#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2013 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άγαλμα στον Τσίπρα θα στήσει το Μαξίμου



Αυτή η κυβέρνηση πρέπει να ανακηρύξει την 28η Ιουλίου ως… κυβερνητική εορτή. Και να την γιορτάζει με εκδηλώσεις σε όλα τα υπουργεία, τα κομματικά γραφεία της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, τη Βουλή, το Μαξίμου. Τι έχει εκείνη η ημέρα; Μα είναι η γενέθλιος ημέρα του αγαπημένου πολιτικού της κυβέρνησης, του Αλέξη Τσίπρα. Θα πρέπει να του στήσουν και άγαλμα διότι ως αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης κάνει τα πάντα προκειμένου να κρατήσει τη δικομματική κυβέρνηση στην εξουσία για πολύ καιρό.

Αν δεν υπήρχε ο Αλέξης, θα έπρεπε να τον εφεύρουν ο Σαμαράς και ο Βενιζέλος, διότι, όπως ομολογούν πλέον όλοι, αν υπήρχε κανείς σοβαρότερος αρχηγός και κανένα πιο συγκροτημένο κόμμα στην αντιπολίτευση, θα τους είχε ... στείλει αδιάβαστους

Όμως, ένα κόμμα που ακόμη δεν έχει λύσει το βασικό δίλημμα: Ευρώ ή δραχμή, Ευρώπη ή Τρίτος Κόσμος, πώς μπορείς να το εμπιστευτεί ο κόσμος;

Με έναν αρχηγό που στην Ελλάδα επιτίθεται κατά πάντων, λαϊκίζει στον χειρότερο βαθμό, χρησιμοποιεί ρητορική Εξαρχείων, αλλά που όταν φεύγει από τα σύνορα της χώρας γίνεται… Τεξανός, πώς να στήσεις ένα καλύτερο πολιτικό μέλλον; Εδώ πάει να δώσει τα διαπιστευτήριά του στον Ολι Ρεν με τον οποίο υποτίθεται ότι θα ερχόταν σε ρήξη μόλις αναλάμβανε την εξουσία.

Η κυβέρνηση κάνει τραγικά λάθη. Καθημερινά δε μπορεί να διαχειριστεί κρίσιμα ζητήματα. Δείτε μόνο την τραγική φιγούρα που λέγεται Γιάννης Μανιάτης. Ο υπουργός ΠΕΚΑ που περιφέρεται από κανάλι σε κανάλι για να μπορέσει να εξηγήσει τι θα γίνει με όσους δεν έχουν ρεύμα. Τη μία λέει το ένα, την άλλη λέει το άλλο και κανείς δεν έχει καταλάβει τι θα γίνει; Σε πόσους από τους 300.000 που δεν έχουν ρεύμα θα επανασυνδεθεί; Πόσοι από αυτούς είναι πράγματι άποροι και πόσοι μπαταχτζήδες; Ποιοι θα πληρώσουν για την επέκταση του κοινωνικού τιμολογίου; Μέχρι να ξεκαθαρίσει στο μυαλό του τα πράγματα μπορεί να έχουν παγώσει πέντε – έξι οικογένειες.

Από την άλλη, μπάχαλο και με τη διαπραγμάτευση με την τρόικα, άγνωστο αν θα κλείσουν τώρα ή σε ένα χρόνο τα ΕΑΣ. Την ίδια ώρα, και παρά τις διαψεύσεις, η τρόικα στέλνει e-mail και ζητά να μη δοθεί καμιά σύνταξη το 2014. Να περιμένουν χιλιάδες δηλαδή στην ουρά και να ζουν με τα 2-3 κατοστάρικα που θα τους δίνουν έναντι.

Στην Υγεία και την Παιδεία τα ξέρετε. Μήνες τώρα χιλιάδες Έλληνες ταλαιπωρούνται στον ΕΟΠΥΥ και χιλιάδες παιδιά έχουν χάσει ένα εξάμηνο από τη ζωή τους.

Μαύρη καθημερινότητα, αλλά κανείς δεν ασχολείται και ιδιαίτερα. Χαλαρά, που λένε και στη Θεσσαλονίκη.

Και οι κατοικοεδρεύοντες στο Μαξίμου όλο και πιο πολύ μου δημιουργούν την εντύπωση ότι έχουν προσβληθεί από ...ιδρυματισμό. Κλεισμένοι μέσα στην γυάλα του πρωθυπουργικού μεγάρου δίνουν την εντύπωση ότι προβλήθηκαν από το σύνδρομο της εξουσίας και νοιάζονται μόνο για την διατήρησή της, με κάθε κόστος.

