17/05/2011 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

HΠΑ: «Η Ελλάδα δεν θα αφεθεί να καταρρεύσει»

Στήριξη στην Ελλάδα παρέχει η αμερικανική κυβέρνηση, διαβεβαιώνοντας ότι η χώρα δεν θα αφεθεί να καταρρεύσει, όπως δήλωσε η υφυπουργός Οικονομικών των ΗΠΑ, Λάελ Μπράιναρντ, σε γερμανική εφημερίδα.
«Το ΔΝΤ, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και οι χώρες της Ευρωζώνης έχουν συμφωνήσει με την κυβέρνηση της Αθήνας ένα σταθμισμένο πακέτο μέτρων», είπε η Λάελ Μπράιναρντ στη Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ, 17.5.11).

«Όλα συνηγορούν στη συνέχιση της στήριξης στα μέτρα της ελληνικής κυβέρνησης», είπε η Αμερικανίδα υφυπουργός που βρέθηκε για συνομιλίες στο Βερολίνο, όπως γράφει η «FAZ"

Η κ. Μπράιναρντ εκτίμησε ότι η ελληνική κυβέρνηση παραμένει στην πορεία της. «Ως εκ τούτου έχω μεγάλη εμπιστοσύνη ότι τα προβλήματα παραμένουν διαχειρίσιμα», πρόσθεσε. Κατά την άποψή της, σε σύγκριση με το μέγεθος της Ευρωζώνης, οι προκλήσεις παραμένουν σε διαχειρίσιμο πλαίσιο.

Η κ. Μπράιναρντ απέφυγε πάντως να δεσμευτεί, αν η κυβέρνηση της Ουάσιγκτον είναι διατεθειμένη να συναινέσει σε επιμήκυνση ή σε διεύρυνση της βοήθειας προς την Ελλάδα, παραπέμποντας στην έκθεση της τρόικας για την αποτίμηση της πορείας των μεταρρυθμίσεων.

Η Αμερικανίδα υφυπουργός Οικονομικών αντέκρουσε σθεναρά κάθε σύγκριση του ελλείμματος της Ελλάδας με το έλλειμμα των ΗΠΑ και διαβεβαίωσε ότι οι ΗΠΑ θα συνεχίσουν να συνεργάζονται στενά με τους ευρωπαίους εταίρους.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2011 15:00:05

    Χα! Να τα μας...

    Α, ρε Τζέφρυ, μια χαρά το παίζεις το ρολάκι που σου ανέθεσαν. Θα γραφείς εις τας δέλτους της Ιστορίας ως ο άνθρωπος που ανέλαβε να διαλύσει το ευρώ...

  2. Σίγουρος avatar
    Σίγουρος 17/05/2011 15:06:02

    Τώρα κι αν σιγουρεύτηκα... (ν' ανησυχώ περισσότερο)

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/05/2011 15:09:32

    και αν υπήρχε η ελάχιστη αμφιβολία τώρα ήρθε η πανηγυρική επιβεβαίωση για τον αχυράνθρωπο

    να τον χαίρεστε όσοι τον ψηφίσατε !

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2011 15:34:16

    Να δείτε που ο ΓΑΠ θα σκληρύνει τη στάση του έναντι του "ευρωπαϊκού σκέλους" της τρόικας. Θα επικαλεστεί τις αντιδράσεις, οι ευρωπέοι θα κόψουν τη δόση, κι εκείνος "αναγκασμένος" πια θα τρέξει στις ανοιχτές υπερατλαντικές αγκάλες.

    Και θα το πουλήσει και στο πόπολο ως... νέο Σχέδιο Μάρσαλ, το οποίο θα έχει καταφέρει να εξασφαλίσει με το "διεθνές κύρος" του και την "κινητικότητά" του ως πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς...

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Αυριανιστής 17/05/2011 15:49:14

      Καθόλου άδικο δεν έχεις , αποδεικνύεται ο πιο πολύτιμος σοσιαληστής υποχείριο της υπερδύναμης.
      Ακόμη βέβαια γιατί,μηδένα προ του τέλους μακάριζε(που είναι και επίκαιρο)!!
      Όμως μεγάλη αλήθεια είναι οτι και τα πιστόλια έχουν βγεί πλέον για τα καλά στο τραπέζι, και οι μπαλωθιές δίνουν και παίρνουν με την αρχή να την έχει κάνει ο ΓΑΠ απο πέρυσι όπως θυμόμαστε με κάτι ξώφαλτσες προς τους εταίρους μας.
      Κουλουβάχαρτα θα γίνουμε στο τέλος..

  5. undercover gpr avatar
    undercover gpr 17/05/2011 15:49:22

    Δηλαδή ρε πολυσχολιαστές , αν έλεγαν "σας γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια, να κι αν καταρρεύσετε , να κι αν δεν καταρρεύσετε" θα έπρεπε να νοιώσουμε υπερήφανοι να υποθέσω?

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ undercover gpr 17/05/2011 16:03:46

      Ο αρχαίος είσαι ? Αυτό μας κρύβεις, εξ ου το αντερκάβερ ? ))

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ http://neotera.wordpress.com 17/05/2011 18:19:45

        Πως γίνεται εδώ μέσα να μαζεύονται όλα τα super λαγωνικά ρε Φξ'ες?

        Απα παπα , τα μυρίζεσαι κάτι τέτοια κόλπα ε?

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 19:44:56

    Ολα αυτα μεχρι να βγει κανενα βιντεο αμερικανικης προελευσης περι αλλων ΥΠΟΓΕΙΩΝ συζητησεων !!!

    Δε δινω καμια σημασια. Βαλανε φυλακα ( και καλα εκακαν ) αυτον που εβγαλε το ΓΑΠ στο κλαρι... τι θετε τωρα??

    ΠΠ

  7. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 17/05/2011 21:23:18

    Καλά, γιατί τρελαίνεστε; Ευνοϊκή δήλωση ήταν αυτή. Αν θέλετε να κριτικάρετε σώνει και καλά, έχετε άλλα τόσα θέματα! Π.χ τον αριστερούλη Λαζόπουλο που δίνει κι απόψε ρεσιτάλ υποκρισίας, περνώντας τους Έλληνες για χαζόπουλους.

  8. ΚΟΥΡΗΤΗΣ avatar
    ΚΟΥΡΗΤΗΣ 17/05/2011 21:23:59

    ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΑΙΝΟΜΕΝΗ ΑΥΤΗ ΚΙΝΗΣΗ.

    ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΔΕΙΤΕ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ Η ΣΥΛΛΗΨΙΣ ΤΟΥ Dominique Strauss Kahn
    http://isxys.blogspot.com/2011/05/dominique-strauss-kahn.html

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΣ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΠΙΕΖΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΓΕΩΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΣΚΕΨΕΩΣ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ ΜΑΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ ΑΓΚΑΛΕΣ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΗΓΕΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ (ΠΡΟΠΑΡΑΜΟΝΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ, ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ) ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΛΕΓΟΜΕΝΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.

  9. George avatar
    George 24/05/2011 15:49:13

    Εεε,,,αμα είπαν οι ΗΠΑ οτι δεν θα βουλιάξουμε....τότε θα κοιμόμαστε ησυχοι