10/11/2008 03:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άγριο ξύλο στον Πανάγιο Τάφο

[video http://link.rai.it/x/vod/news/08nov/wmx/20081109205722mpo40jftg1_ed_20_09_11_rissa_tra_monaci__oltraggio_al_s__sepolcro-rainet.asx] 
___________________________________________________________
Απίστευτες σκηνές διαδραματίστηκαν χθες στον Ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα, λίγα μόλις μέτρα από τον Πανάγιο Τάφο. Αρμένιοι που γιόρταζαν τον Τίμιο Σταυρό, έβγαλαν με τη βία από τον Πανάγιο Τάφο τον Ελληνορθόδοξο φύλακα. Απάντησαν Ελληνορθόδοξοι ιερωμένοι με αποτέλεσμα να ακολουθήσει άγριο ξύλο μεταξύ ιερωμένων, που επιτέθηκαν ακόμη και στους αστυνομικούς, με μανουάλια και θυμιατά. Αφορμή για να βγει ακόμη μια φορά εκτός ελέγχου η κατάσταση στα Ιεροσόλυμα, ήταν ο εορτασμός του Τιμίου Σταυρού από τους Αρμενίους και η άρνησή τους να επιτρέψουν στον φύλακα του Ελληνορθόδοξου Πατριαρχείου να βρίσκεται στο εσωτερικό του Πανάγιου Τάφου, όπως προστάζουν οι κανόνες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/11/2008 03:23:18

    -Κάντε στην άκρη να γιορτάσουμε το σταυρό που πέθανε εκείνος που μίλαγε για αγάπη και μακροθυμία, μη σας πατήσουμε κάτω.
    -Όχι, αν δεν επιτρέψετε στον άνθρωπο που φυλάει τον χώρο όπου ξεψύχησε εκείνος που πρέσβευε την ανεκτικότητα και την ειρήνη να βρίσκεται μέσα, σας ανοίξαμε το κεφάλι στα δύο.

  2. Mίμης ο σιδεράς avatar
    Mίμης ο σιδεράς 10/11/2008 06:18:21

    Μήπως βιάζεσαι να πάρεις το μέρος των Ελλήνων; To ΒBC το Ασσοσιέιτεντ και όλα τα αγγλόφωνα και γαλλόφωνα σαιτς που μπήκα δεν ενοχοποιούν τους Αρμενίους. Διεθνής συνωμοσία κατά του περιούσιου λαού θα μου πεις. Ωραία, αλλά τραυματίστηκαν πολλοί Αρμένηδες, σου φαίνεται χριστιανικό αυτό καθώς και το μπουνίδι πάνω από τον Τάφο; Κάπως αλλιώς τα είπε ο Χριστός, που μάθε το, δεν ήταν Έλλην εθνικόφρων.

  3. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 10/11/2008 07:25:43

    Καλα ρε ειμαστε σοβαροι?

    Ενα ματσο καφροι Αρμενηδες και καφροι Ελληνες παιζουνε ξυλο εκει που αναστηθηκε ο Χριστος και θα κατσουμε να λεμε αν ητανε μεσα ο φυλακας και τι λενε οι κανονες και ποιος εχει δικιο?
    Αυτοι οι ανθρωποι ολοι επρεπε τωρα να εχουνε πεσει χαμω να ζητανε συγχωρεση που τολμησανε να κανουνε τετοια πραγματα εκει μεσα.

    Για να μην τρελαθουμε εντελως με τα "δικαια" του ενος και του αλλουνου. Ποιοι κανονες ρε γελοιοι και ποιος φυλακας? Στο μερος που εγινε η Ανασταση θα βαλετε κανονες και θα παιξετε ξυλο αμα δεν τηρηθουν? Εκει που ο Θεος ο ιδιος Αναστηθηκε, εκει θα τολμησετε να σηκωσετε χερι σε αλλον ανθρωπο?

    ΝΤΡΟΠΗ

    τιποτα αλλο, ντροπη

  4. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 10/11/2008 07:34:20

    "γεωστρατηγικα συμφεροντα" ο αλλος....

    Ρε πατε καλα? Μιλαμε για τον Παναγιο Ταφο, το μερος που Αναστηθηκε ο Χριστος και θα το μετρησουμε με "γεωστρατηγικα συμφεροντα"????

    ΝΤΡΟΠΗ ξανα..

  5. Mίμης ο σιδεράς avatar
    Mίμης ο σιδεράς 10/11/2008 08:07:13

    Anonymous 5
    μας κάνεις τον χριστιανό και βρίζεις. Ψυχάκιας είσαι εσύ που λες πως δεν τραυματίστηκαν Αρμένιοι. Κοίτα αυτό από το ingr του Λαμπράκη

    Αποτέλεσμα ήταν ο τραυματισμός από τις αστυνομικές δυνάμεις αρκετών Αρμένιων κληρικών, ενώ τραυματίστηκαν και τρεις Έλληνες κληρικοί κατά τις συμπλοκές με τους Αρμένιους.

    Τι παίζει στο ελληνορθόδοξο πατριαρχείο Ιεροσόλυμων μας το είπανε οι Βαβύληδες και οι Ειρηναίοι.

  6. ektwr avatar
    ektwr 10/11/2008 08:12:40

    Μπαμπα ειναι μακρια η καλιφορνια?
    Σκσαε και προχωρα!!!!!!!!!!!!

  7. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 10/11/2008 08:27:28

    Ευλογημένο νάναι το τίμιο αυτό ξύλο.

  8. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 10/11/2008 08:30:12

    Είναι πολλά τα λεφτά άρη:

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,dt=06.03.2005,id=92297784

  9. Evros avatar
    Evros 10/11/2008 09:06:12

    Όλοι αυτοί(αρμένιοι, Ελληνες) είναι χριστιανοί; Αυτό δίδαξε ο χριστός; Άλλος ο χριστός των αρμανίων, άλλος των ελλήνων; ...it's all about businnes,men.

  10. Σαος avatar
    Σαος 10/11/2008 09:17:23

    Έπεσε πολύ άτιμο ξύλο!!!

  11. ronnie avatar
    ronnie 10/11/2008 10:14:16

    Στο κλουβί με τις τρελλές...

  12. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 10/11/2008 10:18:15

    Α ρε Zeitgeist part I που μας χρειαζετε...