Σε άλλη χρονική περίοδο με τόσα προβλήματα στην καθημερινότητα, η κυβέρνηση δεν θα μπορούσε να σταθεί. Πόσο μάλλον που πρόκειται για ένα «αναγκαστικό» γάμο με το τελειωμένο ΠΑΣΟΚ.

Όμως, δεν υπάρχει εναλλακτική λύση κι αυτό είναι κακό και για την δημοκρατία και για την κυβέρνηση. Ο… άγιος της κυβέρνησης, Αλέξης Τσίπρας δείχνει καθημερινά πόσο «λίγος» είναι αλλά και πόσο «κάλπικος».  Και γι’ αυτό το λόγο στην κυβέρνηση πρέπει να κάνουν ευχέλαιο να τον έχει καλά ο θεός της Αριστεράς. Και τον ΣΥΡΙΖΑ να παραμείνει όπως είναι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 12/12/2013 06:55:34

    .........Η κυβέρνηση κάνει τραγικά λάθη. Καθημερινά δε μπορεί να διαχειριστεί κρίσιμα ζητήματα..........
    Το τραγικότερο είναι οι χειρισμοί στο θέμα της ΧΑ. Οι δημοσκοπήσεις της Βρεττανικής πρεσβείας που δημοσιεύονται δείχνουν τα χάλια των χειρισμών.

    • ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ avatar
      ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ @ ΠΕΛΙΑΣ 12/12/2013 09:54:16

      Η ΧΑ δεν υπάρχει πουθενά. Στη μποζού, ναι. Εκεί μπορεί να έχουν και αυτοδυναμία. Γιατί δεν λες ότι είσαι χρυσαυγίτης; Ντρέπεσαι; ή μήπως είναι κι αυτό ένας από τους είκοσι κανόνες προπαγάνδας του δρος;

      • Art of War avatar
        Art of War @ ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ 12/12/2013 11:12:49

        Στρουθοκάμηλος;

    • ΟΤΙ ΝΑ
      ΟΤΙ ΝΑ 'NAI @ ΠΕΛΙΑΣ 12/12/2013 11:13:33

      Ποια δημοσκόπηση της Βρετανικής Πρεσβείας; Αυτή που έδινε 10 μονάδες μπροστά τον ΣΥΡΙΖΑ πέρσι στις εκλογές. Αύριο η Αλβανική πρεσβεία θα ανακοινώσει τον ΣΥΡΙΖΑ στο 65% και την ΧΑ στο 52%. Αυτά πλέον πείθουν μόνο τα πιθήκια (ποιανού κόμματος;)

  2. danas avatar
    danas 12/12/2013 07:50:16

    νομίζω οτι πρόκειται περι υπερβολών. Ένα κόμμα είναι με διαφορετικές απόψεις που έχει όμως κεντρικές αποφάσεις δεσμευτικές. Εντάξει ο ακτιβισμός το ανέβασε τόσο ψηλά και τώρα συνανταται με την πραγματικότητα. Ομως θα πρέπει να πούμε οτι δεν βοηθάνε και τα πιό έμπειρα κόμματα επιτιθέμενοι συνεχώς στον Τσίπρα. Δεν βοηθούν την δημοκρατία. Και κυρίως ν βοηθουν την Νεα Δημοκρατία μιας και η συμπόρευση με τον έτερο εταίρο της κυβέρνησης δεν είναι οτι πιό τιμητικό για μάς που προερχόμαστε απο την ΜΑΚΙ ακόμα.

  3. Eva avatar
    Eva 12/12/2013 08:02:26

    Άγαλμα και σε πολλούς απο τους βουλευτές του, που εκτός απο πανελληνίως άγνωστοι, είναι άγνωστοι και στο ίδιο το κόμμα.

  4. Aether avatar
    Aether 12/12/2013 08:09:19

    Συγγνώμη που διακόπτω, αλλά, σε περίπτωση που δεν έχει γίνει αντιληπτό, κυβερνάνε οι Κ58 με συνιστώσα τη ΝΔ, όπως είπε και ο κ. Αντιπρόεδρος. Η αλλαγή και στο προσκήνιο θα γίνει όταν οι Κ58 κρίνουν ότι το βάρος "ΝΔ" πρέπει να πέσει στη θάλασσα. Ο Τσίπρας θα ξαναγίνει αρχηγός του τίποτα όταν ο ΣΥΡΙΖΑ κοπεί και το μεγάλο κομμάτι πάει φανερά στην Κ58. Κατόπιν εορτής προφανώς.

