#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/08/2011 00:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H EKT θα παρέμβει αποφασιστικά στις αγορές



Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα ανακοίνωσε αργά το βράδυ της Κυριακής -μετά το πέρας της τηλεδιάσκεψης των κορυφαίων στελεχών της- ότι είναι έτοιμη να εφαρμόσει πρόγραμμα αγοράς ομολόγων. Πρόκειται για μία κίνηση την οποία ανέμεναν οι διεθνείς χρηματαγορές, κρίνοντας πως πιθανόν θα μπορέσει να σταματήσει τη διεύρυνση της κρίσης χρέους της Ευρωζώνης.

Σε σχετική ανακοίνωση η ΕΚΤ καλωσορίζει τις αποφάσεις της Ισπανίας και Ιταλίας -χώρες που βρίσκονται σήμερα στο επίκεντρο της κρίσης χρέους- να προχωρήσουν σε νέα δημοσιονομικά και διαρθρωτικά μέτρα και προτρέπει τις δύο κυβερνήσεις να προχωρήσουν στην εφαρμογή τους ταχέως.

Όπως μετέδωσε προηγουμένως το Reuters, το σύστημα των κεντρικών τραπεζών  της Eυρωζώνης αποφάσισε να επέμβει αποφασιστικά στις αγορές ώστε να ανταπεξέλθει στην κλιμακούμενη  κρίση του χρέους, δήλωσε  ευρωπαϊκή πηγή, μετά το πέρας της τηλεδιάσκεψης της ΕΚΤ.

Κατά τη διάρκεια της διάσκεψης, οι αξιωματούχοι εξέτασαν ενδελεχώς την κατάσταση που επικρατεί στην Ισπανία και την Ιταλία, λαμβάνοντας υπόψη την ανακοίνωση που εξέδωσαν από κοινού η Γαλλία και η Γερμανία, μέσω της οποίας επανέλαβαν την δέσμευση που έχουν αναλάβει για τις ευρωπαϊκές οικονομικές μεταρρυθμίσεις, συμπλήρωσε η ίδια πηγή.

« Το σύστημα των κεντρικών τραπεζών της ευρωζώνης, θα επέμβει με μεγάλη αποφασιστικότητα στις αγορές  και θα ανταποκριθεί με έναν σημαντικό και συνεκτικό τρόπο», τόνισε η πηγή, συμπληρώνοντας ότι εντός ολίγου αναμένεται η ανακοίνωση της ΕΚΤ.

Reuters

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 08/08/2011 00:28:25

    Ανακοίνωση
    h--p://www.reuters.com/article/2011/08/07/us-ecb-italy-idUSTRE7762RD20110807

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Orestios 08/08/2011 00:42:11

      απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελλα η ανακοινωση!!!!!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ stanley@gr 08/08/2011 00:56:48

        Θα αυξήσουν τη ρευστότητα σε περιβάλλον λιτότητας.
        Ότι νά'ναι!!!!!!!

  2. Orestios avatar
    Orestios 08/08/2011 00:59:29

    Επιμένω ότι οι ανακοινώσεις Βενιζέλου είναι πιο κωμικές.
    «Η Ελλάδα μπορεί. Η Ελλάδα μπορεί να βγει από την κρίση. Μπορεί να βγει από τον φαύλο κύκλο, μπορεί να βγει από τη δημοσιονομική περιδίνηση, να ξαναγυρίσει σύντομα, σε ορατό χρόνο, σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης. Αυτό λέει το πρόγραμμα που εφαρμόζουμε»
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 08/08/2011 14:21:02

      "Είμαι ο Βαγγέλης και είμαι καλά!"

  3. stanley@gr avatar
    stanley@gr 08/08/2011 01:10:41

    χαζο παιδι χαρα γεματο, η ανακοινωση!!!!!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ stanley@gr 08/08/2011 14:22:06

      Από τους τίτλους σπουδών κρίνεται η σοβαρότητα; Δεν βλέπεις την κραυγελέα γελοιότητα της δήλωσης;

      Αν θέλεις υποταγή και ψοφοδεή ευρωλιγουρισμό, βρες τον εις την Εσπερίαν. Όχι εδώ.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/08/2011 10:51:54

    Μια ως συνήθως:
    Η Άνγκελα ταξιδεύει και διαλογίζεται, ο Νικολά αποφασίζει μόνος, μετά της το σφυρίζει στο ακουστικό, ο Ζάν Κλώντ κάνει τελικά αυτό που είχε σκεφτεί από την αρχή.
    Αργό το τρένο, αλλά πολύ προβλέψιμο το δρομολόγιο. Απορώ γιατί γκρινιάζουν οριμένοι τζαμπατζήδες.
    Τα επιτόκια δανεισμού Ιταλίας Ισπανίας ήδη έπεσαν γύρω στο 5,5 %.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/08/2011 11:35:25

    Στα Ισπανικά και Ιταλικά 10-ετή ομόλογα έχουμε σήμερα πτώση επιτοκίων -12 % (από περίπου 6,3 ΄% στο 5,5 %), στα Γαλλικά άνοδο 0,8 %, στα Γερμανικά άνοδο 4 %.
    Άν οι μεταβολές μεταφραστούν σε απόκλιση επιτοκίων (spreads), η κίνηση της ΕΚΤ αυξάνει δραματικά τη συνοχή της Ευρωζώνης ως προς το κόστος του χρήματος (ελαφρώνει τους "αδύνατους", επιβαρύνοντας τους ισχυρότερους).

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/08/2011 13:28:00

    Συνεχίζουν πτωτικά όλα τα επιτόκια ομολόγων χωρών "PIIGS". Καλό σημάδι ότι γύρισε πτωτικά και το επιτόκιο του Γαλλικού δεκαετούς, ενώ περιορίζεται η άνοδος και του Γερμανικού.
    Προς το παρόν, το καταπραυντικό φάρμακο λειτουργεί. Όμως ο δρόμος είναι μακρύς, τίποτε δεν έχει κριθεί. Τα χρηματιστήρια πέφτουν όλα - οι επενδυτές καταφεύγουν σε "ασφαλή λιμάνια" (χρυσό, Ελβετικό φράγκο).