    ...μπας και καταλαβουμε επιτελους οτι για το μπακιρι γινονται ολα...

  13. Keep Talking avatar
    Keep Talking 10/11/2008 10:28:06

    Τελικα ηταν τιμιο το ξυλο που επεσε;

  14. Κρητικός avatar
    Κρητικός 10/11/2008 10:38:49

    Για άλλη μια φορά αποδείχτηκε με γλαφυρότατο τρόπο πως τα κηρύγματα και οι ευχολογίες στις θρησκείες (όπως ακριβώς και στην πολιτική) απέχουν μακράν απ' τα πραγματικά ανθρώπινα αισθήματα και ένστικτα.

  15. Le canard avatar
    Le canard 10/11/2008 11:25:02

    Ηπια πράγματα. Εδώ και πολλές δεκαετίες συμβαίνουν και πολύ χειρότερα εκεί κάτω. Ποιός δεν ξέρει ότι κάθε Πάσχα με το αγιο φώς πέφτει άγριο ξύλο εκεί κάτω. Εν πάση πειπτώσει το θέμα είναι πως θα διατηρηθεί ο ελληνορθόδοξος χαρακτήρας του πατριαρχείου και δεν θα συνεχίσει να χάνει περαιτέρω έδαφος.

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/11/2008 11:59:12

    "Απίστευτες σκηνές διαδραματίστηκαν χθες .. στα Ιεροσόλυμα .. ΑΓΡΙΟ ΞΥΛΟ μεταξύ ιερωμένων.

    Αφορμή .. η άρνησή τους να επιτρέψουν στον φύλακα του Ελληνορθόδοξου Πατριαρχείου να βρίσκεται στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ του Πανάγιου Τάφου".
    ***

    ΙΕΡΟΙ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΙ, ΘΕΪΚΕΣ ΤΑΡΑΧΕΣ και SUPER- HYPER- YΠΕΡ- "ΘΑΥΜΑΤΑ"


    Ο Παύλος εισέρχεται στην σκηνή της Ιστορίας, αφού, ήδη, έχει σταυρωθεί ο Ιησούς. Τον βρίσκουμε «να φυλάει τα ρούχα» αυτών που ΛΙΘΟΒΟΛΗΣΑΝ τον πρωτομάρτυρα Στέφανο, ο οποίος ήταν "ε λ λ η ν ι σ τ ή ς". Και για του λόγου το αληθές, ας συνδεθούμε …ζωντανά να δώσουμε εικόνα από τις «Πράξεις», κεφ, ΣΤ΄: «Πληθυνόντων των μαθητών εγένετο γογγυσμός (= γκρίνια) των Ελληνιστών προς τους Εβραίους .. προσκαλεσάμενοι οι δώδεκα το πλήθος των μαθητών είπον», .. να εκλέξουν αντιπροσώπους να επιληφθούν του θέματος, .. «και εξελέξαντο Στέφανον .. Στέφανος δε ήν πλήρης δόξης Κυρίου .. ανέστησαν (= ξεσηκώθηκαν) δε εκ της συναγωγής Λιβερτίνων, και Αλεξανδραίων και Κυρηναίων και των από Κιλικίας και έστησαν μάρτυρες ψευδείς, (: με τον Γιοσάκη;) .. κράξαντες (!) δε φωνή μεγάλη συνέσχον τα ώτα αυτών και όρμησαν ομοθυμαδόν επ’ αυτόν και εκβαλόντες έξω της πόλεως ελιθοβόλουν.
    Και οι μάρτυρες απέθεντο (= άφηναν) τα ιμάτια αυτών επι του πόδας νεανίου καλουμένου Σαύλου».

    Έτσι ξεκίνησε την καριέρα της σταδιοδρομίας του, ως «έξω-φύλα-ρούχας»! Κάτι, δηλαδή, μεταξύ μομφής και παρηγοριάς! Το cd ("crucial data"- κρίσιμη πληροφορία) εδώ είναι, όχι, βέβαια, ότι ο Σαυλάκης φύλαγε τα ρούχα ως «εξωφυλαρούχας», αλλά:

    α) υπήρχαν «Ελληνιστές» στις συναγωγές των Εβραίων και, μάλιστα, αρκετοί, αφού μπορούσαν να εγείρουν ζητήματα στην κοινότητα των μαθητών και να τα κερδίζουν, και

    β) στους πρώτους κι αυθεντικούς μαθητές - οπαδούς του Ιησού, τα αξιώματα ήταν "αιρετά", κατοχυρώνονταν με ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ!

    Λίγες μέρες μετά, «διωγμός μέγας επί την εκκλησία την εν Ιερουσαλήμ. Πάντες δε διεσπάρησαν κατά τας χώρας της Ιουδαίας και Σαμαρείας .. Σαύλος δε ελυμαίνετο (= λαφυραγωγούσε) την εκκλησίαν και τους οίκους εισπορευόμενος (= έμπαινε στα σπίτια και τα πλιατσικολογούσε), σύρων τε άνδρας και γυναίκας παρεδίδου εις ΦΥΛΑΚΗΝ (= τους έσερνε και τους παρέδιδε στους ανθρωποφύλακες)».

    Κι αφού βρήκε παπά, είπε να θάψει πέντε, έξη, να, έτσι, για μιας βδομάδας χαρτζιλίκι στην τότε Μύκονο, ή το Key West, τής ...Νεκράς Θάλασσας. Πήγε, λοιπόν, στους ΑΑΑ και τους ζήτησε φιρμάνια κι εγγυητικές τους επιστολές, να πάει στην Δαμασκό, (: πού είπαμε πήγε ο «Δάσκαλος της Δικαιοσύνης», όταν αποσκίρτησε απ’ το εβραϊκό Ιερατείο και σύστησε τους Εσσαίους;;;), να βρει τους καταζητούμενους μαθητές κι οπαδούς του Ιησού, εχθρούς των ΑΑΑ (: "Άγιοι Άρχοντες Αρχιερείς"), και δεμένους να τους παραδώσει στα χέρια τους. «Πράξεις», Θ΄: «Ο δε Σαύλος έτι εμπνέων ΑΠΕΙΛΗΣ και ΦΟΝΟΥ εις τους μαθητάς .. προσελθών τω αρχιερεί ητήσατο (= ζητούσε) παρ’ αυτού επιστολάς εις Δαμασκόν προς τας συναγωγάς (: παντού και πάντα στις συναγωγές! Από ’κεί μέσα ξεκίνησε ο «Υπαρκτός Χριστιανισμός»), όπως εάν τινας εύρη της οδού όντας άνδρας και γυναίκας, ΔΕΔΕΜΈΝΟΥΣ αγάγη εις Ιερουσαλήμ».

