05/01/2011 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Γενικός Δείκτης Τιμών στις 1.366,64 μονάδες με πτώση σε ποσοστό 2,14%

Εντείνονται οι πιέσεις στις τιμές των μετοχών στη χρηματιστηριακή αγορά. O Γενικός Δείκτης Τιμών στις 14:45, διαμορφώνεται στις 1.366,64 μονάδες σημειώνοντας πτώση σε ποσοστό 2,14%.

Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 50,025 εκατ. ευρώ. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει πτώση σε ποσοστό 2,44%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης υποχωρεί σε ποσοστό 1,41% και ο δείκτης της μικρής κεφαλαιοποίησης σημειώνει πτώση 2,42%.

Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης άνοδο καταγράφει μόνο η μετοχή του ΟΤΕ +1,42%, ενώ αντιθέτως τις μεγαλύτερες απώλειες σημειώνουν οι μετοχές της Κύπρου -4,94% της ΔΕΗ-4,82%, της MIG-4,48% και του Τ.Τ -4,17%. Η μετοχή της Εθνικής υποχωρεί κάτω από τα 6,0 ευρώ, στα 5,92 ευρώ, με πτώση 2,73%.

Από τους επιμέρους δείκτες άνοδο καταγράφει μόνο ο δείκτης των Τηλεπικοινωνιών +1,42%.

Αντιθέτως τις μεγαλύτερες απώλειες σημειώνουν οι δείκτες των Μέσων Ενημέρωσης -8,37% και των Χημικών -5,05%.

Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές:Altec +14,29%, Μουζάκης(κ) +9,52%, HOL+9,09% και Marfin Εγνατία +8,33%.

Τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές:CPI -20,00%, Μπουτάρης (κ) -16,67%, ΔΟΛ-15,56% και Medicon -9,78%.

26 μετοχές κινούνται ανοδικά, 125 πτωτικά και 39 παραμένουν σταθερές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2011 15:26:06

    Με το καλό στις 300

  2. Enzo avatar
    Enzo 05/01/2011 15:34:10

    αμα παει μηδεν τι γινεται?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Enzo 05/01/2011 15:41:14

      Αδύνατο να πάει μηδέν.
      Όλα αρχίσουν από κάποιον αριθμό.

      • Enzo avatar
        Enzo @ Orestios 05/01/2011 15:43:47

        και το μηδεν αριθμος ειναι

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Enzo 05/01/2011 15:47:29

          Μην άγχεστε... Έχουμε επίπεδο αντίστασης το 1204 :-(

          • Orestios avatar
            Orestios @ archaeopteryx 05/01/2011 17:19:38

            Τα επίπεδα είναι για να σπάνε.
            χαχαχαχαχαχα

          • Zio avatar
            Zio @ archaeopteryx 05/01/2011 17:37:29

            και μετά το μπετόν στις 800. και μετά ... :)

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ Enzo 05/01/2011 21:43:29

      Θα πάω να αγοράσω...

  3. STATHIS avatar
    STATHIS 05/01/2011 15:38:42

    Προφανώς ενετάχθηκε και το ΧΑ στον ευρύτερα επιχειρούμενο ΑΠΟΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ (γνωστό και ως "ξεπούλημα" ή "φτωχοποίηση") !!


    *Μιά άποψη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ STATHIS 05/01/2011 15:42:09

      Αποπληθωρισμό?
      Πού τον είδες τον αποπληθωρισμό?

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ Orestios 05/01/2011 15:45:01

        Μα που αλλού ....ΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ - ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ .!(?) ._
        (τώρα και στα χρηματηστηριακά).



        *Μιά άποψη.

  4. MAXIMOS avatar
    MAXIMOS 06/01/2011 05:13:59

    -300 γινεται ???????