#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2010 16:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άγνωστο το χρέος της Ελλάδας (!!!)



Τέσσερις μήνες μετά το Πακέτο Διάσωσης των 110 δισεκατομμυρίων ευρώ, δεν ξέρουμε ποιό είναι το ...χρεός της Ελλάδας. Αυτό προκύπτει από δηλώσεις του επικεφαλής της Eurostat, Walter Radermacher

Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ, σε συνέντευξή του στο διεθνές ειδησεογραφικό δίκτυο Bloomberg, ο επικεφαλής της Eurostat κ. Walter Radermacher δήλωσε ότι τα στελέχη της Υπηρεσίας του θα εξετάσουν, αν οι δανειακές συμβάσεις με τη μορφή swaps που έγιναν την τελευταία 10ετία έχουν εγγραφεί στο δημόσιο χρέος. Μετά την αλλαγή του κανονισμού από την Eurostat το 2008, οι συμβάσεις που γίνονται με τη μορφή swaps πρέπει να υπολογίζονται στο δημόσιο χρέος. Τον περασμένο Απρίλιο, η Eurostat δεν επικύρωσε τα στοιχεία για το δημόσιο χρέος της Ελλάδας, σημειώνοντας ότι είναι πιθανή μία αύξηση του μεγέθους του κατά 7 ποσοστιαίες μονάδες, μετά από την εξέταση των εκκρεμοτήτων, μεταξύ των οποίων και οι συμφωνίες swap.

Ο κ. Radermacher ανέφερε ότι από την επικείμενη επίσκεψη των στελεχών του στην Ελλάδα θα έχει τις λεπτομέρειες που χρειάζεται η Υπηρεσία του, ώστε να αναθεωρήσει το ύψος του δημοσίου χρέους της Ελλάδας με την ανακοίνωση των δημοσιονομικών στοιχείων - για το χρέος και το έλλειμμα - σε όλες τις χώρες της ΕΕ στις 22 Οκτωβρίου.

Ο Γενικός Διευθυντής της Eurostat είπε στην ίδια συνέντευξη ότι "η περίπτωση της Goldman Sachs (σ.σ.:των swaps που έγιναν το 2000 και το 2001 με την τράπεζα αυτή) ήταν η αρχή" και ότι "υπάρχουν περισσότερες, ή αρκετές, συναλλαγές αυτού του είδους που πρέπει να αποσαφηνίσουμε".

Τέλος, ο κ. Radermacher πιστεύει ότι η Ελλάδα σταμάτησε να χρησιμοποιεί τα swaps χρέους από το 2008, όταν άλλαξε ο κανονισμός της Eurostat. "Δεν έχουμε δει τα συμβόλαια των swaps", ανέφερε σε άλλο σημείο της συνέντευξής του και επίσης σημείωσε ότι και άλλες χώρες της ΕΕ είχαν προχωρήσει σε δάνεια με τη μορφή swaps - όπως η Γερμανία, η Ιταλία, η Πολωνία και το Βέλγιο - αλλά πρόσθεσε ότι αυτές προσάρμοσαν ανάλογα το χρέος τους μετά την αλλαγή του κανονισμού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 08/09/2010 17:03:00

    Δεν είναι άγνωστο. Υπάρχει ένα θέμα με τα Swaps και όπως λέει θέλει να το ξεκαθαρίσει. Τέτοια χρησιμοποιούσαν και άλλες χώρες.

    Στη χειρότερη των περιπτώσεων άντε να ανέβει κατά 7 ποσοστιαίες μονάδες. Τι είναι ο κάβουρας τι το ζουμί του.

  2. Johnny Stergiopoulos avatar
    Johnny Stergiopoulos 08/09/2010 17:14:36

    http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Statistics/externalsector/debit.aspx

    Στείλτε τους την παραπομπή για να το μάθουν. Αφού νομίζουν ότι είναι μόνο 298.524,20 το χρέος (31/12/2009).
    Παρεπιπτόντως 30/06/2010 το Γενικό Λογιστήριο του κράτους ανακοίνωσε ότι έφτασε τα 316.954,67
    http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/cb/9f/e1/cb9fe18249b0ea1510cf35bbf6d5d60a167a60a6/application/pdf/100819_debt_gr.pdf

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Johnny Stergiopoulos 08/09/2010 17:31:29

      Είναι διαφορετικά πράγματα αυτά τα 2.
      Της Τράπεζας της Ελλάδος αφορά ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ μόνον χρέος, αλλά Δημόσιο + των ιδιωτικών πιστωτικών ιδρυμάτων (Λοιπά Πιστωτικά Ιδρύματα).
      Το Γενικό Λογιστήριο δίνει το χρέος του κυρίως Δημόσιου τομέα (Κεντρικής Κυβέρνησης), και είναι προς εξωτερικούς και εσωτερικούς πιστωτές (Ελληνικές Τράπεζες, Έλληνες πολίτες ομολογιούχους κτλ).
      Συμπέρασμα: Είναι μή συγκρίσιμα πράγματα.

