#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2011 22:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Goldman Sachs : "ξεχάστε μέρος του δανείου της Ελλάδας.."

Διαβάστε τι δήλωσε σύμφωνα με το γερμανικό  The Local στην Bild,  κορυφαίο στέλεχος της Goldman Sachs στην Ευρώπη.



To γερμανικό αφεντικό της κορυφαίας επενδυτικής τράπεζας των ΗΠΑ Goldman Sachs, ζήτησε σήμερα, να συγχωρεθεί εν μέρει το χρέος της Ελλάδας , για να σωθεί τό έθνος της Μεσογείου από πιθανή χρεοκοπία.

“Δεν πρέπει να δημιουργηθεί μια αφερέγγυα Ελλάδα . Πρέπει επομένως να γίνει αναχρηματοδότηση ή αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους. Μάλλον δεν υπάρχει άλλος τρόπος γύρω από αυτό, είπε το αφεντικό της Goldman Sachs, Α.Dibelius στην καθημερινή Bild.
Τα σχόλιά του έρχονται καθώς η καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ είναι διατεθειμένη να αποκαλύψει την πολυαναμενόμενη πρότασή της για την μεταρρύθμιση της ευρωζώνης, στους συναδέλφους της ηγέτες , σε γεύμα στις Βρυξέλλες την Παρασκευή.
Αναδιάταξη ή αναδιάρθρωση θα σήμαινε τη δημιουργία νέων δανείων για την Ελλάδα, με πιο γενναιόδωρους όρους από αυτούς των σημερινών δανείων, με στόχο την αποκατάσταση της πιστοληπτικής ικανότητας στην Ελλάδα, αν και θα υπάρξει κόστος για τους Ευρωπαίους εταίρους, όπως η Γερμανία που χρηματοδοτούν τα δάνεια.
Ο Dibelius, ο οποίος ηγείται της τράπεζας Goldman Sachs, στη Γερμανία, την Αυστρία, τη Ρωσία και την Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη, είπε ότι παρόλο που η Ελλάδα παράγει μόνο το 2 % της συνολικής οικονομίας της Ευρώπης, είχε γίνει ένα σύμβολο για την κρίση χρέους του ευρώ και κατά συνέπεια δεν θα μπορούσε να επιτραπεί να αποτύχει.
”Δεν πρέπει να φτάσουμε σε μια κατάσταση στην οποία ένα μεγάλο νομισματικό σύστημα θα αποτύχει.” Ως η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης και ο ισχυρότερος που βγαίνει από την παγκόσμια ύφεση, η Γερμανία έχει μια τεράστια ευθύνη, είπε.
«Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η Γερμανία έχει μέχρι στιγμής ωφεληθεί πολύ περισσότερο από την κρίση του χρέους . Τα οφέλη είναι τόσο μεγάλα, η Γερμανία είναι τόσο ισχυρή σήμερα, που θα μπορούσε σχεδόν θεωρητικά να προσφέρει την αναδιάρθρωση της Ελλάδα από μόνη της. "

http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2011/02/goldman-sachs.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 04/02/2011 22:23:41

    ΟΙ Γερμανοί φορολογούμενοι δεν το βλέπουν ακριβώς έτσι. Ο λαός τους δεν έχει κερδίσει προς το παρόν από τα υπερκέρδη της Γερμανίας. Φυσικά η ηγεσία της παρά την αντίθετη ρητορική ξέρει ότι δεν έχει όφελος απο τη συνολική κατάρρευση χωρών μελών της Ευρωζώνης, μάλλον ζημιά θα έχει. Θέλοντας να έχει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο, θα βοηθήσει την κατάσταση με σκληρούς, ίσως αβάσταχτους για μας όρους. Σε κάθε περίπτωση, θέλουν και τη βιομηχανική τους παραγωγή να συνεχίσουν να πουλούν κι εργολαβίες να συνεχίσουν να παίρνουν. Μην εκπλαγούμε λοιπόν αν δούμε τη Siemens να πληρώνει κάποιο σεβαστό ποσό στην Ελλάδα δίκην αποζημιώσεων για τις μίζες....και μετά business as usual....

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/02/2011 22:39:47

    Η απραξία του πρώτου 6 μήνου, η υποθήκευση, η εκχώρηση της πρωτοβουλίας σε αυτούς που έχουν αντίθετα συμφέροντα, δεν θα κουραστώ να λέω, ήταν και είναι έγκλημα.

