#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2011 18:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

The Economist: Στην κόψη του ξυραφιού η Ευρώπη και η Μέρκελ



Αντιμέτωπη με δυσάρεστες επιλογές είναι η γερμανίδα καγκελάριος Αγκελα Μέρκελσύμφωνα με το κύριο άρθρο του τελευταίου τεύχους του περιοδικού Economist. Ο συντάκτης επισημαίνει ότι το δίδαγμα από τις συνεδριάσεις των ευρωπαίων αξιωματούχων την περασμένη εβδομάδα είναι ότι οι Ευρωπαίοι συνεχίζουν να δρουν σπασμωδικά και χωρίς συνοχή ενώ οι απαιτούμενες λύσεις παρουσιάζονται πάντοτε την τελευταία στιγμή και στηρίζονται «με βαριά καρδιά».
Αναφορικά με τη γερμανίδα καγκελάριο ο Economist σημειώνει την αντιφατικότητα των επιδιώξεων της κυρίας Μέρκελ που προσπαθεί ταυτόχρονα να αποτρέψει τη χρεοκοπία της Ελλάδας αλλά και να αποφύγει την επιβάρυνση της χώρας με το κόστος διάσωσης της «αδύναμης περιφέρειας» του ευρώ.

Συνολικά οι ευρωπαίοι ηγέτες δεν έχουν ακόμα αποφασίσει αν την κρίση θα πληρώσουν οι πιστωτές μέσω της διαγραφής χρέους, οι φορολογούμενοι μέσω της λιτότητας ή ο πλούσιος Βορράς (και η Γερμανία) μέσω της ενίσχυσης του Νότου με κεφάλαια από το μηχανισμό EFSF.

Ο Economist προτείνει μια τριπλή λύση για το πρόβλημα της ευρωζώνης που θα περιλαμβάνει μείωση του χρέους για τις υπερχρεωμένες χώρες, κεφαλαιακή ενίσχυση των τραπεζών για να αντέξουν το βάρος της αναδιάρθρωσης και τη δημιουργία τείχους προστασίας για την Ιταλία και την Ισπανία που θα περιλαμβάνει αγορά ομολόγων από την ΕΚΤ και έκδοση ευρωομολόγου.

Μια λύση προς αυτή την κατεύθυνση θα ήταν ασφαλώς μη αρεστή στην Αγκελα Μέρκελ «όμως κάθε εναλλακτική θα σήμανε πιθανόν το τέλος του ευρώ».

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=411192&h1=true

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταράτα avatar
    Σταράτα 15/07/2011 19:03:57

    H ΠΡΩΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ
    ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ ΕΥΡΩΠΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
    ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ GEORGE PAPANDREOU KAI TOY GEORGE SOROS ΓΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΝ ΡΟΚΦΕΛΕΡ ΚΑΙ ΣΙΑ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 19:24:12

    Αν μπορουσα,
    θα επειθα ΟΛΟΥΣ τους Ελληνες να σταματησουν να δουλευουν μεχρι 1 Σεπτεμβριου.

    Να φυγουν ολοι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ κ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΕΣ διακοπες. ΟΛΟΙ. Ν αδιασει η Αθηνα.

    Να κανουν αναληψεις οσα μπορουν μετρητα και τα υπολοιπα σε Τραπεζικες Επιταγες,ΟΛΑ.

    Να δηλωσουμε 1,5 μηνα ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ, ΟΛΟΙ.

    Δεν κανουμε ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

    Μονο ειμεις μπορουμε να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ την ΑΤΖΕΝΤΑ των Χαρτογιακαδων και να τους βαλουμε να διαγραψουν, γραψουν, εγγραψουν οτι θενε να κανουν... και

    Αν ειναι καλα παιδια, 1 Σεπτεμβριου ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ...

    Τα εχω γραψει, τα εχω φωναξει, υπαρχει η απαραιτητη ΖΥΜΩΣΗ, οπως λεει και ο φιλος μου ο Μποτιλιας. ΤΩΡΑ...

    Να δω ποιος θα γραφει τι και σε ποιο περιοδικο.

    Βαζω οποιοδηποτε στοιχημα με οποιονδηποτε οτι θα γεμισουν Χατρογιακαδες και Δανειστες τα Ψυχιατρεια του ΚΟΣΜΟΥ.

    ΠΠ

    • anideos avatar
      anideos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 21:40:56

      Η προταση καλη γιατι μονο ετσι θα παρει χαμπαρι το συστημα οτι κατι πρεπει να αλλαξει. Απο την αλλη εχουν φροντησει ειδη οι τραπεζες δλδ το συστημα, ωστε μια μαζηκη αναληψη να μην ειναι δυνατη.

  3. Σταράτα avatar
    Σταράτα 15/07/2011 19:48:16

    ΣΥΜΦΩΝΟ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ

  4. kp8 avatar
    kp8 15/07/2011 20:40:11

    Εγώ πάλι, συγχωρέστε με δεν γνωρίζω πολλά από οικονομικά, αλλά αυτό με τις τραπεζικές επιταγές - να πάρουμε τα χρήματά μας από τις τράπεζες - το διαβάζω εδώ και καιρό ως πρόταση εδώ και λέω : κι αν στραβώσουν όλα στην πορεία και δεν μείνει τραπεζικό ρουθούνι, που θα βρώ εγώ τράπεζα να εξαργυρώσω την επιταγή μου ? Με άλλα λόγια θα μείνω με την "επιταγή" στο χέρι ? Συγγνώμη για την απορία, μπορεί να ακούγεται χαζή, αλλά θα ήθελα μια εξήγηση....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kp8 15/07/2011 21:22:21

      ΑΝ το κανουν ΠΟΛΛΟΙ.. θα βρεθουν τα 5 πλα απ οσα ψαχνουν σε 2 νυχτες.

      ΠΠ

  5. et avatar
    et 15/07/2011 21:34:01

    ρε σεις τι παραπληροφορηση ειναι αυτη;;;;
    2 ΑΤΕ EFG απετυχαν, οπως λεει και το Reuters και εδω πηραν τη στηλη με το τι εχουν ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ οι τραπεζες (δηλ. ενα ραβασακι στην ΤτΕ) και ειπαν ολες πετυχαν!!!

    να τι λενε οτι πετυχαν γιατι εχουν κανει:

    "(α) πρόσθετα μέτρα που ήδη υλοποιούνται ή έχουν (!!!!!)δρομολογηθεί (π.χ. πωλήσεις ή απορροφήσεις θυγατρικών εταιριών, έκδοση μετατρέψιμων ομολόγων, αποεπενδύσεις κ.λ.π.), καθώς και

    (β) τις γενικές προβλέψεις (!!!) μπου έχουν ήδη σχηματιστεί για κάλυψη μελλοντικών ζημιών. "