    Το επόμενο χωρίο είναι, για ό,σους έζησαν έκτοτε και μέχρι εμάς σήμερα, το σπουδαιότερο και θεμελιο-δέστερο των Γραφών. Γιατί μ’ αυτό, από ’κει, ξεκινάει το Σχέδιο – Project:

    ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ!
    ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΣΣΑΪΣΜΟ!!
    ΖΗΤΩ Ο ΥΠΑΡΚΤΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ!!!
    ή

    «ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΩΣ, ΖΗΤΩ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ»

    «ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ, ΖΗΤΩ Η ΑΓΝΟΙΑ»

    «ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΖΗΤΩ Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ»

    «ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΖΗΤΩ ΤΟ ΜΑΥΡΟ»

    «ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ, ΖΗΤΩ Η ΑΣΧΗΜΙΑ»

    «ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΧΑΡΑ - ΖΗΤΩ Η ΜΙΖΕΡΙΑ, Ο ΠΟΝΟΣ, Η ΛΥΠΗ»



    «Πράξεις», κεφ. Θ΄, παρ.3: «Εν τω πορεύεσθαι εγένετο αυτόν εγγίζειν Δαμασκώ, και ε ξ α ί φ ν η ς π*ε*ρ*ι*ά*σ*τα*ρ*α*ψ*ε*ν αυτόν φ ω ς από του ουρανού, και πεσών επί την γην ήκουσεν φωνήν λέγουσαν αυτώ: Σαούλ, Σαούλ, τι με διώκεις; Είπε δε: τις ει (= ποιος είσαι), κύριε; Ο δε Κύριος είπεν: εγώ ειμι ο Ιησούς ον συ διώκεις»!

    Ευτυχώς, τότε, ταξίδευαν με γαϊδούρια, καμήλες, μουλάρια, άντε, και με κανά άλογο. Γιατί, για φαντάσου, να οδηγείς ξένοιαστα και να γουστάρεις τις ευθείες στην εθνική καθώς πλησιάζεις «Θες-άλλο-νίκη;» από Κατερίνη, πηγαίνοντας να συναντήσεις πρώτη φορά εκεί την νυν Δανάη «μάτια-ουρανός-πανσέληνος-στην-Θέρμη-του-Αιγαίου», την «ουδέν έτερον ευκαίρει ή λέγειν τι και ακούειν καινότερον» τύπισσα, κι ό,σο να ’ναι ...βιάζεσαι, καινούριο και τ’ αμάξι, πας με καμιά 200ριά χιλιόμετρα, άνετα, ήσυχα, ευχάριστα, ρολαριστά, με την ικανοποίηση χαμογελάκι ανεξίτηλα μόνιμο στο καθρεφτάκι, ο Lennon να τραγουδά, -λες κι «εξαιρετικά αφιερωμένο»-, το “Woman”, δηλαδή, να είναι όλα σε φάση «φτου, να μην σε ματιάσουν, αγόρι μου», και... ε-ξ-α-ί-φ-ν-η-ς, να σου *Π*Ε*Ρ*Ι*Α*Σ*Τ*Ρ*Α*Ψ*Ε*Ι* μπροστά σου στα καλά καθούμενα και στριφογυριστά, μέσα σε 10000 watt ανά τετραγωνικό εκατοστό, ο ...Θεός, ως φως εξ ουρανού! Και που ’σαι; Μη σκέφτεσαι το τι σου συμβαίνει ά-φ-ν-ω και ε-ξ-α-ί-φ-ν-η-ς εσένα προσωπικά. Από πίσω, όλοι το ίδιο έχουν πάθει! Όποιος πρόλαβε τον Κύριο και (: ...δυστυχώς!) είδε, έχει …σηκωθεί όρθιος πάνω στα φρένα! Χαμός στο ίσιωμα και Βατερλώ στο Καλοχώρι, που εκείνη την στιγμή έχει γίνει απο Κακοχώρι έως και ..Γαμοχώρι! Και το χειρότερο; Πώς να βρίσεις τον ...Αίτιο;;;

    Το να πιστεύει κάποιος στα «θαύματα», δεν είναι ένδειξη, όχι συγκροτημένου, αλλά, απλά, σοβαρού ανθρώπου. τουλάχιστον, στον 21ο αι. Οι άνθρωποι που πιστεύουν σε «θαύματα», είναι άρρωστοι διανοητικά! Δυστυχώς, δεν είναι καλά! Το δυστυχέστερο είναι, ότι δεν το ξέρουν και το δυστυ-χέστα!-το, ότι η Κοινωνία επιτείνει την τρέλα τους, ...επιβραβεύοντάς την με επαίνους, θέσεις κι αξιώματα. Γιατί, σε μια χριστιανική Κοινωνία ανελίξιμος είναι, ...φυσιο-λογικά, ο καλός Χριστιανός. Και για να ’ναι κάποιος, απλώς, Χριστιανός κι όχι και «καλός», οφείλει, πρέπει, απαιτείται κι επιβάλλεται να παραδέχεται ως Αλήθεια και να πιστεύει στα «θαύματα», γενικώς, και, ειδικώς, στις αυτοπρόσωπες εμφανίσεις - επεμβάσεις του Θεού Γιαχβέ στον Αβραάμ, στον Μωυσή, στον Παύλο, συν τα εκατοντάδες άλλα «θαύματα» υπέρ του Ισραήλ και κατά όλων των λαών. Αν, ΟΜΩΣ, είσαι απ’ αυτούς που δεν πιστεύουν στα «θαύματα», αφ’ ενός, γιατί ποτέ ΔΕΝ είδες εσύ ένα και, αφ’ ετέρου, διότι ούτε κ-α-ν-ε-ί-ς απ’ ό,σους ξέρεις είδε ΠΟΤΈ κ-α-ν-έ-ν-α, ε, τότε, «την έβαψες»!

