#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2010 19:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Aδιαφάνεια στα swaps παραδέχετα η Goldman Sachs


Από έλλειψη διαφάνειας χαρακτηρίζονται οι συμφωνίες swap της Goldman Sachs με την Ελλάδα και με άλλες χώρες, κατά τις οποίες "καλύφθηκε" τμήμα του κρατικού χρέους, παραδέχθηκε την Τρίτη ο γενικός διευθυντής της τράπεζας στις Ηνωμένες Πολιτείες Τζέραλντ Κόριγκαν, μιλώντας σε επιτροπή του βρετανικού κοινοβουλίου.

Ο κ. Κόριγκαν κλήθηκε να καταθέσει τη βρετανική επιτροπή στο πλαίσιο έρευνας για το ρόλο των τραπεζών στην χρηματοπιστωτική κρίση.

«Εκ των υστέρων μπορούμε να πούμε, για τις συγκεκριμένες υποθέσεις στο τέλος της δεκαετίας του 1990 και τις αρχές του 2000, πως από την πλευρά της διαφάνειας τα πράγματα μπορούσαν να ήταν και μάλλον θα έπρεπε να είναι καλύτερα» είπε το στέλεχος της αμερικανικής επενδυτικής τράπεζας και πρώην πρόεδρος της Fed Νέας Υόρκης.

«Εκείνες οι συναλλαγές ήταν πολύ συνεπείς και συγκρίσιμες με την καθιερωμένη συμπεριφορά και τα μέτρα που χρησιμοποιούσε η ΕΕ», προσέθεσε, επισημαίνοντας πως και άλλες τράπεζες παρείχαν τα ίδια σύνθετα χρηματοοικονομικά εργαλεία σε άλλες χώρες, ώστε να «τακτοποιήσουν» τα στοιχεία για το έλλειμμα και το χρέος

Μάλιστα, ο κ. Κόριγκαν είπε ότι στελέχη της αμερικανικής επενδυτικής τράπεζας ζήτησαν τις συμβουλές της κοινοτικής στατιστικής υπηρεσίας Eurostat και προέκυψε ότι δεν υπήρχε πρόβλημα.

«Η συμφωνία με την Ελλάδα είχε ως αποτέλεσμα τη μικρή μείωση, αλλά όχι ασήμαντη, του ελληνικού χρέους ως προς το ΑΕΠ», ανέφερε. Συγκεκριμένα, το ελληνικό εξωτερικό χρέος μειώθηκε κατά 2,367 δισ. ευρώ, με αποτέλεσμα το κρατικό χρέος να υποχωρήσει στο 103,7% από 105,3% του ΑΕΠ.

Η Goldman Sachs υπεραμύνθηκε τη Δευτέρα των συμφωνιών παραγώγων επί συναλλαγματικών ισοτιμιών με την Ελλάδα το 2001, που βοήθησαν στην μείωση του ελλείμματος της χώρας, λέγοντας ότι επρόκειτο για κοινή διαδικασία διαχείρισης κινδύνου, σύμφωνα με τους ισχύοντες τότε κανόνες στην ΕΕ.

«Η ελληνική κυβέρνηση δήλωσε, και συμφωνούμε, ότι αυτές οι συναλλαγές ήταν συνεπείς προς τις αρχές της Eurostat όσον αφορά την χρήση τους και την εφαρμογή τους την περίοδο εκείνη» ανακοίνωσε η επενδυτική τράπεζα.
www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 23/02/2010 22:54:00

    Πήγε να γίνει απάτη και τους πήραν χαμπάρι. Το θέμα είναι σοβαρό μιας και έγινε στο παρελθόν το 2001. Η δικαιοσύνη τί κάνει?

  2. Orestios avatar
    Orestios 23/02/2010 22:55:51

    Χθεσινό άρθρο
    http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703791504575079743591308292.html?mod=WSJ_Markets_section_Deals

  3. man8os avatar
    man8os 24/02/2010 01:52:32

    Ορεστιε την πατησαμε...
    Αυτο δεν επρεπε να βγει στην δημοσιοτητα. Αν νομιζεις οτι μεχρι τωρα μας την πεσαν ασχημα οι ξενοι, τωρα να δεις...
    Γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο ειναι το πληρες πακετο. Τωρα που βγηκε στη φορα θα βγουν και τα υπολοιπα. Και τοτε θα αντιμετωπισουμε μια μαινομενη Μερκελ και εναν σε αντιστοιχη διαθεση Νικολα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 24/02/2010 02:01:21

      Δεν μπόρεσα να το διαβάσω όλο το κείμενο γιατί δεν έχω συνδρομή.
      Αν το διάβασες, τότε θεωρώ δικαιολογημένη την αντίδρασή τους. Την αντίδραση των Ελλήνων θεωρώ αδικαιολόγητη γιατί δεν αντιδρούν στη οφθαλμοφανή πλέον εξαπάτηση. Δεν τους φτάνειπου ακούστηκαν τόσα ψέματα στις εκλογές? Τί πρέπει να γίνει για να πάρουν μπρός? Εισβολή?

