La Stampa: Χρεοκοπία εντός ευρώ με παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας για να μην καταρρεύσει η Ελλάδα
01/05/2015 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

La Stampa: Χρεοκοπία εντός ευρώ με παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας για να μην καταρρεύσει η Ελλάδα

Εφιαλτικό σενάριο

Και οι ιταλικές εφημερίδες μπήκαν πλέον στο παιχνίδι των σεναρίων για την Ελλάδα με την La Stampa να αναφέρει ότι Βερολίνο και Φρανκφούρτη επεξεργάζονται «σχέδια Β» για την Ελλάδα, προκρίνοντας την χρεοκοπία με παραμονή της χώρας στο ευρώ, με εισαγωγή κάποιου είδους εσωτερικών ελέγχων και παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας, προκειμένου να αποφευχθεί η κατάρρευση των τραπεζών και να παρασχεθεί βοήθεια στον πληθυσμό. Σύμφωνα με το δημοσίευμα κάτι τέτοιο θα απαιτούσε αλλαγή της κυβέρνησης, ή ακόμα και μια τεχνοκρατική κυβέρνηση.

Σύμφωνα με την εφημερίδα, οι αβεβαιότητες του σχεδίου αυτού είναι τόσο μεγάλες που δεν θεωρείται αδιανόητο οτι Αλέξης Τσίπρας δεν θα προτιμήσει να επιστρέψει στη δραχμή.

Ακόμα και αυτό όμως ανησυχεί πολλούς πολιτικούς και κεντρικούς τραπεζίτες, λέει η La Stampa: «Αντιλαμβανόμαστε όλοι –αναφέρει γερμανική πηγή- πως είναι μια σημαντική χώρα, και από γεωπολιτικής απόψεως. Όμως θα πρέπει να αντιληφθεί πως για να είναι μέρος του ευρώ, υπάρχουν κανόνες τους οποίους θα πρέπει να σεβαστεί. Ιδιαίτερα αν μετά από αυτήν την εξαντλητική αντιπαράθεση η Ελλάδα φύγει από το ευρώ και πολλοί νομίσουν πως τα πράγματα μπορεί να γίνουν καλύτερα».

Αν και «ανατριχιαστική» η ιδέα, είναι ωστόσο αυταπόδεικτο ότι η ΕΚΤ και οι υπουργοί οικονομικών έχουν φτάσει σε σημείο που συζητούν πλέον ανοικτά το χειρότερο σενάριο, λέει η La Stampa. Κάποιοι υπουργοί οικονομικών έχουν ήδη ζητήσει Eurogroup στο οποίο θα συζητηθεί ένα "Plan B". Όμως δήλωσε σε συνέντευξή του στο Focus ο πρόεδρος της Bundesbank, Γιενς Βάιντμαν «αν ένα κράτος μέλος της νομισματικής ένωσης αποφασίσει να μην τηρήσει τις δεσμεύσεις της και να σταματήσει να πληρώνει τους πιστωτές της, τότε είναι αναπόφευκτη η άτακτη χρεοκοπία». Επιπλέον, το deadline που τρομάζει την ευρωζώνη, η 12η Μαΐου κατά την οποία η Ελλάδα θα πρέπει να καταβάλει την επόμενη πληρωμή στο ΔΝΤ, πλησιάζει, και η Ελλάδα δεν έχει δώσει ακόμα προτάσεις στις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις.

Σύμφωνα πάντως με την La Stampa, ο σχεδιασμός σεναρίων καταστροφής φαίνεται να είναι και μια προσπάθεια ώστε να πιεστεί η Αθήνα να ανέβει στο «τελευταίο βαγόνι του τρένου» πριν πέσει στον γκρεμό

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 01/05/2015 16:10:20

    https://youtu.be/ax7M9RuuGwU Καλο Μηνα!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ρηνα 01/05/2015 20:26:57

      Καλό μήνα Ρήνα. https://www.youtube.com/watch?v=JSw6XjJxmAQ

  2. greg avatar
    greg 01/05/2015 16:28:50

    Σχέδιο Β ή σενάριο καταστροφής, πραγματικός κίνδυνος ή φοβέρα γιά συνετισμό, ότι καί νά 'ναι, τό θέμα είναι ότι έχουν πάρει χαμπάρι τήν κατάντια μας, ότι δλδ δέν είμαστε άξιοι ούτε νά επιβιώσουμε μόνοι μας καί σκέφτονται νά μάς ελεήσουν γιά νά μήν ψοφήσουμε. Πάντως ο περήφανος λαός σήμερα τό γλεντάει σάν νά μήν τρέχει τίποτα. Ή μήπως σάν νά μήν υπάρχει αύριο;

  3. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 02/05/2015 09:48:06

    Αν είναι να πάψουμε να πληρώνουμε τους δανειστές με παραμονή της χώρας στο ευρώ, με εισαγωγή κάποιου είδους εσωτερικών ελέγχων και παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας, προκειμένου να αποφευχθεί η κατάρρευση των τραπεζών και να παρασχεθεί βοήθεια στον πληθυσμό, σημαίνει οτι θα έχουμε πετύχει το κούρεμα του χρέους κατά 100%!!! και την εξασφάλιση της ρευστότητας των τραπεζών με ανοιχτά τα ΑΤΜ, ώστε να μην χρειάζονται περαιτέρω περικοπές... Σαν καλό ακούγεται... Θα το δεχτούν οι Βάιντμαν-Σόιμπλε?

    • airman avatar
      airman @ οδυσσεύς Κ. 02/05/2015 10:13:55

      Καλημέρα! Και όνειρα ... γλυκά!

    • това́рищ Θόδωρος avatar
      това́рищ Θόδωρος @ οδυσσεύς Κ. 02/05/2015 10:57:42

      "...με εισαγωγή κάποιου είδους εσωτερικών ελέγχων...": Ναι, με τον Σόιμπλε ΥΠΟΙΚ της Ελλάδας!... "...παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας...": Δλδ. σαν τι? Κούτες με φάρμακα και γαλέτες, container με εμφιαλ. νερά? "..προκειμένου να αποφευχθεί η κατάρρευση των τραπεζών...": Με τα παραπάνω θα αποφευχθεί η κατάρρευση των τραπεζών?!!..... Και σας ακούγεται και καλό.. Μάλλον θα αστειεύεστε!... Κε Οδυσσέα, είπαμε, αλλά όχι κι έτσι... Όλα τα πράματα έχουν κάποιο όριο. Μην το παρακάνουμε, δεν είναι η ώρα...

      • οδυσσεύς Κ. avatar