      • Johnny Stergiopoulos avatar
        Johnny Stergiopoulos @ Ο Θείος 08/09/2010 18:49:54

        Συμφωνω εν μέρει. Οταν λες οτι το χρεος της Ελλαδος ειναι τοσο σημαινει το συνολο και οχι μονο της κεντρικης κυβερνησης. Απορία εχω το τι χρωσταει η ευδαπ π.χ. λογιζεται σ' αυτο ; η΄ οι οτα ; συγκρισεις μπορουν να γινουν πιστευω καθως η ΤτΕ κανει αναλυση αυτων τοσο στο παραπανω λινκ όσο και στο αντιστοιχο της επενδυτικης θεσης της χωρας. Το ποιος ασχολείται βεβαια ειναι η ουσία για μενα

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 08/09/2010 19:02:03

        Άν μια ΔΕΚΟ (π.χ. ΕΥΔΑΠ) χρωστάει, αλλά καλύπτεται από εγγυήσεις του Δημοσίου, ναί προστίθεται στο Δημόσιο χρέος, αλλά όχι στον πυρήνα του (Κεντρικής κυβέρνησης). Το ίδιο ισχύει και για τα Ασφαλιστικά Ταμεία, Δήμους κτλ.
        Με την ευκαιρία: Μιά άλλη δημοσίευση (και εδώ μέσα) προσέγγιζε το συνδυασμένο σύνολο του Ελληνικού χρέους (Δημοσίου + ΙΔΙΩΤΩΝ - δηλ. Ελληνικών ιδιωτικών εταιριών και Ελλήνων φυσικών προσώπων) πρός ΞΕΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΟΝΟΝ στα 297 δις Ευρώ περίπου (το αντίστοιχο Ιρλανδικό έιναι 840 δις Ευρώ, το Πορογαλικό 320 κτλ).
        h**p://www.antinews.gr/?p=60694&cpage=1
        Δεν είναι εύκολο να βρείς αντιστοιχούνυα μεγέθη.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 08/09/2010 19:03:36

        Ο υπολογισμός αυτός ήταν από τη Τράπεζα Διεθνών Διακανονισμών (Bank for International Settlements, BIS).

      • Johnny Stergiopoulos avatar
        Johnny Stergiopoulos @ Ο Θείος 09/09/2010 09:12:24

        "Άν μια ΔΕΚΟ (π.χ. ΕΥΔΑΠ) χρωστάει, αλλά καλύπτεται από εγγυήσεις του Δημοσίου, ναί προστίθεται στο Δημόσιο χρέος, αλλά όχι στον πυρήνα του (Κεντρικής κυβέρνησης). "

        Αφού είναι μέτοχος εν μερει καθότι Α.Ε. τι ρόλο παίζουν οι εγγυήσεις ;

        Στο μεταξύ αλλο η Κεντρική και άλλο η Γενική Κυβέρνηση. Το Χρέος της Γενικής Κυβέρνησης πρόεκυψε μετά Μάαστριχτ αν δεν κανω λάθος.

  3. Χαμενος avatar
    Χαμενος 08/09/2010 17:29:01

    Τα στοιχεία για το Ελληνικό χρέος προέρχονται από την bis (η οποία τα αναθεώρησε προς τα κάτω μετά μνημονίου) και από την Ελληνική κυβέρνηση η οποία αρνείται να δώσει ανάλυση.

    http://www.antinews.gr/?p=49809&cpage=1#comment-469463

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/09/2010 18:17:32

    χαχααα το καλυτερο!!! φοβερος ο τιτλος !

    Φυσικα δεν γνωριζουν. Εμεις θα το μαθουμε απο τους δανειστες μας. Θα ερθουν μια μερα και θα πουν.. μπουρδελο εισαστε δεν ξερετε, αυτο ειναι και κανονιστε τους τοκους και την αποπληρωμη σε ειδος η σε δρχ. η με τον ΓΑΠ στο Μανταμ Τυσσω.

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/09/2010 18:52:24

      χαχαχαχα...

      σε παρακαλώ μην συγκρίνεις σοβαρά μαγαζιά όπως τα μπουρδέλα με το ΓΛΚ και την ΕΣΥΕ, είναι σαν να συγκρίνουμε την τσατσά με τις υπαλλήλους.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 08/09/2010 18:57:43

        εε ναι... συγγνωμη.. εδω λειτουργουμε μαγαζι με αγνωστο ποσους υπαλληλους πληρωνουμε και ποσο!! το χρεος θα γνωριζαμε? να ειμαστε ευγνωμονες να μας το πουν μια μερα και να μην μας πουν βρειτε το μονοι σας... γιατι... καηκαμε! ειμαστε απο αλλο πλανητη.

