#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2011 21:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άγριο ξύλο σε διαδηλωτές και δημοσιογράφους



Χιλιάδες κόσμου διαδήλωσαν σήμερα στο κέντρο της Αθήνας την αντίθεσή τους στα οικονομικά μέτρα. Δεν φορούσαν κουκούλες, δεν κρατούσαν πέτρες, δεν είχαν κανένα σκοπό να προξενήσουν επεισόδια. Απλός κόσμος ήταν που βγήκε στους δρόμους για να παρακινήσει και τους άλλους Ελληνες να βγουν κι αυτοί από τα σπίτια τους και να αντιδράσουν στην κυβερνητική και τροικανή λαίλαπα.

Παρ' όλα αυτά, οι οδηγίες που δόθηκαν στις δυνάμεις των ΜΑΤ ήταν σαφείς. Να μην υπάρξουν έκτροπα επ' ουδενί και με όποιο τρόπο. Και η δεύτερη οδηγία ήταν να ρίξουν τόσο ξύλο στους δημοσιογράφους και τους φωτορεπόρτερ που να μην ξαναπλησιάσουν σε απόσταση 100 μέτρων τους αστυνομικούς.



Εγιναν και τα δύο. Τα ΜΑΤ με πρωτοφανή αγριότητα επιτέθηκαν με γκλομπ και ασπίδες κι έριξαν δεκάδες δακρυγόνα και χειροβομβίδες κρότου – λάμψης. Εγκλώβισαν κόσμο μέσα στο σταθμό του μετρό και κινδύνευσαν άνθρωποι καθώς η κατάσταση ήταν αποπνικτική. Ο στόχος της καταστολής ήταν φανερός. Να κατεβαίνουν όσο το δυνατόν λιγότεροι εργαζόμενοι για να διαμαρτυρηθούν.

Από την άλλη, έπεσε το ξύλο της... αρκούδας κατά όσων δημοσιογράφων και φωτορεπόρτερ τολμούσαν να καταγράψουν τις αστυνομικές αυθαιρεσίες.

Οι καταγγελίες για βίαιη και αναίτια επίθεση κατά εργαζόμενων στα μέσα ενημέρωσης ανάγκασε την Αστυνομία να διατάξει έρευνα. Αλλά όπως και οι προηγούμενες, δε θα βγάλει κανένα αποτέλεσμα. Εδώ κουφάθηκε ο δημοσιογράφος Μ. Κυπραίος και παρ' ολίγο να τον κατηγορήσουν γιατί... επιτέθηκε στη χειροβομβίδα κρότου – λάμψης.



Φυσικά, οι εργαζόμενοι που πήγαν σήμερα στα συλλαλητήρια και έφαγαν ξύλο και χημικά θα πρέπει να γύρισαν ευτυχισμένοι στο σπίτι τους. Το Πασοκικό ξύλο είναι ευεργετικό, κάνει καλό στην υγεία. Και τα χημικά του πρώην προέδρου της ΕΦΕΕ και νυν υπουργού... Προστασίας του Πολίτη, Χρ. Παπουτσή, είναι τόσο ακίνδυνα που ο κόσμος άνοιγε οικειοθελώς το στόμα του για να εισπνεύσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nίκος avatar
    Nίκος 05/10/2011 21:27:19

    ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΞΥΛΟ.

  2. ataktos avatar
    ataktos 05/10/2011 21:33:30

    Τον κανιβαλισμό μεταξύ των ευρωπαϊκών λαών καλλιεργούν για να περάσουν ό,τι θέλουν.

  3. manos avatar
    manos 05/10/2011 21:36:46

    ΥΠ.Π.Π. = Υπουργείο Προστασίας του Πασόκ.

    Βαράτε τώρα που μπορείτε χαμαντράκια, κουτσαβάκηδες.
    Εκεί ρε δείξτε την αντριωσύνη σας. Στους απελπισμένους, στις γυναίκες, στα κοπέλια, και στους ηλικιωμένους.
    Ελπίζω ρε, να μην έρθει η ώρα που θα πολεμήσουμε δίπλα δίπλα τον εξωτερικό εχθρό. Γιατί δεν θα ξέρω ποιός είναι ο εχθρός μου. Ο απέναντι ή ο δίπλα. Που θα μου'ρθει η σφαίρα, στο στήθος ή στην πλάτη?
    Αλλά ξέχασα εσείς είστε άντρες μόνο όταν κρατάτε τα μαρκούτσια, πετάτε δακρυγόνα, και είστε πίσω από φράχτες.