    Θα ...τιμωρηθείς παραδειγματικά. Γιατί, χαλάς την πιάτσα! Θα κατασυκοφαντηθείς, θα υβρισθείς και θα διαπομπευθείς, επειδή, λέει!, «έχεις τον Διάολο μέσα σου»! Θ’ αποκλεισθείς, και πάλι ...φυσιο-λογικά, από κάθε θέση αξιώματος ή λειτουργήματος δημοσίου και θα σε δείχνει το δάκτυλο του «μαύρου χεριού» τού γαντοφορεμένου: «ΚΑΤΑΖΗΤΕΙΤΑΙ – WANTED, dead or alive – ζωντανός ή νεκρός, ο δαιμονισμένος εθνικός ειδωλολάτρης, ο επικίνδυνος για την δημόσια τάξη κι ασφάλεια, και αφορίζεται τρις, και με επικήρυξη τρία ...τρις»!!!

    Αυτά για τους ...τυχερούς, απ’ ό,σους δεν πιστεύουν στα «θαύματα». Αν τύχει και τα επαγγελματικά, κοινωνικά, συναισθηματικά ή όποια άλλα συμφέροντα σου είναι σε αντίθεση με κάποιου σοβαρού, ευλαβούς και καλού (Υπαρκτο-) Χριστιανού, …ατύχησες! Ανασκολοπισμοί και φετάρες ...εσκαλόπ, για τα «μαντρόσκυλα» της Αυλής που φυλάνε το μαντρωμένο ποίμνιο της «ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ των ΒΛΑΚΩΝ», στο μαντρί της στάνης που βγάζει το τυρί για τις ψυχο-φάκες της Εκκλησίας = Θρησκείας = Εξ-ουσίας.

    Ό,σοι δεν γίνουν μπριτζόλες των μαντρόσκυλων, ε, τότε, ...«τροφή για τα θηρία», τις Κυριακές, μετά την Λειτουργία! Συν, σφόδρα σφοδρώς ψυχαγωγικά φουρκίσματα, ένδοξα σφαξίματα, περικλεείς αγχόνες, ειδυλλιακές κατακρεουργήσεις και ενατενίσεων διαμελισμοί! Σε τέτοια περίπτωση, «ποιός είδε τον Πανάγαθο και τους γλυκυτάτους οπαδούς του, ή «φοβουμένους τον Θεό», και δεν τους φοβήθηκε»!..

    ***

    Οι Μονοθεϊστές Ιουδαίοι, και οι αιρέσεις τους Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι, κάνουν μια απλή ερώτηση σε όλους: «ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ; Πιστεύεις στα λεγόμενα της Αγίας Γραφής, ότι ο Θεός Ιαχβέ εμφανίσθηκε στον Αβραάμ, τον Μωυσή, τον Παύλο; Πιστεύεις, ότι ο ... «Ακράτητος» Άνω - Κάτω Καπερναούμ θα κατακτήσει το Champions League»; Αν ναι, συγχαρητήρια! Κερδίσατε θέση στην λίστα αναμονής για την «άλλη», την «αιώνια ζωή», και visa για την «Γη της Επαγγελίας», σ’ αυτήν την ζωή, με δωράκι «visa» επιτοκίου 1-2+3ν-4/5x6%+7/8X9 %, τις ημέρες των γιορτών, και -ουααάου!- Α-ΤΟ-ΚΑ, των …νηστειών!!! Καλώς ήλθατε, στις τάξεις του περιούσιου λαού του Θεού! Οι υπόλοιποι, οι άθεοι, οι άπιστοι και, με μια κουβέντα, οι Έλληνες εθνικοί, στο πυρ το εξώτερον! Guantanamo, αληταράδες, διασαλευτές της έννομης του Θεού Δημόσιας Τάξης της Αγίας και Θείας Αυτού “ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΒΛΑΚΩΝ” = των χαζοζαρούμενα «αγαθών» μακάριων τω πνεύματι προβάτων! Σατανάδες, «Φωτο-κουβαλητές, Εως-φόροι»! Με τα μαντήλια των «γνωστών άγνωστων» λύκων στο πρόσωπο και τις έτυμες μολότωφ της αμφισβήτησης να φεύγουν κατά των συνειδήσεων και των περιουσιών τού ...περιούσιου λαού των πιστών και υπάκουων δούλων της στάνης των…«νοικοκυραίων του Θεού»!..

    Προβάτων προβοκάτορες- του αυθυπεύθυνου «Πολυτεχνείου», του άξιον εστί το γνώθι σαυτόν και θεράποντες του κατά «Λουκάν» φρονήματος «ΟΥΧ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ»! Καταραμένοι αθεόφοβοι, τώρα, θα δείτε τι θα πει κοντο-πούτανος αχάιδευτος, ανύπαντρος, αγάμητος κι άκληρος, ή «Κοντο-λύσσα Ρύζη», στο Ιράκ, στο Αφγανιστάν, στο Ελλαδιστάν και σ’ όλη την αυτοκρατορο-πλανηταρχία! Και θα μάθετε έμπρακτα, το «τι» εννοούσε, επ-α-κρι-βώς!, ο γλυκύτατα μειλίχιος Άγιος Προπάτορας Προφήτης Ζαχαρίας, όταν έλεγε, -απ’ τον 5ο αι. προ Χριστού, ρε, αδιόρθωτοι!-, ότι έτσι και πέσετε στα χέρια της «Αντιθαυματικής, θα σας πιούμε το αίμα με το καλαμάκι! Εσάς, καταραμένα παιδιά των Ελλήνων, όταν ξεσηκωμένα από τον πανάγαθο, πάνστοργο, φιλεύσπλαχνο Θεό μας, Μπλιάχ!βε, εμείς, τα ευλογημένα παιδιά της ΣΙΏΝ, -που θα μας κρατάει το χέρι με το μαχαίρι!-, θα σας σφάξουμε στεγνά - στυγνά “στο γόνατο”», (Ζαχαρίας, Θ΄, 1-13).