    ΥΓ. Ο Μανιάτης δεν συνεχίζει να εφαρμόζει, μαζί με την Σταματάκη, το ενεργειακό σχέδιο Παπακωνσταντίνου; Μήπως λοιπόν η κυβέρνηση δεν κάνει "τραγικά λάθη" αλλά "τα ίδια σωστά"; - για ποιούς είναι άλλο θέμα...

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/12/2013 08:38:52

    Ολομερις και ολοβραδις ολοι μα ολοι ασχολουμεθα με το τι κανει η Κυβερνηση και το Κρατος και κανεις δεν ασχολειται με το τι κανουμε σαν ατομα ως πολιτες αυτης της δυσμοιρης χωρας .Ειναι γεγονος οτι οταν καταρρεει ενα πελατιακο παρασιτικο συστημα διακυβερνησης και ολα τα παρασιτα ξενιστες αποκοπτωμενα απο τον δημοσιο κορβανα βγαινουν στην πιατσα { λαμογια ,κακοπληρωτες ,υπερχρεωμενοι με πλαστικο χρημα,ζωντες περαν των οικονομικων δυνατοτητων,υπερδανειζομενοι,καθε σπιτι και ενα μαγαζι,αυθαιρετουχοι,εισφοροδιαφευγοντες,φοροκλεπτες ,προστατες παντος ειδους ,δημοσιοτεμπελχαναδες υπεραριθμοι δημοσιοι υπαλληλοι,συνταξιουχοι των 50 ετων ,διαφθοροδιαπλεκομενοι πολεοδομιας ,νοσοκομειων κλπ .κλπ} τοτε η μονη δυναμη προ της ολικης καταστροφης ειναι το κρατος αλλα εδω στο ελλαδισταν εχουμε θεοποιησει τοσο το τι κανει και τι δεν κανει ωστε χωρις καθημερινη προσευχη ,βλασθημια ,αναθεμα κλπ των επαισχυντων πρωιναδικων ,μεσημεραδικων ,βραδυνιατικων των ΜΜΕ και των μπακαλομαναβηδων που εμφανιζονται σ'αυτα δεν μπορουμε να πορευτουμε ,δεν μπορουμε να αναπνευσουμε .Εν ολιγοις ας προσεξουν ολοι οι συνδραμοντες σ'αυτο το καθημερινο μαχαλο της μιζεριας και της υποστηριξης των απανταχου θαυμαστων του κινηματος δεν πληρωνω οτι υπαρχει και ενας ολοκληρος κοσμος της σιωπηλης πλειοψηφιας του πληρωνω γογγυζοντας με την ελπιδα ανακαμψης της πατριδας που σημειωνουν με μεγαλη προσοχη τις συμπεριφορες ολων οσων υπερβαλλουν συντηρωντας αυτο το κλιμα της νοσηροτητας με πρωτους τους συριζαυγητες της δραχμης ,τους καραγκιοζηδες πολιτικους των ΑΝΕΛ& ΧΑ και μετα ολους τους μιντιαρχες που εχουν αναγαγει την μιζερια σε καθημερινη θεοτητα της τηλεθεασης .Θαρθει και γι'αυτους οσονουπω η νεμεσις .

    • Art of War avatar
      Art of War @ Ραβινος 12/12/2013 11:14:29

      Ααα εσύ είσαι καλός!!!!!

