04/02/2011 14:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eurostat: Κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά swaps!!!!

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει με τα αμφιλεγόμενα συμβόλαια ανταλλαγής χρέους (swaps) που σύναψε η Ελλάδα την περίοδο 2000-2001, ξεκαθαρίζει σε συνέντευξή του στα «Νέα» ο επικεφαλής της ευρωπαϊκής στατιστικής υπηρεσίας Eurostat .

«Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν υπάρχει με τα ελληνικά swaps, η υπόθεση έχει λυθεί», υπογραμμίζει ο Βάλτερ Ραντερμάχερ.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση ζήτησε πέρυσι από την Ελλάδα εξηγήσεις σε σχέση με τα swaps που είχε συνάψει με αμερικανικές επενδυτικές τράπεζες. Οι εν λόγω πράξεις επικρίθηκαν έντονα, με το σκεπτικό ότι επέτρεψαν στην Ελλάδα να αποκρύψει το ύψος του δημοσίου χρέους της για να ενταχθεί στην ευρωζώνη το 2001.

Δημοσίευμα των New York Times επικέντρωνε την κριτική του σε συμφωνία swap το 2001, που περιλάμβανε την πώληση μελλοντικών εσόδων από λαχεία και τέλη χρήσης αεροδρομίων σε ανταλλαγή με μετρητά.

Ο επικεφαλής της Eurostat τονίζει ότι, μετά την καλή συνεργασία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΤΑΤ.) και των αρμόδιων υπουργείων, τα όποια ανοικτά θέματα σχετικά με τα swaps έχουν καλυφθεί.

Ο Ραντερμάχερ διευκρινίζει ότι το 2008 η Eurostat είχε ζητήσει από όλα τα κράτη μέλη της ευρωζώνης να δηλώσουν αυτού του είδους τις συναλλαγές και ότι ενώ οι άλλες χώρες είχαν συμμορφωθεί, δεν συνέβη το ίδιο με την Ελλάδα.

«Δεν ισχύει αυτό που λέγεται ότι είμαστε πιο αυστηροί με την Ελλάδα, είναι παρεξήγηση ότι είμαστε πιο καθολικοί από τον Πάπα ή πιο ορθόδοξοι από τον Πατριάρχη», αναφέρει. «Απλά, οι κανόνες ισχύουν για όλα τα κράτη-μέλη.»

Πηγή: Reuters

ΣΧΟΛΙΑ

  1. STATHIS avatar
    STATHIS 04/02/2011 15:06:54

    Σαφώς και δεν έχει πρόβλημα (πλέον) η Eurostat , αφού τα συγκεκριμένα swaps ΣΥΜΠΕΡΙΕΛΗΦΘΗΣΑΝ στη πρόσφατη ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΝΩ αναθεώρηση του ελλείματος της Χώρας .!!!!! Υπ' αυτές τις συνθήκες (υπολογισμού και χρέωσης) κανένας δε θα είχε πρόβλημα . (Εκτός φυσικά από τον Ελληνικό Λαό όπου εκτός από προβληματισμένος , μετά από τέτοιου είδους δημοσιεύματα , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ & τουλάχιστο Μ.........Σ.) !!!!!!


    *Μιά άποψη.- (με μνήμη )

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 15:16:00

    τι να πουν?? να βαλουν αυτογκολ ?? μακακες ειμαστε εμεις και οχι αυτοι.. πελατες της GS ειναι.. και καρεκλοκενταυροι..
    δε μου λετε που κολλαει αυτο το ποστ με το πιο πανω ???
    "Για πολιτικούς λόγους καθυστερεί η μείωση κατά το ήμισυ του χρέους της Ελλάδας !!!"
    Σχιζοφρενεια.
    Τους εχει κανει ανεκδοτο το ΓΑΠ !!! χαχαχαχαχααααααααα
    Το εχουμε και γυμνασμενο να μην πιανεται στο -πολιτικο σκυψιμο !

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 15:17:18

      θ αποκτησει και νεους εναγωμενους ο Αυστριακος εκτος του σαυροΜιτη ??? χαχαχαα

      ΠΠ

  3. tiramola avatar
    tiramola 04/02/2011 15:22:27

    Θα έρθει σε επαφή με τον Σπίθα τώρα για κοινή δράση...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 15:24:24

      μη μου πεις οτι θεωρεις το Σημιτη αθωο θα καταρεευυυσωωωω

      ΠΠ

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 15:27:38

        Τον είχε αθωώσει πριν από μένα ο Καραμανλής.
        Τότε έπρεπε να καταρρεύσεις, τώρα είναι αργά...

        • STATHIS avatar
          STATHIS @ tiramola 04/02/2011 15:50:30

          ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ....... ΕΧΕΙ ΔΡΑΚΟΥΣ !!!
          Ας δούμε τι θακάνουμε σήμερα με τις "1000+1 νύχτες" ........ και αυτά με τους δράκους θα τα στείλουμε εκεί που πρέπει ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ !!



          *Μιά άποψη.-(.)(-)


          *Μιά άποψη.-

  4. Κρης avatar
    Κρης 04/02/2011 17:35:56

    Δεν θα γίνει η δίκη ;
    Μήνυση του Bloomberg κατά της ΕΚΤ για τα ελληνικά swaps

    http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=3&artid=91135
    ............................
    Δημοσιογράφοι του Bloomberg είχαν ζητήσει από την ΕΚΤ να δημοσιοποιήσει εκθέσεις στελεχών της σχετικά με το πώς χρησιμοποίησε η Ελλάδα τα swaps, το 2001, ώστε να μειώσει τεχνητά το δημόσιο χρέος της.

    Στις αρχές Νεομβρίου, ο πρόεδρος της ΕΚΤ Ζαν-Κλοντ Τρισέ επικαλέσθηκε τον κίνδυνο να προκληθεί αναστάτωση στις αγορές και γι' αυτό απόρριψε το αίτημα δημοσιοποίησης των εισηγήσεων.

  5. anonymous avatar
    anonymous 04/02/2011 17:56:14

    Το ότι δεν έγιναν εξεταστικές για τα ''greek statistics'' ούτε στο Ελληνικό ούτε στο Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο λέει πολλά.
    Μας εξευτέλισαν, μας διέλυσαν και τελικά το πέτυχαν με ψέματα όπως με ψέματα πέτυχαν και τον πόλεμο στο Ιράκ.