    Απλά είναι τα φαινόμενα, αλλά, ...φαίνεται, ο Θεός μας έχει βάλει κάτι στα μάτια και δεν βλέπουμε. Όπως εκείνες τις «λεπίδες» που έβαλε στον Παύλο μετά το «θαύμα» της Δαμασκού και για τρεις μέρες ήταν τυφλός. Εκεί, όμως, έκανε ένα «καπάκι» θαύμα διαδικαστικό κι έπεσαν οι ...λεπίδες του Παύλου. Για λόγους δικούς του προσωπικά θεϊκούς, που δεν είναι ανακοινώσιμοι, φυσικά, απ’ τον κάθε σαν cartoon χαρακτήρα τού Αρχέλαου «ο κ. αναπληρωτής εκπρόσωπος Τύπου» του Θεού. Τις δικές μας, όμως, ή τις ξέχασε ή δεν είχε, εξ αρχών και κατ’ αρχήν, ποτέ, σκοπό να τις βγάλει. Ή είχε, αλλά, συμφώνησε στα έντονα διαβήματα των ΑΑΑ Του, άλλαξε γνώμη και με προεδρικό διάταγμα θεϊκό, (άρα: «θαύμα», - και τουμπεκί σκασμού ψιλοκομμένο οι αντιφρονούντες!), που εγκρίθηκε ομοφώνως ομόψυχα και από την Βουλή του νυν περιούσιου λαού των Ρωμηών, -πλην των νυν μόνιμων Λακεδαιμόνιων του νεο- ΚΚΕ (= «Κορυφιστική Κανελική Επανίδρυση», ή «Νέο-Ορθοδοξία», όρα και, -...κακ’ η ώρα!-, «Άρδην») κι επέβαλε την μονιμοποίηση των λεπίδων μας, ως ...μεταμεσονύχτια τροπολογία στον Νομο-Thora, και δεν μπορούμε να δούμε «θαύμα», οι άχρηστοι αδιόρθωτοι...

    Στα θαύματα, δεν επιτρέπεται απολύτως καμία παρέκκλιση από τα περιγραφόμενα φαινόμενα, διότι οι Γραφές είναι θεόπνευστες κι άρα: πάνσοφες, λέξη προς λέξη, γράμμα το γράμμα. Τα «θαύματα» είναι ...ιστορικά γεγονότα, έχουν συμβεί όπως ακριβώς περιγράφονται! Ξεκάθαρα πράγματα: Ή τα πιστεύετε, Ή δεν τα πιστεύετε. «Ή μαζί μας Ή εναντίον μας», που λέει κι ο πλανηταρ-χέστα!-τος Θάμνος, αν και δεν είναι ακόμα κεόμενος ...Βάτος. Τελεία και ...Παύλος = παύλα!

    ΑΝ, τώρα, όντως, κάνεις θαύματα κι όχι «θαύματα», αδερφέ, κι επειδή για να γίνουν θαύματα πρώτη προϋπόθεση είναι να μην σ’ ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι γι’ αυτά, ΔΕΝ ανήκεις στους «μάγους» της Γνώσης «προς ίδιον» - ιδιωτικό όφελος. ΑΛΛΆ, στους μάγους της Γνώσης που χαρίζεται σ’ όποιον του «φύγει η …πίστη» στο παίδεμα εκ-παίδευσης και, μετά, την χαρίσει, όπως του δόθηκε, σ’ αυτούς που θέλουν, - όπως κι αυτός κάποτε, εθελοντικά και με πλήρη συνείδηση της δυσκολίας -, να περάσουν το «τράβηγμα» της «βασάνου» απόκτησής Της. Με Σκοπό την τελική δ-ι-κ-ή τους άπ-οψη, στο «τι» συμβαίνει σ’ αυτό το όντως θαυμαστό στολίδι- κόσμημα- Κόσμο, γύρω και μέσα τους. Λόγω π-ρ-ο-σ-ω-π-ι-κ-ή-ς, πλέον, μόρφωσης Γνώμης περί της Ούσας Ουσίας της Ζωής, που λέει, ότι: μικρό και μεγάλο Σύμπαν, Μακρόκοσμος Μικρόκοσμος, Παγκόσμια Ψυχή και Ατομική Ψυχή, ένα και το αυτό! Δεν υφίσταται, λοιπόν, διαφορά ανάμεσα σε Νόηση και Αίσθηση, ή ανθρώπους και θεούς ή σε Πνεύμα - «Μεταφυσική» και Ύλη - Φυσική. Όταν «την ακούσεις» «βλέπεις», (: κατά το «άκου να δεις»), κι όταν, πάλι, «βλέπεις», επειδή, ακριβώς, δεν κοιτάς απλώς χαζεύοντας, τότε, παίρνεις χαμπάρι «τι» πράγματι συμβαίνει, και την ακούς surround στριφογυριστά και … καταστέρεα φοντα…metall-θεμελιακά, είτε με ακουστικά και για πάρτη σου είτε με 25000 Watt “Rockwave-ικά” και μ’ άλλους 25000 …παρεΐτσα! Ένα και το αυτό, λοιπόν, νόηση - αίσθηση, στα …ινδο-ευρωπαιο-"κοκκινιστά"*! Κι όχι «να ’χαμε να λέγαμε και «γόπες» αλληγορικές οπίου των βλακών να φουμέρναμε», τυλιγμένες κι επιμελώς καμουφλαρισμένες εντός θαυμασίων «πακέτων» βυζαντινισμού. Πάντα, μεν, αμπαλαρισμένες «εντός, εκτός κι επί τα αυτά», εσαεί, δε, κεκρυμμένες, υπό την περιώνυμη υπαρκτοχριστιανικής υφής δολο-πλόκα τεχνική …



    «Ταυτό γ’ ένι
    ζων και τεθνηκός
    και εγρηγορός και το καθεύδον
    και νέον και γηραιόν.
    τάδε γαρ μεταπεσόντα εκείνα εστι,
    κακείνα πάλιν μεταπεσόντα ταύτα»,
    Ηράκλειτος

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/11/2008 12:03:00

    *ινδο-ευρωπαιο-”κοκκινιστά”: φοίνιξ = κόκκινος

  18. Βασίλης Μακρής avatar
    Βασίλης Μακρής 10/11/2008 12:07:59

    Είναι όντως τραγικά τα συμβάντα αυτά. Όμως δεν είναι πρώτη φορά που λαμβάνουν χώρα. Και άλλες φορές οι Αρμένιοι έχουν προσπαθήσει με τραμπούκικο τρόπο να επιβάλουν καταστάσεις και να δημιουργήσουν τετελεσμένα εις βάρος της Αγιοταφικής Κοινότητας που εκπροσωπεί το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων. Δεν με εκπλήσσει αυτό. Εκείνο που με εκπλήσσει είναι ο τεράστιος βαθμός παντελούς άγνοιας για το τι πράγματι λαμβάνει χώρα στα Ιεροσόλυμα.

