "τεθνεώς" ήταν σεσημασμένος για κλοπές και πρεζεμπόριο και ήταν έξω με περιοριστικούς όρους. Και φέρει χτυπήματα από πέτρα και φαίνεται να τον αποτέλειωσαν με αιχμηρό εργαλείο. Σας δείχνουν αυτό ακροδεξιό που επιτίθεται από τη μοτοσυκλέτα του και μαχαιρώνει και φεύγει;
    Κατά τα άλλα, ο Δένδιας έσπευσε να προδικάσει ρατσιστικό έγκλημα (το οποίο, σε περίπτωση που ο τύπος ήταν πρεζέμπορος και κλεφτρόνι, δεν με ενδιαφέρει ποσώς ήταν-δεν ήταν, και θα έβαζα την υπόθεση στο αρχείο αν ήμουν αρμόδιος...). Και να συλληπηθεί "τους οικείους του"!!!
    Ποιους οικείους κύριε Δένδια; Τις 5 συζύγους του μπαμπά του και τα 20 αδέλφια του;
    Ακούστε και όνομα που δήλωνε ο "τεθνεώς": Αλαντίν Ιράκ!!! Σαν να δηλώσω εγώ ότι λέγομαι Σωκράτης Ελλάδας, για παράδειγμα...
    Αν μου βρείτε Ιρακινό με τέτοιο πραγματικό όνομα, σας στέλνω παρέα με τη Μάγια Τσόκλη στο Τουρκμενιστάν, με όλα τα έξοδα πληρωμένα.

  16. vita avatar
    vita 16/08/2012 13:01:55

    οι συλληψεις στην Αθηνα συνεχιστηκαν μεχρι και τον 15 αυγουστο!!δειτε ολα τα στοιχεια συγκεντρωμενα εδω οπως εχουν ως τωρα http://www.xrimaonline.gr/191042/ksenios-zeys-kai-ton-dekapentaygoysto-1673-syllhpseis-mexri-twra

  17. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 17/08/2012 04:27:21

    Οι δυτικές συνοικίες τίγκα πάντως!