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 24/02/2010 02:23:40

      Περιμενε τις ειδησεις αυριο μεθαυριο.
      Καλει ο Πετσαλνικος τον Γερμανο πρεσβυ στην βουλη. Θα μας περιποιηθουν αμεσως μετα. Ποιος εκανε την λαμογια? Η κυβερνηση Σημητη. Ποιος την ηξερε? Κανεις! Εκπληκτος την πληροφορηθηκε ο Αλογοσκουφης αμεσως αφου ορκιστηκε. Και υποθετω οτι τον ορκισανε να το κρατησει μυστικο οσο περισσοτερο μπορουσε...
      Εθνικο συμφερον βλεπεις.
      Και αν δεν εβγαινε ο ΓΑΠ, αλλα ηταν οποιοσδηποτε αλλος/αλλη στην θεση του δεν θα το μαθαινε ποτε κανεις, η αποπληρωμη θα γινοταν στα μυστικα.( Ισως να το μαθαιναν στις Βρυξελλες και αυτοι ψυθιριστα).
      Αλλα ο ΓΑΠ το εβαλε στοχο να μας φουνταρει...
      Τι να λεμε τωρα? Τι να προτοθυμιθουμε? Απο την στιγμη που ανελαβε ολα τα χειριστηκε ασχημα. Και βιαστηκε να μας αποκαλυψει την αποστολη του: να καταστρεψει την χωρα. 5 Οκτοβριου ανελαβε, μεχρι της 21 ειχε ανθεωρησει 7 μοναδες την προβλεψη για το ελειμα. Αν αυτο δεν ειναι εγκληματικο να γινετε την ωρα της εκτελεσης του προυπολογισμου, τοτε τι ειναι εγκλημα σε αυτον τον τοπο, και μαλιστα εγκλημα κατα του εθνους?

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 24/02/2010 02:36:16

      Δεν θελω να αναφερθω σε αλλα λογο εκτασης, αλλα ενα πραμα καταλαβα οτι ειναι εξισου εγκληματικο με το εγκλημα του 2009. Η εξεταστικη!
      Και την στιγμη της εξεταστικης,ολο τυχαια, λες και το εκανε ο Θεος βγαινει αυτο το αρθρο-αποκαλυψη, το οποιο θα οδηγησει σε ερευνα στα αρχεια της Γκολντμαν. Και οχι απο την Ελλαδα, αλλα απο την Αγγλια. Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο? Οτι βρουν θα βγει στους φινανσιαλ τιμες. Και θα ειναι η καταδικη μας. Θα πουνε οτι κοροιδεψαμε την Ευρωπαικη επιτροπη, οποτε ειναι ακυρη η υπογραφη τη συνθηκης.Δεν εγινε καλη την πιστη. Και εδω εχουν προβλημα! Δεν μπορουν να αμς βγαλουν εκτος ΟΝΕ, γιατι δεν προβλεπετε σχετικος μηχανισμος. Αλλα μπορουν να μας πεταξουν εκτος ΕΕ. Τετοιος μηχανισμος υπαρχει.
      Κα εμεις τι θα κανουμε για αυτο? Εθελουσια θα εκτοξευσουμε λασπη ο ενας εναντια στον αλλο, και καταθετοντας στοιχεια, τα οποια θα ανακαλυπτον οι Γερμανοι, και θα γινονται Τουρκοι...
      Κα θα βγουν κα αλλα στο βομο της εσωτερικης καταναλωσης. Και οταν ακουω αυτα περι Γερμανικων επανορθωσεων φρικαρω, επειδη γνωριζω αυτο που ελεγε η Τρεμη πριν την πιασει το πατριοτικο της:Οι Γερμανοι θα μας πληρωσουν γιατι ετσι συμβαινει συνηθως!
      Ποιος της ειπε να το πει αυτο? Ποσο τεραστια βλακια?? Και μετα σημερα: ανθεληνικη επιθεση απο την Γερμανια!
      Τι ειναι οι Γερμανοι? Μηχανιμα αναληψης ευρω? Για να συμαζευτουν εκει στο Μεγκα γιατι καθε μερα που περναει λενε και απο μια βλακια και κανουν χειροτερη την θεση της χωρας.
      ΚΑΝΟΥΝ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ. ΑΛΛΑ Η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΗΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΩΣ ΟΔΗΓΙΤΕΣ ΓΝΩΜΗΣ! ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΤΟ ΜΕΓΚΑ ΩΣ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΑΣΟΚΙΚΟ ΚΑΑΝΑΛΙ(ΓΝΩΣΤΟ ΠΛΕΟΝ) ΑΠΗΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 24/02/2010 02:39:10

