07/06/2011 23:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Reuters: Προς τριετές πρόγραμμα ύψους 80 - 100 δισ. ευρώ

Τη μορφή ενός τριετούς προγράμματος ύψους μεταξύ 80 και 100 δισ. ευρώ, που αναμένεται να είναι έτοιμο μέσα στο επόμενο δεκαπενθήμερο, λαμβάνουν τα σχέδια για δεύτερο πακέτο βοήθειας για την Ελλάδα, σύμφωνα με αξιωματούχους της Ευρωζώνης, τους οποίους επικαλείται το πρακτορείο Reuters.

Εάν εγκριθεί από τις κυβερνήσεις της ευρωζώνης, το πακέτο θα χρηματοδοτηθεί από τρεις πηγές: πωλήσεις ελληνικής δημόσιας περιουσίας, από την ανταλλαγή παρόντων ληξιπρόθεσμων ελληνικών ομολόγων με νέα, εξοφλητέα μεταγενέστερα, και νέα κεφάλαια από το μηχανισμό επίλυσης κρίσεων της ευρωζώνης και το ΔΝΤ δήλωσαν οι αξιωματούχοι.

Σύμφωνα με τις πηγές του Reuters, οι τρέχουσες εκτιμήσεις είναι ότι 25-30 δισ. θα προέλθουν από την πώληση περιουσιακών στοιχείων του ελληνικού δημοσίου, άλλα 30 δισ. από τη μετακύλιση χρέους και τα υπόλοιπα 30-40 δισ. ευρώ από το ΔΝΤ και τον μηχανισμό κρίσεων της ΕΕ, τον EFSF.

To σχεδιαζόμενο, νέο πακέτο θα χρηματοδοτήσει την Ελλάδα για έως τρία χρόνια ή για όσο καιρό χρειαστεί για να επιστρέψει στις αγορές, κάτι που δεν αναμένεται να συμβεί πριν από το δεύτερο εξάμηνο του 2014 ή τις αρχές του 2015, σύμφωνα με τις πηγές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2011 23:48:55

    05/06/2011 στις 11:03 am
    Εαν μας δωσουν την 5η τη χλωμή, το Σεπτέμβριο θα μας βαλουν ολόσωμο ΓΥΨΟ, κουστουμάκι.
    Οπως ειπα ο Ιουλιος εινα μακρια!!
    Τα αποτελεσματα των στρες τεστ 90 ΕΕ Τραπεζων θα τα δωσουν Ιουλιο !! ων τα έχουν…
    ο Τιποτας ο Ρομπάϊ βγαζει στο κλαρι το ΓΑΠ-ΝΧ για τις ΥΠΟΓΕΙΕΣ Πρασινιες σχετικα με τα Ακινητα-Εγγυηση γαι το νεο Δανειο ΙΙ
    http://***.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Z1ygOhSvCVM

    Το ΓΑΠ-ΝΧ εχει ετοιμασει Εκλογες με διλημμα Θανατηφορο ! χαχαααα
    ” ΞαναΔανειζομαστε ή Πεθαινουμε ”
    Αν οχι Ιουλιο, Σεπτεμβριο Σιγουρα !!

    Παρτε κ αυτο στ Αγγλικα οριτζιναλ !
    * “Euro-zone governments have reached a tentative deal on a new financing package for Greece that will seek roughly €30 billion in contributions from the country’s private-sector creditors, senior euro-zone officials said Saturday.”

    Το Νεο Δανειο ΙΙ θα ειναι τελικα περι τα 100Δις και οχι 65 ουτε 80. Το Σπλιτ:
    -Ενα μερος Χωρες Ευρωζωνης περι τα 50δις
    -Αποκρατικοποιησεις περι τα 20δις
    -Ελληνες Ιδιωτες Πιστωτες περι τα 30Δις

    Το τραβηγμα οπως εγραψα των Ομολογων γιa 5-8 Χρονια ( νεα σε αντικατασταση παλαιων ) θα φερει επιπλεον τοκους πρoς πληρωμη περι τα 13Δις ( αναλογα τα ποσα σκανε πότε, πχ 2014 σκανε 200 χαχαα οποτε οι επιπλεον τοκοι στο τοτε πιθανο τραβηγμα θα ειναι 22+δις ).

    Αυτα απ τον μαινομενο σχολιαστη. Εχω δωσει και ενα Ημερολογιο,
    Εαν δεν καβατζαριστουμε σε EFSF απο 2014 και για 30-40 χρονια, θα μας πουν για το γρυλο μας στο φτερο ! Αγορες δεν υπαρχουν για Ελλαδα! Μονο νουμερα στιος οθονες μπλινκ μπλινκ.