    Δεν στηρίζονται 300 ή 350 δις με το ΑΕΠ σε συρρίκνωση και δημοσιονομική προσαρμογή.

    Δεν διορθώνονται Πασοκιές 30 ετών σε 1 ή 3 χρόνια και καιρό ύφεσης

    Δεν είναι εφικτά τα ποσοστά ΑΠΕ που λένε οι Πράσινοι Μακάκες

    1 + 1 = 2. Ακόμα και με ημιμαθείς κόπανους σοσιαληστές.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ archaeopteryx 04/02/2011 23:05:52

      Αρχαίε

      Τι μου λέει ότι μετά το γεωπολιτικό ηφαίστειο που υπάρχει στην γειτονιά μας όσοι μιλούσαν για τιμωρία της άσωτης Ελλάδας αρχίζουν να τα μαζεύουν.

      Μάλλον θα ήταν παραφροσύνη σε μια ασταθή Μεσόγειο να προστεθεί με κοινωνικές αναταραχές και ένα κράτος της Ευρωζώνης.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Aris. A 04/02/2011 23:39:16

        Έχει ξανασυμβεί και παλιότερα. Χρωστούσαμε, χρωστούσαμε, έγιναν κάτι πόλεμοι και μας ξεχάσανε... Αλλά έχει άλλο τίμημα.

        Δεν πληρώνω

        • tiramola avatar
          tiramola @ archaeopteryx 05/02/2011 00:00:34

          Και πότε θα πληρώσεις?

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 05/02/2011 00:48:19

            Δεν Πληρώνω (ξύπνα, κατά βάθος ούτε εσύ θες να πληρώνεις, αλλά δεν το έχεις καταλάβει)

          • tiramola avatar
            tiramola @ archaeopteryx 05/02/2011 00:52:43

            και αν μείνω άνεργος, θα με δανείσεις εσύ?

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 05/02/2011 00:56:54

            τέκνον μου, πιστέυεις στην Κλιματική Αλλαγή;

            Πίστεψε και θα χορταίνεις πιλάφι!

            Αστα τιραμόλα, τα πράγματα δεν πάνε πολύ καλά... Σύννεφα γύρω γύρω. Μην υποτιμάς τα ζόρια της ύφεσης και τον κίνδυνο της υποχώρησης της Ρώμης

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ tiramola 05/02/2011 00:58:16

            Άνεργοι θα μείνουμε όλοι έτσι όπως μας πάει το διοπτροφόρο γιουσουφάκι των τροϊκανών ναζί. Δεν τη γλιτώνουμε. Εσύ βέβαια την έχεις κάνει τη φτιάξη σου, ας είναι καλά η Ιπποκράτους και το μπλακμπέρι της.

          • tiramola avatar
            tiramola @ tiramola 05/02/2011 01:00:33

            Μη μου λες δεν πληρώνω, γιατί αν μείνω άνεργος και δεν υπάρχει κοινωνικό κράτος να με "μαζέψει" έστω για λίγο, θα στη πέσω και άντε να μαζευτούμε μετά.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ tiramola 05/02/2011 01:04:44

            Ρε αρχαίε, δεν το κατάλαβες τόση ώρα; Ο τιραμόλα θέλει να πληρώνεις, για να υπάρχει κοινωνικό κράτος! Προφανώς αυτό το κοινωνικό κράτος το διατηρούν οι μιζομπομπολαίοι από το υστέρημά τους, γι' αυτό πρέπει να τους πληρώνουμε, για να τους ενισχύουμε τους ανθρώπους!

            Άσε που, ειδικά τον τελευταίο χρόνο, η κυβέρνηση στέκεται ακοίμητος φρουρός του κοινωνικού κράτους. "Για το σοσιαλισμό αγωνιζόμαστε όλοι", όπως έλεγε και ο πρωτεργάτης της Αλλαγής Γιάννος Παπαντωνίου...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 05/02/2011 01:07:36

            Товарищ tiramola, αυτοί που θα την πέσουν είναι αυτοί που δεν έχουν και δεν πληρώνουν. Αυτοί που καταλαβαίνουν το αδιέξοδο. Η ανειλικρίνεια φέρνει οργή. ΔΕΝ το έχεις καταλάβει ότι είμαι τούρμπο λόγω ανειλικρίνειας;