  6. AkriAkri avatar
    AkriAkri 12/12/2013 10:22:27

    ''Αν δεν υπήρχε ο Αλέξης, θα έπρεπε να τον εφεύρουν ο Σαμαράς και ο Βενιζέλος, διότι, όπως ομολογούν πλέον όλοι, αν υπήρχε κανείς σοβαρότερος αρχηγός και κανένα πιο συγκροτημένο κόμμα στην αντιπολίτευση, θα τους είχε … στείλει αδιάβαστους...''
    Εγώ πάλι γιατί εκπλήσσομαι κάθε φορά που αναφέρεται ως ...ευλογία για τη συγκυβέρνηση η ύπαρξη του Σύριζα στο ρόλο της Αξιωματικής αντιπολίτευσης; Γιατί δεν βλέπω τι ακριβώς υποθέτετε οτι θα έκανε ο ...σοβαρότερος τάχα αρχηγός με το ....πιο συγκροτημένο κόμμα; Ο Αντώνης, ο Βαγγέλης και πιο πριν ο πάνσοφος ΓΑΠ, δεν μας διαβεβαιώνουν με κάθε τρόπο οτι τα Τροϊκανομνημόνια, η υποταγή στις εντολές των μεγαλόψυχων δανειστών, η δίχως αντίδραση αποδοχή της εξαθλίωσης και της φτωχοποίησής μας, η μετατροπή της πατρίδας μας σε αποικία χρέους και αδύναμο Προτεκτοράτο θα μας οδηγήσουν στην ανάκαμψη, την ανάπτυξη και τη μετά θάνατον δικαίωση; Ε, φαίνεται λοιπόν οτι ο ψύχραιμος Ελληνικός λαός τους έχει απεριόριστη εμπιστοσύνη και περιμένει στωϊκά να δρέψει τους καρπούς αυτής της υπεράνθρωπης προσπάθειας που καταβάλλουν, θυσιάζοντάς μας (εμάς κι όχι τους φίλους, συγγενείς, κολλητούς, παρατρεχάμενους, καλοταϊσμένους συνεργούς), στο βωμό του παντοδύναμου Ράϊχ που υπόσχεται ικανοποιητικότατες ανταμοιβές και αξιώματα στα υπάκουα παιδιά, που εφαρμόζουνε πιστά τις εντολές του.....
    Τι να σου κάνει κι ο έρμος ο Τσίπρας; Πως να παραμυθιάσει αποτελεσματικότερα το πόπολο, πως θα του δώσει πίσω τάχα την παλιά ζωή, την άνεση, την χλίδα, την ασφάλεια, την ξεσκισμένη αξιοπρέπεια; Αυτά που κάθε στιγμή χάνονται, τα μέτρα που κάθε στιγμή διανύουμε κατρακυλώντας στην άβυσσο, δεν πιστεύει ουδείς μη παράφρων οτι σε μιά στιγμή, μπορεί να ξανακερδηθούν. Γι αυτό, μόνο ο θυμός- αυτοσυνείδηση - που δεν υπάρχει στο βαθμό που απαιτείται-, μπορεί να ανατρέψει αυτόματα το σκηνικό. Όχι οι φανφάρες, οι αισχρές μπουρδολογίες και τα συνήθη ψέματα.
    Θαυματοποιοί και παντοδύναμοι σωτήρες, δεν υπάρχουν για τα κοπάδια των αμνών. Μόνο έμπειροι βοσκοί και αποφασισμένοι σφαγείς.....
    Ο Ελληνικός λαός θ΄αποφασίσει, πότε και αν θα επαναστατήσει ενάντια στην καταστροφή του. Η κλεψύδρα αδειάζει. Υπέρ ποιών, κατά ποιών, θα μας το πούν ο χρόνος κι η Ιστορία.....

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ AkriAkri 12/12/2013 13:48:23

      Η κλεψύδρα δεν αδειαζει , εχει σπασει προ πολλου και αυτο ειναι ακομη πιο ασχημο γιατι τουλαχιστον με την κλεψυδρα ηξερες ποτε θα σουρθει κατι... τωρα δεν το ξερεις ουτε και αυτο ! Καθε στιγμη μπορει να σουρθει το οτιδηποτε... παντως ο χρονος και η Ιστορια ξερουν να τιμωρουν σκληρα.. αν λεει κατι αυτο..

  7. blue nile avatar
    blue nile 12/12/2013 10:36:16

    Ως πότε όμως;
    Με αυτά και με άλλα θα δείτε τους συνταξιούχους να λένε:
    Λαφαφαζάνης και ξερό ψωμί φέρτε πίσω τη δραχμή ...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ blue nile 12/12/2013 13:08:27

      Οἱ μεγαλύτερης ἠλικίας συνταξιούχοι,νά εἶσαι σίγουρος ἀγαπητέ blue nile ὅτι τό 'χουν πεῖ,τουλάχιστον γιά τή δραχμή...

  8. panos avatar
    panos 12/12/2013 11:44:52

    Η πλακα θα 'ναι οταν καπου στα μισα του 2014 θα κληθουν να συγκυβερνησουν..Να ζησουμε και μεις το υπερθεαμα του μεγαλου συνασπισμου..Η ΝΔ του Σαμαρα μετα απο συνιστωσα του ΠΑΣΟΚ,θα γινει συνιστωσα και του ΣΥΡΙΖΑ..Ε,ρε γλεντια για τους παραμενοντες στη χωρα!

  9. benny avatar
    benny 12/12/2013 11:45:02

    ...ακρη -ακρη ξεχωριζεις...