  19. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/11/2008 12:16:13

    «Ταυτό γ’ ένι
    ζων και τεθνηκός
    και εγρηγορός και το καθεύδον
    και νέον και γηραιόν.
    τάδε γαρ μεταπεσόντα εκείνα εστι,
    κακείνα πάλιν μεταπεσόντα ταύτα»

    =

    «Ένα και το αυτό ζωντανός και νεκρός,
    και ξύπνιος και κοιμισμένος,
    και νέος και γέρος.
    γιατί αυτά μεταλλασσόμενα γίνονται εκείνα,
    κι εκείνα πάλι μεταλλασόμενα (γίνονται) αυτά»

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2008 12:56:38

    Νηπιε καλημερα,

    απιστευτο το κειμενο σου !!! :)

    ΠΠ

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/11/2008 13:31:00

    ΠΠ,

    thanks και καλημέρα και καλή εβδομάδα, σε σένα και όλους! (Με τιμάει η κρίση σου, e-φίλε).

  22. donaE avatar
    donaE 10/11/2008 14:29:21

    @ νηπιε γεροντα τι ωραιο ητανε αυτο!Απο που ειναι?

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/11/2008 16:01:37

    @donaE: δικό μου είναι. Από ένα βιβλίο μου προς έκδοση. (Με την ευκαιρία: ΒΑΖΩ το τυπογραφείο, ζΗΤΩ εκδοτικό οίκο για την "επιμέλεια" και την διανομή. [Άντε, μπας και κάνουμε και καμιά δουλειά, από κει που δεν το περιμένεις!!!]).

    Αφού σας άρεσε, -και σας ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!-, βάζω και λίγο από το επόμενο κεφάλαιο...

    *****

    «ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ» ΄Η «ΚΟΙΤΑ Ν’ ΑΚΟΥΣΕΙΣ»;

    Το «θαύμα» πριν την Δαμασκό και "Παύλου ανάβασις", ή «Πράξεις»


    Έτσι, κατά το «ο ψεύτης κι ο κλέφτης θαυματοποιός τον πρώτο ...αιώνα χαίρεται», την πάτησε ο Σαούλ, (όπως μας διαβεβαιώνει ο ίδιος ο Θεός πως ήταν τ’ όνομά του το κανονικό, αφού «Σαούλ, Σαούλ» φώναξε από τους ουρανούς, στο «θαύμα» πριν την Δαμασκό, κι όχι «Σαύλε, Σαύλε» ή «Παύλε, Παύλε»). Κι όχι μόνον αυτός, αλλά και όλοι ό,σοι δούλεψαν για να στηθεί η ...«Παραγωγή» και να γραφτεί και εκδοθεί το «θαύμα» που γέννησε τον Υπαρκτό Χριστιανισμό».

    ΠΡΟΣΕΞΤΕ!!! Γράφει στο κεφάλαιο Θ΄, παράγραφος 7, στις «Πράξεις» «: Οι δε άνδρες οι συνοδεύοντες αυτόν (: τον Παύλο) ειστήκεσαν ενεοί (= «έμειναν άγαλμα», σύξυλοι, άφωνοι) Α-Κ-Ο-Υ-Ο-Ν-Τ-Ε-Σ μεν της φωνής, μηδένα δε Θ-Ε-Ω-Ρ-Ο-Υ-Ν-Τ-Ε-Σ». Άκουγαν, μεν, δεν έβλεπαν, δε. Πάμε, τώρα, λίγο παρακάτω, στο κεφάλαιο ΚΒ΄, παράγραφοι 6 - 9, που αφηγείται ο ίδιος ο Παύλος το πώς έγινε το συγκεκριμένο «θαύμα»:

    «Περί μεσημβρίαν ε-ξ-α-ί-φ-ν-η-ς εκ του ουρανού *π*ε*ρ*ι*α*σ*τ*ρ*ά*ψ*α*ι* φως ..και ήκουσα φωνής .. Σαούλ, Σαούλ, τι με διώκεις; .. οι δε συν εμοί όντες (= αυτοί που ήταν μαζί μου) το μεν φως Ε-Θ-Ε-Α-Σ-Α-Ν-Τ-Ο και έμφοβοι εγένοντο, την δε φωνήν Ο-Υ-Κ Η-Κ-Ο-Υ-Σ-Α-Ν του λαλούντος μοι κλπ, κλπ, κλπ». Αυτήν την φορά, έβλεπαν, ΑΛΛΑ, δεν άκουγαν!?!

    «Περικαλώ;», που ’λεγε κι ο μπαρμπα- Γιάννης, ο Σκαρίμπας. Ή «τι άλλο να πεις πιο απλά;», που ’λεγαν κι οι «Πυξ Λαξ». Την ξεγυρισμένη «πυγμή» της γροθιάς, ΟΜΩΣ, και το ...εναρκτήριο «λάκτισμα» της κλωτσο-πατινάδας που χρειάζονται, ποιος θα τους τα ρίξει; Τι CNN, Fox, Alter, Alfa, Mega, Antena και cia! Όλοι αυτοί είναι του ...νηπιαγωγείου κατασκευασμένων ειδήσεων! Πριν 2000 χρόνια, ο γλυκύτατος θείος- «θείος Παύλος» και οι «Α-Ρ-Δ» εκείνης της εποχής, δηλαδή οι Άγιοι Πατέρες της Αγίας του Θεού Γιάχ!βε Εκκλησίας, ως συγγραφείς κι εκδότες των θεό-πνευστων και υπαγορευμένων από τον ΙΔΙΟ τον Θεό «Πράξεων», έμπλεοι και πλέοντες στο Άγιο Πνεύμα, είχαν στήσει επιπέδου master μηχανή παραγωγής «κατασκευασμένων Θαυμάτων», κι όχι, φευ!, απλά κατασκευασμένων ειδήσεων!!!

    Αυτός,
    ο «Θείος», ο «Άγιος», που φύλαγε, ως ομοϊδεάτης που ήταν, τα ρούχα αυτών που σκότωναν με πέτρες άλλους ομοεθνείς κι ομοθρήσκους τους, ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ, γιατί δεν συμφωνούσαν με το φρόνημά τους!