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ manos 05/10/2011 21:42:38

      Αυτοί δεν πάνε στον πόλεμο, μένουν στα μετόπισθεν και "φροντίζουν" τα γυναικόπαιδα. Θεός φυλάξοι δηλαδή...

      • manos avatar
        manos @ ο ξένος 05/10/2011 21:47:17

        Ωχ ωχ, την κάτσαμε τη βάρκα.
        Οταν δεν θα δέρνουν τις γριές, θα ξημεροβραδιάζονται στα έβερεστ και στου γρηγόρη-μικρογεύματα.
        Ξέρεις πόσο κουραστικό είναι να φας ολόκληρη τυρόπιτα με μίλκο μαζί?

        • eleni avatar
          eleni @ manos 05/10/2011 23:08:00

          επιβεβαιώνω κι εγώ μιας και είμαι καθημερινώς στο κέντρο. Κανονικά τέτοιους πελάτες σε αυτές τις δύσκολες μέρες θα έπρεπε να τους έχουν στα ώπα ώπα... παράδοση στο χώρο σας θα έπρεπε να τους κάνουν! Και να σημειώσω όταν λέμε μία τυρόπιτα δεν εννούμε μία τυρόπιτα αλλά μία λαμαρίνα τυρόπιτα! Εξού και οι κώλοι αεροδρόμια!

          • bunker avatar
            bunker @ eleni 05/10/2011 23:45:17

            lol

  4. alfisti avatar
    alfisti 05/10/2011 21:37:43

    Καλά αυτά τα τομάρια των ΜΑΤ, δεν έχουν καταλάβει ότι είναι πλέον στο περιθώριο της κοινωνίας μας όπως αυτή διαμορφώνεται; Δεν καταλαβαίνουν ότι στη συνείδηση του λαού, έχουν συνδεθεί με άλλα "ευγενή" επαγγέλματα του παρελθόντος, όπως "δωσίλογος", "γερμανοτσολιάς" κτλ;;

    • bunker avatar
      bunker @ alfisti 05/10/2011 23:45:54

      χεστηκανε, οπως και ο Κορκονεας τα παλληκαρια αυτα ειναι κατα βαση πρασινοφρουροι και τροφιμοι γυμναστηριων

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/10/2011 21:42:19

    την φωτογράφο!; Τι κάνουν; Δημόσιες σχέσεις;

  6. antanistimi avatar
    antanistimi 05/10/2011 21:43:20

    το σχοινι που τους κρατα με την κοινωνια εχει ξηλωθει και κρατιομασε ολοι απο μια κλωστη...θα πρεπει καποιος να μας ριξει ενα καινουργιο σκοινι η να κανουμε το salto mortale..τα αδιεξοδα πλεον ειναι ανυπερβλητα και θα πρεπει να οδηγηθουμε αε αμεση αλλαγη πλευσης
    θα ζητησουν δημοψηφισμα για ναι η οχι στο ευρω και θα αρχισουν τις απειλες για παυση μισθων και συνταξεων προεξοφλοντας το ναι ως συναινεση της κυβερνητικης εως τωρα πολιτικης που ακολουθουν.
    πειραματοζωα δεν θα γινουμε...

  7. Nίκος avatar
    Nίκος 05/10/2011 21:45:12

    ΠΑΣΟΚ,πρώτα ο πολίτης.

    • manos avatar
      manos @ Nίκος 05/10/2011 21:52:27

      Χα χα χα χα χα Νίκο, καλά το λένε.
      Πρώτα ο πολίτης και από πίσω ο ΜΑΤατζής.

  8. juliet avatar
    juliet 05/10/2011 22:29:01

    Oλε,ολε ,τρώμε ξύλο και χορταίνουμε ......παίρνουμε χημικά και ζωντανεύουμε ...ζήτω ο αρχηγός ,ζήτω ο Σαμινα.:)
    Μάνο,καλησπέρα και σε σένα και σ΄όλη τη παρέα.

    • manos avatar
      manos @ juliet 05/10/2011 22:31:41

      Γειά σου Juliet,

      Ολα καλά. Με τόσα χημικά σε λίγο δεν θα κρυολογούν οι Ελληνες.
      Είδες, αυτός για το καλό μας νοιάζεται. Για να μην ξαναπάρουμε το εμβόλιο των χοίρων.
      Εμείς όμως δεν το εκτιμάμε, τα ζώα.

  9. Νικος avatar
    Νικος 05/10/2011 22:32:00

    ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ κυριοι..

    ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ τον !!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Νικος 05/10/2011 22:37:20

      Καπιτα...who???
      Police state φτιάχνεται μόνο στον Σοσιαλισμό

      • manos avatar
        manos @ Orestios 05/10/2011 22:39:24

        Σωστός !!!!!!!

        Ερχεται το ξημέρωμα Ορέστιε. Θα φύγουν οι Βρυκόλακες.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/10/2011 22:43:22

    Μ` αρέσει που όταν τρώνε τις μολότοφ από τους μπαχαλάκηδες, παραμένουν "ακούνητα στρατιωτάκια" (sic), αλλά άμα δουν γυναίκα φωτορεπόρτερ... ξυπνάει μέσα τους ο Ράμπο.

    • manos avatar
      manos @ Strange Attractor 05/10/2011 22:51:39

      "Μου θυμίζεις τη μάνα μου, και γι'αυτό σε βαράω"
      Παράφραση γνωστού άσματος.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Strange Attractor 05/10/2011 22:56:14

      Μα, οι μπαχαλάκηδες, είναι μέρος του συστήματος... Στους δικούς τους θα την πέσουν;
      Ενώ οι δημοσιογράφοι τώρα τελευταία κάνουν "νερά".
      Ε, πρέπει να πάρουν ένα μαθηματάκι...

      Τους μάθαμε απ'έξω πιά, αν και τελευταία δεν πολυκρύβονται κιόλας.

  11. Νικος avatar
    Νικος 05/10/2011 22:53:52

    ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ κυριοι..

    ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ τον !!!

    http://s.enet.gr/resources/2011-10/clipboard01-thumb-medium.jpg
    Aπο το ΚΑΠΙΤΑ-ΛΗΣΤΙΚΟ police του USA.

  12. Σταύρος avatar
    Σταύρος 05/10/2011 22:57:42

    Οι πλείστοι όσοι εξ αυτών κατά το δοκούν, φωτογράφιζαν και δημοσιο-γραφούσαν τον Δεκέμβριο του '08.
    Θέλω να πιστεύω ότι αυτή είναι μια πρόγευση του δικού των φάρμακου, το οποίο θα δοκιμάσουν εν ευθέτω χρόνω!
    Κυνικός μεν, αλλά με δαύτους δεν μπορώ να είμαι "γατούλης"!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Σταύρος 05/10/2011 23:00:47

      Δηλαδή να περιμένουμε να δούμε και ανάλογη επίθεση των ΜΑΤ εναντίον των δικηγορίνων με τα Γκούτσι και τα Μπλάκμπερι;

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Strange Attractor 05/10/2011 23:24:13

        Δεν ξέρω βρε Παράξενε συν-σχολιαστή.
        Στο δικό μου λεξικό το avatar δίπλα στο λήμμα "δημοσιογράφος" είναι η εικόνα μια ύαινας!
        Μην ξεχνάς πως έχουν παρουσιάσει έως τώρα, όλες τις διαδηλώσεις στις οποίες έχουμε συμμετάσχει!
        Τα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης έχουν το καθένα από έναν ιδιοκτήτη, αλλά πολλοί είναι αυτοί, που μεταφέρουν νερό στον μύλο της παραπληροφόρησης.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Σταύρος 05/10/2011 23:28:16

          Ονορέ Ντε Μπαλζάκ διάβασες;

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Strange Attractor 05/10/2011 23:58:10

            Δεν είχα την τιμή!
            Έχω διαβάσει Πετρόπουλο, όμως δεν ξέρω αν είναι το ίδιο!
            Γιατί ρωτάς;

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Σταύρος 06/10/2011 07:38:50

            Αυτά που λες για τους δημοσιογράφους, τα συμμερίζεται.

  13. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 06/10/2011 01:39:35

    Καπιταλισμός ή κανιβαλισμός?
    Και......δεν τους βλέπω να φεύγουν.....
    Ο νταβατζογιωργάκης παίζει με τα νεύρα μας...