      Μάνθε, τα λες πολύ ωραία. Μακάρι να ενημερώσεις και τους υπολοίπους που γνωρίζεις για τα τεκταινόμενα. Αν θυμάμαι καλά είσαι φοιτητής. Μίλα στους συμφοιτητές σου. Εκεί όπου εργάζομαι έχω συνεργάτες νέα παιδιά και απορώ με την απάθειά τους. Τους το έχω πεί ότι είναι απαθείς.
      Τα πράγματα θα πάρουν πολύ άσχημη τροπή. Τέτοια που δεν έχουμε ξαναζήσει. Κι αυτό εξ' αιτίας ενός πραγματικού μισέλληνα. Που προκειμένου να κάνει το κομμάτι του, γιατί αυτό κάνει, δεν διστάζει να οδηγήσει την Ελλάδα στην καταστροφή. Όλα τα περιμένω πια.
      Σε παραπέμπω σε αυτό που έγραψα παραφράζοντας τα λόγια του καταγέλαστου υπουργού στο άρθρο του Φαήλου.
      Όμως μην ξεχνάς είναι η ευκαιρία να ξεκαθαρίσει η ήρα από το στάρι.

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 24/02/2010 02:46:48

      Πολυ φοβαμε οτι συμφωνω μαζι σου Ορεστιε. Αναμενω μερικους πολυ δυσκολους μηνες. Και αν η ΕΕ δεν πιασει το τιμονι της Ελλαδας, διαισθανομαι απροβλεπτες ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ εντασεις μεχρι τον Χειμωνα. Και ΔΕΝ θα ειναι επ οφελεια του ΚΚΕ. Δεν θα εκτονοθει το συστημα μεσο της ηλιθιας διαμαρτυριας. Καλα θα κανουν να το ακουσουν οσο ειναι καιρος ακομα στην κυβερνηση,γιατι αν αργησουν, ο Δεκεμβριος του 2008 θα ειναι μικρο επεισοδιο.
      Καληνυχτα

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 24/02/2010 02:48:10

      Η συνθήκη της Λισσαβώνας προβλέπει την αποβολή μέλους από την ΕΕ. Και το Κόσοβο χρησιμοποιεί ευρώ κι ας μην είναι στην ΕΕ.
      Το σενάριο που λες μπορεί να παιχθεί. Όλα είναι πιθανά. Η Ελλάδα δεν έχει κανέναν δίπλα της και αυτοί που φαίνεται να στηρίζουν το GAP είναι έτοιμοι να τον κλωτσήσουν. Θα το δεις να γίνεται, αφού πρώτα κάνουν τη δουλειά τους.
      Κανεις δεν θέλει δίπλα του έναν προδότη άλλωστε.
      Ελπίζω σαν λαός να δείξουμε ότι διαφωνούμε με τις πολιτικές επιλογές της κυβέρνησης. Μίλα, γιατί όσο δεν μιλάς σημαίνει ότι φοβάσαι, και αυτό είναι που μια εξουσία θέλει. Να φοβάσαι και να μην μιλάς. Μια διεφθαρμένη, ναζιστική εξουσία όμως.

  4. Sta_a avatar
    Sta_a 27/02/2010 13:28:38

    Όποιος/α ξέρει καλά αγγλικά, θα ήταν συνετό να δεί το ακόλουθο video και να διαβάσει και το άρθρο. Δεν έχω λογια να εκφράσω τι αισθάνομαι. Και ο Παπαντρέου είχε μυστικές συμφωνίες με την Goldman? Μα αυτή διέλυσε όλη την οικονομία της Αμερικής. Μήπως για αυτόν το λόγο ο Γιωργάκης είχε νταραβέρια με αυτούς?. Να διαλύσει την οικονομία της ελλάδας. Τέλος πάντως, το άρθρο που έλεγα:

    How the Goldman-Sachs bet on the housing market.

    http://www.mcclatchydc.com/2009/11/01/77791/how-goldman-secretly-bet-on-the.html