    ΠΠ επι τοις % :)

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 01:17:18

      Αν καταλαβαίνω καλά, οι Ευρωπαίοι δεν θα μας δανείσουν επιπρόσθετα από αυτά που προέβλεπε το Μνημόνιο. Εξηγούμαι:
      1. 25-30 δισ. ευρώ θα προέλθουν από την πώληση περιουσιακών στοιχείων του ελληνικού δημοσίου.
      2. άλλα 30 δισ. από τη μετακύλιση χρέους, μέσω ανταλλαγής παρόντων ληξιπρόθεσμων ελληνικών ομολόγων με νέα, εξοφλητέα μεταγενέστερα (ιδιώτες επενδυτές).
      3. Το υπόλοιπο ποσό, δηλαδή 30-40 δισ. ευρώ, θα δοθούν υπό μορφή δανείων από το ΔΝΤ (κατά το ένα τρίτο) και τον Χρηματοπιστωτικό Μηχανισμό Σταθερότητας της ΕΕ (κατά τα δύο τρίτα).

      Και ρωτώ: Ούτως ή άλλως δεν απομένουν περίπου 45 δις από το Μνημόνιο (αφού αφαιρέσουμε και την περίφημη 5η δόση από τα 11ο δις); Δηλαδή θα μας πουν κάντε τα σημεία 1. και 2. και εμείς θα σας δώσουμε τα λεφτά που σας είχαμε ήδη υποσχεθεί!

  2. unfair avatar
    unfair 07/06/2011 23:49:22

    ...μα τόσο πολύ μας αγαπάνε κ να θέλουν να μας δανείσουν, εκτός τα 110, κ άλλα 80-100 δισεκατομμύρια!!! ευρώ!
    2 πράγματα μου έρχονται στο μυαλό!
    Α. ...τους περισσεύουν κ δεν έχουν τι να τα κάνουν!
    Β. αγοράζουν την Ελλάδα!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ unfair 08/06/2011 00:04:48

      εισαι unfair !!χαχαχχαααα
      Δανειζει οποιος
      -ξερει οτι θα πληρωθει
      -εχει περισσοτερες εγγυησεις απ οσες του χρειαζονται ! ( απο δανειστη )
      -θελει να σωσει το σπιτι του, και του στοιχιζει λιγοτερο να δανεισει απ το να σκασει !!

      εμεις με το ΓΑΠ-ΝΧ ειμαστε ακολουθητες δανειζομενοι σε αηφορο τοκο.

      ΠΠ

      • unfair avatar
        unfair @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 00:31:26

        δανείζουν για να σώσουν το "σύστημα".
        ξέρεις ΠΠ ...το τραπεζικό!
        ποιος όμως θα συνεχίσει να φυσάει να μεγαλώνει το μπαλόνι;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ unfair 08/06/2011 07:21:40

          μονο το ΓΑΠ-ΝΧ το εχει καταφερει ! τι?
          να κανει ευτυχισμενους μονο τους Ελληνες Τραπεζιτες !! ΜΟΝΟ !
          και τους εξω, δεν το συζητω..

          ΠΠ

  3. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 00:52:36

    Η γραφειοκρατεία της ΕΕ θέλει αίμα για να τραφεί.
    Απορώ τί κάνουμε ακόμα σε μια Ένωση όπου δεν ισχύει πλέον καμία συνθήκη.

  4. Άργος avatar
    Άργος 08/06/2011 02:46:38

    “CRISΙS? WHAT CRISΙS?” -The Supertramps

    ΜΑΡΞ έφα:

    «Το σύστημα της δημόσιας πίστης, δηλ. των KΡΑΤΙΚΩΝ ΧΡΕΩΝ, που τις αρχές του τις ανακαλύπτουμε κιόλας στο μεσαίωνα στη Γένουα και στη Βενετία, διαδόθηκε σ’ όλη την Ευρώπη στη διάρκεια της περιόδου της μανιφακτούρας (: οικογενειακές βιοτεχνικές συντεχνίες. Προστάδιο του καπιταλισμού). Το αποικιακό σύστημα με το θαλάσσιο εμπόριό του και με τους εμπορικούς του πολέμους τού χρησίμευσε σαν θερμοκήπιο. Έτσι στέριωσε πρώτα στην Ολλανδία, (: New York = Νέο Amsterdam). Το ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ, δηλ. το ξεπούλημα του κράτους -αδιάφορο αν είναι απολυταρχικό, συνταγματικό ή δημοκρατικό κράτος- βάζει τη σφραγίδα του στην κεφαλαιοκρατική (: καπιταλιστική) εποχή. Το μοναδικό κομμάτι του λεγόμενου εθνικού πλούτου, που στους σύγχρονους λαούς ανήκει πραγματικά στο σύνολο του λαού, είναι το δημόσιο χρέος τους. Γιαυτό είναι πέρα για πέρα συνεπής η σύγχρονη θεωρία που λέει πως ένας λαός γίνεται ΤΟΣΟ πιο πλούσιος, ΟΣΟ πιο βαθιά βουτιέται στα χρέη.