    • ΔΕΝ ΜΑΣ ΞΕΔΕΛΑΣ avatar
      ΔΕΝ ΜΑΣ ΞΕΔΕΛΑΣ @ benny 12/12/2013 14:18:48

      Πάντα ξεχώριζε για την ευρυμάθεια, τον καλό χειρισμό της γλώσσας, το υψηλό επίπεδο λόγου, αλλά
      και για τα ανεξερεύνητα συμπλέγματά της, την αβυσσαλέα εγωπάθεια της, την οξύτητα των χαρακτηρισμών, την απόλυτη περιφρόνηση προς όποιον συ σχολιαστή διαφωνεί με την βασιλική αυθεντία της, με τις πολιτικές εμμονές της και τελικά με τη απόλυτη τιποτολογία της !
      Ψάξτε να βρείτε πόσα ψευδώνυμα έχει αλλάξει, διατηρώντας την συμπλεγματική .....βασιλικότητά της !

      • AkriAkri avatar
        AkriAkri @ ΔΕΝ ΜΑΣ ΞΕΔΕΛΑΣ 12/12/2013 15:01:18

        Όπως πάντα, παρά τα ονόματα ...παραλλαγής σας, αθεράπευτα πιστός μου υπήκοος!! Μα να σας μαστιγώνω και να σέρνεστε στα πατώματα; Τι βίτσιο! Κουραστικό για όλους μας. [Τα δικά μου τα ονόματα πάντως, μου τα ...αλλάζει όποτε ''κρίνει'', υποχρεωτικά, η .....Διεύθυνση του σάϊτ, χωρίς τη θέλησή μου.
        Γι αυτό και βάζω τη ...φωτογραφία μου. Για να ..αναγνωριζόμαστε. Εσείς που κρίνετε εξ ιδίων όμως τα αλλότρια, τα αλλάζετε μόνοι σας, ώστε να...φαίνεστε πολλοί :-) ]. Ας παίξουμε ωστόσο... Τι πειράζει;

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ benny 12/12/2013 15:01:54

      Σας ευχαριστώ Μπέννυ.

  10. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 12/12/2013 13:17:08

    51 βουλευτές της ΝΔ στήριξαν το Σταθάκη;
    Μαζί αγόρασαν το οικόπεδο φιλέτο στο παλιό λιμάνι Χανίων ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ;
    Και η ΝΔ καλύπτει ακόμη την υποψήφια βουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ Χανίων η οποία εισέπρατε παρανόμως τη σύνταξη του πατέρα της τόσα χρόνια;
    Εντάξει μάγκες καταλάβαμε: ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ ΧΕΡΙ ΧΕΡΙ...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Τί να λέμε; 12/12/2013 14:58:51

      ποιο οικοπεδο εννοεις ? σε πιο σημειο στο λιμανι? τι ηταν εκει πριν? ενημερωσε να θες..

  11. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 12/12/2013 14:34:56

    Παιδια ειμαι ψηφοφορος του ΚΚΕ.Τον Τσίπρα ούτε ζωγραφιστό δε θέλω να τον δω να κυβερνάει.Αλλά πραγματικά πιστεύω πως δεν είναι μακριά η ώρα αυτή.Αν δείτε το κλίμα στην κοινωνία θα καταλάβετε πως η οργή έχει μετατραπεί σε κλίμα αναμονής για τον "σωτήρα" Αλέξη.Να το ξέρετε αυτό...

  12. aitherovamon avatar
    aitherovamon 12/12/2013 15:06:07

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, Ο ΣΥΡΙΖΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΝΑΓΟΥΛΑ...
    ΑΛΛΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗ "ΒΙΒΛΟ" ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ...
    ΑΡΧΙΖΕΙ "...Επιδότηση Μπόμπολα και της ‘Ελληνικός Χρυσός’ μέσω του ΕΣΠΑ («Κατάρτιση με επιχορήγηση ‐training voucher‐ ανέργων στον δευτερογενή τομέα της οικονομίας με υποχρεωτική απασχόληση»), η οποία χρηματοδοτείται από το ΕΠ «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού» (ΕΠΑΝΑΔ), με πόρους της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο). Η αρχική κατανομή των ωφελούμενων του προγράμματος άλλαξε ριζικά με αποτέλεσμα οι 4.300 από τους 4.638 να τοποθετούνται στην Κεντρική Μακεδονία, οι 175 στην Ανατολική Μακεδονία Θράκη, οι 150 στα Ιόνια Νησιά και οι 13 στη Δυτική Μακεδονία. Ενδιαφέρον όμως παρουσιάζει το γεγονός ότι οι 4.300 θα κάνουν την πρακτική τους άσκηση στις εταιρίες ΑΚΤΩΡ (1275) και Ελληνικός Χρυσός ΑΕ (3025)…" ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ

    ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ;
    (ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΗ)
    ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ; ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΝΕ Ή ΨΕΜΜΑΤΑ;

    • ωρε μανα μου avatar
      ωρε μανα μου @ aitherovamon 12/12/2013 18:49:07

      τώρα τα έμαθες;

  13. δημης avatar