            Δεν έχω, δεν πληρώνω. Να φύγει το ψέμα, κι ας είμαι στον δρόμο. Μου αρέσει ο δρόμος

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 05/02/2011 01:09:31

            Αυριανιστή, ποτέ μου δεν ήμουν εμπαθής κατά του ενός ή άλλου ιδεολογικού κόλπου. Αλλά κατάφερα σε 10-12 μήνες να γίνω τόσο αντισοσιαλιστής, που με ανησυχεί.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 05/02/2011 00:49:51

            άσε που ψάχνω να βρώ την συμβουλή μου προς ΓΑΠ και ΚΚ πριν τις εκλογές. Θα την κάνω κορνίζα!

        • Orestios avatar
          Orestios @ archaeopteryx 05/02/2011 00:08:42

          Αρχαίε, στον "οικονομικό πόλεμο" η αντίσταση στην κατοχή γίνεται με το σύνθημα "δεν πληρώνω"

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Orestios 05/02/2011 00:48:41

            Δεν Πληρώνω

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 05/02/2011 00:33:30

    Η ελεγχόμενη χρεωκοπία είναι πολύ πιθανή.

  4. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 01:14:20

    Για να βγεί να πεί η Goldman Sachs τέτοια σημαίνει πως τα έκανε το GAP χειρότερα κι από σκατά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 05/02/2011 01:17:40

      Μπα. Σημαίνει ότι το τάραγμα με την κουτάλα πλησιάζει στο τέλος. Φόρμουλα έψαχναν. Εάν είχαμ εμείς την πρωτοβουλία, θα είχε τελειώσει, ΟΧΙ ΑΝΩΔΥΝΑ, αλλά, εκτιμώ, λιγότερο ανώδυνα για την Ελλάδα, από ότι τώρα.

      Εκτός εάν μας τα χαρίσουν και μας δώσουν και ένα φιλάκι. Χλωμό. Πολύ χλωμό, με την υποθήκη του Απριλίου. Η υποθήκη είναι το έγκλημα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 05/02/2011 01:46:40

        Τίποτε δεν χαρίζεται από την Goldman Sachs.
        Tα καλαμάρια της είναι μόνο για να ρουφάνε.
        Λες να σώθηκε από το GAP η εταιρία είς βάρος της Ελλάδας και των Ελλήνων με εκείνο το Τ+10 και τις λοιπές ματσολιές?

  5. stroumfaki avatar
    stroumfaki 05/02/2011 01:21:04

    ”Δεν πρέπει να φτάσουμε σε μια κατάσταση στην οποία ένα μεγάλο νομισματικό σύστημα θα αποτύχει.”

    Απο το οποίο σύστημα αυτοί βγάζουν μόνο κέρδη..... Πολλά κέρδη......

    Φανταστείτε τη δύναμη θα είχε ένας "αληθινός" πρωθυπουργός όμως, αν πήγαινε στις Βρυξέλες και τους έλεγε:

    "Κύριοι, παρά το νοικοκύρεμα που είμαστε διατεθειμένοι να πράξουμε, το χρέος αυτό και τα ελλείματα είναι αδύνατο να μειωθούν, άρα .....(εκεί αγριέυει) ή θα κόψουμε το χρέος με τους δικούς μου όρους ή θα πρέπει να σκεφτούμε περισσότερο τον έλληνα πολίτη και την κοινωνία γενικότερα και μετά τις τράπεζες. Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε, δυστυχώς θα πρέπει να σας αφήσω τώρα γιατί έχω πολύ δουλειά στη χώρα μου και περιμένω τις απαντήσεις σας......"

    Φανταστείτε τώρα τι θα γινόταν μετά......