    Το ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ γίνεται το credo [πιστεύω] του κεφαλαίου. Και από τη στιγμή που εμφανίζεται η χρέωση του δημοσίου, τη θέση του αμαρτήματος ενάντια στο άγιο πνεύμα, για το οποίο δεν υπάρχει άφεση, την παίρνει η καταπάτηση της πίστης απέναντι στο δημόσιο χρέος. Το ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ γίνεται ένας από τους πιο δραστικούς μοχλούς της πρωταρχικής συσσώρευσης. Σαν με μαγικό ραβδί προικίζει το μη παραγωγικό χρήμα με παραγωγική δύναμη και το μετατρέπει έτσι σε κεφάλαιο, χωρίς νάναι υποχρεωμένο να εκτεθεί στους κόπους και στους κινδύνους που είναι αχώριστοι από τη βιομηχανική μα ακόμα κι από την τοκογλυφική τοποθέτηση.

    Οι πιστωτές του δημοσίου στην πραγματικότητα δεν δίνουν τίποτα, γιατί το ποσό που δανείζουν μετατρέπεται σε κρατικά ευκολομεταβιβάσιμα χρεώγραφα, που στα χέρια τους εξακολουθούν να λειτουργούν, όπως θα λειτουργούσαν αν ήταν ισόποσο μετρητό χρήμα. Άσχετα όμως και από την τάξη των αργόσχολων εισοδηματιών που δημιουργείται μ’ αυτό τον τρόπο και τον αυτοσχέδιο πλούτο των χρηματιστών που παίζουν το ρόλο του μεσίτη ανάμεσα στην κυβέρνηση και το έθνος -καθώς και των φοροενοικιαστών, των εμπόρων, των ιδιωτών εργοστασιαρχών, που μια καλή μερίδα κάθε κρατικού δανείου τούς προσφέρει την υπηρεσία ενός κεφαλαίου πεσμένου από τον ουρανό- το δημόσιο χρέος έχει δημιουργήσει τις μετοχικές εταιρείες, το εμπόριο με συναλλάξιμες αξίες όλων των ειδών, την επικαταλλαγή, με δυο λόγια: το παιχνίδι στο χρηματιστήριο και τη σύγχρονη τραπεζοκρατία», (Καρλ Μαρξ, Το Κεφάλαιο, Τόμος Πρώτος, σ. 779, μτφ, Παναγιώτη Μαυρομάτη, Εκδόσεις «Σύγχρονη Εποχή», Αθήνα 1978).

    Συνεχίζεται εδώ: h..p://gkdata.wordpress.com/2011/06/01/crises-what-crises-the-supertramps/

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 07:20:26

    καλημερα drider,
    α. οχι, "υποσχεθει", αλλα ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ και εχουμε ΣΥμβατικη Υποχρεωση να δωσουμε, οπως εμεις πληρωνουμε τοκους!! εμεις τους κοψαμε καμια δοση τοκων?? ΟΧΙ χαχαχαα θα καταγγελονταν η Συμβαση Δανειου Ι !
    β. Η Συμβαση Δανειου Ι ΔΕΝ εχει ορους Μνημονιου μεσα !!! μην την ξαναανεβαζω !! Δεν εχει μετρα. Δεν εχει "δινω subject to performance"
    γ. τα ιδια θα τραβαμε σε ΚΑΘΕ ΔΟΣΗ !! ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΑΝΤΙΣΥΜΒΑΤΙΚΑ.
    δ. Φαντασου τι θα γινει εαν υπογραψει το ΓΑΠ-ΝΧ και νεο Δανειο 100δις !!!

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 10:57:11

      Καλημέρα ΠΠ,
      εννοούσα αν η καινούργια δανειακή θα αντικαταστήσει την παλιά.

      Επίσης ιδιώτες επενδυτές είναι φαντάζομαι και οι ελληνικές τράπεζες και τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία.

      οπότε κάνοντας τη σούμα πάλι έχουμε:
      1. 25-30 δις αποκρατικοποιήσεις (ελληνικό δημόσιο)
      2. 30 δις από ιδιώτες (15 δις από Έλληνες ιδιώτες, βάζω τυχαία ένα ποσοστό 50% - απλώς μια εκτίμηση).
      3. 30-40 δις από το τρέχων δάνειο από τρόικα (διόρθωσε με αν κάνω λάθος)

      Ούτε ευρωπαϊκό πρόγραμμα να ήταν με συμμετοχή ΕΕ και ξένων θεσμικών 50%, ελληνικό δημόσιο 35% και Έλληνες ιδιώτες 15%...

      Με άλλα λόγια ΣΔΙΤ το δάνειο! Όπου ο λόγος συμμετοχής ιδιωτών/δημοσίου καθορίζεται τελικά από το ύψος των αποκρατικοποιήσεων.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 07:22:16

    ετσι ειναι !

    ΠΠ

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 08/06/2011 14:06:53

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ( ΚΟΥΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ)