#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2012 15:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eurostat: Στο 150,3% του ΑΕΠ το δημόσιο χρέος της Ελλάδας το δεύτερο τρίμηνο του 2012



Στο 90% του ΑΕΠ ανήλθε το δεύτερο τρίμηνο του 2012 το συνολικό δημόσιο χρέος της ευρωζώνης, έναντι 88,2% του ΑΕΠ το πρώτο τρίμηνο και 87,1% πριν από ένα χρόνο, σύμφωνα με στοιχεία της Eurostat που δόθηκαν σήμερα στη δημοσιότητα.

Στην ΕΕ των 27 κρατών μελών, το δημόσιο χρέος ανήλθε στο 84,9% του ΑΕΠ το δεύτερο τρίμηνο του 2012, έναντι 83,5% του ΑΕΠ το πρώτο τρίμηνο και έναντι 81,4% του ΑΕΠ πριν από ένα χρόνο.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, το δεύτερο τρίμηνο του 2012, το υψηλότερο επίπεδο χρέους στους «27» κατέγραψαν η Ελλάδα (150,3%), η Πορτογαλία (117,5%) και η Ιρλανδία (111,5%), ενώ το χαμηλότερο καταγράφηκε στην Εσθονία (7,3%), στη Βουλγαρία (16,5%) και στο Λουξεμβούργο (20,9%).

Ειδικότερα, στην Ελλάδα το χρέος αυξήθηκε από 136,9% το πρώτο τρίμηνο του 2012 σε 150,3% το δεύτερο τρίμηνο. Το δεύτερο τρίμηνο του 2011 το ελληνικό δημόσιο χρέος ανερχόταν σε 158,8% του ΑΕΠ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. armageddon avatar
    armageddon 24/10/2012 16:15:37

    Πόσο ήταν το 2009? 115 τα εκατό...Κατά τα άλλα ο Καραμανλής κατέστρεψε την χώρα..

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ armageddon 24/10/2012 18:08:19

      Πες τα ρε φίλε!!!! Μπήκαμε σε μία απίστευτη περιπέτεια με χρέος λίγο πάνω από το 110%, ένα χρέος με το οποίο πάνω κάτω ζούμε 30 χρόνια, από τότε που το δημιούργησε ο Ανδρέας Παπανδρέου.

      Και τι κατάφερε ο υιός του; Να μας βάλει σε μία πορεία καταστροφής της οικονομίας με παράλληλη αύξηση του χρεόυς μέχρι το .... 180% με προοπτική να πέσει στο ... 120% το ...2020!!!!!!!

  2. σταρατα avatar
    σταρατα 24/10/2012 18:13:56

    αυτός είναι ακριβώς ό λόγος πού τό δντ στήν έκθεση του θά αναφέρει οτί είναι μή βιώσιμο τό χρέος μέ αποτέλεσμα μή χρηματοδότηση αρά ξέχνα πρός τ'ο παρών τήν δοσή.default. κούρεμα αρά νέα μνημόνια κτλπ.αντώνη κατί δέν πάει καλά μέ τό ταμείο τόν υδραγονοθράκων.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/10/2012 18:27:46

    To εντελώς αποτυχημένο "κούραμα" (PSI) των αρχών του 2012, δηλαδή η πολιτικάντικη βλακεία των Μέρκελ-Σαρκοζύ (Ντωβίλ), φυσικά δεν μπορεί να διορθωθεί με άλλο "κούρεμα".
    Για να θεραπευθείς από δηλητηρίαση χρειάζεσαι αντίδοτο, όχι πιό πολύ δηλητήριο.
    Η αποτυχία του PSI οφείλεται στην καταστροφή της εμπιστοσύνης που προκάλεσε (σε όλη την Ευρώπη) και στην συνέπειά της, την επιτάχυνση της πτώσης του ΑΕΠ. Ένα νέο "κούρεμα" διακρατικών δανείων θα καταστρέψει και τα τελευταία ψήγματα εμπιστοσύνης στην Ευρωζώνη και θα φέρει σύγκρουση όλων με όλους (π.χ. της Ελλάδας ακόμη και με την Ισπανία ή με την Ιταλία - δανείζονται πανάκριβα για να μας δανείσουν, θα τους "κουρέψουμε" και από πάνω;).
    Τα αντίδοτα που προσφέρονται είναι ποικίλα (επαναγορά ομολόγων στην δευτερογενή, μείωση επιτοκίων ή παράταση χρόνου χάριτος ή αποπληρωμής διακρατικών δανείων ή συνδυασμός αυτών). Και προπαντός, η αναγγελία και μόνον μιας άλλης Ευρωπαικής πολιτικής, με αναπτυξιακή προσφορά ρευστότητας

    • σταρατα avatar
      σταρατα @ Ο Θείος 24/10/2012 18:43:08

      συμφωνό μέ τήν ανάλυση. υπάρχει ένα ερώτημα πού είναι τό εξής τό δντ θέλει κούρεμα στήν ευρωπαική κεντρική τράπεζα . ό λόγος βέβαια είναι τό μερίδιο τόν μελλοντικών πόρων.τοσό κόπο εκανέ ό γαπ γιά τό δντ.καί τώρα ό αντώνης τά αλλάζει .αυτός είναι βέβαια καί ό λόγος τής αντίδρασης τού βενιζέλου.καί αν υπάρξη πρόβλημα στό ψήφισμα μέ τά μέτρα από τόν βενιζέλο θά είναι καί όχι από τόν κουβέλη

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ο Θείος 25/10/2012 02:48:51

      Τυχόν δεύτερο κούρεμα, κουρεύει κυρίως τους Γερμανούς και τους συν αυτοίς. Γιατί, ακόμα και άν πάρουν τα σκάγια και τον Ιταλό και τον Ισπανό, ε μετά για να ισοφαρίσει, θα κουρέψει κι αυτός τον Γερμανό! (Ελπίζω να μην πάσχεις από πίεση και στα λέω αυτά!)

      Το σημαντικό είναι ότι τυχόν νέο κούρεμα δεν κουρεύει Έλληνες. Εμείς ότι ήταν να πάθουμε, το πάθαμε από το πρώτο (ασφαλιστικά ταμεία και ανακεφαλαιοποίηση τράπεζών). Από την άλλη, εσύ να μη φοβάσαι τυχόν κούρεμα, γιατί και κούρεμα να μη φάτε τώρα, η ιστορία έχει πολύ χειρότερα ράμματα για τη γούνα σας ούτως ή άλλως.

  4. Ιπποκράτης Χατζηαγγελίδης avatar
    Ιπποκράτης Χατζηαγγελίδης 05/11/2012 19:08:42

    Όσοι είτε δεν ξέρουν να διαβάσουν τις στατιστικές είτε πουλάνε παραμύθι, ας μας πούνε πως και γιατί αυξήθηκε το χρέος κατά 100.000.000.000 την 5ετία Καραμανλή. Εάν δεν έφταιγε ο Καραμανλής, αλλά πλήρωνε τα λάθη του Σημίτη, γιατί δεν βγήκε να το πει; Όποιος και να έφταιγε, γιατί περίμενε 5 χρόνια, μέχρι το Σεπτέμβριο του 2009 για να μας πει ότι η κατάσταση είναι δύσκολη; Να τελειώσει το παραμύθι με τον αδικημένο και την γελοία παρέα του! Ο Πέτρος Δούκας τα έλεγε και τα έγραφε αλλά ο γελοίος Αλογοσκούφης χαμπάρι δεν έπαιρνε! Τα εγκληματικά λάθη(;) του Παπανδρέου και της δικής άθλιας παρέας δεν είναι συγχωροχάρτι για τον Καραμανλή!!!