  14. ektoras avatar
    ektoras 06/10/2011 01:46:55

    Τα ΜΑΤ πρεπει η Ν.Δ, να τα δυαλυσει!
    Δεν προσφερουν τιποτα στην δημοσια ταξη και ασφαλεια
    αποτελουν πυρηνες ασυδοσιας, αστυονομικης βαρβαροτητας και ακροδεξια εκολαπτυρια
    Μια κινηση διαλυσης αυτων των ομαδων θα δωσει ενα θετικο μηνυμα στην κοινωνια απο την πολιτεια

  15. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 06/10/2011 03:05:19

    Οι νέοι όπως πάντα έχουν την απάντηση που έρχεται από το μέλλον.
    http://www.youtube.com/watch?v=BzMX-FqBxv8

  16. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 06/10/2011 03:09:52

    Και προαναγγελθέν!
    «Όταν ένας αστυνομικός βλέπει έναν δημοσιογράφο μπροστά του, όχι συγκεκριμένα αυτόν που βρίσκεται εκεί, αλλά μόνη η παρουσία του δημοσιογράφου μπορεί να του θυμίσει συναισθηματικά καταστάσεις και περιπτώσεις όπου θεώρησε ότι έτυχε άδικης μεταχείρισης από τα Μέσα Ενημέρωσης»
    Αθανάσιος Κοκκαλάκης

    http://www.antinews.gr/2011/09/30/125003/

    Ξυλοδαρμός εκ προμελέτης και με το νόμο.
    Γειά σας δικαστές λεβέντες...

  17. lala avatar
    lala 06/10/2011 08:55:38

    Μουγκα στη στρουγκα της σοσιαΛηστικης δημοκρατιας

  18. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 06/10/2011 11:27:01

    Με το κομμάτι πληρώνονται τα ΜΑΤ;

  19. drider avatar
    drider 06/10/2011 11:35:32

    Ένα περιστατικό που μάλλον δεν καταγράφηκε-παρουσιάστηκε επαρκώς ήταν το εξής:

    Κάποια στιγμή το μεσημέρι η αστυνομία βιάστηκε να δώσει την Αμαλίας στην κυκλοφορία, οπότε εξελίχθηκε το σκηνικό απείρου κάλους να έχεις μπάχαλους να πετάνε πέτρες πάνω από τα αμάξια που τη διέσχιζαν κανονικά προς τα ΜΑΤ που ήταν στην απέναντι πλευρά (της Βουλής).

    Καλά από τους μπάχαλους δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο, η επιχειρησιακή όμως διεύθυνση της αστυνομίας γιατί άνοιξε άκαιρα το δρόμο; Μάλλον οπορτουνιστικά και εντελώς ανεύθυνα σκέφτηκαν οι "εγκέφαλοι" της ΕΛΑΣ ότι ανοίγοντας το δρόμο θα διώχνανε και τους τελευταίους εναπομείναντες στο δρόμο...

    Να τη χαιρόμαστε την αστυνομία μας!

  20. Αρουρης avatar
    Αρουρης 06/10/2011 12:41:31

    Εγώ παντως ομολογώ την αμαρτία μου.Για σε συγκεκριμένους εγκαθετους δημοσιογράφους θα έκανα χειρότερα.
    Τώρα απο ανθρωπο που πιανει δουλειά στα ΜΑΤ τι περιμενετε.Οτι πεταει και οτι κολυμπαει το βαράμε.Για να βλέπουν και οι υπόλοιποι να μαζεύονται.
    Φτιαχνουμε και μια αντιτρομοκρατική στα μετρα μας να πιανει πιτσιρικαδες, δικαιοσύνη και τρομοκαναλα στα μετρα μας και περναμε ότι θελουμε.
    Τώρα ξυπνησαν όλοι που εχασαν το εδαφος κατω απο τα ποδια τους.Αλλα τωρα το κακο εχει γίνει.
    Ο Γ' ο μακρυτερος και η ομαδα δεν φευγει αν δεν εκτελέσει ολες τις εντολές.
    Μετα ο επομενος θα βλεπει τα τραινα να περνουν. Με αιχμαλώτους και εργάτες για το Αουσβιτς βεβαια.