    Aυτός,
    που λεηλατούσε τα σπίτια των κυνηγημένων «φτωχούληδων του Θεού»!

    Aυτός,
    που «έγλειφε» τους ΑΑΑ να του δώσουν το έγγραφο δικαίωμα να είναι «κυνηγός κεφαλών», -όπως εκείνοι οι μπεκρήδες, βάρβαροι, μάγκες καουμπόηδες στην Άγρια Δύση του τυχοδιωκτικού μακελειού!

    Αυτός,
    ο γλυκύτατα ευσπλαχνικός «θείος» Παύλος, που την «βγάζει» από την δυστυχία, τον κατατρεγμό και το κυνήγι των συνανθρώπων του!

    Αυτός,
    που 40 Εβραίοι ορκίζονται ότι, δεν θα ξαναπιούν νερό και δεν θα ξαναφάνε, ΑΝ, πρώτα, δεν τον ...«φάνε»!

    Αυτός,
    ο πιστά αφοσιωμένος στον σταυρωμένο από τους Ρωμαίους Ιησού, που οι ίδιοι αυτοί Ρωμαίοι …σταυρωτές του «Θεού» του τον σώζουν κατ’ επανάληψη από τα χέρια των Ιουδαίων, που …σταύρωσαν τον Ιησού, και τον φυγαδεύουν πάντοτε ασφαλώς με συνοδεία ...χιλιαρχίας.

    Αυτός,
    που στην Ρώμη μένει στο...παλάτι και στέλνει χαιρετίσματα «ασπάζονται υμάς ΟΙ ΑΓΙΟΙ, μάλιστα δε OI εκ της ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΟΙΚΙΑΣ («Προς Φιλιππισίους»).

    «Ποιοί» ήταν αυτοί «οι άγιοι του παλατιού» τού Καίσαρα; «Τι» δουλειά είχε εκεί ο πιτσιρίκος που δεν ήξερε ούτε το όνομα του πατέρα του, -που δεν είχε, δηλαδή, ούτε καν επώνυμο με τα σημερινά δεδομένα; «Tι» έκανε εκεί μέσα ο νεανίας «εξω-φυλα-ρούχας» των λιθοβολιστών της αλάνας; «Tι» δουλειά είχε και «πώς» έφθασε μέχρι μέσα στο παλάτι, απ’ όπου εκινούντο τα νήματα της Αυτοκρατορίας;

    *

    Τα «θαύματα» είναι, μεν, δίκτυα για «ψάρια», αλλά, για κοπάδια, -ψιλολόι, μικρά, γαύρος και μαρίδα. Τα μεγάλα ψάρια, οι «καρχαρίες», που ’φαγαν τον Ιησού με συνοπτικές διαδικασίες 36 ωρών, πώς αντιδρούν απέναντι σ’ αυτόν που τους «πούλησε» και διατυμπανίζει ότι συνεχίζει το έργο του Ιησού; Είναι, δηλαδή, σαν ο κ. Σύρος της Αντιτρομοκρατικής, που συνέλαβε την «17 Νοέμβρη», ν’ ασπασθεί, ως «ευαγγέλιο», το ...μανιφέστο της Οργάνωσης! Ο Παύλος, ως Σαύλος, αυτήν την ίδια δουλειά έκανε: κυνηγούσε κατ’ εντολή της Άρχουσας Τάξης τους «ληστές» Ζηλωτές = την εκτελεστική ομάδα της 17 Ν, και τους διανοούμενους «παππούδες» της = τους Εσσαίους, που στις τάξεις αμφοτέρων ανήκαν οι αυθεντικοί μαθητές του Ιησού κι οι συνοδοιπόροι τους*. Αν αλλάξει, όμως, στρατόπεδο ο κ. Σύρος, «Α.Κ»** για το Σύστημα! Θα τον ισοπεδώσει, όπου τον βρει, αλλά, φυσικά, δεν πρόκειται ν’ αλλάξει το Σύστημα πολιτική και να ...προσχωρήσει ό-λ-ο το Καθεστώς στην άποψη του κ. Σύρου!

    Αυτό, όμως, συμβαίνει με τον Παύλο! «Εξαίφνης περιάστραψε φως» στον κ. Παύλο Σύρο και είδε, ότι ο Χριστός είναι ο Κουφοντίνας, γιος του Θεού - Γιωτόπουλου, και ότι το Άγιο Πνεύμα εμφανίζεται στο αστέρι της 17 Ν, αντί για το αστέρι του Ισραήλ, κι έτσι, απλά κι απαλά, η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία = ΗΠΑ και το Ιουδαϊκό Ιερατείο = ελληνική κυβέρνηση, που σταύρωσαν τον Ιησού κι έδωσαν κάμποσους αιώνες χρόνια στην 17Ν, εν ριπή οφθαλμού, αλλάζουν πολιτική και εισάγουν, ως αναγκαστικό μάθημα στα σχολεία, τους ...παπύρους – προκηρύξεις της 17 Ν, διακοσμημένους μ’ ...αγιογραφίες του Σάββα του Ζηλωτή και σχόλια του Ιωάννη «Βαπτιστή» του- Σερίφη! Κι από το «ακατοικήτου σύνδρομο» να πάσχεις χρονίως, τέτοια, «δεν τρώγονται»! Όχι με …σφαίρες, αλλ’ ούτε με ...«θαύματα»!..

    Αυτό που έγινε το είπαμε: μια σημαντική μερίδα του Ιερατείου των Εβραίων, μετά από διακόσια χρόνια πολιτικής ζύμωσης του προβλήματος Εσσαίων - Ζηλωτών, αποφάσισε να προσφύγει σε αλλαγή, μεταρρύθμιση «Συντάγματος» = Δόγματος, ώστε: α) να ικανοποιηθεί ο πρώτιστος, ανέκαθεν, στόχος των Εβραίων, δηλαδή η εξόντωση των Ελλήνων και του Ελληνικού Πολιτισμού (= Παιδείας) καθ’ ολοκληρίαν: ισοπέδωση, «ες έδαφος φέρειν», εξαφάνιση, β) να ανοιχθούν στην οικουμενική οικονομική Αγορά και γ) να επιτευχθεί η με την συνδρομή των Ρωμαίων τελεσίδικη καταστολή του Κινήματος των Εσσαιοζηλωτών.