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ stroumfaki 05/02/2011 01:23:37

      δεν το φοβάμαι καθόλου. Ο αληθινός πρωθυπουργός, θα έβαζε το τεφτέρι, θα έλεγε τόσα έχω, τότε, τόσα θα παίρνετε, ως τότε ευχαριστώ για την υπομονή. Εχοντας κάνει τα εσωτερικά κουμάντα του με τις εδώ τράπεζες και το εδώ κεφάλαιο. Κολλάει στο ότι δηλωνει σοσιαλιστής. Το κεφάλαιο είναι κακό. (Παρά μόνο εάν είναι ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ)

  6. ZXSpectrum avatar
    ZXSpectrum 05/02/2011 02:04:17

    Δυστηχως ο κοσμος δεν εχει ολα τα δεδομενα για να αποφασισει. Αν ειχε επιγνωση... 1% of the people own 75% of the wealth but the rest 99% hold 99% of the votes

  7. zame avatar
    zame 05/02/2011 12:41:50

    ακουσα πως
    10.000.000 Γαλλοι θυματα της Στεγαστικης Κρισης.!
    Μαλλον προφανεστατα ειναι μονον η Αρχη..
    στο “ΤΣΟΥΝΑΜΙ” που προκαλεσε με την Αδηφάγα Απληστια Κερδους αυτο το ΑΘΛΙΟ
    Χρηματο-Πιστωτικο-Νομισματικο Συστημα που Κυβερνα των Πλανητη.
    Η Λαικη Δισαρέσκεια Φουντωνει Εξαιρετικά Επικινδυνα & γοργα καλυπτωντας σχεδον ολες τις γωνιες του Πλανητη. απορροφοντας συνχρονως τα θυματα Ανεργιας που αφηνη πισω της αυτη η Αλογιστη Διεθνοποιηση Μεταφορας Μεγαλων Κεφαλαιων Εξαγοραζοντας τις Παραγωγες και τους Πορους των Κρατων.
    Οι Λαοι Ξεσηκωνονται απο την συνεχιζόμενη υποβάθμιση του βιοτικού τους επιπέδου συνοδευομενη απο την εξαθλιωση & την προσβολη της Ανθρωπινης Υποστασης.
    Ανέλπιστα & Απρόσμενα γρήγορα φτάνει ο καιρός που δεν θα μπορούν ούτε να ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ πλέον χωρίς την συνοδεία μισθωμένου στρατού όλοι αυτοί οι ΕΤΑΙΡΙΟΚΡΑΤΕΣ.
    Πιθανόν να μην Απολαύσουν το "Θεάρεστο Έργο"-εμενα μου θυμηζει το γνωστο προσφατο- ΝΟΝΙΜΟ&ΗΘΙΚΟ της “Νομιμοφανούς” Απόκτησης του Πλανήτη.
    λόγω της ΑΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΔΗΦΑΓΑΣ ΑΠΛΗΣΤΙΑΣ..που τους ΠΡΟΔΩΣΕ πριν Ολοκληρώσουν τον ΣΤΟΧΟ τους.
    ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Τροπος Αποφυγης του Προφανους "Μακελεματος"
    ειναι αυτη η ΜΕΓΑΛΗ “Μολιβια” σε ΟΛΑ τα ΧΡΕΗ του Πλανητη..
    Απενατι τους. και απεναντι στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΣΤΑΘΕΙΑ.

    ΟΧΙ ΜΙΑ ΑΦΕΡΕΓΓΥΑ ΕΛΛΑΔΑ...ΑΛΛΑ ΑΦΕΡΕΓΓΥΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ..
    ΟΧΙ ΑΝΑΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ.....ΑΛΛΑ ΧΑΡΙΣΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΕΗ..
    ..ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΙΟ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟΣ & ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟΣ..
    ΕΠΑΝΑΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ του ΧΡΗΜΑΤΟ-ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ-ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ.

  8. ares avatar
    ares 05/02/2011 22:59:51

    κατά τ' άλλα την προσπάθεια της Σ. Σακοράφα την θάψαμε όλοι μαζί....!

  9. Χρυσόθεμις avatar
    Χρυσόθεμις 06/02/2011 01:17:53

    Το ΔΝΤ θα ήταν, ταυτόχρονα,έπρεπε να κάνει έπρεπε να κάνει ένα δάνειο με επιτόκιο 3% του ΑΕΠ, καθώς τα ελληνικά είναι μόνο 2% της συνολικής ευρωπαϊκής οικονομίας.
    Σήμερα, προτείνεται ένα αποπληρωμής έως 10 έτη είναι ανθρώπινο, αλλά τρελός.
    Η ιδέα της Goldman Sachs σήμερα είναι εξαιρετική, με την προϋπόθεση ότι τόσο το ΔΝΤ για την υλοποίησή της, με άμεση μείωση του συντελεστή και αποφεύγοντας τη μεγάλη επιστροφή σε δέκα χρόνια.