        ΠΠ

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 08/09/2010 19:04:28

        πλανήτη; γαλαξία φίλε μου σε άλλο αυτόνομο γαλαξία σαν πραγματικά ΑΤΙΑ (ο τόνος μετακινούμενος ...όπως το χρέος)

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/09/2010 21:06:55

      Και ύστερα ο Σαμαράς μας μιλάει για έλλειμμα μόνο 9,9%. Για να τα πει αυτά στην Eurostat να δούμε τι απάντηση θα λάβει.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ mitsosms 08/09/2010 22:15:19

        Ναι ο Σαμαρας φταιει και για τα σπρεντε που θελεις τηλεσκοπια να τα δεις.
        Το ειπε ο Μπαμπης πριν μια ωρα στο ΣΚΑΙ πως σας διεφυγε;
        Ειπε επι λεξη για να διακαιολογηση τα δικαιολογητα:
        Ειναι στην πλατη του Σαμαρα το υψος των σπρεντ για τι δεν συναινενει

        Ελλαδα 980
        Ιρλανδια 350
        Πορτογαλια 380
        Ισπανια 150
        ειπατε κατι;

      • Orestios avatar
        Orestios @ mitsosms 09/09/2010 00:16:25

        Είπε τέτοια πατάτα?
        χαχαχαχαχαχα
        Πόσο πια θα ξευτιλιστούν?

  5. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/09/2010 22:54:51

    Βρε τον Μπάμπη, καλά αυτός δεν έχει φάει ακόμη γιαούρτι;
    Από που πληρώνεται ρε παληκάρια αυτός;
    Από τον σκαι η απ'ευθείας από το ΔΝΤ

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Ανώνυμος 08/09/2010 23:12:51

      αποτελει αντικειμενο επιστημονικης ερευνας...αληθεια κουστουμακια ο τυπος...πρωτος ειναι...καταραμενη φτωχεια

    • anonymos avatar
      anonymos @ Ανώνυμος 08/09/2010 23:13:40

      Αμα είσαι μίσθαρνο όργανο είσαι μίσθαρνο όργανο. Φοβάμαι μόνο ότι απλά τα πιστεύει αυτά που λέει οπότε είναι τρίσχειρότερα

  6. anonymos avatar
    anonymos 08/09/2010 23:12:13

    Οποιο και αν είναι το χρέος δεν το αναγνωρίζουμε. Αθέτηση του χρέους τώρα

  7. Orestios avatar
    Orestios 09/09/2010 00:15:13

    Άγνωστο το χρέος?
    Πάλι δώσανε ψεύτικα στοιχεία φουσκώνοντας το?

  8. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 09/09/2010 01:37:36

    Αντρεας Ακη τι ωρα ειναι?

    Ακης οτι ωρα πεις εσυ προεδρε

    Masters of Universe βρωμιαρηδες τι μας χρωστατε?

    Popolo οτι πειτε εσεις αφεντικα

  9. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 09/09/2010 10:10:57

    Ο έλληνας πολίτης είναι ο τελευταίος που θα μάθει τι χρωστάει το ελληνικό δημόσιο. Αν το μάθει ποτέ.

    Οι κυβερνήσεις, όλων των κομμάτων, θα συνεχίσουν να παίρνουν δάνεια στα κρυφά. Οπως κάνουν εδώ και 160 χρόνια. Ετσι εννοούν την δημοκρατία και την διαφάνεια τα κόμματα.

    Ο έλληνας πολίτης πληρώνει μόνο τον λογαριασμό. Ο οποίος είναι φυσικά κρυφός.

    Ούτε στις ταβέρνες γίνεται έτσι. Οχι στις δημοκρατίες.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ Θραξ Αναρμόδιος 09/09/2010 15:36:26

      Τα κρυφά δάνεια νομίζω φαίνονται στα σπρεντ. Όταν ξαφνικά το ελληνικά σπρεντ φτάνει τα 1000 και μετά πέφτει, έχουμε πάρει ένα δάνειο.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/09/2010 15:41:48

    Τυφλή εμπιστοσύνη στις "αγορές" βλέπω, αγαπητοί συν-σχολιαστές.
    Είχε και ο Alogo. Και ο Γιάννος.
    Δεν άκουσαν τον παλιό αλογομούρη: "Στη φήμη αγόραζε, στην είδηση πούλα".

  11. Hλέκτρα avatar
    Hλέκτρα 10/09/2010 13:04:17

    Αγαπητοί φίλοι, σκεφτήτε οτι δεν πρόλαβα καν να διαβάσω τα μηνύματά σας. Τα διάβασα δηλαδή βιαστικά, δεδομένου του ότι έλειπα και δέκα μέρες εκτός Ελλάδα. Θεωρώ όμως οτι , έστω κι αν γύρισα τώρα κι έστω κι αν δεν έχω μάθει τα τελευταία νέα, απ ότι ακούω τώρα στα κανάλια, θα πρέπει να μην τους ψηφίσουμε. Ας γίνει απ όλους μας μια πανστρατιά κατά της ψήφου στα δύο μεγάλα κόμματα. Αν ψηφιστούν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ την επόμενη μέρα θα είμαστε ακριβώς όπως σήμερα. Χρειάζεται λοιπόν καταδίκη κι όχι αμπελοφιλοσοφίες.