    Ενώ οι δυο πρώτοι ήταν μακροπρόθεσμοι στόχοι και δεν «καιγόντουσαν» για την άμεση επίτευξή τους, ο τρίτος ήταν αμεσότατος, κατακόκκινος συναγερμός. Γιατί κινδύνευαν, από την μια στιγμή στην άλλη, να χάσουν την Εξουσία από τους επί 200 χρόνια εξεγερμένους Εσσαιο-Ζηλωτές! Οι Ρωμαίοι, μετά την συμφωνία της συνεργασίας τους, θα τους στήριζαν στην ζωτικής έκβασης κόντρα μ’ αυτούς, όπως, σήμερα, οι ΗΠΑ στηρίζουν την «κυβέρνηση» του Ιράκ. Ποιος Αλάουϊ και ποιος ...Μαλάουϊ! Έτσι και κάνουν βήμα προς τα έξω οι Αμερικάνοι, τους έφαγε όλους αυτούς το μαύρο σκοτάδι του κάθε ...Ζαρκάουϊ!

    Οι Φαρισαίοι ήταν αυτοί που πρότειναν να νερώσουν το κρασί τού Δόγματος και να προχωρήσουν στην μεταρρύθμισή του, ώστε να συνεργαστούν με τους Ρωμαίους. Αντάλλαγμα του «ιστορικού συμβιβασμού» κατά του Δόγματός τους, θα ήταν η σωτηρία των ίδιων των ΑΑΑ, ως πρώτιστο επιχείρημα της πρότασής τους. Με πρόσθετο την χρονική συγκυρία, την απίστευτη ευκαιρία που τους δινόταν, λόγω της γεω-πολιτικής κατάστασης, να εξολοθρεύσουν, τελεσίδικα, το προαιώνιο «αντίπαλον δέος» της Ελλάδος, η οποία βρισκόταν, ήδη, σε δεινή θέση, λόγω της υποταγής της στην Ρώμη.

    Η μόνη αντίδραση στην «μεταρρύθμιση» προερχόταν απ’ τους φανατικούς κι ανυπότακτους Ζηλωτο-Εσσαίους, οι οποίοι ήθελαν, αφ’ ενός, να γκρεμοτσακιστούν οι Ρωμαίοι απ’ την πατρίδα τους, α-λ-λ-ά, αφ’ ετέρου, ΚΑΙ το Δόγμα το πάτριο να παραμείνει ανέγγιχτο ΚΑΙ να ξεκουμπιστούν οι ΑΑΑ του Ιερατείου. Ώστε η εξουσία στους Εβραίους να ασκείται στο εξής «συν-λογικά» - συλλογικά και «αιρετά» (= κατόπιν ψηφοφορίας, -κι όχι διορισμού), όπως έτσι ήταν καθορισμένο να γίνεται, εδώ και δεκαετίες δύο αιώνων, στον «Κανονισμό του Τάγματος» των «Φτωχών του Θεού», στο Qumran των Εσσαίων.

    O Παύλος, είναι και Ρωμαίος και Φαρισαίος! Δηλαδή, κόκκινο πανί “double phase” ανάγνωσης, για τους Ζηλωτές Ιουδαίους...

    (Ο ΑΓΩΝΑΣ, ΠΑΝΤΑ!) ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ


    ------
    * «.. ο συνσταυρωθείς Δημάς και ο έτερος Γευστάς (ελληνικά ονόματα), τους οποίους οι Ρωμαίοι τους σταύρωσαν τη προτροπή των εβραίων, επειδή ήσαν ΑΝΤΑΡΤΕΣ των ΠΟΛΕΩΝ της εποχής εκείνης», «Ελληνικά, η γλώσσα των πρωτοπλάστων», Δ. Δρουμπούκης. (: Οι Εβραίοι εκείνη της εποχής είχαν ελληνικά, ως επι το πλείστον, ονόματα, ή εξελληνισμένα. Έτσι, το ελληνικό όνομα δεν παραπέμπει σε Έλληνα, αυτοδικαίως. Συγκεκριμένα, τώρα, στο βιβλίο τούτο οι πληροφορίες για την Γλώσσα είναι σωστές και, γι’ αυτό χρήσιμες. Στο σύνολό του, ΟΜΩΣ, είναι χαρδαβελο-λιακοπουλέϊκο = για γέλια, υποστηρίζοντας ότι ο Αδάμ, η Εύα, οι εβραίοι Πατριάρχες, οι Προφήτες, ο Ιησούς, οι μαθητές κι η Παναγία ήταν …Ελληναράδες, εξ …αίματος!..

    Επίσης: «Βέβαια, ο Ιησούς γνώριζε καλά τη Ρωμαϊκή αυτοκρατορική δύναμη, που είχε ήδη υποτάξει την Ιουδαία ως υποτελή επαρχία και μπορούσε εύκολα να καταβροχθίσει τα υπόλοιπα πελατειακά βασίλεια της Παλαιστίνης όποτε ήθελε. Αλλά ο ίδιος μπορεί κάλλιστα να μην είχε ουσιαστικά καμιά άμεση επαφή με τη Ρωμαϊκή αυτοκρατορική διοίκηση πριν από την τελική σύλληψη και παραπομπή του σε δίκη, με το αιτιολογικό ότι ήταν πολιτικός δημαγωγός, και μάλιστα «ΑΡΧΗΓΟΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ», «Ο Ταξικός αγώνας στον Αρχαίο Κόσμο», G.E.M. de Ste. Croix, ΟΤΑΣΑΕΚ, σελ. 532

    (:Είτε, ΟΜΩΣ, της πλάκας ερευνητές, ή πράκτορες, ή βλάκες, είτε οξφορδιανοί καθηγητές Ιστορίας, σημασία έχει ότι, λένε το ίδιο!!! Αυτό θέλαμε να καταδειχτεί, για να κατέβει άμεσα στον «σκληρό», ως «c.d.»)

    **"ΑΚ": "άλφα - κάπα" = "άλογο κλάνει". Αργκώ για το "πλήρης αδιαφορία"

  24. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/11/2008 16:14:43

    Το ..."ΟΤΑΣΑΕΚ" δεν ισχύει, είναι λάθος. (Από αβλεψία μου άφησα το αρκτικόληκτο του τίτλου).

  25. donaE avatar
    donaE 10/11/2008 17:05:59

    @ νηπιε !